Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 07-12-05, 13:05
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παθοκτόνος
Παλαιότερα,κάποιος γνωστός μου,έχοντας πάει στο Άγιον Όρος με μία παρέα και είχαν χαθεί κ.λπ. και μετά(αφού βρέθηκαν νομίζω),τράβηξαν μία φωτογραφία,όπου διακρίνονται ολοκάθαρα αγγελικές μορφές...Βέβαια,αυτά τα φαινόμενα είναι πολύ συχνά εκεί...

Αυτό σα γεγονός και μάλιστα με την αντίστοιχη φωτογραφία, αναφέρεται- υπάρχει- στο βιβλίο για τη ζωή του π.Παϊσιου και το έγραψε κάποιος Μανώλης Μελινός .Έπειτα από κακοκαιρία η παρέα συνάντησε έναν Γέροντα και όταν του είπαν πως είναι πανικοβλημένοι αφού χάσαν το δρόμο τους, αυτός τους είπε να μην ανησυχούν ,αφού τους "φυλάν" τόσοι άγγελοι!!! Βγάλαν αναμνηστική φωτο όπου φαίνονται καθαρά(!!!) να ύπτανται από πάνω τους...

Αν ισχύει ή όχι, στη κρίση και την "πίστη" του καθενός...
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsilof : 15-12-05 στις 19:44
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-12-05, 13:12
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Καβείριος
...oi stayroi fainontai giati einai ta simeia poy kaneizoymoifotografiki an theleis kai merikes fores emfanizontai katalathos.Alla yparxoyn kai alla perierga se fotografies opos mia poy exe io theios moy apo to gamo toy kai ton deixnei me fotostefano
Δεν έπρεπε όμως να ναι ο σταυρός στο κέντρο της φωτό;;;
Εδώ δεν είναι.
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-12-05, 13:54
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους που ανταποκριθήκατε άμεσα στο θέμα που έθεσα. Τέθηκαν μερικά ερωτήματα και θα ήθελα να σας απαντήσω.
1. Με ρωτήσατε για το που βρίσκεται αυτό το μέρος. Λόγω ότι τη στιγμή εκείνη οδηγούσα και τις φωτογραφίες τις τράβαγαν τα παιδιά στο πίσω κάθισμα δεν μπορώ να πω με ακρίβεια το σημείο. Αλλά σας υπόσχομαι πως σύντομα με υπολογισμούς που θα κάνω και σε σύγκριση με άλλες φωτογραφίες που είχαν βγάλει θα ξέρω ακριβώς τη τοποθεσία.
2. Εάν ρώτησα κάποιον ειδικό. Ναι ρώτησα πολύ καλό μου φίλο που ασχολείται επαγγελματικά με τη φωτογραφία και είναι καταξιωμένος στο χώρο του. Με τη πρώτη ματιά μου είπε πως απορρίπτει την περίπτωση αντανάκλασης ή ειδώλου διότι θα φαινόταν διαφορετικά και μου έδειξε κάποια παραδείγματα. Μου τόνισε πως το σημάδι είναι έντονο και από πάνω του έχει σκίαση πιθανή από τα δέντρα του δρόμου. Μου απόκλεισε την περίπτωση του τυχαίου. Πήρε αντίγραφο της φωτογραφίας για να το επεξεργασθεί ηλεκτρονικά.
3. Ο σταυρός δεν είναι στο κέντρο της φωτογραφίας αλλά κάπως κάτω αριστερά. Οι εμφανίσεις σταυρών σε φωτογραφικές μηχανές δεν γίνονται τυχαία αλλά με ειδικές φωτογραφικές μηχανές που μετρούν χώρους και επιφάνειες και βρίσκονται στις μηχανές ως επιλογή.
4. Η φωτογραφία είναι ψηφιακή και δεν έχει φιλμ. Ότι βλέπετε είναι αυτό που έχω κι εγώ. Σημειωτέον επειδή οι μικρές πολλές φορές παίζουν με την ψηφιακή μηχανή (μιας κι εγώ προτιμώ ακόμα την καλή μου Canon EOS-1N) και για τον λόγω αυτό είχα χαμηλώσει την ανάλυση σε 640x480 για να μη μου γεμίσουν όλη τη μνήμη.
Τέλος θα ήθελα να βεβαιώσω όλους όσους θεωρούν πως είναι κάποιο κόλπο ότι η φωτογραφία δεν έχει δεχθεί απολύτως καμία επέμβαση και δεν είναι κάποιο τρυκ. Δεν αποκλείω βέβαια κάποιο τριτογενή παράγοντα που εν αγνοία μου να προκάλεσε την εικόνα που βλέπουμε.

