Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 24-04-13, 22:41
Viper Ο χρήστης Viper δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2012
Μηνύματα: 356
Προεπιλογή

Και εδώ πάλι εξαρτάται αγαπητέ Sam από το τι ψάχνει και πόσο ψάχνεται ο καθένας, ή πόσο του "ταιριάζει" ανά περίπτωση και ιδιοσυγκρασιακά κάθε θεωρία που διαβάζει. Αν προχωρήσει στο στάδιο της μελέτης αλλάζουν τα πράγματα ..βλέπεις οι περισσότερες θεωρίες πηγάζουν από την ξεχωριστή ανάγκη που μια ομάδα ατόμων θεωρεί πως διαθέτει, προκειμένου να καλλιεργήσει τις όποιες ανησυχίες της.
__________________
Carpe diem...... Τίποτε πιο λίγο. Ούτε μισό βήμα πιο πίσω.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-04-13, 23:18
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SAM_502 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βέβαια φίλε naeb γιατί ο καστανέντα απευθύνεται σε ψαγμένο κοινό.

Φίλε Σαμ παρουσιάζεις λίγο τηλεγραφικά τις απόψεις σου και είναι λίγο δύσκολο να σε παρακολουθήσω. Για τον Καστανεδα κρατώ τις επιφυλάξεις μου μιας και αρκετές από τις τεχνικές που προτείνει δουλεύουν. Φυσικά, δεν γνωρίζω αν τις αντέγραψε ή τις έλαβε αυτοπροσώπως. Σε κάθε περίπτωση, ακολουθώντας τον δρόμο που φαίνεται στα βιβλία του είτε είναι δικός του είτε όχι δεν μένεις στάσιμος. Το κατά πόσο η πρόοδος είναι προς τη σωστή κατεύθυνση είναι ανοιχτό θέμα που αν θες το συζητάμε.

Φίλε Γκάμπριελ ελπίζω να είμαστε στα πλαίσια του θέματος όπως το έθεσες.
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-04-13, 23:22
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πάλι εδώ...

Βέβαια σε όλα αυτά θα πρέπει να δούμε όλα αυτά με καθαρή ματιά αλλά
ταυτόχρονα να κάνουμε και κάποιες παραδοχές....

Ο Καστανέντα,ο Έριχ φον Ντένικεν, ο Lompsa Rampa έκαναν κάτι που
για εμένα είναι πολύ σοβαρό....
Κατόρθωσαν κάτι που ελάχιστοι μπόρεσαν να κάνουν, να στρέψουν την
προσοχή των αναγνωστών τους σε κάποια πράγματα που για κάποιους ήταν
αδιανόητα πρίν και να ψάξουν πέρα από τους όποιους δογματισμούς.....

ΑΤΙΑ , Ανατολική Φιλοσοφία ,Εσωτερισμός......

Κάτι είναι και αυτό...
Βέβαια μαζί με αυτό έκαναν και οπαδούς που εθελοτυφλούν και να βάζουν
παρωπίδες...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-04-13, 10:07
Το avatar του χρήστη SAM_502
SAM_502 Ο χρήστης SAM_502 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Περιοχή: Β Προαστεια
Μηνύματα: 762
Προεπιλογή

Δεν θα έχει νόημα να συνεχίσουμε για τον καστανέντα.Ωστις θέλει πισω του ας ερθεί.

Μια διόρθωση μόνο άβαταρ,οχι ο ντένικεν αλλά ο σίτσιν,Θα μπορούσαμε επιπλέον να γράψουμε σελίδες επι σελίδων για τα κατορθώματα και των δυο αυτών αλλα είναι περιττό.Αυτό που πραγματικά καταφέραν αυτοί είναι να δείξουν οτι υπάρχει μια τεράστια αγορά γεμάτη κορόιδα έτοιμα να αρμεχτούν του παρά τους.

Ο σίτσιν και ο μαθήτης του ο ντένικεν είναι απατεώνες.Οπως και οι περισσότεροι απο το χώρο τους(ουφολογία).Αλλα καλύτερα να μήν κάτσουμε σε ένα χώρο συγκεκριμένα.
__________________
Απουσία αποδείξεων δε σημαίνει και απόδειξη απουσίας
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-04-13, 15:19
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου SAM_502 δεν είναι κανένας δάσκαλος η μαθητής εξ΄άλλου δεν
είχαν και μια μεγάλη διαφορά ηλικίας ο Ντένικεν και ο Σίτσιν..
Αλλά και ο ένας Γεννήθηκε Μπακού ο αλλός Ελβετία, Γερμανός ο ένας
Εβραίος ο άλλος...

