Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-06-10, 02:58
evolution Ο χρήστης evolution δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member

Προεπιλογή

Συμφωνώ αγαπητέ Astral με πολλά απο αυτά που λες αλλά το σύστημα έτσι δουλεύει και έτσι δούλευε χρόνια, με την μόνη διαφορά οτι λεφτά υπήρχαν τώρα όμως τι???

Όταν σου λέω οτι φταίμε όλοι, το υποστηρίζω ακόμα, παρότι και εγώ ανήκω στον κλάδο του Ιδ. Τομέα και είμαι και αρκετους μήνες απλήρωτος...

Και αν το κρατούντες που ανέλυσα πιο πάνω το εξέλαβες μόνο κομματικά, δεν είναι μόνο οι 300 αλλα και οι συνδικαλλιστές και αν είναι να φάει κάποιος ξύλο σε αυτή την ιστορία αυτοί θα πρέπει να είναι οι πρώτοι, διότι με το μότο "το δίκιο του εργάτη" έπαιζαν και εκείνοι το παιχνίδι.

Σε ένα παιχνίδι δεν υπάρχουν μόνο οι μεγάλοι παίκτες υπάρχουν και οι μικροί που δουλέυουν για τους μεγάλους.

Έχω δεί ανθρώπους να παίζουν ξύλο για τα κόμματα και να δείχνουν περίτρανα πιο είναι το μεγαλείο του Έλληνα.

Ακόμα και σήμερα υπάρχουν Έλληνες που υποστηρίζουν οτι για τα χάλια αυτά φταίνε οι μπλέ και τσακώνονται με τους απένταντι γιατι εκείνοι υποστηρίζουν οτι φταίνε οι πράσινοι... Ψάξε βρές...

Τα κόμματα έχουν εισχωρήσει παντου απο τα πανεπιστήμια, τον συνδικαλισμό μέχρι και στο μυαλό των ανθρώπων.

Μακάρι ο κόσμος να έδειχνε την δύναμη του αλλά δυστυχώς ο νεοέλληνας δεν σηκώνεται απο τον καναπέ γιατί μας έφεραν εκεί που ήθελαν, τα ΜΜΕ δουλέυουν καλά για να εξυπηρετουν τα αφεντικα τους.

Το μόνο πράγμα που θυμομαστε όποτε μας συμφέρει είναι οι πρόγονοί μας.
Και όποτε τους θυμόμαστε μας πιάνει το εθνικιστικό μας και λέμε "όταν οι άλλοι τρώγανε μπανάνες και ήταν πάνω στα δέντρα εμείς....."

Ποτε όμως δεν σκεφτήκαμε πόσο θα ντρέπονταν οι πρόγονοι μας για εμάς....

Γιατι το μεγαλείο υπάρχει αλλά δεν είναι δικό μας δημιουργημα... Εμείς τι δημιουργήσαμε όλα αυτά τα χρόνια που να αξίζουμε σεβασμό?

Λαμογιά? Τι ?

Όταν δεν σέβόμαστε τους εαυτούς μας πως απαιτούμε να μας σεβαστούν οι άλλοι?

Δυστηχώς τα δάνεια δεν είναι το πρόβλημα καθότι το τραπεζικό σύστημα μπορεί να έχασε κεφάλαια αλλά έχει και τους απαραίτητους μηχανισμούς να τα ξαναβγάλει.

Το τυράκι όλα αυτά τα χρόνια ήταν το δημόσιο άλλα κανείς δεν το πήρε χαμπάρι.

Είναι ξεκάθαρο οτι η Ελλάδα δεν πληρούσε καμμία προυπόθεση να μπει στην ΕΕ, όμως η μεσόγειος και η γεωγραφική της έκταση ήταν το δέλεαρ για πολλούς.

Νομίζετε ότι έτσι θα το άφηναν??? Σήμερα οι πόλεμοι έχουν οικονομική μορφή και αυτο συμβαίνει στην Ελλάδα.

Ναι και συμφωνώ οτι υπάρχει συνωμοσία όσο και αν κάποιοι δεν το πιστέυουν και οι τράπεζες είναι μέρος της... Με ένα και μοναδικό θεό το κέρδος!!!!

Και εμείς απλά τους διευκολύνουμε....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evolution : 02-06-10 στις 03:00
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-06-10, 20:00
Guest

Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου Astral θα μου επιτρέψεις να σου αναφέρω πως είσαι εκτός
πραγματικότητας.....
Καλό θα είναι να δείς πόσα είναι τα χρέη απο τα δάνεια αυτά....
5,000,000 πιστωτικές κάρτες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ποιοί τις έχουν ?????????
Τα υπόλοιπα της συγκεκριμένης κατηγορίας διαμορφώνονται στα
10δισ. ευρώ.

Τα καταναλωτικά δάνεια, με τις καθυστερήσεις να διαμορφώνονται στο
10,5% και ξεπερνούν τα 2,6δισ. ευρώ
(συνολικά υπόλοιπα της κατηγορίας
τα 26,4δισ. ευρώ)

Τα απλήρωτα καταναλωτικά δάνεια ξεπερνούν τις 160.000.
Οι μεγαλύτερες μαντρες μεταχειρισμένων αυτοκινήτων είναι οι τράπεζες
που έχουν γεμίσει με κατασχεμένα.....

