Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > UFO – Εξωγήινοι – Διαστημική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 02-11-11, 06:55
AD ASTRA PER ASPERA Ο χρήστης AD ASTRA PER ASPERA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2011
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή ΓΙΩΡΓΟΣ

Καλημερα παιδια θελω να αναφερω κατι σχετικο με αυτο το θεμα των αγνωστων αντικειμενων προς τη γη πριν κατι μηνες ειχα διαβασει στο διαδικτυο οτι ερχονται τρια γιγαντια διαστημοπλοια προς τη γη,εχθες εψαξα διαδικτυο και βρηκα οτι τελικα ηταν φαρσα και το ιδιο ειχαν πει και για τον νοεμβριο του 2009 οτι θα προσγειωνονταν ενα τεραστιο ufo σε ενα γηπεδο,το ματι μου επεσε και καπου αλου εχθες σε ενα αρθρο που λεει οτι η νασα μιλαει για 981 διαστημικα αντικειμενα τα οποια βρισκονται σε απειλητικη αποσταση απ τη γη,πραγματικα δεν ξερω αν ειναι αληθεια η οχι αλα αυτη νασα θα πρεπει καποια στιγμη να πει την αληθεια για το τι στο καλο γινεται εκει πανω,επισης αυτος ο ομπαμα ειχε πει οτι θα ελεγε δημοσιως την αληθεια για τα ufo και ακομα τιποτα δεν εχει πει,δειτε εδω το λινκ που βρηκα http://www.apocalypsejohn.com/2011/11/koinh.htmlκαι πειτε και την δικια σας αποψη σε αυτο το θεμα
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 03-11-11, 23:42
Donnie_Darko Ο χρήστης Donnie_Darko δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2008
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Σιγά μην είναι και 32534325.

Official link ; γιατί λες ότι η nasa μιλάει...

thx
__________________
ANOTHER LEGENDARY THREAD !
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 05-11-11, 09:17
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Προσωπικά, μετά την συζήτηση των μελών Kerezoon και rados, παραδίνομαι και σηκώνω τα χέρια ψηλά...
Λυπάμαι κύριοι, είμαι λάτρης των μαθηματικών και της μαθηματικής λογικής.
Δεν έχω ούτε περίεργα βιώματα, ούτε έχω συναντήσει εξωγήινους για να σας ακολουθήσω και να σας παρακολουθήσω...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 07-11-11, 09:28
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

OANNHSEA αν δεν κάνω λάθος δεν ισχυρίστηκα ότι έχω συναντήσει εξωγήινους. Οπότε αυτή η παρατήρησή σου ελπίζω ότι δεν με αφορά.
Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην έχεις περίεργα βιώματα. Σχεδόν εξωπραγματικό. Δηλαδή όλα σου τα βιώματα μέχρι σήμερα, ταξινομούνται σε γνωστές σου ομάδες ανάλογων φαινομένων?
Ειλικρινά μου φαίνεται περίεργο. Πιο περίεργο από τα περισσότερα περίεργα, που έχω βιώσει ή και έχω ακούσει ποτέ.

Εκανα περίπου 30 χρόνια να εξηγήσω μια παρατήρησή μου (κάτι σαν άτια) και δεν θα το είχα εξηγήσει, αν δεν ασχολιόωμουν για ένα διάστημα σαν χόμπι με το ψάρεμα (βρήκα μια πολύ πιο απλή εξήγηση). Πάντα μίλαγα για αυτό το βίωμα, σαν μια παράξενη ανεξήγητη εμπειρία, ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι ήταν υπερφυσική.
Ανάλογα και άλλες μου εμπειρίες εξηγήθηκαν συμπτωματικά μετά από λιγότερο ή περισσότερο χρόνο. Αλλά εξακολουθούν να υπάρχουν και μερικές που δεν έχουν εξηγηθεί μέχρι τώρα. Ίσως να μην εξηγηθούν ή και ταξινομηθούν ποτέ.

