Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Πλανήτης Γη Online > Το ανεξήγητο στο διαδίκτυο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-11-14, 11:20
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή Οκταετής έρευνα πάνω στην πρόγνωση, του Dr. Daryl Bem, Cornell University

Μελέτη που παρουσιάζει ότι οι άνθρωποι διαθέτουν συγκεκριμένες ψυχικές δυνάμεις, επισφραγίζει την καριέρα του Dr. Daryl Bem

Άρθρο του George Lowery στο Cornell Chronicle, 2010

Μπορεί να χρειάστηκαν οκτώ χρόνια και εννέα πειράματα με πάνω από χίλιους συμμετέχοντες, όμως τα αποτελέσματα της έρευνας παρουσίασαν αποδείξεις ότι οι άνθρωποι διαθέτουν κάποιου είδους ικανότητα να προβλέπουν το μέλλον.

«Από τις διάφορες μορφές του ESP ή psi, όπως το αποκαλούμε, η πρόγνωση πάντα μου κινούσε την περιέργεια επειδή είναι και η πιο μαγική» δήλωσε ο Daryl Bem, επίτιμος καθηγητής ψυχολογίας, του οποίου η μελέτη θα δημοσιευτεί στο American Psychological Association's Journal of Personality and Social Psychology, κάπου στο επόμενο έτος.

«Παραβιάζει ως επί το πλείστον την αντίληψη μας για το πώς λειτουργεί ο φυσικός κόσμος. Τα φαινόμενα της σύγχρονης κβαντικής φυσικής μπορεί να είναι συναρπαστικά, είναι όμως τόσο εξειδικευμένα όπου οι περισσότεροι μη φυσικοί δεν γνωρίζουν τίποτε απολύτως για αυτά,» δήλωσε ο Bem, ο οποίος σπούδασε φυσική πριν γίνει ψυχολόγος.

Κάνοντας δημοσίευση πάνω σε αυτό το θέμα μπορεί να ικανοποίησε τους ερευνητές των psi φαινομένων, άφησε όμως άναυδους αρκετούς αμφισβητίες κοινωνικούς ψυχολόγους, οι οποίοι παρόλα αυτά, δεν μπορούν να βρουν ψεγάδια στην συμβατική και ευρέως αποδεκτή επιστημονική μεθοδολογία του. Ο Bem ενδιαφέρθηκε πάνω στην επιστημονική μελέτη του psi (μη εξηγήσιμες διαδικασίες μεταφοράς πληροφορίας ή ενέργειας), όταν του ζητήθηκε να βρει σφάλματα στην μεθοδολογία ενός ερευνητή, ο οποίος παρουσίασε μελέτες που επιβεβαίωναν την εξω-αισθητηριακή αντίληψη (ESP), και εκείνος δεν μπόρεσε να εντοπίσει κανένα.

«Η έρευνα και το άρθρο αυτό στοχεύουν ειδικά στους συναδέλφους μου κοινωνικούς ψυχολόγους,» δήλωσε ο Bem. «Σχεδίασα τα πειράματα, έτσι ώστε να είναι αρκετά πειστικά, απλά και διάφανα, για να τους προτρέψω να προσπαθήσουν να τα αναπαράγουν και για τον εαυτό τους.» Η καινοτομία του Bem, στα πειράματα που αναφέρονται στο άρθρο, ήταν ότι «πήρε επαρκώς μελετημένα φαινόμενα από την ψυχολογία και ανέστρεψε την κατεύθυνση τους στο χρόνο».

Αντί να παρουσιάσει ένα ερέθισμα και να μετρήσει την αντίδραση του υποκειμένου, ο Bem μέτρησε την αντίδραση του υποκειμένου πριν παρουσιαστεί το ερέθισμα. Σε κάποια αρχικά πειράματα από άλλους ερευνητές του psi, στους συμμετέχοντες τοποθετήθηκε εξοπλισμός μέτρησης των φυσικών τους αντιδράσεων (φυσιολογία), όμοιος με τον ανιχνευτή ψεύδους όπου καταγράφει την συναισθηματική διέγερση. Οι συμμετέχοντες κάθισαν μπροστά από έναν υπολογιστή και παρακολούθησαν τυχαία επιλεγμένες εικόνες, κάποιες ήταν σεξουαλικής φύσης, κάποιες πολύ αρνητικές εικόνες («σαν τις αιματηρές φωτογραφίες που δείχνει το CSI»).

«Οι αντιδράσεις σου κορυφώνονται όταν βλέπεις μια από αυτές τις εικόνες, έχοντας πρώτα παρακολουθήσει μια σειρά από τοπία ή ουδέτερες εικόνες,» είπε ο Bem. « Αλλά το αξιοσημείωτο εύρημα είναι ότι αντιδράς πριν η προκλητική εικόνα εμφανιστεί πραγματικά στην οθόνη ακόμα και πριν ο υπολογιστής αποφασίσει ποια εικόνα πρόκειται να σου δείξει. Αυτό που προκύπτει είναι ότι η φυσιολογία σου μπορεί να προβλέψει ένα επερχόμενο γεγονός, ακόμα και αν ο συνειδητός σου εαυτός πιθανόν να μην μπορεί».