Βέβαια δεν παραβλέπω και όλα αυτά που αναφέρεις σχετικά με την
αναλγησία της πολιτείας και των κυβερνώντων.

Απλά πρέπει να δούμε που φταίμε και εμείς........
Δυστυχώς μερικά διακοποδάνεια έχουν και προσημείωση ακινήτου....

Ευχαριστώ.
ΥΓ. Φίλε μου εάν ψάξει κανείς για περισσότερα στοιχεία θα διαπιστώσει πως
σήμερα είναι ακόμα ποιο μαύρα τα μαντάτα σχετικά με τα δάνεια του ΑΕΡΑ..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 02-06-10 στις 20:09
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-10, 02:49
Το avatar του χρήστη Giorgos
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: Stockholm
Προεπιλογή

Καλησπέρα

Φυσικά συμφωνώ με τον φίλο AVATARGR.

Ας δούμε μια φορα επιτέλους τα πράγματα όπως πραγματικά είναι.
Χρωστάμε 350 δις euro. Τι όμως σημαίνει κάτι τέτοιο;
Φυσικά όλα αυτά δεν είναι κλεμμένα λεφτά. Ας πούμε λοιπόν ότι οι μίζες από υπουργούς, και τα υπερκέρδη από τις εταιρίες όπως πχ κατασκευαστικές είναι 100 δις (μέσες άκρες).
Απομένουν λοιπόν 250. Αυτά από που προέρχονται αλήθεια; Ποιος είναι ο ηθικός αυτουργός;
Πολύ απλά φίλοι μου. Εγώ και εσείς! Τυχαίο; δεν νομίζω!
Όταν ο λαός έβγαζε τα αξέχαστα Τσοβόλα δώστα όλα, απαιτούσε.
Και πάρε δάνεια και δώσε στον κόσμο, και βάλε κόσμο στο ιερό δημόσιο και πάρε δάνεια και πλήρωνε κόσμο.
Επί 30 χρονια ζούμε με δανεικά, πληρωνόμαστε με δανεικά εθελοτυφλούμε γιατί γουστάρουμε που είμαστε επιτέλους ευρωπαίοι και χωρίς να μας περνάει από το μυαλό ότι αυτό είναι λίγο περίεργο..
Γιατί περίεργο; Πως ένα κράτος, που είχε γεωργική και τουριστική "βιομηχανία" ξαφνικά εμφανίστηκε να κάνει έργα απέραντου κόστους, να έχει πάνω από ένα εκατομμύριο δημοσιους υπαλληλους, οι οποιοι να περνούν τρελούς μισθούς και συντάξεις;
Αλλα φυσικά θα μου πείτε.. δε πήγαμε έξω να δούμε και δε ξέραμε πως είναι οι "πραγματικοί" ευρωπαίοι..

ας δούμε έναν κλάδο του που πήγαν τα χρήματα για να καταλαβαινόμαστε.. τα "μεγάλα έργα"

Η ευρώπη στην οποια μας μπάσανε για να μας γλυκάνουν τον πόνο τις μιζέριας μας, μιας και ανεβαίναμε αυτομάτως σκαλιά στο βιοτικό επίπεδο (?) μας έδινε χρήμα (50%) για να κάνουμε το τάδε έργο.. και εμείς έπρεπε (αφού δεν είχαμε μια) να πάρουμε δάνεια για να καλύψουμε το άλλο 50%.. πάρε πάρε, φτιάξε φτιάξε, είχαμε πρόοδο, είχαμε ανάπτυξη.
τέτοια ανάπτυξη όμως έχει και ξύλινα πόδια αφού κάποιος θα πρέπει να πληρώσει το χρέος κάποτε..

Και όμως, οι έλληνες, που είναι οι ευρωπαίοι με το μεγαλύτερο ποσοστό κατοχής ακινητου (κύριος πρώτης κατοικίας), -35% στη Σουηδία- είχαν και ένα εκατομμύριο δημοσιους υπαλληλους, -500.000 στη Σουηδία- έπαιρναν και 80% του μισθού τους σύνταξη, -60 στη Σουηδία. Και όλα αυτά χωρίς κάποιον να παράγει χρήμα, να κάνει εξαγωγές, εν αντίθεση με τη Σουηδία. Και ξανά ΌΛΑ αυτά με δανεικά..

Πέρα από αυτό.. ασφαλιστικό; ήρθαν οι αγαπητοί μας αλβανοί στην ελλάδα. Άποροι οι άνθρωποι να δουλέψουν ήρθαν όπως και πολλοί έλληνες πήγαν (και θα ξαναπάνε) στη Σουηδία. Και ποσα δεν άκουσα, μας περνούν τις δουλειές μας κάνουν το ένα μας κάνουν το άλλο.. και ΚΑΝΈΝΑΣ ελληνάρας δε καταξιωνόταν να πάει πλέων για τσάπισμα στα χωράφια, κανένας δε καταξιωνόταν να πάει να καθαρίσει ένα σπίτι ένα γραφείο.
Κανένας νεολαίος δεν πήγαινε να δουλέψει στα νησιά (διακοπές 3 μήνες θα είχαν) γιατί ήταν ξεπεσμός.. οι αλλοδαποί όμως αγαπητοί μου τα κάνανε. Όπως καθαριότητα έκανα και εγώ και άλλοι 20 χιλιάδες ΈΛΛΗΝΕΣ στη Σουηδία! Για να μη πω για το 60-70 που το νούμερο αυτό ήταν αστρονομικό.. Μονο που οι σουηδοί και τότε και τώρα, είχαν άλλες δουλειές, είχαν εργοστάσια επιστημονικά κέντρα, και δούλευαν. Εμείς ρε καραμήτροι που πάμε; Καφετερια για κάνα καφέ, σιγά μη κάνω καθαριότητα.. να με δει το κορίτσι και να γελάει.
Ασφαλιστικό; Ποιοι ήταν αυτοί που δίναν δουλειά στους αλβανούς; Οι έλληνες, και πόσοι από αυτούς δουλεύανε χωρίς συντάξιμα; φυσικά αυτό συμβαίνει και με έλληνες.. αλλα πήρε φωτιά με τους αλλοδαπούς. Οποτε πως θέλουμε να έχουν λεφτά τα ταμεία;;.. έχουμε και απαιτήσεις βλέπεις..

