Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 03-11-16, 23:04
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι τόσο πολύ προφητεία όσο το να λες ότι η αθεΐα είναι θρησκεία.
Εκείνο το θέμα πάντως εξαφανίστηκε...
Γιατί άραγε;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-11-16, 01:29
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Εκείνο το θέμα πάντως εξαφανίστηκε...
Γιατί άραγε;

Πάντως εγώ δεν το διέγραψα αν αυτό εννοείς...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-11-16, 02:18
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως εγώ δεν το διέγραψα αν αυτό εννοείς...
Όχι, δεν εννοώ αυτό, ξέρω ότι τα μέλη δεν έχουν τη δυνατότητα να διαγράψουν θέμα. Οι δε διαχειριστές έχουν επιτρέψει πολύ πιο "εμπρηστικά", ας το πούμε, θέματα από το δικό σου, και με πιο έντονες αντιπαραθέσεις.

Μου κάνει εντύπωση που διαγράφηκε χωρίς καμιά αιτιολογία, ούτε καν κλειδώθηκε, που για μένα, δεν υπήρχε λόγος να κλειδωθεί.

Εκτός κι αν κυκλοφορεί στο φόρουμ πνεύμα τύπου poltergeist
Ποτέ δεν ξέρεις...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-11-16, 02:28
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, δεν εννοώ αυτό, ξέρω ότι τα μέλη δεν έχουν τη δυνατότητα να διαγράψουν θέμα. Οι δε διαχειριστές έχουν επιτρέψει πολύ πιο "εμπρηστικά", ας το πούμε, θέματα από το δικό σου, και με πιο έντονες αντιπαραθέσεις.

Μου κάνει εντύπωση που διαγράφηκε χωρίς καμιά αιτιολογία, ούτε καν κλειδώθηκε, που για μένα, δεν υπήρχε λόγος να κλειδωθεί.

Εκτός κι αν κυκλοφορεί στο φόρουμ πνεύμα τύπου poltergeist
Ποτέ δεν ξέρεις...
πάνω στο ίδιο θέμα,μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τη σελίδα?έκανα ανανεωση πριν από λίγο και πάνω αντί για καλωσόρισες johnkokk Μου έγραφε καλωσόρισες xtbay(λολ).Ή το φόρουμ τα παιξε ή έχω πολλαπλές προσωπικότητες

Υ.Σ Φίλε xtbay απάντησε για να μην ανυσηχώ για το δεύτερο ενδεχόμενο χαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-11-16, 02:35
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Υ.Σ Φίλε xtbay απάντησε για να μην ανυσηχώ για το δεύτερο ενδεχόμενο χαχαχαχαχα
Μην ανησυχείς John! Εγώ είμαι εγώ, και εσύ είσαι εσύ και αυτό που ζούμε είναι η πραγματικότητα
Θα μπερδευτήκανε οι γραμμες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xtabay : 04-11-16 στις 02:40
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-11-16, 03:11
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xtabay Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ανησυχείς John! Εγώ είμαι εγώ, και εσύ είσαι εσύ και αυτό που ζούμε είναι η πραγματικότητα
Θα μπερδευτήκανε οι γραμμες...
ίσως να μπερδεύτηκαν κάπως τα ip μας,γιατί δεν εξηγείτε αλλιώς,μου έδιχνε και διαφορετικό σύνολο μηνυμάτων(πάνω δεξιά στην οθόνη κάτω από το όνομα).εννοείτε πως δεν μπήκα στη διαδικασία να τα διαβάσω,μόλις πάτησα ανανέωση με γύρισε στο κανονικό μου λογαριασμό
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-11-16, 07:04
Logical Faith Ο χρήστης Logical Faith δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2016
Μηνύματα: 764
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος,υπάρχει τρόπος να προβλεφθεί το μέλλον.Αν κάποιος μελετήσει την κίνηση όλων των σωματιδίων σε όλο το σύμπαν και βρει την εξίσωση κίνησης του καθενός και συνυπολογίσει τις αλληλεπιδράσεις τους,τότε μετά από όλες αυτές τις απλές διαδικασίες μπορεί να γίνει μάντης...και να γνωρίζει τα πάντα.
Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς? Να μελετήσεις τις απρόσωπες δυνάμεις να μαντέψεις τί?

Το ότι λένε πως κάποια στοιχεία αλληλεπιδρούν μεταξύ τους παράγοντας ένα καινούργιο στοιχείο δεν είναι κάτι που μπορείς να καυχέσαι ότι πρόβλεψες.

