Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-03-17, 23:58
Το avatar του χρήστη Λευκός Λύκος
Λευκός Λύκος Ο χρήστης Λευκός Λύκος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2014
Περιοχή: Έσω εαυτού
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ που ομορφύνατε το θέμα με τις σκέψεις σας . Robespierre, συμφωνούμε στα περισσότερα και πράγματι συνέβη αυτό που περιέγραψες• έκανα προβολή του παρόντος στο μέλλον. Βέβαια ήταν λίγο συγκεκριμένη η προβολή, είχε να κάνει πιο πολύ με τη σκέψη και την ελεύθερη βούληση. Γενικότερα, δεν είμαι απαισιόδοξη στη ζωή μου και ούτε έχω την τάση να σκέφτομαι σε μέλλοντα χρόνο την εξέλιξη καταστάσεων του παρόντος, πέρα από άμεσα πράγματα που πρέπει να γίνουν βραχυπρόθεσμα και κάποια όνειρα (όπως όλοι μας), τα οποία προτιμώ να τα έχω κάπως ελεύθερα στο μυαλό μου κι όχι περιορισμένα σε π.χ. προκαθορισμένα βήματα που πρέπει να γίνουν. Νομίζω πως τα όνειρά μας πρέπει "ν' αναπνέουν" κι αν είναι σωστό αυτό που έγραψα, θα φανεί όταν έρθει η ώρα, αλλιώς "την έκατσα" .

Ο φόβος λοιπόν, ενός δυστοπικού μέλλοντος, το έθεσες πολύ ωραία. Αυτό που σκέφτηκα ήταν μία αυτοματοποιημένη κοινωνία, όπου το εύρος των επιλογών των ανθρώπων θα είναι πάνω-κάτω περιορισμένο και προκαθορισμένο. Οι χειρωνακτικές εργασίες δημιουργικές και μη, θα αρχίσουν να εκλείπουν και ο άνθρωπος θα πάρει τη θέση του εντολοδότη, του επιτηρητή κάποιου είδους μηχανής. Χωρίς δημιουργική συμμετοχή, η σκέψη του ανθρώπου αλλάζει, γίνεται πιο "ήμερη", πιο κοιμισμένη, λιγότερο ευφάνταστη, τυποποιημένη... Γι' αυτό ίσως οι χωρικοί στην επικράτεια του άρχοντα ήταν ευτυχισμένοι, γιατί η ζωή τους, σίγουρα πιο δύσκολη και πιο σκληρή απ' τη δική μας, ήταν περιπετειώδης αλλά και απλή, ο θάνατος ζωντανός ν' ανασαίνει δίπλα τους κι όχι κάτι μακρινό και απλησίαστο. Σ' έναν τέτοιο κόσμο γίνεσαι ήρωας χωρίς να το πολυκαταλάβεις.

Deadite, γράφεις "ελευθερία σημαίνει να μπορείς να επιλέξεις. Εαν σου επιβάλλουν (ευθέως ή πλαγίως) μία και μόνο επιλογή που φαίνεται να σε οδηγεί στην ευτυχία, δεν είσαι ελεύθερος. " Οπότε ελευθερία σημαίνει να μπορείς να δημιουργήσεις επιλογές, πέρα από αυτές που ήδη υπάρχουν και δεν σε ικανοποιούν. Αυτό όμως σημαίνει να έχεις και το θάρρος να αποχωριστείς το "βόλεμα" που σου παρέχουν οι "έτοιμες" επιλογές που σου δείχνουν κι εδώ είναι που οπισθοχωρούν οι περισσότεροι.

Η ελεύθερη βούληση είναι ένα θέμα από μόνη της Ηλία και ναι έχουμε ευθύνη πρωτίστως για τον εαυτό μας, γιατί το μέλλον δημιουργείται απ' όλους μας, συνδυαστικά.

Ο Γκάνταλφ τα έλεγε πολύ ωραία Pholarche, αλλά δεν βλέπω να συμβαίνει αυτό στις μέρες μας. Και το χειρότερο απ' όλα κατ' εμέ είναι ο τρόπος που περνάνε κάποιοι γονείς σάπιες ιδέες στα παιδιά τους. Ας αφήσουμε τα παιδιά να επανακαλύψουν τον κόσμο...

Deadite, πιο πιθανή βλέπω μία φαινομενική, ελεγχόμενη ισότητα μεταξύ των ανθρώπων, παρά ανισότητα, έναν κατασκευασμένο παράδεισο, όπου κανείς δεν θα έχει λόγο αντίδρασης ή επανάστασης.
Αυτοί οι φόβοι για το μέλλον πρέπει να έχουν μοναδικό σκοπό την αλλαγή κατεύθυνσης στο σήμερα, μια ένδειξη υπευθυνότητας από τη μεριά μας (όπως λέει ο Γκάνταλφ) ,αλλιώς μας φέρνουν απογοήτευση και παραίτηση.

Πάντως σύμφωνα με τα στοιχεία του παρελθόντος, απ' το μηδέν οδεύουμε στην εξέλιξη και μετά πάλι στο μηδέν. Όπου μηδέν βάλτε αυτοκαταστροφή, φυσική καταστροφή ή απλά πισωγύρισμα.
__________________
Just give me a sign and I' ll show you my plan. Tell me why you look so sad, time slips by, like grains of sand. Just put your future, in my hands.
" Moonchild - Rory Gallagher"
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-07-17, 07:59
Jo_Loucoumis Ο χρήστης Jo_Loucoumis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-07-2017
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Ο κόσμος μέσα απο τα μάτια του Space Fantasy

Φοβερό θέμα έχω κάνει άπειρες συζητήσεις με φίλους για το ίδιο πράγμα...

Προσωπικά με εξιτάρει ο κόσμος μέσα απο την ματιά της τηλεοπτικής σειράς του Star Trek & Babylon5.
Όταν ο δημιουργός της σειράς Gene Roddenberry σκεφτόταν το σενάριο, ρώτησε επιστήμονες απο όλο το φάσμα για να του πούν τί τεχνολογίες στο περίπου θα έπρεπε να χρησιμοποιήσει για να είναι αληθοφανή το σενάριο καθώς και ποιό θα είναι το πολιτικό σύστημα που έπρεπε να υπήρχε στη ΓΗ.

Η απάντηση για το πολιτικό σύστημα ήταν καθαρή:
Στατριωτικό σύστημα μορφής Φεουδαρχικής ή Δεσποτικής (εμείς αποφασίζουμε για το καλό σας) και πάντα θα υπάρχει ένας εχθρός που θα απειλεί τη καλή μας τη ζωή.

Στο Babylon 5 το σύστημα είναι περίπου το ίδιο για την ανθρώπινη φυλή, αλλά ποιό ενδιαφέρον είναι τον μινμπάρι όπου είναι μια παραλλαγή του ανθρώπινου συστήματος με τη διαφορά ότι όλες οι κάστες είχαν θέση στο μεγάλο συμβούλιο.

Εκτιμώ ότι στο μέλλον ένα απο τα παραπάνω συστήματα θα υπάρχει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.