Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Ποια είναι η πιο αγαπημένη σας -ή η πιο γνωστή- θεωρία συνωμοσίας
Απόκρυψη ερχομού νοήμονος ζωής στον πλανήτη μας (Roswell κτλ) 13 23,64%
Εβραϊκοί δάκτυλοι και προπαγάνδα (παγκόσμια κυβέρνηση, Πρωτόκολλα Σοφών, ανθελληνισμός, κτλ) 9 16,36%
Ομάδα Ε 1 1,82%
Διαστημική (πήγαμε στη Σελήνη, Εναλλακτική Λύση 3 κ.α) 2 3,64%
Δολοφονίες προσώπων (π.χ Κέννεντυ, οικ. Ωνάση, Νταϊάνα κτλ) 7 12,73%
Ναζί και οι σχέσεις τους με τα ΑΤΙΑ και τον αποκρυφισμό 1 1,82%
Παιδιά του 1983 5 9,09%
Φονικοί Ιοί κατασκευασμένοι από τους ανθρώπους (HIV, γρίπη των χοίρων-πτηνών κ.α) 6 10,91%
Αξιοπιστία Θρησκειών (άρνηση ιστορικότητας θρησκευτικών προσώπων, μηχανορραφίες, θρησκεία και πολιτική) 11 20,00%
Ψήφισαν: 55. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-02-12, 20:44
Το avatar του χρήστη fantasy
fantasy Ο χρήστης fantasy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Άμα διαβάζεις κάτι τέτοια απορείς είναι αλήθεια ή όχι;

http://www.teithes.com/forum/index.php?showtopic=9353

Ναι παιδιά κοιτάξτε τι του καταμαρτυρούν του καημένου. Σήμερα το διάβασα και λέω αν το ήξερα κι εγώ και οι Έλληνες δεν θα τον ψηφίζαμε, αλλά για πέστε μου τελικά είναι θεωρία συνωμοσίας ή είναι μια αλήθεια που πρέπει να μας ανησυχήσει όλους;

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-12, 01:00
Guest

Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλη fantasy στο θέμα του Τεκτονισμού ένα φίλος κατέθεσε μια ιστοσελίδα
που από ότι έγραφε περιέχει στοιχεία ότι ο Γ.Α. Παπανδρέου είναι τέκτονας...
Πήγα να το διαβάζω και περιέχει την ιστορία της Γιαγιάς του ΓΑΠ....
Αρχίζει απο το 1623 μέσα αναφέρει συγγένειες και γάμους με την Βασιλική
Οικογένεια της Ιρλανδίας και του Βυζαντίου ανακατεύει τους Ιππότες της
Μάλτας οικογένειες από Ρωσία, Γερμανία, Λιθουανία ,Πολωνία μόνο
συγγένεια με τον Δράκουλα δεν αναφέρει.......

Ούτε για Τέκτονες έλεγε ούτε και για κάτι άλλο ενδιαφέρον.....
Τώρα φιλη fantasy καταθέτης μια ιστοσελίδα που λέει πως είναι Εβραίος
και η μάνα του είναι εβραϊκής καταγωγή και ο πατέρας της μάνας του
στέλεχος των Ιεχωβάδων!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πιστεύω πως με όλα αυτά γυρνάμε τον μύλο της ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ
ηθελημένα με απουσία στοιχείων......

Μετά ρωτάμε γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη παραπληροφόρηση και οι θεωρίες
συνωμοσίας φουντώνουν...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-12, 11:16
Senior Member

Προεπιλογή

Φίλε μου Avatargr καλημέρα.
Έτσι όπως το γράφεις μου δίνεις την εντύπωση ότι το έχω συντάξει εγώ προσωπικά. Ηρέμησε. Το ξέρω για όλους έχουν πει καλά και κακά τον Παπανδρέου θα άφηναν έξω; Απλά το είδα χθες και ταράχτηκα και ήθελα να δω αν αληθεύει. Μόνο αυτό. Δεν είμαι κατά του, το παραδέχομαι κι εγώ τον ψήφισα, άλλά αν είναι θεωρίες συνωμοσίας δεν πειράζει. Αν όμως είναι αλήθεια; Έχεις δίκιο όταν λες ότι παραπληροφορούν τον κόσμο χωρίς στοιχεία. Ακόμα και για το Χριστό έχουν πει τόσα. Ο κόσμος δεν πιστεύει στις θεωρίες συνωμοσίας όπως παλιά γιατί έχει καταλάβει ότι ο καθένας κρίνεται άσχημα από τους αντιπάλους του. Εσύ ΄π.χ. μισείς εμένα και λες σε όλους κακά λόγια. Υποθετικά μιλάω. Ο καθένας με το δικό του μυαλό θα κρίνει αν αυτό που είπες είναι αλήθεια ή όχι. Κάποιοι θα επηρεαστούν από σένα κάποιοι θα σκεφτούν γιατί το είπες και και οι υπόλοιποι δεν θα τους νοιάξει, θα έχουν σχηματίσει δική τους γνώμη για το άτομο μου. Θελω να πιστεύω λοιπόν πως είναι ψέμα όσα είπαν για τον Παπανδρέου.

* Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο· καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο· το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή. Καζαντζάκης.

Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-12, 13:49
Guest

Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη fantasy κατ' ουδένα τρόπο υπαινίχτηκα ότι είσαι εσύ το έχεις συντάξει
το θέμα με τον ΓΑΠ ούτε και φαίνεται κάν απο τα γραπτά μου....

Δυστυχώς το αρχαίο ρητό είναι πάντα σε ισχύ...
Δρυός πεσούσης πας ανηρ ξυλεύεται...
(όταν χάσει κάποιος τη δύναμή του κάποιοι τρέχουν να εκμεταλλευτούν την
ευκαιρία εις βάρος του)

Αυτό δεν μου αρέσει καθόλου....
Όταν είναι όρθιος κάποιος εκεί να τον χτυπήσεις....

Δυστυχώς φίλη fantasy οι θεωρίες συνωμοσίας ζουν και βασιλεύουν και το
χειρότερο είναι πως όλο και ποιό πολλοί τις πιστεύουν αλλά και ακόμα
περισσότεροι τις αναπαράγουν....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-02-12, 14:25
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fantasy Εμφάνιση μηνυμάτων
Άμα διαβάζεις κάτι τέτοια απορείς είναι αλήθεια ή όχι;

http://www.teithes.com/forum/index.php?showtopic=9353

Ναι παιδιά κοιτάξτε τι του καταμαρτυρούν του καημένου. Σήμερα το διάβασα και λέω αν το ήξερα κι εγώ και οι Έλληνες δεν θα τον ψηφίζαμε, αλλά για πέστε μου τελικά είναι θεωρία συνωμοσίας ή είναι μια αλήθεια που πρέπει να μας ανησυχήσει όλους;
TEITHES!!!
Διαβάζεις το φόρουμ των τειτζίδων; WoW!

Πάμε ρε τει αρρώστια! Γίναμε πασίγνωστοι λέμε.

Σε κάθε του ποστ γίνεται πόλεμος από κάτω, μόνο με πυρηνικά που δεν εξοπλίσαμε τον υπολογιστή μας για να διαλύσουμε το λαπτοπ του!

Τα περισσότερα από τα γλαφυρά που λέει, τα επινοεί ο ίδιος, οπότε...

Ως εκ τούτου, ακόμη και όντως εξωγήινοι να υπήρχαν και να μας το έλεγε αυτός, πάλι δε θα το πιστευα.

Άκου 'κει, τειθες!
you 're famous serpantina!
Παλιά 21-02-12, 21:09
Senior Member

Προεπιλογή

Καλησπέρα Vakryle. Χάρηκες ε; Θα σε απογοητέψω όμως. Κάτι άλλο έψαχνα στο google και τυχαία έπεσα σ' αυτή τη σελίδα. Έτυχε. Αφού σου έδωσα τέτοια χαρά χαλάλι το ψάξιμο φίλε. Αυτό θέλω εγώ να δίνω χαρά στους φίλους μου. Ούτε ειρωνεία είναι, ούτε καλαμπούρι. Μιλω κυριολεκτικά. Δεν με παρεξηγείς ε;

Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-02-12, 18:36
Guest

Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλη fantasy ένας πολύ καλός λόγος που πολλοί πιστεύουν στις θεωρίες
συνωμοσίας είναι και η παράθεση ιστοσελίδων χωρίς να ψάχνουμε η και να
διερευνούμε τις πηγές τους αλλά ταυτόχρονα να προσπαθούμε να
διασταυρώνουμε αυτά που γράφουν και να μην τα δεχόμαστε αδιαμαρτύρητα
και χωρίς έρευνα....

Μέσα σε αυτό το πλήθος των θεωριών Συνωμοσιολογίας θα πρέπει να
ξεσκαρτάρουμε πολλά...

