Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-10-10, 21:43
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ο πραγματικός Θεός, ο ΩΝ, ΕΙΝΑΙ, και πιστεύω πως είναι απρόσωπος, Πνεύμα, ενέργεια με νοημοσύνη, που διαπερνά το Σύμπαν και προσωποποιείται μέσα στο ανθρώπινο πνεύμα. Η επαφή με τη Θεότητα, ή Θειότητα, ή Συμπαντικό Νου, συντελεί στην πνευματική εξέλιξη του ανθρώπου.
Απο πουθενά δεν προκύπτει κάτι τόσο ασαφές και τόσο ακατανόητο στον κόσμο μας. Δεν υπάρχει λόγος να υφίσταται ένα τέτοιο ακατανόητο ΩΝ.
Πρέπει να μας παραθέσεις τουλάχιστον και τους λόγους που δικαιολογεί ικανοποιητικά την ύπαρξή του αυτό το ΩΝ. Έχουμε κάποιο στοιχείο γι αυτό το ΩΝ..;
Εγώ δεν έχω δει καμιά πνευματική εξέλιξη, σε κανέναν άνθρωπο.
Εκείνη που σαφώς υπάρχει είναι η βιολογική εξέλιξη.
Παράθεση:
Αυτά που γράφω είναι μόνο για να δώσουν ερεθίσματα σε ανήσυχα πνεύματα.
Με αυτά τα αυθαίρετα που παραθέτεις, μόνο σύγχυση προκαλείς στα ανήσυχα πνεύματα.
Παράθεση:
Και έχω καταλήξει, διότι η τυχόν ύπαρξη ενός προσωπικού Θεού μου αφήνει χιλιάδες ερωτήματα αναπάντητα ως προς τη συμπεριφορά του προς τους ανθρώπους.
Κάθε Θεός, όπως και αυτό το ΩΝ που επικαλείσαι, αφήνει αναπάντητα ερωτήματα.
Πως γίνεται να υπάρχει ένα τέτοιο ον; Τι καλό λόγο θα είχε να φτιάξει τον Σύμπαν και τα νοήμονα όντα..;

Γιατί δεν έχουμε κανένα πραγματικό στοιχείο για κανέναν Θεό..;
Υπάρχει κάποιος σοβαρός λόγος να παίζει κρυφτό με τα δημιουργήματά του..;

Αυτές είναι μερικές αναπάντητες ερωτήσεις απο τις πολλές που θα μπορούσε να παραθέσει κάποιος.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-10, 21:49
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Περί προσευχής τώρα...
Παραθέτω μια ινδιάνικη προσευχή, που μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση όταν την πρωτοδιάβασα.
Οι Ινδιάνοι Ναβάχο, πίστευαν κι αυτοί σε ένα πνεύμα: στο "Μεγάλο πνεύμα".
Η μόνη διαφορά με το πνεύμα των χριστιανών, ήταν ότι το πνεύμα των Χριστιανών δεν ήταν "Μεγάλο" αλλά "Αγιο"
Μια αληθινή και επίκαιρη προσευχή, που σε σύγκριση με τις εγωϊστικές και ανόητες προσευχές των Χριστιανών, αυτή έχει ακόμη και στην εποχή μας κάτι να πει, αλλά κυρίως κάτι να μας διδάξει...


H ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΝΕΥΜΑ
Από τους Ναβάχο της Αριζόνα
Μεγάλο Πνεύμα, που υπάρχεις πριν απ'ό,τι άλλο και βρίσκεσαι σε κάθε πρόσωπο και κάθε πράγμα, σε καλούμε να έρθεις, από τα μακρινά μέρη μέσα στην τωρινή μας ύπαρξη.
Μεγάλο Πνεύμα του Βορρά, που δίνεις φτερά στο νερό του αέρα να κυλάει και να γίνεται βροχή και χιόνι, που καλύπτεις τη γη με το κρυστάλλινο χαλί πάνω απ'όπου κάθε ήχος είναι όμορφος, στεκόμαστε μπροστά σου.
Γέμισέ μας δύναμη να αντέξουμε τις χιονοθύελλες και βοήθησέ μας να σε ευχαριστήσουμε για την ομορφιά που ξεπηδά από τη ζεστή γη, όταν αυτή ξυπνάει.
Μεγάλο Πνεύμα της Ανατολής, της γης που ανατέλλει ο ήλιος, που κρατάς στο δεξί σου χέρι τα χρόνια της ζωής μας και στο αριστερό τις ευκαιρίες της κάθε μέρας.
Προετοίμασέ μας να μην απορρίψουμε τα δώρα σου ούτε να χάσουμε από οκνηρία την ελπίδα της κάθε μέρας και της κάθε χρονιάς.
Μεγάλο Πνεύμα του Νότου που η ζεστή πνοή σου λιώνει τους πάγους γύρω από την καρδιά μας, που το άρωμά της μιλάει από μακρινές άνοιξες και καλοκαίρια, διέλυσε τους φόβους μας, λιώσε τα μίση μας, πυρπόλησε την αγάπη μας με τις φλόγες της αλήθειας.
Δίδαξέ μας πως όποιος είναι αλήθεια δυνατός, είναι επίσης ευγενικός, όποιος είναι σοφός είναι και ελεήμων, όποιος είναι γενναίος είναι και συμπονετικός.
Μεγάλο Πνεύμα της Δύσης, της γης που γέρνει ο ήλιος, με τα γυμνά βουνά και τα λειβάδια, ευλόγησέ μας με τη γνώση της ειρήνης και της ελευθερίας. Δίδαξέ μας πως το τέλος είναι πιο σημαντικό απ'την αρχή και πως ο ήλιος δε βασιλεύει μάταια κάθε μέρα.
Μεγάλο Πνεύμα της Γης, άρχοντα των μετάλλων και των πετραδιών, φύλακα των θησαυρών της γης, βοήθησέ μας να σε ευχαριστούμε καθημερινά για τις αμέτρητες πηγές σου που μας κρατούν ζωντανούς και για την ανείπωτη ομορφιά σου.

Βέβαια, όταν το "Μεγάλο Πνεύμα" συνάντησε το "Αγιο πνεύμα", έγινε μια από τις αγριότερες σφαγές της ιστορίας.
Οι πιστοί στο Άγιο πνεύμα κατέσφαξαν τους πιστούς στο Μεγάλο πνεύμα. Τους εκδίωξαν από την γη τους. Και με τον τρόπο που γνωρίζουν μόνο οι πιστοί στο Άγιο Πνεύμα, τους ανάγκασαν να αποδεχτούν με την βία τον Γιεζουά, την δύναμη και το σπαθί του οποίου, μόλις είχαν γνωρίσει οι ινδιάνοι.
Είναι σίγουρο πια, ότι οι προσευχές των ινδιάνων στο μεγάλο πνεύμα, δεν έπιασαν τόπο τελικά.
Κάποια στιγμή, θα πρέπει να κατάλαβαν και οι ίδιοι, ότι οι προσευχές στα μεγάλα και άγια πνεύματα, είναι επιταγές χωρίς αντίκρισμα.
Δεν προσφέρουν καμιά πραγματική βοήθεια στον πιστό άνθρωπο, παρα μόνο μια προσωρινή ψευδαίσθηση προστασίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-10, 22:13
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eirini Εμφάνιση μηνυμάτων
Από προσωπική πείρα και παρατήρηση είχα καταλήξει ότι η προσευχή είναι ένα χρήσιμο πνευματικό εργαλείο που φέρνει αποτελέσματα.
Δεν μπορούσα όμως να εξηγήσω το ποιος "απαντάει" στις προσευχές.
Είχα κάνει τον εξής απλό συλλογισμό: Αν δύο νέοι με τα ίδια προσόντα και τις ίδιες ανάγκες προσεύχονται, π.χ., για την ίδια θέση εργασίας, σε ποιον θα απαντήσει ο Θεός που δεν είναι προσωπολήπτης; Θα βρεθεί σε δύσκολη θέση.
Επίσης δεν μπορούσα να εξηγήσω γιατί πρέπει κανείς να επιμένει στην προσευχή, και μάλιστα να προσεύχεται ένθερμα, όπως λένε οι Γραφές. Δεν γνωρίζει άραγε ο Θεός τις ανάγκες μας, ή μήπως δεν θέλει να τις εκπληρώσει και πρέπει να τον ξεκουφάνουμε με τις προσευχές μας ώστε να βαρεθεί να μας ακούει και να μας δώσει αυτό που ζητάμε;
Όλα αυτά μου φαίνονταν αστεία, μέχρι που μελέτησα εκτενώς το θέμα της προσευχής και κατέληξα ότι η απάντηση ελκύεται από το ίδιο το πνεύμα μέσα μας, ανάλογα με την πίστη μας. Πίστη σε ποιον; Σε τι;
Σε οτιδήποτε και οποιονδήποτε. Για περισσότερα ρίξτε μια ματιά εδώ.
Καλή μου φίλη έριξα μια ματιά στη σελίδα που μας προτείνεις και μου άρεσε πολύ.