Απλά κάποιες αναφορές κάνουμε δεν στεκόμαστε εκεί.....
Αλλά θα πρέπει να αναφερθούμε και σε φιλοσόφους/διδασκάλους και ίσως
εκεί να έχουμε ποιό πολλά να πούμε...

Βέβαια απο κάποιους φιλοσόφους/αναζητητές/διδασκάλους τέτοιου είδους
ξεπήδησαν και οι διάφορες Θεωρίες συνωμοσίας να μην το ξεχνάμε αυτό..

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-04-13, 15:22
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Καλημέρα σας φίλοι,

Δυστυχώς για τον Καστανέντα δε γνωρίζω κάτι, έχω ακούσει πολλές απόψεις σχετικά με αυτόν, εγώ έχω διαβάσει μόνο λίγο απο ένα βιβλίο του (μου άρεσε απλά δεν το συνέχισα).
Θεωρώ -απο αυτά που έχω ακούσει- οτι ήταν ένας "γκρίζος" τύπος, δηλαδή κάποιος που πρέπει να διαβάζεις με διάκριση, αλλά ούτε απαραίτητα κακός, ούτε απαραίτητα καλός. Πολλοί "γκρίζοι" τύποι έχουν γίνει αφορμή για να ξεκινήσουν κάποιοι την αναζήτησή τους, οπότε κατα κάποιο τρόπο δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι σχετικά με το αν τους αποδεχόμαστε ή τους καταδικάζουμε, απο την άλλη η εμπειρία μου έχει δείξει οτι ότι δεν είναι ξεκάθαρα "λευκό" αλλά έχει κάποιες "αποχρώσεις μαύρου".. συχνά περίεργα πράγματα βρίσκονται πίσω από αυτό.

Τέλως πάντων...

Με αφορμή τα παραπάνω θα μιλήσω για δύο άλλους "γκρίζους" (κατ'εμέ) τύπους που υποσχέθηκα: Τον Κρισναμουρτι και έπειτα τον Οσσο.
Και επιλέγω αυτούς γιατί πολύ συχνά τους αναφέρω στα φόρουμ, και ίσως έχω προκαλέσει βλάβη χωρίς να το ξέρω με αυτόν τον τρόπο (στην αναζήτηση κάποιων) ίσως και όχι.

Καταρχάς να πω οτι αυτοί είναι δύο τελείως διαφορετικοί "χαρακτήρες". Επομένως θα εξεταστούν ξεχωριστά.

Θα ξεκινήσω με τον Κρισναμούρτι.
Ο Κρισναμούρτι είναι κάποιος πάνω στον οποίο δεν έχω πολύ εμπειρία, με την έννοια οτι δεν έχω διαβάσει τόσα πολλά έργα του ή δεν έχω ακούσει τόσες διαλέξεις του για να έχω μια ξεκάθαρη άποψη. Επομένως δεν θα τον κρίνω τόσο (όσο θα μπορούσα) ως προς το περιεχόμενο όσο ως προς το αποτέλεσμα - αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε, οτι αυτά τα δύο είναι άρρηκτα συνδεδεμένα.

