Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-06, 23:17
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή Νηστεία και ψυχή

Η νηστεία είναι πάντα ένα επίκαιρο θέμα – ιδιαίτερα αυτή τη περίοδο – το οποίο αξίζει της προσοχής μας, καθώς έχει άμεση σχέση με την υγεία, το σώμα, αλλά και τη ψυχή σύμφωνα και με την αρχαία Ελληνική παράδοση. Όλες οι θρησκείες αλλά και οι αρχαίοι φιλόσοφοι θεωρούν τη νηστεία – δηλαδή την αποφυγή κατανάλωσης συγκεκριμένων τροφών – απαραίτητη προϋπόθεση για τη ψυχική και πνευματική κάθαρση.

Προφανώς, εάν δεχτούμε κάτι τέτοιο θα δεχτούμε μοιραία ότι οι τροφές, το ποτό και το κάπνισμα, δεν έχουν αντίκτυπο – θετικό ή αρνητικό – μόνο στο σώμα αλλά και στη ψυχή και το πνεύμα μας.

Για να δούμε τώρα μερικές από τις διατροφικές συνήθειες και «αφορισμούς» τροφών από τους λατρεμένους μας αρχαίους:
Μεγάλη αξία στην Ελληνική διατροφή, από τα Ομηρικά έπη, έχουν το ψωμί, η ελιά και ο οίνος [που αργότερα υιοθέτησε και ο Χριστιανισμός]. Όταν ένας ξένος επισκέπτονταν την οικία κάποιου, του προσφέρονταν άρτος και οίνος και ήταν και πρωινή συνήθεια να βουτάνε το ψωμί στο κρασί [βλ σήμερα τη θεία κοινωνία].
Ο Πυθαγόρας και γενικά οι φιλόσοφοι ακολουθούσαν δίαιτα βασισμένη στα φρούτα, τους καρπούς και τα λαχανικά. Ο δε Θεόφραστος διδάσκει ότι «η πολυφαγία και η κρεοφαγία αποχαυνώνουν τον νου και τον οδηγούν στην τρέλα». Ο Πυθαγόρας και αυτός καταδικάζει την κρεοφαγία και πιστεύει ότι κάθε τροφή που εισέρχεται στο σώμα το επηρεάζει θετικά ή αρνητικά και στρέφει τον άνθρωπο στην αρετή ή στη κακία αντίστοιχα. Επίσης η τροφή και το ποτό πρέπει να καταναλώνονται με μέτρο. Όταν οι Πυθαγόρειοι αυτοσυγκεντρώνονταν πριν τη κατάκλιση απαγορεύονταν να έχουν φάει λίγο νωρίτερα. Το παστέλι ήταν η τροφή που κατανάλωναν οι μυημένοι στα Ελευσίνια Μυστήρια σε περίοδο νηστείας. Επίσης, λέγεται ότι οι ξηροί καρποί και ιδίως τα αμύγδαλα είναι η τροφή των φιλοσόφων, άρα ωφελούν τον εγκέφαλο/νευρικό σύστημα.

