Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-14, 13:23
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Exclamation Προσχεδιασμένη Παλαίωση & Εναλλακτικές Τεχνολογίες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ilaeira Εμφάνιση μηνυμάτων

Και κάτι άσχετο: έχει συζητηθεί εδώ το πως μπορεί να δημιουργηθεί στην Ελλάδα ένα εναλλακτικό τηλεφωνικό δίκτυο κινητών που να σπάσει το μονοπώλιο των γνωστών διαπλεκόμενων εταιρειών; Δεν είναι μηχανικός αλλά θεωρώ ότι μπορεί να συμβεί. Απλά επειδή προφανώς δεν θα μπορούσε να πάρει άδεια λειτουργίας από το παρόν καθεστώς στην αρχή ίσως να ήταν ημιπαράνομο αλλά όχι αναγκαστικά αντισυνταγματικό.
Ilaeira, κάτι τέτοιο που σε προβληματίζει περίπου υπάρχει εδω και χρόνια, τουλάχιστον στην Αθήνα και σε αρκετά ακόμα κέντρα. Εχει πάρα πολλούς περιορισμούς και χρειάζεσαι κάποιο κομμάτι τεχνογνωσίας οχι αυτονόητο για τους περισσότερους ανθρώπους. Δεν μπορεί με κανένα τρόπο να υποκαταστήσει τα επίσημα δίκτυα κινητής και σταθερής τηλεφωνίας, αλλά έχει προοπτικές. Ουσιαστικά είναι απρόσιτο για τον μη τεχνικό.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-12-14, 15:12
Ilaeira Ο χρήστης Ilaeira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

AVATARGR1, όχι δεν έχω κάτι πιο συγκεκριμένο στο νου από αυτό που περιέγραψα στην προηγούμενη ανάρτηση μου. Απλά κοιτώντας τον εξωφρενικό λογαριασμό μου στο κινητό και αμφισβητώντας τις χρεώσεις που είχα από την COSMOTE τους τελευταίους μήνες που είχα πάλι κάνει σύνδεση συμβολαίου(big mistake), σκέφτηκα ότι είναι αδιανόητο να πρέπει να πληρώνουμε το δικαίωμα στις τηλεπικοινωνίες τόσο ακριβά. Και φυσικά υπάρχει και θέμα ηθικής τάξης όταν με την συγκατάθεση του(υπογραφή στο εν λόγω συμβόλαιο) ο πολίτης δίνει την συγκατάθεση του να τον εκμεταλλεύονται και επί της ουσίας να τον κλέβουν τόσο απροκάλυπτα. Και φυσικά αυτό δεν γίνεται μόνο με την κινητή τηλεφωνία. Απλά είναι ίσως μια από τις πιο κραυγαλέες περιπτώσεις. Και καθώς τα σκεφτόμουν όλα αυτά μου ήρθε η ιδέα του εναλλακτικού δικτύου αλλά και εναλλακτικών κινητών συσκευών που δεν θα χρησιμοποιούν καν μικροκύμματα και θα είναι φιλικότερη προς τη βιολογία του χρήστη.

Προς στιγμή χάρηκα με το link του heretic, δεν είχα ιδέα ότι κάτι τέτοιο υπήρχε έστω και σε αυτή τη μορφή. Κρίμα που δεν μπορεί να είναι προσβάσιμο στον μέσο Έλληνα και ειδικότερα σε αυτούς που του έχουν ανάγκη περισσότερο.

Μακάρι πάντως να υπάρξουν στο εγγύς μέλλον κι άλλες τέτοιες προσπάθειες που να λειτουργήσουν σαν σοκ στο Σύστημα. Όπως το Σύστημα χρησιμοποιεί σοκ και δέος για να προωθεί τα δικά του συμφέροντα, θα περίμενε κανείς να έχουν αρχίσει και οι πολίτες προ πολλού να χρησιμοποιούν την ίδια μέθοδο προς το Σύστημα.

Και δεν εννοώ μολότωφ και άλλες παρόμοιες μορφές αντίστασης που εμπεριέχουν βία.

