Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-01-07, 03:19
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αν θέλετε την δικιά μου γνώμη όπως προκύπτει από την προσωπική μου εμπειρία(σαν νέο παιδί και εγώ...) όσον αφορά τα ενθεογενή,πέρα από όποιες παρενέργειες προκύπτουν από την υπέρμετρη χρήση τους,εμένα η αίσθηση μου είναι ότι προκαλούν το εξής απλό:ναρκώνουν τις εξωτερικές αισθήσεις και σε φέρνουν πιο πολύ σε επαφή με το ασυνείδητο(εξ'ου και οι ψυχικές ασθένιες που προκαλούν).Από εκεί και πέρα φυσικά και δε μιλάμε σε καμία περίπτωση για ψυχική εμπειρία αλλά για εσώτερική και χρησιμοποιούνταν μόνο σαν βοήθημα για να αναδυθούν μνήμες από το συλλογικό ασυνείδητο,κάτι φυσικά που μπορεί να γίνει και με άλλους τρόπους,ενώ ο όρος έκσταση που χρησιμοποίησα είναι μάλλον λανθασμένος γιατί η πραγματική έκσταση είναι κάτι τελείως διαφορετικό και προκύπτει μόνο από τον έρωτα και με κανέναν άλλο τρόπο.Όπως είπα λοιπόν δεν πρόκειται για πραγματική ψυχική εμπειρία,άλλωστε τα ενθεογενή έχω την πεποίθηση(χωρίς να έχω στοιχεία) ότι χρησιμοποιούνταν μόνο στα ελλάσωνα Ελευσήνια μυστήρια και όχι στα μείζωνα(για τα όποια γνωρίζουμε ελάχιστα)

Τώρα όσον αφορά τα περί Εβραικού αποκρυφισμού,δεν δηλώνω σε καμία περίπτωση ειδήμων του θέματος και γι'αυτό δέχομαι φυσικά το ενδεχόμενο να κάνω λάθος.Ίσως και η εβραϊκή διδασκαλία να έχει κάποια θετικά στοιχεία,άλλωστε δεν έχω μελετήσει καθόλου την Καμπαλά,πάντως τουλάχιστον η θεολογία τους πιστεύω θα συμφωνείς ότι πρόκειται για μια κακή αντιγραφή της αντίστοιχης Ερμητικής και μάλιστα όσα στοιχεία έχουν προσθέσει οι ίδιοι,όπως για παράδειγμα την πτώση των πρωτόπλαστων,θα έλεγα στερούνται διαλεκτικής βάσης,φαντάζουν πρόχειρα και σε κάθε περίπτωση έρχονται σε αντίθεση με την Έλληνική αντίληψη για το ίδιο θέμα,οπότε πιστεύω ότι θα συμφωνήσεις ότι δικαιολογείται σε κάποιο βαθμό η απορία μου για το πώς μπορεί κανείς να συνδιάσει 2 αντιφατικές σε πλείστα σημεία διδασκαλίες...Αν κάνω λάθος φυσικά περιμένω να με βοηθήσεις να το δω.

Πάντως όσον αφορά συγκεκριμένα τα τεκτονικά σύμβολα και την προέλευση τους,νομίζω ότι εσύ αγαπητή Διοτίμα είσαι η κατάλληλη να μας πεις.Εκτός και αν δεν μας θεωρείς έτοιμους για τέτοιες αποκαλύψεις,βλέπεις δεν είμαστε Σωκράτες εμείς(χιούμορ κάνω αλλά σε καμία περίπτωση δεν ειρωνεύομαι,προς αποφυγή παρεξηγήσεων).
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 15-01-07 στις 03:24
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-01-07, 10:10
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Exclamation

