Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-08-06, 13:24
Το avatar του χρήστη Asm0deus
Asm0deus Ο χρήστης Asm0deus δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2005
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Δέσμιος των Ονείρων μου...

Πάντα μου άρεσαν τα όνειρά μου!Έβλεπα φανταστικούς κόσμους,μαγικότροπες καταστάσεις και βίωνα δυνατά συναισθήματα.Έχω καταφέρει αρκετές φορές να καταλάβω ότι ονειρεύομαι και το τι έκανα δεν περιγράφεται...απλά απόλυτη ελευθερία.Λίγους μήνες πριν, ωστόσο άρχισε να συμβαίνει κάτι που με ανησύχησε και με ανησυχεί πολύ...
Μου έχει συμβεί τον τελευταίο καιρό ,3-4 φορές,να καταλάβω ότι ονειρεύομαι.Τη στιγμή που το καταλαβαίνω όμως(κι εδώ έγκειται η διαφοροποίηση από παλιότερα)κυριεύομαι από ένα αίσθημα φόβου και πανικού.Κάθε φορά επιστρέφω στο δωμάτιό μου για να δω τον εαυτό μου να κοιμάται.Προσπαθώ τότε να ξυπνήσω.Θα σας περιγράψω τι συνέβη την πρώτη από τις τελευταίες αυτές άσχημες φορές...
Κατάφερα να ξυπνήσω και σηκώθηκα ιδρωμένος κι αγχωμένος.Πήγα στο σαλόνι του σπιτιού μου και κάθισα να δω λίγη τηλεόραση.Μόλις την άνοιξα η οθόνη παρέμεινε κλειστή και το μόνο που άλλαξε ήταν η αντανάκλαση πάνω της ενός άσπρου αλόγου που έτρεχε.Με πανικό συνειδητοποίησα ότι δεν είχα ξυπνήσει όπως νόμιζα.Επέστρεψα στο δωμάτιό μου και άρχισα την προσπάθεια να ξυπνήσω.
Μετά από πολύ κόπο τα κατάφερα.Πήγα ξανά στο σαλόνι φοβισμένος αυτή τη φορά μήπως και δεν είχα ξυπνήσει.Άνοιξα τα παράθυρα κι όλα ήταν φυσιολογικά,όταν άκουσα τη μητέρα μου να με καλεί απτην κουζίνα.Αυτό ήταν αδύνατο,αφού σπουδάζω μόνος μακρυά απτο σπίτι,κι έτσι κατάλαβα ότι ακόμα ονειρευόμουν.Πήγα στην κουζίνα όπου και η μητέρα μου άρχισε να μου μιλάει.Αδιαφορώντας για το τι έλεγε την εκλιπαρούσα να με πάρει τηλέφωνο΄σπίτι για να ξυπνήσω.Ωστόσο δεν έδινε καμία σημασία σε ότι έλεγα.Το όλο σκηνικό είχε μια αίσθηση ότι βρισκόμουν σε μια ταινία από την οποία είχα όμως αποστασιοποιηθεί και το σενάριο συνεχιζόταν κανονικά με εμένα να απέχω όμως.Σύρθηκα ξανά ως το δωμάτιό μου όπου και μετά από τρομερή προσπάθεια κατάφερα να ξυπνήσω πραγματικά.
Από την όλη εμπειρία αυτό που με τρόμαξε περισσότερο ήταν μια αίσθηση ότι ήμουν τελείως αποκομμένος από το σώμα μου.Όταν λέω δε ότι προσπαθούσα να ξυπνήσω ήταν σαν να έδινα εντολή στο σώμα μου να ξυπνήσει,την έδινα απέξω όμως(είναι δύσκολο να το εξηγήσω).Ουσιαστικά η συνείδησή μου ήταν αλλού και το σώμα μου αλλού...
Σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο;Που λέτε να οφείλεται;
__________________
Knowing is not enough, we must apply
Willing is not enough, we must do
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-08-06, 17:51
Το avatar του χρήστη Ποσειδώνιος
Ποσειδώνιος Ο χρήστης Ποσειδώνιος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-08-2006
Περιοχή: Κρητικιστάν
Μηνύματα: 631
Προεπιλογή

Μπορείς να το πεις και αστρική προβολή.
Κατά τον Καστανέτα αυτό που βιώνεις είναι το πέρασμα της Τρίτης πύλης των ονέιρων. Η Πρώτη πύλη είναι να συνειδητοποιούμε ότι κοιμόμαστε και να κινούμαστε με άνεση και αυτοέλεγχο (φωτεινά όνειρα ή συνειδητό ονείρεμα). Η Δεύτερη πύλη είναι να μπορούμε να μεταπηδούμε από όνειρο σε όνειρο χωρίς να χάνουμε τη συνειδητότητα μας. Η Τρίτη πύλη είναι να ξυπνάμε στον πραγματικό κόσμο. Η μεγάλη σου εμπειρία στην πρώτη και ίσως δεύτερη πύλη (δεν το διευκρινίζεις) έχει αυξήσει την ενέργεια σου και είσαι έτοιμος/η να διαβείς την Τρίτη πύλη και να αποκτήσεις τον έλεγχο της. Είσαι ένας/ μια μάγος ήδη. Τα βιβλία του Καστανέτα νομίζω μπορούν να σου πουν περισσότερα από όλους μας. Κυρίως "Η τέχνη των ονείρων". Αν δεν το καταλαβαίνεις θα χρειαστεί να διαβάσεις και τα προηγούμενα ίσως. Πάντως υπάρχει εκεί γνώση των Ινδιάνων πάνω στο όνειρο που εξασκείτε από αυτούς από τα αρχαία χρόνια (χιλιάδες κατά τον Καστανέτα). Δεν έχω φτάσει στην Τρίτη πύλη ίσως προσπαθώ να κυριαρχήσω στη δεύτερη. Έχω πάθει αυτό να προσπαθώ να ξυπνήσω και να πέφτω σε άλλο όνειρο αλλά όχι στον πραγματικό κόσμο στο δωμάτιο μου δηλαδή. Το να βλέπουμε τον εαυτό μας να κοιμάται και να μην είναι σίγουρα όνειρο είναι μέγα πράξη.

