Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-06-06, 15:11
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή Ο θεός, ο Lux και τα μαγικά μανιτάρια

Έχω κουραστεί πολύ με όλες αυτές τις διαμάχες τον τελευταίο καιρό ειδικά για θέματα πίστης και ορθότητας της πίστης.
Επειδή δεν θέλω να συμμετάσχω σε εμπρηστικές και ανώφελες συζητήσεις στις οποίες οι περισσότεροι ταμπουρώνονται πίσω από Βαβυλωνιακού τύπου πύργους και «πετροβολούνται» ρίχνοντας αρχαιοελληνικά κείμενα ενώ οι άλλοι μισοί ή και πιο λίγοι από τους πρώτους να αντεπιτίθενται πετώντας την παλαιά και την καινή διαθήκη θα πω λίγα πράγματα και δεν νομίζω ότι θα ξανά ασχοληθώ μέσα στο forum με τις θρησκείες αλλά ούτε και με την αλήθεια και με τον Θεό…

Η αλήθεια είναι ο Θεός. Και θεός είναι ανάλογα προς τον προσδιορίζει ο καθένας. Θεός είναι η δύναμη που διέπει το σύμπαν που κάνει το σύμπαν να κινείται, τα αστέρια να γεννιούνται και είναι η δημιουργός δύναμη της ύπαρξης του φωτός αλλά και του σκοταδιού.
Η αλήθεια είναι ένα με το θεό, κρύβεται μέσα στον θεό είναι ένα με τον θεό.

Η αλήθεια είναι μια αλλά εξαρτάται ποια μεριά κοιτάς. Όλοι προσπαθούμε να κοιτάξουμε το κουτί της Πανδώρας αλλά όλοι κοιτάμε από διαφορετική οπτική γωνία. Όλοι έχουμε προσωπική άποψη για την αλήθεια, που συνεπάγεται διαφορετική άποψη για τον Θεό, αλλά η αλήθεια όπως και ο θεός είναι ένας.

Γένεση, Δευκαλίων, Δέντρο της γνώσης, κατακλυσμός του Νώε, Ερμής Τρισμέγιστος, Κοινές ρίζες κοινά γνωρίσματα.

Αλήθεια, Α-λήθη αυτός που δεν ξεχνάει που δεν λησμονεί, αυτός που θυμάται την αρχή, αυτός που ήταν πιο κοντά στην αρχή, αυτός που θυμάται την γνώση, το πρόσωπο της γνώσης, τον θεό.

Αγάπα τον πλησίον σου ως εαυτό, αρμονία, παν μέτρο άριστο, νηστεία, έκσταση, διαλογισμός, φιλοσοφία, παραισθησιογόνα φυτά, οχήματα…

Τον θεό δεν μπορείς να τον δεις, να τον ακούσεις, να τον γευτείς με τις αισθήσεις.
Η αλήθεια είναι ένα με τον θεό.
Την αλήθεια δεν μπορείς να την δεις, να την ακούσεις, να την γευτείς με τις αισθήσεις.
Είναι έξω από τον φυσικό κόσμο, είναι τα πάντα μέσα στον φυσικό κόσμο, είναι ένα με τον φυσικό κόσμο.
Τον κόσμο δεν μπορείς να τον δεις, να τον ακούσεις, να τον γευτείς με τις αισθήσεις.
Είναι απέραντος είναι όλα τα άστρα και όλο το κενό ανάμεσα τους είναι το κενό ανάμεσα μας, είναι οι δυνάμεις που κρατούν το σύμπαν.

Τι βλέπω λοιπόν; Ένα καπέλο ή έναν ελέφαντα σκεπασμένο;
Τι είναι αυτό, που έχει χαθεί;

Ότι είναι μέσα είναι και έξω και ότι κάτω είναι και πάνω.

Τι είναι αυτό το μέσα που έχουμε χάσει;
Είναι αυτό που μας οδηγεί στο έξω και στο πάνω, είναι αυτή η απενεργοποιημένη αίσθηση που μας οδηγεί να φτάσουμε στην αλήθεια και στο θεό.