Συνέβη οτι πριν κάποιο καιρό, υπήρχε ένα γνωστός μου, με τον οποίο βρισκόμασταν στην ίδια ομάδα η οποία ακολουθούσε & εφάρμοζε κάποια διδασκαλία. Προφανώς για να ακολουθείς μια διδασκαλία, θα πρέπει έχεις και εμπιστοσύνη στους δασκάλους που έδωσαν αυτή τη διδασκαλία κατα τον ίδιο τρόπο που για να εφαρμόσεις μια συνταγή θα πρέπει να έχεις εμπιστοσύνη στον μάγειρα που στην προτείνει.
Μετά από πολύ καιρό σε αυτή την ομάδα, ο γνωστός μου αυτός αποφάσε οτι οι δάσκαλοι δεν ήταν δάσκαλοι και συνεπώς οτι η διδασκαλία δεν ήταν διδασκαλία.
Πριν γίνει αυτό, είχε κάνει μια μικρή φιλική ομιλία μέσα στην οποία ανέφερε και τον Κρισναμούρτι και κάποια αποσπάσματα απο αυτόν.
Εγώ δεν έδωσα πολύ σημασία, φαινομένικα τα δύο γεγονότα το μεν της αλλαγής αντίληψης για τις διδασκαλίες που μέχρι τότε ακολουθούσε (το αν εφάρμοζε δεν το ξέρω) και το δε της αναφοράς στον Κρισναμούρτι ήταν άσχετα μεταξύ τους. Και μπορεί όντως να ήταν άσχετα σε κάποιο βαθμό, αλλά έχει σημασία το εξής.
Όταν κάποια στιγμή μίλησα με δύο φίλους με διαφορετικές "εσωτεριστικές καταβολές" απο εμένα και μεταξύ τους μου ανέφεραν και οι δύο οτι ο Κρισναμούρτι (το έργο του) είχε κάνει κακό σε πολλούς αναζητητές.
Απο δικιά μου εμπειρία είχα διαπιστώσει οτι ορισμένοι οπαδοί του Κρισναρμούτι ήταν λίγο, ας πούμε, "δυσκοίλιοι" αυτό που λέμε δηλαδή "αγύριστα κεφάλια", πράγμα στο οποίο δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία λόγω της δικής μου γενικά θετικής άποψής απέναντί του.
Φαίνεται όμως οτι ίσως υπάρχει ένα μοτίβο γύρω από αυτόν τον δάσκαλο. Δηλαδή, αν δεις ένα σάπιο μήλο, λες οκ, έτυχε. Αν δεις δύο σάπια μήλα λες, οκ, έτυχε. Αν δεις δέκα, τότε λες οτι ίσως κάτι δε πάει καλά.
Διάβασα λοιπόν κάποιο απ' το υλικό του κρισναμουρτι για να δω τι ακριβώς συμβαίνει, σε τι ακριβώς οφείλεται η συμπεριφορά/στάση κάποιων οπαδών του.
Διαβάζοντας τα λόγια του, επαλήθευσα τη ρήση "το μήλο κάτω απ' τη μηλιά θα πέσει".
Διάφορα σημεία στη διδασκαλία του, δε θα μπορούσα να τα θεωρήσω όμοια ενός αφυπνισμένου δασκάλου (το ίδιο ισχύει για τον Οσσο αλλά για αυτόν θα πούμε αργότερα) και επειδή δε πιστεύω οτι ο Κρισναμούρτι δεν ήταν κάποιος που είχε όντως έναν βαθμό αφύπνισης, θεωρώ οτι κάποια από τα πράγματα που είπε, τα οποία θεωρώ δεν θεωρώ οφέλειμα με τον τρόπο που διατυπώθηκαν, τα είπε εν γνώση του έτσι, ακολουθώντας την λογική να γκρεμίσει "διανοητικά κάστρα (οικοδομήματα)" του κάθε ανθρώπου.

Επομένως θα χρησιμοποιήσω κάποια αποσπάσματα, για να του ασκήσω κριτική και να καταλάβετε τι εννοώ.

"Question: I pray to God, and my prayers are answered Is this not proof of the existence of God?

Jiddu Krishnamurti : If you have proof of the existence of God, then it is not God (Laughter) because proof is of the mind. How can the mind prove or disprove God? Therefore, your god is a projection of the mind according to your satisfaction, appetite, happiness, pleasure, or fear. Such a thing is not God but merely a creation of thought, a projection of the known, which is past. What is known is not God, though the mind may look for it, may be active in the search for God.

The questioner says that his prayers are answered and asks if this is not proof of the existence of God. Do you want proof of love? When you love somebody, do you seek proof? If you demand proof of love, is that love? If you love your wife, your child, and you want proof, then love is surely a bargain. So your prayer to God is merely bargaining. (Laughter) Don't laugh it off, look at it seriously, as a fact.

The questioner approaches what he calls God through supplication and petition. You cannot find reality through sacrifice, through duty, through responsibility, because these are means to an end, and the end is not different from the means. The means are the end.

The other part of the question is, "I pray to God, and my prayers are answered." Let us examine that. What do you mean by prayer? Do you pray when you are joyous, when you are happy, when there is no confusion, no misery? You pray when there is misery, when there is disturbance, fear, turmoil, and your prayer is supplication, petition. When you are in misery, you want somebody to help you out, a higher entity to give you a helping hand, and that process of supplication in different forms is called prayer.