Οι ερωτήσεις που μπορούμε να θέσουμε αρχικά είναι:
Γιατί η κρεοφαγία λέγεται ότι οδηγεί στην αποχαύνωση και τη μειωμένη πνευματική λειτουργία;
Ποιος ο ρόλος της νηστείας στη ζωή μας; Έχει μόνο σχέση με τη κάθαρση και αποτοξίνωση του οργανισμού ή επηρεάζει-καθαρίζει και τη ψυχή μας; Στη προσπάθεια που κάνει ο άνθρωπος για πνευματική και ψυχική τελείωση παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο η νηστεία;
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-06, 00:17
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Drymonia
Γιατί η κρεοφαγία λέγεται ότι οδηγεί στην αποχαύνωση και τη μειωμένη πνευματική λειτουργία;
Ποιος ο ρόλος της νηστείας στη ζωή μας; Έχει μόνο σχέση με τη κάθαρση και αποτοξίνωση του οργανισμού ή επηρεάζει-καθαρίζει και τη ψυχή μας; Στη προσπάθεια που κάνει ο άνθρωπος για πνευματική και ψυχική τελείωση παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο η νηστεία;
Ωραίο το θέμα που άνοιξες και επίκαιρο... Προσωπικά, η απάντησή μου (και καθαρά δική μου ταπεινή γνώμη) είναι ότι μακάρι να οδηγούσε μόνο (αν οδηγεί) η κρεοφαγία στην αποχαύνωση και τη μειωμένη πνευματική λειτουργία, αλλα πιστεύω πως υπάρχουν άλλα πολύ σημαντικότερα πράγματα που οδηγούν σε αυτό! Ας μην τα κατονομάσουμε!
Σχετικά με τη νηστεία...δυστυχώς ή ευτυχώς δεν πιστεύω σε αυτή. Όπως και σε πολλά άλλα που λέει η θρησκεία μας. Μπορώ να το νιώσω για άλλους λαούς, τι σημαίνει γι'αυτούς η νηστεία, καθότι έχω ζήσει από κοντά το φανατισμό τους - αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτή τη λέξη. Νηστεύω γιατί σέβομαι τις "παραδόσεις" και όσα μας έμαθαν οι δικοί μας από μικρά...αλλά το κάνω χωρίς πραγματικά να το νιώθω. Πιστεύω πως η "επικοικωνία" με το Θεό, η κάθαρση της ψυχής μας, η μετάνοια και όλα τα σχετικά, πηγάζουν από εμάς τους ίδιους, από μέσα μας. Τι σημαίνει δηλαδή νυστεύω, αλλά κάνω και τσιγαράκι, κάνω και άλλες "αμαρτίες".... ....ή τα κάνεις, αλλά τα κάνεις σωστά και γιατί τα πιστευεις ή δεν τα κάνεις καθόλου. Ίσως είμαι λάθος στο θέμα...αλλά θεωρώ ότι λίγοι είναι αυτοί που νηστεύουν και ξέρουν και νιώθουν γιατί το κάνουν....
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.



Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-06, 09:50
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mika
Τι σημαίνει δηλαδή νυστεύω, αλλά κάνω και τσιγαράκι, κάνω και άλλες "αμαρτίες".... ....
Συμφωνώ κατά βάση με την μικα.Η ένσταση που έχω είναι: δεν πιστέυω ότι το είδος του φαγητού δημιουργει αποχάυνωση.Η ποσότητα ίσως .Υπάρχουν χορτοφάγοι με εντελώς "χαλασμένο" μυαλό και κρεατοφάγοι (που δεν έχουν νηστέψει ποτέ) με καταπληκτική ποιότητα και πληρότητα σκέψεως.

Κατά την γνώμη μου νηστεία σημαίνει :αποχή από τις απολάυσεις.Η επιλεκτική αποχη απο είδη τροφής ονομάζεται "διαιτα".
Η νηστεία (όπως προανέφερα ότι την εννοώ) πραγματι βοηθά στην ψυχική υγεία του ανθρώπου , φτάνει να γίνεται με μέτρο γιατι αλλιώς δημιουργεί προβλήματα.Ξέρω ανθρώπους που απαγορέυουν στα παιδιά τους (10 χρονών παιδιά) να φάνε λάδι για 40 ημέρες!!!.
Γεγονός είναι ότι η έλλειψη από αγαθά γιά λιγο διάστημα θα τονώσει την απόλαυση που νοίωθουμε όταν αρχίσουμε πάλι να τα καταναλώνουμε (η να τα κάνουμε )
Μονο που δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με το πόσο καλούς χριστιανούς (ή μουσουλμανους ή ότι άλλο ) μας βλέπει ο Θεός.

καλημέρα σας
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-06, 10:17
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Drymonia Μαλλον πρεπει να κανεις εναν διαχωρισμο εδω για να μη τα μπερδεψουμε. Αλλο ειναι η νηστεια που επιβαλλει στους πιστους της μια θρησκεια και αλλο η διατροφη που ακολουθει καποιο φιλοσοφικο ρευμα.Την ακρεοφαγια την προτεινουν τοσο οι Πυθαγορειοι, οσο και οι αποκρυφιστες (ως φανατικος κρεατοφαγος οταν διαβασα το μικρο βιβλιαρακι με τιτλο "Τα πρωτα βηματα στον αποκρυφισμο" της Ε.Π Μπλαβατσκυ εφριξα ).

