Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-10-09, 16:12
Fox_Mulder Ο χρήστης Fox_Mulder δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-12-2004
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Παρακολούθησα κι εγώ τη χθεσινή εκπομπή και ομολογώ πως εντυπωσιάστηκα, όχι βέβαια από τους αυτοαποκαλούμενους "Mentalists" αλλά από το μέγεθος της παραγωγής. Εξαιρετικό show, δε νομίζω να έχουμε δει κάτι αντίστοιχου μεγέθους ξανά στην ελληνική τηλεόραση.

Ως προς την ουσία τωρα, νομίζω όποιος ασχολείται έστω και λίγο με το μεταφυσικό κατανοεί ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν καμιά ιδιαίτερη δύναμη ή ικανότητα. Δε νομίζω να υπάρχει κανείς σοβαρός άνθρωπος που να πίστεψε ότι πχ το show με τις κρεμάλες δεν ήταν στημένο. Κανένα κανάλι δε θα ρίσκαρε να δείξει έναν απαγχονισμό σε live εκπομπή, οπότε είναι βέβαιο ότι πάρθηκαν όλα τα απαραίτητα μέτρα προκειμένου ο τύπος με την "επιβλητική" παρουσία να πετύχει το κόλπο του. Οι πιο παρατηρητικοί μάλιστα, θα πρόσεξαν το τρυκ: όταν η κ. Καραμανλή γύρισε το σταντ με τις αγχόνες 1η φορά, η μεσαία ήταν γυρισμένη ανάποδα! Οι 3 τους ( ταχυδακτυλουργός - Καραμανλή - Μελέτη), είχαν προφανώς συμφωνήσει από πριν να βάλουν την ψεύτικη αγχόνη στο νούμερο 1. Η Καραμανλή αρχικά ήταν η μόνη που ήξερε που βρισκόταν, αφού αυτή ανακάτεψε πρώτη. Όταν λοιπόν ανακάτεψε τις θηλιές, φρόντισε να βαλει την ψεύτικη ανάποδα, ώστε να την ξεχωρίσει η Μελέτη που θα τις ανακάτευε μετά. Εκεί το σταντ γύρισε και η κάμερα έδειξε στιγμιαία την ανάποδη θηλιά, γεγονός που οδήγησε τον σκηνοθέτη να κάνει εσπευσμένα κοντινό στο "μάγο". Ακολούθως, η Μελέτη πήγε πίσω από το σταντ, ήξερε ποιά ήταν η ψεύτικη (αφού ήταν ανάποδα όταν την είδε), τη γύρισε κανονικά και όταν ο μάγος της είπε να ανακατέψει τα ταμπελάκια της έβαλε το ταμπελάκι με τον αριθμό 1.