Νομίζω λοιπόν ότι κάνεις ένα μικρό λάθος, τουλάχιστον σε σχέση με ότι γράφω εγώ. Δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι οι εμπειρίες μου ή κάποιου άλλου, έχουν υπερφυσική εξήγηση. Αντίθετα πάντα φροντίζω να διαχωρίζω την εξήγηση, από την εμπειρία. Και όσο και φαντασμαγορική και να είναι μια εμπειρία, ξέρω πολύ καλά από πρώτο χέρι, ότι δεν είναι καθόλου απαραίτητο, να έχει μια υπερφυσική εξήγηση.
Από όσο ξέρω η επιστήμη δεν έχει φτάσει στο σημείο να εξηγεί τα πάντα. Για παράδειγμα η γνώσεις μας για σχέση πολιτιστικών φαινομένων και του γονοτύπου, είναι μάλλον σε πρωτογενή στάδια. Οπότε η εμφάνιση "περίεργων" φαινομένων είναι μάλλον αναμενόμενη.
Μήπως το πείραμα της Κοπεγχάγης δεν ήταν περίεργο όταν έγινε? Ακόμα και σήμερα οι εξηγήσεις του φαίνονται περίεργες.

Πριν από κάποιον καιρό είχα ένα περίεργο βίωμα, έβλεπα κατά διαστήματα και για λίγα λεπτά ιριδισμούς. Το αναφέρω συχνά σαν παράδειγμα του ότι η περίεργη εμπειρία, δεν συνεπάγεται υπερφυσική εξήγηση. Πέρασαν τουλάχιστον 5 χρόνια (ίσως και 10) μέχρι να συναντήσω σε ένα τραπέζι φαγητού μια οφθαλμίατρο, που κατάλαβε τι περιέγραφα και μου εξήγησε ότι είναι γνωστό αν και σπάνιο οφθαλμολογικό φαινόμενο, χωρίς ιδιαίτερη σημασία στην συχνότητα που το πάθαινα.

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν την δυσκολία σου να παρακολουθήσεις ότι γράφω. Αν θες με βοηθάς λίγο να το ξεκαθαρίσω.

---------------
Kerezoon για να ασχοληθώ με την απάντησή σου, χρειάζομαι και χρόνο και όρεξη, οπότε θα μου επιτρέψεις να επιφυλάσσομαι για μια άλλη μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 08-11-11, 19:58
AD ASTRA PER ASPERA Ο χρήστης AD ASTRA PER ASPERA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2011
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή ΓΙΩΡΓΟΣ

γεια σας παιδια το αρθρο αυτο ειναι λιγο ασχετο με το θεμα το αγνωστων αντικειμενων προς τη γη αλα ειναι σχετικο με τους εξωγηινους τωρα βγαινει και λεει ο λευκος οικος οτhttp://www.apocalypsejohn.com/2011/1...-post_805.htmlι δεν εχουμε ερθει ποτε σε επαφη με εξωγηινους,ρε αν ειναι δυνατον να λεει τετοια πραγματα!!!κανταντησε σαν την νασα!!μα ρεσε και ο ομπαμα που ελεγε οτι θα βγει να μιλησει για τα ufo,που ειστε κυριε ομπαμα γιατι δεν βγαινεται!?!?τελοσπαντων εμενα δεν με πειθει αυτη η δηλωση πιστευω οτι συντομα θα αποκαλυφθουν πολα πραγματα θελωντας και μη!!επισης πρεπει να ξεσηκωθει και ο κοσμος για αυτο το θεμα να μαθουμες τι στο καλο γινεται εκει εξω!!
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 09-11-11, 19:41
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην έχεις περίεργα βιώματα. Σχεδόν εξωπραγματικό. Δηλαδή όλα σου τα βιώματα μέχρι σήμερα, ταξινομούνται σε γνωστές σου ομάδες ανάλογων φαινομένων?
Δεν είναι κάτι το περίεργο - τα πάντα έχουν μία επιστημονική εξήγηση, έστω και εάν εμείς (και οι επιστήμονες συμπεριλαμβανόμενοι) δεν το ξέρουν ή το αγνοούν.
Π.χ Βλέπω το μέλλον μου στα όνειρα μου. Έρχεται μόνο του και μου δείχνει ότι αυτό θέλει.. Και;;;;
Μπορώ να πω ότι αυτό είναι εξωπραγματικό; Απλώς δεν ξέρω (ξέρουμε...) το μηχανισμό που το παράγει. Στο μέλλον σίγουρα θα μπορέσουμε να το αναλύσουμε και να το προσδιορίσουμε (αλλά τότε θα μπορούμε και να ξέρουμε και το μέλλον χε,χε,χε,χε,χε... )

