Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 19-08-17, 11:44
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την αποκατάσταση των πάντων νομίζω συμφωνούσαν και άλλοι όπως ο Άγιος Μάξιμος ο ομολογητής.
Πόσοι και πόσοι υπερορθόδοξοι, παλαιοημερολογίτες και λοιποί κάνουν "ψωμοτύρι" καθημερινώς το όνομα του Μάξιμου Ομολογητή και ταυτόχρονα αγνοούν επιδεικτικά την πτυχή αυτή της διδασκαλίας του!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και εμένα αυτά τα ερωτήματα με είχαν απομακρύνει από αυτήν την πίστη.
Πράγματι αυτή η θέση δείχνει έναν όντως πανάγαθο Θεό.
Όσο για το αν αξίζει να κολάζονται αιώνια όσοι απαρνηθούν την αλήθεια και τον Παντοδύναμο μετά θάνατον, αυτό θα είχε βάση αν το έκαναν συνειδητά, γνωρίζοντας πλήρως τι κάνουν και τι συνέπειες έχει η πράξη τους. Από εκεί και πέρα η κόλαση δεν μπορεί να υφίσταται ως αιώνια τιμωρία από έναν αγαθό Θεό ακόμα και αν η δικαιοσύνη του υπερβαίνει της αγαθότητας του, αφού όπως προείπα είναι άδικο να βασανίζεται κάποιος αιώνια για πεπερασμένες πράξεις και για μια κατάσταση νου που είχε σε πεπερασμένο χρόνο εκτός και αν όπως πολύ σωστά ανέφερες, συνεχίζει να αρνείται την αλήθεια.
Νομίζω πως το καλύτερο, όσον αφορά την πίστη σε κάποιον θεό, είναι το να πιστεύει κάποιος σε έναν τέλειο(και άχρονο, άναρχο,αγέννητο,αδημιούργητο) Θεό με όσα χαρακτηριστικά συμπεριλαμβάνονται χωρίς να πιστεύει πράγματα που έρχονται σε αντίφαση με αυτό ή σε παραλογισμούς, προσπαθώντας να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα.
Κι εμένα με απομακρύνουν ή τουλάχιστον με κάνουν να στέκομαι στο "κατώφλι" της.......
Κι εδώ έρχονται οι κληρικοί και σου λένε ότι έχουν επίγνωση, λόγω του γεγονότος ότι ο Παντοδύναμος μας άφησε την Εκκλησία Του στη γη....
Τώρα ποια είναι η Εκκλησία Του τρέχα γύρευε!
1 δισεκατομμύριο του πλανήτη θεωρεί αντίστοιχα ότι την αληθινή Εκκλησία αποτελούν αυτοί!
Δε θα βγάλεις άκρη.....
Γι΄αυτό κι εγώ απομακρύνθηκα..........
Και να σου πω κάτι;
Αυτοί που είπανε το "πίστευε και μη ερεύνα" ξέρανε πολύ καλά τι λέγανε!
Διότι εκείνος που "κάθεται καλά" είναι κι ο πιο "γαλήνιος" στο τέλος.........
Ενώ εκείνος που "ανησυχεί" και ψάχνει, όχι λίγες φορές, φτάνει σε συμπεράσματα όπως τα παρακάτω: https://www.vice.com/gr/article/xyjg...n-yparxei-8eos
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 23-08-17, 00:08
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσοι και πόσοι υπερορθόδοξοι, παλαιοημερολογίτες και λοιποί κάνουν "ψωμοτύρι" καθημερινώς το όνομα του Μάξιμου Ομολογητή και ταυτόχρονα αγνοούν επιδεικτικά την πτυχή αυτή της διδασκαλίας του!



Κι εμένα με απομακρύνουν ή τουλάχιστον με κάνουν να στέκομαι στο "κατώφλι" της.......
