Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-10-06, 01:21
apollonas_ Ο χρήστης apollonas_ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: Αιθέρας...
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή το κοριτσακι κ ο αντρας

Γεια χαρα σε ολους, θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας ενα δικο μου ονειρο κ το ονειρο μιας φιλης!

Η φιλη λοιπον εβλεπε επι τρεις μερες(νυχτες μαλλον )το ιδιο ονειρο...ηταν σε μια περιοχη που οπως μου ειπε ηταν σαν ναταν στην αμερικη κ ηταν μαζι της ενα μικρο κοριτσακι που της ελεγε συνεχως την ιδια λεξη..."μακαραν ή μακαπαραν" δεν ειμαι σιγουρος...εχει κανεις υποψην του τι μπορει να σημαινει αυτη η λεξη η αν υπαρχει αυτη η λεξη σε καποια γλωσσα?Η φιλη ψιλοφρικαρε με το ονειρο μπορω να σας πω...

Οσο για το δικο μου ονειρο ημουν σε ενα μερος αγνωστο σε μενα, ειχα συνειδητοποιησει οτι ονειρευομουν , ηταν λοιπον ενα μεγαλο κτιριο, ολο απο σιδερο κ σκουριασμενο, βρομιες παντου...εγω πηγα να ανεβω μια σιδερενια σκαλα η οποια ηταν χαλασμενη κ σκουριασμενη. Καθως ειχα ξεκινησει να ανεβαινω με σταματησε ενας αντρας απο πισω(δεν με αγγιξε ουτε μιλησε, απλα γυρησα κ τον ειδα. βασικα τον ειδα θολα κ κατι πρεπει να ειπε το οποιο δεν το καταλαβα)ανοιχτοχρωμος κ με ανοιχτοχρωμο κουστουμι, οταν γυρησα κ αρχισα να κατεβαινω ο αντρας αρχισε να τραγουδα...δεν θυμαμαι τι τραγουδι η τι μελοδια ειχε το τραγουδι, απλα οσο το τραγουδι συνεχιζε εγω επιταχυνα ολο κ περισοτερο οσπου καταλαβα σε μια στιγμη πως ετρεχα σαν να καλπαζα κ μαλιστα σε slow motion....(!!)κ βρεθηκα σε ενα δρομο γεματο με φυλλα δεντρων κ μεγαλα δεντρα, στο τελος του δρομου φαινοταν μονο φως...μετα το ονειρο αλλαξε κ μετα απο λιγο ξηπνησα.

υπαρχει κατι το μεταφυσικο η το περιεργο στο ονειρο η ειναι ολα του μυαλου μου χαλασματα....?
__________________
"γνώθι σαυτόν άνθρωπε, ινα γνώς τους θεούς κ τας δυνάμεις αυτών"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apollonas_ : 09-10-06 στις 01:21
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-06, 17:50
apollonas_ Ο χρήστης apollonas_ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2004
Περιοχή: Αιθέρας...
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Τελικα βρηκα τι σημαινει η λεξη που ελεγε το κοριτσι στην φιλη μου κ σημαινει "ΔΥΝΑΜΗ" αν ενδιαφερεται κανεις που μαλλον....δεν πολυενδιαφερεται κ κανεις....
__________________
"γνώθι σαυτόν άνθρωπε, ινα γνώς τους θεούς κ τας δυνάμεις αυτών"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-06, 00:54
Το avatar του χρήστη Deepest_Emotion
Deepest_Emotion Ο χρήστης Deepest_Emotion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-10-2005
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Γεια σου apollona. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι το μεταφυσικό στα όνειρα που είπες, όμως θα προσπαθήσω να διαλευκάνω λίγο την υπόθεση.
Δεν μπορω να καταλαβω για το όνειρο της φίλης σου...Αν αυτό που λες σημαίνει δύναμη, ίσως βρεθεί κάπου πανικόβλητη και να πάρει δύναμη απο κάπου.
Όσο για το δικό σου όνειρο, μου είναι λιγάκι πιο εύκολο επειδή έχει κάποια συγκεκριμένα στοιχεία. Ίσως αυτή την περίοδο σκεφτεσαι η ετοιμάζεις να κάνεις κάτι το οποίο είναι δύσκολο και χρειάζεται δουλειά για να το πετύχεις. Το να αναιβαίνεις σκάλα η βουνό η ανηφόρα κτλ είναι καλό. Θα υπάρξουν πολλά εμπόδια τα οποία θα προσπαθήσεις να τα ξεπεράσεις. Πρόσεχε όμως ποιον θα εμπιστευτείς ίσως για να σε βοηθήσει. Απο όσο ξέρω τα φύλλα και τα δέντρα σημαίνουν ελπίδα.
Συνήθως καταλαβαίνεις πολλά στο όνειρο απο τα συναισθήματα που νιωθεις μεσα σ'αυτό. Θυμήσου το συναίσθημα που είχες και σκέψου σε ποιες στιγμές της ζωής σου το νιώθεις.
Σημείωση: Δεν είμαι ειδική στα όνειρα. Αυτά σου τα λέω με βάση κάποιες δικές μου εμπειρίες η απο αυτά που έχω μάθει..Δεν είναι 100% οτι σημαίνει αυτά που σου είπα.
Επίσης σύμφωνα με δικές μου παρατηρήσεις, η σημασία των ονείρων ειναι διαφορετική σε κάθε άνθρωπο.
Ελπίζω να σε βοήθησα..
__________________
If in the dark...You lose your friends...Hold my hand and have no fear...Cause I...I will be there...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-10-06, 09:41
Το avatar του χρήστη Dawnbringer
Dawnbringer Ο χρήστης Dawnbringer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Neverland
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Όλα τα όνειρα φίλε μου έχουν μια μεταφυσική πινελιά,ένα άγγιγμα απτο παράξενο,είναι μια ματιά σε έναν άλλο κόσμο όχι λιγότερο αληθινό ατπον δικό μας.Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς ουσιαστικά στην εξερεύνηση αυτού του κόσμου.Αν σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά στη σχετική βιβλιογραφία
(στείλε μου μήνυμα αν θες να σου προτείνω κάποια βιβλία)
__________________
Think for yourself and question authority...

