Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > Τμήμα Πολυσυγγραφίας

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 22-03-12, 13:32
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
οσοι δεν ασχολουνται με την τεχνη δεν μπορουν να καταλαβουν οτι το θεμα ειναι να το εχεις
Είχα διαβάσει ένα βιβλίο του Στίβεν Πρεσσφιλντ με τίτλο: "Ο Πόλεμος της Τέχης". Όποιος θέλει ν' ασχοληθεί σοβαρά με την τέχνη, ας το ρίξει μια ματιά. Εγώ για άλλο λόγο το διάβασα, αλλά για όποιον θέλει ν' ασχοληθεί με την τέχνη, καλό θα του κάνει. Δοκίμιο είναι, αρκετά ευανάγνωστο, μικρό σε μέγεθος και σχετικά φθηνό (γύρω στα 10Ε).

Παράθεση:
Επίσης, πώς πιστεύεις ότι έχω ταλέντο και μου προτείνεις να τα εκδώσω από τη στιγμή που δεν σ'΄αρέσει η δουλειά μου;
Εγώ, προσωπικά, δε πιστεύω ότι έχεις ταλέντο, ή αν έχεις, πρέπει να το φέρεις στην επιφάνεια. Αυτή όμως είναι προσωπική άποψη. Το τι μου αρέσει εμένα και τι όχι, αυτό δε σημαίνει ότι κάτι δεν πρέπει να εκδίδεται. Και ο Paulo Coehlo δεν μου αρέσει, αλλά εκδίδει τα κείμενά του με μεγάλη απήχηση. Όπως, επίσης, εμένα μου αρέσει ο Ρίτσος και εσένα να μη σ' αρέσει καθόλου. Αν θέλεις να εκδώσεις κάτι, τον Vakryle θα ρωτήσεις;

Παράθεση:
Εκτός και αν δεν σ' αρέσει μόνο η συγκεκριμένη εργασία.
Δε μου άρεσε τίποτα, γιατί όλα είναι στο ίδιο ύφος και βασίζονται στην ίδια δομή. Αλλά, αυτό εσένα δε πρέπει να σου λέει κατι. Σου είπα και πριν. Συνέχιζε να γράφεις και αγνόησέ μας. Έχεις κοινό. Την επόμενη φορά, όμως, άσε τα ελαφάκια τα πληγωμένα και τον Ισίδωρο με την Μαρκέλλα, γιατί μου φαντάζει μία μίξη του παλιού καναλιού Junior με τις σαπουνόπερες του Mega.

Κουράγιο!
Θ' αλλαξοπιστήσουμε κάποτε, θα το δεις!