Ένας ακόμα κίνδυνος που υπάρχει και ίσως έχει αγνοηθεί είναι ότι μέσα στην
πληθώρα των θεωριών αυτών υπάρχουν κάποια πράγματα που χρίζουν να
ερευνηθούν αλλά "κάποιοι" για το ίδιο θέμα βάζουν σχετικές ιστοσελίδες
που μπερδεύουν και θολώνουν την όποια έρευνα...

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 13:32
Το avatar του χρήστη OANNHSEA
OANNHSEA Ο χρήστης OANNHSEA δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Τις πιο πολλές φορές η λέξη έρευνα είναι κάτι που δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο των ανθρώπων.
Θέλουν απλώς να πιστέψουν σε κάτι - σε κάτι που έξω από την πραγματικότητα τους...
Π.χ. γυναίκα γνωστού ηθοποιού πήγε σε κομμωτήριο (γύρω στα 1990 αυτό) χωρίς να ξέρουν πια είναι - εκεί έμαθε από τις κομμώτριες και κάποιες από τις πελάτισσες ότι πέραν πάσης αμφιβολίας ο άντρας της δεν είναι παντρεμένος και μάλιστα είναι δηλωμένος gay!!!

Έχετε κάτι να πείτε για έρευνα σε αυτή την περίπτωση;

Το παραμύθι είναι που πουλάει - το εξωπραγματικό.
Υπάρχουν δε πάρα πολλοί άνθρωποι που χρειάζονται αυτό το παραμύθι για να συνεχίσουν τη ζωή τους. Τη χωρίς κανένα ενδιαφέρον ζωή τους...
Είναι το αλάτι που τους λείπει - για αυτό και δεν κάνουν κανένα κόπο να το ερευνήσουν...

ΟΥ ΠΑΝΤΟΣ ΠΛΕΙΝ ΕΙΣ ΚΟΡΙΝΘΟΝ
BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE - ΦΩΤΙΑ ΠΕΡΠΑΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-02-12, 20:14
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: βριλησσια
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OANNHSEA
Τις πιο πολλές φορές η λέξη έρευνα είναι κάτι που δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο των ανθρώπων.
Σωστο.Το βλεπουμε αλλωστε καθημερινα στις θρησκειες,στην πολιτικη,ακομη και στα κουαφουρ οπως χαρακτηριστικα λες.

Παρολα αυτα ομως η απουσια ερευνας δεν συνδεεται παντα με την ταση να υιοθετηθουν συνωμοσιολογικα σεναρια.Αποκλειεις το ενδεχομενο να πιστευουμε σε συνομωσιες επειδη εκει ακριβως μας οδηγησε η ερευνα?
Παλιά 01-03-12, 15:19
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

Οι θεωρίες συνομωσία πουλάνε πάρα πολύ στον κόσμο.
Ανέκαθεν τα πάντα είχαν, έχουν και θα συνεχίσουν να έχουν συνομωσιολογικό χαρακτήρα.

Στο zapping έπεσα -που αλλού- στον εν Χριστώ αδερφό Λιακόπουλο. Δε θα σχολιάσω τα λεγόμενά του, δεν είναι επί του παρόντος. Εκείνη η εκπομπή είχε σαν θέμα τον Γ' Παγκόσμιο Πόλεμο. Όσο τον άκουγα, σκεφτόμουν το εξής, ότι δε χρειάζεται να είναι συνομωσία ή να έγκειται σε συνομωσία το κάθε τι.

Καλώς ή κακώς, καλώς για τους δανειστές, κακώς για εμάς, βιώνουμε μία τραπεζική κρίση που έχει αντίκτυπο και στις ζωές μας. Καθημερινά ακούμε για μειώσεις μισθών, περικοπές συντάξεων και όλα τούτα τα γραφικά και λογικό είναι ο καθένας από εμάς που εργάζεται και προσπαθεί να τα βγάλει εις πέρας με όσο τον δυνατόν περισσότερη αξιοπρέπεια του έχει απομείνει, να βάζει κακές σκέψεις με το μυαλό του. Να σκέφτεται το χειρότερο και να φαντάζεται ότι η αυριανή μέρα θα είναι -τουλάχιστον- ίδια (αν όχι χειρότερη, καλύτερη αποκλείεται) με την σημερινή. Ως εδώ καλά;
Ως εδώ καλά, λοιπόν.