http://opwspanw-etsikatw.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-11-06, 11:00
Το avatar του χρήστη mika
mika Ο χρήστης mika δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Μονίμως μιλάμε για όνειρα. Συνεχώς ανοίγονται θέματα με παράξενα όνειρα που βλέπουμε. Όλοι ψάχνουν μια απάντηση για το όνειρό τους, μια ερμηνεία. Και πολύ καλά κάνουν. Αλλά γιατί να τα ερμηνεύουμε πάντα; Γιατί να πρέπει οπωσδήποτε να σημαίνουν κάτι; Και γιατί απλά να μην απεικονίζουν όλα αυτά που συμβαίνουν στη ζωή μας εκείνη την περίοδο όπου τα βλέπουμε. Ίσως θα ήταν καλύτερα να ηρεμήσουμε και να δούμε πώς είμαστε εμείς μέσα μας....πώς επηρεάζουν -όλα αυτά που νιώθουμε- τη ζωή μας, αλλά και τον ονειρικό μας κόσμο. Η deepest_emotion νομίζω πλησιάζει περισσότερο σε αυτή τη λογικη, ερμήνευσε το όνειρο του apollona σύμφωνα με το τι μπορεί να βιώνει αυτό τον καιρό και έτσι πιστεύω πως πρέπει. Δεν υπάρχουν άσχημα ή καλά όνειρα από μόνα τους! Εμείς τα φτιάχνουμε και σίγουρα έχουμε λόγο και ο λόγος είναι πολύ βαθιά μέσα μας...
__________________
Την ημέρα που ένας άνθρωπος θα μπορεί να χαμογελάσει σε έναν άλλο άνθρωπο...
να τον αγκαλιάσει, να τον θεωρεί αδερφό του...
μόνο τότε θα κυριαρχήσει η ειρήνη στη γη.




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mika : 04-11-06 στις 11:02
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-06, 15:13
Nirava Ο χρήστης Nirava δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Κατά την διάρκεια των ονείρων , η "ψυχή" μεταφέρεται σε άλλες υπάρχουσες , ταυτόχρονες πραγματικότητες.
__________________
Ό,τι έρχεται σε μένα, χωρίς νάναι απο μένα, φτάνει σε λάθος διεύθυνση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-06, 16:59
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nirava
Κατά την διάρκεια των ονείρων , η "ψυχή" μεταφέρεται σε άλλες υπάρχουσες , ταυτόχρονες πραγματικότητες.
Φυσικά μιλάς για περιπτώσεις στρικής προβολής.Από καθαρά ψυχιατρική πλευρά κάθε όνειρο έχει να κάνει με τα βιώματα μας.Από την άλλη αν πάρουμε π.χ.την ινδιάνικη παράδοση,κάτι περισσότερο συμβαίνει.Κάποιοι μας προειδοποιούν για επερχόμενες καταστάσεις,μας επηρεάζουν ακόμα και όταν ξυπνήσουμε.Ίσως αν κάνουμε ένα συγκερασμό των δύο απόψεων να βρούμε κάτι...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-06, 17:30
Nirava Ο χρήστης Nirava δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Φυσικά μιλάς για περιπτώσεις στρικής προβολής.Από καθαρά ψυχιατρική πλευρά κάθε όνειρο έχει να κάνει με τα βιώματα μας.Από την άλλη αν πάρουμε π.χ.την ινδιάνικη παράδοση,κάτι περισσότερο συμβαίνει.Κάποιοι μας προειδοποιούν για επερχόμενες καταστάσεις,μας επηρεάζουν ακόμα και όταν ξυπνήσουμε.Ίσως αν κάνουμε ένα συγκερασμό των δύο απόψεων να βρούμε κάτι...