Από καθαρά ταχυδακτυλουργικής άποψης λοιπόν, το σοου ήταν εξαιρετικό. Από μεταφυσικής πλευράς, λυπάμαι γιατί τέτοια σόου οδηγούν στην ταύτιση του τσαρλατανισμού με την παραψυχολογία και χαλάνε την "πιάτσα". Σίγουρα αν κάποιος είχε τέτοιες ικανότητες δε θα έβγαινε σε ένα σόου, ούτε βέβαια θα αξιοποιούσε τις δυνάμεις του λυγίζοντας ... κουτάλια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-10-09, 17:35
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Αν και προσωπικά απεχθάνομαι τον James Randi, διότι ανήκει στους κυνικούς και σκληροπυρηνικούς σκεπτικιστές, που αμφισβητούν και λοιδωρούν μόνο και μόνο για την ευχαρίστηση του πράγματος και που η στοχοθεσία του μου είναι πραγματικά ασαφής, πρέπει να πούμε πως υπάρχουν πολλές σοβαρές ενδείξεις ότι ο Γκέλερ είναι τσαρλατάνος και όχι άνθρωπος του υπερβατικού. Το ότι είναι καλός entertainer, σε αυτό συμφωνώ, αλλά το ερώτημά μου είναι, τί θα γίνει με όλους αυτούς που θα βρουν πάτημα για να συκοφαντήσουν το μεταφυσικό, θεωρώντας ως δεδομένο πως όλοι οι άνθρωποι με ανορθόδοξες ικανότητες είναι απατεώνες; Δεν νομίζετε πως μια τέτοια εκπομπή θα ενισχύσει τον άκριτο σκεπτικισμό και το χλευασμό;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-10-09, 18:13
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Anduril
...τί θα γίνει με όλους αυτούς που θα βρουν πάτημα για να συκοφαντήσουν το μεταφυσικό, θεωρώντας ως δεδομένο πως όλοι οι άνθρωποι με ανορθόδοξες ικανότητες είναι απατεώνες; Δεν νομίζετε πως μια τέτοια εκπομπή θα ενισχύσει τον άκριτο σκεπτικισμό και το χλευασμό;
Πίστεψέ με, όσοι θέλουν να χλευάσουν το πεδίο της μεταφυσικής, θα το κάνουν είτε υπάρχει ο Geller, είτε όχι. Η μεταφυσική δεν κινδυνεύει από τους αδαείς που ασχολούνται με αυτά τα ζητήματα από μόδα. Κινδυνεύει από εκείνους που εμπλέκονται πολύ έντονα σε αυτά τα ζητήματα αλλά την προσεγγίζουν με λάθη, ανακρίβειες και αυθαίρετες απόψεις και παράλληλα διδάσκουν και σε άλλους τα δικά τους σοφίσματα...

Όπως παντού, έτσι κι εδώ, ο χώρος της μεταφυσικής κινδυνεύει εκ των έσω...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-10-09, 21:57
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Οι ΑΜΑΝ και η Ραδιο Αρβύλα τους είναι για ακόμα μια φορά μπροστά :
http://www.youtube.com/watch?v=hguXUzjxxGQ

Ωστόσο :
http://www.youtube.com/watch?v=2bAjA...eature=related
Δε μου μοιάζει να έχει μαγνητάκια, και ο τρόπος ώθησης είναι ανάλογος με αυτόν που δημιουργείται από τη τηλεκίνηση.

Αλλά και :
http://www.youtube.com/watch?v=P2T6o...eature=related
Όπου βλέπουμε και το ρολόι δεξιά ώστε να γνωρίζουμε ότι δεν υπάρχει επεξεργασία βίντεο και έχει και κάποιες οδηγείες.

Αλλά και :
http://www.youtube.com/watch?v=H5NwR...eature=related
Που είναι η καλύτερη επίδειξη τηλεκίνησης που έχω δει. Την είδα ξανά και ξανά, διάβασα όλα τα σχόλια, έλεξα αν ισχύουν και όντος ... είναι τηλεκίνηση.
Δεν έχω λόγο να αμφιβάλω για τις ιδιότητες του τύπου αυτού αλλά ούτε καν για το αν υπάρχει ή όχι (λόγω δικών μου πειραματισμών)

Αλλά και :
http://www.youtube.com/watch?v=LJAGP...eature=related

Αλλά και:
http://www.youtube.com/watch?v=9pdpy...eature=related
Όπου δείχνει ένα παλιό Ιαπωνικό δοκιμαντερ με πειράματα που μπορούμε εύκολα να επαναλάβουμε.
και συνεχίζει : http://www.youtube.com/watch?v=iUD2W...eature=related

