Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-09-07, 14:51
Αλεξης15 Ο χρήστης Αλεξης15 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Μηνύματα: 379
Προεπιλογή

Πρέπει να ξεκινήσω με μια διαφωνία, πως ο διαθρησκειακός διάλογος δεν είναι τόσο σημαντικός κατά την αποψή μου. Οι θρησκείες χρησιμοποιούνταν και χρησιμοποιούνται ακόμα από τις πολιτικές ηγεσίες ως αφορμή πολέμων. Πλέον, όμως, ο καθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για το μυαλό που κουβαλάει. Με αυτό θέλω να πώ πως στην εποχή μας υπάρχουν όλα εκείνα τα μέσα ώστε ο καθένας να αποκτήσει την κατάλληλη παιδεία έτσι ώστε να μην γινεται έρμαιο σε πολιτικάντηδες που μιλούν για ιερό πόλεμο, αυτή ειναι και η πιο εύκολη λύση πιστεύω για το πρόβλημα της τρομοκρατίας αν όντως κάποιοι θέλουν να το λύσουν, που πολύ αμφιβάλλω. Για τις θρησκείες γενικότερα νομίζω πως είναι πολύ χρήσιμες γιατί συμβάλλουν στην διαφορετικότητα των πολιτισμών που είναι απολύτως απαραίτητη για την εξέλιξη της ανθρωπότητας. Είναι απαραίτητη η ποικιλομορφία διοτί έτσι είναι πιο δύσκολη η δημιουργία εύπλαστων μαζών από τα εκάστοτε κέντρα εξουσίας και τελικά νομίζω πως η ποικιλομορφία εξασφαλίζει και την δημοκρατία. Αυτό που γενικότερα δρομολογείται σήμερα είναι να μπούμε όλοι στο ίδιο καζάνι, το ίδιο και οι θρησκείες. Ειδικά για τις τρεις Χριστιανισμό, Ιουδαισμό και Μουσουλμανισμό νομίζω πως κάποιοι θέλουν να τις οδηγήσουν σχεδόν σε εννοποίηση, είναι άλλο ένα βήμα προς την παγκοσμιοποίηση. Δείτε πόσο γρήγορα παρεισφρύει ο λεγόμενος δυτικός, μάλλον αμερικάνικος τρόπος ζωής τόσο σε ανατολικές χ'ωρες όσο και σε Ευρωπαικές χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Πιθανώς θα πείτε μερικολι δηλαδή επί κομμουνισμού ζούσαν καλύτερα; Σίγουρα όχι αλλά δεν νομίζω πως αφέθηκαν οι λαοί αυτοι να αναπτύξουν τον δικό τους τρόπο ζωής απλά πήραν έτοιμο τον δυτικό χωρίς ουσιαστικά να είναι επιλογή τους αλλά και χωρίς να αποκτήσουν το δικαίωμα επιλογής.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-09-07, 15:05
Το avatar του χρήστη leo morpheus
leo morpheus Ο χρήστης leo morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2006
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αλεξης15
Πρέπει να ξεκινήσω με μια διαφωνία, πως ο διαθρησκειακός διάλογος δεν είναι τόσο σημαντικός κατά την αποψή μου. Οι θρησκείες χρησιμοποιούνταν και χρησιμοποιούνται ακόμα από τις πολιτικές ηγεσίες ως αφορμή πολέμων. Πλέον, όμως, ο καθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για το μυαλό που κουβαλάει. Με αυτό θέλω να πώ πως στην εποχή μας υπάρχουν όλα εκείνα τα μέσα ώστε ο καθένας να αποκτήσει την κατάλληλη παιδεία έτσι ώστε να μην γινεται έρμαιο σε πολιτικάντηδες που μιλούν για ιερό πόλεμο, αυτή ειναι και η πιο εύκολη λύση πιστεύω για το πρόβλημα της τρομοκρατίας αν όντως κάποιοι θέλουν να το λύσουν, που πολύ αμφιβάλλω. Για τις θρησκείες γενικότερα νομίζω πως είναι πολύ χρήσιμες γιατί συμβάλλουν στην διαφορετικότητα των πολιτισμών που είναι απολύτως απαραίτητη για την εξέλιξη της ανθρωπότητας. Είναι απαραίτητη η ποικιλομορφία διοτί έτσι είναι πιο δύσκολη η δημιουργία εύπλαστων μαζών από τα εκάστοτε κέντρα εξουσίας και τελικά νομίζω πως η ποικιλομορφία εξασφαλίζει και την δημοκρατία. Αυτό που γενικότερα δρομολογείται σήμερα είναι να μπούμε όλοι στο ίδιο καζάνι, το ίδιο και οι θρησκείες. Ειδικά για τις τρεις Χριστιανισμό, Ιουδαισμό και Μουσουλμανισμό νομίζω πως κάποιοι θέλουν να τις οδηγήσουν σχεδόν σε εννοποίηση, είναι άλλο ένα βήμα προς την παγκοσμιοποίηση. Δείτε πόσο γρήγορα παρεισφρύει ο λεγόμενος δυτικός, μάλλον αμερικάνικος τρόπος ζωής τόσο σε ανατολικές χ'ωρες όσο και σε Ευρωπαικές χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Πιθανώς θα πείτε μερικολι δηλαδή επί κομμουνισμού ζούσαν καλύτερα; Σίγουρα όχι αλλά δεν νομίζω πως αφέθηκαν οι λαοί αυτοι να αναπτύξουν τον δικό τους τρόπο ζωής απλά πήραν έτοιμο τον δυτικό χωρίς ουσιαστικά να είναι επιλογή τους αλλά και χωρίς να αποκτήσουν το δικαίωμα επιλογής.