Edit: Φτάσαμε τις 5 σελίδες. Σκοπός επετεύχθει. Πότε άλλοτε είχες 5 σελίδες από 4 αναγνώστες μόνο;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vakryle : 22-03-12 στις 13:43
  #42  
Παλιά 22-03-12, 14:16
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Αν κάποτε γράψω κείμενο θα είναι μόνο στο Fantasy Gate να τα αξιολογήσουν άτομα που έχουν την πείρα. Σας είπα ότι έδωσα ένα κείμενο και το ενέκριναν. Αυτό για μένα είναι επιτυχία. Αυτά που λέτε εσείς δεν με δελεάζουν. Όμως έχω μια απορία γιατί δεν τα είπατε από το πρώτο διήγημα και τα λέτε τώρα; Θα είχα σταματήσει την προσπάθεια εντελώς αν απόρριπταν το κείμενο μου. Σε λίγο καιρό προς μεγάλη σας λύπη θα το δείτε. Αυτός είναι ο λόγος που δεν φεύγω από το φόρουμ και δεν σταματώ την προσπάθεια να γράφω. Δεν θα γράψω εδώ άλλη φορά. Έτσι κι αλλιώς δεν σας αρέσει. Αφού δεν σας αρέσει γιατί να ασχολούμαι;
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 22-03-12 στις 14:26
  #43  
Παλιά 22-03-12, 14:28
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποτε γράψω κείμενο θα είναι μόνο στο Fantasy Gate να τα αξιολογήσουν άτομα που έχουν την πείρα. Σας είπα ότι έδωσα ένα κείμενο και το ενέκριναν. Αυτό για μένα είναι επιτυχία. Αυτά που λέτε εσείς δεν με δελεάζουν. Όμως έχω μια απορία γιατί δεν τα είπατε από το πρώτο διήγημα και τα λέτε τώρα;
Εχμ,
Έχουμε διαφορετικές απόψεις ως προς τον τρόπο προσέγγισης της "πείρας", της "επιτυχίας" και του "δέλεαρ". Η πείρα είναι καθαρά υποκειμενική. Ένα έργο κριτικάρεται από σύσσωμο το αγοραστικό, εμπορικό και αναγνωστικό κοινό. Για παράδειγμα, ο Αρτίστας έλαβε Όσκαρ από "πεπειραμένους" κριτές και κριτικούς, αλλά εγώ ακόμη δε το είδα και δε βλέπω ημερομηνία στον ορίζοντα να το δω. Από την άλλη, το Avatar πάτωσε στα Όσκαρ, αλλά όλος ο πλανήτης το είδε, αγνοώντας τους πεπειραμένους κριτικούς, οι οποίοι μίλησαν για άλλη μία αμερικάνικη εμπορική αηδία. Να σκέφτεσαι με βάση το κοινό και όχι την κριτική επιτροπή! Όσων αφορά την επιτυχία. Προσωπικά, θεωρώ επιτυχία να γράψω κάτι και να με καλύπτει απόλυτα, από ένα βιβλίο (που δε σκέφτηκα και δεν νομίζω να το κάνω ποτέ) μέχρι ένα post εδώ, όντας όμως καλυμένος απόλυτα από τα γραφόμενά μου. Δε θεωρώ επιτυχία το να συμφωνήσει όλο το forum μαζί μου. Περισσότερο για "επιβεβαίωση της δουλειάς μου", είναι το να εγκρίνουν κάποιοι ένα κείμενο. Επιτυχία θα ήταν για παράδειγμα να το διάβαζαν αρκετοί και να έγραφαν όλοι όσοι το διάβασαν την άποψή τους, είτε κακή είτε καλή. Εδώ, όμως, ασχολούμαστε μόνο 4! Το δέλεαρ απλά δε το καταλαβαίνω εδώ. Δε τα είπαμε από το πρώτο διήγημα, γιατί δεν έχει σημασία. Σου είπα και πριν. Για 'μένα είναι το ίδιο όλα σου τα έργα. Οπότε, είτε σου το έλεγα στο πρώτο σου, είτε στο τελευταίο σου, είτε στο μεσαίο σου, τα ίδια θα έλεγα. Άρα, καμία διαφορά.

Όπως και να έχει, εύχομαι αυτό που κάνεις, να σε καλύπτει, να το κάνεις γιατί σε γεμίζει και όχι γιατί η Fantasy Gate σου είπε ότι θα στο αναρτήσει, ή γιατί η κακιά παρέα του metafysiko.gr σου λέει να σταματήσεις να γράφεις (μάλλον εδώ είναι το δέλεαρ, τελικά).
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
  #44  
Παλιά 22-03-12, 14:31
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2011
Μηνύματα: 797
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχμ,
Έχουμε διαφορετικές απόψεις ως προς τον τρόπο προσέγγισης της "πείρας", της "επιτυχίας" και του "δέλεαρ". Η πείρα είναι καθαρά υποκειμενική. Ένα έργο κριτικάρεται από σύσσωμο το αγοραστικό, εμπορικό και αναγνωστικό κοινό. Για παράδειγμα, ο Αρτίστας έλαβε Όσκαρ από "πεπειραμένους" κριτές και κριτικούς, αλλά εγώ ακόμη δε το είδα και δε βλέπω ημερομηνία στον ορίζοντα να το δω. Από την άλλη, το Avatar πάτωσε στα Όσκαρ, αλλά όλος ο πλανήτης το είδε, αγνοώντας τους πεπειραμένους κριτικούς, οι οποίοι μίλησαν για άλλη μία αμερικάνικη εμπορική αηδία. Να σκέφτεσαι με βάση το κοινό και όχι την κριτική επιτροπή! Όσων αφορά την επιτυχία. Προσωπικά, θεωρώ επιτυχία να γράψω κάτι και να με καλύπτει απόλυτα, από ένα βιβλίο (που δε σκέφτηκα και δεν νομίζω να το κάνω ποτέ) μέχρι ένα post εδώ, όντας όμως καλυμένος απόλυτα από τα γραφόμενά μου. Δε θεωρώ επιτυχία το να συμφωνήσει όλο το forum μαζί μου. Περισσότερο για "επιβεβαίωση της δουλειάς μου", είναι το να εγκρίνουν κάποιοι ένα κείμενο. Επιτυχία θα ήταν για παράδειγμα να το διάβαζαν αρκετοί και να έγραφαν όλοι όσοι το διάβασαν την άποψή τους, είτε κακή είτε καλή. Εδώ, όμως, ασχολούμαστε μόνο 4! Το δέλεαρ απλά δε το καταλαβαίνω εδώ. Δε τα είπαμε από το πρώτο διήγημα, γιατί δεν έχει σημασία. Σου είπα και πριν. Για 'μένα είναι το ίδιο όλα σου τα έργα. Οπότε, είτε σου το έλεγα στο πρώτο σου, είτε στο τελευταίο σου, είτε στο μεσαίο σου, τα ίδια θα έλεγα. Άρα, καμία διαφορά.