Και εγώ δούλεψα, και εγώ πλήρωνα 40 χρονια και τέτοια θα ακούσεις. E λοιπόν, ποσο παίρνει ο Σουηδός στα 65! και μονο οτα βγαίνει στη σύνταξη έχοντας μισθό 2000 euro; γύρο στα 1000 euro. Ο κατώτερος μισθός στη σουηδία είναι 1500 euro και ως κατώτερος έχει μονο φορολόγηση 30% (όσο ανεβαίνει ο μισθός ανεβαίνει και το ποσοστό μέχρι 60%). Δηλαδή πληρώνεται 1500 euro και παίρνει στο χέρι 1000. Όταν βγαίνει στη σύνταξη? παίρνει 600-700 euro. Εμείς ποιοι είμαστε δηλαδή και δε θα μας φτάσουν;
Του παππά τα παιδιά είμαστε όλοι; Μήπως ζούμε εξαιρετικά πλουσιοπάροχα; Μήπως απαιτούμε πολλά;
Και μη μου πείτε για τα 500 euro είναι λίγα, γιατί αυτός που παίρνει 500 euro όταν δούλευε δεν έπαιρνε πολλά παραπάνω και τα καταφέρνει. Αλλα όταν έχεις στο νου σου ότι τα φροντιστήρια θεωρούνται ένα απαραίτητο έξοδο,
Όταν γουστάρουμε να το παίζουμε αγρότης με δανειζόμενα 100 στρεμματάκια και παίρνουμε και ένα αγροτικό super, μηχανήματα τρακτέρ και ένα σορό αλλα εφόδια με σκοπό να πληρώσουμε δάνεια, να φάμε ένα χρόνο, και να κάνουμε και καλή ζωή, τότε ρε παιδιά έχουμε πρόβλημα.

Φυσικά σε αυτό συνεισφέρει και το ότι όλοι γουστάρουμε αφεντιλίκι, δεν ανεχόμαστε κανέναν στο γιακά μας, και για αυτό δεν υπάρχουν συνεταιρισμοί, όπως στη σουηδία, όπου μαζεύονται 10 αγρότες (υπόψιν με χιλιάδες στρέμματα ο καθένας) και έχουν ΈΝΑ τρακτέρ ΜΙΑ αλωνιστική μηχανή και ΜΙΑ τιμή στα προϊόντα τους.. και αυτό είναι το παράδειγμα μονο του γεωργού.. που αποτελεί την βαριά βιομηχανία τις χώρας.. άντε να καταλάβεις τώρα για τι οικονομία μιλάμε. Και πάνω σε όλα αυτά αγαπητοί μου συνφορουμιτες έχουμε και τα λαμόγια, που φάγανε και τα λοιπά 100 δις, να λοιπόν που πήγαν τα λεφτά!

Εν πάση περίπτωση, προσωπική μου άποψη, δεν υπάρχει σωτηρια, πάμε για πτώχευση, πάρτε προμήθειες γιατί χανόμαστε. Αν δεν καταφέρουμε να κάνουμε ότι μας απαιτείται από το ΔΝΤ (που καλά κάνει και απαιτεί, εμείς τους ζητήσαμε δανεικά αφού ήμασταν ήδη για φούντο) θα μας κόψουν το δάνειο, και στάση πληρωμών.. υποτίμηση και αλλαγή νομίσματος (αγαπώ τη δραχμή το παλαιότερο ευρωπαϊκό νόμισμα). Αλλα αν θέλουμε να μιλήσουμε για το συμφέρον των ελλήνων;
Μας συμφέρει η πτώχευση όσο δύσκολη και αν είναι, διότι αυτή η αρρώστια δεν έχει καλλίτερη γιατρειά από αυτό. Πολύ δύσκολη κατάσταση, αλλα τουλάχιστο κάποτε θα μπορέσουμε να ορθοποδήσουμε.

