Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-09, 18:26
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή ΕΠΕΙΓΟΝ!! Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ!

ΕΠΕΙΓΟΝ!! Η ΩΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ!

Μια φιλη καλη η agelina μου ανοιξε τα ματια και την ευχαριστω απο βαθυ καρδιας!

Δειτε και εσεις:

ΠΟΛΙΤΕΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΟΤΑΓΟΥΜΕ !
ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟΥ ΨΕΜΑΤΟΣ !
Να μην υπακούσουμε σαν "πρόβατα" στο κάλεσμα να κλείσουμε τα φώτα το Σάββατο από 8.30 έως 9.30μμ. 28 Μαρτιου 2009, κι αυτοί που βάζουν τους ψευτοοικολόγους να τσιρίζουν, να κυκλοφορούν με τζετ και λιμουζίνες*, να ρημάζουν τις οικονομίες, να μας διχάζουν ώσπου να αφοπλιστούν από το τέλος του πετρελαίου**.
Δεν είναι τίποτε παραπάνω από μια άσκηση επιβολής πειθαρχίας.
Πείτε ΟΧΙ στη μαζική υποταγή και στην ενοχοποίηση των πολιτών του κόσμου.

Δεν είμαστε ένοχοι εμείς οι απλοί πολίτες του κόσμου για την οικολογική καταστροφή του πλανήτη. Δεν εξαρτάται από εμάς η σωτηρία του πλανήτη.
Τον πλανήτη τον καταστρέφουν συστηματικά οι λίγοι, αθέατοι και μεγάλοι, που μπορεί να μη φορούν κουκούλες αλλά κρύβονται μέσα στις σκιές και παίζουν με τις ζωές μας σε ένα ντελίριο επίδειξης ισχύος.

ΜΗΝ ΥΠΑΚΟΥΣΕΤΕ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ.
Δεν είμαστε εμείς υπεύθυνοι για αυτήν την ρυπογόνα τεχνολογία. Η ηλεκτροκίνηση των αυτοκινήτων ήταν δυνατή εδώ και 40 χρόνια αλλά θέλαν να πουλήσουν τα πετρέλαιά τους.
Δε μας έχουν αφήσει καμιά επιλογή από το να χρησιμοποιούμε την ρυπογόνα τεχνολογία τους κι έτσι αθελά μας να γινόμαστε συμμέτοχοι αυτής της οικολογικής καταστροφής.
Αυτοί οι μεγάλοι και ισχυροί έχουν την επιλογή της επιβολής μιας μή ρυπογόνας τεχνολογίας αλλά εμείς δεν έχουμε τη δυνατότητα της χρήσης μιας μή ρυπογόνας τεχνολογίας. Μας έχουν κάνει χωρίς την θέλησή μας συνένοχους σε ένα οικολογικό έγκλημα.
Και τώρα με αυτήν την άσκηση επιβολής πειθαρχίας προσπαθούν να μας αποσπάσουν και την ομολογία ότι εμείς είμαστε συνυπεύθυνοι για αυτήν την καταστροφή. Μας λένε ότι από εμάς εξαρτάται η σωτηρία του περιβάλλοντος όταν εμείς δεν έχουμε καμμία συμμετοχή στις αποφάσεις που καθορίζουν τη ζωή μας. Μας λένε να πλένουμε με κρύο νερό για να κάνουμε οικονομία στην Ενέργεια. Μα αν η ενέργεια παραγόταν από τον ήλιο και τον άνεμο τότε η παραγωγή της δε θα επιβάρυνε το περιβάλλον.
Το θέμα δεν είναι πόση ενέργεια καταναλώνουμε αλλά πόσο ρυπογόνος είναι ο τρόπος παραγωγής αυτής της ενέργειας κι αυτό δεν το καθορίζουμε εμείς, οι πολίτες του κόσμου, αλλά οι ασυνείδητοι, προδότες και μισάνθρωποι που παίρνουν τις αποφάσεις. Η Δ.Ε.Η. (ο ανηλεής αυτός δολοφόνος που το μόνο που ξέρει είναι να ρυπαίνει και να αυξάνει συνεχώς το κόστος της ενέργεια) ετοιμάζεται να κάνει κι άλλο εργοστάσιο παραγωγής ρεύματος με λιθάνθρακα.
Και τώρα μας ζητούν να κλείσουμε όλοι τα φώτα το Σάββατο από 8.30 έως και 9.30. Το ονομάζουν ώρα της Γης αλλά δεν είναι τίποτα παραπάνω από μια άσκηση επιβολής πειθαρχίας και μια Δήλωση υπαιτιότητας και ενοχής για την οικολογική καταστροφή του περιβάλλοντος.