Θα μπορούσα να γράφω για ώρες αλλά τη να πρωτο πω..
Το θέμα νομίζω πως ξεκίνησε από λάθος βάση ....
Οι μασόνοι δεν είχαν αρχικώς καμία μα καμία σχέση με τα αρχαία μυστήρια και δη τα Ελευσίνια ....η μόνη τους σχέση είναι το πολυζητούμενο καμουφλάζ ...
Ούτε τα αρχαία μυστήρια όπως τα καβείρια τα ινδικά και τα αιγυπτιακά είχαν ακριβώς την ίδια σχέση το 1500 πχ με τα νεο- Ελευσίνια αυτά δηλαδή του 150 π.χ. και μετά ....Εδώ δεν είχαν τα πρώτα ελευσίνια (θρακικά) με τα κατοπινά που εποπτεύονταν απ τους Αθηναίους ...
Προσπάθησαν και προσπαθούν να μας πείσουν πως έχουν κάποια σχέση αλλά αυτός που γνωρίζει ξέρει πως αυτή η σχέση είναι εντελώς ανύπαρκτη ....
Άλλα αντ άλλων όπως θα λέγαμε .... η απλώς ένα κακέκτυπο....
Τα μυστήρια τελούνταν εν κρυπτώ ....
...και αυτό βολεύει πολλούς.....
μα πάρα πολλούς ...
Ξέρετε πως αν άρχιζα κάποια στιγμή να παραθέτω μασονικά σύμβολα και αποκαλυπτικά βίντεος θα τελείωνα σε κανα δυο χρονάκια...
Άσε που η φίλη μου η Διοτίμα θα λεει διάφορα πάλι.... με ορατό φόβο να μου προκαλέσει εγκεφαλική δυσλειτουργία και ψυχολογικό οβερντόουζ ....είναι που και τελευταία προσπαθώ να απαλείψω εντελώς
τον δογματισμό από τη ζωή μου ...οπότε διαλέγω ώστε να μη συμμετάσχω καθόλου στο παρόν θέμα ....
Ίσως αρκετοί γνωρίζετε ότι διαθέτω μια απ τις πιο ενημερωμένες βιβλιογραφίες για τα Ελευσίνια μυστήρια και δε το κρύβω ....
Αυτά που κρύβω όμως πρέπει να όντως μείνουν κρυφά από τους βέβηλους.....
Ευχαριστώ....

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-01-07, 10:44
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Παράθεση:
Διοτίμα : Απλά δεν είναι εσωτερισμός αγαπητέ μου.

Το εξήγησα πιο πάνω:

"οι ψυχικές εμπειρίες οφείλουν να προκύπτουν από ίδια κίνητρα για να είναι αληθείς"
μα τα μυστήρια φυσικά και δεν είχαν καμία σχέση με τον εσωτερισμό...
οι μύστες δε μάθεναν ...
αλλά πάθεναν .....
ευτυχώς που απεμπλάκηκα αυτόματα ....

...εκτός αν σας ενδιαφέρει να "παίξετε".

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 15-01-07 στις 11:06
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-01-07, 16:23
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LuX
μα τα μυστήρια φυσικά και δεν είχαν καμία σχέση με τον εσωτερισμό...
οι μύστες δε μάθεναν ...
αλλά πάθεναν .....
Ευτυχώς που γνωρίζεις τόσο καλά για τί πράγμα μιλάς φίλε μου, που δεν χρειάζεται καν να επιχειρηματολογήσω για να σε αντικρούσω. Αυτοαναιρείσαι περίτρανα, αφού αγνοώντας αυτήν καθ' αυτήν την ουσία του εσωτερισμού, δηλαδή την εμπειρία της ψυχής, δηλώνεις απερίφραστα ότι είναι κάτι αντίθετο προς την πρακτική των μυστών.

Δεν είναι κακό ξέρεις, να παραδεχόμαστε κάποιες φορές ότι η πληροφορησή μας ενδέχεται να είναι ελλιπής, αντί να βροντοφωνάζουμε ότι έχουμε ωραία βιβλιοθήκη στο σπίτι μας.

Αν είναι να μας κάνεις κάποια παρουσίαση σαν τις εικόνες με τα "μανιτάρια" σε άλλο αντίστοιχο θέμα και μέσα απ' αυτήν να μας εξηγήσεις τη συμβολική του τεκτονισμού, εγώ προσωπικά θα σε αφήσω ήσυχο να ξεδιπλώσεις την αλήθεια σου. Σε ελεύθερη χώρα ζούμε άλλωστε και ο καθένας δικαιούται να έχει άποψη.