Αυτοί που θα χάσουν τα πάντα θα είναι οι τράπεζες και οι δανειστές μας. Εμείς όπως και να έχει θα τα καταφέρουμε, το κεφάλι κάτω αλλα θα είναι δίκια μας η πατρίδα και πάλι!
Αν και τώρα τι σας λέω, οι περισσότεροι από εσάς (όπως και εγώ προσωπικά άλλωστε) δεν γουστάρω προσπάθεια.. Ήταν γλυκό το δανικό. Δυστυχώς αυτό όμως είναι αναπόφευκτο. Βλέπετε, είναι πολλά τα λεφτά.
Στις υγιές μας.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 03-06-10 στις 02:57
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-10, 10:44
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Προεπιλογή

Αγαπητοί μου φίλοι, πιστεύετε ότι εγώ, εσείς και όλοι οι συμπολίτες μας γεννηθήκαμε με καταγεγραμμένο στο DNA να είμαστε βολεψάκηδες και τεμπέληδες; Μήπως εκπαιδευθήκαμε στο να γίνουμε αυτό που είμαστε σήμερα (άκριτοι και αντιπαραγωγικοί) μέσα από ένα ανεπαρκέστατο σύστημα παιδείας και ένα κοινωνικοπολιτικό περιβάλλον, που δεν προωθεί την κριτική σκέψη και την ανάπτυξη πολιτικής και κοινωνικής συνείδησης;
Συμφωνώ, ότι η κατάσταση δεν πρόκειται να βελτιωθεί, τουλάχιστον για τα επόμενα 5 χρόνια. Η ανατροπή του υπάρχοντος πολιτικού σκηνικού (και όχι συστήματος προς το παρόν), έχει ξεκινήσει, αλλά, ειλικρινά, δεν ξέρω πού θα οδηγηθούμε;
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-06-10, 12:21
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: βριλησσια
Προεπιλογή

φιλε AVATARGR,
κανεις δεν διαφωνει οτι ειμαστε υπερκαταναλωτες,κανεις δεν διαφωνει για τα δανεια και τις καρτες.
το θεμα ειναι οτι εσυ αναφερεσαι σε ατομικο-οικογενειακο χρεος και οχι στο δημοσιο χρεος που ειναι και το βασικο προβλημα σημερα.
ακομη και αν ο ελληνικος λαος δεν χρεωνοταν σε διακοποδανεια και δοσεις αυτοκινητων,παλι η ιδια κατασταση θα επικρατουσε στη χωρα μας.

φιλε Giorgos,
η σουηδια ειναι μια χωρα προτυπο και εχω την εντυπωση οτι εχει την καλυτερη οικονομια στον κοσμο με δευτερο τον καναδα (απο την αποψη του επιπεδου ζωης των πολιτων,παροχων κτλ).ετσι λοιπον θεωρω πως ειναι αδικη η συγκριση με την ελλαδα,ακομη και με αλλες ανεπτυγμενες χωρες.

γενικοτερα και ενω η κατασταση που περιγραφεις ειναι περα για περα πραγματικη,θα διαφωνησω μαζι σου μιας και πιστευω πως δεν ειναι αυτο το αιτιο της οικονομικης καταρευσης.κατα τη γνωμη μου υπευθυνα ειναι ολα τα πολιτικα κομματα με τις αθλιες πολιτικες τους και τα ρουσφετια τους.

ναι λοιπον,μπορει το ονειρο ζωης του ελληνα να ειναι μια θεση στο δημοσιο αλλα ισως πρεπει να αναλογιστουμε το γιατι.
ισως γιατι στον δημοσιο τομεα ο κατωτερος βασικος ειναι 1000 ευρω,ενω αντιθετα στον ιδιωτικο ειναι 680 ευρω.ισως γιατι στο δημοσιο τα χρηματα ειναι σιγουρα,ενω στον ιδιωτικο σημερα εισαι αυριο δεν εισαι.ισως γιατι στο δημοσιο 3 η ωρα εισαι σπιτι σου,ενω στον ιδιωτικο γυρνας στις 7,χωρις καν να πληρωνεσαι τις υπερωριες.και φυσικα ειναι και αλλα πολλα..!
το θεμα ειναι τι κανει η εκαστοτε κυβερνηση γι αυτο.
δεν θελει να στεναχωρησει τους επιχειρηματιες,πιεζοντας τους μεσω τις επιθεωρησης εργασιας για καλυτερους μισθους και μεγαλυτερες αποζημιωσεις σε περιπτωση απολυσης.απο την αλλη δεν θελει να στεναχωρησει και τον εργαζομενο,γιατι μην ξεχναμε πως ολοι αυτοι ειναι ψηφοι!!
ετσι λοιπον παραφορτωνεται ο δημοσιος τομεας με τετοιο τροπο ωστε η πλειοψηφια των εργαζομενων να ειναι αντιπαραγωγικη εως αχρειαστη,απο την αλλη ομως θα πρεπει να πληρωθουν.
καπου εδω μπαινουν τα δανεια τα οποια δινουν πιστωση χρονου και μεταφερουν το προβλημα στην επομενη κυβερνηση.
ολα ειναι θεμα πολιτικου κοστους δηλαδη.

οσον αφορα το ασφαλιστικο,δεν θεωρω πως το προβλημα ειναι οι ανασφαλιστοι αλλοδαποι.εκτος απο το οτι τα περισσοτερα χρηματα εγιναν ομολογα-μαιμου,μην ξεχναμε κιολας οτι ο μεγαλυτερος οφειλετης του ασφαλιστικου ειναι το ιδιο το κρατος (απο την υπερφορτωση του δημοσιου που λεγαμε προηγουμενως).