Αντιθετως πρεπει να αναλυθουν οι λογοι για τους οποιους τα ιερατεια επιβαλλουν τη νηστεια στους πιστους.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι πρεπει να υπαρξει ενας διαχωρισμος στα αιτια των διατροφικων αλλαγων που υποστηριζει καθε λαος, καθε κουλτουρα κτλ (τα οποια βασιζονται καθρα στην κοσμοαντιληψη τους). Οι χριστιανοι π.χ επιθυμουν να μην τρωνε κρεας και να αποφευγουν την ερωτικη επαφη κατα τη διαρκεια της σαρακοστης.

Ανθρωπολογικα (και αρχετυπικα εαν θελετε) οι νηστειες εχουν τις ριζες τους στο απωτατο παρελθον του ανθρωπου. Για τους πρωτογονους το κυνηγι του κρεατος ηταν σαφως ευκολοτερο το καλοκαιρι παρα το χειμωνα. Ακομη και οι νομαδες της ερημου προσαρμοζαν τη διατροφη τους αναλογα με τις κλιματολογικες συνθηκες, τις εποχες του ετους, την πανιδα και τη χλωριδα του τοπου στον οποιο και ειχαν καταλυσει. Ολες αυτες οι διατροφικες συνηθειες περασαν αργοτερα στην οργανωμενη κοινωνικη δομη των ανθρωπων μεσα απο παραδοσεις και θρησκευτικα τυπικα αργοτερα

Προσωπικα εχω σταματησει την οποιαδηποτε ειδους νηστεια (απαγορευση που επιβαλλει το μαντρι) εδω και χρονια. Την εγκρατεια, την ηρεμια και την ισορροπια στη ζωη μου την αναζητω σε αλλους τομεις περισσοτερο "ανθρωπινους". Ακομη θυμαμαι τη γιαγια μου σε ηλικια 10 ετων να με "απειλει" την περιοδο της σαρακοστης πως αν φαω κρεας ή σοκολάτα θα τρυπησει το στομαχι μου! Παρ'ολα αυτα το μικρο σκαθαρι "πειραματιζοταν" και ετρωγε κρυφα τα σοκολατακια απο το ντουλαπι, περιμενοντας αγωνιωδως για ωρες μετα τη "θεια τιμωρια"
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 13-03-06 στις 10:29
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-06, 11:10
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Αλλο ειναι η νηστεια που επιβαλλει στους πιστους της μια θρησκεια και αλλο η διατροφη που ακολουθει καποιο φιλοσοφικο ρευμα.
Ξέχασα να πώ (εντελώς προσωπική άποψη) πως την νηστεία την επιβάλει η θρησκεία για να καταλαβαίνουν οι πιστοί ότι ειναι υποχρεωμένοι να υπακούνε στους "ιερούς κανόνες" ανεξάρτητα από άν τους αρέσει ή όχι (και πάντα με τον φόβο της τιμωρίας).
Δεν πιστέυω ότι ο Θεός επιθυμεί να ταλαιπωρούνται τα δημιουργήματα του , αλλά το ιερατείο σε αντίθεση ,θέλει να εξουσιάζει και η νηστεία είναι μία πολύ καλή ψυχολογική μεθοδος επιβολής πειθαρχίας στους πιστούς πελάτες του.
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-06, 15:13
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Drymonia Μαλλον πρεπει να κανεις εναν διαχωρισμο εδω για να μη τα μπερδεψουμε. Αλλο ειναι η νηστεια που επιβαλλει στους πιστους της μια θρησκεια και αλλο η διατροφη που ακολουθει καποιο φιλοσοφικο ρευμα.
Ναι, το σκέφτηκα και αυτό όταν έγραφα το θέμα, αλλά επειδή πιστεύω ότι και οι θρησκείες έχουν μια φιλοσοφία - ή τουλάχιστον ελλοχεύει - η νηστεία πρέπει να έχει άμεση σχέση με τη φιλοσοφία και την υγεία, σωματική και ψυχική.

Παράθεση:
Την ακρεοφαγια την προτεινουν τοσο οι Πυθαγορειοι, οσο και οι αποκρυφιστες (ως φανατικος κρεατοφαγος οταν διαβασα το μικρο βιβλιαρακι με τιτλο "Τα πρωτα βηματα στον αποκρυφισμο" της Ε.Π Μπλαβατσκυ εφριξα
Άσε, κι εγώ το ίδιο! Όμως, πρέπει να ισχύει διότι το έχω διαβάσει σε πολλά βιβλία. Το θέμα είναι ότι δεν έχω ακόμα βρεί μια εξήγηση. Ή μάλλον έχω από άλλη πηγή ότι με το καταναλώνουμε ψημένο κρέας στην ουσία εισάγουμε μέσα μας πεθαμένα κύτταρα από ψόφιους οργανισμούς και γι'αυτό προτιμάται η ωμοφαγία, π.χ. των λαχανικών κλπ όπου όλες οι ουσίες που καταναλώνονται είναι "ζωντανές" και επομένως ωφέλιμες.