Κι εδώ έρχονται οι κληρικοί και σου λένε ότι έχουν επίγνωση, λόγω του γεγονότος ότι ο Παντοδύναμος μας άφησε την Εκκλησία Του στη γη....
Τώρα ποια είναι η Εκκλησία Του τρέχα γύρευε!
1 δισεκατομμύριο του πλανήτη θεωρεί αντίστοιχα ότι την αληθινή Εκκλησία αποτελούν αυτοί!
Δε θα βγάλεις άκρη.....
Γι΄αυτό κι εγώ απομακρύνθηκα..........
Και να σου πω κάτι;
Αυτοί που είπανε το "πίστευε και μη ερεύνα" ξέρανε πολύ καλά τι λέγανε!
Διότι εκείνος που "κάθεται καλά" είναι κι ο πιο "γαλήνιος" στο τέλος.........
Ενώ εκείνος που "ανησυχεί" και ψάχνει, όχι λίγες φορές, φτάνει σε συμπεράσματα όπως τα παρακάτω: https://www.vice.com/gr/article/xyjg...n-yparxei-8eos
Όντως άλλα ακόμα και τις διδασκαλίες αυτού και άλλων τέτοιων άγιων να αγνοούν, και πάλι βάσει της λογικής το ίδιο συμπέρασμα προκύπτει.
Για το άλλο θέμα με τα μακριά και κοντά μαλλιά διάβασα κάτι (που λογικά το ξέρεις ήδη μιας και φαίνεσαι πολύ ψαγμένος και διαβασμένος σε ιστορικά-θεολογικά θέματα) ότι ο Απ.Παύλος μιλάει για κοσμικούς ενώ το κεφάλαιο με τους ναζιραίους για ανθρώπους που αφιερώνονται στον θεό. Τέλος πάντων δεν με αφορά αυτό, γιατί η σωτηρία των ψυχών δεν εξαρτάται από τρίχες άλλα από την εσωτερική κατάσταση.



Εντάξει δεν χρειάζεται να φτάνουμε και στο άλλο άκρο. Πάντως το άρθρο που παρέθεσες κάνει ένα λάθος. Παίρνει ως δεδομένο την ανυπαρξία θεού και χρησιμοποιεί εκφράσεις τύπου κατάλαβαν πως δεν υπάρχει θεός, συνειδητοποιούν πως δεν υπάρχει θεός κλπ και κατά τη γνώμη μου αυτό παραπέμπει σε άτομα φανατικά και αφιλοσόφητα.

Πάντως και εγώ(όταν σταμάτησα να είμαι χριστιανός της εκκλησίας, γιατί η έννοια χριστός είναι πιο βαθιά) πέρασα από καταστάσεις αθεϊας αντι-θεϊας άλλα κατάλαβα ότι ο άνθρωπος χρειάζεται το πνευματικό στοιχείο. Νομίζω θα ήταν καλό να "πιστέψουμε¨ή να ασκηθούμε πάνω σε κάποια πράγματα που είναι κοινά και στην φιλοσοφία και στην θρησκεία όπως πχ η νίψη και η κάθαρση της καρδιάς και του νου και της ηθικής. Που μπορούμε να τα δοκιμάσουμε και πρακτικά και έχουμε και άμεση ωφέλεια από αυτά. Επίσης θα ήταν συνετό να προβούμε στο συμπέρασμα πως για να είναι κάτι αλήθεια, θα πρέπει να μην περιέχει αντιφάσεις και αν περιέχει αντιφάσεις τότε θα είναι ψεύτικο ή δεν θα είναι 100% αληθινό ή δεν εκφράζεται ορθώς.