Παράθεση:
Οπότε η εμφάνιση "περίεργων" φαινομένων είναι μάλλον αναμενόμενη.
Όντως σε κάθε πείραμα έχεις αποτελέσματα που είτε δεν μπορείς να εξηγήσεις, είτε δεν τα περίμενες, είτε είναι περίεργα... Αυτά βέβαια τα απορρίπτουν ως μη αληθή και απλά πάνε παρακάτω, είτε γιατί δεν τους βολεύει, είτε γιατί δεν έχουν το χρόνο. Εκεί όμως είναι το ζουμί. Το γιατί έχουμε αυτά τα αποτελέσματα...

rados, μην παρεξηγήσαι όταν γράφω κάτι που φαίνεται προσωπικό. Γράφω πάντα στην ιδέα και όχι στον άνθρωπο... Για αυτό προσπαθώ να έχω πάντα την επιστημονική εξήγηση και τη λογική, πέρα από το βίωμα και την απλή παρατήρηση... Οπότε:
Παράθεση:
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν την δυσκολία σου να παρακολουθήσεις ότι γράφω.
Μην φοβάσαι, μπορώ να παρακολουθήσω, επιλέγω όμως να μην μπλέκω σε συζητήσεις που δεν μπορούν να σταθούν στην επιστημονική γνώση...

Παράθεση:
πιστευω οτι συντομα θα αποκαλυφθουν πολα πραγματα θελωντας και μη!!επισης πρεπει να ξεσηκωθει και ο κοσμος για αυτο το θεμα να μαθουμες τι στο καλο γινεται εκει εξω!!
Πρώτον δεν μπορείς να αποκαλύψεις κάτι, το οποίο δεν υπάρχει...
Δεύτερον δεν γίνεται τίποτα εκεί έξω: σας έχουν πουλήσει παραμύθια και εσείς το έχετε δεχτεί...
Όταν ήμουν πιτσιρίκι και τα καλοκαίρια πηγαίναμε στο χωριό, μας έλεγαν ότι υπάρχουν λύκοι και δεν θα έπρεπε να τριγυρνάμε στα λαγκάδια γύρω από το χωριό, γιατί στους λύκους αρέσει το κρέας των παιδιών. Το ίδιο μας έλεγαν και για το βράδυ: ότι κατέβαιναν οι λύκοι το βράδυ στο χωριό, για αυτό θα έπρεπε να είμαστε μέσα στο σπίτι μόλις σκοτεινιάσει...
Μία μέρα ρώτησα: και γιατί δεν πάει κάποιο να τους σκοτώσει για να μην κινδυνεύουν τα παιδιά;
Η απάντηση ήταν πολύ περίεργη - πολλά πράγματα ανακατεμένα...
Σημειωτέων, έχει να εμφανιστεί λύκος στο χωριό από το 1960...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OANNHSEA : 09-11-11 στις 19:49
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 10-11-11, 14:17
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Οανησέα Χρησιμοποιώντας τον όρο περίεργο δεν υπονόησα κάπου ανεξήγητο και πολύ περισσότερο υπερφυσικό. Μπορεί να μην αποκλείω το υπερφυσικό σαν ενδεχόμενο, στα πλαίσια του αγνωστικισμού, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι του δίνω πιθανότητες.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που διατυπώνω και μάλιστα στο παρόν νήμα, διαφορετικές απόψεις από σένα.

Και δύο σημειώσεις
Το επιστημονικά γνώσιμο θεωρητικά έχει όρια (ιδέ θεωρία περί της μην πληρότητας του γκόντελ). Αν και καταλαβαίνω ότι η διατύπωσή σου δεν είναι αυστηρά κυριολεκτική.
Η επιστημονική εξήγηση είναι προϊόν παρατήρησης και βιωμάτων, η ιδιαιτερότητά της έγκειται στην μεθοδολογία της συλλογής και επεξεργασίας της πληροφορίας.
Υπάρχει και κάποιο θέμα για την προέλευση της λογικής αλλά θα ξεφύγουμε πολύ από το νήμα και το αφήνω.