Αυτοί θέλουν για μια ώρα να είμαστε στο σκοτάδι.

Εμείς απαντάμε με μια ώρα μέσα στο φως.

ΣΑΣ ΚΑΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΩΡΑ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ
ΝΑ... ΑΝΑΨΕΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ ΣΑΣ.

ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΟΤΙ....

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ ΠΡΟΣ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΗ.
ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΩΝ ΜΕΓΑΛΩΝ ΚΑΙ ΙΣΧΥΡΩΝ ΠΟΥ ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ ΤΩΡΑ ΜΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ.
ΔΕΝ ΕΥΘΥΝΟΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΒΑΛΕΙ.
Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΣΙΚΟΙ ΠΟΡΟΙ ΑΝΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.
ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΩΝ ΨΕΥΔΩΝ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΗΣ
ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΑΠΟΖΗΤΟΥΜΕ ΤΟ ΦΩΣ. ΕΝΑ ΦΩΣ ΠΟΥ Ο ΗΛΙΟΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΤΙΜΟ.
ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΩΝ ΨΕΥΔΩΝ ΤΟΥΣ, ΣΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΜΙΑΣ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝΕ, ΜΙΑΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΡΩΝ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ, ΑΠΑΝΤΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΦΩΣ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ, ΤΟ ΞΥΠΝΗΜΑ ΜΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΗΘΑΡΓΟ, ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΦΩΤΟΔΟΤΗ ΗΛΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΔΙΔΑΣΚΕΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΙΔΙΟ ΣΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ.
ΑΣ ΜΗΝ ΕΛΠΙΖΟΥΝ ΟΙ ΛΙΓΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΙΣΧΥΡΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΕΝΟΧΟΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΠΝΙΞΟΥΝ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΜΑΣ.

ΑΠΑΝΤΟΥΜΕ ΜΕ ΦΩΣ.....

ΑΝΑΨΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΣΠΙΤΙΩΝ ΣΑΣ. ΑΣ ΛΑΜΨΕΙ Η ΝΥΧΤΑ. ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΤΟ ΣΚΟΤΟΣ ΤΗΣ ΑΓΝΟΙΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΝΙΞΕΙ ΟΥΤΕ ΣΥΜΒΟΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΣ ΜΑΣ ΛΟΥΣΕΙ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ...

ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΤΩΡΑ!!!!

ΜΕΤΑ ΤΙΜΗΣ....
ΟΝΑΣΑΝΔΡΟΣ
ΔΙΚΤΥΟ ΕΝΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ !
ΑΝΑΡΤΗΣΤΕ ΤΟ ΣΕ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ !
ΕΝΕΡΓΕΙΣΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ!

http://www.dailymail.co.uk/news/arti...ivate-jet.html

Δεν γνωριζα το υπουλο σχεδιο τους.

Και μεχρι της 20.30 θα μπω σε καθε φορουμ που θα βρω τετοια ανακοινωση και θα τους ριμαξω ανοιγοντας τα ματια τους στην αληθεια!

Τωρα θα δουνε με το σπαθι της Αγαπης που σωζει τους δικαιους απο τις απατες των βαμπιρ και με την ασπιδα της Αληθειας, τί πάει να πει ΙΝΤΙΓΚΟ!
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-09, 20:33
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε ΙΝΤΙΓΚΟ μου έκανε εντυπωση η σφοδρότητα που εναντιώνεσαι σε
αυτήν την καθαρά ΣΥΜΒΟΛΙΚΗ προσπάθεια που έγινε.....

Δεν ήταν ο κύριος σκοπός η εξοικονομηση ενέργειας αλλά μια προσπάθεια
συνεννόησης απλων ανθρώπων σε παγκόσμιο επίπεδο και πέτυχε...

Θα ήθελα λοιπόν να σε ρωτήσω που είναι το μεμτό σε αυτό ????????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-09, 22:03
Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53
ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53 Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ 53 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2008
Περιοχή: ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΗ
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Φίλε ΙΝΤΙΓΚΟ

Πραγματικά απόρησα κι εγώ με τον τρόπο που παρουσίασες το θέμα.