Αυτά που λένε οι προφήτες δεν βασίζονται σε καμμιά επιθεώρηση της "κίνησης σωματιδίων".

Δεν υπάρχει καμμιά δυνατότητα μέσω των φυσικών επιστημών να προβλεφτούν αυτά που λένε οι προφήτες. Ούτε με εκείνες τις νέες αποκρυφιστικές επιστήμες που παντρεύουν επιστήμη με θρησκεία, όπως η ινδική θρησκεία και μιλάνε για " 7 πεδία". Αυτοί έχουν χάρισμα από τον Θεό να δουν εκείνο που δεν μπορεί να δει κανείς θνητός.

Δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ λογική, μαθηματική, μηχανική εξήγηση για τις προφητείες.

Αυτή την δύναμη την έχει και περιορισμένα ο καθένας για την προσωπική του ζωή όταν βλέπει όνειρα, αλλά για γενικότερες καταστροφές και συμβάντα αυτό το χάρισμα το έχουν λίγοι.

Κάποτε είχα και εγώ αυτό το χάρισμα να προ-βλέπω σε όνειρα παγκόσμιες καταστάσεις, αλλά τώρα έχει αδυνατίσει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Logical Faith : 04-11-16 στις 07:06
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-11-16, 07:55
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς? Να μελετήσεις τις απρόσωπες δυνάμεις να μαντέψεις τί?

Το ότι λένε πως κάποια στοιχεία αλληλεπιδρούν μεταξύ τους παράγοντας ένα καινούργιο στοιχείο δεν είναι κάτι που μπορείς να καυχέσαι ότι πρόβλεψες.

Αυτά που λένε οι προφήτες δεν βασίζονται σε καμμιά επιθεώρηση της "κίνησης σωματιδίων".

Δεν υπάρχει καμμιά δυνατότητα μέσω των φυσικών επιστημών να προβλεφτούν αυτά που λένε οι προφήτες. Ούτε με εκείνες τις νέες αποκρυφιστικές επιστήμες που παντρεύουν επιστήμη με θρησκεία, όπως η ινδική θρησκεία και μιλάνε για " 7 πεδία". Αυτοί έχουν χάρισμα από τον Θεό να δουν εκείνο που δεν μπορεί να δει κανείς θνητός.

Δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ λογική, μαθηματική, μηχανική εξήγηση για τις προφητείες.

Αυτή την δύναμη την έχει και περιορισμένα ο καθένας για την προσωπική του ζωή όταν βλέπει όνειρα, αλλά για γενικότερες καταστροφές και συμβάντα αυτό το χάρισμα το έχουν λίγοι.

Κάποτε είχα και εγώ αυτό το χάρισμα να προ-βλέπω σε όνειρα παγκόσμιες καταστάσεις, αλλά τώρα έχει αδυνατίσει.
Ο θεός έφτιαξε τα πάντα με βάση κάποιους κανόνες,επομένως γιατί οι προφητείες να μην ισοδυναμούν με μεταφορά πληροφοριών που ο θεός με την ανώτερη γνώση του εμφύτευσε σε ανθρώπους που θεώρησε ικανούς να φέρουν τις πληροφορίες αυτές?Δεν θεοποιώ την επιστήμη αλλά την θεωρώ τέλοιο δημιούργημα του θεού,ο οποίος μέχρι στιγμής (μαζί με την αγία τριάδα) είναι ο μόνος τέλοιος γνώστης.

Πάμε στο τεχνικό κομμάτι.Αν μπορείς να γνωρίζεις την κίνηση ενός σώματος τότε μπορείς σε έναν βαθμό να προβλέψεις το μέλλον του.Αν γνωρίζεις και τις συνθήκες του περιβάλλοντός καθώς και τις κινήσεις γειτονικών σωμάτων τότε η πρόβλεψη γίνεται πιο ακριβής.Όσο διευρύνεται η γνώση για τις κινήσεις των σωμάτων και τις συνθήκες του ολοένα διευρυνόμενου περιβάλλοντος,τόσο αυξάνεται η ακρίβεια.