Ο ανιστόρητος τηλεθεατής Έλληνας (μη το παίρνετε πατριωτικά, σκεφτείτε τον εαυτό σας σαν κομμάτι μάζας σε τούτο το πλανήτη), γαλουχημένος στην μίζερη καθημερινότητά του, σκεπτόμενος μόνο τα μπούτια της Μενεγάκη, τις σούβλες του Πάσχα, την φοροδιαφυγή της Εταιρίας του και το σταυρωμένο ψηφοδέλτιό του (οι υπόλοιποι λαοί του πλανήτη έχουν παρόμοια ήθη κι έθιμα, δεν είμαστε οι μόνοι), ενώ τόσο καιρό την πέρναγαν ζωή και κότα, ξαφνικά έπρεπε να στρώσουν χαρακτήρα! Ως εδώ καλά πάλι;
Ως εδώ καλά, πάλι.

Στρώνοντας τον χαρακτήρα, έπρεπε να περάσουν δύσκολες στιγμές με τις προαναφερθείσες περικοπές, απολύσεις και όλα τα συναφή. Ως εδώ περιγράφω απλά μια αλήθεια. Τραγικές - ξετραγικές αυτές είναι αλήθειες.

Κάποιοι που σκεφτόταν λίγο περισσότερο (εγώ δεν ήμουν μέσα σ' αυτούς) έλεγαν ότι όλο αυτό το παραμύθι που ζούμε αυτά τα χρόνια, θα έχει ένα κακό τέλος. Το λέγανε, γιατί ήταν γνώστες. Προσέξτε, δεν ήταν συνομώτες, απλά γνώστες!!!

Ο Λιακόπουλος και ο κάθε Λιακόπουλος ασπαζόταν αυτές τις λογικές εξηγήσεις και μελέτες και τις παρουσίαζαν στον κόσμο. Το ζουμί της υπόθεσης είναι εδώ: Γνωρίζοντας από πριν τι θα συμβεί, πεπεισμένοι ότι σίγουρα κάτι τέτοιο θα συμβεί, το πλάσαραν μέσω των εκπομπών τους μαζί με την υπόλοιπη θεωρία περί Ελοχίμ, Νεφελίμ. Βλέποντας ότι τώρα όλα αυτά συμβαίνουν, μιλούν με την λογική: "Είδες, εγώ στα έλεγα! Τώρα ετοιμάσου και για τα άλλα που θα έρθουν και που σου είπα!".

Και ο κοσμάκης απλά το πιστεύει, γιατί ξαφνικά ξύπνησε με βίαιο τρόπο από την ονειρεμένη φρουτοπία που ζούσε και σαν αγουροξυπνημένος και έχοντας ήδη μία θέση στον πάτο της οικονομικής κοινωνίας, προσπαθεί να μείνει ζωντανός κρατώντας τα μαλλιά του για να αποφύγει τον πνιγμό!

Θέλω να πω ότι ο κόσμος πιστεύει στις θεωρίες συνομωσίας, γιατί πολύ απλά δεν είναι συνομωσία, αλλά γεγονότα που προλέχθηκαν όχι γιατί ήτο συνομωσίες, αλλά γιατί αυτή ήταν η πραγματική ροή τους.

Τώρα αν κάποιος πει ότι θεωρίες συνομωσίας δεν είναι μόνο αυτά, αλλά και οι εξωγήινοι και οι μασώνοι και οι ΕΛ και η Μάγια η Μέλισσα, οφείλω να σας ενημερώσω ότι αν παρακολουθήσετε προσεκτικά την ροή των λόγων όλων αυτών των συνομωσιολόγων, θα εκπλαγείτε, ανακαλύπτοντας ότι όλα τούτα βασίζονται απλά σε γεγονότα που οι ίδιες οι πολιτικές απέφεραν.

Τέλος, αν κάποιος νομίζει ότι και πάλι ομιλούμε για συνομωσίες όσων αφορά τις πολιτικές, ας αναλογιστεί ο καθείς μας, ότι έχει ο ίδιος κριτική σκέψη και ικανότητα και ας αναλύσει μόνος τους τις καταστάσεις που βιώνει και θεωρεί "περίεργες", πριν καταφύγει στις εύκολες λύσεις των τηλε-προφητών.

Αν κάποιος πεινάει οφείλει να μαγειρέψει ή να προσπαθήσει να μαγειρέψει, πριν παραγγείλει από junk food, γιατί η πολύ συνήθεια του πιτόγυρου στο τέλος θα τον βλάψει!
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:37.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.