Ηταν μία δράση που ξεκίνησε και υποστηρίχθηκε απο φορείς και

μεμονωμένους ανθρώπους ελεύθερα και ανοιχτά. Όσοι την υποστήριξαν

έβαλαν την υπογραφή τους. Αυτό και μόνο δικαιώνει την προσπάθεια.

Και βέβαια μέσα σε μία ελεύθερη κοινωνία είναι αποδεκτός και ο αντίλογος.

Ο αντιλέγων όμως θα πρέπει και αυτός να το κάνει επωνύμως.

Το ΟΝΑΣΑΝΔΡΟΣ και το ΔΙΚΤΥΟ ΕΝΕΡΓΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ που υπογράφουν

το κείμενο που μας παρέθεσες εμένα δεν μου λεει τίποτα. Ποιοί είναι οι

άνθρωποι αυτοί και τι επιδιώκουν δεν ξέρω. Ξέρω όμως πάρα πολύ καλά

τους σκοπούς και το έργο του WWF που συντόνισε την προσπάθεια αυτή.

Και πραγματικά ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΠΕΤΥΧΕ.
__________________
ΑΝ ΔΕΝ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΘΑ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ (ΑΝΝΙΒΑΣ)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-09, 22:47
Το avatar του χρήστη Νηρηιδα
Νηρηιδα Ο χρήστης Νηρηιδα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2008
Μηνύματα: 364
Προεπιλογή

Να πω πως κι εγω απορησα.Γενικα το ολο μηνυμα μου φανηκε πολυ ακραιο,λαθος και αναιτιο

Παράθεση:
Δεν είμαστε ένοχοι εμείς οι απλοί πολίτες του κόσμου για την οικολογική καταστροφή του πλανήτη. Δεν εξαρτάται από εμάς η σωτηρία του πλανήτη.
Τον πλανήτη τον καταστρέφουν συστηματικά οι λίγοι, αθέατοι και μεγάλοι, που μπορεί να μη φορούν κουκούλες αλλά κρύβονται μέσα στις σκιές και παίζουν με τις ζωές μας σε ένα ντελίριο επίδειξης ισχύος
Ειδικα με αυτο το κομματι.Δηλ.να μην κανουμε γενικα τιποτα;
Ολοι ευθυνομαστε και με το να λεμε φταινε οι μεγαλοι κι εμεις νιπτουμε τας χειρας δε θα βοηθησει σε κατι.Οι μεγαλοι αν μαζευοντουσαν ολοι οι"μικροι"θα αναγκαζοναν να αλλαξουν.

Διαβασα προσφατα σε αυτο το blog μια πολυ ενδιαφερουσα ιστορια για το ποιοι και γιατι δημιουργησαν αυτες τις οικολογικες οργανωσεις.

Αυτο δε σημαινει πως δεν εσβησα τα φωτα.Το εκανα για μενα.Οπως προσπαθω σε καθε τι να εξοικονομω ενεργεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-09, 23:59
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Αγαπητέ Indigo, δεν κατακρίνω τη σφοδρότητα με την οποία υποστηρίζεις τη θέση σου αλλά με προβληματίζει ο λόγος που έχεις αυτή τη στάση απέναντι στην εν λόγω προσπάθεια.

Η ώρα της Γης ήταν ένα κάλεσμα όπως τόσα άλλα με υγιή και ανθρωπιστικά αίτια. Γιατί σε τρομάζει κάθε οργανωμένη προσπάθεια και τη μεταφράζεις σε "νεο-προβατοποίηση"; Πολλές φορές έχουν γίνει έρανοι από τηλεοπτικά κανάλια ή από μεμονωμένες ομάδες για να δοθούν χρήματα σε πραγματικά χρήσιμους σκοπούς. Κι αυτά είναι υγιή καλέσματα στα οποία ανταποκρίνεται όποιος το επιθυμεί. Κάτι ανάλογο λοιπόν συμβαίνει και σε αυτές τις περιπτώσεις. Σίγουρα δεν είσαι εσύ υπεύθυνος που τόσα εκατομμύρια κόσμου πεθαίνουν από την πείνα ή από απλές ασθένειες αλλά αυτό δεν σημαίνει πως η συμμετοχή σου (ή ακόμη και η μη συμμετοχή σου!) σε μία τέτοια οργανωμένη αντίδραση σε καθιστά ζώο!

