Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 18-01-15, 12:12
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Δεν είναι εύκολο αυτό. Πρέπει να ξεκινήσεις να το κάνεις σε εγρήγορση και οχι στην κατάσταση αυτοΰπνωσης που μπήκες λόγω κούρασης. Πρακτικά πάλι σε αυτοΰπνωση θα μπείς αλλα θα έχεις την πρόθεση να το κάνεις, και αυτό θέλει εξάσκηση. Σε γενικές γραμμές ναι, μπορείς αν σκεφτείς έντονα εναν άνθρωπο ή ενα μέρος και θα μεταφερθεις εκει στιγμιαία. Δεν χρειάζεσαι το ενδιάμεσο στάδιο της εξόδου απο το σώμα, αν και κάποιους τους βοηθάει. Επίσης δεν μπορείς εύκολα (και δεν πρέπει) να μείνεις επι μακρόν σε αυτήν την κατάσταση. Είναι σαν να κάνεις κατάδυση. Θα καθόσουν όλη μέρα στον βυθό;
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-01-15, 12:52
ALEXIA_22 Ο χρήστης ALEXIA_22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2015
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι εύκολο αυτό. Πρέπει να ξεκινήσεις να το κάνεις σε εγρήγορση και οχι στην κατάσταση αυτοΰπνωσης που μπήκες λόγω κούρασης. Πρακτικά πάλι σε αυτοΰπνωση θα μπείς αλλα θα έχεις την πρόθεση να το κάνεις, και αυτό θέλει εξάσκηση. Σε γενικές γραμμές ναι, μπορείς αν σκεφτείς έντονα εναν άνθρωπο ή ενα μέρος και θα μεταφερθεις εκει στιγμιαία. Δεν χρειάζεσαι το ενδιάμεσο στάδιο της εξόδου απο το σώμα, αν και κάποιους τους βοηθάει. Επίσης δεν μπορείς εύκολα (και δεν πρέπει) να μείνεις επι μακρόν σε αυτήν την κατάσταση. Είναι σαν να κάνεις κατάδυση. Θα καθόσουν όλη μέρα στον βυθό;
Οταν λες σε εγρηγορση ?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-01-15, 13:48
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Οπως είσαι τώρα (ελπίζω )
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-01-15, 17:39
ALEXIA_22 Ο χρήστης ALEXIA_22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2015
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως είσαι τώρα (ελπίζω )
Χααχα παντα ετσι είμαι! Μόνο μια φορά είχε συμβεί λογω κουρασης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-15, 20:42
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Exclamation

Καλησπέρα φίλη ALEXIA_22

Νομίζω οτι το θέμα το οποίο θίγεις θα μπορούσε να συζητηθεί και σε θέματα όπως:

Αστρικό Ταξίδι (φόρουμ Metafysiko.gr)

ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 5ο μέρος (φόρουμ ESOTERICA.gr)

Θα σου πρότεινα πάντως να αποφεύγεις γενικά να παραθέτεις προσωπικά στοιχεία όπως ηλικία κ.λπ.


Παράθεση:
Μπορώ εγώ να επιλεξω το που θέλω να πάω η ποιον εγω θέλω να δω??? Και αν ναι πως? Γιατί έχω μπερδευτει. Εκείνη την ωρα που πετυχαινεις την αστρική προβολή που νιωθεις το σώμα σου να παραλυει και να φευγεις προς τα πανω πρεπει να σκεφτεις το άτομο και το μέρος που θέλεις να πας και θα μεταφερθεις εκεί κ τοσο απλα θα τον δεις?
Εξαρτάται, αν εκείνη τη στιγμή σκεφτείς ένα μέρος ή ένα άτομο, το πιο πιθανό κατά τη γνώμη μου είναι να προβάλεις την σκεπτομορφή αυτού του ατόμου ή αυτού του μέρους, παρά να βρεθείς όντως εκεί.
Όπως καταλαβαίνεις και στον αστρικό κόσμο υπάρχουν κάποιες συνθήκες. Δηλαδή έχεις μόνο ως ένα ορισμένο σημείο την ικανότητα να... φανείς αδιάκριτος.
Το να ταξιδέψεις πραγματικά σε ένα μέρος ή ένα άτομο είναι κατα τη γνώμη μου ζήτημα συνειδητής θέλησης.
Το τι ενοούμε συνειδητή θέληση, είναι μια μεγάλη κουβέντα.

Παράθεση:
Και ποση ωρα μπορείς να μεινεις εκει??
Εξαρτάται από τη δυνατότητά σου να παραμένεις συνειδητή.
Με άλλα λόγια αν είσαι ένα άτομο που εύκολα πέφτει σε νοητική φλυαρία, η πιθανότητα είναι οτι αργά ή γρήγορα θα καταλήξεις απλά να βλέπεις δικές σου προβολές και θα καταλήξεις στην ονειρική κατάσταση.

