Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 24-02-08, 01:54
braian Ο χρήστης braian δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Περιοχή: ηλιουπολη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin
Και πως επιτυγχάνεται αυτή η χαλάρωση στα άτομα αυτά; Και αφού γίνει αυτό μετά τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσεις;
καλημερα σλιθεριν εχεισ καταφερει να πεσεισ σε τρανσ η εχεισ ακουσει εγω το προσπαθω φτανω ως την πηγη και νερο δεν πινω κλαψ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-02-08, 03:06
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin
Και πως επιτυγχάνεται αυτή η χαλάρωση στα άτομα αυτά; Και αφού γίνει αυτό μετά τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσεις;
Κοπέλα μου, η αυτούπνωση με σκοπό την αναδρομή δεν είναι παιχνιδάκι για ζογκλέρ.
Χρειάζεται πολυετής προετοιμασία για να πετύχεις κάτι τέτοιο, καθ' όσον είναι απαραίτητο ο πειραματιζόμενος να έχει προετοιμάσει τον εαυτό του, "μυούμενος" σε πεδία, για τα οποία δεν υπάρχει συνταγή σε στυλ: Πρώτον κάνουμε αυτό, δεύτερον εκείνο...
Από την άλλη επειδή δεν είναι παιχνίδι, κανένας δεν προετοιμάζεται με σκοπό αυτή καθ' εαυτή την αναδρομή.
Απλά, η ικανότητα να αναδράμεις εν υπνώσει, είναι παρεπόμενο εσωτεριστικής μελέτης και έρευνας, που δεν έχει σκοπό να καλύψει απλά την περιέργεια του πειραματιζομένου.
Συνηθίζεται όμως, επειδή το θέμα "πουλάει", ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του, παρουσιαζόμενος ως "ειδήμων" και να δίνει μάλιστα και ρετσέτες επιτυχίας!
Επίσης, από τα όσα κατά καιρούς ακούονται, ακόμη και με κάποιον "σταρ" της ύπνωσης που είχε και την αναίδεια να "παρουσιάσει" από τηλεοράσεως "πείραμα" ύπνωσης με αναδρομή ( της κακιάς ώρας - ονόματα δεν λέμε... ) ούτε το ένα χιλιοστό δεν είναι αληθές...
Ο πραγματικός Πειραματιστής δεν βγαίνει στις εφημερίδες να διαλαλεί τις ικανότητές του! Δεν είναι αυτός ο σκοπός του.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάτι στραβό συμβαίνει...


Φίλη Οφηλία, μιά ευθεία ερώτηση:
Μπορείς να αυτοϋπνωτισθείς και να αναδράμεις;
-Ντόμπρα απάντηση θέλω!

Όσον αφορά στην βαθειά χαλάρωση, κατά την διάρκειά της δεν είναι δυνατή η αναδρομή σε χρόνο προ της παρούσης ενσάρκωσης, παρά μόνον σε απόλυτα εξησκημένα άτομα, που είναι ελάχιστα, καθ' όσον αυτή η ικανότητα είναι "ιδιότητα" που προσδίδεται σε Μύστες...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-02-08, 06:24
Το avatar του χρήστη schooligan
schooligan Ο χρήστης schooligan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-02-2006
Περιοχή: Stin Xwra tou Pote
Μηνύματα: 549
Προεπιλογή