Πχ, ακούμε για για ανατροπή της μνημονιακής πολιτικής από πολλές ομάδες, συλλογικότητες, κινήματα. Μου κάνει εξαιρετική εντύπωση πως λοιπόν καμία από αυτές δεν κατάφερε τόσα χρόνια να ενώσει τους Έλληνες σε μια πολιτική απεργία διαρκείας και παύση πληρωμών προς Τράπεζες, Δημόσιο κλπ. Έτσι πέφτουν οι κυβερνήσεις.

Θα μου πει κάποιος και μετά τί.

Ωραία λοιπόν, μετά Συντακτική Εθνοσυνέλευση με την ελπίδα να μπορέσουμε να μεταβούμε σε ένα σύστημα πραγματικά δημοκρατικό όπου ο πολίτης αποφασίσει ο ίδιος για τα θέματα που τον απασχολούν με άμεσο τρόπο κι όχι μέσω αντιπροσώπου. Υπάρχουν κινήματα που τα τελευταία χρόνια έχουν εκπονήσει διάφορα εναλλακτικά συστήματα διακύβερνησης. Κάποιοι μάλιστα έχουν γράψει και ολόκληρα Συντάγματα.

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει τρόπος να κανει κανείς embed εδώ κάποιο βιντεάκι από το YouTube;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-14, 01:44
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Ilaeira, αν θες να ανοίξεις ενα θέμα σχετικό με εναλλακτικά δίκτυα επικοινωνιών, θα συνεισφέρω όσο μπορώ. Θα συζητηθούν τα πάντα, απο τηλεπάθεια μέχρι τις εκπληκτικές τεχνολογικές προοπτικές της διαδικτύωσης μεταξύ κινητών τηλεφώνων, χωρίς να χρειάζονται την υποδομή των κρατικών και ιδιωτικών δικτύων. Μην μου πείτε πως κολλάνε όλα αυτά, πριν 50 χρόνια επιστημονική φαντασία θα ακούγονταν όλα, ασε που ενδέχεται να προλάβει η γεννιά μας πραγματική "τηλεπάθεια" μέσω ασύρματων εμφυτευμάτων
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-14, 16:26
Ilaeira Ο χρήστης Ilaeira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

ΟΚ, AVATARGR1, θα αρχίσω ένα άλλο thread για αυτό που έχω στο μυαλό μου.

Heretic, μάλλον εσύ θα έπρεπε να το ανοίξεις το θέμα για τις τηλεπικοινωνίες γιατί από ότι φαίνεται είσαι γνώστης!

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-14, 18:27
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Ναι σκέφτομαι να το κάνω. Θα έχει τίτλο εναλλακτικές επικοινωνίες. Χρειάζεται λίγη προεργασία πρώτα για να μην γίνει στο πόδι, όπως και προσδιορισμός των πραγματικών αναγκών επικοινωνιών των ανθρώπων, και όχι μέσω των επιβαλλόμενων απο το life-style που έχουν καθιερώσει οι πολυεθνικές. Εκεί είναι το πρόβλημα, και όπως θα αποδειχεί, οι πραγματικές μας αναγκες, συμπεριλαμβανομένης της διασκέδασης, είναι ενα κλάσμα των παρεχόμενων υπηρεσιών, οι οποίες μας ροκανίζουν το εισόδημα, μας καθηλώνουν σε κάποια συσκευή και επιπλέον επιβαρύνουν το περιβάλλον. Οι υπάρχουσες τεχνολογίες αρκούν για αυτές. Θα το κάνω προσεχώς, ίσως αναπτύξω και την ιδέα αν είναι δυνατόν η Ελλάδα να γίνει αυτάρκης σε θέματα εθνικών τηλεπικοινωνιών, όπως και να αντέξει σε κάποιου είδους οικονομικό αποκλεισμό, πράγμα που πιθανόν να αντιμετωπίσουμε τα επόμενα χρόνια, λόγω αθέτησης χρέους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-14, 14:26
Ilaeira Ο χρήστης Ilaeira δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

ΟΚ, όταν είσαι έτοιμος.