Βρήκα μάλιστα εκεί μέσα κάποιες υγιείς απορίες περί προσευχής και της σημασίας της και σκέφτηκα να σας το παραθέσω ένα μικρό απόσπασμα και έπειτα θα δοκιμάσω να απαντήσω εκφέροντας απλά απόψεις μου.

Στην Καινή Διαθήκη βρίσκουμε περίπτωση όπου ο ίδιος ο Ιησούς προσευχήθηκε με στεναγμούς αλάλητους. Ήταν τότε που ανάστησε το Λάζαρο. Ας δούμε την αφήγηση του Ευαγγελιστή Ιωάννη:
«Η Μαρία, λοιπόν, καθώς ήρθε όπου ήταν ο Ιησούς, όταν τον είδε έπεσε στα πόδια του λέγοντας σ' αυτόν: Κύριε, αν ήσουν εδώ, δεν θα πέθαινε ο αδελφός μου.
Και ο Ιησούς, καθώς την είδε να κλαίει, και τους Ιουδαίους, που είχαν έρθει μαζί της να κλαίνε, στέναξε μέσα στο πνεύμα του και ταράχτηκε.
Και είπε: Πού τον βάλατε; Του λένε: Κύριε, έλα και δες. Δάκρυσε ο Ιησούς. Οι Ιουδαίοι, λοιπόν, έλεγαν: Δες πόσο τον αγαπούσε. Μερικοί, μάλιστα, απ' αυτούς είπαν: Δεν μπορούσε αυτός που άνοιξε τα μάτια του τυφλού, να κάνει ώστε κι αυτός να μη πεθάνει;
Ο Ιησούς, λοιπόν, στενάζοντας πάλι μέσα του, έρχεται στο μνήμα. Υπήρχε δε ένα σπήλαιο, και επάνω του ήταν τοποθετημένη μια πέτρα.
Ο Ιησούς λέει: Σηκώστε την πέτρα.
Η αδελφή του νεκρού, η Μάρθα, λέει σ' αυτόν: Κύριε, μυρίζει ήδη• επειδή, είναι τεσσάρων ημερών.
Ο Ιησούς λέει σ' αυτήν: Δεν σου είπα ότι, αν πιστέψεις, θα δεις τη δόξα του Θεού;
Σήκωσαν, λοιπόν, την πέτρα, όπου ήταν τοποθετημένος ο νεκρός. Και ο Ιησούς, αφού ύψωσε τα μάτια επάνω, είπε: Πατέρα, σε ευχαριστώ που με άκουσες.
Και εγώ γνώριζα ότι πάντοτε με ακούς• αλλά για το πλήθος, που στέκεται ολόγυρα, το είπα, για να πιστέψουν ότι εσύ με απέστειλες. Και όταν τα είπε αυτά, κραύγασε με δυνατή φωνή: Λάζαρε, έλα έξω.
Και ο πεθαμένος βγήκε έξω, δεμένος τα πόδια και τα χέρια με τα σάβανα• και το πρόσωπό του ήταν ολόγυρα δεμένο με σουδάρι. Ο Ιησούς λέει σ' αυτούς: Λύστε τον, και αφήστε τον να περπατήσει.»
(Κατά Ιωάννη 11: 32-44)

