Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 23-06-06, 09:19
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

Μηπως να χαλαρωναμε λιγο;;
Ναι, αλλα απο ΤΙ;;
Απο την κουραση της διαμαχης;;( Αυτη τωρα η λεξη ειναι συνθετη;; Η μαχη του Δια;; )
¨Η απο την βαριεστημαρα, του να καταληγει κατι (ενα θεμα συζητησης πχ) εκει οπου θελει ο καθενας;
Ακου εκει!!!!
Ο καθενας;;
Μα καλα ποιος νομιζει οτι ειναι;
''Ρε ξερεις ποια ειμαι εγω;
πως με λενε
και η σκουφια μου απο που κραταει;;'' λεει το ''ασμα''
Ακου ο καθενας, ντροπη δεν εχει μεσα του....
ΕΓΩ ΕΙΜΙ (ετσι γραφεται;; )
και μονο ΕΓΩ θα παω το θεμα εκει που θελω.
και του αρμοζει να παει.
Συ λεγεις τουτο......
Δεν ξερω και εδω τι να γραψω απο τα πολλα που μου ερχονται στο μυαλο, (δευτερη φορα, εχω προβλημα γιατρε μου:; ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ!! ) και σε τετοιες περιπτωσεις συνηθως δεν γραφω\κανω τιποτα.
και απο τις πολλες φορες που συμβαινει αυτο καταληγω να βαριεμαι, και οταν μου ξαναερχεται αυτο (τα πολλα στο μυαλο) βαριεμαι κατευθειαν χωρις να προλαβουν να ερθουν καλα καλα!! (καποιος Παυλωφ μου φαινεται ειχε παρει κατι καημενα σκυλακια και κατι τους εκανε πανω σε αυτο).
Μα καλα ηθελα να ξερα δεν ντρεπεται;; Να υποφερουν τα σκυλια και να χαιρεται;;
ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΟΥ ωσπου δεν αντεξε στο τελος το μυαλο μου.......
Ειπα σκυλια και θυμηθηκα τους λυκους απο τους οποιους μετα θυμηθηκα το δασος...
Αυτο ντε που πολλοι δεν βλεπουν και κοιταν το δαχτυλο, αν και νομιζω εδω πως αυτο (το δαχτυλο) παει με το φεγγαρι, στο δασος κοιταν το δεντρο.
ΑΝΤΙ ΤΟ ΔΑΣΟΣ!!!!
Αληθεια αυτη η εκφραση ποτε πρωτοβγηκε;;Ξερει κανεις;;Γιατι πολυ θα μου την σπασει αν εχει βγει απο καποιον που ζουσε σε.... αστικο περιβαλλον!!!
Πως ειναι δυνατον να δεις το δασος;;
Που πρεπει να βρισκεται καποιος για να μπορει να βλεπει ενα δασος;;
Μεσα στο δασος;;
Δυσκολο... με τοσα δεντρα γυρω του ενα τοσο δα κομματακι δασους θα μπορει να δει.
Απο εξω;;Κομματι της περιμετρου του θα βλεπει.....
Απο πανω;; Τις κορυφες των δεντων θα βλεπει.Οσο πιο χαμηλα τοσο πιο καθαρα, αλλα μικροτερο κομματι θα βλεπει, για να βλεπει μεγαλυτερο κομματι θα πρεπει να ανεβει πιο ψηλα.. μα τοτε θα βλεπει ολο και λιγοτερες λεπτομερειες,Φαντασου τωρα να θελει να δει και ολοκληρο το δασος ποσο ψηλα πρεπει να φτασει!!!!Γουαου!1Στο διαστημα!!!
Μα τοτε...... τοτε το δασος θα εχει γινει γι αυτον μια μικρη σκουρα κοιλιδα.Δασος ειναι αυτο καλε ή... λεκες;; ΜΙα καλη ερωτηση που μπορει να κανει!!
Ενας σκουρος λεκες σαν τον σκουπιδοτοπο της Νεας Γιορκης ενα πραμα.
Δηλαδη;;Σκουπιδια και δασος φαινονται το ιδιο;;;
ναι, απο ψηλα..... αμα θες να δεις ολο τους το μεγεθος.
ποιο;;Δεν εχει σημασια, οποιο θες.Το ιδιο φαινονται απο εκει πανω.Αν θες να δεις το δασος σε ολη του την μεγαλοπρεπεια πρεπει να φτασεις ψηλα, πολυ ψηλα, τοσο που δεν θα ξεχωριζει.
Μα τοτε δεν θα μπορω να καταλαβω πως ειναι το δασος, απλως θα το εχω δει ολοκληρο.Και απο ψηλα συν τοις αλλοις, τις κορυφες του δασους θα βλεπεις και παλι.
Αν βεβαιως δεν μπερδευτεις στην πορεια και καταληξεις να βλεπεις τον εν λογο σκουπιδοτοπο.ΦΑντασου να γινει κατι τετοιο!!
Θα νομιζεις οτι ειναι το δασος!!
Τοτε πως μπορω να δω το δασος;;
Το δασος!!!!!
Σταματα πρωτα να κοιτας το δαχτυλο μου, σταματα να βλεπεις εμενα οταν σου δειχνω το δασος (το δεντρο καλλιτερα).
Πως θα δεις το δασος οταν δεν κοιτας προς τα εκει;;
Πως θα το δεις εαν δεν εχεις παει πρωτα εκει;;
Σκασε και περπατα λοιπον......
καθενα, ε, καθενα.......
Και οταν φτασω εκει τι θα κανω;;
Θα το παω γυρω γυρω;;θα το διαβω απο μεσα;;ή να πεταξω καλλιτερα απο πανω του;;