(Αν και κάνει κάποιες εύστοχες παρατηρήσεις, βλέπουμε οτι εδώ για παράδειγμα κάνει απο μόνος του μια υπόθεση, η οποία για παράδειγμα στη δικιά μου περίπτωση δεν ισχύει, γιατί προσεύχομαι ανεξάρτητα με το αν η ψυχολογική μου κατάσταση είναι καλή ή κακή. Βλέπουμε επίσης οτι τοποθετεί το κίνητρο για την πράξη της πρόσευχης μόνο σε κάποιο ψυχολογικό σύμπλεγμα, δηλαδή δεν εξετάζει καθόλου την περίπτωση να μην οφείλεται σε κανένα σύνδρομο ή εγωική ανάγκη/επιθυμία)

So, what happens? You put out your begging bowl to someone; it does not matter who it is - an angel, or your own projection whom you call God. The moment you beg, you have something - but whether that something is real or not is a different question. You want your confusion, your miseries solved, so you get out your traditional phrases, you turn on your devotion, and the constant repetition obviously makes the mind quiet.

But that is not quietness - the mind is merely dulled and put to sleep. In that induced quiet, when there is supplication, there is an answer. But it is not at all an answer from God - it is from your own ornamental projection. Here is the answer to the question. But you do not want to inquire into all this, that is why the question is put. Your prayer is supplication - you are only concerned to get a response to your prayer because you want to be free from trouble. Something is gnawing at your heart, and by praying, you make yourself dull and quiet. "

(Εδώ πάλι βλέπουμε το εξής. Λέει οτι μέσα στην "induced quietness" υπάρχει απάντηση (που είναι προβολή του ίδιου που ζητά) διανοητική, αλλά δεν εξετάζει το ενδεχόμενο η απάντηση να είναι μέσα στην ίδια την πραγματικότητα και δεν εξετάζει το ενδεχόμενο κάποιος να ΜΗΝ ζητά, στην διάρκεια της προσευχής)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 26-04-13 στις 15:45
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-04-13, 15:29
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

(Συνέχεια σχολιασμού του Κρισναμούρτι)

"Questioner: In my view, the guru is one who awakens me to the truth, to reality. What is wrong with my taking to such a guru?

Jiddu Krishnamurti : This question arises because I have said that gurus are an impediment to truth. Don't say you are wrong and I am right, or I am wrong and you are right, but let us examine the problem and find out. Let us inquire like mature, thoughtful people, without denying and without justifying.
(Και τελικά ίσως αυτό είναι ο πυρήνας του πρόβληματος: Οτι ο ίδιος αποτέλεσαι εμπόδιο στο να εξελιχτούν κάποιοι)

Which is more important, the guru or you? And why do you go to a guru? You say, ''To be awakened to truth.'' Are you really going to a guru to be awakened to the truth? Let us think this out very clearly. Surely, when you go to a guru you are actually seeking gratification. That is, you have a problem and your life is a mess; it is in confusion, and because you want to escape from it, you go to somebody whom you call a guru to find consolation verbally or to escape an ideation. That is the actual process, and that process you call seeking truth.
(Δεν υπάρχει η περίπτωση να ψάχνει κάποιος γκουρού που η ζωή του είναι μια χαρά; )

That is, you want comfort, you want gratification, you want your confusion cleared away by somebody, and the person who helps you to find escapes you call a guru. Actually, not theoretically, you look to a guru who will assure you of what you want. You go guru-hunting as you go window-shopping: You see what suits you best and then buy it. In India, that is the position: You go around hunting for gurus, and when you find one you hold on to his feet or neck or hand until he gratifies you. To touch a man's feet - that is one of the most extraordinary things. You touch the guru's feet and kick your servants, and thereby you destroy human beings, you lose human significance.


So, you go to a guru to find gratification, not truth. The idea may be that he should awaken you to truth, but the actual fact is that you find comfort. Why? Because you say, ''I can't solve my problem, somebody must help me.'' Can anybody help you solve the confusion which you have created? What is confusion? Confusion with regard to what? Suffering with regard to what? Confusion and suffering exist in your relationship with things, people, and ideas; and if you cannot understand that confusion which you have created, how can another help you? He can tell you what to do, but you have to do it yourself, it is your own responsibility; and because you are unwilling to take that responsibility, you sneak off to the guru - that is the right expression to use, ''sneak off'' - and you think you have solved the problem.
(Αφού ισχύει αυτό, και μόνο αυτό, και αφού εσύ το ξέρεις καλά, θα έπρεπε να ξέρεις οτι το ίδιο ισχύει και για τους δικούς σου μαθητές με τον ίδιο τρόπο που περιγράφεις: Κάποιοι θα ψάχνουν παρηγοριά στην ιδέα οτι και χωρίς καμία καθοδήγηση -δηλαδή και χωρίς τη δική σου- θα βρουν την "αλήθεια", θα λύσουν όλα τα προβλήματά τους χωρίς βοήθεια απο κάνέναν ινδό γκουρού, χωρίς κανένα βιβλίο σοφού, χωρίς αναζήτηση του τάδε δασκάλου στο ίντερνετ κλπ)