Πάντως πέρα από τους "ταλιμπάν" θρησκόληπτους, και οι μικρές ομάδες όπως σατανιστές λένε ανακρίβειες και παράλογα πράγματα διάβασα όπως ότι ο σατανάς είναι ο άρχοντας του κόσμου και σύμφωνα με κάποια άλλα βιβλία διορίζει άτομα σε θέσεις εξουσίας και παρόλο που λένε αυτά λένε πως τα άτομα που έχουν εξουσίας, καθώς οι μασόνοι και οι σιωνιστές είναι αντι-σατανικοί, πράγμα που είναι αντιφατικό καθώς αν έδινε εξουσία σε όποιον ήθελε τότε θα έδινε στα δικά του άτομα ή θα ευθυνόταν αυτός για αυτούς, εκτός και αν κάποιος τον περιορίζει και δεν έχει την δύναμη να το κάνει, μα τότε ποιο το νόημα να πιστεύουν κάποιοι σε έναν αδύναμο θεό; Βασικά όσοι πιστεύουν στον σατανά μέσα από την βίβλο πιστεύουν σε κάποιον που ητήθηκε από τον αρχάγγελο μιχαήλ έναν αρχάγγελο κατώτερο από τον θεό που δεν κατέχει καν τα πρωτεία του παραδείσου. Εδώ χάνει από αυτόν πως λοιπόν δεν θα χάσει από τον θεό κατά πολύ ανώτερο του μιχαήλ.
Πάντως κατά την γνώμη μου ο αληθινός θεό δεν πολεμάει και δεν πολεμήσει ποτέ κανέναν γιατί πρώτον ο πόλεμος είναι αντίθετος από αυτόν ως έννοια μια και ο πόλεμος προϋποθέτει μεταβολή, διαταραχή, κίνηση κλπ ενώ ο αληθινός θεός ως τέλειος θα πρέπει να είναι και αμετάβλητος.

Τέλος νομίζω ότι για να μάθουμε κάτι θα πρέπει πρώτα να απορρίψουμε και να αμφισβητήσουμε τα πάντα ακόμα και αυτά που βλέπουμε και μετά μέσω της φιλοσοφίας της (εσωτερικής) παρατήρησης και των όποιων πνευματικών βιωμάτων προκύψουν. Εξετάζοντας 'τα πάντα και προσπαθώντας να καταλήξουμε σε ένα αδιαμφισβήτητο συμπέρασμα ( που μην μπορεί αμφισβητηθεί με επιχειρήματα και αιτιολόγηση) που να μην περιέχει καμία αντίφαση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη darktruth77 : 23-08-17 στις 00:44
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 23-08-17, 01:27
darktruth77 Ο χρήστης darktruth77 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2017
Μηνύματα: 104
Προεπιλογή

Παρατήρησα ότι το προηγούμενο μήνυμα περιέχει αρκετά λάθη, κυρίως γραμματικά και συντακτικά, αυτό συμβαίνει επειδή το έγραψα από κινητό και πιθανώς ήμουν απρόσεκτος. Αν υπάρχει κάτι που δεν γίνεται κατανοητό, ενημερώστε με έτσι ώστε να το εξηγήσω καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 26-08-17, 12:40
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από darktruth77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως άλλα ακόμα και τις διδασκαλίες αυτού και άλλων τέτοιων άγιων να αγνοούν, και πάλι βάσει της λογικής το ίδιο συμπέρασμα προκύπτει.
Για το άλλο θέμα με τα μακριά και κοντά μαλλιά διάβασα κάτι (που λογικά το ξέρεις ήδη μιας και φαίνεσαι πολύ ψαγμένος και διαβασμένος σε ιστορικά-θεολογικά θέματα) ότι ο Απ.Παύλος μιλάει για κοσμικούς ενώ το κεφάλαιο με τους ναζιραίους για ανθρώπους που αφιερώνονται στον θεό. Τέλος πάντων δεν με αφορά αυτό, γιατί η σωτηρία των ψυχών δεν εξαρτάται από τρίχες άλλα από την εσωτερική κατάσταση.
