Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-10-07, 14:00
Το avatar του χρήστη evripidis
evripidis Ο χρήστης evripidis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Μηνύματα: 175
Question Γεωπολιτική του μέλλοντος

Ψάχνοντας για παράξενους χάρτες (οι χάρτες εκτός από δουλειά μου είναι και μεγάλη μου αγάπη) ώστε να τους δημοσιεύσω στο ανάλογο thread, έπεσα σε ένα ομολογουμένως παράξενο χάρτη του μέλλοντος.

Όχι δεν βρήκα απόκρυφα μυστικά, ούτε εισέβαλα σε αρχεία μυστικών υπηρεσιών.

Είναι ένας χάρτης που απεικονίζει την Γη μας στο έτος 2053, με τα τότε κράτη - ενώσεις -ομοσπονδίες - χαλιφάτα κτλ κτλ. Ο χάρτης είναι το θέμα - θέση του βιβλίου Third Empire του Mikhail Yuryev που κυκλοφόρησε (σχετικά) πρόσφατα.


Όπως βλέπεται υπάρχουν 5 μεγάλα μέρη:

-Αμερικανική ομοσπονδία
-Ινδική συνομοσπονδία
-Ασιατική δημοκρατία
-Ισλαμικό χαλιφάτο
-Ρωσική αυτοκρατορία


Παράθεση:
It’s the year 2053, and the world looks very different from today. There are no more than 5 superstates left on the face of the planet:

an American Federation, covering the whole of North and South America;
an Indian Confederation, consisting of present-day India and Birma/Myanmar (Bangladesh seems to have disappeared under the sea);
an Asian republic dominated by China, further composed of Mongolia, Japan, Papua New Guinea, Australia and New Zealand;
an Islamic Caliphate, occupying the whole of Africa, the Arabian Peninsula, Syria, Iraq, Iran, Armenia, Turkmenistan, Uzbekistan, Pakistan and Indonesia;
• and the Russian Empire, uniting Russia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Azerbaijan, Georgia, Turkey, Lebanon, Israel, Jordan, all of Europe and Greenland.
all states except the Russian Empire own a slice of Antarctica (I suppose that in exchange, Russia rules the North Pole all by itself).

That’s the thesis of Third Empire, a recently published futuristic novel by Mikhail Yuryev. In the book, Yuryev predicts that the Russian Empire will be re-created in a few decades’ time. This ‘Third Empire’ (I presume Tsarist Russia and the Soviet Union were the first and second) will obliterate the three Baltic states in 2015 and defeat the USA in the nuclear exchange that many feared for most of the second half of the twentieth century but was thought unthinkable after the end of the Cold War in the 1990s.

Mikhail Yuryev is a Russian businessman, the former chairman of the Russian Government’s Council on Economy and Entrepreneurship (1993-1995) and formerly a deputy speaker of the State Duma (1995-1999). He is an ultranationalist, hoping to create a strong Russia which bases itself on Christian Orthodox values

Σχετική αναφορά από την ηλεκτρονική έκδοση των Times του Λονδίνου :

Παράθεση:
"Just a couple of months ago, a former vice-chancellor of the Russian Duma Mikhail Yuryev published a best-selling novel “The Third Empire.” The present advisor to president Putin, Alexander Dugin, states on the back-cover of the book: ‘This is Russia that one should kill and die for’. It is clear to anyone who lives near the border of this former bloody empire that we are dealing with the real sentiments and attempts at the resurrection of the ‘Third Russian Reich’ . So please don’t tell the Balts about forgetting ‘their historical garbage’. Putin’s Russia is a threat to all the democratic world.”
Επιπλέον

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το εσωτερικό του βιβλίου μπορεί "πιθανών" να υπάρχει εδώ
http://www.s3000.narod.ru/20070309.htm αλλά επειδή τα ρώσικα μου δεν είναι και τα καλύτερα αν μπορεί κάποιος κάποια ...

Πως σας φαίνεται αυτή η έκδοση του κόσμου μας;

Κρύβει κάποιο μελλοντικό σχέδιο;

Μας προετοιμάζει για κάτι;

ή

Είναι ακόμη ένα futuristic novel "κάποιου" το οποίο θα πουλήσει και θα βγάλει $$$ ο συγγραφέας ;

Εσείς

Έχετε κάποια παρόμοιου τύπου εκδοχή μελλοντικής γεωπολιτικής από κάποια χώρα;

Ποια πιστεύετε ότι θα είναι τα "παιχνίδια" της μελλοντικής γεωπολιτικής ;
__________________
.:::Είθε το μάτι της Thundera να είναι πάντα δίπλα σου...

http://eye-of-thundera.blogspot.com/


"Όταν μάθουμε να ελέγχουμε τον εγκέφαλό μας, θα απαντήσουμε πολλά ερωτήματα..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evripidis : 01-10-07 στις 14:10
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-07, 18:23
Το avatar του χρήστη skeptic
skeptic Ο χρήστης skeptic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Μηνύματα: 1.211
Προεπιλογή

Δεν περιλαμβάνει την ευρωπαική ομοσπονδία αντίθετα την ενώνει με την ασιατική!