Παράθεση:
Αντιθετως πρεπει να αναλυθουν οι λογοι για τους οποιους τα ιερατεια επιβαλλουν τη νηστεια στους πιστους
Πιστεύω ότι πρώτα ήταν φιλοσοφικοί ή λόγοι υγιεινής, αλλά αργότερα μετατράπηκαν σε αυστηρούς κανόνες για λόγους μαζικού ελέγχου. Δηλαδή, μπορώ να καταλάβω ότι πρέπει ανά διαστήματα να απέχω από το κρέας [για λόγους υγείας], αλλά δε μπορώ να κατανοήσω γιατί αυτές οι μέρες πρέπει να είναι η Δευτέρα, η Τετάρτη και η Παρασκευή.
Επίσης, είμαι πλέον πεπεισμένη ότι κάθε θρήσκευμα έχει 2 όψεις: 1. τη λαϊκή, για τις μάζες που δέχονται ανεμπόδιστα ότι τους πει η θρησκεία χωρίς να θέλουν να ψάξουν το λόγο ή χωρίς να μπορούν να τον κατανοήσουν. Εκεί το κάθε ιερατείο επιβάλλει τους κανόνες χωρίς άλλα σχόλια.
2. τη μυσταγωγική/κρυφή/φιλοσοφική, για όσους επιθυμούν και δύνανται να εντρυφίσουν στην φιλοσοφία για να κατανοήσουν ή να συμβάλλουν στις ανώτερες γνώσεις και συμπαντικές αλήθειες - αν και εφόσον υπάρχουν - που είναι κρυπτογραφημένες πίσω από αρχικά ανεξήγητες δεσμεύσεις και περιορισμούς.

Παράθεση:
Πιστεύω πως η "επικοικωνία" με το Θεό, η κάθαρση της ψυχής μας, η μετάνοια και όλα τα σχετικά, πηγάζουν από εμάς τους ίδιους, από μέσα μας. Τι σημαίνει δηλαδή νυστεύω, αλλά κάνω και τσιγαράκι, κάνω και άλλες "αμαρτίες"....
Έχεις δίκιο. Σήμερα λέμε πολλοί ότι νηστεύουμε, αλλά στην ουσία το μόνο που κάνουμε είναι να απέχουμε από συγκεκριμένες τροφές [που και αυτές έχουν αντικατασταθεί από άλλες νηστίσιμες] και να τρώμε αλόγιστα όλες τις άλλες τροφές [τρώμε τη μαρμίτα με μακαρόνια με κιμά από σόγια και λέμε ότι νηστεύουμε ] καταλύοντας μια ακόμα βαθιά έννοια της νηστείας αυτή του μέτρου και της εγκράτειας και κατά τα άλλα να συμπεριφερόμαστε με τον ίδιο τρόπο χωρίς να προσπαθούμε να βελτιώσουμε τον εαυτό μας.