Ε αυτο ειναι θαυμα..οτι θα συμφωνουσα με τον φιλτατο Τακη δεν το περιμενα


[QUOTE]
Παράθεση:
Κοπέλα μου, η αυτούπνωση με σκοπό την αναδρομή δεν είναι παιχνιδάκι για ζογκλέρ.Χρειάζεται πολυετής προετοιμασία για να πετύχεις κάτι τέτοιο, καθ' όσον είναι απαραίτητο ο πειραματιζόμενος να έχει προετοιμάσει τον εαυτό του, "μυούμενος" σε πεδία, για τα οποία δεν υπάρχει συνταγή σε στυλ: Πρώτον κάνουμε αυτό, δεύτερον εκείνο...
Από την άλλη επειδή δεν είναι παιχνίδι, κανένας δεν προετοιμάζεται με σκοπό αυτή καθ' εαυτή την αναδρομή.
Απλά, η ικανότητα να αναδράμεις εν υπνώσει, είναι παρεπόμενο εσωτεριστικής μελέτης και έρευνας, που δεν έχει σκοπό να καλύψει απλά την περιέργεια του πειραματιζομένου.
Συνηθίζεται όμως, επειδή το θέμα "πουλάει", ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του, παρουσιαζόμενος ως "ειδήμων" και να δίνει μάλιστα και ρετσέτες επιτυχίας!
Επίσης, από τα όσα κατά καιρούς ακούονται, ακόμη και με κάποιον "σταρ" της ύπνωσης που είχε και την αναίδεια να "παρουσιάσει" από τηλεοράσεως "πείραμα" ύπνωσης με αναδρομή ( της κακιάς ώρας - ονόματα δεν λέμε... ) ούτε το ένα χιλιοστό δεν είναι αληθές...
Ο πραγματικός Πειραματιστής δεν βγαίνει στις εφημερίδες να διαλαλεί τις ικανότητές του! Δεν είναι αυτός ο σκοπός του.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάτι στραβό συμβαίνει...

Οντως δεν ειναι δυνατον καποιος να αστειευται με αυτο το θεμα. Απλα να προσθεσω οτι περα απο πολυετη προσπαθεια, πρεπει καποιος να διαθετη υσχυρο πνευμα, διοτι πολλες φορες οταν καταπιανεσαι με τετοια θεματα υπαρχει κυνδυνος να χαθεις και ο μεγαλυτερος εχθρος ειναι ο ιδιος σου ο εαυτος. Πρεπει να διαθετης ακλονιτη και ισχυρη θεληση και να εισαι σε θεση να επιβαλεσαι στον ιδιο σου τον εαυτο.
Ακριβως επειδη αυτα τα θεματα δεν ειναι και οτι πιο απλο, καλο θα ηταν να εχεις διπλα σου καποιον με πολυετη πειρα πανω στο θεμα, ωστε οτιδηποτε παει στραβα να ειναι σε θεση να σε βοηθησει.
Και επισης να πω, οτι καποιος που οντως ασχοληται με αυτο, δεν θα το διατυμπανισει και πολυ ωστε να αποκτησει καποιο αλφα ονομα...δεν θελουμε να γινουμε και πειραματοζωα ετσι δεν ειναι??
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-02-08, 00:02
Το avatar του χρήστη Sly8erin
Sly8erin Ο χρήστης Sly8erin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Κοπέλα μου, η αυτούπνωση με σκοπό την αναδρομή δεν είναι παιχνιδάκι για ζογκλέρ. Μύστες...
Επειδή ούτε κ μένα μ φαίνεται παιχνιδάκι ούτε για ζογκλέρ, ούτε καν σκέτο γι' αυτό ρώτησα γιατί έτσι όπως τοποθετήθηκαν κάποοι φαινόταν σαν μια απλή διαδικάσια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-02-08, 00:18
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sly8erin
Επειδή ούτε κ μένα μ φαίνεται παιχνιδάκι ούτε για ζογκλέρ, ούτε καν σκέτο γι' αυτό ρώτησα γιατί έτσι όπως τοποθετήθηκαν κάποοι φαινόταν σαν μια απλή διαδικάσια
Όχι, δεν είναι απλή διαδικασία, ούτε αυτοσκοπός.
Οι "κάποιοι" που γράφουν ό,τι τους κατεβεί είναι πάμπολλοι αδαείς συμπλεγματικοί, που την αμάθειά τους την καλύπτουν μπαίνοντας σε ξένα χωράφια γνώσης, αναφερόμενοι σε θέματα που δεν επιδέχονται άμεσα απόδειξη του στυλ "δύο και δύο κάνει τέσσερα", για να τραβήξουν την προσοχή στο άτομό τους και έτσι να "νιώσουν" ότι έχουν κάποια αξία...
...Με λίγα λόγια, για να "πουλήσουν Μούρη"!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Schooligan
Ε αυτο ειναι θαυμα..οτι θα συμφωνουσα με τον φιλτατο Τακη δεν το περιμενα
Να είσαι βέβαιος, ότι μας ενώνουν πολύ περισσότερα απ' όσα μας χωρίζουν.
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-02-08, 01:10
Το avatar του χρήστη Sly8erin
Sly8erin Ο χρήστης Sly8erin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2008
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή

Εντάξει ακόμα κ αυτό να συμβαίνει εγώ δεν θα ήθελα να ακούγονται τόσο σκληροί χαρακτηρισμοί.Υποτίθεται ότι ότι βρισκόμαστε σε μια διαδικασία πνευματικής αναζήτησης. Φυσικά κ δεν είναι εύκολο κάτι τέτοιο αν ήταν θα είχαμε όλοι μας από μια τουλάχιστον εμπειρία. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είανι αν κάποιος είχε ή έστω νομίζει πως είχε κάποια τέτοια εμπειρία;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-02-08, 01:19
Το avatar του χρήστη Witch Shadow
Witch Shadow Ο χρήστης Witch Shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 799
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Κοπέλα μου, η αυτούπνωση με σκοπό την αναδρομή δεν είναι παιχνιδάκι για ζογκλέρ.
Χρειάζεται πολυετής προετοιμασία για να πετύχεις κάτι τέτοιο, καθ' όσον είναι απαραίτητο ο πειραματιζόμενος να έχει προετοιμάσει τον εαυτό του, "μυούμενος" σε πεδία, για τα οποία δεν υπάρχει συνταγή σε στυλ: Πρώτον κάνουμε αυτό, δεύτερον εκείνο...
Από την άλλη επειδή δεν είναι παιχνίδι, κανένας δεν προετοιμάζεται με σκοπό αυτή καθ' εαυτή την αναδρομή.
Απλά, η ικανότητα να αναδράμεις εν υπνώσει, είναι παρεπόμενο εσωτεριστικής μελέτης και έρευνας, που δεν έχει σκοπό να καλύψει απλά την περιέργεια του πειραματιζομένου.
Συνηθίζεται όμως, επειδή το θέμα "πουλάει", ο καθένας να λέει το μακρύ του και το κοντό του, παρουσιαζόμενος ως "ειδήμων" και να δίνει μάλιστα και ρετσέτες επιτυχίας!
Επίσης, από τα όσα κατά καιρούς ακούονται, ακόμη και με κάποιον "σταρ" της ύπνωσης που είχε και την αναίδεια να "παρουσιάσει" από τηλεοράσεως "πείραμα" ύπνωσης με αναδρομή ( της κακιάς ώρας - ονόματα δεν λέμε... ) ούτε το ένα χιλιοστό δεν είναι αληθές...
Ο πραγματικός Πειραματιστής δεν βγαίνει στις εφημερίδες να διαλαλεί τις ικανότητές του! Δεν είναι αυτός ο σκοπός του.
Σε τέτοιες περιπτώσεις, κάτι στραβό συμβαίνει...
Φιλε Τακη για αλλη μια φορα θα συμφωνησω μαζι σου...(εγινε συνηθεια πια )
Καποτε ειχα διαβασει ενα αρθρο το οποιο μιλουσε για τις περιβοητες αναδρομες σε προηγουμενες ζωες. Δεν θυμαμαι που στον ανεμο το ειδα αλλα θυμαμαι χαρακτηριστικα οτι αναφεροταν στους κινδυνους που υπαρχουν οταν εισαι μονος σου ή εστω αν υπαρχει καποιος διπλα σου ο οποιος και αυτος ειναι απειρος. Ελεγε οτι οταν "πηγαινεις" πισω γινεται μια "αλλαγη" στις ψυχες κατα καποιο τροπο. Οτι δηλαδη η τοτε ψυχη ερχεται στο παρον και τον αντιστροφο, για οσο διαρκει η υπνωση. Ενα λαθος να γινει, κατι να παει στραβα...μπορειτε να φανταστειτε τι θα επακολουθησει. Επισης ελεγε οτι αν δεν "ερθει" σωστα πισω ο υπνωτισμενος, υπαρχει περιπτωση για μικρη απωλεια μνημης. Παντως οποιος θελει να το κανει θα πρεπει να το ψαξει πολυ. Οχι να του πουλησουν φυκια για μεταξωτες κορδελες και μετα τραβαει τις κορδελες.
__________________

