Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 04-11-12, 23:56
naeb Ο χρήστης naeb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-04-2009
Μηνύματα: 557
Προεπιλογή

Και κάτι σχετικό με μέντιουμ και τεχνολογίες:

http://www.greektube.org/content/view/187432/2/

Ένα μέντιουμ αποκαλύπτει το μυστικό του
__________________
"I maintain that Truth is a pathless land, and you cannot approach it by any path whatsoever, by any religion, by any sect. That is my point of view, and I adhere to that absolutely and unconditionally."
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-11-12, 21:19
Το avatar του χρήστη Chimaira
Chimaira Ο χρήστης Chimaira δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα μέντιουμ αποκαλύπτει το μυστικό του
Πολλές αλήθειες πίσω απ' αυτό και πολλά ερωτηματικά. Αν μπορούσαν να αντιληφθούν τη σοβαρότητα της κατάστασης έστω και οι μισοί από τους χρήστες (users), τότε θα μιλούσαμε για παγκόσμια αφύπνιση.

Πολύ καλό το βίντεο και επίκαιρο.
__________________
Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που αξίζει να του μιλήσεις και δεν του μιλήσεις χάνεις τον άνθρωπο.Αν συναντήσεις έναν άνθρωπο που δεν αξίζει να του μιλήσεις και του μιλήσεις χάνεις τα λόγια σου.Σοφός είναι εκείνος που δεν χάνει ούτε τον άνθρωπο ούτε τα λόγια του.

Κομφούκιος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-11-12, 13:27
bazinga Ο χρήστης bazinga δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2012
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

καλα δεν νομιζω ολοι να χρησιμοποιουν το ιδιο κολπο...αυτο ισα ισα για μενα πλεον ειναι το πιο ευκολο!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-11-12, 13:43
Το avatar του χρήστη Cathy
Cathy Ο χρήστης Cathy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

isisbellatrix έτσι ακριβώς είναι όπως το είπε κα Κικίδου. Δλδ δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρκει άνθρωπος που μπορεί να προβλέψει τι θα γίνει σε όλη την ζωή ενός ανθρώπου αλλά καταστάσεις που είναι κοντά και έχουν δρομολογηθεί όπως είπε. Και εμένα η μητέρα μου με τα οράματα που βλέπει μπορεί να προβλέψει αυτά που την απασχολούν και είναι κοντά μελλοντικά να γίνουν και όχι τι θα συμβεί μετα απο χρόνια.
Raistlin εγώ προσωπικά πιστεύω στο πεπρωμένο όπως σου ανέφερα με το παράδειγμα με τον διάδρομο και τις πόρτες ή τον δρόμο και τις διακλαδώσεις όπως λες, αλλά παρεξήγησες κάτι σε αυτό που είπε. Όταν εννοούσα το τέλος του διαδρόμου δεν εννοούσα τον θάνατο, αλλά την βασικά κατάληξη στην ζωή ενός ανθρώπου. Δλδ με ποιον ανθρωπο είναι προορισμένος να ζήσει, αν θα είναι ευτυχισμένος ή δυστυχισμένος στην ζωή του μεσα στην οικογένεια ππου θα δημιουργήσει ή με τις συνθήκες που πλαισιώνουν την ζωή του. Εμείς κατα την γνώμη μου πάντα, μπορούμε να βιώσουμε κάποιες εμπειρίες ή αν αλλάξουμε κάποια πράγματα με τις επιλογές μας, όμως αυτό που είναι να μας συμβεί ή το με ποιον θα καταλήξουμε πχ στην ζωή μας είναι προκαθορισμένο. Παλιότερα και εγώ πίστευα ότι δεν υπάρχει μοίρα, ότι εμείς είμαστε υπευθυνοι, έκτοτε όμως εχουν γίνει κάποια πράγματα στην ζωή μου καθώς και σε γνωστούς μου, που μου άλλαξαν την γνώμη και είμαι πια σίγουρη μπορώ να πω γιαυτό. Βέβαια δεν το λέω για να πείσω κπν, είναι πάντα η γνωμη μου.
__________________
Όλα τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως φαίνονται
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-01-13, 18:18
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από isisbellatrix Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους!Πρώτη φορά εδώ, αν και διαβάζω από καιρό το forum!Είπα να γράψω κι εγώ κάτι για το συγκεκριμένο θέμα. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει πεπρωμένο σε καμία περίπτωση. Κατ΄επέκταση κανείς πραγματικά δεν μπορεί να "διαβάσει" το απώτερο μέλλον. Κάποια πράγματα που συμβαίνουν τώρα μπορεί και να τα δουν, αλλά όχι το μέλλον. Έχω μια κολλητή η οποία κάποια στιγμή πριν περίπου 6-7 χρόνια επισκέφτηκε μια κυρία την οποία μπορεί κάποιοι να την έχετε ακούσει. Την Ελ. Κικίδου, μαθήτρια του Αγγ. Τανάγρα, γνωστό μέντιουμ την οποία είχε χρησιμοποιήσει και η Ελλ. Αστυνομία τη 10ετία του 50 στην υπόθεση του Δράκου της Βουλιαγμένης. Η φίλη μου είχε πάει με φωτογραφία του τότε καλού της, για να της πει η μακαρίτισσα η Κικίδου το τι "μέλλει γεννέσθαι". Πραγματικά της βρήκε τα πάντα για τη συγκεκριμένη περίοδο που διένυε η σχέση τους. Οι διαδικασίες είχαν αρχίσει ήδη για τον οριστικό χωρισμό τους, ο οποίος "επισημοποιήθηκε" 10 μέρες μετά την επίσκεψη της φίλης μου. (αυτό κρατήστε το !). Όταν λοιπόν ξαναπήγε μετά από καιρό, για να τη ρωτήσει για κάποια άλλη σχέση της και αν υπήρχε μέλλον με αυτήν, η Κικίδου της είπε ότι "κορίτσι μου μέλλον δεν μπορεί να δει κανείς για κανέναν", "μόνο πράγματα που έχουν δρομολογηθεί και ήδη συμβαίνουν ή έχουν συμβεί ήδη".
Η Κικίδου εννοούσε οτι δεν μπορεί να δει κάποιος κάτι το απόλυτα αναπόφευκτο. Γιατι υπάρχουν και επιλογές, όλων των ανθρώπων, και επιτυχίες και αποτυχίες.