Και μια άλλη άποψη:
http://www.youtube.com/watch?v=pYGjt...eature=related

Φυσικά υπάρχουν πολλά και πολλά πράγματα που διαβάζει, βλέπει ή ακούει κάποιος. Όποιος ενδιαφέρεται, ας πειραματιστεί για να δει την αλήθεια. Όποιος δεν πιστεύει, σίγουρα δεν θα βρει όσο κι αν λέει ότι έψαξε.
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-10-09, 22:44
trick33 Ο χρήστης trick33 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Συμφωνω και εγω οτι το χθεσινο show ηταν παρα πολυ καλο για τα ελληνικα δεδομενα και πιστευω οτι τα επομενα θα ειναι ακομα καλυτερα.Τωρα,επειδη τυγχανει να γνωριζω τις πιο πολλες τεχνικες μιας και ασχολουμε με την ταχυδακτυλουργια,μπορω να σας διαβεβαιωσω οτι για να γινουν αυτα τα τρικ δεν χρειαζοντουσταν "στημενους" θεατες.Δεν θα ειχε και νοημα αλλωστε να στηθει μια τετοια παραγωγη βασιζομενη σε κατι τετοιο.Οι ανθρωποι αυτοι ονομαζονται mentalists γιατι ετσι ονομαζεται αυτη η κατηγορια της ταχυδακτυλουργιας.Τα κολπα που εγιναν χθες σιγουρα δεν ειχαν σχεση με μεταφυσικα φαινομενα αλλα αυτο φανταζομαι οτι ειναι κατανοητο απο καθε νοημων ατομο και φυσικα οι πιο πολλοι που εμφανιστηκαν στην σκηνη,ειναι γνωστοι στον χωρο της "μαγειας" οι οποιοι ποτε δεν υσχιριστηκαν οτι εχουν καποιες ειδικες ικανοτητες.(μονο ο Geller το παιζει "θεος" με τα διαφορα τρικ)Το γεγονος οτι χρησιμοποιησαν καποιους "μεταφυσικους" υσχιρισμους εγινε για να προσδωθει μια θεατρικοτητα και να διημιουργησει μια ''αισθηση" αλλης πραγματικοτητας στον θεατη.Σε τετοιου ειδους παραστασεις καλο θα ειναι να προσπαθησουμε να απολαυσουμε το θεαμα χωρις να ειμαστε αρνητικοι και προιδεασμενοι στο οτι ειναι τσαρλατανοι η στο πως τα κανουν.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-10-09, 00:02
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Παύλο, κάθισα και είδα κάποια από τα βίντεο που αναφέρεις. Υπάρχουν χιλιάδες τέτοια βίντεο στο διαδίκτυο και όντως μοιάζουν πειστικά. Ξέρεις όμως καλά ποιο είναι το πρόβλημα, όντας επιστήμονας και ο ίδιος. Δεν έχει αναπαραχθεί τίποτα σχετικό σε ελεγχόμενο περιβάλλον και τα ερασιτεχνικά βίντεο σε μη ελεγχόμενες συνθήκες πάντα αφήνουν περιθώρια για λογικές εξηγήσεις. Καλώς ή κακώς, όταν ισχυρίζεται κάτι εξωφρενικό (για τα δεδομένα της εκάστοτε εποχής) οφείλεις να παρουσιάζεις και αδιαμφισβήτητες "εξωφρενικές" αποδείξεις αν επιθυμείς να σε πιστέψουν. Αν δεν επιθυμείς είναι άλλο θέμα, άλλωστε γι' αυτό είναι καλή η δημοκρατία: μπορεί να ζει ο καθένας στον δικό του κόσμο.

Παράθεση:
Σε τετοιου ειδους παραστασεις καλο θα ειναι να προσπαθησουμε να απολαυσουμε το θεαμα χωρις να ειμαστε αρνητικοι και προιδεασμενοι στο οτι ειναι τσαρλατανοι η στο πως τα κανουν.
Συμφωνώ φίλε trick33 και με αυτή τη σκέψη είδα και απόλαυσα το μεγαλύτερο μέρος του show. Απλά ο σκοπός δεν αγειάζει τα μέσα, με την έννοια ότι για χάρη εντυπωσιασμού δεν δικαιολογείται κανένας να ισχυρίζεται πως κατέχει "υπερφυσικές δυνάμεις".