Oh I'm gonna be soooo happy when I vanquish your very sorry ass...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-02-08, 01:37
Το avatar του χρήστη Τάκης Παπαδόπουλος
Τάκης Παπαδόπουλος Ο χρήστης Τάκης Παπαδόπουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2008
Περιοχή: Locarno Swizzera
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Witch Shadow
... Ελεγε οτι οταν "πηγαινεις" πισω γινεται μια "αλλαγη" στις ψυχες κατα καποιο τροπο. Οτι δηλαδη η τοτε ψυχη ερχεται στο παρον και το αντιστροφο...
Δεν υπάρχει "τότε" και "τώρα" ψυχή, η οποία παραμένει πάντοτε η ίδια.

Απλά, με την αναδρομή, παραμένοντας ως "οντότητα", αφήνει την σημερινή της "προσωπικότητα" και επαναποκτά την "τότε", μιά και μέσα στο αστρικό πεδίο που κινείται, στην ουσία δεν υφίσταται η έννοια του χρόνου και είναι απόλυτα φυσικό να έχει παρούσες όλες τις προσωπικότητες που έχει υποδυθεί και που ΘΑ υποδυθεί.
( Άλλο τεράστιο κεφάλαιο έρευνας... )

Εκεί ακριβώς είναι και ο κίνδυνος, διότι το αστρικό σώμα ( ψυχή ) κάποιες φορές "μπερδεύεται" όταν ακολουθεί "εντολές" τρίτου, και πολλές φορές δεν υπακούει, τραβώντας εκ παραδρομής άλλο δρόμο και μη επιστρέφοντας στην τωρινή του προσωπικότητα, παραμένει δε στο αστρικό πεδίο και αποχωρίζεται από το σώμα στο οποίο είναι ενσαρκωμένο, με αποτέλεσμα το τελευταίο να αποσυντίθεται ( πεθαίνει )...
__________________
Takispapa
Στον Ωκεανό της ανθρώπινης βλακείας, επιπλέουν ακόμη σκάφη με ΣΤΕΓΝΟΥΣ επιβάτες...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-02-08, 10:06
Το avatar του χρήστη Ophelia
Ophelia Ο χρήστης Ophelia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-11-2006
Περιοχή: Milky Way
Μηνύματα: 443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Παπαδόπουλος
Φίλη Οφηλία, μιά ευθεία ερώτηση:
Μπορείς να αυτοϋπνωτισθείς και να αναδράμεις;
-Ντόμπρα απάντηση θέλω!
Και ντόμπρα απάντηση θα έχεις φίλε Τάκη...
Όχι δεν μπορώ να αυτουπνωτιστώ και να κάνω αναδρομή σε άλλες μου ζωές, δεν το ισχυρίστηκα άλλωστε.
Εγώ είπα:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ophelia
Yπάρχει και η βαθειά χαλάρωση για όσους δεν θέλουν (ή δεν μπορούν) να υπνωτιστούν. Μπορείς να 'ταξιδέψεις' σε προηγούμενες ζωές και να δεις και να θυμηθείς γεγονότα πολύ καθαρά και ταυτόχρονα να έχεις και την αίσθηση του που βρίσκεσαι σε αυτή τη ζωη. Είναι σίγουρα λιγότερο επικύνδινο αλλά χρειάζεται πολύ βαθειά χαλάρωση...κάτι που είναι συνήθως δύσκολο να πετύχουν άτομα που είναι απο τη φύση τους λίγο πιο νευρικά και κινητικά...