Αν δεχτούμε ότι η ιστορία είναι αληθινή, σ’ αυτή την περίπτωση ο Ιησούς δεν πρόσθεσε «όχι το θέλημά μου αλλά το σον γενέσθω». Περίεργο! Γνώριζε άραγε ο Ιησούς ότι ήταν θέλημα Θεού να αναστήσει το Λάζαρο; Με άλλα λόγια, γνώριζε ότι ο Λάζαρος είχε πεθάνει παρά το θέλημα του Θεού που ήταν να ζήσει; Πολλά τα ερωτηματικά… Οι Χριστιανοί θα πουν ότι ο Θεός το έκανε για να δείξει τη δόξα του. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο Θεός έχει ανάγκη να επιδείξει τη δόξα του στους ανθρώπους. Είναι άλλωστε εκθαμβωτική η δόξα που επιδεικνύεται μέσω του υπέρλαμπρου Σύμπαντος.


Θα απαντήσω σύμφωνα με τη δική μου άποψη στα εύλογα ερωτήματα του κειμένου.

Γνώριζε άραγε ο Ιησούς ότι ήταν θέλημα Θεού να αναστήσει το Λάζαρο;

Ναι. Ο Ιησούς γνώριζε. Και ήθελε να μας διδάξει κάτι. Ότι μπορούμε να κατάλαβουμε ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να βαδίσουμε το μονοπάτι της ζωής μας, διότι η ψυχή γνωρίζει. Εμείς πριν γεννηθούμε σαν ψυχούλες εκεί ψηλά, γνωρίζαμε ότι ερχόμαστε στη Γη για να βαδίσουμε μονοπάτια. Το καλύτερο μονοπάτι, το γνωρίζαμε πριν γεννηθούμε, όπως και το χειρότερο. Όταν πιστεύουμε στο Θεό και στις δυνάμεις μας και δυνάμεις Του, τότε μπορούμε να επιλέξουμε το καλύτερο μονοπάτι και να δούμε θαύματα να γίνονται στη ζωή μας.... Η προσευχή είναι το μέσο. Η προσευχή, είναι όλες εκείνες οι δηλώσεις που μας βοηθούν να θυμηθούμε ποιοί είμαστε από πού ερχόμαστε και πού πάμε. Η προσευχή μας δίνει δύναμη ενθύμισης και αφύπνισης. Η προσευχή είναι μέσο που φέρνει δύναμη, η προσευχή μας βοηθάει να πιστέψουμε βαθυά, η προσευχή μας βοηθάει να ενθυμηθούμε, η πίστη είναι η δύναμή μας, είναι η μνήμη της ψυχής μας. Και ο Ιησούς μετά από κάθε θαύμα που έκανε, έλεγε στον πιστό μια φράση που σημαίνει και εκφράζει το μεγαλείο της δύναμης της ψυχής του ανθρώπου επάνω στη Γη και της δύναμης Του Θεού. Ο Ιησούς μετά από το θαύμα έλεγε: "Η πίστη σου σε έσωσε."