Τι κάνουν οι θρησκείες; Δίνουν δρόμους για να ακολουθήσουμε και να ενεργοποιήσουμε αυτή την αίσθηση.
Πως γίνεται αυτό; Με πραγματική νηστεία, όχι μόνο των τροφών αλλά ουσιαστικά όλων των υλικών αγαθών που μας κρατούν δέσμιους στο σώμα μας.
Γιατί; Γιατί είναι αποπροσανατολιστικό. Γιατί δεν σε αφήνει να μάθεις τον εαυτό σου και κατά επέκταση να μάθεις να ενεργοποιήσεις αυτούς τους μηχανισμούς που πρέπει για να μπορέσεις να φύγεις από την υλική υπόσταση και να έρθεις στην πνευματική, που σε βοηθάει να δεις την αλήθεια-θεό όχι από μια αλλά από όλες τις πλευρές.

Η αρμονία επιτυγχάνεται μόνο με εσωτερική αναζήτηση και πλήρη κατανόηση του εαυτού άρα και τους μηχανισμούς που ενεργοποιούν την αίσθηση. Η τραμπάλα του Γιουνγκ και ο αγώνας για εξισορρόπηση μεταξύ φωτός και σκοταδιού.

Έκσταση και μανιτάρια… βοηθούν στο να καταφέρεις να φύγεις πιο εύκολα από το σώμα και να δεις την αλήθεια.

Αγάπη πραγματική οδηγεί στην αρμονία με το ίδιο το σύμπαν.

Παν μέτρο άριστο, οδηγεί στην αρμονία με τον εαυτό μας.

Θρησκείες οχήματα που έχουν διαφορετική πορεία αλλά πάντα τον ίδιο προορισμό την επίγνωση του εαυτού μας για να ενεργοποιηθούν οι μηχανισμοί που οδηγούν στην αλήθεια-θεό.

Εκκλησίες κατασκεύασμα για ακριβώς αντίθετους σκοπούς.

Γνώση και πάνω από όλα φιλοσοφία.
Σε οδηγούν στο να καταλάβεις τον εαυτό σου αλλά και την αλήθεια που θα δεις όταν καταφέρεις να ενεργοποιήσεις αυτή την κρυμμένη αίσθηση.

Η εξυπνάδα και η γνώση δεν έχουν καμία σχέση με την σοφία…
Είναι το ανώτερο σημείο και όχι με την έννοια να διαβάζω αυτά που άλλοι με κόπο κατέκτησαν…

Θρησκείες κομμάτια από το ίδιο μηχανισμό που σκοπό έχουν να οδηγήσουν στην αυτογνωσία και στην απόλυτη αλήθεια. Θρησκείες κομάτια του ίδιου μηχανισμού για αυτό τον λόγο φαίνεται ότι κάπου έχουν κοινά σημεία έτοιμα να συναρμολογηθούν.
Θρησκείες κομμάτια που δείχνουν μια αρχή, την γένεση αλλά και μια πορεία, την πορεία προς την φιλοσοφία και την αυτογνωσία… προς την αλήθεια.

Αλήθεια-Θεός. Δεν πιάνεται δεν διαβάζεται δεν μαθαίνεται. Ανακαλύπτεται.
Η αλήθεια είναι κάπου εκεί έξω, ο θεός είναι κάπου εκεί έξω, φτάνει να βρεις τον σωστό τρόπο να τον δεις…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agaliarep : 22-06-06 στις 10:36
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-06-06, 16:30
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Φιλε μου...σε αγαπαω!!!!!!!!!Θα γραψω περισσοτερα το βραδυ,παντως να εισαι σιγουρος οτι αυτη την προσπαθεια σου δεν προκειται να μην την ενισχυσω με ολες μου τις δυναμεις.Επισης απο αυτο το φορουμ θα ηθελα να κανω μια δημοσια παρακληση προς τον Λουξ να ξανασκεφτει και να αναθεωρησει την αποφαση του,εχω αυτη την υποχρεωση καθως ημουν και εγω αθελα μου ενας απο τους λογους της αποχωρησης του,αν και θα του εξηγησω καποια πραγματα σε πμ.Ελπιζω ειλικρινα να ξυπνησουν καποιοι απο την κινηση αυτη τη δικια σου και του Λουξ.
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-06-06, 17:40
cHrIsToS1 Ο χρήστης cHrIsToS1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2005
Περιοχή: Άργος
Μηνύματα: 324
Προεπιλογή