Μπορεί να απευθυνόταν σε κοσμικούς το κομμάτι αυτό, αρχικά, απλά νομίζω ότι οι ρωμαιοκαθολικοί το χρησιμοποίησαν και στο κομμάτι της ιερατικής εμφάνισης, όπως και για την υποχρεωτική αγαμία αξιοποίησαν πάλι ένα άλλο κομμάτι της Α' Προς Κορινθίους επιστολή του Παύλου.
Προφανώς, δεν εξαρτάται από τρίχες η σωτηρία! Κατ' εμέ τουλάχιστον...
Γιατί για κάποιους παπάδες είναι πολύ σοβαρό, ακόμα και σήμερα, μια γυναίκα να φοράει παντελόνι και να μπαίνει βαμμένη μέσα στην εκκλησία!
Δε καταλαβαίνω κάτι, όμως: εφόσον ο Χριστός είχε μακριά μαλλιά ή τουλάχιστον έτσι εικονίζεται, γιατί ο Παύλος κι οι "διάδοχοί" του επέμεναν τόσο σε αυτά; Οι μαθήτριες του Χριστού φορούσαν μαντήλια στο κεφάλι, στο τότε Ισραήλ;
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 26-08-17, 20:57
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί για κάποιους παπάδες είναι πολύ σοβαρό, ακόμα και σήμερα, μια γυναίκα να φοράει παντελόνι και να μπαίνει βαμμένη μέσα στην εκκλησία!
Και καλά το παντελόνι υποτίθεται ότι είναι πιο «σεμνό» από φούστα (πλέον υπάρχουν και κολλητά βέβαια), αλλά το βάψιμο σε τι βοηθάει ακριβώς;
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 26-08-17, 22:49
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Και καλά το παντελόνι υποτίθεται ότι είναι πιο «σεμνό» από φούστα (πλέον υπάρχουν και κολλητά βέβαια), αλλά το βάψιμο σε τι βοηθάει ακριβώς;
Ξέρω γω;
Να μη μπαίνουν σε πειρασμό οι "άγιοι" του Θεού....
Στον πατέρα ενός φίλου μου, πριν μπει σε μοναστήρι, του δώσανε να φορέσει μακρύ παντελόνι! Φαίνεται θα σκανδαλίζονταν οι μοναχοί με το σορτς και την τριχωτή γάμπα......
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 26-08-17, 23:10
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GiannisNik3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον πατέρα ενός φίλου μου, πριν μπει σε μοναστήρι, του δώσανε να φορέσει μακρύ παντελόνι! Φαίνεται θα σκανδαλίζονταν οι μοναχοί με το σορτς και την τριχωτή γάμπα......
Από αλλαξοκωλιές άλλο τίποτα εκεί μέσα...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 28-08-17, 22:56
GiannisNik3 Ο χρήστης GiannisNik3 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Από αλλαξοκωλιές άλλο τίποτα εκεί μέσα...
Μεγαλύτερο πρόβλημα από τις αλλαξοκωλιές είναι η υποκρισία τους.....
Θυμάμαι, Δεκέμβρης του '07 ήτανε, που συνελήφθη μία σπείρα παιδεραστών μέσα στην οποία ανήκε κι ένας 60χρονος ιερέας, που λειτουργούσε σε μια εκκλησία στο Ίλιον.
Η μάνα του μικρού κοριτσιού παρίστανε την καθαρίστρια του ναού, τη στιγμή που ο ιερέας έκανε μέσα στο ναό.............
Μόλις αποκαλύφθηκε το κακούργημα και τον παίρναν στη φυλακή, οι "πονόψυχοι" ενορίτες κατέβηκαν με λεωφορεία να συμπαρασταθούν στον "αδικοσυκοφαντημένο" ιερέα τους.....
Ούτε λόγος να συμπαρασταθούν στο παιδάκι!
Όσο για τον Θεό τους.....
Για άλλη μια φορά -και όλως τυχαίως- , σεβάστηκε την ελεύθερη βούληση του θύτη κι όχι του θύματος......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GiannisNik3 : 28-08-17 στις 23:06
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.