Τέτοιες ενέργειες έχουν καθαρά συμβολικό χαρακτήρα και δεν αποτελούν την οριστική λύση των εν λόγω προβλημάτων. Τέτοιες οργανωμένες προσπάθειες δηλώνουν πως ο απλός πολίτης δεν κοιμάται και πως οι συμμετέχοντες σε αυτές τις εκδηλώσεις γνωρίζουν τους υπαίτιους. Γιατί θα πρέπει να χαρακτηριστούν αυτοί οι άνθρωποι ως ζώα και εξαπατημένοι;

Ακόμη και αυτή η ελάχιστη πράξη ήταν ένας τρόπος εξοικονόμησης έστω μηδαμινών φυσικών πόρων και έστω ως τέτοια πρέπει να αναγνωρίσεις την αξία της. Αυτές οι πράξεις αποτελούν τουλάχιστον ένδειξη πως γνωρίζεις το πρόβλημα και πως σε ενδιαφέρει η λύση του και θεωρώ πως με το να πράττεις το αντίθετο απλώς διαιωνίζεις την ήδη δυσμενή κατάσταση στον πλανήτη.

Καλό είναι να μην ψάχνουμε συνωμοσίες εκεί που δεν υπάρχουν ή να τις δημιουργούμε εκ του μηδενός. Σε κάθε περίπτωση, ακόμη κι αν κανένα καλό δεν επέφερε μια τέτοια πράξη, τουλάχιστον δεν συνετέλεσε στο κακό που προκαλούμε στον πλανήτη μας.

Αυτά...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 30-03-09 στις 00:00
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-03-09, 01:03
Το avatar του χρήστη Άπαν
Άπαν Ο χρήστης Άπαν δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής της κοινότητας του μεταφυσικού
 
Εγγραφή: 26-09-2003
Περιοχή: Utopia
Μηνύματα: 294
Προεπιλογή

Είτε με ανοικτά είτε με κλειστά τα φώτα , το θέμα είναι να "βλέπουμε" . Καλά και χαριτωμένα όλα αυτά τα παιχνίδια με τα φώτα . Δε θεωρώ ότι έχουν καμία σημασία. Είναι αδιάφορα. Όπως και να έχει το οικολογικό πρόβλημα δε λύνεται με ασπιρίνες του τύπου "Χαμήλωσε λίγο τη θέρμανση" ή " Πάρε υβριδικό αυτοκίνητο" . Κυρίως lifestyle είναι όλα αυτά παρά ουσία.

Έχει κανείς διάθεση να πει όχι σε αυτοκίνητο, κλιματισμό, πετρέλαιο, μεγαλουπόλεις κτλ. ;;;
Γιατί δε "βλέπω" και πολύ κόσμο ...
__________________
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
Παραγωγός της "Ραδιοφωνικής Αστρικής Πύλης"
Albedo14 web radio , www.albedo14.com
Podcast Αστρικής Πύλης .................. Αρχείο Εκπομπών
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-03-09, 01:03
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ
Δεν γνωριζα το υπουλο σχεδιο τους.

Και μεχρι της 20.30 θα μπω σε καθε φορουμ που θα βρω τετοια ανακοινωση και θα τους ριμαξω ανοιγοντας τα ματια τους στην αληθεια!
Τι από όσα διάβασες στο μήνυμα που σου έστειλαν σε έκανε να πειστείς για τη σοβαρότητα των λόγων της συγκεκριμένης ομάδας; Προσωπικά δεν διάβασα σε κάποιο σημείο οποιεσδήποτε αποδείξεις για τα λεγόμενά τους ώστε να πειστώ.

