Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-07-07, 14:09
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή Απλά δια(σ)τροφικά μαθηματικά!!!

Αγαπητοί φίλοι,

Πρίν λίγες ημέρες έλαβα ένα email σχετικά με τον τρόπο παραγωγής των τροφίμων / πρώτων υλών 2 μεγάλων πολυεθνικών αλυσίδων εστίασης , το οποίο ανέφερε ότι η παραγωγή αυτών γίνεται με γεννετική μετάλλαξη.

Το θέμά αυτό αν και στους συντάκτες (νομίζω ότι το αρχικό κείμενο είναι της greenpeace) , φαντάζει καινούργιο και σημαντικό , δεν είναι!!!

Και εξηγούμε:

Ο πληθισμός της γης είναι περίπου 6.500.000.000
Για να φάει αυτός ο πληθισμός μια φορά την εβδομάδα μια μερίδα κοτόπουλο (250γρ) χρειάζονται 1.625.000.000.000γρ = 406.250.000.000 κιλά
Αν υποθέσουμε ότι το μέσο βάρος του κάθε κοτόπουλου είναι τα 4 κιλά τότε έχουμε 406.250.000.000 / 4 = 101.562.500.000 κοτόπουλα
Για να εφαρμόσουμε τα παραπάνω σε ένα έτος θα έχουμε :
101.562.500.000 κοτόπουλα Χ 4 εβοδομάδες = 406.250.000.000 κοτόπουλα / μήνα
406.250.000.000 Χ 12 = 4.875.000.000.000 κοτόπουλα / έτος

Ας αναλογιστούμε πόσο χρόνο χρειάζετε ένα κοτόπουλο για να μεγαλώσει (και να γίνει 4 κιλά) και θα αντιληφθούμε τί τρώμε όλα αυτά τα χρόνια ....

ΥΓ. Το παράδειγμα με τα κοτόπουλα είναι τυχαίο.
Η εφαρμογή των παραπάνω μπορεί να γίνει και με άλλα τρόφιμα και λαχανικά.
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-07-07, 17:34
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Μα συγγνώμη σου είπε κανείς ότι και οι 6,5*10^9 άνθρωποι θα φάνε κοτόπουλο έστω μία φορά την εβδομάδα; Οι οιπολογισμοί σου είναι εντελώς αυθαίρετοι... Εγώ δεν λέω ότι υπάρχουν ειταιρείες που βάζουν ορμόνες στα κοτόπουλα ή κάνουν ότιδήποτε άλλο, αλλά όχι στην έκταση που το παρουσιάζεις...
---
Το αν είναι μεταλλαγμένα όπως λες δεν το ξέρω φυσικά. Αλλά και να είναι εμένα δεν θα με πείραζε να τρώω μεταλλαγμένα. Θα με πείραζε πολύ περισσότερο να έτρωγα κοτόπουλα με ορμόνες!
---
Πάρε και τον δικό μου αυθαίρετο υπολογισμό:

Ένας άνθρωπος τρώει 400gr κάθε εβδομάδα.

Αν υποθέσουμε ότι μία φορά την εβδομάδα το 20% του πληθυσμού τρώει κοτόπουλο, τότε χρειάζονται 6240000000 τετράκιλα κοτόπουλα.

Υπολόγισα δηλαδή έναν πιο λογικό αριθμό που είναι παρεπιπτόντως 781,25 φορές μικρότερος από τον δικό σου υπολογισμό.

Ας μην συζητήσουμε την εγκυρότητα και των δύο υπολογισμών!
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-07-07, 18:12
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Φίλε μου προφανώς και δεν θα φάει όλος ο πληθισμός της γής 4 φορές το μήνα . 12 μήνες το χρόνο πχ κοτόπουλο!!!
Ακριβώς γιατί βάση των αυθαίρετων (δεν έχω καταλάβει που είναι το μαθηματικό λάθος) μου υπολογισμών αλλά ακόμα και βάση των 781,25 φορές μικρότερο δικό σου , δεν υπάρχουν τόσα κοτόπουλα!!!
Ούτε τόσα ψάρια , ούτε τόσες ντομάτες , πατάτες κλπ...
Thats the point Dr Watchon!!!
Όσο για την διάθεση σου να τρώς μεταλλαγμένα , αλλα ενοχλήσε να τρώς ορμόνες ... και πώς νομίζεις ότι μεγαλώνουν γρήγορα και υπάρχουν στο τραπέζι μας ????
Πώς οέο!!!
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-07-07, 18:52
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Προεπιλογή

Λοιπόν...