Καταρχήν καλωσηρθες στο forum και εν συνεχεία δεν θα έλεγα ότι η απαντηση σου έχει σχέση με το θέμα...Γιατί διαφωνείς με το διαθρησκειακό διάλογο;Δεν είδα κάποιο επιχείρημα,οποτε περιμένω να μας αναπτύξεις τις απόψεις σου...Όσο για την παιδεία είναι αυτονόητο αλλά έλα που δεν μπορούν όλοι να κανουν διαθρησκειακό διάλογο,παρά μόνο οι επίσημοι φορεις...
__________________
" WHAT RISES MUST FALL , WHAT HAS FALLEN MAY RISE AGAIN..."
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-09-07, 14:52
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Μάλιστα, δηλαδή θεωρείς ότι η ορθοδοξία δεν κατέχει την μοναδική και μία αλήθεια που δίδαξε ο Ιησούς Χριστός.
Άρα σύμφωνα με εσένα είναι και αυτή μια αίρεση όπως οι άλλες.
Σου υπενθυμίζω βέβαια ότι οι οικουμενικές σύνοδοι και οι αποφάσεις τους βγήκαν υπό την καθοδήγηση του Αγ.πνεύματος του παράκλητου που ο ίδιος ο Χριστός είπε ότι θα καθοδηγεί την εκκλησία του στη Γη μετά την ανάληψή του και μέχρι το τέλος του Χρόνου. Aγ.Πνεύμα=Θεός=αλάνθαστος και αποτελεί μέγιστη ύβρη κατά του Θεού να λες ούτε λίγο ούτε πολύ ότι οι θεοφόροι πατέρες έκαναν λάθη στο δόγμα και στις αποφάσεις κατά τις οικουμενικές συνόδους. Δηλαδή μας λες ότι ο Θεός άφησε στην τύχη της την εκκλησία του εδώ κάτω, δίχως καμία Θεική καθοδήγηση σε τόσο κρίσιμα ζητήματα δόγματος&πίστης που διελευκάνθηκαν στις οικουμενικές συνόδους, κατακεραυνώνοντας τις αιρέσεις(Αρείου κλπ);;; Αντιλαμβάνεσαι όμως τι λες;
Αν το άγιο πνεύμα πήρε την μορφή του Μ.Κωνσταντίνου ο οποίος ήταν ΔΗΛΩΜΕΝΟΣ ΜΙΘΡΑΙΣΤΗΣ και προϋδρευε στην Α οικουμενική σύνοδο και άλλαξε σημεία στο "Πιστεύω" το παραβλέπουμε φυσικά....
Και να μην παραβλέψουμε το γεγονός ότι η αποκάλυψη την Α οικουμενική σύνοδο δεν είναι "κανονικό" κείμενο αλλά στις επόμενες έγινε!
Μα καλά το άγιο πνεύμα έχει σχιζοφρένεια? Ή μήπως συμβαίνει το αυτονόητο ότι οι θεοφόροι πατέρες δεν είναι θεοφόροι...
Λέω τώρα....

Και αν η εκκλησία είναι υπο την καθοδήγηση του θεού γιατί είναι κυριολεκτικά οίκος ανοχής?
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skeptic
Άλλα απ'ότι φαίνεται εσύ δεν τα πιστεύεις όλα αυτά, δεν είσαι καν χριστιανός ορθόδοξος, αλλά οικουμενιστής νεοεποχίτης.
Εντάξει ευχαριστώ για την απάντηση κατάλαβα.
Ragnarock αγόρι μου είσαι νεοεποχίτης!! Άντε και σ'ανώτερα αγόρι μου!
Ρε άντε να σοβαρευτούμε λέω εγώ....

Χριστιανισμός: Προϊόν άλλης εποχής για άλλα μυαλά...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.