Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-08, 09:44
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή Ο Ρόλος του Πάπα στην σύγχρονη Πολιτική

Το θέμα αυτό το ανοίγω με αφορμή το ΟΧΙ των Ιρλανδών στη συνθήκη της Λισαβώνας, για να είμαι ειλικρινής δεν γνωρίζω πολλά για τη συνθήκη, ωστόσο από ο,τι φαίνεται το ΟΧΙ αυτό έχει μεγάλο αντίκρυσμα στην ΕΕ και μου έκανε μεγάλη εντύπωση ένα άρθρο που διάβασα στο BBC News. Το άρθρο γράφει πως την παραμονή του δημοψηφίσματος ο Πάπας βρισκόταν στην Ιρλανδία και σε μια ομιλία του εξήρε τον ρόλο των Ιρλανδών στην ιστορία της Ευρώπης χρησιμοποιώντας και το όνομα ενός Άγιου Ιρλανδού του Colombanus, ο οποίος διέδωσε το Χριστιανισμό στην Ευρώπη, θέλοντας εμμέσως να προωθήσει το ΝΑΙ στο δημοψήφισμα, κάτι που συμμερίζεται ευθέως και ο συγγραφέας του άρθρου. Τι έχετε νε πείτε?http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/n...nd/7450602.stm
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-08, 13:08
Το avatar του χρήστη WHITE_WOLF
WHITE_WOLF Ο χρήστης WHITE_WOLF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-05-2008
Περιοχή: Sofia
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Ο Ρόλος του Πάπα στην σύγχρονη Πολιτική

Δυστυχώς το κακό με την συνθήκη της Λισσαβόνας είναι ότι κανείς δεν γνωρίζει ακριβώς τι περιέχει (όταν λέω κανένας φυσικά εννοώ για τον μέσο άνθρωπο-πολίτη) και αυτό που είναι ανησυχητικότερο είναι το γεγονός ότι κανένας δεν ενδιαφέρετε να μάθει και φυσικά ότι κανείς από τους κυβερνόντες δεν ενδιαφέρετε να μας ενημερώσει (τυχαίο?) επίσης το φαινόμενο όλες οι κυβερνήσεις να προσπαθούν να περάσουν το νομοσχέδιο έτσι στα “κρυφά” αποφασίζομεν ( ή ψηφίζουμε διαλέξτε και πάρτε ) και διατάσομεν είναι ένα μάλλον κακό μήνυμα.
Για να επιστρέψω τώρα στο αρχικό ερώτημα πάντα ο πάπας προσπαθούσε και πολλές φορές κατάφερνε να έχει ρόλο στην πολιτική (είναι έτσι η διαμόρφωση της καθολικής εκκλησιάς σχετικά με τον κοσμικό της ρόλο ) και να με συγχωρέσει αν κάποιος από τους συνφορουμίστες μου ακολουθεί το συγκεκριμένο δόγμα δεν έχω σκοπό να θίξω κανένα.
Και ακριβώς για αυτό τον λόγο άμα δει ο πάπας ότι μέσα από την συγκεκριμένη συνθήκη ευνοούνται τα συμφέροντα του είναι φυσικό να την υποστηρίξει.
__________________
Ηχήστε οι σάλπιγγες... Καμπάνες βροντερές,
δονήστε σύγκορμη τη χώρα πέρα ως πέρα...
Βογκήστε τύμπανα πολέμου... Οι φοβερές
σημαίες, ξεδιπλωθείτε στον αέρα !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.