Παράθεση:
Όσο για την διάθεση σου να τρώς μεταλλαγμένα , αλλα ενοχλήσε να τρώς ορμόνες ... και πώς νομίζεις ότι μεγαλώνουν γρήγορα και υπάρχουν στο τραπέζι μας ????
Πώς οέο!!!
Εννοούσα ότι αν υπήρχε κάποια επέμβαση στο γενετικό υλικό των κοτόπουλων που θα τα μεγάλωνε γρηγορότερα χωρίς να παράγει ο οργανισμός του κοτόπουλου περισσότερες ορμόνες και χωρίς να του προσθέτουν ορμόνες με οποιονδήποτε τρόπο, τότε είμαι υπέρ των μεταλλαγμένων.
---
Παράθεση:
Ακριβώς γιατί βάση των αυθαίρετων (δεν έχω καταλάβει που είναι το μαθηματικό λάθος) μου υπολογισμών αλλά ακόμα και βάση των 781,25 φορές μικρότερο δικό σου , δεν υπάρχουν τόσα κοτόπουλα!!!
Το λάθος δεν είναι υπολογιστικό, είναι στατιστικό.___Αν δεν υπάρχουν τόσα κοτόπουλα τότε ο κόσμος θα τρώει προφανώς λιγότερο κοτόπουλο!!!
---
Θα μας τρελάνεις ακάλυπτε!

Τη μια λες ότι καταναλώνονται 4.875.000.000.000 κοτόπουλα / έτος, σου δίνω έναν αριθμό 781,25 φορές μικρότερο και μου λες ότι δεν υπάρχουν τόσα κοτόπουλα στον κόσμο! Για εξήγησε.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-07-07, 20:13
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Το αρχικό παράδειγμα ήταν επιλεγμένα ακραίο (βασισμένο πάντα σε πραγματικούς αριθμούς) , ώστε να φανεί πέραν πάσης αμφιβολίας η αδυναμία παραγωγής με φυσικό τρόπο , τροφίμων για όλο τον πλυθισμό της γής.
Με την συμβολή σου και το ποιο "συμβατικό" παράδειγμα σου και πάλι διαφάνηκε η ίδια αδυναμία , ενισχύοντας την επιχειρηματολογία μου.
Καταλήγουμε λοιπόν στο προφανές ... τα τρόφιμα παράγονται με γεννετική μετάλλαξη (χρόνια τώρα).
Σχετικά με την διευκρίνηση που κάνεις "...Εννοούσα ότι αν υπήρχε κάποια επέμβαση στο γενετικό υλικό των κοτόπουλων που θα..." , ήταν απ' την αρχή σαφές , απλά θέλησα σε προκαλέσα να καταλάβεις ότι είναι ουτοπικό να θέλουμε επιταχύνουμε και να αυξήσουμε την παραγωγή τροφίμων χωρίς την προσθήκη ορμονών (εκτός κι αν ο Μεσίας είναι και πάλι στη γη και πολαπλασιάζει τα αγαθά για λογαριασμό των μεγάλων πολυεθνικών!!!)
Το όλο θέμα μπήκε με ακραίο πράγματι τρόπο για να προκαλέσει συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων και σε καμία περίπτωση για να αποδείξω τα αυτονόητα.

ΥΓ. Μια μόρφή γεννετικής μετάλαξης χωρίς τη χρήση ορμονών , εφαρμόζεται εδώ και χρόνια στην παραγωγή καρπουζιών με την διαστάυρωση τους με κολοκυθιές.
Αν μπολιάσεις μια ρίζα κολοκυθιάς με καρπουζία , τότε έχεις , χωρίς την προσθήκη ορμονών το αποτέλεσμα που φτάνει στο τραπέζι μας... καρπούζια μεγάλου μεγέθους με γέυση .... κολοκυθιού!!!
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-07-07, 16:27
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή Δεν νομίζω...

Akalyptos,
Νομίζω ότι έχεις κάνει κάποιο λάθος στους υπολογισμούς σου...