Η πίστη σου, η μνήμη σου που αφυπνίστηκε και θυμήθηκε την ύπαρξη του Θεού, τη δύναμη της ψυχής και της αισιόδοξης σκέψης που φτιάχνει θετικές σκεπτομορφές και μας παραδίδει να βαδίσουμε στο καλύτερο μονοπάτι για εμάς. Είναι θέλημα Θεού τα πάντα γύρω μας. Απλά έχουμε μπερδέψει την έννοια "θέλημα Θεού" ξεχάσαμε την αληθινή της σημασία. Τί σημαίνει Θεός; Θεός είναι τα πάντα γύρω μας. Ακόμα και εμείς είμαστε μικρά κομματια Του, είμαστε παιδιά Του. Θεός επίσης είναι και μια τεράαααααααααστια οντότητα. Δηλαδή.... σκεφτείτε ότι εμείς είμαστε ένα μικρό κομμάτι ενέργειας. Και είμαστε έξυπνοι, αισθηματικοί, δημιουργικοί και άλλα τόσα. Ο Θεός είναι όλες μαζί οι ενέργειες στο Σύμπαν και μαζί τους και εμείς σύν άπειρη ξεχωριστή ενέργεια επιπλέον. Είναι Οντότητα το Α και Ω + Σύμπαν + άνθρωποι. Ο Θεός συνδέεται με εμάς και εμείς με Εκείνον καθώς είμαστε κομμάτια του. Εμείς οι άνθρωποι σαν ψυχές επάνω στη Γη, ήρθαμε με μερική αμνησία. Η ψυχή μας έχει όλη τη γνώση μα δεν έχει αφυπνιστεί. Έχουμε μερική αμνησία. Η ψυχή μας γνωρίζει το καλύτερο θέλημα για εμάς. Οπότε όταν λέμε γεννηθήτω το θέλημά Του, σημαίνει ότι ψυχή και Σύμπαν και Θεός συμφώνησαν να γίνει αυτό το θέλημα προς εκπαίδευση ζωής για εμάς. Το θέμα είναι να πάρουμε μαθήματα από όσα μας δίδονται στη ζωή μας και να γίνουμε καλύτεροι, να πάμε πιο κοντά στο Θείο. Τα μαθήματα είναι άλλοτε εύκολα και άλλοτε δύσκολα. Πάντα με χαρά και εργασία, διότι η μάθηση είναι χαρά.

Ο Ιησούς γνώριζε πιστευω ότι ήταν θέλημα Θεού να αναστήσει το Λάζαρο! Ο Ιησούς είχε την τέλεια επικοινωνία επάνω στη Γη με το Θεό. Είχε την τέλεια επικοινωνία με τη ψυχή Του. Είχε την τέλεια επικοινωνία με τον εαυτό Του. Μπορούμε και εμείς να βελτιώσουμε την επικοινωνία μας με τον εαυτό μας και με το Θεό.

Γνώριζε άραγε ο Ιησούς ότι ήταν θέλημα Θεού να αναστήσει το Λάζαρο; Με άλλα λόγια, γνώριζε ότι ο Λάζαρος είχε πεθάνει παρά το θέλημα του Θεού που ήταν να ζήσει;

Το θέλημα Του Θεού πιστεύω ότι ήταν να πεθάνει ο Λάζαρος, για να έρθει μετά ο Ιησούς μπροστά σε όλους και να τον αναστήσει, δίνοντας ένα καλό παράδειγμα σε όλους μας.

Οι Χριστιανοί θα πουν ότι ο Θεός το έκανε για να δείξει τη δόξα του.

Δεν πιστεύω ότι το έκανε μονάχα για να πιστέψουμε ότι ο Ιησούς είναι πραγματικά ο Υιός Του Θεού. Το έκανε ΚΑΙ για αυτό, αλλά και για κάτι άλλο. ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΣΤΟΥΜΕ! Μπορούμε με τη θετική μας σκέψη και με τη πίστη μας στο Θεό και με την ενάρετη ζωή μας, μέχρι και βουνά να κινήσουμε, εάν αυτό θα ήταν χρήσιμο στο Σχέδιο Του Θεού κατά το μονοπάτι μας στη ζωή. Όλα όσα έκανε και έζησε ο Ιησούς, ήταν παραδείγματα προς μίμηση! Ήρθε να μας διδάξει να ζούμε όμορφα επάνω στη Γη, ήρθε να μας μιλήσει για το ποιός είναι ο Θεός, ήρθε να μας θυμίσει ποιοί είμαστε εμείς.