εαν σε ολα τα παραπανω,συνυπολογισουμε και τα κλεμμενα,τοτε εχουμε μπροστα μας την πραγματικη αιτια του προβληματος.δεν πρεπει σε καμμια περιπτωση να μας πεισουν οτι εμεις-ο λαος- ειμαστε υπαιτιοι.ηδη εμεις τα πληρωνουμε,μη φορτωθουμε ομως και την ενοχη.και αυτο για να μη μπορει κανεις να μας πει τιποτε τη μερα που θα τα σπαμε....!

αξιζει να δειτε: http://www.youtube.com/watch?v=62ueo11ErzM
Παλιά 03-06-10, 19:14
Senior Member

Προεπιλογή

Όλα στο σύμπαν και φυσικά στον πλανήτη μας, από πραγματικά αντικείμενα χωρίς νόηση όπως το σπίτι, με συγκεκριμένη λειτουργία όπως το ρολοι, με αίσθηση αυτοπροστασίας και αναπαραγωγής όπως οι ζωντανοί οργανισμοί, μέχρι και οι ανθρώπινη κοινωνία και οργανισμοί αποτελούν και πρέπει πάντα να εκλαμβάνονται ως συστήματα. Όλα είναι ένα σύστημα λοιπών, ακόμα και τα προβλήματα. Όταν λοιπόν έρχεται κάποιος και μου λέει ότι το πρόβλημα της οικονομίας σήμερα είναι των πολιτικών αυτού του τόπου, για μένα είναι λάθος.
Στο οικονομικό πρόβλημα τις ελλάδας κανένας δε μπορεί να βρει ένα φταίχτη. Συμφωνώ μαζί σας ότι υπάρχουν κίνητρα και συμφέροντα και μυστικές συμμαχίες είναι απόλυτος λογικό. Αλλα είμαστε βαθιά νυχτωμένοι αν βγάζουμε την ουρα μας απέξω.
Όλοι φταίμε γιατί ΚΑΝΈΝΑΣ δε μίλησε πριν μας κόψουν τους μισθούς, τις συντάξεις, πριν γίνουν όλα αυτά που γίνονται σήμερα. Όλοι κλέβαμε, ζούσαμε με περισσότερα από ότι παράγουμε και όλοι ήμασταν μούγκα. Αυτό που λέει ο AVATARGR είναι για μένα απόλυτος σωστό, και αυτό επειδή όταν μαθαίνω εγώ να τρώω περισσότερα από όσα παράγω, τότε τα 600 euro δε μου φτάνουν. Τότε ψηφίζω αυτόν που μου δίνει δημόσιο. Και μούγκα στη στρούγκα. ΌΛΑ είναι συνδεδεμένα στην οικονομία όλοι φταίμε άλλοι πολύ άλλοι λίγο. Αλλα δε δέχομαι να κατηγορούνε τον Παπανδρέου και τον Καραμανλή, που για εμενα είναι προδότες, όταν εγώ που είμαι ο έλληνας τους ψήφισα. μια και δυο και αυτό γιατί ήθελα να ζω στο όνειρο.
Όταν μου λες για το ασφαλιστικό φιλε μου, για τα ομόλογα που πωλήθηκαν επειδή το είπαν στα media.. ξέρεις γιατί έγινε αυτό? μα φυσικά για να κλείσουν άλλες τρύπες. Είμαστε οι καλύτεροι στην αλχημεία, και αυτό επειδή εθελοτυφλούμε από μεταπολίτευση και
ύστερα. Επειδή έχουμε απωθημένα. Επειδή ζητάμε τα πάντα και επειδή γινόμαστε και κανίβαλοι για να το αποκτήσουμε αυτό που δεν μας ανήκει.
Τα παραδείγματα της σουηδίας, ήταν για να σας δώσω να καταλάβετε ότι αυτό το έθνος, έχει την οικονομία που έχει, αλλα ο κόσμος δεν έχει να απολαμβάνει κρατικά βοηθήματα καλλίτερα από αυτά του ξεπεσμένης ψωροκώσταινας ελλάδας.
Έχουν την οικονομία, και περνούν λιγότερες συντάξεις από τους έλληνες, περνούν λιγότερη υγεία από τους έλληνες, ΔΕΝ υπάρχει δημόσιο όπως στην ελλάδα, οποιος δε κάνει τη δουλειά του φεύγει πολύ απλά, και επίσης το κάθε πεδίο εργασίας έχει τους αντιπροσωπους του που κάνουν τη δουλειά τους!
Μου λες για τα 600 euro που περνούν στην ελλάδα, αλλα δε μου λες γιατί οι έλληνες δεν απαιτούν παραπάνω; Οι οικονομικοί δολοφόνοι φταίνε για αυτό; Η μήπως κανένας δεν ενδιαφέρεται αλλα απλά σκύβει το κεφάλι; Και έχεις τους μπροστάρηδες κάτω στην αθηνα τους πουλημένους δήθεν σωτήρες τις εργατιάς, να πουλάνε μούρη στα κανάλια, με δήθεν εργατοαγώνες και κουραφέξαλα. Παίζεται το παιχνίδι μεταξύ πολιτικής και κομματόσκυλων και ο κόσμος ούτε που ασχολείται με τα του οίκου του.. Έχεις τη ΓΕΣΕΕ και την ΑΔΕΔΥ να εκλέγονται μονοι τους και που είναι οι υπεύθυνοι από τον ιδιωτικό τομέα; Έλα τώρα.. είμαστε σοβαροί; κανένας δεν ασχολείται. Όλοι την πάρτη τους κοιτούσαν και ακόμα κοιτάνε.. και τα ρίχνουμε στους οικονομικούς δολοφόνους.. έ λοιπόν αυτοί κάνουν τη δουλειά τους. Εμείς κοιμόμαστε, αυτοί μαλακες είναι να μη μας τα χώσουν;