Φιλικά,
Νίκος.
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 26-10-09 στις 00:03
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-10-09, 12:30
Το avatar του χρήστη paul
paul Ο χρήστης paul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 719
Προεπιλογή

Solon aimonas : "Καλώς ή κακώς, όταν ισχυρίζεται κάτι εξωφρενικό (για τα δεδομένα της εκάστοτε εποχής) οφείλεις να παρουσιάζεις και αδιαμφισβήτητες "εξωφρενικές" αποδείξεις αν επιθυμείς να σε πιστέψουν. Αν δεν επιθυμείς είναι άλλο θέμα, άλλωστε γι' αυτό είναι καλή η δημοκρατία: μπορεί να ζει ο καθένας στον δικό του κόσμο."

Μα το δίλημμα σε όσους γεύτηκαν το καρπό αυτής της γνώσης είναι το αν θα μοιραστούν τη δύναμη & τη γνώση με τους υπόλοιπους. Διότι πολύ απλά, στο κόσμο των τυφλών, ο μονοφθαλμος είναι βασιλιάς. Και γνωρίζεις ότι δε μιλάω για τις γελοίες επιδείξεις τηλεκίνησης ή τηλεπάθειας, αλλά για τη καθαρή επιρροή του μέλοντος & της εξέλλιξης των γεγονότων από το προσωπικό επίπεδο έως το παγκόσμιο και ίσως ακόμα παραπέρα.

Σίγουρα προσωπικά με βολεύει αφάνταστα ΝΑ ΜΗΝ επιθυμώ να με πιστέψουν, έλα όμως που κατά βάθος ακόμα δεν ξεπέρασα το εμπόδιο του να θεωρώ ανήθικο το να "είμαι μονοφθαλμος σε ένα κόσμο που όλοι οι τυφλοί δε βλέπουν από άγνοια"

Από την άλλη όμως, αυτός που αξίζει ένα τέτοιο δώρο, είναι και αυτός που θυσιάζει από δικής του επιλογής αίτια και τα περισσότερα. Οπότε όπως εδώ έτσι κι αλλού απλά λέω : "Μήπως ... δε ξέρω αλλά ... μήπως κάτι τρέχει.. όποιος θέλει ας το ψάξει.. εγώ μπορεί και να λέω αρλούμπες.. δεν αναλαμβάνω καμιά ευθύνη".

Τα πράγματα στην αρχή μοιάζουν χαοτικά, μα μετά από λίγο καθαρίζουν. Στη μέση και πέρα γίνονται διάφανα και τακτοποιημένα. Μπορείς να παίζεις με το μέλλον/μοίρα σαν τον αγγειοπλάστη με το πηλό, μα ο νόμος της σιγής σε κρατά από το να απκαλύπτεις όλα αυτά που σε ενδιαφέρουν.

Ο καθένας είναι ελεύθερος να επιλέξει ποιος είναι και σε ποιο κόσμο ζει.
Αρκεί να γνωρίζει ότι μπορεί να επιλέξει ....
__________________
Memento Mori
«Θυμηθείτε το θάνατο»
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-10-09, 16:55
Το avatar του χρήστη MyBestFriendIsAnAngel
MyBestFriendIsAnAngel Ο χρήστης MyBestFriendIsAnAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Inside the Mirror
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Η προσωπική μου γνώμη για το show που παρακολουθήσαμε το Σάββατο, είναι ότι ήταν επιεικώς απαράδεκτο.

Επιεικώς απαράδεκτο για όλους εμάς που ασχολούμαστε με το Μεταφυσικό γενικότερα, που διαβάζουμε και προσπαθούμε να μάθουμε περισσότερα πράγματα για τις αόρατες δυνάμεις που διέπουν τον κόσμο μας και το Σύμπαν, για τα "παράξενα" για πολλούς ανθρώπους φαινόμενα που ονομάζονται τηλεπάθεια, διόραση, ενσυναίσθηση...