Τρεις δρομους εχω το δασος να γνωρισω λοιπον;;
Μα στο κατω κατω τι δασος ειναι αυτο που δειχνεις;;
και κουραζεσαι οταν σου λενε οτι να νυχια σου θελουν κοψιμο;;
Τι δασος ειναι αυτο που βαριεσαι να σου λενε ολοι για τα νυχια σου;;
Τοση μεγαλη αξια εχει αυτο το δασος;;
Ααααααα, ανεγκεφαλε εγωιστη!!!!
Παλι μιλας αντι να περπατας......
Δεν αξιζεις να χαραμιζω τα λογια μου για σενα.
φευγω. Φευγωωωω και αφηνω πισω μου συντριμια.... ανεγκεφαλους εγωιστες και αγριμια... τωρα φευγω.
και μην τυχον και δεν καταλαβεις οτι εφυγα..... στο λεω κιολας!!
Ακους; εφυγα τωρα εγω.
και επειδη πολυ φταις που εκατσα εγω και σου εδειχνα το δασος και εσυ δεν καταλαβες τιποτα απο αυτα που σου ειπα, ναι, επειδη τοσο φταις να δεις τι θα σου κανω.
θα σε κανω να ξεχασεις οτι σου ειπα!!
Αλλα θα σου αφησω την γνωση οτι κατι σου ελεγα και οτι αυτο το κατι ηταν σημαντικο χωρις ομως να μπορεις να θυμηθεις τι.
ναι αμ τι παλιο εγωιστη.
κοιτας μονο το θλιβερο σου σαρκιο, και δεν αφηνεις το πνευμα σου ελευθερα.
Ελευθερο απο την φυλακη που τωρα το κρατει.
ΖΩΟΝ.
μα... δεν ειμαι ζωο ανθρωπος ειμαι!!!
Αληθεια απο τι αποτελειται ενας ανθρωπος;;
Ειδες που σου λεω οτι εισαι ζωο και δεν με πιστευεις;;
Ακου απο τι αποτελειται ενας ανθρωπος.
Απο πνευμα και υλη ρε ζωο!
Μαζι αυτα τα δυο;;
Το ενα μονο του δεν μπορει να κανει ανθρωπο;;
ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ!!!!Ζωο, ε, ζωο.
καλα ντε... μη με παρεις και με τις πετρες....
Καταλαβα οταν το πνευμα και η υλη δεν ειναι μαζι ο ανθρωπος γιοκ.
Μπραβο στουρναρι μου, τελικα δεν εισαι ανεγκεφαλος, κατι πιανεις.
Ναι μα τοτε..... γιατι τοτε μου ειπες να αφησω το πνευμα μου ελευθερο;;;
Δεν θα παψω να ειμαι ανθρωπος τοτε;;
Αυτος θελεις;;;
Σκασε και προχωρα ειπαμε.Εχουμε να φτασουμε στο δασος.
Αν ναι το δασος.......
Και προσεξε μην κοιτας σαν φτασουμε τα δεντρα.Τοδασος ηρθαμε να δουμε.
μα... το δασος απο δεντρα δεν αποτελειται;;
Αν δουμε ολα τα δεντρα τοτε δεν θα εχουμε δει το δασος;;;
Οταν ενωσουμε τις γνωσεις μας απο ολα τα δεντρα;;;
Τοτε δεν θα ξερουμε τι ειναι το δασος;;Δεν θα το εχουμε δει;
ναι αληθεια λες, θα το εχουμε δει, αλλα το δασος εχει πολλα δεντρα, σε ολη του ζωη αν κατσεις και παρατηρεις ενα ενα τα δεντρα για να δεις ετσι το δασος, δεν θα προφτασεις να τα δεις ολα.
οποτε;;;Δασος γιοκ;; οταν ο ανθρωπος γιοκ;;
Αχ, πανω που ειχα ελπισει οτι θα ανεβαινεις στην εξελικτικη κλιμακα του Δαρβινου, εσυ τελικα κατεβαινες.
οχι, ο σκοπος ειναι να δουμε αυτο το δασος και να το διαβουμε ολο γνωριζοντας το.Αυτο ειμαστε προγραμματισμενοι να κανουμε.και μεχρι να αποτελεσουμε αυτην την αποστολη μας ο ανθρωπος δεν γιοκ.
ΔΕΝ ΓΙΟΚ;; μα πως το λες αυτο;;Και οταν πεθαινουμε;;
Δεν ειναι θανατος αυτο που βιωνουμε σου λεω,οταν γινεται αυτο που εσυ αποκαλεις θανατο με τον πιθικισιο εγκεφαλο σου,η υλη σου δεν πεθαινει μα ουτε και το πνευμα σου.Εχει σπασει η ενωση τους, αλλα αυτα μιας και εχουν την αποστολη τους να ολοκληρωσουν, ψαχνουν ολογυρα το αλλο τους μισο.η υλη ψαχνει το πνευμα κα το πνευμα την υλη.
και ειναι ακουραστα αυτα, ειναι απεθαντα.Και καποτε ξανασυναντιονται, για να συνεχισουν απο εκει οπου σταματησαν την αποστολη τους.να δουν το δασος.
Μα και θυμουνται απο που σταματησαν;;
Οχι δεν θυμουνται, γι αυτο και πρεπει να ξανα θυμηθουν.
και πως θα γινει αυτο;;
Ε, γι αυτο σου λεω κοιτα το δασος.
Σκασε και προχωρα τωρα.
Μα δεν εχω ξεκινησει καν!!!!και τα νυχια σου θελουν κοψιμο!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cHrIsToS1 : 28-06-06 στις 19:02
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-06-06, 13:14
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή Καλη Ανταμωση !