TI ΠΑΙΧΤΗΚΕ ΠΑΛΙ;;
και που παιχτηκε;
Ποιες ειναι αυτες οι αντιπαραθεσεις βρε παιδια που οδηγησαν στην οικιοθελη αποχωρηση του Λουξ;;
θα ξανακοιταξω ολα τα θεματα για να την βρω αν και εχω την εντυπωση οτι διαβαζα ολες τις καινουριες δημοσιευσεις.
Παντως αν παιχτηκε τιποτα μεσω πμ. ντροπη σας.
Αυτα (οπως και οι προσωπικες επαφες) δεν εχουν σχεση με το φορουμ και δη οπως εμφανιζεται αυτο.Σε κοινη θεα δλδ.
Μια κοινη θεα που αλλοιωνεται με την πραξη του Λουξ να διαγραψει τις δημοσιευσεις του.
Οτι γραφεται δεν ξεγραφεται και τα γραφτα λεει μενουν.
Αρχιδ************
Αλλο η διορθωση αλλο η ολοκληρωτικη διαγραφη των μυνηματων καποιου χρηστη απο τον ιδιο.
Θα πρεπει (δεν ξερω αν γινεται) να μην υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.
Ολα τα δικια να εχει ο Λουξ (και ο οποιος Λουξ) εφοσον γραφει κατι εν κοινω, τοτε παυει να αποτελει κτημα του.
Βρισκω οτι δεν εχει δικαιωμα να το ξεγραψει.
Οχι γιατι μπορει να χαλαει η εικονα του φορουμ, αλλα ακριβως γιατι πλεον δεν του ανηκουν πλεον.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-06-06, 21:55
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Όπως και να έχει, καλώς ή κακώς δεν μπορούμε να επαναφέρουμε τα μηνύματα του χρήστη LuX. Μέσα στα πρώτα τρία post παρουσιάστηκαν οι δύο ακριβώς αντίθετες απόψεις ως προς την κίνηση του.

Προσωπικά δεν θέλω να κρίνω τη στάση του, αν και σε καμία περίπτωση δεν την επικροτώ διότι έτσι "χάλασε" κάτα κάποιον τρόπο ιδιαίτερες συζητήσεις και στην ουσία "έσβησε" και τις απόψεις άλλων χρηστών που συζήτησαν μαζί του(με το να τις αφήσει γυμνές από αντιπαράθεση, στην ουσία τις καταστά ακαταλαβίστηκες).

Όπως και να' χει, ο LuX προέβει σε μία πρωτοφανή κίνηση. Μπορεί να μην κριθεί για τα λόγια του, μιας και αποφάσισε να μας τα στερήσει, όμως θα κριθεί από τις πράξεις του(από κάθε μέλος της κοινότητας ξεχωριστά).

Προσωπικά του εύχομαι καλή συνέχεια, μιας και πραγματικά αποτελούσε καλό συζητητή και θλίβομαι για την απόφαση του.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Solon Aimonas Eautou : 21-06-06 στις 22:00
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-06-06, 10:05
Το avatar του χρήστη Archangel
Archangel Ο χρήστης Archangel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-11-2005
Περιοχή: ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Κάτι θυμάμαι σε ένα θέμα ότι είχε πει ότι αν έκανε ή έθιγε κάποιον θα αποχωρούσε οικιοθελώς ή ήταν για την αποχώρήση κάποιου αν ήταν αυτός ή αιτία κάτι τέτοιο...Τέσπα το θέμα είναι ότι ο Lux ή ο agaliarep με ένα ποστ και σε αυτό το θέμα κατάφερε (κατ' εμέ) να απενεργοποιήση το συγκεκριμένο θέμα "θρησκολογίες- Μυθολογίες".Φοβερό ποστ αν και δεν νομίζω ότι θέλει να πει αυτό που δείχνει. Αν και μερικές φορές τα απλά λόγια είναι τα πιο κατανοητά.
Προσωπικά έχασα την μπάλα αλλά διαισθάνομαι που μπορεί να βρίσκετε...δύστυχώς δεν μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα μπορείτε να μας πείτε τι ακριβώς πέχτηκε για να κρίνουμε και εμείς οι κοινοί θνητοί. Για εμένα ο Lux ήταν ένας από τους καλύτερους συζητητές εδώ μέσα.
__________________
Βαριέμαι http://s2.bitefight.gr/c.php?uid=22502
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-06-06, 10:50
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Χμμ, ο αγαπητός agaliarep πάντα με εκπλήσει με τα θέματα που ανοίγει.