Επιεικώς απαράδεκτο για όλους εμάς που έχουμε βιώσει διάφορες καταστάσεις και που δεν μπορούν να εξηγηθούν με την κοινή λογική. Την ανθρώπινη λογική.

Επιεικώς απαράδεκτο το να χρησιμοποιούν όλα τα παραπάνω, κάνοντας απλά τρικ, προς εντυπωσιασμό, όταν τα ίδια και σαφώς καλύτερα τα κάνει ο David Copperfield.

Και ο "θεός" Geller, καθισμένος στον "θρόνο" του, τι ακριβώς εξέταζε? Το αν τα ταχυδακτυλουργικά κόλπα που παρακολουθούσαμε ήταν καλά εκτελεσμένα από τον κύριο με το "μόνιμα σηκωμένο" φρύδι και τους υπόλοιπους συμπαίκτες του?

Και ποιός ο λόγος που τα εν λόγω πειράματα "εκτελέστηκαν" από επώνυμους καλεσμένους κι όχι από το κοινό, από ανθρώπους που δεν γνωρίζονταν μεταξύ τους? Πολλά τα ερωτήματα που δημιουργούνται από τα πολλά φούμαρα που μας πούλησαν.

Αν κάτι με εντυπωσίασε λίγο, το βράδι του Σαββάτου, ήταν το νούμερο με το βιβλίο "Άγγελος απο ζάχαρη" στο οποίο πήρε μέρος η Ελεονώρα Μελέτη...

Μέχρι σήμερα το πρωί, που η ίδια ανακοίνωσε στην εκπομπή της ότι στο διάλειμμα, ο διαγωνιζόμενος κύριος της είπε πως γίνεται το "κόλπο".

ΤΟ "ΚΟΛΠΟ"...
__________________
The newborn souls are easy to read and easily influenced by others. They seem to have a fresh perspective on life, and are very creative. Inventive and artistic, they are the trend setter. They have an upbeat spirit and like almost everything. Friends are made easily and often have long standing friendships. Impulsive and trusting, they fall in love a little too easily.

I am not the newborn soul.....

I am the Bright Star, the Dreaming Soul.

My Best Friend Is An Angel
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-10-09, 21:25
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου Solon Aimonas Eautou επανέρχωμαι στο θέμα με το λύγισμα των
κουταλιών...
Εκανα κάποια πειράματα σχετικά με το θέμα αυτό "περίεργη ευκολία" που
αναφέρω στην προηγούμενη απαντησή μου....

Προσπάθησα να το κάνω αλλα δυστυχως τα κουτάλια έσπασαν πάνω στην
προσπάθεια λυγισματος...
Πάντως όταν συναντηθούμε με αφορμη την ομιλία του Γ. Ιωαννίδη εύκολα
μπορούμε να το κάνουμε το πείραμα.......

Σχετικά με το νούμερο με το βιβλίο "Άγγελος απο ζάχαρη" στο οποίο πήρε
μέρος η Ελεονώρα Μελέτη έχω να πώ, πως εάν πράγματι της ανέφερε πως
είναι ΚΟΛΠΟ τότε καταρρίπτεται ο λόγος ύπαρξης την εκπομπής πως
παρουσιάζει ανθρώπους με υπεφυσικές ή παράξενες δυνάμεις.


Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-10-09, 20:44
Το avatar του χρήστη MyBestFriendIsAnAngel
MyBestFriendIsAnAngel Ο χρήστης MyBestFriendIsAnAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Inside the Mirror
Μηνύματα: 44
Thumbs down Uri Geller...

__________________
The newborn souls are easy to read and easily influenced by others. They seem to have a fresh perspective on life, and are very creative. Inventive and artistic, they are the trend setter. They have an upbeat spirit and like almost everything. Friends are made easily and often have long standing friendships. Impulsive and trusting, they fall in love a little too easily.

I am not the newborn soul.....

I am the Bright Star, the Dreaming Soul.

My Best Friend Is An Angel
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.