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-12-05, 14:10
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilof
Δεν έπρεπε όμως να ναι ο σταυρός στο κέντρο της φωτό;;;
Εδώ δεν είναι.
Εκτός αυτού αν ήταν απλά για ζουμ δεν θα είχε όλες τις πλευρές του ίσες? Απ'ότι ξέρω χρησιμοποιούν για ζουμ το + και όχι τον Χριστιανικό σταυρό.

Με αφορμή το θέμα αυτό θα περιγράψω μια εμπειρία ενός φίλου μου (μπορεί βέβαια να ήταν και ένα τυχαίο γεγονός)
Μια φορά πηγαίναμε στην Μονή του Αρχαγγέλου Μιχαήλ (στο Μανταμάδο της Λέσβου) Πήγαμε με το αυτοκίνητό του. Στον εσωτερικό καθρεύτη είχε κρεμασμένη μια εικονίτσα της Παναγίας η οποία ήταν στραμένει προς τα μπροστά (προς τον δρόμο). Κάποια στιγμή ενώ κοιτούσα την εικονίτσα μου λέει:
<Αυτήν την εικονήτσα, παρατήρησες πως κοιτάει προς τα έξω?>
<Ναι...> του απαντάω
<Έχω προσπαθήσει κάποιες φορές να την γυρίσω ώστε να κοιτάει προς τα μέσα αλλά πάντα γυρίζει προς τον δρόμο...Επιπλέον μια φορά είμουν με την κοπέλα μου και ενώ σκευτόμουν πως όταν φτάσουμε σπίτι θα ξαναδοκιμάσω να την γυρίσω προς τα μέσα, τότε γυρνάει η κοπέλα μου και λέει <...Κοίτα την Παναγίτσα! θέλει να κοιτάζει τον δρόμο!> ...τελικά την άφησα όπως ήταν...!> ε, από κει και μέχρι να φτάσουμε στην Μονή μιλούσαμε για διάφορα τέτοια θέματα...
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-12-05, 15:13
Το avatar του χρήστη Astroboy
Astroboy Ο χρήστης Astroboy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2004
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Εμένα πάντως μου φαίνεται επεξεργασμένη.

Δεν είμαι ιδικός αλλά αν κάνεις zoom στο σταυρό υπάρχουν γύρο του σημαδάκια που μάλλον σημαίνει ότι η φωτογραφία είναι πειραγμένη διαφορετικά το πίσω φόντο η θάλασσα θα φαινόταν καθαρή όπως είναι και στην υπόλοιπη φωτογραφία αλλά αν προσέξετε μόνο γύρο από το σταυρό υπάρχουν.

Όποτε φίλε μου πιστεύω ότι κάποιος σου την έχει πειράξει δυστυχώς.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-12-05, 16:10
Το avatar του χρήστη quendi
quendi Ο χρήστης quendi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-07-2005
Περιοχή: middle earth
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Θελω να κανω ενα γενικοτερο σχολιο πανω στο θεμα των περιεργων φαινομενων (με απλες μηχανες κυριως) που φαινονται πολλες φορες στις φωτογραφιες,οπως αγγελοι,φωτοστεφανα,σταυροι,μορφες κτλ..Οι φωτογραφικες μηχανες αποτυπωνουν την πραγματικοτητα,αυτο που βλεπουν κ τα ματια μας,το ορατο φασμα κ αναλογα με τις ρυθμισεις μας φαινονται διαφορετικα τονισμενα τα χρωματα ή η φωτεινοτητα κτλ.Ακομα κ αν καποιο φιλμ ή καποια ψηφιακη εχει περισσοτερη ευαισθησια σε αλλα μηκη κυματος οπως στο υπερυθρο συνηθως χρειαζονται μεγαλυτερες εκθεσεις (πολλα δευτερολεπτα ή κ λεπτα) για να εχουν αποτελεσμα.Ο προβληματισμος μου εγκειται στο οτι οταν τραβαει κατι καποιος μπροστα του πχ χωρις να βλεπει τιποτα ενω στη φωτογραφια εμφανιζεται κατι δεν παει καλα..Γιατι αν τραβαει εναν αγγελο η μηχανη που βλεπει στο οπτικο φασμα να μην το βλεπει το ματι μας εκεινη τη στιγμη??Δεν στεκει,δεν ειναι δυνατον κ συνηθως εχει να κανει με πολλα πραγματα οπως διαθλασεις,ανακλασεις,υγρασια,ομιχλη,κατεστραμμενα pixels,βρωμια φακου κτλ, απατεωνιες ή αφηνω την τελευταια περιπτωση να τα δημιουργει το μυαλο του του χρηστη.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 08-12-05, 08:05
Το avatar του χρήστη Cap-10
Cap-10 Ο χρήστης Cap-10 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Κάπου Βορειοανατολικά
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Καλημέρα
Διαβάζω με προσοχή τις τοποθετήσεις σας.
Και μιας και εγώ έθεσα το θέμα θεωρώ πως έχω την υποχρέωση να απαντώ στις τοποθετήσεις σας.
Astroboy – Η φωτογραφία δεν είναι πειραγμένη. Απλώς διάβασε ξανά όλα όσα έχω γράψει. Το περιβάλλον και τις συνθήκες κάτω από τις οποίες τραβήχτηκε η φωτογραφία. Πάντως ευχαριστώ για το κόπο που έκανες.
Quendi δες μόνο τις ταχύτητες με τις οποίες βλέπουμε τις εικόνες και τις ταχύτητες που δουλεύει ένα κλείστρο (1/300, 1/500, 1/1000, 1/3000. 1/9000 κλπ) και ίσως δεις πως πράγματα που δε βλέπουμε με το μάτι μπορούν να αποτυπωθούν σε πιο γρήγορες ταχύτητες.