Αυτή τη φορά θίγει ένα θέμα που εγώ το σκεφτόμουν πριν από κανά-δυό μήνες. Η αλήθεια είναι πως κι εγώ κουράστηκα με τις διαμάχες στα θέματα περί θρησκειολογίας, γι' αυτό και έχω πάψει να συμμετέχω σ' αυτά. Εξάλλου είναι μάλλον ανώφελο να προσπαθείς να διδάξεις στον άλλο το δικό σου θεό. Ο καθένας πιστεύει εκεί που θέλει και καλύτερα να βρει μόνος του ποιο είναι αυτό. Κανείς δε θα του πει πιο είναι το σωστό, γιατί δεν υπάρχει. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε τέτοια θέματα. Η πίστη σε κάτι "άλλο", ανώτερο και θείο είναι καθαρά προσωπικό θέμα, γι' αυτό και όσοι προσπάθησαν να τη βάλουν σε καλούπια έχασαν παταγωδώς έδαφος και πιστούς.

Όσο για το θέμα του Lux, ήμουν παραλήπτης στο ομαδικό προσωπικό μήνυμα που έστειλε και εξηγούσε τους λόγους για τους οποίους διέγραψε τα γραπτά του. Αν και δε συμφωνώ με τους περισσότερους απ' αυτούς και του το έχω πει σε προσωπικές συζητήσεις, δεν μπορώ παρά να σεβαστώ την απόφασή του. Βέβαια, η ενέργειά του αυτή είναι εντελώς λανθασμένη κατ' εμέ, αφού έτσι καθιστά πολλές από τις συζητήσεις στις οποίες συμμετείχε ακαταλαβίστικες και ασυνεπής. Δυστυχώς, όπως είπε και ο Solon, τα μηνύματα δεν μπορούν να επανέλθουν και ο ίδιος ο Lux δεν έχει κρατήσει αντίγραφα. Οπότε... Δεν έχουμε παρά να δεχτούμε την κατάσταση ως έχει. Αν οι συντονιστές κρίνουν πως η συμπεριφορά του αυτή είναι ανεπίτρεπτη στο forum μπορούν να αποφασίσoυν τι θα κάνουν με το λογαριασμό του.

Υ.Γ.: Το αν ήταν ή όχι καλός συνομιλητής εδώ μέσα, μάλλον δεν έχει και πολύ μεγάλη σημασία πια, αφού προφανώς ο ίδιος δε θεωρεί εμάς αντάξιούς του, γι' αυτό και αποχώρησε από τις συνομιλίες...
__________________
Εις το επανιδείν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 22-06-06 στις 11:19
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-06-06, 10:51
Το avatar του χρήστη LuX
LuX Ο χρήστης LuX δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Μηνύματα: 1.811
Προεπιλογή

Αγαπητοί φίλοι πρωτίστως ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια αλλά και για τις επικρίσεις σας .
Νομίζω όμως ότι έχω το δικαίωμα να διατηρήσω τη σιωπή μου για όσο χρειαστεί .
Ο λόγος που γράφω αυτές τις γραμμές είναι μόνο και μόνο για να μη χαλάσει η εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ .

Κλείνοντας νιώθω την ανάγκη να γράψω....

Αν και η αγάπη στο τΈλος φέρνει χωΡισμό
Μόνον ο έρΩτας γκρεμίζει τον εγωιΣμό

Έρρωσθε
.
. .

...και φυσικά είμαι σε θέση αναμονής για οιαδήποτε τιμωρία αν αυτό σας καταστήσει περισσότερο ευδιάθετους....


.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη LuX : 23-06-06 στις 09:48
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-06-06, 11:22
polykarpos Ο χρήστης polykarpos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-05-2006
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Archangel
Κάτι θυμάμαι σε ένα θέμα ότι είχε πει ότι αν έκανε ή έθιγε κάποιον θα αποχωρούσε οικιοθελώς ή ήταν για την αποχώρήση κάποιου αν ήταν αυτός ή αιτία κάτι τέτοιο..
Φίλε μου
Με μένα πήγε να δημιουργηθεί μια παρεξήγηση αλλά έληξε αμέσως πριν να τεθεί θέμα από κανέναν .
Οι εξηγήσεις αμοιβαίες και το θέμα λήξαν . Αν πάραυτα θεωρεί ότι εγώ είμαι υπεύθυνος ή και αν συνέβαλα στην αποφασή του αυτή , να ζητήσω και δημόσια συγνώμη .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-06-06, 11:39
vagkri Ο χρήστης vagkri δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2006
Περιοχή: αθήνα
Μηνύματα: 284
Προεπιλογή και κακό και καλό!