Τα εννιά πειράματα του Ben υπέδειξαν όμοιες υποσυνείδητες επιρροές από μελλοντικά συμβάντα. Σε ένα πείραμα για παράδειγμα, οι συμμετέχοντες αφού είδαν μια λίστα με λέξεις, τους δόθηκε ένα τεστ στο οποίο προσπάθησαν να γράψουν όσες περισσότερες λέξεις μπορούσαν να θυμηθούν από αυτό. Στη συνέχεια, ένας υπολογιστής επέλεγε με τυχαίο τρόπο κάποιες από τις λέξεις της λίστας και έδινε στους συμμετέχοντες ασκήσεις πρακτικής εξάσκησης πάνω στις συγκεκριμένες. Όταν όμως ελέγχθηκαν τα προηγούμενα τεστ μνήμης που έκαναν, βρέθηκε ότι είχαν απομνημονεύσει ως επί το πλείστον τις λέξεις στις οποίες επρόκειτο να ασχοληθούν στην συνέχεια, σε αντίθεση με τις λέξεις στις οποίες δεν επρόκειτο να ασχοληθούν. Με άλλα λόγια οι ασκήσεις πρακτικής εξάσκησης επεκτάθηκαν πίσω στο χρόνο έτσι ώστε να τους βοηθήσουν να επιτύχουν στα προγενεστέρα τεστ.

Όλα τα εννιά πειράματα, εκτός από ένα, επιβεβαίωσαν την υπόθεση ότι το psi υφίσταται. Η πιθανότητα τα συνδυασμένα αποτελέσματα να οφείλονται σε καθαρή τύχη ή σε κάποιο στατιστικό λάθος είναι περίπου μία στα 74 δισεκατομμύρια, σύμφωνα με τον Bem.

O Bem, σε όλη τη διάρκεια της καριέρας του, ακολούθησε μονοπάτια που είχαν ελάχιστα εξερευνηθεί από άλλους επιστήμονες. Το 1994 συμμετείχε σε μια σειρά πειραμάτων πάνω στην τηλεπάθεια, που δημοσιεύτηκε σε κάποιο άλλο περιοδικό της American Psychological Association, το Psychological Bulletin. «Στην εργασία μου καταπιάστηκα με προβλήματα ή αινίγματα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και δεν ανησύχησα ποτέ εάν αυτό θα μπορούσε να πλήξει την καριέρα μου. Διατηρώ μια ανορθόδοξη προσέγγιση σε πολλά αντικείμενα της ψυχολογίας και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που το πανεπιστήμιο Cornell μου έδινε πάντοτε την ελευθερία να το κάνω αυτό.»

Ο Bem που ήρθε στο Cornell το 1978 και συνταξιοδοτήθηκε το 2007, είπε πως είναι ασυνήθιστο για εκείνον να εργάζεται πάνω σε ένα μόνο θέμα για οκτώ χρόνια, «όμως το συγκεκριμένο αποδείχτηκε τεράστιο και φάνηκε σαν το πιο κατάλληλο για να τερματίσω την ακαδημαϊκή μου καριέρα. Το περιοδικό στο οποίο θα δημοσιευτεί είναι το ίδιο περιοδικό στο οποίο δημοσίευσα το πρώτο μου άρθρο, πριν από 50 χρόνια.»

Δήλωσε επίσης ότι διεξήγαγε τα πειράματα αυτά γιατί πιστεύει ότι από την υπάρχουσα έρευνα προκύπτει ότι η πρόγνωση υφίσταται. «Ξεκίνησα αισιόδοξος ότι θα μπορούσα να την εντοπίσω με αυτά τα πειράματα,» είπε. «Μόλις ξεκίνησα να παίρνω θετικά αποτελέσματα, η ερευνητική ομάδα των φοιτητών μου φάνηκε να βρίσκεται σε αμηχανία από τον ενθουσιασμό μου και κάποιοι μου ανέφεραν: Μα εσείς δεν μας είχατε πει ότι πιστεύατε ότι αυτό θα συνέβαινε τελικά;».

«Απάντησα πως ναι, αλλά τώρα το είδα πραγματικά να συμβαίνει, και αυτό είναι κάτι αρκετά διαφορετικό.»

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Το πρωτότυπο άρθρο

Ποιός είναι ο Δρ. Daryl Bem

Η τελική δημοσίευση στην APA

Ο επιστημονικός αντίλογος;

O Daryl Bem απαντά

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση: Η μετάφραση του άρθρου είναι δική μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 10-11-14 στις 12:16
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-11-14, 13:52
MrHandsome Ο χρήστης MrHandsome δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2014
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όλα τα εννιά πειράματα, εκτός από ΕΝΑ, επιβεβαίωσαν την υπόθεση ότι το psi υφίσταται
Heretic ξέρουμε πιο είναι αυτό το ένα; Από περιέργεια...
Παρεπιπτόντως το ποιος είμαι πλέον θα το λέει η υπογραφή μου.
__________________
Μετά τιμής... ο μικρός Κθούλου...
ή αλλιώς...Ιταλός
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-11-14, 14:48
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

(Α, καλώς τον, οτι ετοιμαζόμουνα να γράψω στα τεχνικά θέματα. Κάντο καλύτερα εσύ αν ακόμα θέλεις το παλιό ψευδώνυμο).

Δεν ξέρω ποιο είναι το 1/9, αλλα εχω εκτυπώσει όλο το paper του και θα το μελετήσω αναλυτικά, όσο και τον αντίλογο που έχει απο συναδέλφους του. Καταλαβαίνεις οτι το δύσκολο είναι η στατιστική που χρησιμοποιούν. Ο δευτερος χρησιμοποιεί Μπαγιεσιανή προσέγγιση, είναι ενα είδος στατιστικής ανάλυσης που δεν την ξέρω, την χρησιμοποιούν κυρίως στα ιατρικά, οταν θα βρώ χρόνο θα ασχοληθώ λίγο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.