Cap-10
__________________
Καλός με τους καλούς και κακός με τους κακούς
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 08-12-05, 09:35
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Φίλε μου εμένα πάντως πρέπει να σου πω ότι μου φαίνεται οτι απλά πρόκειται γι αντανάκλαση σταυρού πάνω στο τζάμι και τίποτα περισσότερο. Είναι γνωστό ότι με το λίγο φως που μπαίνει στο αμάξι αντανακλάτε περισσότερο στο σημείο του σταυρού και πουθενά αλλού γιατί είναι μεταλλικός. Και νομίζω ότι φαίνεται καθαρά ότι είναι αντανάκλαση μεταλλικού σταυρού που έχει και κάποιο σχέδιο απάνω. Κάτι σαν γραμμές που ή αποτελούν σχέδιο, ή είναι μαλλιά που έχουν πέσει μπροστά από τον σταυρό που αν προσέξετε μοιάζει να συνεχίζονται και πιο κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-12-05, 09:43
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Φίλε μου εμένα πάντως πρέπει να σου πω ότι μου φαίνεται οτι απλά πρόκειται γι αντανάκλαση σταυρού πάνω στο τζάμι και τίποτα περισσότερο. Είναι γνωστό ότι με το λίγο φως που μπαίνει στο αμάξι αντανακλάτε περισσότερο στο σημείο του σταυρού και πουθενά αλλού γιατί είναι μεταλλικός. Και νομίζω ότι φαίνεται καθαρά ότι είναι αντανάκλαση μεταλλικού σταυρού που έχει και κάποιο σχέδιο απάνω. Κάτι σαν γραμμές που ή αποτελούν σχέδιο, ή είναι μαλλιά που έχουν πέσει μπροστά από τον σταυρό που αν προσέξετε μοιάζει να συνεχίζονται και πιο κάτω.
Αυτό που σου φαίνεται για μαλλιά (τα οποία σίγουρα δεν κάνουν αντανάκλαση-αν ήταν έτσι θα βλέπαμε και πρόσωπο και σώμα κ.λπ.) είπαμε ότι 90% είναι μάλλον κάποιο κλαδί δέντρου. Είναι εξωτερικό στοιχείο, οπότε δεν πρόκειται για αντανάκλαση ο σταυρός.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-12-05, 09:46
Το avatar του χρήστη tsilof
tsilof Ο χρήστης tsilof δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2005
Περιοχή: Κάτω από το βουνό των Θεών
Μηνύματα: 730
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agaliarep
Φίλε μου εμένα πάντως πρέπει να σου πω ότι μου φαίνεται οτι απλά πρόκειται γι αντανάκλαση σταυρού πάνω στο τζάμι και τίποτα περισσότερο..
Ο cap-10 λέει εξαρχής ότι τα μικρά δε φορούσαν κανένα κόσμημα..
Λογική η εξήγηση που παραθέτεις, ίσως να μη θυμάται καλά!
__________________
Quid tibi opus est, ut sis bonus? Velle!


blog:
mantri


blog:
adioristos


radio station
dRadio


Τα καλύτερα έρχονται ! ! !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.