Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Η πόλη της FantasyGate > FantasyGate Team

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-01-08, 21:19
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Arrow Προβολές ταινιών!

Προβολές ταινιών θα διοργανώνει η ομάδα Fantasy Gate στο Μεταφυσικό Στέκι σε τακτά χρονικά διαστήματα μετά από ομόφωνη απόφαση στην τελευταία συνάντηση. Η αγορά προτζέκτορα που ήδη έχει πραγματοποιηθεί και τον περιμένουμε μέσα στα επόμενα εικοσιτετράωρα, είναι το κλειδί για να ανοίξουμε την πόρτα σε μια ακόμα δραστηριότητα που εδώ και μήνες οραματίζομαι σε σχέση με την ομάδα του Φανταστικού...

Μετά από συνεννόηση με τον κ. Μπεξή που μας παραχωρεί ευγενικά το χώρο για τις συγκεντρώσεις και τις εκδηλώσεις μας, προχωρήσαμε στο "κλείσιμο" της ημερομηνίας για την πρώτη προβολή ταινίας, η οποία είναι η Τρίτη 29 Ιανουαρίου 2008! Μαζί με τα άτομα που ήταν στο στέκι το περασμένο Σάββατο μεταξύ άλλων συζητήσαμε και την ιδέα αυτή, η οποία φυσικά βρήκε την ανταπόκριση που περίμενα και ήλπιζα. Αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε με μια κλασσική πλέον ταινία στο χώρο της Επιστημονικής Φαντασίας, που ίσως αρκετοί έχετε ήδη δει.

Πρόκειται για το "Blade Runner" (1982) του Ridley Scott με πρωταγωνιστή τον Harrison Ford.



Υπόθεση:
Πόλη: Λος Άντζελες ~ Έτος: 2019
Ο αστυνομικός Ρικ Ντεκάρ, λίγο πριν τη συναξιοδότησή του, αναλαμβάνει την αποστολή να αποσύρει (σσ. εκτελέσει) 6 παράνομα ανθρωπόμορφα ρομπότ, γνωστά και ως ρέπλικες. Οι ρέπλικες έχουν κηρυχτεί εκτός νόμου στη γη μετά την ανταρσία τους σε κάποια αποικία και ο Ντεκάρ ανήκει στο ειδικό σώμα της αστυνομίας Blade Runner, που αναλαμβάνει την εξολόθρευσή τους.

Συντελεστές:
Τρία χρόνια μετά το "Alien" ο Ρίντλει Σκοτ ανέλαβε να μεταφέρει στη μεγάλη οθόνη μια νουβέλα του πιο hot -ίσως- σύγχρονου συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας, Φίλιπ Κ. Ντικ. Τον Ντεκάρ υποδύεται ο Χάρισον Φορντ που πλαισιώνεται από αξιολόγους ηθοποιούς, όπως Ρούντγκερ Χάουερ, Σην Γιάνγκ, Ντάρυλ Χάνα, Έντουαρτ Τζέημς Όλμος και Τζοάνα Κάσσιντυ. Φυσικά ιδιαίτερο ρόλο παίζει και η μουσική του -δικού μας- Βαγγέλη Παπαθανασίου.

[Πληροφορίες υπόθεσης και συντελεστών από: http://cine-7.blogspot.com/2007/04/blade-runner-1982.html ]

Αυτό που πρέπει να σημειώσω, είναι πως σκοπός μας δεν είναι να βλέπουμε απλά παρέα αγαπημένες -είτε άγνωστες είτε blockbusters, αλλά πάντα σημαντικές- ταινίες που σχετίζονται με το χώρο που όλοι αγαπάμε. Αυτό που σκοπεύουμε να κάνουμε στο στέκι κατά τη διάρκεια των προβολών είναι να μαθαίνουμε περισσότερα πράγματα για την ιστορία μιας ταινίας, να την παρακολουθούμε με προσοχή και να την αναλύουμε σε βάθος μετά τους τίτλους τέλους, εντοπίζοντας σημεία που μέχρι τώρα πιθανόν να μας διέφευγαν.