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι ο Θεός έχει ανάγκη να επιδείξει τη δόξα του στους ανθρώπους. Είναι άλλωστε εκθαμβωτική η δόξα που επιδεικνύεται μέσω του υπέρλαμπρου Σύμπαντος.

Αμήν.

Ποιός απαντάει στην προσευχή τελικά;

Η ψυχή μας, ο Θεός και το Σύμπαν!

Απόψεις μου, απλά απόψεις μου.
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ : 22-10-10 στις 22:17
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-10-10, 11:31
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι. Ο Ιησούς γνώριζε. Και ήθελε να μας διδάξει κάτι.
Αυτό είναι δική σου υπόθεση ή το συμπεραίνεις από κάπου, και εάν ναι από πού;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ότι μπορούμε να κατάλαβουμε ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος για να βαδίσουμε το μονοπάτι της ζωής μας, διότι η ψυχή γνωρίζει. Ναι. Ο Ιησούς γνώριζε. Και ήθελε να μας διδάξει κάτι.
Αυτό είναι δική σου υπόθεση ή το συμπεραίνεις από κάπου, και εάν ναι από πού;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμείς πριν γεννηθούμε σαν ψυχούλες εκεί ψηλά, γνωρίζαμε ότι ερχόμαστε στη Γη για να βαδίσουμε μονοπάτια.
Όχι μόνο ξέρεις τι υπάρχει πριν.. αλλά ξέρεις και πώς είναι. Μπορείς να το στηρίξεις ή απλά λες λόγια του αέρα ("απόψεις, απλές απόψεις");

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλύτερο μονοπάτι, το γνωρίζαμε πριν γεννηθούμε, όπως και το χειρότερο. Όταν πιστεύουμε στο Θεό και στις δυνάμεις μας και δυνάμεις Του, τότε μπορούμε να επιλέξουμε το καλύτερο μονοπάτι και να δούμε θαύματα να γίνονται στη ζωή μας....
ΤΟ ίδιο.



Για να μην επαναλαμβάνω για ανυπόστατα που γράφονται... απλά τα παραλείπω. Εάν, σε περίπτωση που κάνω λάθος, δεν είναι ανυπόστατα, παρακαλώ να γραφτούν τα επιχειρήματα, τα ΛΟΓΙΚΑ επιχειρήματα, που να μπορούν να στηρίξουν τα παραπάνω.

Προτρέχω και λέω πως το επιχείρημα ότι "αυτά δεν αναλύονται με λογική" αρμόζει μόνο στους φαντασιόπληκτους, στην καλύτερη, καθώς κάτι που δεν έχει λογική, εξ ορισμού, είναι μη λογικό και... αφήνω σε εσάς τον χαρακτηρισμό αυτού που το ακολουθεί.

Πάμε παρακάτω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Ιησούς είχε την τέλεια επικοινωνία επάνω στη Γη με το Θεό. Είχε την τέλεια επικοινωνία με τη ψυχή Του. Είχε την τέλεια επικοινωνία με τον εαυτό Του.
Ποια είναι αυτή η τέλεια επικοινωνία και πώς μπορείς να την ορίσεις; Γιατί εάν δεν μπορείς, μπορώ και εγώ να ισχυριστώ ότι έχω τέλεια επικοινωνία με όλους τους θεούς και να αρχίσω να καταρρίπτω τα όσα λες σύμφωνα με τις οδηγίες των θεών.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-10-10, 14:43
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Μου άρεσε που διάβασες τη δημοσίευση τόσο προσεκτικά φίλε μου.

Σε ευχαριστώ με τιμά αυτό.