Είναι γνωστή η τριμερής trilateral των εβραίων ροκφέλερ,μπρεζίνσκυ όπου χωρίζει τον κόσμο σε 3 κύριες δυνάμεις (ΗΠΑ-Ευρώπη-Ιαπωνία)

Μου φαίνεται μη ρεαλιστικός ο χάρτης, τουλάχιστον ως προς το που βαδίζει γεωπολιτικά ο κόσμος σε λίγα χρόνια.

Μάλλον πρόκειται για ευσεβείς πόθοι του Πούτιν!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skeptic : 02-10-07 στις 18:26
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-07, 21:05
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

skeptic

Παράθεση:
Είναι γνωστή η τριμερής trilateral των εβραίων ροκφέλερ,μπρεζίνσκυ όπου χωρίζει τον κόσμο σε 3 κύριες δυνάμεις (ΗΠΑ-Ευρώπη-Ιαπωνία)
Εβραιοι ροκφελερ;;;

Ο Μπρζεζινσκυ ειναι Πολωνος..

Τωρα αν μιλας για την θεωρια του "χρησου δισεκατομμυριου" (δλδ ΗΠΑ, Ευρωπη, Ιαπωνια) τοτε δεν κολλαει με τιποτα εδω.


Παράθεση:
Μάλλον πρόκειται για ευσεβείς πόθοι του Πούτιν!
WELL αυτο ηταν πολυ ΜΕΑΝ απο την πλευρα σου...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Candela : 02-10-07 στις 21:07
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-07, 21:19
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

evripidis

Παράθεση:
Ψάχνοντας για παράξενους χάρτες (οι χάρτες εκτός από δουλειά μου είναι και μεγάλη μου αγάπη) ώστε να τους δημοσιεύσω στο ανάλογο thread, έπεσα σε ένα ομολογουμένως παράξενο χάρτη του μέλλοντος.

Όχι δεν βρήκα απόκρυφα μυστικά, ούτε εισέβαλα σε αρχεία μυστικών υπηρεσιών.

Είναι ένας χάρτης που απεικονίζει την Γη μας στο έτος 2053, με τα τότε κράτη - ενώσεις -ομοσπονδίες - χαλιφάτα κτλ κτλ. Ο χάρτης είναι το θέμα - θέση του βιβλίου Third Empire του Mikhail Yuryev που κυκλοφόρησε (σχετικά) πρόσφατα.


Όπως βλέπεται υπάρχουν 5 μεγάλα μέρη:

-Αμερικανική ομοσπονδία
-Ινδική συνομοσπονδία
-Ασιατική δημοκρατία
-Ισλαμικό χαλιφάτο
-Ρωσική αυτοκρατορία
Εκει που γραφεις Ασιατικη Δημοκρατια στα ρωσικα δλδ στο χαρτη εκεινο γραφει αν μεταφραζεις κυριολεκτικα Ουρανια Δημοκρατια, τωρα αν λεγεται και στα ελληνικα το ιδιο δεν ειμαι πολυ βεβαιη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Candela : 02-10-07 στις 21:20
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-07, 21:24
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σχετική αναφορά από την ηλεκτρονική έκδοση των Times του Λονδίνου :


Παράθεση:
"bloody empire ‘Third Russian Reich’ . So please don’t tell the Balts about forgetting ‘their historical garbage’. Putin’s Russia is a threat to all the democratic world.”
ΕΛΕΟΣ!

Ιδικα το "Third Russian Reich"...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-07, 21:35
Το avatar του χρήστη evripidis
evripidis Ο χρήστης evripidis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Για το αν γράφει "Ουράνια Δημοκρατία" όπως με λες, θα σε γελάσω... Δεν έχω ιδέα. Μετάφραση , από Αγγλικά το έκανα

Καλά όσο για τον τύπο στις Times...Δεν νομίζω να χρειάζονται σχόλια ...


EDIT

Χμ... Τώρα που είπες "ουράνια", μήπως θέλει να μας πει ο ποιητής, ότι αυτοί είναι η "κορυφή", οι "θεόσταλτοι" ή κάτι Top τέλος πάντων;

Καταλάβατε τι εννοώ νομίζω..
__________________
.:::Είθε το μάτι της Thundera να είναι πάντα δίπλα σου...

http://eye-of-thundera.blogspot.com/


"Όταν μάθουμε να ελέγχουμε τον εγκέφαλό μας, θα απαντήσουμε πολλά ερωτήματα..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evripidis : 02-10-07 στις 21:37
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-07, 21:36
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πως σας φαίνεται αυτή η έκδοση του κόσμου μας;