Αυτό το λέω βασιζόμενη σε προσωπική εμπειρία. Έχοντας δοκιμάσει την συγκεκριμένη μέθοδο πριν χρόνια (όχι μόνη μου αλλά με την καθοδήγηση ενός ανθρώπου που κάνει αυτή την δουλειά πολλά χρόνια). Τώρα εάν τελικά δεν ήτανε προηγούμενη ζωή αυτό που βίωσα αλλά φαντασία μου δεν ξέρω να σας πω 100%...αυτό που ξέρω όμως είναι ότι όντως είδα και ένιωσα πράγματα πρωτόγνωρα για την παρούσα ζωή. Απο αυτά που έχω διαβάσει και αυτά που γράφτετε εδώ, καταλαβαίνω οτι είναι μια ιδιάιτερη διαδικασία, όπου χρειάζεται πολύ μεγάλη προσοχή. Το βρήσκω πολύ λογικό και συνετό αυτό...μιας και έχουμε να κάνουμε με πράγματα που δεν τα πολυκαταλαβαίνουμε (τουλάχιστον η πλειοψηφία των ανθρώπων...).
Επίσης μου έχουνε πει οτι είναι μια διαδικασία που δεν την κάνει κανείς μόνο για να ικανοποιήσει την περιεργιά του/της. Αυτό και μόνο έμενα μου λέει οτι χρειάζεται προσοχή και σύνεση (ούτε και εγώ το προσπάθησα γιατί ήμουνα περίεργη)...
Ελπίζω να λύθηκε η παρεξήγηση...
Φιλικά...
__________________
Τhe sun changes everything...ab tu jaag musafir pyaaray...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-05-10, 20:43
Το avatar του χρήστη ageras
ageras Ο χρήστης ageras δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: βύρωνα
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

κατά της δικη μου προσωπική γνώμη πιστεύω ότι δε υπάρχουν προηγούμνες ζωές karma και metampsuxoseis.σύμφωνα από όσα έχω ψάξει κι ακούσει με φέρνουν πιο κοντά σε μιαν θεωρία. ότι νομίζουμε ότι ζήσαμε και είναι αναμνήσεις από άλλες ζωές όπως λένε είναι αναμνήσεις και τέτοια ανθρώπων που η φύγαν από τη ζωή η τηλεπαθητικά τα στέλνουν ενώ είναι στη ζωή.οι δεκτικοί τα περνούν αυτά και τα πιστεύουν ως δικες τους αναμνήσεις.ενώ στην ουσία είναι καταστάσεις που απορροφούμε από αλούς ενέργεια και συναισθήματα από άλλους ανθρώπους.σύμπτωση είναι που πολλοί ισχυρίζονται ότι ήταν ο napoleon η δούκισσα της πλακεντίας ο σωκράτης και τέτοια ??? πολλά άτομα πιστεύουν ότι κάποτε ήταν αυτοί.γίνετε αυτό ??? εγώ απλά εκθετω τη γνώμη μου μέσα από "πραγμνατα" που έψαξα.μπορεί να έχω και άδικο δε ξέρω απλός λέω αυτή τη θεωρία.
__________________
Ο άνθρωπος πράττει κακώς απο άγνοια.

σοφοι λογικοι άνθρωποι δε γινονται μονο με επιστήμη αλλα και με ορθή γνώμη.

Κάθε πράξη που γίνεται με δικαιοσύνη ειναι αρετη

Σωκράτης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ageras : 18-05-10 στις 20:45
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.