Απλά σου ξέφυγε η τελευταία πρόταση και έτσι σου την αντιγράφω από τη δημοσίευσή μου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόψεις μου, απλά απόψεις μου.
Νομίζω ότι αυτό απαντά σε όλες τις ερωτήσεις που μου έθεσες.

Ρίξε αν θέλεις καλέ μου φίλε και μια ματιά στην υπογραφή μου.

Σε ευχαριστώ για όλα.

Να είσαι πάντα καλά.
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-10, 19:30
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΝΤΙΓΚΟ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου άρεσε που διάβασες τη δημοσίευση τόσο προσεκτικά φίλε μου.

Σε ευχαριστώ με τιμά αυτό.

Απλά σου ξέφυγε η τελευταία πρόταση και έτσι σου την αντιγράφω από τη δημοσίευσή μου.



Νομίζω ότι αυτό απαντά σε όλες τις ερωτήσεις που μου έθεσες.

Ρίξε αν θέλεις καλέ μου φίλε και μια ματιά στην υπογραφή μου.

Σε ευχαριστώ για όλα.

Να είσαι πάντα καλά.
Καλέ μου φίλε, ενώ εγώ διάβασα τόσο προσεχτικά την δημοσίευσή σου, που εμένα τιμά και όχι εσένα (διότι πριν απαντήσω σε κάτι το διαβάζω τόσο προσεχτικά), εσύ δεν έκανες το ίδιο.

Μήπως βιάστηκες να προτρέψεις στο διάβασμα της υπογραφής σου;

Και επίσης, μήπως θα ήταν προτιμότερο να απαντήσεις στα ερωτήματα αντί να ξεκινάς τις προσβολές; Εάν βέβαια έχεις λογικές απαντήσεις και όχι παραμυθάκια.

Και εσύ να 'σαι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-10, 20:59
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα πολύ να πέσουν οι τόνοι και να συνεχιστεί ομαλά η συζήτηση γύρω από το θέμα του παρόντος νήματος. Οτιδήποτε δεν αφορά την παρούσα συζήτηση, μπορείτε να το συζητήσετε και μέσω πμ.
Εκ του συντονισμού,
melian
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-10, 23:39
Το avatar του χρήστη no slave
no slave Ο χρήστης no slave δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2008
Περιοχή: βριλησσια
Μηνύματα: 700
Προεπιλογή

ενωχ,

ειναι νομιζω προφανες οτι δεν υπαρχουν αποδειξεις ουτε περι υπαρξεως θεου,ουτε εξωγηινων,ουτε εσωγηινων κ.ο.κ.

πολλα μελη εμφανιζουν την αποψη τους συνοδευομενη απο το ρημα "πιστευω" και οχι "γνωριζω",οπως πολυ σωστα εχεις παρατηρησει και συ.

θεωρω οτι στην πλειοψηφια,η πιστη βασιζεται σε καποιες ενδειξεις που πλαισιωνουν το εκαστοτε θεμα και δεν ειναι αυθαιρετη και κατ'αναγκην.

ετσι λοιπον και γω πιστευω πως αυριο ο ολυμπιακος θα κερδισει τον αρη,στον ποδοσφαιρικο αγωνα που διεξαγεται στον πειραια.
οι ενδειξεις για αυτη την πεποιθηση πολλες:
η διαφορα ποιοτητας των παιχτων,το φορμαρισμα,η ψυχολογια,η εδρα...κλπ.

στις 20.30 λοιπον ξεκιναει το πειραμα-αποδειξη και στις 22.15 θα εχουμε πλεον αποδεδειγμενη γνωση.
ισως τελικα η πιστη μου να μην συμπιπτει με την πραγματικοτητα.
ισως να μην υπολογισα ασταθμητους παραγοντες,οπως η τυχη,ενα στιγμιαιο λαθος,μια αποβολη!

το θεμα ειναι οτι καπου βασιζομαι για να πιστευω το ο,τι.