On the contrary, you have not solved it at all; you have escaped, but the problem is still there. And, strangely, you always choose a guru who will assure you of what you want; therefore, you are not seeking truth, and therefore the guru is not important. You are actually seeking someone who will satisfy you in your desires; that is why you create a leader, religious or political, and give yourself over to him, and that is why you accept his authority. Authority is evil, whether religious or political, because it is the leader and his position that are all-important, and you are unimportant. You are a human being with sorrow, pain, suffering, joy, and when you deny yourself and give yourself over to somebody, you are denying reality because it is only through yourself that you can find reality, not through somebody else.
(Αντίστοιχα, κάποιος που διαβάζει Κρισναμούρτι και θεωρεί οτι έχει λύσει το πρόβλημα, δεν το έχει λύσει, έχει αποδράσει από αυτό)

Now, you say that you accept a guru as one who awakens you to reality. Let us find out if it is possible for another to awaken you to reality. I hope you are following all this because it is your problem, not mine. Let us find out the truth about whether another can awaken you to reality. Can I, who have been talking for an hour and a half, awaken you to reality, to that which is real? The term guru implies, does it not, a man who leads you to truth, to happiness, to bliss eternal. Is truth a static thing that someone can lead you to? Someone can direct you to the station.

Is truth like that - static, something permanent to which you can be led? It is static only when you create it out of your desire for comfort. But truth is not static; nobody can lead you to truth. Beware of the person who says he can lead you to truth because it is not true. Truth is something unknown from moment to moment; it cannot be captured by the mind, it cannot be formulated, it has no resting place.

Therefore, no one can lead you to truth. You may ask me, ''Why are you talking here?'' All that I am doing is pointing out to you what is and how to understand what is as it is, not as it should be. I am not talking about the ideal but about a thing that is actually right in front of you, and it is for you to look and see it. Therefore, you are more important than I, more important than any teacher, any savior, any slogan, any belief, because you can find truth only through yourself, not through another. When you repeat the truth of another, it is a lie. "
(Σωστός)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 26-04-13 στις 15:57
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-04-13, 16:05
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ....

Φίλε μου Gabriell μια και αναφέρεις τον Κρισναμούρτι μάλλον δεν θα έχεις
διαβάσει κάτι που έρχεται σε αντιδιαστολή με αυτά που αναφέρεις πως
είναι γκρίζος κλπ....
Καταθέτω κάποια λόγια του...

Φίλε,
Μη ψάχνεις να βρεις ποιος είμαι, γιατί δεν θα το μάθεις ποτέ.
Δεν ζητώ να αποδεχθείς όλα όσα λέω.
Δεν ζητώ τίποτε από κανένα σας.
Δεν επιθυμώ τη δημοσιότητα.
Δεν επιζητώ την κολακεία, ούτε οπαδούς.
Διότι, εφόσον είμαι ερωτευμένος με τη ζωή, δεν επιθυμώ τίποτε.
Αυτά τα ερωτήματα δεν είναι τόσο σημαντικά, σημαντικό είναι το
γεγονός ότι υπακούς στην αυθεντία και επιτρέπεις στην κρίση σου να
καθοδηγείται από αυτήν.
Η κρίση σου, ο νους, τα συναισθήματά σου, η ζωή σου, καθοδηγούνται
από πράγματα που δεν έχουν αξία.
Και εδώ βρίσκεται η θλίψη.

Σου φαίνεται γκρίζος ????????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-04-13, 17:46
Το avatar του χρήστη Gabriell
Gabriell Ο χρήστης Gabriell δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-10-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 490
Προεπιλογή

