Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-11-14, 18:25
Poe Ο χρήστης Poe δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2014
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Θαύματα!

"Λόγω του ότι είναι πολλές οι σελίδες των θεμάτων, δεν μπόρεσα να ελέγξω αν έχει ανοιχτεί ξανά αυτό το θέμα, αν ναι, ας τοποθετηθεί εκεί που πρέπει!"

Θα ήθελα να ανοίξω αυτό το θέμα για να μοιραστούμε "θαύματα" ή τέλος πάντων ιστορίες προσωπικές που δεν μπορούμε να εξηγήσουμε αλλιώς.
Η αλήθεια είναι πως στην οικογένεια έχουμε παρελθόν... αλλά διάλεξα κάτι το οποίο αφορά κι εμένα άμεσα να μοιραστώ!

Πριν χρόνια, χιόνισε στο χωριό μου (πρωτοφανές συμβάν) και μιλάμε για πολύ χιόνι! Καθώς φεύγαμε από το χωριό για να πάμε σπίτι μας (35χλμ περίπου) φαίνεται πως ήμασταν το πρώτο αυτοκίνητο μετά την χιονόπτωση που πέρασε από έναν δρόμο. Ο πατέρας μου ζορίστηκε πολύ στην οδήγηση και κάποια στιγμή το αμάξι γλίστρησε και βρέθηκε κυριολεκτικά στο χείλος του γκρεμού. Το μόνο που θυμάμαι είναι φωνές και την μάνα μου να με τραβάει έξω και να πατάω ξυπόλυτη στο χιόνι (είχα βγάλει τα παπούτσια μου μες στο αυτοκίνητο γιατί είχαν βραχεί! ) .Τέλος πάντων, ήρθε μετά η τροχαία με εκχιονιστικά και φύγαμε σώοι.
Το ίδιο βράδυ, η μάνα μου άκουσε στον ύπνο της μία φωνή να της λέει "Ο Προφήτης Ηλίας ήτανε".
Πηγαίνοντας στο χωριό το επόμενο ΣΚ παρατηρήσαμε εκεί κοντά στην πλαγιά που παραλίγο να πέσουμε ένα εκκλησάκι, σταματήσαμε το αυτοκίνητο, πήγαμε ως εκεί (ήταν λίγο απόκρημνα) και ήταν ναός αφιερωμένος στον Προφήτη Ηλία. Η μητέρα μου ισχυρίζεται πως δεν το ήξερε και δεν είχε πάει ποτέ σ' εκείνη την εκκλησία. Έτσι αποδόθηκε το θαύμα στον Προφήτη!

Προσωπική μου άποψη (καθ' ότι βρίσκομαι και σε περίοδο έντονης αμφισβήτησης) είναι πως κάποτε άκουσε για την εκκλησία περνώντας από κει, δεν το θυμάμαι, αλλά το υποσυνείδητο έπαιξε το ρόλο του!

Έχετε παρόμοιες ιστορίες???
__________________
Tίποτα δεν είναι όπως φαίνεται, διότι τίποτα δεν φαίνεται όπως είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-11-14, 19:32
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Poe πιστεύω πως το θέμα αυτό ανήκει στις Προσωπικές Εμπειρίες....

http://www.metafysiko.gr/forum/forumdisplay.php?f=10

Οπότε εάν νομίζεις και εσύ πως ανήκει σε αυτήν την κατηγορία στείλε μήνυμα
σε κάποιον απο τους συντονιστές να στο μεταφέρει εκεί το θέμα σου...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-12-14, 12:21
Pholarchos Ο χρήστης Pholarchos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-09-2004
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Poe Εμφάνιση μηνυμάτων
...Πηγαίνοντας στο χωριό το επόμενο ΣΚ παρατηρήσαμε εκεί κοντά στην πλαγιά που παραλίγο να πέσουμε ένα εκκλησάκι, σταματήσαμε το αυτοκίνητο, πήγαμε ως εκεί (ήταν λίγο απόκρημνα) και ήταν ναός αφιερωμένος στον Προφήτη Ηλία. Η μητέρα μου ισχυρίζεται πως δεν το ήξερε και δεν είχε πάει ποτέ σ' εκείνη την εκκλησία. Έτσι αποδόθηκε το θαύμα στον Προφήτη!

Προσωπική μου άποψη (καθ' ότι βρίσκομαι και σε περίοδο έντονης αμφισβήτησης) είναι πως κάποτε άκουσε για την εκκλησία περνώντας από κει, δεν το θυμάμαι, αλλά το υποσυνείδητο έπαιξε το ρόλο του!
...
Σημείωσε το εξής:
Το ότι "κάποτε άκουσε για την εκκλησία περνώντας από κει, δεν το θυμάμαι, αλλά το υποσυνείδητο έπαιξε το ρόλο του" είναι μια υπόθεση - αβάβεη αφού και στερείται απτών στοιχείων.
Το ότι σωθήκατε είναι ένα γεγονός! Από μόνο του απτό και βέβαιο.
Το ότι ο μόνος "μάρτυρας" της απόδοσης της θαύματος (η μαμά σου) "ισχυρίζεται πως δεν το ήξερε και δεν είχε πάει ποτέ σ' εκείνη την εκκλησία" είναι επίσης απτό γεγονός (έστω και αν αδύνατο να αποδειχθεί ο ισχυρισμός.)
Νομίζω πως σε αυτή τη φάση δεν έχεις παρά να δεχτείς τον ισχυρισμό όπως είναι (αφού είναι ποιο κοντά στα γεγονότα και όχι απλή υπόθεση) και από εκεί να δεις που σε βγάζει. Αν σε βγάλει σε αδιέξοδο ή αν σε οδηγήσει και περισσότερα "θαύματα!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pholarchos : 01-12-14 στις 12:26
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.