Μετά από το μανιωδώς εκστατικό μήνυμα του φίλου christos1 παραθέτω τα λόγια ενός τραγουδιού των Jefferson airplane με τίτλο «white rabbit» που αν μη τι άλλο δίνουν απάντηση για το δάσος ,αφού προτιμώ όπως αντί εμού αποτελέσουν την τελευταία μου δημόσια γραπτή επικοινωνία με το φόρουμ

..................
Go ask Alice
When she's ten feet tall

...............
................
Call Alice
When she was just small

....................
...................
And you've just had some kind of mushroom
And your mind is moving low
Go ask Alice
I think she'll know

When logic and proportion
Have fallen sloppy dead
And the White Knight is talking backwards
And the Red Queen's off with her head

Remember what the Dormouse said:
"Feed your Head
Feed your Head'

Ευχαριστώ όλους όσους αντάλλαξαν τις γνώμες τους μαζί μου καθώς και όλους όσους έτυχε να πουν τη γνώμη τους σε ότι έγραψα, θετικά η αρνητικά αλλά προ πάντων καθαρά και ξάστερα .
Κλείνω σαν κομήτης έτσι όπως ακριβώς μπήκα στο φόρουμ χωρίς να σχολιάσω τα τελευταία μηνύματα και ειδικά αυτά τα προσωπικά που έλαβα σε pms & e-mails.

