Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-07, 19:59
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Arrow Συγκοινωνούντα Δοχεία - Ερρίκος Σμυρναίος





Το δεύτερο διήμημα του φίλου Ερρίκου Σμυρναίου ανέβηκε σήμερα στη σελίδα της Fantasy Gate. Πρόκειται για μια ιστορία που έγραψε κατά τη διάρκεια των πασχαλινών εορτών όπως μου εκμυστηρεύτηκε σε ένα e-mail.
Περιγράφει δύο διαφορετικές ιστορίες που εξελίσσονται παράλληλα και συνδέονται μεταξύ τους λίγο πριν το τέλος -εξού και ο τίτλος "Συγκοινωνούντα Δοχεία".
Δράκοι, ιπτάμενα νησιά αλλά και μια συνηθισμένη σχολική ημέρα για τον Παύλο... Διαβάστε την και γράψτε την κριτική και τα σχολιά σας στο παρόν θέμα.

--------> http://www.metafysiko.gr/fantasygate...ion=read&id=41
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-05-07, 14:07
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Thumbs up

Πολυ ωραια ιστορια που αξιζει να γινει μια απο τις ιστοριες φαντασιας που κυκλοφορουν στα βιβιλιοπωλεια ευχαριστω Αντωνια και βεβαια ενα μεγαλο ευχαριστω στον συγγραφεα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Candela : 02-05-07 στις 14:12
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-07, 14:10
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Καταρχήν να ευχαριστήσω τον Έρικ για την θερμή ανταπόκρισή του στο κάλεσμα της ομάδας Fantasy Gate, αφού μέσα σε διάστημα δύο μηνών περίπου έστειλε δύο διηγήματα! Ελπίζω να ακολουθήσουν κι άλλοι το παράδειγμά του.

Διαβάζοντας τη δεύτερη ιστορία του χθες συνειδητοποίησα πόσο καλός είναι! Η αλήθεια είναι πως μετά το πρώτο διήγημα κρατούσα ακόμα επιφυλάξεις, αλλά τώρα είμαι σίγουρη πως οι ιστορίες του είναι εξαιρετικές!
Διαθέτει πλούσιο λεξιλόγιο και μπορεί να περιγράψει τέλεια και με κάθε λεπτομέρεια την παραμικρή εικόνα.
Κάτι άλλο που μου αρέσει σ' αυτό το διήγημα είναι πως "κόβει" την ιστορία σε δύο μέρη. Το ένα περιγράφει τη ζωή του Παύλου στην καθημερινότητα και το άλλο εξιστορεί την περιπέτεια του Θέρσου και της παρέας του. Όμως, επιλέγει να μην δώσει ξεχωριστά τα δύο αυτά μέρη, αλλά να τα διηγείται παράλληλα, κρατώντας πάντα αμείωτο το ενδιαφέρον του αναγνώστη. Τα σημεία που σταματά τη μια "υπόθεση" για να συνεχίσει την άλλη είναι προσεγμένα ώστε να διατηρήσουν αμείωτο το σασπένς και την αγωνία για την εξέλιξη.
Νομίζω πως μετά τα "Συγκοινωνούντα Δοχεία" ο Ερρίκος μας υπόσχεται πάρα πολλά για το μέλλον! Φυσικά, περιμένω να διαβάσω και επόμενες αφηγήσεις του με μεγάλη χαρά...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-07, 14:33
teoilio Ο χρήστης teoilio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 346
Προεπιλογή

Διάβασα την ιστορία και μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα. Είχε ωραίες παρομοιώσεις και καλοδουλεμένες εκφράσεις. Μου φάνηκε αρκετά έξυπνη η ιδέα της παράλληλης μεταφοράς συναισθημάτων ανάμεσα σε δύο υπάρξεις που ζούνε σε διαφορετικό σύμπαν, και είμαι πολυ περίεργος για το πως θα εξελιχθεί μια κοινή τους αντιμετώπιση.

Μου θύμισε κάτι απο ένα βιβλίο που είχα διαβάσει με ήρωα τον μάγο Μέρλιν ενώ η όλη εικόνα του νησιού που εμφανίζονταν ξαφνικά, των δράκων και των πολεμιστών, μου έφερε στο νου κάτι από το θρύλο του Άβαλλον, των μεσσαιωνικών παραμυθιών και του Κόναν του Βάρβαρου...

Θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση, αν μου επιτρέπει ο φίλος μας που έγραψε την ιστορία φυσικά. Σε όσον αφορά το αίνιγμα που έλυσε ένας εκ των ηρώων της παρέας, μου φάνηκε αρκετά απλό για να αποτελεί αίνιγμα... ίσως θα έπρεπε να διατυπωθεί κάπως πιο μυστηριωδώς, πιο σκοτεινό και ίσως πιο πολύπλοκο... Αυτά.
__________________
" Αν κάποτε νοιώσεις άχρηστος, ανίκανος και εντελώς καταβεβλημμένος, τότε σκέψου πως κάποτε ήσουν το το πιο γρήγορο και δυνατό σπερματοζωάριο ανάμεσα σε εκατομμύρια άλλα"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-05-07, 10:25
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Μια καλή προσπάθεια από τον Έρικ, ο οποίος έχει πάρει ζεστά το θέμα της fantasygate και τον ευχαριστούμε για αυτό, ελπίζοντας πως θα συνεχίσει τη συνεισφορά του, χαρίζοντάς μας πολλά ακόμη διηγήματα, σε αυτή την κατηγορία που από την πρώτη στιγμή κέρδισε - και δικαίως - το ενδιαφέρον σας. Μείνετε συντονισμένοι στην fantasygate, γιατί οι εκπλήξεις θα είναι ακόμη περισσότερες!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.