Κρύβει κάποιο μελλοντικό σχέδιο;

Μας προετοιμάζει για κάτι;

ή

Είναι ακόμη ένα futuristic novel "κάποιου" το οποίο θα πουλήσει και θα βγάλει $$$ ο συγγραφέας ;

Εσείς

Έχετε κάποια παρόμοιου τύπου εκδοχή μελλοντικής γεωπολιτικής από κάποια χώρα;

Ποια πιστεύετε ότι θα είναι τα "παιχνίδια" της μελλοντικής γεωπολιτικής ;
Κοιτα evripidis για να πω κατι πρεπει να διαβασω πρωτα αυτο το βιβλιο για μη γραφω απλα για να γραψω η να γραψω βλακειες. Οποτε αυτη τη στιγμη πιστευω οτι ειναι απλα ενα βιβλιο, μπορει να ειναι μια "εκφραση" ενος ατομου, μπορει να ειναι futuristic novel (που ειναι πολυ στη μοδα τωρα) αρα δε καταλαβαινω πως μπορουμε να συζηταμε για κατι για το οποιο δεν εχουμε καμια ιδεα περι του τι προκειται. Επαναλαμβανομαι οτι για να συζηταμε για κατι τετοιο πρεπει να διαβασουμε το βιβλιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Candela : 02-10-07 στις 22:04
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-07, 21:40
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από evripidis
Για το αν γράφει "Ουράνια Δημοκρατία" όπως με λες, θα σε γελάσω... Δεν έχω ιδέα. Μετάφραση , από Αγγλικά το έκανα
Μπραβο! Καλη δουλεια εκανες! εγω παραδειγμα δεν ηξερα οτι βγηκε τετοιο βιβλιο thanx
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-07, 21:41
Το avatar του χρήστη evripidis
evripidis Ο χρήστης evripidis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Μακεδονία
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Πάρα πολύ σωστά αυτά που λες και συμφωνώ απόλυτα!

Απλά εγώ το ανέφερα, επειδή το βρήκα έτσι ώστε να πει όποιος θέλει την άποψη του, αν θα μπορούσε ακόμα και από αυτό το βιβλίο, να σταθεί ένα τέτοιο σενάριο στο μέλλον κτλ κτλ.

Επίσης το θέμα έχει και άλλη προέκταση. Εάν γνωρίζει κάποιος για κάτι αντίστοιχο, να το αναφέρει σε αυτό το thread. Σχέδια ή στοιχεία για την γεωπολιτική του μέλλοντος.


edit

Απ' ότι καταλαβαίνω ξέρεις ρώσικα, οπότε πιστεύω θα ήταν πιο εύκολο για σένα να ψάξεις κάτι σε ρώσικα sites από ότι εγώ για να δώσω στοιχεία.

Αλλά και μόνο ο χάρτης και αυτά τα ελάχιστα στοιχεία που υπάρχουν (τουλάχιστον μέχρι στιγμής) μπορεί να κάνουν κάποιον πιστεύω να πει ένα σενάριο.
__________________
.:::Είθε το μάτι της Thundera να είναι πάντα δίπλα σου...

http://eye-of-thundera.blogspot.com/


"Όταν μάθουμε να ελέγχουμε τον εγκέφαλό μας, θα απαντήσουμε πολλά ερωτήματα..."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evripidis : 02-10-07 στις 21:44
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-07, 21:59
Candela Ο χρήστης Candela δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-03-2007
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

[QUOTE=evripidis]
Παράθεση:
Πάρα πολύ σωστά αυτά που λες και συμφωνώ απόλυτα!

Απλά εγώ το ανέφερα, επειδή το βρήκα έτσι ώστε να πει όποιος θέλει την άποψη του, αν θα μπορούσε ακόμα και από αυτό το βιβλίο, να σταθεί ένα τέτοιο σενάριο στο μέλλον κτλ κτλ.

Επίσης το θέμα έχει και άλλη προέκταση. Εάν γνωρίζει κάποιος για κάτι αντίστοιχο, να το αναφέρει σε αυτό το thread. Σχέδια ή στοιχεία για την γεωπολιτική του μέλλοντος.
Πολυ καλη δουλεια εκανες και σεβαστη. Και το καταλαβα οτι το ανεφερες και για αλλους σκοπους

Παράθεση:
edit

Απ' ότι καταλαβαίνω ξέρεις ρώσικα, οπότε πιστεύω θα ήταν πιο εύκολο για σένα να ψάξεις κάτι σε ρώσικα sites από ότι εγώ για να δώσω στοιχεία.
Κοιτα απ'οτι βρηκα δεν υπαρχει τιποτα συγκεκριμενα (ακομα ; )μονο η σχετικη μικρη περιγραφη βιβλιου και ... η τιμη της αλλα αν βρισκω κατι ενδιαφερον θα σ'ενημερωσω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Candela : 02-10-07 στις 22:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.