Χρήσιμα Links
http://www.metafysiko.gr/textview.php?id=59
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=202
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=205
http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=458
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-06, 14:56
Το avatar του χρήστη boogieman
boogieman Ο χρήστης boogieman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2005
Μηνύματα: 111
Smile

Καλησπερα Αsm0deus....

απ'οτι φαινεται εχεις εξασκησει αρκετα την ονειρικη σου προσοχη....
γιαυτο και βιωνεις καταστασεις,περα απο την απλη συνειδητοποιηση οτι ονειρευεσαι.....
απ'την στιγμη που εχεις συσωρευσει αρκετη ενεργεια,μπορει και να βιωνεις αυτες τις καταστασεις και ακουσια σου,χωρις να το επιδιωκεις ο ιδιος...
εγω θα σου ελεγα να το εκμεταλευτεις αυτο,για παραπερα εξερευνηση των ονειρικων δυνατοτητων σου.....
....διαβασε,πληροφορισου,και συζητησε το.....
υπαρχουν και βιβλια και φορουμς που ασχολουνται με το θεμα......

.....καλη συνεχεια......και στους ονειροκοσμους.....
__________________
"We are the Ones we've been waiting for"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-09-06, 11:07
Nefertiti Ο χρήστης Nefertiti δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-09-2006
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Γεια σας! Πρώτο μου ποστ στο φόρουμ και καλώς με δεχτήκατε

Όταν ήμουν 18 χρονών, πριν από 7 χρόνια δηλαδή πέρασα μια ασθένεια του στομάχου και του οισοφάγου και η θεραπεία απαιτούσε να τρέφομαι μόνο με υγρά για ένα μήνα. Πέρα απ' τα 8 κιλά που έχασα και τη γενική αδυναμία διαπίστωσα πως είχα αρχίσει να ζω παράξενες, δυνατές εμπειρίες, "ονειρέματος". Δύο χαρακτηριστικά παραδείγματα: την πρώτη φορά κοιμόμουν στον καναπέ του σαλονιού, ένα μεσημέρι. Όταν χτύπησε το τηλέφωνο σηκώθηκα απ' τον καναπέ, κοίταξα τη μητέρα μου που καθόταν στη διπλανή πολυθρόνα και διάβαζε (δεν την είχα αντιληφθεί όσο κοιμόμουν) και πήγα να απαντήσω. Όμως το χέρι μου "περνούσε" μέσα απ' το ακουστικό σαν να ήμουν φάντασμα! Αμέσως με έπιασε πανικός και την ίδια στιγμή βρέθηκα πίσω στον καναπέ ξύπνια, να κοιτάζω τη μητέρα μου να σηκώνεται απ' την πολυθρόνα και να πηγαίνει να απαντήσει στο τηλέφωνο κι εγώ να μην μπορώ να κουνήσω ούτε το μικρό μου δαχτυλάκι. Το "πέρασμα" είχε γίνει προφανώς απότομα... Πέρασαν ίσως και δύο λεπτά πριν προλάβω να κινηθώ. Τη δεύτερη φορά ξύπνησα πάλι από μεσημεριανό ύπνο και πηγαίνοντας προς την κουζίνα είδα το αγόρι μου στο διπλανό δωμάτιο. Όταν έφτασα στην κουζίνα ήταν και πάλι εκεί! Τότε συνειδητοποίησα για πρώτη φορά μέσα σε όνειρο ότι ονειρευόμουν. Προσπάθησα να διατηρήσω την ψυχραιμία μου, και όντως ξύπνησα μετά από λίγο πιο ομαλά. Ακολούθησαν παρόμοιες εμπειρίες και ,κάθε φορά προσπαθούσα να παραμείνω όσο περισσότερο μπορούσα στο όνειρο πριν ξυπνήσω (με το που συνειδητοποιούσα την κατάσταση γνώριζα ότι σε λίγο θα ξυπνούσα). Κατάφερα πολλά εκείνο το μήνα και κατάλαβα ακόμα περισσότερα. Το περίεργο είναι ότι από τότε που άρχισα να τρέφομαι κανονικά οι εμπειρίες "φωτεινών ονείρων" άρχισαν να γίνονται όλο και πιο σπάνιες και πλέον έχουν σταματήσει τελείως...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefertiti : 05-09-06 στις 11:10
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.