Όταν υπάρχει άνθρωπος που αποδεικνύει οτι έχει νοητικές και πνευματικές Δυνάμεις, τότε σχετικά με το μέλλον σε ένα θέμα φαίνονται ποιες προοπτικές υπάρχουν, και εάν υπάρχουν θετικές. Απο εκει και πέραν δίνονται οδηγίες και συμβουλές που πρέπει να ακολουθήσει ο άνθρωπος για να αλλάξει θετικά κάτι. Εφόσον κινηθεί σωστά. Όλα εξαρτώνται και απο τους τελικούς χειρισμούς.

Έτσι μπορούμε να πούμε οτι αλλάζει το μέλλον ο συμβουλευόμενος, όπου υπάρχει δυνατότητα επιλογής για να αλλάξει κάτι. Δεν υπάρχει όμως πάντα.

Δεν υπάρχει ΕΝΑ αναπόφευκτο μέλλον. Όμως όταν έχεις έναν σκοπό, πρέπει να ξέρεις ποιες κινήσεις θα πετύχουν αν τις κάνεις, και ποιες είναι ανώφελο να τις κάνεις. Εκει βοηθούν οι Σωστοί απο αυτούς.
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 10-01-13 στις 18:50
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-01-13, 15:14
andonis51 Ο χρήστης andonis51 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2009
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ 200 ΙΟΥΔΕΣ...........