Ο χώρος των προσωπικών μου μηνυμάτων θα είναι ανοικτός για όλους σας .

Διατελώ

ΛΟύΞ
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 24-06-06 στις 09:34
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-06-06, 21:40
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
Οτι απο τη στιγμη που θα μπουν σ'αυτο το "αλλο" μερος,ξερουν οτι αυτο θα ειναι και το τελος της γηινης τους υποστασης.
Έτσι είναι, και η αρχή είναι δύσκολη, από τη μια νιώθεις μια τεράστια συγκίνηση και από την άλλη ένα δισταγμό, είναι ό,τι σε κρατά πίσω, ..οικογένεια, παρέες, τρόπος ζωής γενικότερα, αλλά και η συνήθεια που ασκεί μια τρομακτική δύναμη.. όταν όμως βρεθείς σε ένα σκοτεινό μέρος να κοιτάς τα αστέρια συνειδητοποιείς ότι τίποτα σχεδόν [εκτός των συναισθημάτων] από όσα θεωρείς σημαντικά δεν είναι αληθινό κι αιώνιο.. επίσης θέλει κουράγιο, αλλά για να γίνει κι αυτό πρέπει να απαγκιστρωθείς από τα πάθη και τη μαυρίλα που σε περιβάλλει από την μακρά παραμονή σου στο σκοτάδι.. αν υπάρχουν έγνοιες ή τύψεις, τα πράγματα είναι δύσκολα, τότε πρέπει να διανύσεις περίοδο προσαρμογής και κάθαρσης.
Κι αυτό φοβίζει.. επίσης μάθαμε να ζούμε κι εύκολα.. τέλος, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα οι γύρω μας να μην μπορούν να μας καταλάβουν και να στέκονται τροχοπέδη στην εξέλιξή μας.. κί όσο πιο κοντινός ο βαθμός συγγένειας, τόσο πιο μεγάλη η πίεση κι ο συναισθηματισμός που μπορεί να σε κρατήσουν πίσω.. και κοιμάσαι πάλι βαθιά, βυθίζεσαι στην σπηλιά σου, βλέποντας που και που θολά όνειρα με τον κόσμο που θα μπορούσες να αποκτήσεις αλλά δεν τόλμησες.. ξυπνάς με δάκρυα και μια καρδιά να τρέμει και μ'ένα μυαλό αδύναμο από την έλλειψη άσκησης.

Παράθεση:
Γι'αυτο η μονη λυση για να αποκτησουν ενα συναισθημα συντροφικοτητας ειναι να παρασυρουν στο δικο τους κελι και αλλα ατομα.
Η επιτομή της ανασφάλειας. Η φυλακη της εποχής μας.. διότι υπάρχουν φυλακές χειρότερες από αυτές με τα σίδερα και τους φύλακες, αυτές της ψυχής.. προσαρμοζόμαστε και δίνουμε, σαν πλανήτες που κινούνται γύρω από ένα ήλιο, κι όχι σαν ήλιοι υπερήφανοι, σταθεροι, αυτόφωτοι και πασιφαείς.