Συμφωνώ με τους προηγούμενους ομιλητές ότι δεν υπάρχει λόγος να φανατιζόμαστε, πόσω μάλλον να φανατίζουμε και ειδικά όταν μιλάμε για συμβολικές πράξεις που αν μη τι άλλο δεν βλάπτουν κανένα. Δεν έγινε τίποτε αν κάποιος άναψε ή έκλεισε τα φώτα του, με χαροποίησε πάντως που έγινε η κίνηση αυτή η αφορμή για να συζητηθεί για άλλη μια φορά το οικολογικό πρόβλημα.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-09, 07:41
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Καταρχην φιλοι μου να σας εκφρασω το σεβασμο μου και να σας πω ολους σας ενα μεγαλο μπραβο απο καρδιας. Καθως καταλαβατε οτι δεν ειναι δικο μου το κειμενο (βεβαια φαινεται πεντακαθαρα οτι δεν ειναι δικο μου), πραγματι εγω απλα το βρηκα, με εβαλε σε σκεψεις και προβληματιστηκα και ετσι ειπα να σας το παραθεσω αθικτο ωστε να το συζητησουμε. Χαιρομαι να μιλαω μεσα σε αυτο το φορουμ βρε αδελφε. Εδω ευχαριστιεμαι ερευνα με εσας φιλοι μου μεσα σε ενα ευχαριστο και ζεστο κλιμα.

Να σας πω λοιπον και εγω ποια η δικη μου άποψη, που διαφερει ισως λιγακι απο το κειμενο, αλλα χαρη στο κειμενο που εχει καποιες αληθειες με εκανε να ανοιξω τα ματια μου, σε κατι που το βλεπω καθημερινα.

Απλα νομιζω οτι εκεινοι που εγραψαν το κειμενο, χρειαζοταν να δωσουν καποιες διευκρινισεις και το να αναψουμε τα φωτα ολοι μαζι, το μονο μηνυμα που θα διναμε ειναι οτι δεν μας κροϊδευουν. Μα αυτο δεν θα εσωζε και παλι τον πλανητη και ουτε και θα γινονταν απο κρεας οι μεγαλοβιομηχανοι και ολοι εκεινοι που ρυπαινουν με τα εργοστασια. Θα σας εξηγησω τι εννοω.

Θα μπορουσαμε λοιπον ισως να επαναλαβουμε καποια ετσι μαζικη δραση εστω στην Ελλαδα και με πανό στα χερια να δηλονουμε συνθηματα που θα λενε, "Εμεις κλεινουμε τους διακοπτες του σπιτιου μας εκει που δεν τους χρειαζομαστε καθημερινα, ακολουθουμε το καλυτερο δυνατο με τροπους ανακυκλωσης. Τωρα κλειστε και εσεις τα εργοστασια σας που ευθυνονται περισσοτερο για ολα. Αλλαξτε τους τροπους παραγωγης ενεργειας. Για να σωσουμε τον πλανητη, τωρα χρειαζεται να σταματησουμε εσας που τον ρυπαινετε με τις βιομηχανιες σας και τα αποβλητα τους". Σαμπως μεγαλο θα ειναι το πανό μου φαινεται, αλλά καταλαβατε τί εννοω.
Εχω μαζεψει 50 εφημεριδες για παραδειγμα και πανω και δεν εχουμε ούτε εναν καδο ανακυκλωσης χαρτιου εδω που μενω εγω αυτον τον καιρο, θελει μια ωρα ταξιδι για τον κοντινοτερο καδο ανακυκλωσης χαρτιου και δεν διαθετω αμαξι, ασε που αν θα ειχα αμαξι παλι φταιω διοτι ρυπαινω το περιβαλλον παλι με το καυσαεριο. Και το λεωφορειο που θα παρω παλι θα καψει βενζινη και παλι ρυπαινω. Και πώς θα παω στη δουλεια μου εγω βρε αδελφε; Βλεπετε οτι μας δουλευουν; Μας εχουν δεσει τα χερια που λενε. Ετοιμασα στην αρχη κι εγω φακους και δαβλους με φως για να κατεβω και εγω με δεος και συγκινηση να παρω μερος σε αυτην την συλλογικη συμβολικη προσπαθεια. Ναι η προσπαθεια ηταν συμβολικη. Μα κρυβοταν απο πισω της υποσυνειδητο μηνυμα προς ολους μας. Μηνυμα οτι ταχα μου αν ξεκινησουμε να ανακυκλονουμε και να μειωνουμε την καταναλωση ενεργειας, θα σωσουμε τον πλανητη λες και θα ειναι αυτο αρκετο. Ναι μεν ειναι αναγκαιο, και ετσι να κανουμε, μα να μην εφησυχαζομαστε διοτι δεν αρκει να χαμηλονουμε τη λαμπα που καιει 40W, για να σωσουμε τον πλανητη. Μας ριχνανε σταχτη στα ματια. Για να μην ξεσηκωθουμε απεναντι στους μεγαλοπλουσιους μεγαλοβιομηχανους εντοπιζοντας αυτο το σημαντικο αγκαθι, που δεν θα μας αφησουν να σωσουμε τον πλανητη μας ποτε, αν δεν συνδυασουμε την προσωπικη οικονομια καθημερινη απο εμας μαζι με την απαιτησή μας δικαιωματικα να κλεισουν τους ρυπογονους τροπους λειτουργιας τους. Αυτο κανανε εχθες υποσυνειδητα. Κουκουλωσανε τους επισης σημαντικους υπαιτιους του προβληματος. Επισης σημαντικους οπως και εμεις. Μας αφησανε να δουμε τη μιση αληθεια για να μην ξεσηκωθουμε. Εμαθα χαρη στη δημοσιευση που με εκανε να ξυπνησω και να ψαξω περισσοτερο, οτι υπαρχει τροπος διαφορετικος για να μην ρυπαινουμε το περιβαλον οπως η ηλιακη ενεργεια και η αιολικη, επισης εμαθα παραλληλα οτι υπαρχουν ηλεκτρικα αυτοκινητα ομως δεν τα βγαζουν στο εμποριο για να πουλάνε τα πετρέλαιά τους και το αποκορυφωμα ητανε, οταν εμαθα οτι η ΔΕΗ θα μπορουσε να λειτουργει με άλλη πηγη ενέργειας που δεν θα ρυπαινει το περιβαλλον. Διαβασα λοιπον τη δημοσιευση, εκεινη που σας παρεθεσα πρωτη πρωτη μεσα στο θεμα, που δεν ειναι δικη μου δημοσιευση, την ειδα και μου ανοιξε τα ματια και εμεινα μ***ς .