Αυτό που εννοώ φίλε μου, είναι αυτό που είπα ακριβώς. Πως η ψυχή, η πνευματική αυτή ουσία μας, επισκέπτεται άλλες πραγματικότητες που υπάρχουν ταυτόχρονα με την παρούσα (που είναι η μόνη που αντιλαμβανόμαστε). Αφήνει το σώμα της για λίγο και κάνει "μια βόλτα σε διπλανή πραγματικότητα". Αυτό το φαινόμενο δεν ξέρω αν έχει το όνομα "αστρική προβολή".
Πολλοί άνθρωποι το κάνουν εκούσια.

Καλά, για την ψυχολογικη πλευρά, δεν μιλώ καθόλου! Τι να πώ για μία "επιστημη" που δίνει στην ντροπή (αυτό το φυσιολογικότατο ανθρώπινο χαρακτηριστικό), τον ορισμό: "σύνδρομο μειωμένης κοινωνικής ευθύνης!"
Ντροπή! χεχε

Οι Ινδιάνοι είναι σαφώς πιο κοντά στην αλήθεια.

Αυτό που λές για την προειδοποίηση επερχόμενων καταστάσεων, έχει βάση αλήθειας. Διότι όταν η ψυχή ταξιδεύει, ταξιδεύει μέσα στον χρόνο. Κι επειδή δεν υπάρχει παρελθόν-παρόν-μέλλον, είναι ΟΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ, ΤΩΡΑ, ΕΔΩ, μπορεί η ψυχή να κινηθεί στο σημείο του χρόνου που εμείς καλούμε μέλλον και να φέρει πληροφορία από εκεί. Οπότε λέμε, πρόβλεψα ή προειδοποιήθηκα.
__________________
Ό,τι έρχεται σε μένα, χωρίς νάναι απο μένα, φτάνει σε λάθος διεύθυνση.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-12-06, 23:23
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nirava

Καλά, για την ψυχολογικη πλευρά, δεν μιλώ καθόλου! Τι να πώ για μία "επιστημη" που δίνει στην ντροπή (αυτό το φυσιολογικότατο ανθρώπινο χαρακτηριστικό), τον ορισμό: "σύνδρομο μειωμένης κοινωνικής ευθύνης!"
Ντροπή! χεχε

Οι Ινδιάνοι είναι σαφώς πιο κοντά στην αλήθεια.
Γιατί αμφισβητείς μια επιστήμη;Ούτε εγώ είμαι οπαδός της ψυχολογίας αλλά κάτι ξέρουν και αυτοί!Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι οι Ινδιάνοι είναι πιο κοντά στην αλήθεια;Έχεις κάποια απόδειξη;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-06, 12:35
Nirava Ο χρήστης Nirava δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Γιατί αμφισβητείς μια επιστήμη;Ούτε εγώ είμαι οπαδός της ψυχολογίας αλλά κάτι ξέρουν και αυτοί!Μην τα ισοπεδώνουμε όλα!

Γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι οι Ινδιάνοι είναι πιο κοντά στην αλήθεια;Έχεις κάποια απόδειξη;

Αγαπητέ μου φίλε...Οι μέθοδοι, οι προσεγγίσεις και η φιλοσοφία της επιστήμης αυτής, για μένα προσωπικά είναι χτισμένα σε λάθος βάση.
Είναι η προσωπική μου άποψη και θέση προελθούσα από μελέτη, περισυλλογή και πληροφόρηση. Διεκδικώ το δικαίωμα να την αμφισβητώ. Μου το επιτρέπετε?

Εσείς δεν το ξέρατε ότι οι Ινδιάνοι είναι από τις φυλές που είχαν προσεγγίσει σε βάση αλήθειας, αυτά τα θέματα?
__________________
Ό,τι έρχεται σε μένα, χωρίς νάναι απο μένα, φτάνει σε λάθος διεύθυνση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.