Παράθεση:
αν καποιος νιωθει ικανοποιημενος με τη "δικη" του αληθεια,δεν εχει κανεις μας δικαιωμα να τον ξυπνησει(αν και εγω εχω εκφρασει τη διαφωνια μου γιατι θεωρω οτι η βλακεια ειναι επικινδυνη πολλες φορες),
Το έχω προσπαθήσει και δεν είχε αποτέλεσμα ή μάλλον ήταν αρνητικό.. ναι, ίσως δεν έχουμε αυτό το δικαίωμα τελικά, εκτός κι αν το ζητήσουν.. Πολλοί είναι ικανοποιημένοι απλά να ζουν και να περνάνε καλά, να διασκεδάζουν, να ναι "μέσα στα πράγματα", να αγοράζουν τα καινούρια trendy CD και αυτό να επαναλαμβάνεται αέναα χωρίς να κουράζονται, τους δίνει ασφάλεια και σταθερότητα όπως το αντιλαμβάνονται.. ναι, το κελί είναι η Κίρκη, αλλά μόνο ο Οδυσσεύς αντιλαμβάνεται τα δεσμά του κι επαναστατεί.. οι υπόλοιποι γίνονται χοίροι-"εραστές" του.

Παράθεση:
οποιος εχει αποφασισει συνειδητα οτι θελει να ξεκινησει το ταξιδι σ'αυτο το σκοτεινο δασος,ολοι εμεις θα ειμαστε διπλα του
Ναι, διότι το ταξίδι είναι ατομικό αλλά ταυτόχρονα και συλλογικό.. ατομικό διότι μαθαίνεις τον εαυτό σου, συλλογικό διότι συνειδητοποιείς ότι οι υπόλοιποι είναι αδέλφια σου, ίδιοι με σένα.. άρα δεν υπάρχει εγωισμός, φθόνος, ανταγωνισμός. ..θα το συνέκρινα με μια πορεία στο βουνό.. στο βουνό νιώθεις την απόλυτη μοναξιά και την απόλυτη συντροφικοτητα. Μοναξιά διότι απομακρύνεσαι από τα εγκόσμια και παλεύεις με τις αντοχές σου, και συντροφικότητα διότι οι συνοδοιπόροι μπορουν να σε εμψυχώσουν, να σε βοηθήσουν να ανέβεις ψηλότερα, αλλά και να σε σώσουν αν χρειαστεί.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-06-06, 01:32
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αγαπητοι μου φιλοι,δυστυχως παρα την προσπαθεια μας δεν καταφεραμε να πεισουμε τον αγαπητο Λουξ να συνεχισει να μοιραζεται μαζι μας την συντροφια του και τις γνωσεις του.Αφου λοιπον οι παρακλησεις μας δεν φαινεται να τον συγκινουν,πιστευω οτι ο μονος τροπος για να τον μεταπεισουμε ειναι να προσπαθησουμε να δημιουργησουμε εξαιρετικο ενδιαφερον στο παρον θεμα,ετσι ωστε να μην μπορεσει να αντισταθει στον πειρασμο να ξαναγραψει...Τι λετε;

Κατευθυνσεις υπαρχουν πολλες και κυριως απο τα λογια του agaliarep.Για αρχη εγω θα ηθελα να σχολιασω καποια λογια απο το προσωπικο μυνημα του αγαπητου Λουξ.

Με εχει απασχολησει κατα καιρους το θεμα αν ειναι επικινδυνο να δινεις την αληθεια στους αλλους.Απο τη μια πλευρα η αληθεια ειναι αγαθο αρα δεν μπορει να κανει κατι κακο.Ομως με προβληματιζε το γεγονος οτι οι αρχαιοι Ελληνες προτιμουσαν να προστατευουν σαν τον μεγαλυτερο θησαυρο την αληθεια μεσω των μυστηριων και των ορκων σιωπης οσων μυουνταν σε αυτα.

Γιατι ομως,μηπως επειδη η αληθεια μπορει να ειναι επικινδυνη;Δε νομιζω.Για μενα η πιο λογικη εξηγηση ειναι οτι με την διορατικοτητα που ειχαν οι αρχαιοι ιερεις,ειχαν καταλαβει οτι η αληθεια μπορει πολυ ευκολα να διαστρευλωθει απο αυτους που αποσκοπουν στην πνευματικη υποδουλωση των ανθρωπων,γι'αυτο και επρεπε να μην γινει γνωστη σε αυτους.Οποτε αν ειχε αυτο το σκεπτικο ο αγαπητος Λουξ,κατανοω απολυτα την αποφαση του.