Και ειπα να τη μοιραστω μαζι σας και να συζητησουμε τα υπερ και τα κατα της αποψης που βρηκα και σας παρεθεσα. Να βρουμε τις αληθειες και να απορριψουμε τα ψεματα. Και μην αφηνετε κανεναν να σας ριχνει σταχτη στα ματια. Πατανε επανω στην αγνοιά μας και στο φιλότιμό μας. Και δεν τους καιγεται καρφακι τους πλουσιους για τους υπολοιπους συνανθρωπους και για τον πλανητη Γη (πλην ελαχιστων εξαιρεσεων).

Προτεινω επαναληψη τακτικη της συλλογικης δρασης και να ενωσουμε τις φωνες μας οπως και εχθες. Μπραβο σε ολους που ειμαστε ευαισθητοποιημενοι παντως και ψαχνουμε για λυσεις και κατεβαινουμε στους δρομους και ενωνουμε τις φωνες μας. Απλα αυτη τη φορα να γνωριζουμε ολη την αληθεια και να φωναζουμε τα σωστα συνθηματα στους δρομους. Ναι φταιμε! Να κοιταξουμε να αλλάξουμε τη συμπεριφορα μας απεναντι στον πλανητη Γη. Εντοπιζουμε και τους συνυπαίτιους ομως τωρα!! Μην υποτιμανε τη νοημοσυνη μας. Καθοτι καλη καρδια και ευαισθητοποιημενη εχει αρκετος κοσμος, μα αν δεν επικεντρωθουμε παραλληλα και ταυτοχρονα και σε εκεινους που ρυπαινουν με τεραστιες ποσοτητες τον πλανητη, δεν βλεπω να σωζεται ο πλανητης. Και μην πηγαινουμε στο άλλο άκρο, ετσι;; Μουσιτσες καποιοι απο εμας ειμαστε αχαχχαχα. Ειναι λαθος να πουμε, αφου δεν μπορω να τον σωσω παρε μια μουτζα πλανητη Γη εσυ και παρε και παραπανω ρυπανση και απο εμενα;;; Μεγα λαθος. Απλα μπορουμε να επικεντρωθουμε παραλληλα σε καθε πηγη που καταστρεφει τον πλανητη και τοτε θα τον σωσουμε φιλοι μου. Ενωμενοι μπορουμε να επιτυχουμε τα παντα για το καλο ολων μας και για το καλο των παιδιων μας.

Εμενα αυτο με βοηθησε να καταλαβω η δημοσιευση. Οντως φταιω που καταστρεφω τον πλανητη. Μα επισης χρειαζεται να σταματησω περα απο τον εαυτο μου, εκεινους που αληθινα αν κανουν τις σωστες κινησεις, θα σωθει ο πλανητης μας.

