Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 15-05-08, 15:44
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-04-2008
Μηνύματα: 355
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
Εσεις σε οτι μηνυματα βλεπετε ειτε απο την τηλεοραση ειτε απο οπουδηποτε αλλου επηρεαζεστε? Βλεπετε μια διαφημιση μιας οδοντοκρεμας. Παρακατω. Σημανει αυριο θα πατε να την αγορασετε? Ασφαλως οχι.
Θεωρώ πως δεν είναι τόσο άμεσο. Δεν θα την αγοράσω την οδοντόκρεμα το επόμενο πρωί, αλλά στο ράφι του σούπερ μάρκετ,το επόμενο σαββατοκύριακο ας πούμε, ίσως το χέρι μου πάει πιο εύκολα προς τα εκεί.
Έχει και μεγάλη σημασία για τον μέσο καταναλωτή πόσες φορές την ημέρα βλέπει την ίδια διαφήμιση. Αυτά που θα βαρύνουν μια διαφήμιση θετικά, με ή χωρίς υποσυνείδητα μηνύματα, είναι η επανάληψη (και η συνήθεια που προκαλεί). Η επαναληψιμότητα στο όποιο μήνυμα είναι το σημαντικότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-05-08, 16:48
Το avatar του χρήστη Tranceaddict23
Tranceaddict23 Ο χρήστης Tranceaddict23 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-05-2007
Περιοχή: Κυπρος/Λαρνακα
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fox_Mulder
Το ερώτημα είναι όμως: δουλεύει τελικά αυτό το σύστημα; Έχουν αποτελεσματικότητα τα υποσυνείδητα μηνύματα;

Εκτός από τα πειράματα του Vicary με την Κοκα Κόλα που προαναφέρθηκαν, η αξιοπιστία των οποίων αμφισβητείται, έχουν συμβεί πλήθος άλλων στο παρελθόν.

Το 2006, ο ψυχολόγος Johan Karremans του πανεπιστημίου του Nijmegen , έκανε το εξής πείραμα: ζήτησαν από 61 εθελοντές να μετρήσουν κάποια γράμματα που εμφανίζονταν στην οθόνη. Οι εθελοντές νόμιζαν ότι συμμετείχαν σε κάποιο πείραμα που αφορούσε την αντίληψη, όμως η πραγματικότητα ήταν άλλη: πριν από κάθε γράμμα, εμφανιζόταν για 23 χιλιοστά του δευτερολέπτου η φράση "Lipton Ice". Όταν τελείωσαν με την καταμέτρηση, ο Karremans ζήτησε από τους εθελοντές να δηλώσουν πόσο διψασμένοι είναι τι θα ήθελαν να πιουν εκείνη τη στιγμή. Οι επιλογές τους ήταν μεταξύ του Lipton Ice και μιας πολύ γνωστής μάρκας μεταλλικού νερού στην Ολλανδία, του Spa Rood. Τα αποτελέσματα έδειξαν ότι αυτοί που δήλωναν διψασμένοι, διάλεγαν το Lipton, εφόσον όμως είχαν δεί το υποσυνείδητο μήνυμα, γιατί βέβαια υπήρχε και ένα control group.

Στη συνέχεια, ο Karremans τους έδωσε κάτι αλμυρό να φάνε και επανέλαβε το πείραμα. Αυτή τη φορά, το 80% των εθελοντών που είχαν δει τα μηνύματα επέλεξαν το τσαι, ενώ το αντίστοιχο ποσοστό του control group ήταν μόλις 20%...

Ως συμπέρασμα του εν λόγω πειράματος αναφέρεται ότι ένα υποσυνείδητο μήνυμα μπορεί να αποδειχθεί αποτελεσματικό, εφόσον συντρέχουν οι κατάλληλες προυποθέσεις...