Τωρα οσον αφορα το αν θα πρεπει να μεινουμε στις αποψεις του Πλατωνα και του Αριστοτελη ή να παμε μπροστα,νομιζω οτι η απαντηση ειναι προφανης,φυσικα μακαρι να μπορεσουμε να τις ξεπερασουμε,αρκει να τις κατανοησουμε πρωτα!Η φιλοσοφια πρεπει να ακολουθει μια ομαλη ροη αναπτυξης της σκεψης και τα λογικα αλματα οδηγουν σε σφαλματα.Φυσικα,η αρχαια σκεψη ειχε φτασει σε απιστευτα υψη,αλλα αναμφισβητητα υπαρχουν πολλα ακομα πραγματα για να ανακαλυφθουν.

Να θεσω ενα παραδειγμα για σχολιασμο απο τα αγαπητα μελη.Ο Παρμενιδης ηταν ο πρωτος που ανακαλυψε τον νοητο κοσμο.Ο μεγιστος των ανθρωπων Πλατωνας ηταν ο πρωτος που ορισε τα νοητα οντα(ιδεες) ως οντα που αντιλαμβανομαστε μονο το ιχνος τους και βρισκονται σε αλλες διαστασεις,για την ακριβεια αποτελουν προεκταση της φυσης των αισθητων τρισδιαστατων οντων(βλ.τον γνωστο Μυθο του Σπηλαιο στην Πολιτεια).

Δυστυχως απο αυτο το σημειο και μετα δεν υπηρξε περαιτερω εξελιξη στην κατανοηση της φυσης των νοητων οντων και της σχεσης τους με τις δικες μας διαστασεις,γιατι ο εταιρος μεγιστος Αριστοτελης δεν κατανοησε αυτη την ανακαλυψη του δασκαλου του.

Εδω οντως υπαρχει ενας μονοπατι που ανακαλυψε ο Πλατωνας και μπορουμε να ακολουθησουμε,αρκει φυσικα να ειμαστε καταλληλα εφοδιασμενοι και κυριως με καθαρη οραση για να μην ξεφυγουμε απο τον σωστο δρομο.

Οσον αφορα το θεμα του Θειου,θα συμφωνησω με την αποψη του φιλου agaliarep που συμφωνει σε μεγαλο βαθμο με τις αποψεις του Πλατωνα και Αριστοτελη,οτι δλδ ο Θεος ειναι το ολο,το συνολο των ιδεων κατα των Πλατωνα ή το συνολο των μορφων κατα τον Αριστοτελη και το ολο ειναι και τελειο αφου υπαρχει η απολυτη αρμονια μεταξυ των μελων του.

Για να κατανοησουμε λοιπον το Θειο θα πρεπει προηγουμενως να κατανοησουμε τι ειναι η ιδεα και τι μορφη ή τελος,τι απο τα 2 ειναι το πιο ορθο,δλδ να βρουμε τη λυση στην μεγαλη διαμαχη μεταξυ Πλατωνιστων και Αριστοτελικων(εγω προσωπικα τασσομαι υπερ της Πλατωνικης αποψης για τους λογους που ανελυσα παραπανω,δλδ θεωρω οτι η εξηγηση του Πλατωνα για τις ιδεες ως οντα απο αλλες διαστασεις που αποτελουν ομως κομματι της φυσης των οντων παραλληλα με την αισθητη τους φυση,αποτελει πιο λογικη ερμηνεια απο την αντιστοιχη του Αριστοτελη,αν θελετε μπορω να το αναλυσω περαιτερω αυτο το θεμα γιατι ειναι πολυ ενδιαφερον),να αποδειξουμε οτι οντως υπαρχει η απολυτη αρμονια στις σχεσεις μεταξυ των οντων και απο εκει και περα να δυεισδησουμε πιο βαθεια στην φυση των οντων,ανοιγοντας πυλες για αυτες τις αλλες διαστασεις.