Αυτοκριτική πρώτα και μετά όλα τα αλλα.. να τα σπάσουμε όλα, να μπει κόσμος στη φυλακή, να διαλύσουμε το κράτος και να το ξαναφτιάξουμε, αλλα ρε φιλε έλεος πια, να αλλάξουμε και εμείς μαζί γιατί ότι και να φτιάξουμε από την αρχή.. πάλι σκατά θα γίνει έτσι όπως συμπεριφερόμαστε.. και σκεφτόμαστε και ενεργούμε.. ο καημένος ο έλληνας που όλοι τον αντιπαθούν.. αυτό θέλουν να μας περάσουν.
Παλιά 04-06-10, 04:27
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Περιοχή: βριλησσια
Προεπιλογή

γιωργο ενω περιγραφεις μια πραγματικοτητα,θα συνεχισω να διαφωνω μαζι σου οσον αφορα τον υπευθυνο της οικονομικης καταρευσης.

δεν ειναι δυνατον να ειναι ο λαος ο βασικος υπευθυνος για τη σημερινη κατασταση της χωρας μας,ασχετως εαν εχει ποσοστο ευθυνης.

αρχικα να τονισουμε οτι ο υπερκαταναλωτισμος ευνοει την οικονομικη αναπτυξη,λογω του οτι οσο περισσοτερες αναγκες δημιουργουνται,τοσο περισσοτερα επαγγελματα γεννιουνται.αν λοιπον ο ελληνας περιοριζε τις αναγκες του στα 600 ευρω,τοτε σιγουρα το ποσοστο ανεργιας θα ειχε εκτοξευτει στα υψη εδω και πολλα χρονια,δημιουργοντας αλυσιδωτη αντιδραση (λιγοτερα κερδη=λιγοτεροι ελευθεροι επαγγελματιες ή λιγοτεροι ιδιωτικοι υπαλληλοι κ.ο.κ).

επειτα δεν ξερω το κατα ποσο ειναι σωστο να κατηγορουμε τον ελληνα που ονειρευεται μια θεση στο δημοσιο.δυστυχως δεν ειναι ολοι με πτυχια και μεταπτυχιακα κι ετσι ο ιδιωτικος τομεας δεν μπορει να υποσχεθει εξελιξη οικονομικη,ποσο μαλλον οταν εχει συμπαικτη το ιδιο το κρατος,οπου μεσω της επιθεωρησης εργασιας οριζονται οι συλογικες συμβασεις.το χειροτερο ομως ολων ειναι οτι στον ιδιωτικο τομεα δεν υπαρχει η σιγουρια της μονιμοτητας,η εστω η αμεση αποκατασταση του εργαζομενου-σε περιπτωση απολυσης-σε καποια αλλη επιχειρηση.φαντασου εναν οικογενειαρχη,που εχει προσημειωσει το σπιτι του λογω στεγαστικου δανειου να μεινει χωρις δουλεια...!οταν ο ιδιωτικος τομεας αρχισει να φανταζει εστω και λιγο αξιοπρεπης,τοτε ναι θα φταιει ο ελληνας που επιζητα το δημοσιο για να κοπροσκυλιαζει.

πολυ σημαντικο στη συζητηση μας ειναι να κατανοησουμε πως οι πολιτικοι εκλεγονται για να κυβερνουν και να αντιπολιτευονται και δεν ειναι διακοσμητικα στοιχεια.αλοιμονο εαν φταιει ο πολιτης που του προσφερεται μια θεση στο δημοσιο η μια παροχη και τη δεχεται.η εκαστοτε κυβερνηση ειναι αρμοδια και υποχρεωμενη να διαχειριζεται τα οικονομικα της χωρας,οπως ο καθε πολιτης ειναι υπευθυνος και διαχειριζεται τα οικονομικα της οικογενειας του.τα καταναλωτικα δανεια και οι καρτες δεν μπορουν σε καμμια περιπτωση να συσχετιστουν με το δημοσιο ελλειμα.

επισης δεν ειναι δυνατον να κατηγορειται ο ελληνας για το οτι εκλεγει κυβερνηση,ειτε αυτη ειναι του πασοκ,ειτε της νεας δημοκρατιας,απο τη στιγμη που προεκλογικα ανακοινωνεται το προγραμμα των κομματων.το αν τα κομματα-κυβερνησεις δεν ειναι αξιοπιστα ως προς το δημοσιευμενο προεκλογικο τους προγραμμα ειναι εξαπατηση ως προς το λαο και θα επρεπε να τιμωρουνται ποινικα.ετσι λοιπον,παλι ο μηχανισμος του κρατους φταιει,εφοσον η ατιμωρησια κανει παρτυ.
στην περιπτωση που ο ελληνας ψηφιζει επειδη του εταξαν ρουσφετι-αρχικα ειναι συνενοχος-ειναι ομως και εξαπατημενος,αφου το κοστος των ρουσφετιων θα το πληρωσει σε βαθος χρονου αυτος και η οικογενεια του,οπως γινεται σημερα.μην ξεχναμε ομως οτι για να ζηταει καποιος ρουσφετι,μαλλον βρισκεται σε δυσμενη θεση,οποτε παλι καποιος φταιει...!