Δεν χρειαζεται να αναφερθουμε στον Freud, επειδη ο τροπος που οριοθετησε το υποσυνειδητο ο freud, ειναι πολυ ασαφες και πολυπλοκος. Γι'αυτο το λογο αυτοι που ανηκουν στην σχολη του freud και αυτοι που μελετησαν την θεωρια του freud, την αναθεωρησαν σε μεγαλο βαθμο. Αλλιως εβλεπε το υποσυνειδητο ο freud,αλλιως ο φιλος του, ο μεγαλος Jung, αλλιως ο Adler, αλλιως ο sullivan, αλλιως το βλεπουν οι γνωστικοι-συμπεριφοριστες, και παει λεγοντας. Αλλο να λες οτι μεγαλο μερος της συμπεριφορας ειναι υποσυνειδητο, στο οποιο θα συμφωνησω, και αλλο να λες οτι ο λογος που καποια κοπελα εχει παθει πχ ανορεξια οφειλεται στο οτι ειναι η υποσυνειδητη εκφραση του μισους που εχει για την μητερα της εξ αιτιας του φθονου που νιωθει για το πεος. Ας αφησουμε τον freud λοιπον, ζουμε στον 21ο αιωνα δεν μπορουμε να μεινουμε στον freud.
Επισης, αυτο που αναφερεις με το ice tea και το ολλανδικο νερο, μπορει να ειναι και τυχαιο. Αν το δειγμα των ατομων που επιασε για το πειραμα ανηκουν σε καποια χωρα στην οποια δεν ειναι γνωστο το ολλανδικο νερο, ειναι αρκετα φυσικο να παρουν ice tea που ειναι παγκοσμια γνωστο σε ολους σχεδον, και εξ ισου ευγευστο. Εγω οσες φορες εχω δοκιμασει διαφορα ειδη νερου πχ διαφορες μαρκες σε sparkling water εκτος της χωρας μου, τα βρηκα απαισια. Αν υπηρχαν ολλανδοι στο πειραμα ισως να διαλεγαν το νερο. Μπορουσαν να βαλουν ice-tea μαζι με κοκα κολα, να δουν τα αποτελεσματα. Θα ηταν πολυ πιο αξιοπιστα. Ισως να πειτε οτι κολλαω πανω σε λεπτομερειες, ομως στα πειραματα της ψυχολογιας παιζει ρολο ακομα η παραμικρη λεπτομερεια. Πρεπει αυτοι που κανουν το πειραμα να τα σκεφτουν ολα.Ειναι πολυ δυσκολο να κανει καποιος πειραμα και να κοντρολαρει τοσο καλα ολους τους παραγοντες, ωστε να μεινει καθαρο αποτελεσμα οτι, ναι τα αποτελεσματα του πειραματος οφειλονται καθαρα σε υποσυνειδητα μηνυματα και οχι στο Α η στο Β. Εχουν γινει πολλα πειραματα παρομοιου τυπου και δεν υπηρξε η παραμικρη αλλαγη στη συμπεριφορα των ατομων. Αρα δεν μπορουμε να πουμε οτι τα υποσυνειδητα μηνυματα προκαλουν αμεση αλλαγη στη συμπεριφορα μας. Δεν προκαλει το ενα το αλλο.
Επισης, πολλες φορες κανουμε κατι λογω συνηθειας, εχω συνηθισει να πινω ice tea, αρα εχω διαλεξει ice tea χωρις να το συνειδητοποιησω,αρα το εχω κανει υποσυνειδητα Αμεσως η λεξη υποσυνειδητο εχει παρει μια αλλη εννοια.
__________________
Truth is stranger than fiction.

http://www.youtube.com/watch?v=WO0TVZIvR6k

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tranceaddict23 : 15-05-08 στις 16:52
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-08, 21:34
thecube Ο χρήστης thecube δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tranceaddict23
Επισης, πολλες φορες κανουμε κατι λογω συνηθειας
Δέχεσαι όμως και το ότι μπορεί να κάνεις ορισμένες επιλογές με βάση το τι σου είναι πιο γνώριμο?
Και πως μπορεί κάτι να σου είναι ποιο γνώριμο? Επειδή το βλέπεις συνέχεια μπροστά σου. Είτε το παρατηρείς είτε όχι. Η εικόνα εντυπώνεται και μετά από καιρό, όταν χρειαστεί δηλαδή, ανασύρεται...