Όπως και να έχει, εύχομαι αυτό που κάνεις, να σε καλύπτει, να το κάνεις γιατί σε γεμίζει και όχι γιατί η Fantasy Gate σου είπε ότι θα στο αναρτήσει, ή γιατί η κακιά παρέα του metafysiko.gr σου λέει να σταματήσεις να γράφεις (μάλλον εδώ είναι το δέλεαρ, τελικά).

Αν μου το έλεγες στο πρώτο δεν θα είχαν γραφτεί τα άλλα. Η κακιά παρέα δεν είναι το metafysiko.gr αλλιώς δεν θα είχα 24 φίλους αλλά το άθεο δίδυμο Vakryle και Voel.
__________________

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fantasy : 22-03-12 στις 14:35
  #45  
Παλιά 22-03-12, 14:43
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Ουδέν σχόλιο
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
  #46  
Παλιά 22-03-12, 14:55
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vakryle Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα διαβάσει ένα βιβλίο του Στίβεν Πρεσσφιλντ με τίτλο: "Ο Πόλεμος της Τέχης". Όποιος θέλει ν' ασχοληθεί σοβαρά με την τέχνη, ας το ρίξει μια ματιά. Εγώ για άλλο λόγο το διάβασα, αλλά για όποιον θέλει ν' ασχοληθεί με την τέχνη, καλό θα του κάνει. Δοκίμιο είναι, αρκετά ευανάγνωστο, μικρό σε μέγεθος και σχετικά φθηνό (γύρω στα 10Ε).
θα μου το παρεις??


μη λες βλακειες vakryle, φυσικα και ειναι επιτυχια να σε αναγνωριζουν οι κριτικοι και οι ειδικοι....εχουν καποια παραπανω γνωμη..

οταν εκθετω τα εργα μου στο κοινο ολοι λενε...μπραβο πολυ ωραιο μου αρεσε...
ομως το ματι του δασκαλου μου η του ειδικου που θα μου πει εδω εχεις κανει μαλακια απο την βιασυνση σου η εδω αυτη η γραμμη και η σκιαση δεν ειναι αποτυπωμενη σωστα...

αυτο μετραει για μενα και εκει θα προσπαθησω να βελτιωθω...

αν ομως μου ελεγε ο δασκαλος μου, αστο μεγαλη, τσαμπα πληρωνεις, δεν το χεις....δεν θα ξαναπιανα πινελο στα χερια μου...

φυσικα και μετα απο ολα αυτα ερχετε η αποιχηση στο κοινο, αλλα δευτερη για μενα...


sorry για το βλακειες εε? δεν με παρεξηγεις??

οχι τιποτα αλλο αλλα δεν ξανατσακωνομαι μαζι σου...βαρεθηκα...
__________________
be no good, be real

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη demi : 22-03-12 στις 15:02 Αιτία: απολογια!!!
  #47  
Παλιά 22-03-12, 15:02
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Godless duo.......ωραιο ακουγεται!

Tι θα γινει με εσας τους δυο; Θα ανταλλαζετε και δωρακια τωρα; Σας προτιμουσα οτα ξεκατινιαζωσασταν

Για συνελθετε αμφοτεροι....εδω ειναι ιντερνετ φορουμ, δεν ειναι παιξε γελασε!