Δυστυχως το μελλον του ανθρωπου ειναι ενα και μοναδικο για μια αλλη εξισου σεβαστη θεωρια..........το ριξιμο ενος ζαριου μπορει να φενεται τυχαιο ομως
ενας υπερσυγχρονος υπολογιστης θα μπορουσε υπολογιζοντας τη δυναμη το υψος την ταχυτητα κτλπ που φευγει απο το χερι να μασ δωσει ακριβεστατο αποτελεσμα πριν πεσει μεσα στο ταβλι.....ξερω οτι ο φιλος μου ειναι θρησκος και αν του βρισω τα θεια θα αντιδρασει.........δεν υπαρχει αλλο αποτελεσμα.....τυχη
και επιλογη ειναι ι αδυναμια των ανθρωπων να εξηγησουν την αιτια και το αποτελεσμα.....ο καιρος στις μερες μας ειναι προβλεψιμος.....καποτε ηταν ανεξηγητος.....με την εννοια αυτη ολες οι αντιδρασεις ενος ανθρωπου,οι αποφασεις του θα ηταν 100 τις εκατο προβλεψιμες αν γνωριζαμε ολες τις μεταβλητες τοθ περιβαλλοντος του εκεινη τη στιγμη καθως τις σκεψεις εμπειριες
και τη χημικη συσταση του εγκεφαλου του...το οτι ειναι αδυνατα να τα εξηγησουμε δεν σημαινει οτι δεν ειναι ολα προκαθορισμενα..... το φυλλο ενος παιδιου καποτε το εβλεπαν μονο τα μεντιουμ....τωρα με ενα απλο τεστ το ξερουμε 5 μηνες νωριτερα.....δεν υπαρχει αλλη επιλογη.....ο ιουδας γεννηθηκε
να προδωσει,δεν ειχε αλλη επιλογη.........δεν γεννηθηκαν 500 πιθανοι ιουδες
αλλα ενας και μοναδικος...οτι επιλογες και να πηρε το πεπρωμενο του ηταν ενα....οσο λοιπον ειχε αυτος το δικαιωμα επιλογης αλλο τοσο το εχουμε εμεις..........οι πολυσυνθετες αποφασεις μας ειναι αδυνατο να προβλεφθουν............ομως σε ενα μωρο που διψα αν πλησιασουμε νερο θα το δοκιμασει.........με λιγα λογια οτιδηποτε αποφαση παιρνουμε εχει να κανει
με αιτια και αποτελεσμα............σεβαστες ολες οι θεωριες αλλα θα διαφωνησω
με καποιους εδω μεσα που δινουν ετοιμες λυσεις και εξηγουν ενα απο τα μεγαλυτερα μυστηρια της αρχαιοτητας......σε λιγο θα μας δωσουν και τα ορια
του συμπαντος καποιοι φωστηρεςεδω μεσα......οπωσδηποτε και η αλλη θεωρια
περι ελευθερης βουλησης εχει εξισου σοβαρα επιχειρηματα.....................ομως
το να απαντα καποιος σε τετοιο ερωτημα ειναι σα να απαντα για το τελος του χρονου τη φυση του θεου τα μεταθανατια ερωτηματα..........
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-03-13, 15:34
Μάτριξ Ο χρήστης Μάτριξ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-03-2013
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Η απάντηση είναι φοβερά απλούστατη:ΟΧΙ!!ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!!
Τα μέντιουμ-κακά τα ψέματα,όσο και αν δεν μας αρέσει να το παραδεχόμαστε-δεν έχουν την παραμικρή ικανότητα ενόρασης.Είναι αδύνατον-τονίζω ΑΔΥΝΑΤΟΝ-να προβλέψεις τι θα γίνει ακόμη και το επόμενο τυχαίο λεπτό!Ο λόγος;Εξίσου απλούστατος!Ο εγκέφαλος μας είναι συνηθισμένος σε μια συγκεκριμένη ακολουθία πραγμάτων,μπορεί δηλαδή να προβλέπει κάτι μόνο εφόσον έχει παρακολουθήσει αρκετές φορές την εκτέλεση αυτού του πράγματος.Εάν πχ ξυπνάς κάθε μέρα στις 7 το πρωί και περπατάς σε μια στάση για να πάρεις το λεωφορείο για την δουλειά σου,τότε είσαι σε θέση να "προβλέψεις" ότι και την επόμενη μέρα θα ξυπνήσεις στις 7 η ώρα για να πάρεις το λεωφορείο που παίρνεις πάντοτε!Δεδομένου ότι ο εγκέφαλος σου συνήθισε αυτήν την ακολουθία.Θα μπορούσε όμως αυτό το άτομο να προβλέψει ότι την επόμενη μέρα μπορεί λχ να έχει καθυστέρηση το λεωφορείο και να αργήσει να πάει στην δουλειά του;Η απάντηση είναι ΟΧΙ!!ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ!! Μπορείς να το βάλεις σαν ιδέα στο μυαλό σου αλλά είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να πεις με ασφάλεια ότι την τάδε ημέρα θα αργήσει το λεωφορείο(λέω εγώ παράδειγμα...)