Παράθεση:
Φίλε μου Gabriell μια και αναφέρεις τον Κρισναμούρτι μάλλον δεν θα έχεις
διαβάσει κάτι που έρχεται σε αντιδιαστολή με αυτά που αναφέρεις πως
είναι γκρίζος κλπ....
Καταθέτω κάποια λόγια του...
Μάλλον δεν ξεκαθάρισα κάτι, θεωρώ οτι ο Κρισναμούρτι είχε καλές προθέσεις, αλλά θεωρώ οτι το αποτέλεσμα της διδασκαλίας του, ίσως δεν ήταν αυτό που ο ιδιος επιθυμούσε..
Του ασκώ κριτική δηλαδή για το αποτέλεσμα, όχι για την πρόθεση, το ξεκαθαρίζω αυτό. Για αυτό και τον αναφέρω συχνά και τον προτείνω.
ΟΜΩΣ δεν μπορώ να αμελήσω οτι αρκετοί οπαδοί του φανατίζονται με τις ιδέες του.
Απο 'κει και πέρα, και εγώ έχω διαβάσει Κρισναμούρτι, και δεν μου προξένησε κανένα κακό. Εντούτοις άνθρωποι που ίσως ψάχνουν όπως ο ίδιος αναφέρει απο κάπου να πιαστούν, άνθρωποι δηλαδή που ψάχνουν έναν γκουρού ή που προσκολλούνται σε πρόσωπα ή/και δεν έχουν επαφή με άλλους δασκάλους, βρίσκουν παρηγοριά (comfort) στην ιδέα οτι όλοι οι δάσκαλοι είναι του πεταμού. Και ΔΕΝ ισχύει αυτό.
Και λέω οτι απ' τη στιγμή που το παίρνουμε αυτό σαν δόγμα, οτι ολοι οι δάσκαλοι είναι εμπόδια, επειδή το είπε ο Κρισναμούρτι, μάλλον ιδέα δεν έχουμε για την ίδια την διδασκαλία της επανάστασης της συνείδησης, για την οποία έχουν μιλήσει πάρα πολλοί, και ένας απο αυτούς είναι ο Κρισναμούρτι.
Με άλλα λόγια, θεωρώ οτι απο το έργο του, λείπει η "μεσότητα" (ας πούμε) σε κάποιες περιπτώσεις. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gabriell : 26-04-13 στις 17:52
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-04-13, 18:52
anastasi Ο χρήστης anastasi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-07-2012
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Σε μια πιό γενικη τοποθέτηση, επι της αρχης που λέμε, θεωρω οτι την αξιοπιστία σε έντυπες ή μηντιακες πληροφορίες (βιβλια, κειμενα, συνεντεύξεις) πρέπει να την θεωρουμε προαπαιτούμενο και αποδείξιμο στοιχείο, μόνον σε επιστημονικά θεματα.

Στην έρευνα του μεταφυσικού, αξιόπιστο και άρα χρήσιμο , θεωρώ κάθε συγγραφέα που οδηγεί στην ανάπτυξη της ατομικής κρίσης, στην δημιουργία και εξέλιξη της δικής μας εσωτερικής ικανότητας να κρινουμε και να υιοθετούμε ή να απορρίπτουμε . Στόχος του κάθε ανθρώπου που θέλει να ερευνήσει το μεταφυσικό, με εφαρμογη μεθόδων και διδασκαλιών, ( για αυτούς τους ερευνητές μιλάω) , είναι να φτάσει στο σημείο να λαμβάνει , επιλέγοντας ο ίδιος, τις γνώσεις και πληροφορίες απο το εξωτερικό περιβάλλον (φυση, άνθρωποι, κτλ) αλλα και απο την εσωτερική πηγη γνώσης που χρειάζεται και οφείλει να αναζητει.

Υπ' αυτό το πρίσμα, και ο Καστανέντα και το βιβλίο "Τριτο Ματι", είναι στην σωστή κατεύθυνση. Κι απ΄ ότι βλέπω και τα λεγόμενα για τον Κριαναμούρτι, προς τα εκέι δείχνουν.
Θελω να αναφέρω το παράδειγμα του Ουμπερτο Εκο. Παρά την μεγάλη του προσφορά στην έρευνα της μεταφυσικής, κυρίως της ιστορίας της μεταφυσικής ως αξιόπιστος ερευνητής, με ακαδημαική θέση, δεν δίστασε να γράψει και τις δικές του θέσεις σε παρεξηγήσιμα θέματα , όπως συνωμοσιολογικά , μαγείας κ.α., μέσα απο μυθιστορήματα, και άρα λιγότερο αξιόπιστα πονήματα. Μάλιστα πιστεύω οτι με τα φευγάτα κείμενά του πρόσφερε περισσότερα στους ερευνητές του μεταφυσικού, παρά με τις ακαδημαικού τύπου μελέτες του.



-----------------------------------
__________________

ειμαστε αντηχεια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.