Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-13, 18:43
Το avatar του χρήστη victor
victor Ο χρήστης victor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2013
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή CICADA 3301

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί στο φόρουμ κάτι σχετικό, αν όντως έχει τότε ας διαγραφεί το Θέμα. Αν όχι νομίζω ότι είναι αρκετά ενδιαφέρον και χαρακτηριστικό παράδειγμα του τι συμβαίνει γύρω μας κάθε στιγμή, ειδικά στο internet. Η cicada 3301 είναι μια περίεργη υπόθεση για την οποία δεν βλέπω γενικά στο internet να έχει πολύ δημοσιότητα, έχει όμως πολύ ενδιαφέρον.

http://channelplus.info/2013/11/05/cicada-3301/

http://channelplus.info/2013/12/05/cicada-3301-02/

Σε αυτά τα δύο link έχω καταγράψει όλα όσα μπόρεσα να μάθω σχετικά και είναι ένα αρκετά μπερδεμένο θέμα αν το δει κανείς αναλυτικά. Αν κάποιος έχει κάτι σχετικό κάποια έξτρα πληροφορία πραγματικά θα ήμουν υπόχρεος. Αν πάλι νομίζετε ότι δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο διαγράψτε το θέμα.
Thanks
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-13, 19:48
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παρά πολύ ενδιαφέροντα τα όσα παραθετεις ομως δεν κατάλαβα:μόνο έρευνα έχεις κάνει επι του θέματος η έχεις προσπαθήσει να λύσεις και γρίφους ; Τέτοιου είδους παιχνίδια κυκλοφορούν πολλά πάντως .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-13, 20:00
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Νομίζω οτι πρέπει να είναι κάποιου είδους intellectual prank που έχει στηθεί απο μια μικρή ιντερνετική κοινότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-13, 08:12
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω οτι πρέπει να είναι κάποιου είδους intellectual prank που έχει στηθεί απο μια μικρή ιντερνετική κοινότητα.
Και οτι όσοι εμφανίζονται έχοντας την λύση είναι μέλη της ομάδας αυτής; Θα μπορούσε ... Παρά είναι intellectual για τον μέσο χρήστη του Ίντερνετ και υποθέτω οτι για να λύσει κανεις αυτούς τους γρίφους δεν θα πρεπει να κάνει και τίποτα άλλο στην ζωή του ασε που μερικοί απαιτούν εξειδικευμένες γνώσεις ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-13, 10:53
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Όχι απαραίτητα, μπορεί κάποιοι να έχουν φτιάξει αυτούς τους γρίφους ακριβώς για αυτόν το λόγο, για να επιλυθούν από την ιντερνετική κοινότητα, και αναμένουν τον πρώτο που θα τα καταφέρει. Αυτού του είδους η φιλολογία έχει εμφανιστεί στο παρελθόν σε πραγματικά παιχνίδια, όπως το In Memoriam, έως και καλοστημένες φάρσες από ανθρώπους με σοβαρή επιστημονική υποδομή, όπως η περίπτωση John Titor.
Κάτι τέτοιο φαντάζομαι, εκτός κι αν το puzzle το έχει στήσει η αυτού μεγαλειότητα ο έξω-από-εδώ σε στιλ "Η 9η πύλη" και επιθυμεί να επιβραβεύσει τον πιο τολμηρό. Οπότε... ξαμοληθείτε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη heretic : 06-12-13 στις 10:55
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-13, 16:42
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Διάβασα όλες αυτές τις ιστοσελίδες που αναφέρεις φίλε victor....
Δεν μπορώ να πω πως ήταν διαφωτιστικές...
Κάτι μεταξύ παιχνιδιού και ιντερνετικού ψαξίματος δηλαδή για άτομα
με εξειδικευμένες γνώσεις όπως σωστά γράφει ο φίλος xtabay....

Τώρα εάν κάποιος θέλει να το ψάξει ας το ψάξει και μέσα σε αυτόν τον
μυστηριώδη (υποτίθεται) ιντερνετικό τόπο για να κάνει τί ??????

Στο τέλος βλέπουμε...

Πολύ μυστήριο για το τίποτα ?????

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-13, 18:14
Το avatar του χρήστη victor
victor Ο χρήστης victor δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2013
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Χαιρετώ. Το όλο θέμα μου κέντρισε τη περιέργεια από πέρυσι, αλλά και εγώ σκέφθηκα πως είναι κάτι σαν αυτό που αναφέρει ο φίλος heretic. Επειδή όμως είμαι της άποψης ότι κάθε τι έχει πολλά επίπεδα πίσω από αυτό που φαίνεται σκέφθηκα να το ψάξω παραπάνω. Αυτό που μέχρι τώρα καταλαβαίνω είναι ότι μάλλον δεν είναι κάτι τέτοιο, δηλ. ένα διανοητικό παιχνίδι και μόνο. Νομίζω ότι είναι κάτι πολύ πολύ περισσότερο. Έχετε δίκαιο ότι με τη πρώτη ματιά φαίνεται κάτι περαστικό, μικρό, ένα βίτσιο κάποιων τέλος πάντων. Αλλά έχει πολύ μεγαλύτερη έκταση σε πολλά επίπεδα πίσω του.