Τώρα το πόσο αυτή η άποψη θα ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα του τεκτονισμού, ας το κρίνει ο καθένας κατά το δοκούν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Πάντως όσον αφορά συγκεκριμένα τα τεκτονικά σύμβολα και την προέλευση τους,νομίζω ότι εσύ αγαπητή Διοτίμα είσαι η κατάλληλη να μας πεις.Εκτός και αν δεν μας θεωρείς έτοιμους για τέτοιες αποκαλύψεις,βλέπεις δεν είμαστε Σωκράτες εμείς(χιούμορ κάνω αλλά σε καμία περίπτωση δεν ειρωνεύομαι,προς αποφυγή παρεξηγήσεων).
Φίλε μου, η αλήθεια πάντα βρίσκεται μπροστά στα μάτια όλων μας.
Η αποκάλυψή της όμως, είναι μία εσωτερική διεργασία που για τον καθένα μας είναι υποκειμενική.
Όλοι είμεθα έτοιμοι, όταν οι ίδιοι το θελήσουμε.

Θα φέρω ένα απλό παράδειγμα...
Όλοι φαντάζομαι γνωρίζουμε τον κωδικό αριθμό 007.
Πώς τον γνωρίζουμε; Μα φυσικά από τον γνωστό υπερκατάσκοπο του κινηματογράφου.



Ο αναζητών μελετητής και γνώστης του εσωτερισμού όμως, ξέρει κάτι ακόμη.

Ότι αυτή ήταν η μυστική υπογραφή ενός από τους μεγαλύτερους αποκρυφιστές της Αναγεννήσεως, του Dr. John Dee, στην αλληλογραφία του προς τη Βασίλισσα Ελισσάβετ.



Τώρα βέβαια, εδώ, ο Lux μπορεί να βλέπει μανιτάρια, αλλά είπαμε... ελευθερία έχουμε.
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-01-07, 16:51
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Lightbulb

Συγγνώμη βρε Διοτίμα που δε θα παίξω το παιχνίδι σου ...
Ειλικρινά το κάνω επειδή εκτός των άλλων σε συμπαθώ πολύ...

Το αν ξέρω η δε ξέρω , το αν έχω δει η δεν έχω δει και τι έχω δει δε θα το μοιραζόμουν ποτέ μαζί σου .....όσο και αν σε συμπαθώ ...
...όσο για τις πληροφορίες περί John Dee και Βασίλισσας καλά κάνεις και το αναφέρεις για να μαθαίνουν οι μικρότεροι....δε ξέρω βέβαια αν ξέρεις (που σίγουρα θα ξέρεις ) τα al-χημικά πειράματα του εν λόγω κυρίου καθώς και τη σχέση του με τα φυτά......

Παράθεση:
"οι ψυχικές εμπειρίες οφείλουν να προκύπτουν από ίδια κίνητρα για να είναι αληθείς"
για ποια αλήθεια μιλάς τελικά ;

..........αλλά επειδή έχουμε ξεφύγει απ το θέμα που νομίζω πως είναι ο συμβολισμός θα σταματήσω εδώ ...

κλείνοντας με τα λόγια του F.Hartmann
Παράθεση:
"δέον να μη συγχέωμεν τα παρά των πολλών συνήθως λεγόμενον γινώσκειν , όπερ ουδέν άλλο εστίν η γνώσις φαντασιώδης , μετά του πραγματικού επίστασθαι .
ότι γινώσκει τις , μαθών αυτό παρ άλλου δεν είναι ή η γνώμη άλλου, δεν είναι η αληθής γνώσις .
η αληθής γνώσις το επίστασθαι δηλαδή δέδοται μόνον εις τον αυτοδιδάκτως , τον εξ ιδίας αντιλήψεως μαθόντα...."


ευχαριστώ και συνεχίζω να σε συμπαθώ....

Δ.
__________________
προσωπικη σελιδα - http://ΩΚΥΑΛΟΣ & ΟΡΕΙΘΥΙΟΣ.com

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 15-01-07 στις 17:07
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-01-07, 17:18
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Diotima,γιατί επιτίθεσαι σε προσωπικό επίπεδο;Ξέρεις πολύ καλά ότι αυτό δεν προάγει την συζήτηση...