Η ελεύθερη βούληση βέβαια των ανθρώπων καθώς και η συμπεριφορές των ζωντανών οργανισμών προσδίδουν αβεβαιότητα στους υπολογισμούς,ποιος μας λέει όμως ότι δεν υπάρχει τρόπος συνυπολογισμού αυτών των παραμέτρων χωρίς ύπαρξη αβεβαιότητας(κάποιου είδους εξομάλυνση και σταθεροποιηση/τυποποίηση των συμπεριφορών.Αν όμως ενας απλός άνθρωπος μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων τι σκέφτεται ή τι πρόκειται να κάνει ένα μέλος της οικογένειάς του ή ένας φίλος του,γιατί να μην το ξέρει και ο θεός ο οποίος άλλωστε μας έφτιαξε?Συνεπώς και η συμπεριφορά θα μπορούσε να είναι μετρήσιμη ποσότητα στο <<εργαστήρι>> της φύσης,επομένως να μεταδοθεί μετά από επεξεργασία σε πληροφορία,η οποία τελικά θα εμφυτευθεί στον εκάστωτε προφήτη...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-11-16, 13:20
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Logical Faith Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς? Να μελετήσεις τις απρόσωπες δυνάμεις να μαντέψεις τί?

Το ότι λένε πως κάποια στοιχεία αλληλεπιδρούν μεταξύ τους παράγοντας ένα καινούργιο στοιχείο δεν είναι κάτι που μπορείς να καυχέσαι ότι πρόβλεψες.

Αυτά που λένε οι προφήτες δεν βασίζονται σε καμμιά επιθεώρηση της "κίνησης σωματιδίων".

Δεν υπάρχει καμμιά δυνατότητα μέσω των φυσικών επιστημών να προβλεφτούν αυτά που λένε οι προφήτες. Ούτε με εκείνες τις νέες αποκρυφιστικές επιστήμες που παντρεύουν επιστήμη με θρησκεία, όπως η ινδική θρησκεία και μιλάνε για " 7 πεδία". Αυτοί έχουν χάρισμα από τον Θεό να δουν εκείνο που δεν μπορεί να δει κανείς θνητός.

Δεν υπάρχει ΚΑΜΜΙΑ λογική, μαθηματική, μηχανική εξήγηση για τις προφητείες.

Αυτή την δύναμη την έχει και περιορισμένα ο καθένας για την προσωπική του ζωή όταν βλέπει όνειρα, αλλά για γενικότερες καταστροφές και συμβάντα αυτό το χάρισμα το έχουν λίγοι.

Κάποτε είχα και εγώ αυτό το χάρισμα να προ-βλέπω σε όνειρα παγκόσμιες καταστάσεις, αλλά τώρα έχει αδυνατίσει.

Πιστεύω ότι υπάρχει λογική στις προφητείες απλά δεν την έχουμε εξηγήσει διότι δεν μπορούμε σαν θνητοί να φτάσουμε στο επίπεδο Θέωσης που εξηγούνται αυτά τα πράγματα. Τώρα όσον αφορά για το χάρισμα που είχες η γνώμη μου είναι πως αν έχεις σταθερή πίστη μπορεί να το ξαναποκτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-11-16, 18:49
Το avatar του χρήστη Litsa
Litsa Ο χρήστης Litsa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2006
Περιοχή: ολούθε
Μηνύματα: 2.315
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι υπάρχει λογική στις προφητείες απλά δεν την έχουμε εξηγήσει διότι δεν μπορούμε σαν θνητοί να φτάσουμε στο επίπεδο Θέωσης που εξηγούνται αυτά τα πράγματα. Τώρα όσον αφορά για το χάρισμα που είχες η γνώμη μου είναι πως αν έχεις σταθερή πίστη μπορεί να το ξαναποκτήσεις.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
...δεν μπορούμε σαν θνητοί να φτάσουμε στο επίπεδο Θέωσης που εξηγούνται αυτά τα πράγματα.
Εδώ υπάρχει κυκλικός μηδενιστικός συνειρμός.
Εφόσον είσαι θνητός επιπέδου κοινού θνητού, δεν είναι δυνατον να γνωρίζεις τι ακριβώς μπορεί να "εξηγηθεί" και τί όχι στο ανώτερο επίπεδο "θέωσης", όπως λες.
Για έναν θνητό, το ανώτερο επίπεδο "θέωσης", είναι εντελώς αχαρτογράφητη περιοχή.
Το πιθανότερο να μην υπάρχει άλλο επίπεδο πέραν από αυτό που είσαι τώρα.

Περισσότερα εδώ

http://www.metafysiko.gr/forum/showthread.php?t=4559
C. Fallacies of Presumption ---- Πλάνες αποδείξεων που θεμελιώνουν πίστη
4 Complex Question ---- Πλάνη από "μηδενιστική" ερώτηση (παράδειγμα: θα παραδεχθείς ότι κάνεις λάθος; )



Συμπέρασμα, οι προφητείες είναιο προιόντα απάτης και "χαμηλότερου" επιπέδου που απευθύνεται σε αφελείς και απληροφόρητους.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.