Εάν διασχίζεις κάθε ημέρα έναν μεγάλο πεζόδρομο,τότε είσαι σε θέση να γνωρίζεις που θα τελειώσει αυτός ο πεζόδρομος!Επειδή απλούστατα ο εγκέφαλος ξέρει ήδη το τέλος του!Γίνεται όμως να προβλέψεις λχ τι χρώμα ή τι μάρκα θα είναι το επόμενο αυτοκίνητο που θα περάσει απο μπροστά σου;ΑΔΥΝΑΤΟΝ!! Είναι αδύνατον να προβλέψει κάποιος την κατάληξη κάποιου πράγματος,εκτός και αν την γνωρίζει ήδη εκ των προτέρων(να έχει παρακολουθήσει την κατάληξη αυτού του πράγματος)...Ούτε αυτό όμως λέγεται πρόβλεψη,είναι απλά η συνήδειση του εγκεφάλου μας και του κάθε εγκεφάλου που υπάρχει στην φύση...Εφόσον λοιπόν ρωτάς ένα μέντιουμ κάτι το οποίο δεν γνωρίζει την κατάληξη του αλλά έχει σχέση με το μέλλον,απλούστατα αυτό θα προσπαθήσει να δώσει την πιθανότερη λύση,ποντάροντας στον παράγοντα τύχη! Κανένας δεν πρέπει να είναι τόσο αφελής ώστε να πιστεύει ότι ένα μέντιουμ μπορεί να καθορίσει το μέλλον του,"βλέποντας" μια γυάλινη "σφαίρα" ή "ρίχνοντας" χαρτιά σε ένα τραπέζι ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο...Αυτά μόνο για το κέρδος γίνονται και μάλιστα απο αρχαιοτάτων χρόνων!Κέρδος όμως για ποιόν;Για εμάς ή για τους μάντεις;Για τους μάντεις βέβαια!Στα αλήθεια νομίζεται πως αν ένας άνθρωπος διέθετε ενόραση θα καθόταν να κάνει το μέντιουμ;Εγώ πάντως αν διέθετα ενόραση θα "μάντευα" τα νούμερα του τζόκερ,θα έπιανα τζακ ποτ και να σου τα λεφτά...Όπως λέει άλλωστε και ο περίφημος σοφιστής Ευριπίδης στο έργο του Ελένη <<μα βλέπω κούφια την μαντική,ψευτιές γεμάτη!Με την φωτιά και τα πουλιά μαντείες τίποτα δεν αξίζουν,αν πιστεύεις πως τα πουλιά ωφελούνε τους ανθρώπους ανόητος είσαι!...ξεγέλασμα είναι στην ζωή,κανένας δεν πλούτισε όντας τεμπέλης.Σωστό μυαλό και νους,να σοφός μάντης>>
Δεν υφίσταται κάτι που να ονομάζεται "μοίρα"!Μοίρα είναι μια αφηρημένη έννοια που επινοήθηκε απο τους αρχαίους ημών προγόνους στην προσπάθεια τους να ερμηνεύσουν το πως εξελίσσεται η ζωή του καθενός και τι καθορίζει τελικά την ζωή του καθενός.Δεν φαντάζομαι όμως να πιστεύει σήμερα κάποιος ότι όταν γεννιέται έρχονται οι Μοίρες σπίτι του και του κόβουν το "νήμα της ζωής" του!Ή ότι η ζωή μας είναι γραμμένη στις σελίδες ενός βιβλίου και ό,τι γράφεται επάνω στο βιβλίο,συμβαίνει και στην ζωή μας...Το μέλλον δεν είναι προκαθορισμένο,όχι,εμείς το καθορίζουμε απο τις κινήσεις κι τις προθέσεις μας!Όλα τα υπόλοιπα(τα περισσότερα)καθορίζονται απο την,επίσης αφηρημένη έννοια,τύχη...Την τύχη μπορούμε να "απομωνόσουμε"(σε κάποιες περιπτώσεις)χρησιμοποιόντας τις πιθανότητες...Πχ όταν ρίχνω ένα ζάρι,σε οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας και με οποιαδήποτε δύναμη(φτάνει να το ρίξω κανονικά)η πιθανότητα να μου φέρει το νούμερο 6 είναι 1/6!Το νούμερο 5 πάλι 1/6 κοκ...Κάποια γεγονότα μπορούμε να τα "προβλέψουμε"(σχετικά)αν υπάρχουν πολύ λίγες πιθανότητες να συμβεί κάτι διαφορετικό(πχ μόνο δύο διαφορετικές πιθανότητες,1/2)...Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως η κατάληξη ενός γεγονότος εξαρτάται απο μια σειρά πιθανοτήτων και απο πάρα πολλές παραμέτρους,οπότε λοιπόν(με βάση αυτά τα συγκεκριμένα δεδομένα)είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ και θεωρητικά και πρακτικά να προβλέψουμε το μέλλον...Διαφορετικά ισχύει ότι είπα στις προηγούμενες περιπτώσεις! Απο την άλλη όμως μπορούμε να επιρεάσουμε το μέλλον μας,εμείς οι ίδιοι(εφόσον ο παράγοντας τύχη δεν αλλάζει)απο τις κινήσεις και τις ενέργειες μας...Άρα λοιπόν το μέλλον μας δεν καθορίζεται απο την "μοίρα" αλλά απο το μυαλό μας(και κάμποση τύχη)...Τίποτε παραπάνω,καμιά ανώτερη δύναμη ή κάτι το υπερφυσικό που μας στερεί την ελευθερία και την βούληση μας:...
__________________
Πάσα τε επιστήμη χωριζόμενη δικαιοσύνης και της άλλης αρετής,πανουργία ου σοφία φαίνεται!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάτριξ : 30-03-13 στις 16:11
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-03-13, 15:41
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Πολύ ωραία τα είπες Μάτριξ!!! Εύγε!!! Χώριζε όμως παραγράφους για να τα διαβάζουμε καλύτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-03-13, 15:44
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Ωραίος !!!!!!!!! Ανάρτησε και για τους μάγους τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-03-13, 15:50
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Και τους αστρολόγους γιατι μάλλιασε η γλώσσα μας ....

200 posts τώρα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xtabay : 30-03-13 στις 15:51
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.