Πολύ κακό είναι η αποχώρηση ενός αξιοπρεπούς μέλους, όταν μάλιστα αυτή γίνεται εν θερμώ.
Πολύ καλό όμως το δίδαγμα της κίνησης αυτής.
Υπάρχουν άνθρωποι με αξιοπρέπεια κύριοι !!!
Σωστότατος ο agaliarep με όλα αυτά που έγραψε και πιστεύω ότι έδωσε μάθημα σε πολλούς από εμάς.
Διαφωνώ κάθετα με την διαγραφή των μηνυμάτων αγαπητέ lux, αλλά εσύ έχεις το μαχαίρι εσύ και το πεπόνι.
Απο την μεριά μου σου λέω να επανέλθεις ώστε να μην χαθεί από το φόρουμ ένα μέλος που συμβάλει σε αξιοπρεπείς συζητήσεις.

Με εκτίμηση σε όλους
__________________
( Το παλαιό μου Nickname (Ελληνιστί Ψευδώνυμο) ήταν "VAGKRI"...)
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-06-06, 11:51
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Το μεταφυσικό αποτελεί μια μικρή κοινωνική ομάδα, και είναι φυσικό τα μέλη του να έχουν διαφορετικό τρόπο συμπεριφοράς. Όπως σε κάθε κοινωνία, έτσι κι εδώ κάποιοι άνθρωποι ξεχωρίζουν είτε με τις γνώσεις τους είτε με τις αντιδράσεις τους, όλοι όμως παραμένουν μοναδικοί και σημαντικοί συνδαιτυμόνες. Έτσι κι Λουξ μας ξεχώρισε [όπως ξεχωρίζει κι ο Agaliarep κι άλλοι πολλοί] με μια αντίδραση πιστεύω στο γεγονός ότι κάποια στιγμή αρχίσαμε να αναλωνόμαστε με θέματα μη ταιριαστά της ουσίας του μεταφυσικού. Άλλος θα μπορούσε να το αγνοήσει και να συνεχίσει να γράφει, άλλος θα μπορούσε να εμπλακεί σε διαμάχη, άλλος θα παραπονιόταν, ο Λουξ αποφάσισε να απέχει από τις συζητήσεις σβήνοντας ταυτόχρονα τα μηνύματά του τιμωρωντας - σε εισαγωγικά - όχι μόνο εμάς αλλά και τον εαυτό του καθώς ο ίδιος αναφέρει ότι σπατάλησε πολύ χρόνο για να τα δημοσιεύσει. Δεν προσποιήθηκε, δεν συμβιβάστηκε, αλλά έκανε αυτό που πίστευε, και για μένα αυτό έχει σημασία, να ναι ο εαυτός του [αν και θα προτιμούσα κι εγω΄με την σειρά μου να υπάρχουν οι δημοσιεύσεις του, καθώς περιείχαν σημαντικές πληροφορίες που για τις συλλέξουμε πάλι χρειαζόμαστε αρκετό χρόνο και ψάξιμο]..
Πραγματικά πιστεύω ότι αν δεν τον ενδιέφερε η ομάδα μας, θα είχε αποχωρήσει ολοκληρωτικά, πράγμα που δεν πράττει, κι αυτό σημαίνει ότι μάλλον περιμένει την δική μας αντίδραση στη δράση του, για να συνεχίσουμε όλοι μαζί και πάλι την περιπλάνησή μας στον κόσμο του αγνώστου, των μυστηρίων, της αλήθειας...
Όντως τα μηνύματά του ήταν μακροσκελή που σημαίνει ότι αφιέρωσε χρόνο και αγάπη, αλλά ίσως δεν βρήκε την ανταπόκριση που περίμενε..
Τώρα θα μου πείτε, πρέπει να υπάρχει ανταπόκριση αν αυτό με το οποίο ασχολούμαστε μας ικανοποιεί;
Ισως να μην έρθει..
Ισως να αργοπορήσει..
Ισως δεν είναι η ώρα της.. και μάλλον γι'αυτό περιμένει..
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.