Τώρα τι σχέση έχουν τα αρχαία Μυστήρια με τον εσωτερισμό,δεν ξέρω,μάλλον καμία.Εσύ τι λες;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-01-07, 17:37
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι, θα σας παρακαλούσα να μην μετατρέψουμε το φόρουμ σε chat και να μην παθιαζόμαστε με άσχημο τρόπο με τα θέματα. Οι απαντήσεις μας καλό θα ήταν να κινούνται σε επίπεδο επιχειρηματολογίας και να έχουν και μια σχετικά μεγάλη έκταση...ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-01-07, 18:00
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Αν και ο Λουξ δεν έχει ανάγκη από δικηγόρους,όποιος μπορεί να δει πέρα από τους στενούς ορίζοντες ξέρει καλά ποιός είναι ο Λουξ,οι υπόλοιποι κρίνουν το αίτιο από το αποτέλεσμα.Πες μου αγαπητή Διοτίμα,εσύ είσαι τόοοοοοοσο σίγουρη ότι γνωρίζεις καλύτερα τα του τεκτονισμού όσο και του εσωτερισμού από τον Λουξ;Ή μάλλον ότι τα γνωρίζεις τόσο καλά που αποκλείεται κάποιος με διαφορετική άποψη να έχει αυτός δίκιο και εσύ άδικο;Και να σου πω και κάτι άλλο,είσαι σίγουρη ότι είναι τόσο όμοια η ουσία και οι πρακτικές του τεκτονισμού με αυτές των Ελληνικών μυστηρίων;;;;
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-01-07, 19:38
Το avatar του χρήστη Diotima
Diotima Ο χρήστης Diotima δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2004
Περιοχή: Άλτις
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Μάλιστα... Η γνωστή εξέλιξη αυτών των συζητήσεων.

Κοίταξε φίλε μου Lux...

Το αν παίζεις ή δεν παίζεις παιγνίδι δικό μου ή δικό σου αφορά εσένα, οπότε μη μου κάνεις χάρες. Εξάλλου δε σου ζήτησα να μοιραστείς κάτι μαζί μου.
Κράτα τη σοφία σου για πιο αντάξιους αναγνώστες.

Όσο για τη συμπάθειά σου... να 'σαι καλά! Σου ανταποδίδω την κατανόησή μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leo morpheus
Τώρα τι σχέση έχουν τα αρχαία Μυστήρια με τον εσωτερισμό,δεν ξέρω,μάλλον καμία.Εσύ τι λες;
Τί να πω εγώ;;; Για να το λες εσύ θα ξέρεις καλύτερα.
Αναμένω να προάγεις εσύ τη συζήτηση λοιπόν, χωρίς αντιπαραθέσεις επί προσωπικού και χωρίς να παρεμβάλλεσαι απλώς ξαφνικά διαμαρτυρόμενος.

Αγαπητέ the_black_planet,

με την ίδια λογική θα πρέπει να σε ρωτήσω, εσύ πως ξέρεις ότι κάποιος δεν ξέρει, ότι τα αποτελέσματα δεν είναι ανάλογα των αιτιών κι ότι αν υπάρχει κάποιος στενόμυαλος ανάμεσά μας, είναι αυτός που νομίζεις;;

Κύριοι, τί συζητάμε εδώ;;

Έχουμε την ωριμότητα και τη σωφροσύνη να αναλύσουμε το θέμα ή θα αποδείξουμε για μία ακόμη φορά ότι αδυνατούμε να αγγίξουμε κάποια ζητήματα, όπως έχει αποδειχθεί σε ποικίλες παρόμοιες συζητήσεις;;

Μήπως καλώς παρέμεναν κρυφά κάποια τέτοια θέματα τόσα χρόνια;;
__________________
"Pulsanti Operietur"
(Τo him who knocks, it shall be opened)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-01-07, 11:43
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Diotima,αφου θες να προαχθεί η κουβέντα,δεν θα αναλωθώ σε μάχη μαζί σου...
Λοιπόν,για να ξαναμπούμε στο θέμα ας αρχίσουμε να μιλάμε για τα σύμβολα.
Για αρχή ο διαβήτης...τι συμβολίζει άραγε...;
Υπάρχει μία έννοια ή το ερμηνεύει ο καθένας όπως θέλει και μπορεί;
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.