Κατ'εμέ νηστεία, πέρα από τις τροφές, είναι η αποχή από τις προσωπικές μου σαρκικές απολαύσεις και η απομόνωση/εγκράτεια με σκοπό την ενδοσκόπηση, τη ψυχική άσκηση και την πνευματική άνοδο. Δηλαδή, αν πχ μου αρέσει ο καφές και το κάπνισμα, αυτά θα πρέπει να περιορίσω για να "δυναμώσω" τον εαυτό μου και να αποδείξω ότι δεν είμαι έρμαιο των συγκεκριμένων ουσιών.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Drymonia : 13-03-06 στις 15:15
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-06, 23:43
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Παράθεση:
Ξέχασα να πώ (εντελώς προσωπική άποψη) πως την νηστεία την επιβάλει η θρησκεία για να καταλαβαίνουν οι πιστοί ότι ειναι υποχρεωμένοι να υπακούνε στους "ιερούς κανόνες" ανεξάρτητα από άν τους αρέσει ή όχι (και πάντα με τον φόβο της τιμωρίας).
Πιστέψτε με,δεν έχετε βιώσει την πνευματική χαρά και γλυκεία ψυχική διάθεσι(μέχρι...αλκοολικό θα σας πούνε ωρισμένοι)που φέρει η νηστεία,για αυτό ομιλείτε έτσι.Είναι δε γνωστό πως είναι πολύ πιο εύκολη η ανυπακοή παρά η υπακοή...Η "μαγκιά" δεν είναι να είσαι...ανυπότακτος,όπως υπολαμβάνουν πολλοί...
Παράθεση:
Δεν πιστέυω ότι ο Θεός επιθυμεί να ταλαιπωρούνται τα δημιουργήματα του , αλλά το ιερατείο σε αντίθεση ,θέλει να εξουσιάζει και η νηστεία είναι μία πολύ καλή ψυχολογική μεθοδος επιβολής πειθαρχίας στους πιστούς πελάτες του.
Η σκληραγώγησι,η χαλιναγώγησι και τελικά η απολύτρωσι από τα πάθη(οι Φραγκολεβαντίνοι,πάντως,έχουν μία ωραία λέξι,λόγω της διττής της εννοίας-και τώρα με μόνον την δεύτερη,την "μεταφορική"-,την λέξι:"pathetic")που δεν προσφέρουν παρά ένα φά(ντα)σμα της αληθινής χαράς(και αγαλλιάσεως) και η ενίσχυσι του πνεύματος,αγαπητέ μου,δεν είναι ταλαιπωρία!..Ή μάλλον είναι,αλλά είναι ιλαρή ταλαιπωρία,ενώ η άλλη οδός είναι βαρύθυμη και θανατερά ανιαρή "ευκολία"

Πάντως,εδώ είχα την ευκαιρία να διαβάσω και μίαν άλλη "ελληνολατρική"άποψι περί της νηστείας,διότι μέχρι σήμερα εγνώριζα ότι αυτή ήτο πως η νηστεία βδελυρόν(ως) ιουδαικόν έθος (και άρα οβελιστέον)...Μία παρόμοια άποψι στους κόλπους των "ελληνολατρών",ας σημειωθεί ως συναφές,επικρατεί και περί του έρωτος,ότι ο χριστιανισμός ήτο αυτός που ήταν...αντιερωτικός και σωματοκτόνος λόγω της εγκρατείας κ.λπ.που πρέσβευε.Μα,αναρωτιέμαι,δεν έχουν διαβάσει Πυθαγόρα ή νεοπλατωνικούς φιλοσόφους οι ισχυριζόμενοι("ελληνολάτρες"... )αυτά;Ή μήπως "κάνουν τα στραβά μάτια";..Ακόμη,αγαπητή Δρυμονία,αδικείτε τον εαυτό σας κάμνοντας ερωτήσεις του τύπου:"γιατί η νηστεία να είναι Τετάρτη και Παρασκευή".Για θυμηθείτε αγαπητή μου,σας παρακαλώ πολύ,τι συνέβη τις ημέρες αυτές στην "χριστιανική" Ιστορία...Ευχαριστώ.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-03-06, 10:44
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Πιστέψτε με,δεν έχετε βιώσει την πνευματική χαρά και γλυκεία ψυχική διάθεσι(μέχρι...αλκοολικό θα σας πούνε ωρισμένοι)που φέρει η νηστεία,για αυτό ομιλείτε έτσι.Είναι δε γνωστό πως είναι πολύ πιο εύκολη η ανυπακοή παρά η υπακοή...Η "μαγκιά" δεν είναι να είσαι...ανυπότακτος,όπως υπολαμβάνουν πολλοί...

καλό ειδικά αν στην νηστεία καταναλώνεις μόνο κρασί ναι τότε σίγουρα θα καταντήσεις αλκολικός Θα πω κάτι που ίσως μερικοί φρίξετε αλλά το έκανα καθαρά δευτέρα στην Καστοριά όπου και σπούδαζα είχαμε κανονίσει με φίλους να ψήσουμε παϊδάκια μιλάμε κάναμε ένα δείπνο ούτε το μυστικό να ήταν και βασικά δεν θα έλεγα ανυπότακτος το να είσαι απείθαρχος αυτό δεν είναι "μαγκιά" αλλά το να υποτάσεσαι κάπου αυτό είναι πολύ κακό(προσωπική άποψη) διότι πλέον δεν θα μπορείς να έχεις ελεύθερη βούληση.