Περιμενω τις αποψεις σας πανω στο θεμα που ανοιξε ο φιλος agaliarep,και θα ηταν πιστευω πολυ ενδιαφερον να ακουσουμε και τις χριστιανικες ερμηνειες απο τους συνοιδοπορους που τις ασπαζονται,ωστε να μπορεσουμε να κανουμε μια κριτικη αντιπαραθεση ολων αυτων των αποψεων και να ανακαλυψουμε τα θετικα και τα αρνητικα στοιχεια που περιεχουν,με οδηγο παντα τον ορθο Λογο.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-06-06, 08:20
Το avatar του χρήστη Templar
Templar Ο χρήστης Templar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-03-2006
Περιοχή: Βουλα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Με εχει απασχολησει κατα καιρους το θεμα αν ειναι επικινδυνο να δινεις την αληθεια στους αλλους.Απο τη μια πλευρα η αληθεια ειναι αγαθο αρα δεν μπορει να κανει κατι κακο.Ομως με προβληματιζε το γεγονος οτι οι αρχαιοι Ελληνες προτιμουσαν να προστατευουν σαν τον μεγαλυτερο θησαυρο την αληθεια μεσω των μυστηριων και των ορκων σιωπης οσων μυουνταν σε αυτα.

Γιατι ομως,μηπως επειδη η αληθεια μπορει να ειναι επικινδυνη;Δε νομιζω.Για μενα η πιο λογικη εξηγηση ειναι οτι με την διορατικοτητα που ειχαν οι αρχαιοι ιερεις,ειχαν καταλαβει οτι η αληθεια μπορει πολυ ευκολα να διαστρευλωθει απο αυτους που αποσκοπουν στην πνευματικη υποδουλωση των ανθρωπων,γι'αυτο και επρεπε να μην γινει γνωστη σε αυτους.Οποτε αν ειχε αυτο το σκεπτικο ο αγαπητος Λουξ,κατανοω απολυτα την αποφαση του.
Η αληθεια ειναι υποκειμενικη και οχι αντικειμενικη. Δηλαδη η δικη μου αληθεια μπορει να ειναι διαφορετικη απο την δικη σου. Γι'αυτο και ο δασκαλος πρεπει να δινει κατευθυνσεις προς την αληθεια και οχι την ιδια την αληθεια. Πρεπει να ειναι ο δεικτης προς το μονοπατι.
Μαλλον η αληθεια μπορει να ειναι και ιδια για ολους αλλα το μονοπατι διαφορετικο. Καθε ανθρωπος την προσεγγιζει απο διαφορετικη γωνια και με διαφορετικη οπτικη.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-06-06, 11:06
Το avatar του χρήστη elf
elf Ο χρήστης elf δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2005
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή

Ας υποθέσουμε πως το σύμπαν αποτελείται από το υλικό κτίσμα, τον κόσμο των ιδεών και το ανώτερο αιθερικό επίπεδο και ο άνθρωπος από το σώμα, το πνεύμα και την ψυχή. Εάν κάνουμε τις λογικές αντιστοιχίες, δεχτούμε την ύπαρξη της αιώνιας και αθάνατης ψυχής, συμπεραίνουμε πως στόχος του ατόμου που επιζητεί την αρμονική συνύπαρξη θα πρέπει να είναι η αλλαγή της συνειδητότητάς του. Με άλλα λόγια, ο Πλάτωνας νοεί και θεωρεί ιδέες του πνευματικού κόσμου ως ενδιάμεσα όντα, γιατί παρατηρεί το πνεύμα του ως φορέα της ψυχής του.

Πιστεύω πως οι μεγάλοι Έλληνες φιλόσοφοι μας διδάσκουν να προσπαθούμε να αλλάζουμε τον κόσμο αλλάζοντας τους εαυτούς μας και μάλιστα ότι αυτό αρκεί.