(Καλό είναι να διαχωρίζεις τις παραθέσεις όταν απευθύνεσαι σε άλλον συνομιλητή, βέβαια και εγώ κάνω το ίδιο λάθος, οπότε θα βρεις και εσύ την ευκαιρία, να μου το επισημάνεις κάποια στιγμή.)
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 10-11-11, 15:14
AD ASTRA PER ASPERA Ο χρήστης AD ASTRA PER ASPERA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-10-2011
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή ΓΙΩΡΓΟΣ

oannhsea δεν ξερω αν εισαι εγωιστης με το θεμα των εξωγιηνων οτι δηλαδη ειμαστε μονοι μας σε ολο αυτο το απειρο συμπαν κατι που ειναι τελειως λαθος γιατι εστω και ενας μικροοργανισμος σε αλλο πλανητη μπορει να θεωρηθει εξωγιηνος! και κατι ακομα επειδη μαλλον φαινετια να υποτηριζεις πολυ τους φονιαδες των λαων(αμερικανους) μαλλον δεν ξερεις οτι αυτοι λενε τ περισσοτερα και κρυβουν ολοι την αληθεια απο τον αθωο κοσμακι παρε παραδειγμα την νασα που εχει σβησει στη σεληνη και σε αλλους πλανητες σημαντικα ευρηματα και αρχαιους εξωγιηνους πολτισμους με προγραμματα επεξεργασιας εικονας!!

φιλικα Γιωργος!
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 11-11-11, 08:55
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή

Παράθεση:
oannhsea δεν ξερω αν εισαι εγωιστης με το θεμα των εξωγιηνων οτι δηλαδη ειμαστε μονοι μας σε ολο αυτο το απειρο συμπαν κατι που ειναι τελειως λαθος γιατι εστω και ενας μικροοργανισμος σε αλλο πλανητη μπορει να θεωρηθει εξωγιηνος!
AD ASTRA PER ASPERA
Δεν λέω ότι είμαστε μόνοι μας σε ολόκληρο το σύμπαν.
Λέω ότι είναι οι εκφράσεις των εξωγήινων είναι διαφορετικές από αυτές των ανθρώπων. Και όταν γράφω έκφραση εννοώ από την βιολογία και την ανατομία, μέχρι την κοινωνιολογία και την φιλοσοφία.
Δεν μπορούμε λοιπόν να προσάπτουμε σε αυτούς ανθρώπινες εκφράσεις.
Π.χ. Είναι εντελώς γελοίο να λέμε ότι ένας εξωγήινος είναι ανάμεσα μας χωρίς στολή προστασίας. Μη βιοσυμβατότητα αυτού με τα πλάσματα της γης. Με λίγα λόγια μπορεί να τον σκοτώσει ακόμα και η σκόνη που μπορεί να εισπνεύσει...
Άρα το να γράφουμε για γιγάντια διαστημόπλοια που κατευθύνονται στη γη φτάνει τα όρια της παραφροσύνης...

Παράθεση:
αρε παραδειγμα την νασα που εχει σβησει στη σεληνη και σε αλλους πλανητες σημαντικα ευρηματα και αρχαιους εξωγιηνους πολτισμους με προγραμματα επεξεργασιας εικονας!!
Ένα συμπέρασμα βασίζεται σε λογικά βήματα.
Κάθε λογικό βήμα θα πρέπει να αποδειχτεί για να προχωρήσεις στο επόμενο.
Λυπάμαι αλλά η άνω πρόταση σου δεν είναι λογική, ούτε έχεις ακολουθήσει τα απαιτούμενα λογικά βήματα για να δεις εάν είναι λογική...
Μην παίρνεις μία άποψη και να την κάνεις δική σου χωρίς να την ελέγξεις λογικά...

Παράθεση:
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που διατυπώνω και μάλιστα στο παρόν νήμα, διαφορετικές απόψεις από σένα.
Rados
Δεν έγραψα ότι διατυπώνεις διαφορετικές απόψεις...
Παράθεση:
Το επιστημονικά γνώσιμο θεωρητικά έχει όρια (ιδέ θεωρία περί της μην πληρότητας του γκόντελ). Αν και καταλαβαίνω ότι η διατύπωσή σου δεν είναι αυστηρά κυριολεκτική.
Είσαι απόλυτα σωστός - και στις δύο προτάσεις...
Είναι όμως συζήτηση για άλλο θέμα, αν και έχει σχέση με την νόηση και την εξωγήινη νόηση γενικά...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 11-11-11, 18:31
rados Ο χρήστης rados δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-02-2009
Μηνύματα: 381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Είσαι απόλυτα σωστός - και στις δύο προτάσεις...
Είναι όμως συζήτηση για άλλο θέμα, αν και έχει σχέση με την νόηση και την εξωγήινη νόηση γενικά...
όντως δεν είναι για αυτό το νήμα.
Ίσως εδώ
http://www.metafysiko.gr/forum/showt...1035#post91035
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.