Τι έλεγε κάποιος από τους εγκεφάλους της Ναζιστικής προπαγάνδας; Πες ένα ψέμα. Πες το αρκετές φορές και στο τέλος θα γίνει αλήθεια...
( σε ελεύθερη απόδοση, καθώς δεν είμαι και ο απόλυτος γνώστης της ναζιστικής "γνώσης" )
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-05-08, 01:52
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Litsa
Εγώ δεν κατάλαβα το δεύτερο λινκ που το βρήκες.
Δείχνει σαν καθρέπτης το κεφάλι που είναι διπλό και υπάρχει ένα χαριτωμένο διαβολάκι εκεί μέσα. Τα χέρια του είναι και "κάπως", αλλά πως το βρήκες ; εσύ το έφτιαξες;
Το δεύτερο link είναι η πρώτη ζωγραφιά (του περιοδικού), στην οποία έχω εφαρμόσει ένα εφέ (mirror). Και το εφέ το έβαλα εκεί ακριβώς όπου φαίνονται στην πρώτη φωτό τα σημάδια στο χέρι. Το διαβολάκι λοιπόν δεν το "έφτιαξα", προέκυψε! Τυχαία ή όχι, δεν το γνωρίζω...

Διάβασα προσεκτικά τις απόψεις σας. Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν είμαι πεπεισμένος ότι πρόκειται για κάτι στημένο. Μπορεί να βγήκε τυχαία, μπορεί και όχι. Έχω κάνει δοκιμές και σε άλλες φωτό από το εν λόγω έντυπο, αλλά δεν επιθυμώ ακόμη να δημοσιεύσω κάτι (νεκροκεφαλή και λοιπά στοιχεία... θα επανέλθω). Ίσως έχω ισχυρή φαντασία, δεν το αρνούμαι ακόμα.

Όσο για τις εκδόσεις "Watchtower" φαίνεται ότι είναι και οι ίδιο γνώστες, αφού εντόπισα κάπου μια απάντησή τους προς τους επικριτές τους (σαν εμένα καλή ώρα ) όπου λένε ότι "δεν ξέρουμε τίποτα, δεν υπάρχουν κρυμμένα πραγματάκια, μη μας ενοχλείτε". Αν βρω το link θα το αναφέρω.

ΔΕΝ ξέρω αν πρόκειται για "υποσυνείδητο μήνυμα", ΔΕΝ ξέρω αν έχει αποτελεσματικότητα και ΔΕΝ ξέρω ΓΙΑΤΙ να κάνουν κάτι τέτοιο, πραγματικά δεν έχω ιδέα...

ΥΓ.: Προφανώς για να είναι πιο σωστή η "έρευνα" θα πρέπει να ελέγχονται εικόνες από ποικίλα έντυπα (θρησκευτικά και μη) και όχι μόνο τα συγκεκριμένα, καθότι μπορεί να πει κανείς ότι είμαι π.χ. προκατειλημμένος. Υπόσχομαι να προσπαθήσω για το καλύτερο, αλλά λόγω έλλειψης χρόνου (εργαζόμενη νεολαία γαρ) θα πάρει λίγο καιρό.
ΥΓ2.: Α! Και όσο για την Coca Cola, διαχρονική παραμένει η διαφήμιση με το περίεργο παγάκι:

http://www.metafysiko.gr/forum/attac...ntid=375&stc=1
cocacola7wu.jpg
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg cocacola7wu.jpg (48,2 KB, 72 εμφανίσεις)
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-05-08, 03:30
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Όπως υποσχέθηκα, ανανεώνω με 1-2 νέες φωτό....