Παράθεση:
σύμφωνα με ολα αυτά που έχω διαβάσει για να πετυχεις την αστρική προβολή δεν πρέπει να νιωσεις οτι αιωρεισε στο δωμάτιο σου και βλεπεις το σώμα σου απο;ψηλά? Εγώ δεν ένιωσα κάτι τέτοιο! Απλα ενα πονοκεφαλο εντονο.
Ο καθένας μπορεί να 'χει διαφορετικού τύπου εμπειρίες, δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο το οποίο θα πρέπει να ακολουθούν οπωσδήποτε. Το ζήτημα είναι πώς τις αξιοποιεί κάποιος αυτές και για ποιο σκοπό. Και αν τις προκαλεί ο ίδιος ή αν του προκαλούνται. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις το προφίλ μου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gnostic Student : 18-01-15 στις 20:45
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-15, 22:22
ALEXIA_22 Ο χρήστης ALEXIA_22 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2015
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Εξαρτάται, αν εκείνη τη στιγμή σκεφτείς ένα μέρος ή ένα άτομο, το πιο πιθανό κατά τη γνώμη μου είναι να προβάλεις την σκεπτομορφή αυτού του ατόμου ή αυτού του μέρους, παρά να βρεθείς όντως εκεί.
Όπως καταλαβαίνεις και στον αστρικό κόσμο υπάρχουν κάποιες συνθήκες. Δηλαδή έχεις μόνο ως ένα ορισμένο σημείο την ικανότητα να... φανείς αδιάκριτος.
Το να ταξιδέψεις πραγματικά σε ένα μέρος ή ένα άτομο είναι κατα τη γνώμη μου ζήτημα συνειδητής θέλησης.
Το τι ενοούμε συνειδητή θέληση, είναι μια μεγάλη κουβέντα.

Σε ευχαριστώ για την απαντηση! Τι εννοείς όταν λες να προβαλω την σκεπτομορφη??
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-01-15, 22:56
Το avatar του χρήστη Gnostic Student
Gnostic Student Ο χρήστης Gnostic Student δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2014
Περιοχή: Αθήνα, μετρό Σεπόλια
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALEXIA_22
Σε ευχαριστώ για την απαντηση! Τι εννοείς όταν λες να προβαλω την σκεπτομορφη??
Εννοώ οτι δημιουργείς ας πούμε την εικόνα του πράγματος ή μέρους που σκέφτεσαι, χωρίς όμως να είσαι εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-01-15, 14:29
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Απο τα στοιχεία που μας έδωσε η Αλεξία, προκύπτει οτι δεν επρόκειται για κάποια ατομική της σκεπτομορφή, αλλά οτι είχε πλήρη εικόνα του τι επρόκειτο να συμβεί. Αν δεν ήταν μια περίπτωση ψυχικής όρασης, ήταν κανονικότατη αστρική προβολή.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-02-15, 21:50
Στέλιος Καφτεράνης Ο χρήστης Στέλιος Καφτεράνης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2015
Περιοχή: Άνω τούμπα Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή Δεσμός και υπερβολή

Γεια σου. Η υπερβολική ανάγκη για ενδιαφέρον ίσως φέρει υπερκόπωση, πρέπει για ότι ενδιαφέρεσαι να λαμβάνεις και τα ανάλογα για το ενδιαφέρον που δείχνεις. Εάν νιώθεις ικανοποίηση από αυτό το όλο που σου συμβαίνει τότε εν τάξη, εάν όμως πάνω στην κούραση που λες ότι έχεις εκείνη την στιγμή κουράζεσαι και άλλο και δεν ξεκουράζεσαι τότε κινδυνεύεις με υπερκόπωση και τελικά κατάθλιψη. Με σεβασμό Στυλιανός Καφτεράνης.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-05-15, 02:54
panosfromlydian Ο χρήστης panosfromlydian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2013
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Ειχα μια εμπειρια αλλα δεν ξερω κατα ποσο ηταν αληθινη γιατι εκανα διαλογισμο.Σιγουρα δεν ηταν ονειρο απλα ειχα αφεθει πληρως.

Απεναντι απο το σπιτι μου και απο εκει που κοιμαμαι υπαρχει μια πολυκατοικια που ποτε δεν εγινε το πανω μερος της παρα μονο το ισογειο που λειτουργει σαν φουρνος.
Αρα υπαρχει μονο το τσιμεντο φανταστειτε.

Εφυγε ξαφνικα η συνειδηση μου και κατευθυνθηκε προς την πολυκατοικια.Ειδα μια μαυρη σκια στην πολυκατοικια και με το που την ειδα σαν να εκανα ''ζουμ'' με τα ματια κι την ειδα ακομη πιο κοντα.Οταν την ειδα τοσο κοντα με επιασε πραγματικος φοβος και γυρισε πισω η συνειδηση μου.Δεν ηταν αστρικη προβολη κατι σαν remote viewing που αναφερεται και εδω...Ισως να ηταν και του μυαλου μου στην τελικη αλλα ο φοβος ηταν αυθεντικος και το ζουμαρισμα μου εκανε εντυπωση και μου δειχνει οτι ηταν ικανοτητα της συνειδησης να κανει κατι τετοιο.
Απο το πουθενα να συμβει αυτο μου κανει εντυπωση .Διαλογισμο εκανα και την πολυκατοικια καποιες φορες ξεχναω καν οτι υπαρχει απο τη συνηθεια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panosfromlydian : 11-05-15 στις 02:57
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.