Oσον αφορα τους κριτικους, σκοπος της τεχνης, κατα τη γνωμη μου δεν ειναι να ικανοποιησει τους "ειδημονες" κριτικους αλλα τον μεσο, αντε και τον ψαγμενο ανθρωπο που θα την χαρει στις οποιες μορφες της.

Για παραδειγμα μπορω να σου αναφερω απο ταινιες τον "Αρχοντα των δαχτυλιδιων" τον οποιον εθαβαν οι Τιμογιαννακηδες και οι κουλτουρε κριτικοι ενω τον αγαπησε ο κοσμος και τον ευχαριστηθηκε.

Ομοιως απο βιβλια, μπορω να σου αναφερω τα βιβλια του Dan Brown και ειδικα τον "Κωδικα" τον οποιον εθαψαν οι κριτικοι αλλα αγαπησε ο κοσμος για αυτο που ηταν.

Απο ζωγραφικη θα μπορουσα να σου αναφερω τον Ιμπρεσσιονισμο και το θαψιμο που του εριχναν οι κριτικοι της εποχης και οι ειδημονες.

Στον αντιποδα μπορω να μιλησω για avant garde ταινιες, θεατρικες παραστασεις κλπ τα οποια λατρευουν και υμνουν οι κριτικοι, τα οποια ομως ελαχιστοι τελικα πανε να παρακολουθησουν και απο αυτους ακομη πιο λιγοι ευχαριστιουνται.
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 22-03-12 στις 15:14
  #48  
Παλιά 22-03-12, 15:07
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Godless duo.......ωραιο ακουγεται!

Tι θα γινει με εσας τους δυο; Θα ανταλλαζετε και δωρακια τωρα; Σας προτιμουσα οτα ξεκατινιαζωσασταν

Για συνελθετε αμφοτεροι....εδω ειναι ιντερνετ φορουμ, δεν ειναι παιξε γελασε!


εχεις δικιο...παραημουν γλυκια μαζι του...δεν θα επαναληφθει!!
__________________
be no good, be real
  #49  
Παλιά 22-03-12, 15:16
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Eλα μπραβο, να επανερχεται η φυσικη ταξη των πραγματων
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Voel : 22-03-12 στις 15:17
  #50  
Παλιά 22-03-12, 15:20
demi Ο χρήστης demi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Μηνύματα: 894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Oσον αφορα τους κριτικους, σκοπος της τεχνης, κατα τη γνωμη μου δεν ειναι να ικανοποιησει τους "ειδημονες" κριτικους αλλα τον μεσο, αντε και τον ψαγμενο ανθρωπο που θα την χαρει στις οποιες μορφες της.

Για παραδειγμα μπορω να σου αναφερω απο ταινιες τον "Αρχοντα των δαχτυλιδιων" τον οποιον εθαβαν οι Τιμογιαννακηδες και οι κουλτουρε κριτικοι ενω τον αγαπησε ο κοσμος και τον ευχαριστηθηκε.

Ομοιως απο βιβλια, μπορω να σου αναφερω τα βιβλια του Dan Brown και ειδικα τον "Κωδικα" τον οποιον εθαψαν οι κριτικοι αλλα αγαπησε ο κοσμος για αυτο που ηταν.

Απο ζωγραφικη θα μπορουσα να σου αναφερω τον Ιμπρεσσιονισμο και το θαψιμο που του εριχναν οι κριτικοι της εποχης και οι ειδημονες.

Στον αντιποδα μπορω να μιλησω για avant garde ταινιες, θεατρικες παραστασεις κλπ τα οποια λατρευουν και υμνουν οι κριτικοι, τα οποια ομως ελαχιστοι τελικα πανε να παρακολουθησουν και απο αυτους ακομη πιο λιγοι ευχαριστιουνται.


κοιτα, οσον αφορα το θεμα μαθησης, εκει παιζει πολυ η γνωμη του ειδικου...

ομως μην ξεχνας οτι ακομα και η τεχνη εχει βρωμισει αρκετα και παιζονται παιχνιδια πισω απο την πλατη του καλλιτεχνη, με τους κριτικους και τους ειδημονες...

εγω αναφερομαι σε εναν κριτικο με αγνες προθεσεις που πραγματικα θελει να βοηθησει...


ε αυτον εγω τον ακουω..
__________________
be no good, be real
Κλειστό Θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.