Σας συνιστώ να πάρετε την πρωτοβουλία και να ρθείτε όχι μόνο αυτήν την Τρίτη αλλά και κάθε φορά, διότι πραγματικά νομίζω πως θα δούμε υπέροχες ταινίες και θα ειπωθούν άκρως ενδιαφέροντα πράγματα.

Την επόμενη Τρίτη λοιπόν, θα ξεκινήσουμε στις 19:00 ακριβώς. Όσοι επιθυμείτε ελάτε εκεί. Εννοείται πως η είσοδος είναι δωρεάν!

Άντε καλές προβολές να έχουμε!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Antonia : 22-01-08 στις 21:22
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-08, 21:39
Oddb@llSoul Ο χρήστης Oddb@llSoul δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Somewhere over the rainbow...
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Αντωνία καιρό τώρα κυνηγάω την ταινία αυτή. Μου αρέσουν πολύ οι ταινίες που είναι βασισμένες σε έργα του Φίλιπ Κ. Ντικ και του Ισάακ Άσιμοφ (Στην περίπτωση του Μπλέιντράνερ, ο πρώτος.) και διστυχώς ακόμα δεν την έχω πετύχει. Τι να γίνει, θα δούμε. Εύχομαι καλή προβολή σε όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-08, 08:34
Απέριττος Ο χρήστης Απέριττος δεν είναι συνδεδεμένος
Διεγραμμένο μέλος
 
Εγγραφή: 19-01-2004
Μηνύματα: 521
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλημέρα...
ξέρω ότι το χθεσινό απόγευμα ήταν δύσκολο λόγω καιρικών συνθηκών, όμως η προβολή μας έγινε και ήταν πολύ ωραία. Σαν να βλέπαμε κινηματογράφο. Όμως όπως είπα και για τις άλλες εκδηλώσεις μας καλό είναι να έχετε συμμετοχή. Η πραγματική ζωή και η επαφή δεν αντικαθίστανται απο την οθόνη του υπολογιστή. Αυτοί που βρεθήκαμε εχθές απολαύσαμε την ταινία και ο φίλος Ερρίκος πάντα συνεπής σε αυτά που αναλαμβάνει, έγραψε ένα κείμενο πληροφοριακό σχετικά με την ταινία και μας ενημέρωσε σχετικά. Μετά την προβολή είχαμε και σχετική κουβέντα σε καφετέρια της περιοχής σχετικά με την ηθική της βιοτεχνολογίας, μια και αυτό ήταν το ζήτημα που έθετε η ταινία... Ελπίζω στις επόμενες προβολές να υπάρχει μεγαλύτερη συμμετοχή...
Φιλικά...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-02-08, 01:12
Το avatar του χρήστη Ntemis
Ntemis Ο χρήστης Ntemis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-02-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Φίλε Απέριττε, είμαι σίγουρος πως τα περισσότερα μέλη του μεταφυσικού και ειδικότερα τα ιδρυτικά μέλη του μεταφυσικού στεκιού έχουν τη διάθεση να συμμετάσχουν σε όλες τις εκδηλώσεις του στεκιού.Κι αυτό το λέω γνωρίζοντας όλα τα άτομα με τα οποία ξεκινήσαμε αυτή την προσπάθεια και διακρίνοντας τη συνέπεια τους.Δυστυχώς όμως, τουλάχιστον εμένα, μου είναι αρκετά δύσκολο να παρευρίσκομαι σε όλες τις εκδηλώσεις καθώς οι υποχρεώσεις μου δε μου το επιτρέπουν.Ελπίζω να μην υπάρξει απογοήτευση στην ομάδα και όταν τα πράγματα χαλαρώσουν να μη χάνουμε καμιά συνάντηση!
__________________
Μια ζωή χωρίς έρευνα, δεν αξίζει να λέγεται ζωή - Σωκράτης

http://picifriki.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.