Παντως πραγματι λιγο υπερβολικο να ανοιξουμε ολοι μαζι τα φωτα εκεινη την ωρα που εστω μας κοροϊδεψαν, αλλα ολοι μαζι δειξαμε στους εαυτους μας οτι σαν ανθρωποι μπορουμε να ενωσουμε τις φωνες μας και αυτο με συγκινησε.

Θα ελπιζω ολοι μας να κανουμε οσα μπορουμε για να ρυπαινουμε λιγοτερο το περιβαλλον ο καθενας με προσωπικες προσπαθειες και παραλληλα ελπιζω να δειξουμε με το δαχτυλο, εκεινους που μπορουν να βοηθησουν περισσοτερο σε αυτην την προσπαθεια για τη σωτηρια του πλανητη.
Αλλαξτε τις πηγες ενεργειας στα εργοστασια σας, δεν πειραζει αν το κερδος σας θα μειωθει, καντε κατι και βοηθηστε μας να σωθει ο πλανητης μας. Δωστε μας ηλεκτρικα αυτοκινητα εφοσον υπαρχουν και οι πετρελαιάδες ας βρουνε να κανουν καποια αλλη δουλεια επαγγελματικα, ας θυσιαστουν στο βωμο της σωτηριας του πλανητη μας. Ας γινουν οι ηρωες μας, δικοι μας και των παιδιων μας. Δωστε μας καδους ανακυκλωσης γυαλιου χαρτιου πλαστικου μπαταριες, μην μας αναγκαζετε να πεταμε σε εναν καδο ολα τα αποριματα. Θελουμε να λαβουμε μερος στην ανακυκλωση, παρακαλω επιτρεψτε μας και βοηθηστε μας να το κανουμε.

Εσεις τι λετε φιλοι μου; Καλα τα λεω;; Αν λεω κατι λάθος, πειτε μου να μαθω και να το διορθοσω. Βοηθηστε με να μαθω αν τα λεω καλα. Ολοι μας να συνεργαστουμε. Εξαλλου ολοι μας το ιδιο θελουμε. ΝΑ ΣΩΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΓΗ.
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-09, 08:28
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

anyway...

Για το θέμα των εναλλακτικών μορφών ενέργειας, δεν θυμαμαι που το διαβασα, αλλά το σημαντικο είναι πως οι ίδιες οι εταιρείες πετρελαίου κατέχουν πολλές πατέντες υλοποίησης τρόπων για αξιοποίηση των εναλλακτικών πηγών ενέργειας. Όμως αυτές τις πατέντες τις έχουν δεσμεύσει και δεν επιτρέπουν την αξιοποίησή τους, αναγκάζοντας τον κόσμο να καταναλώνει "συμβατικές" πηγές ενέργειας...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-04-09, 11:18
Το avatar του χρήστη THE KEEPER OF SECRET
THE KEEPER OF SECRET Ο χρήστης THE KEEPER OF SECRET δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2004
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

...Παντως αν η ΣΩΤΗΡΙΑ του Πλανητη εξαρτάται απο το αν παιζω εγω και ποσο συχνά με τους διακόπτες του σπιτιού μου, τοτε αυτοι που προτείνουν τέτοια μέτρα ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ και μάλιστα πολύ συχνά.
Λυπάμαι για την γλώσσα που αναγκάζομαι να χρησιμοποιήσω αλλα κάποιοι μας έχουν για πολύ ηλίθιους μην πω τίποτα χειρότερο.
Μένω σε βιομηχανική περιοχή της Αθηνας και το τι ΦΟΥΓΑΡΟ τρώω στην μουρη καθε ημέρα δεν λέγεται.
Και βγαίνει μετα καθε κυράτσα (συζυγος ιδιοκτήτη φουγάρων) απο την Εκάλη και με προτρέπει να σβήσω τα φώτα(ειναι και ρομαντικό) στο σπίτι.
Ρε ούστ απο δω εσεις και οι ακτιβίστικες ΛΑΛΑΚΙΕΣ σας.
__________________
ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΓΙΑΛΟΣ
Ή ΣΤΡΑΒΑ ΑΡΜΕΝΙΖΟΥΜΕ...?

ΜΕΛΕΤΕΙ ΤΟ ΠΑΝ.!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontro_mpizeli : 01-04-09 στις 15:55
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.