Αυτά που έγραψα ήταν μια πρόχειρη περίληψη ένας μπούσουλας, να πω την αλήθεια, και για μένα τον ίδιο να μπορέσω να πάρω χαμπάρι τι γίνεται. Μια ματιά και μόνο στη χάρτη και στα μέρη όπου έχει διασπορά το “game” σε αποθαρρύνουν από το να το θεωρείς game. Το ότι κρατά για δεύτερη συνεχή χρονιά (τουλάχιστον με δημοσιότητα τέτοιου επιπέδου) επίσης δείχνει ότι είναι κάτι που έχει πιο σταθερές βάσεις. Από εκεί και πέρα δε χρειάζεται να πούμε τίποτα για τις γνώσεις το χρόνο τον εξοπλισμό που χρειάζεται κάποιος για να ανταποκριθεί σε τέτοιο «game». Ο Titor για παράδειγμα ήταν ένας τύπος που απλά έστελνε μηνύματα και τάραζε τα νερά τίποτε άλλο.

Εδώ υπάρχει κίνηση, συλλογική λειτουργία, πολύς κόσμος ανακατεύεται και στο τέλος κανείς δε ξέρει τίποτα για τη συνέχεια. Επειδή προσπάθησα να μπω σε διαδικασία να συμμετάσχω στη λύση του και επικοινώνησα με κόσμο από το IRC, οι άνθρωποι εκεί πολλοί από αυτούς επιστήμονες είχαν πάθει πλάκα με αυτά που ζητούσαν να γίνουν. Χαρακτηριστικά κάποιος σε δημόσια συζήτηση στο chat είπε πως ακόμη και η NSA που στην αρχή όλοι νόμιζαν ότι περί αυτού πρόκειται δεν τη συνέφερε οικονομικά να κάνει τέτοιo project για να στρατολογήσει κόσμο. Η κύρια υποψία όλων ήταν και είναι ακόμη πως είναι μια προσπάθεια της NSA να εισχωρήσει στο onion, και αυτό έχει πραγματικά λογική βάση. Να σας πω ότι τα αρχεία που κατέβασαν οι άνθρωποι από το drobox και από εκεί συνέχισαν το ψάξιμο όπως οι ίδιοι είπαν ήταν σχεδόν ένα ολόκληρο λειτουργικό σύστημα.[cicada OS].

Τεσπά δεν θέλω να κουράσω αλλά για τελευταίο και μόνο το ότι τέτοιου επιπέδου κίνηση επί δύο χρόνια και μια οργάνωση αν είναι όντως οργάνωση τέτοιου επιπέδου, παραμένουν άγνωστα, στο περιθώριο μακριά από κάθε συνομωσιολογική καταιγίδα που μαίνεται τα τελευταία χρόνια, εμένα αυτό που λέει πολλά. Τι να πω θα δείξει ίσως…
Φίλε Avatar, ναι συμφωνώ πολύ μυστήριο, αλλά για το τίποτα; εδώ.. κρατάω επιφυλάξεις, αν ξέραμε για τι όλο αυτό δεν θα ήταν μυστήριο έτσι δεν είναι;
νΆ στε καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-13, 19:23
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

victor, απλά έχουν κάτσει και το έχουν στήσει σοβαρά άτομα, είναι θέμα επιπέδου. Συνήθως και αυτοί που εμφάνίζονται όλως τυχαίως και ξεμπλοκάρουν το θέμα, πάνω που έχει μπλοκάρει, έχουν ενταχθεί στο κόλπο. Ή ήταν εξ αρχής.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-12-13, 16:08
Το avatar του χρήστη Old Guard Grenadier
Old Guard Grenadier Ο χρήστης Old Guard Grenadier δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2013
Μηνύματα: 164
Προεπιλογή

Η άποψη μου είναι πως δεν πρόκειται για game αφού δεν φαίνεται να υπάρχει κάποιο κέρδος για τον δημιουργό του όπως προβολή του ονόματός του ή χρήματα. Αντίθετα γίνεται μια μεγάλη σπατάλη χρημάτων για να στηθεί κάτι τέτοιο...Αλλά και ούτε στρατολόγηση για Υπηρεσίες Πληροφοριών ταιριάζει (τουλάχιστον όχι γι'αυτές που ελέγχονται από κράτη). Η NSA, η CIA, το NRO ή η ΜΙ6 δεν νομίζω πως στρατολογούν με τόσο εμφανή και επικίνδυνο τρόπο αφού έτσι θα μπορούσαν να διεισδύσουν μέλη αντίπαλων υπηρεσιών αντικατασκοπίας. Για εμένα η πιο πιθανή εξήγηση είναι ότι αυτή η Cicada 3301 να είναι μια ομάδα hacker η οποία αναζητεί νέα μέλη...Αλλά μια λύση υπάρχει για να το μάθουμε, όταν βγει νέο puzzle να κάτσουμε και να προσπαθήσουμε να το λύσουμε!
__________________
Nothing is true, Everything is permitted
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-12-13, 18:40
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου victor τώρα πως ανακατεύτηκε η NSA και διάφορες άλλες σχετικές
υπηρεσίες μάλλον όνειρο θερινής νυκτός δύναμαι να το εκλάβω αυτό...

Απλά ένα ακόμα Συνωμοσιολογικό παραμύθι...
Τώρα το ότι αυτοί είναι υψηλού επιπέδου σε γνώσεις φυσιολογικό είναι για
να στήσουν ένα παραμύθι τέτοιο αλλά εάν θυμάσαι και το θέμα 2012
όχι μόνο ήταν έξυπνοι αλλά και απίθανα χρηματικά ποσά έβγαλαν και
κορόιδεψαν εκατομμύρια ανθρώπους και πούλαγαν φύκια για μεταξωτές
κορδέλες....

Το Ιντερνέτ είναι ένας θαυμάσιος τόπος για ηλεκτρονικό ψάρεμα και για
αοριστολογίες κάθε είδους και περί συνωμοσιών και δυστυχώς βρίσκουν
καλό έδαφος για να φυτέψουν τις θεωρίες τους...


Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.