ο ΙΝΤΙΓΚΟ για να καταθετει μια αποψη,καπου εχει βασιστει.αυτο το κατι ενδεχεται να ειναι αναγνωση δεκαδων βιβλιων,ωρες επεξεργασιας-φιλοσοφιας,μεχρι και προσωπικη εμπειρια.
παρολα αυτα,τα παραπανω δεν αποτελουν αποδειξη,μπορουν ομως να δημιουργησουν πεποιθηση.
τι ακριβως ζητας λοιπον?
να σου κανει σε ενα ποστ αναφορα το απο που προηλθε η αποψη του?
και στο φιναλε,ο τροπος που ρωτας δεν δειχνει ενδιαφερον να μαθεις για τον συνομιλητη σου,αλλα να πικαρεις εκ του ασφαλους (εν απουσια αποδειξεων).

οπου διαφωνεις,εδω ειμαστε
__________________
Αλλαι μεν βουλαί ανθρώπων,
άλλα δε Θεός κελεύει.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-10-10, 20:46
Το avatar του χρήστη elenitheof
elenitheof Ο χρήστης elenitheof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Πολλά πράγματα που έχω ζητήσει με ελπίδα στην προσευχή μου στο Χριστό, στην Παναγία και στους Αγίους πχ για να γράφω καλά στις εξετάσεις στο Πανεπιστήμιο, για το διορισμό μου, για τη σωστή επιλογή συζύγου, για να θεραπευτώ από τη δισκοκήλη και να μη με πονάει το πόδι μου και για πολλές άλλες λεπτομέρειες της ζωής που δε θυμάμαι τώρα, πιστεύω πως ο Θεός μου τα έδωσε. Πολλές φορές έχω απορίες και παίρνω απαντήσεις που με ικανοποιούν. Η προσευχή μου δίνει δύναμη να αντιμετωπίζω τις αδυναμίες μου και δύσκολες καταστάσεις και να μην απελπίζομαι για τα λάθη που κάνω. Πιστεύω πως στην προσευχή απαντά ο Θεός. Ξέρει τι θέλουμε, τι έχουμε ανάγκη και τι ωφελεί την ψυχή μας για να μας το δώσει. Αλλά σέβεται την ελευθερία μας και θέλει να δοκιμάσει και την πίστη μας γι' αυτό περιμένει να του το ζητήσουμε κάτι για να μας το δώσει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-10-10, 21:05
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από elenitheof Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρει τι θέλουμε, τι έχουμε ανάγκη και τι ωφελεί την ψυχή μας για να μας το δώσει. Αλλά σέβεται την ελευθερία μας και θέλει να δοκιμάσει και την πίστη μας γι' αυτό περιμένει να του το ζητήσουμε κάτι για να μας το δώσει.
Με αυτή σου τη φράση έχεις "αποκαθηλώσει" την ιδιότητα του Θεού ως παντογνώστη. Φυσικά το πρόβλημα ξεκινά ήδη από τον ορισμό της έννοιας του Θεού. Μιας και προσεγγίζεις τον Θεό χριστιανικά, πρέπει να σου θυμίσω ότι ο ίδιος ο χριστιανισμός εισήγαγε τον έννοια του αποφατισμού, δηλαδή το ότι ο Θεός είναι ακατάληπτος και ως εκ τούτου το τι "θέλει" και οποιαδήποτε άλλη ανθρωπομορφική ιδιότητα του προσάπτουμε καθίσταται αβάσιμη. Το κακό με εμάς τους ανθρώπους είναι ότι σε εννοιολογικώς δύσκολα ζητήματα συχνά προσπερνάμε την αναγκαιότητα της αποδεικτικής βάσης μίας θεωρίας και ασχολούμαστε μόνον με την πράξη χωρίς να έχουμε αποσαφηνίσει έννοιες καίριες και απαραίτητες για τη θεμελίωση μίας σωστής μεταφυσικής οδού...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 25-10-10 στις 21:07
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.