Ίσως τελικά μια τέτοια περίπτωση που αναφέρεις, εννοώ μια περίπτωση οικονομικού αποκλεισμού να είναι αυτό που μας χρειάζεται για να ξυπνήσει πραγματικά ο λαός γιατί προς το παρόν η πλειοψηφία ακόμα υπνοβατεί!!! Κι ας έχουν γίνει τοσα και τόσα τα τελευταία 5 χρόνια!!!

Δεν το χωρά ο νους...

Αν και μεταξύ μας, ακόμα κι αν δεν υπήρχε οικονομικό θέμα, και πάλι θεωρώ ότι θα έπρεπε να αντιμετωπιστεί το συντομότερο δυνατόν ο εθισμός σε κινητά τηλεφωνα, ταμπλέτες και ούτω καθεξής.

Η αποβλάκωση, η απάθεια και η μαλθακότητα σπάνε τα τελευταία χρόνια όλα τα ρεκόρ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ilaeira : 20-12-14 στις 14:27
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-14, 10:10
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα σας.

Φίλε heretic αναμένω το θέμα "εναλλακτικές επικοινωνίες" που πιστεύω πως
θα παρουσιάσεις πολλά στοιχεία και αρκούντως τεκμηριωμένα....

Πιστεύω επίσης πως υπάρχουν εδώ και αρκετό καιρό τεχνολογίες που για
διαφόρους λόγους δεν παρουσιάζονται.....

Αναμένοντας λοιπόν...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-14, 12:41
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Ναι, στις γιορτές ανάμεσα. Μην περιμένετε εξωγήινες τεχνολογίες, μιλάμε για πράγματα που ξέρουμε και γνωρίζουμε, αλλα με εναλλακτική χρήση, όπως τα ελεύθερα μητροπολιτικά δίκτυα που υπάρχουν σχεδόν σε κάθε πόλη της Ελλάδας! Το αν αγνούσαμε την ύπαρξη τους αυτό είναι άλλο θέμα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-14, 13:25
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ...

Φίλε μου heretic δεν νομίζω κανένας να περιμένει "εξωγήινες τεχνολογίες"
περιμένουμε απλές λύσεις που για "καποιους λόγους" δεν τις γνωρίζουμε ή δεν
τις γνωρίζουμε καλά και δεν εφαρμόζονται....

Το γιατί πιστεύω πως στο θέμα σου θα το συζητήσουμε....

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-12-14, 22:15
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Το θέμα avatargr καταλήγει πάντα στην ψυχολογία της μάζας. Τα σύγχρονα δυτικά κράτη έχουν πανεπιστημιακούς τομείς ολόκληρους που ασχολουνται με την διαμόρφωση των καταναλωτικών τους συνηθειών. Κάθε τεχνολογική καινοτομία, ταυτόχρονα με την εμπορευματοποίησή της, διαμορφώνει και το προφίλ του καταναλωτή, έτσι ώστε να βρεί πρόσφωρο έδαφος και φυσικά αγοραστές. Ετσι ανύπαρκτες ανάγκες, μετατέπονται σε καταναλωτικά προιόντα.

Αυτή τη στιγμή σχεδιάζονται hitech συσκευές, μηχανικά προγραμματισμένες να διαρκέσουν 1 με 2 χρόνια, έτσι ώστε να φθαρούν και να αντικατασταθούν σύντομα απο τον επίσης πανάκριβο διάδοχό τους. Και όλα αυτά για να ικανοποιήσουν το lifestyle καταναλωτών, όμοιων με τα σκυλάκια του Παβλόφ. Αντι να προβληματιζόμαστε που βρίσκει ο Ελληνας 800€ για το iPhone 6, καλύτερα να προβληματιστούμε αν ενα κινέζικο smartphone των 200€ κάνει την ίδια "δουλειά", αν μπορεί η Ελλάδα να παράγει τέτοια και κατα πόσο αυτή "δουλειά" χρειάζεται τελικά και δεν είναι κάτι εντελώς κατσκευασμένο και αυτό.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.