Αλλά στο θέμα μας η νηστεία είναι καλή για το σώμα και το πνεύμα αλλά όχι για πολύ μεγάλα χρονικά διαστήματα.
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-03-06, 10:56
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Δεν ξέρω πως ορίζει τη νηστεία η κάθε θρησκεία ή το κάθε φιλοσοφικό ρεύμα, πάντως για μένα έχει την έννοια όχι μόνο της αποχής από τροφές που χαρακτηρίζονται "ακάθαρτες" αλλά, κυρίως, τη στροφή του ανθρώπου προς τα μέσα, την ενδοσκόπηση, την προσπάθεια επικοινωνίας με το Θείο, όπως κι αν το ορίζει κανείς.
Για πολλές δοξασίες, οι τροφές έχουν κάποια "δόνηση" και κάποιες ιδιότητες διαφορετικές από αυτές που διδάσκει η διατροφολογία. Έτσι, υπάρχουν διδασκαλίες που συνιστούν την αποφυγή κατανάλωσης κρέατος, ενώ κάπου έχω διαβάσει πως κάποιοι αρχαίοι έλληνες θεωρούσαν το ψάρι ως ακάθαρτη τροφή και την απέφευγαν. Ο Πυθαγόρας λέγεται πως είχε απέχθεια για τα κουκιά, ίσως να γνώριζαν από τότε την ασθένεια της κυάμωσης που αυτά προκαλούν σε όσους έχουν έλλειψη του ενζύμου G6PD.
Όταν λέμε νηστεία στο χριστιανισμό, δεν σημαίνει πως αποφεύγουμε μεν ορισμένες τροφές που δεν "κάνει" να φάμε, αλλά εννοούμε μια γενικότερη εγκράτεια και όχι να καταβροχθίζουμε τεράστιες ποσότητες από "μη αρτίσιμα" είδη. Είμαι σίγουρος πως ο Θεός δεν καταδικάζει τους ανθρώπους που δεν κάνουν νηστεία. Μια τέτοια αντίληψη είναι κατάλοιπο των χιλιάδων διατάξεων του ιουδαϊσμού.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-06, 12:18
xarism Ο χρήστης xarism δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 40
Smile νηστεία

Στην Παλαιά Διαθήκη, ο Μωσαικός νόμος όριζε το ποιές ήταν οι ακάθρτες τροφές για τον λαό Ισραήλ.

Η νηστεία όμως τόσο στην Παλαιά, όσο και στην Καινή Διαθήκη (δηλαδή από τα πρώτα αποστολικά χρόνια μέχρι και σήμερα) είναι ακριβώς η ίδια.

Δυστυχώς η ορθόδοξη εκκλησία έχει μπερδέψει την νηστεία με κάποια στοιχεία του Μωσαικού νόμου.

Η νηστεία σύμφωνα με την αγία γραφή, είναι:
Αποχή κάθε είδους τροφής από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου (για μία μερα νηστεία).
όταν ο Χριστός νήστεψε 40 μέρες, δεν έφαγε τιποτα 40 ημέρες και νύχτες συνεχόμενα.
Επίσης η νηστεία δεν γίνεται καθιερομένες ημερομηνίες αλλά, όταν έχουμε ένα σοβαρό αίτημα απέναντι στο Θεό.
Σε τί βοθάει; Καθώς ο άνθρωπος μένει νηστικός (= νηστεία), με αυτόν τον τρόπο πλησιάζει ευκολότερα τον Θεό (καθώς ο Θεός είναι Πνεύμα και όχι σάρκα), αυξάνεται η πίστη του ανθρώπου και χαμηλώνει ο σαρκικός άνθρωπος για να υψωθεί-αναδηθεί ο πνευματικός μέσα από αυταπάρνηση των σαρκικών του επιθυμιών.

Τέλος, η πραγματική νηστεία είναι ένα από τα δυνατότερα όπλα του Χριστιανού, όταν γίνεται σωστά, γιατί όταν γίνεται σύμφωνα με τις διάφορες θρησκείες είναι μια καλή αποτοξίνωση ή δίαιτα, αλλά όχι νηστεία!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.