τελος,κατηγορεις τον λαο που δεν μιλησε πριν τη σημερινη κατασταση και απορω.δηλαδη τοσες και τοσες απεργιες δεν ειναι φωνη λαου για σενα?μηπως θα επρεπε να αρπαξουν σιδεροβεργες,μολοτοφ και αλυσιδες (που λεει και ο τζιμακος) και να δημιουργησουν εμφυλιο?απλα μεχρι σημερα τους δινοταν η ευκαιρια να κανουν και μια δευτερη δουλεια για να ανταπεξελθουν,ενω σημερα δυσκολευονται να βρουν την πρωτη.ε οχι και ετσι βρε γιωργο..
Παλιά 04-06-10, 15:20
Senior Member

Προεπιλογή

Μιλάς για τους πολιτικούς λες και ήρθαν από άλλη χωρα, άλλο πλανήτη με κύριο σκοπό να κοροϊδέψουν τους καημένους έλληνες.. Γιατί πρέπει να βλέπεις τους πολιτικούς σαν αντικείμενα που προκαλούν προβλήματα, και δεν τους βλέπεις σαν κομμάτι του παζλ;
Το παιχνίδι παίζεται σε ένα ταμπλό. Δεν έχει διαφορα παιχνίδια.. είμαστε εμείς όλοι που δημιουργήσαμε το πρόβλημα, διότι αποδεχτήκαμε, βολευτήκαμε, πουληθήκαμε και δημιουργήσαμε τον πολιτισμό της παράγκας. Μου φαίνεται δεν έχεις ζήσει έξω από την ελλάδα να δεις πως λειτουργούν τα πράγματα σε μια άλλη χωρα πολύ πιο οργανωμένη και περισσότερο το γιατί δουλεύουν. Δεν γίνετε κανένα θαύμα στο εξωτερικό.. οι πολίτες και 10 euro να βγάζουν με αυτά θα ζήσουν.
Όταν εγώ δουλεύω στη ζώρα που ζω η οποια θεωρείτε πρώτη χωρα κτλ, και βγάζω 1500 euro το μηνα, και θα πάρω σύνταξη 700 euro αυτό συνεπάγεται ότι όταν θα είμαι συνταξιούχος θα τα καταφέρνω με αυτά.
ΜΕ 1500 euro posh σύνταξη έπαιρνες στην ελλάδα;

Για αυτό που είπες για τον υπερκαταναλωτισμό δεν συμφωνώ καθόλου. Δεν δημιουργούνται δουλειές από τον υπερκαταναλωτισμό σε μια κοινωνία. Απλά υπάρχει διακίνηση χρήματος. χωρίς όμως να υπάρχει δημιουργία χρήματος, παραγωγής νέου χρήματος. Δεν παράγουμε τελοσπάντων απλά ανταλλάζουμε προϊόντα. Αυτό δημιουργεί νέες θέσεις εργασίας, αλλα χωρίς την παραγωγή χρήματος κάποια στιγμή όλα σταματούν.
Όπως καλή ώρα τώρα.. Η βαριά βιομηχανία μας είναι ο τουρισμός. Δε βλέπω που εμπλέκονται οι πολιτικοί και οι οικονομικοί δολοφονεί και πάει τόσο χαλια ο τουρισμός μας.. μάλλον εμείς φταίμε αγαπητέ.. Η γεωργία; μια από τα ίδια όπως προανέφερα σε προηγούμενο post.
Έχεις τις ελεγκτικές αρχές της χώρας να τα αρπάζουν όλα κάτω από το τραπέζι.. περιμένεις να φορολογήσουν κανέναν? Οι πολιτικοί κάναν νομους και βλέπεις πως παλεύουν τώρα να βάλουν τις αρχές να δουλέψουν.. φυσικά έχουν λερωμένη τη φωλια τους και οι ίδιοι με τους συγκεκριμένους κυριους..όπως βλέπεις όλοι είμαστε δεμένοι στο ίδιο νήμα, και τα κοράκια είναι από πάνω μας κάνοντας κύκλους και περιμένοντας να πέσει το πρώτο αίμα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giorgos : 04-06-10 στις 15:22
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-10, 00:41
Το avatar του χρήστη c.r
c.r Ο χρήστης c.r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member

Προεπιλογή

ΔΑΝΕΙΑ ΜΕ ΥΠΟΘΗΚΗ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΗ

του Γιάννη Αγγέλη

Η απειλή διασποράς της κρίσης του χρέους στην ευρωζώνη δίνει τα επόμενα 24ωρα «πράσινο φως» στη διαδικασία οριστικοποίησης και εκταμίευσης του «πακέτου στήριξης Ε.Ε./ΔΝΤ».

Το ύψος του που θα αφορά πλέον την επόμενη τριετία και όχι μόνο το 2010 θα κινηθεί μεταξύ 120 και 135 δισ. ευρώ και θα... συνοδεύεται ως προϋπόθεση από το νέο Πρόγραμμα Σταθερότητας που δρομολογεί μείωση του ελλείμματος κατά 10 μονάδες του ΑΕΠ.