Αυτή είναι η αρχική:

και αυτή με mirroring, όπου εμφανίζεται ένα κρανίο:
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-05-08, 03:32
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Επίσης:

και με ζουμ κάποια σύμβολα επάνω στο φόρεμα:
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-05-08, 03:34
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

και
αρχική:

με mirroring:

και ζουμ:


Κι εδώ η επιστολή της Watchtower όπου αρνείται την κατηγορία για ένα εμφανές πρόσωπο επάνω σε ένα ρούχο (1983):
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-05-08, 13:53
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Πριν απο μερικά χρόνια ειχα ασχοληθει με το θέμα αυτό αλλά επιφανιακά και όχι
σε βάθος....

Δεν μπορώ να πω πως γνωρίζω πολλά για το θεμα αυτό...

Καλό θα είναι να δείται τις ιστοσελίδες που σαν καταθέτω...

http://minimata.50webs.com/page/hist.html

http://www.thebestpageintheuniverse....i?u=uscc_part1

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-06-08, 19:02
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Χμ… Βρήκα και αλλού τη σκέψη που είχα κάνει εξαρχής, όσον αφορά το βαθύτερο νόημα του «τρόπου», με τον οποίο προέκυψε ό,τι προέκυψε (αν προέκυψε) στις εικόνες:

«I have called this technique, MIRROR EFFECT. You take an image, a photography, if you see an half image, that will not own to subject, put it near a “mirror”, and observing the reflex, you will obtain an entire image. I believe that the softwares of the modern digital cameras, will be capable of to alter, the pixles of color, in order to form another image (only an half image), normally a “goat” (a half goat) the satanic simbol, but also many other subjects, like what we see under. […] Perhaps the eye, transmits to the brain the complete image (the half seen in the picture and the half reflected (as a mirror) from the eyes. In the brain other elaborations of the particular one could happen. That has been looked at could archived and used unconsciously from the observer. THIS (UNKNOW) TECNIQUE OFF MAKE SUMBLIMINAL IMAGES, IS LARGED USED BY SATANIST, BY SECRET SOCIETY, ETC., IT WAS DISCOVERED BY ME ABOUT 3 YEARS AGO.» (sic, ψώνιο)

Αυτά έγραψε κάποιος Manuele σε θέμα «Subliminal images» σε forum του davidicke.com – παρακαλώ μην πετάτε ντομάτες, τυχαία το βρήκα: ουδεμία σχέση έχω με τον εν λόγω κύριο και τις θεωρίες του (προς αποφυγήν παρεξηγήσεων)! Εξαρχής σκεφτόμουν μήπως είναι μια τεχνική που βασίζεται σε κάποιου είδους γνώση της λειτουργίας του ματιού / εγκεφάλου / υποσυνειδήτου (η εξέλιξη του τομέα της διαφήμισης τις τελευταίες δεκαετίες, εξάλλου, έχει να κάνει εν πολλοίς και με τη γνώση τέτοιων αντικειμένων, με σκοπό τον έντεχνο επηρεασμό του δέκτη-καταναλωτή).
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-06-08, 19:11
Jimi Ο χρήστης Jimi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2006
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το θέμα, πάντως ο ιδρυτής της “Watch Tower and Tract Society” (1879), Charles Taze Russell (1852-1916), λέγεται πως ήταν υψηλόβαθμος τέκτων. Κάποια Edith Starr Miller ( ανέφερε στο βιβλίο της του 1933 “Occult Theocrasy” (sic) τον Russell ως «Knights Templar Mason». Η αλήθεια είναι ότι από νωρίς είχε κατηγορηθεί η Watch Tower για χρήση μασονικών συμβόλων, τα οποία στη συνέχεια έπαψε να χρησιμοποιεί (για να θολώσει τα νερά. Το θέμα είναι αν οι όποιες «κρυμμένες εικόνες» αποτελούν τη συνέχεια.
__________________
"Κι ο κάθε πόνος μας είναι μια μυστική, πικρή επιστροφή στην άγια ταπεινότητα των απλών πραγμάτων" - Τάσος Λειβαδίτης
----------------------------
www.xesemesa.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.