Φιλικούς Χαιρετισμούς
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-06-06, 15:43
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ας υποθέσουμε πως το σύμπαν αποτελείται από το υλικό κτίσμα, τον κόσμο των ιδεών και το ανώτερο αιθερικό επίπεδο και ο άνθρωπος από το σώμα, το πνεύμα και την ψυχή. Εάν κάνουμε τις λογικές αντιστοιχίες, δεχτούμε την ύπαρξη της αιώνιας και αθάνατης ψυχής, συμπεραίνουμε πως στόχος του ατόμου που επιζητεί την αρμονική συνύπαρξη θα πρέπει να είναι η αλλαγή της συνειδητότητάς του. Με άλλα λόγια, ο Πλάτωνας νοεί και θεωρεί ιδέες του πνευματικού κόσμου ως ενδιάμεσα όντα, γιατί παρατηρεί το πνεύμα του ως φορέα της ψυχής του.
Ρε συ ξωτικέ ..
Άρχισες τόσο ωραία και πάτησες ένα απότομο φρένο που δε κατάλαβα το γιατί .
Έμεινα με τη χαρά ζωγραφισμένη στο πρόσωπο μου αλλά μέχρι εκεί . Κοκάλωσα!
Μπορούσες κάλλιστα να συνεχίσεις ......

..ότι από την απελευθέρωση της συνείδησης του ανθρώπου , θα ζημιωθούν τεράστια οικονομικά, πολιτικά και θρησκευτικά συμφέροντα .Γι αυτό και οτιδήποτε μπορεί να συντελέσει σε αυτή την απελευθέρωση , θάβεται στη σιωπή , συκοφαντείται και τελικά διαστρεβλώνεται και διώκεται .
κατάλαβες μίστερ

Extra
Low
Frequency

__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-06-06, 18:47
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Από ό,τι κατάλαβα ο LuX θέλει να φύγει και εδώ γίνεται μια προσπάθεια να μην γίνει αυτό.

Φίλε LuX, θα σου πρότεινα να μην φύγεις. Σε αυτό το φόρουμ χρειαζόμαστε άτομα με το ύψος των γνώσεων που κατέχεις. Αν φύγεις θα είναι σα να μην αποδέχεσαι την παρέα του metafysiko.gr. Δεν νομίζω ότι σου φερθήκαμε όλοι μας και ιδιαίτερα άσχημα. Το αντίθετο θα έλεγα.

Εγώ αυτή τη στιγμή καταθέτω τη άποψη να μην φύγεις.

Φιλικά Νίκος. [Τι έγινε; Σήμερα δεν έχεις γενέθλια; ]
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-06-06, 18:56
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

LuX θα ήθελα να σου πω σε σχέση με το μήνυμα που έστειλε η Αντωνία για τους λόγους φυγής σου ότι οι συγκρούσεις και οι αντιπαραθέσεις και οι προσωπικές επιθέσεις συνήθως πάντα κατέληγαν σε έναν διάλογο ΑΡΙΣΤΟ, γιατί ας αποδεχθούμε όλοι ότι το να συζητάμε όλοι μας φοβούμενοι μην προσβληθεί κανείς δεν θα μας ωφελήσει καθόλου. Ένας "ισχυρός" διάλογος είναι άνεκτίμητος...
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-06-06, 10:50
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
Γι αυτό και οτιδήποτε μπορεί να συντελέσει σε αυτή την απελευθέρωση , θάβεται στη σιωπή , συκοφαντείται και τελικά διαστρεβλώνεται και διώκεται .
Και είναι εύκολο να διαστρεβλωθεί και τέλος να διωχθεί, γιατί πολλές φορές γίνεται κτήμα ανθρώπων που βλέπουν αλλά δεν ξέρουν το πώς αλλά και το γιατί. Βλέπουν τον δρόμο αλλα ουσιαστικά ούτε το πώς θα τον περάσουν ξέρουν, ούτε γιατί. Μια πλήρη αποχαύνωση η οποία είναι ακριβώς αντίθετη από την απελευθέρωση. Τελικά η αλήθεια αλλά και ο δρόμος είναι εκεί ολόγυρα, μπροστά μας απλά έχουν γίνει πολλά για να μην την αντιλαμβανόμαστε. Και για να την αντιληφθείς πρέπει να πάρεις άλλα μονοπάτια ξέροντας πάντα το γιατί και το πώς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.