Με δηλώσεις τους οι αξιωματούχοι τόσο της ΕΚΤ όσο και της Κομισιόν υποστηρίζουν ότι δεν έχει μπει στην ατζέντα των μέχρι σήμερα συζητήσεων το ενδεχόμενο οιασδήποτε μορφής αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους μέσα από τον μηχανισμό στήριξης. Η χθεσινή «στροφή» στη στάση της κας Μέρκελ μετά την έκτακτη συνάντησή τους με τους κ.κ. Στρος Καν και Τρισέ έλυσε τους κόμπους της συμφωνίας και την Δευτέρα θα κατατεθεί στη γερμανική Βουλή η νομοθετική ρύθμιση που θα δρομολογήσει την έγκριση του διμερούς δανείου.

Το συμβόλαιο για το διμερές δάνειο της Γερμανίας προς την Ελλάδα όπως και τα αντίστοιχα των άλλων χωρών της ευρωζώνης έχει σταλεί από την Κομισιόν και είναι ήδη στα χέρια των υπουργών οικονομικών.

Τα δάνεια αυτά δεν θα συνοδεύονται από εγγυήσεις του ελληνικού δημοσίου με την μορφή ομολογιακών δανείων, όπως διευκρίνισε στο Capital.gr αρμόδιο στέλεχος της Επιτροπής, διαψεύδοντας σχετικές πληροφορίες τραπεζικών αναλυτών.

Τα διμερή δάνεια θα είναι στηριγμένα στη νομοθεσία της χώρας που θα δώσει το δάνειο και στην βάση αυτής της νομοθεσίας θα λειτουργήσουν και οι εγγυήσεις της αποπληρωμής τους.

Αυτό σημαίνει όπως εξήγησε στο Capital.gr αρμόδιο κυβερνητικό στέλεχος ότι η χώρα που δέχεται το δάνειο το εγγυάται με τις κινητές και ακίνητες αξίες που διαθέτει εντός και εκτός της επικράτειάς της...

Σύμφωνα με τις δηλώσεις των Γερμανών αξιωματούχων η έγκριση από το γερμανικό κοινοβούλιο θα είναι έτοιμη μέχρι τις 7/5 και την ίδια περίπου ημέρα αναμένεται ότι θα είναι έτοιμος και ο μηχανισμός εκταμίευσης από το ΔΝΤ. Θα προηγηθούν στα μέσα της εβδομάδας συναντήσεις του Εurogroup που θα εγκρίνουν την τελική φάση της διαδικασίας εκταμίευσης.

Αξιοπρόσεκτο πάντως είναι ότι τα τελευταία 24ωρα πληθαίνουν οι πληροφορίες σύμφωνα με τις οποίες τόσο από την πλευρά της Ευρωπαϊκής Επιτροπής όσο και από πλευράς ΕΚΤ ετοιμάζονται κάποιες «κινήσεις» οι οποίες θα είναι περιοριστικές για τον ρόλο που παίζουν οι οίκοι αξιολόγησης. Οι κινήσεις αυτές συνδέονται με το γεγονός ότι η επιδείνωση της κρίσης στην Ελλάδα αλλά και η διαφαινόμενη διασπορά της σε άλλες χώρες της ευρωζώνης συνδέονται με υποβαθμίσεις από τους οίκους αξιολόγησης οι οποίες σύμφωνα με αξιωματούχους της κομισιόν «δεν στηρίζονται σε σημαντικές στα δημοσιονομικά στοιχεία των αναφερόμενων χωρών...».

πηγή: CAPITAL.GR

Jessamyn West
Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-06-10, 16:59
Guest

Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Ο φίλος Giorgos αναφέρει κάποιες αλήθειες......
Δεν είναι εύκολο να τις δεχθούμε.....

Δάνεια επί δανείων ο υπερκαταναλωτισμός με ποιά χρήματα ????
Μα τα δανεικά.....
Παραγωγή ?????
Ποιά παραγωγή ?????
Παραγωγή κρατικο-διαιτης Βιομηχανίας ακόμα και της βιομηχανίας
τροφίμων....
Σας φαίνεται υπερβολικό ???????

Οχι δεν είναι....
Η αυτάρκεια μας σε βόειο κρέας είναι μόλις 25% ενώ για το κρέας των
αμνοεριφίων η αυτάρκεια, φτάνει το 85%.
Ο βαθμός αυτάρκειας σε χοιρινό κρέας από 85-90% που ήταν το 1980 έπεσε
σήμερα στο 45% ενώ για την πτηνοτροφία, έπεσε στο 80%, ενώ είχε
αντίστοιχα εξαγωγικές επιδόσεις.

Η Ελληνική κτηνοτροφία επιδοτήθηκε τις τελευταίες δεκαετίες
με σημαντικά κεφάλαια από εθνικούς και κοινοτικούς πόρους
βρίσκεται ακόμα καθηλωμένη σε ένα μεταβατικό υποτίθεται στάδιο
ανάπτυξης και εκσυγχρονισμού.

Υπάρχουν ακόμα πολλά στοιχεία για το θέμα μας....
Απο τον επίκουρο καθηγητή Κτηνιατρικής Σχολής στο ΑΠΘ κ. Γιώργο
Αρσένο.

Απο την ομιλία του.
Καθηλωμένη η κτηνοτροφία αν και επιδοτήθηκε σημαντικά

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.