Ο πληθυσμός της γης είναι όντως 6.500.000.000
Και σίγουρα χρειάζονται κατά μέσο όρο 1.625.000.000 ΚΙΛΑ...
Με μέσο βάρος κοτόπουλου 2 ΚΙΛΑ χρειάζονται 812.500.000 ανά εβδομάδα...
Ή 3.250.000.000 ανά μήνα.
ΤΟΣΟ (ένα μήνα) χρειάζεται ένα κοτόπουλο να μεγαλώσει και να είναι έτοιμο προς σφαγή. Βέβαια κάποιες καινούριες ποικιλίες το κάνουν αυτό σε τρεις εβδομάδες...
Που είναι λοιπόν το περίεργο, όταν μεσαίες μονάδες είναι ικανές στην χώρα μας για ημερήσια σφαγή χιλιών κοτόπουλων - και υπάρχουν εκατοντάδες...
Χώρια οι τεράστιες μονάδες που είναι ικανές να σφάζουν 5000 κοτόπουλα ανά μερά...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-07-07, 18:37
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Αγαπητέ OANNHSEA αν και δεν είναι αυτό το νόημα (υπενθυμίζω το παράδειγμα είναι ακραίο επίτηδες αλλά πέρα για πέρα μαθηματικά σωστό) , θα πρέπει να σε διορθώσω:
6.500.000.000 Χ 250γρ = 1.625.000.000.000κιλά και όχι 1.625.000.000κιλά (εκτός και αν εννοείς ότι θα ταϊσουμε των πληθυσμό της γής με 0,25γρ - γεγονός βέβαια που ισχύει για αρκετούς λαούς στη γή).
Σχετικά δε με τον ένα μήνα (ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι είχες κάνει σωστά την πράξη) , που χρειάζετε ένα κοτόπουλο για να μεγαλώσει όπως αναφέρεις , θα μου επιτρέψεις να σου πώ πως έχεις δίκιο αλλά .... (και εδώ είναι το νόημα του θέματος)
Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να μεγαλώσουν τα κοτόπουλα σε συνθήκες "εργαστηρίου" , με ειδική θερμοκρασία , ειδικές τροφές (και ορμόνες) κλπ.
Βέβαια αν κάνουμε έτσι εύκολα αποδεκτό το "...Βέβαια κάποιες καινούριες ποικιλίες το κάνουν αυτό σε τρεις εβδομάδες... " , τότε τι να πώ .... σε λίγο θα μας ταϊζουν φωτοτυπίες!!!
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-08-07, 16:25
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Akalyptos
Αν υποθέσουμε ότι το μέσο βάρος του κάθε κοτόπουλου είναι τα 4 κιλά τότε . . .
Καλά, έχεις δει στη ζωή σου ΠΟΛΛΑ κοτόπουλα στα 4 κιλά ;

Για πήγαινε και σε κανένα χασάπικο καμιά φορά να δεις και τι παίζει !
Του χασάπη μη πεις όμως έτσι στο απότομο ότι θες ένα
τετράκιλο κοτόπουλο . . . προετοίμασέ τον κάπως.


υγ
εκτός αν ήθελες να πεις "γαλοπούλα".

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Litsa : 01-08-07 στις 16:29
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-08-07, 17:30
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2007
Μηνύματα: 1.182
Προεπιλογή Μμμμμμ

Akalyptos,
6.500.000.000 Χ 250γρ = 1.625.000.000.000 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.
Θα πρέπει να διαιρεθεί δια του 1000 για να γίνουν ΚΙΛΑ...

Όσο για την άποψη σου έχεις δίκιο.
Το νόημα παραμένει - κάποιοι υπολογισμοί σου είναι λάθος...
Όντως όμως εξελίσουμε τα πάντα γύρω μας για να παράγουν πιο πολύ. Από τα κοτόπουλα μέχρι τα λαχανικά... Το θέμα είναι ότι χάνουμε την ουσία στον αγώνα για το κέρδος...
__________________

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-08-07, 00:53
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο και απολογούμαι για το υπολογιστικό μου λάθος... (με συνεπήρε το μέγεθος του προβλήματος!!!)
Χαίρομαι όμως που το νόημα έγινε αντιληπτό (Ρε Litsa , το 4 κιλό κοτόπουλο σε πείραξε?).
Ο σκοπός του θέματος είναι να αντιληφθούμε όλοι μας (ή οι περισσότεροι) τι συμβαίνει με την διατροφή μας και να επαναστατήσουμε.
Θυμάμαι πριν κάποια χρόνια που άκουσα στις ειδήσεις ότι έπιασαν μια φάρμα που ταΐζανε τα ζώα με κρεατάλευρα και είχε ξεσηκωθεί ο κόσμος ... και τώρα που είμαστε εμείς τα ΖΩΑ που μας ταΐζουν ένας θεός ξέρει τι , καθόμαστε απαθείς!!! Ξυπνάτε ρε!!!
Άσε δε που μου μπαίνουν ιδέες για σενάρια συνομωσίας ... μας ταίζουν πράγματα γεμάτα ορμόνες ώστε να γίνουμε τόφαλοι και στη συνέχεια αναπτύσσουν μια τεράστια βιομηχανία γύρω από αυτό:
Διαιτολόγοι, Κέντρα αδυνατίσματος, Γυμναστήρια, Φαρμακευτικές εταιρίες κλπ
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.