Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-10-10, 16:29
Το avatar του χρήστη Raziel!*
Raziel!* Ο χρήστης Raziel!* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Πολυ ωραια η δημοσιευση σου ΙΝΤΙΓΚΟ, μου θυμιζει ενα βιβλιο που διαβασα προσφατα και λεγεται ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ, ελεγε αυτο ακριβως για το οποιο μιλας στην δημοσιευση,ελεγε να πιστευουμε στους εαυτους μας και οχι απλα να πιστευουμε αλλα να ειμαστε σιγουροι, να ειμαστε σιγουροι οτι ειμαστε ευτυχισμενοι,οχι οτι ΘΑ ειμαστε ευτυχισμενοι αλλα οτι ειμαστε ΤΩΡΑ και το συμπαν/θεος/ πνευμα/ ενεργεια(οπως θελετε πειτε το) θα σου απαντησει, θα αντιδρασει σε αυτη σου την σκεψη οπως το ειπες, σαν καθρεφτης.Ουτως η αλλως ο κοσμος γυρω μας ειναι μια σαν μια προεκταση του εαυτου μας,μια αντανακλαση των σκεψεων μας, αμα πιστευουμε οτι ειμαστε ασχημοι ,χαζοι, τοτε ολως περιεργος ερχονται ανθρωποι και το επιβεβαιονουν και μολις σταματησουμε να σκεφτομαστε ετσι, τσουπ,ερχεται καποιος και μας λεει οτι ειμαστε ομορφοι, εξυπνοι, συμπαθητικοι κτλ.Ετσι και αλλιως η ευτηχια ειναι υποκειμενικη,δεν ολοι για τον ιδιο λογο ευτηχισμενοι.Για αυτο αλωστε μας λενε ολοι να ειμαστε αισιοδοξοι, σκεψου αμα πας να γραψεις εξετασεις και να σκεφτεσαι θα γραψω χαλια , θα γραψω χαλια εεε τοτε σιγουρα δεν θα γραψεις τοσο καλα οσο θα μπορουσες(Αυτο το ξερω απο προσωπικη πειρα).
Μου αρεσει που χρησιμοποισες το φαινομενο με την πεταλουδα και τον ανεμοστοβιλο ,το λεω παντα στους ανθρωπους που ετοιμαζονται να τα παρατησουν.Και τωρα σκεφτειται τι μπορει να κανει ενας ανθρωπος, ενας ανθρωπος που θα σηκωθει μια μερα και θα πει σημερα θα κανω τον κοσμο καλυτερο και θα γραψει ενα τραγουδι,ενα βιβλιο,θα φτιαξει ενα βιντεοπαιχνιδι θα πει εστω και μια φραση κατι και καποιος εκει εξω θα ακουσει το τραγουδι,θα διαβασει το βιβλιο,θα παιξει το βιντεοπαιχνιδι, θα τηχει να περναει απο εκει και να ακουσει την φραση και θα εμπευστει και λογω αυτης της εμπευσης μια μερα θα φτιαξει μια οργανωση και θα σωσει ανθρωπινες ζωες εεε λοιπον εκεινος ο ανθρωπος που ειπε εκεινη την φραση, κατι τοσο μικρο ,δεν αλλαξε εκεινη την ημερα τον κοσμο?
__________________
I wish I had the power to escape from this thing people call reality
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-10-10, 17:16
Το avatar του χρήστη Raziel!*
Raziel!* Ο χρήστης Raziel!* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ενωχ λες <<θα σου συνιστούσα να διαβάζεις λίγο περισσότερο για να μην ζεις σε παραμυθάκια.>>
Αληθεια μπορεις να μου πεις πως ξεχωριζεις το παραμυθακι απο την πραγματικοτητα,την αληθεια απο το ψεμα, δηλαδη εσυ ζεις μες την αντικειμενικοτητα, ολα οσα νιωθεις βλεπεις ειναι πραγματικα/αντικειμενικα διοτι εγω ξερω οτι καθε τι που παρατηρητε επηρεαζεται απο τον παρατηρητη,(και αυτο συμβαινει και στην επιστημη) ολος ο κοσμος μας ειναι υποκειμενικος,αν δηλαδη εγω βλεπω το φαναρι πρασινο και ενας που εχει αχρωματοψια το βλεπει γκρι και ενας τριτος που μπορει να δει περισσοτερα χρωματα απο τον ανθρωπο το βλεπει με ενα χρωμα που το ονομαζει αναλογα σημαινει οτι καποιος απο εμας ζει σε παραμυθακι?Αμα εγω ειμαι μαζοχα και μου αρεσει να κοβομαι και αυτο με κανει να νιωθω υπεροχα και εσενα σε ποναει οταν κοβεσαι σημαινει οτι εγω ζω σε παραμυθακι?Αμα εγω ειμαι ευτηχισμενη για αυτο το λογο και εσυ για αυτο το λογο κλαις την μοιρα σου σημαινει οτι εγω ζω σε παραμυθακι?Αμα καποιος ονομαζει την ενεργεια ,ενεργεια και καποιος αλλος την ονομαζει θεο σημαινει οτι ο δευτερος ζει σε παραμυθακι?Αυτο που τοση ωρα προσπαθουσε να μας κανει να καταλαβουμε η ΙΝΤΙΓΚΟ ειναι οτι ολα οσα κανουμε εχουνε μια επιδραση στον κοσμο γυρω μας ακομα και η διαθεση μας.Αυτο που λεει η ΙΝΤΙΓΚΟ εχει σχεση και με την, πως την λενε, ανθυποβολη οπου καποιος ειναι σιγουρος οτι κατι θα τον κανει καλα και ως δια μαγειας γινεται καλα εκτος αν και αυτο ειναι ενα παραμυθακι?
__________________
I wish I had the power to escape from this thing people call reality
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-10-10, 17:21
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Όσα γράφεις με γεμίζουν χαρά φίλη μου Raziel!*.

Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη και συνάμα ευτυχισμένη.

Ευτυχισμένη διότι οι Αλήθειες μας συναντιώνται.

Χάρηκα που σε γνώρισα.

Και αν κάποιοι θεωρούν αερολογίες τις απόψεις κάποιων, τότε απλά αυτό είναι δική τους άποψη και σεβαστή.

Όταν θα μπορέσω θα διαβάσω Αριστοτέλη, όπως μου πρότεινε ένα μέλος, διότι πιστεύω θα αντικρύσω μεγάλες αλήθειες μέσα από ένα φιλτράρισμα σκέψεων ψυχής πάντα. Αν φιλτράρετε τα βιβλία που διαβάζετε, ακόμα και αν τα έγραψε ο ίδιος ο Θεός, τότε θα δειτε μεγαλύτερες αλήθειες, διότι θα είναι η αλήθεια που βρισκόταν πάντα μέσα σας. Τα βιβλία γνώμη μου είναι ότι είναι πιο χρήσιμα όταν χρησιμεύουν σαν ξυπνητήρια ψυχής και προς ανάδυση αλήθειας από μέσα μας, παρά όταν χρησιμεύουν ως έτοιμη τροφή και ακόμα χειρότερα ως παπαγαλισμό είτε για να περηφανευόμαστε ότι τα διαβάσαμε και μόνον, είτε για να λέμε ότι είμαστε καλοί χριστιανοί όταν πρόκειται για θρησκευτικό βιβλίο. Συγχαίρω εκείνους που διαβάζουν. Που διαβάζουν με τη ψυχη τους.

Όταν θα μπορέσω θα διαβάσω Αριστοτέλη. Και ως τότε θα συνεχίσω να εκφέρω άποψη εκεί που μου το επιτρέπουν. Όσο μου το επιτρέπει το μεταφυσικό φόρουμ, θα γράφω... έστω αερολογίες για κάποιους.... και για κάποιους άλλους αλήθειες μεγάλες. Άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας.

Φίλη μου Raziel!*

το βιβλίο που λες θα ήθελα πολύ να το διαβάσω!

Φαίνεται ότι γράφει παρόμοια όπως με αυτά που έχω μέσα μου. Κάτι μου λέει θα το αγαπήσω αυτό το βιβλίο.

Σε ευχαριστώ από καρδιάς.

Κανω εντιτ για να προσθεσω κατι στη δευτερη δημοσιευση σου φιλη μου. Οτι οντως περιγράφω κάτι που μοιαζει με αυθυποβολή. Απλά η "αυθυποβολή" η οποία πριγράφω μπορεί να σε βοηθήσει να κερδίσεις ακόμα και το λαχείο! Είτε ξαφνικά να σου έρθει δώρο ένα σπίτι από εκεί που δεν το περίμενες, είτε ξαφνικά να ανακαλύψεις ένα ταλέντο σου που θα σε κάνει ευτυχισμένη, είτε θα βρεις μια δουλειά που ούτε μπορούσες να τη φανταστείς και θα σου αποφέρει τα προς το ζειν και όλα όσα χρειάζεσαι.
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ : 30-10-10 στις 17:27 Αιτία: Επεξεργαστηκα το κειμενο διοτι οσο το εγραφα προηγηθηκε αλλη δημοσιευση και θελησα να συμπληρωσω κατι σχετικα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 30-10-10, 17:43
Το avatar του χρήστη Raziel!*
Raziel!* Ο χρήστης Raziel!* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Δεν κανει τιποτα φιλη ΙΝΤΙΓΚΟ και αυτο που λες οτι η αληθεια κρυβεται μεσα μας οπως και η απαντηση σε πολλα προβληματα ειναι σιγουρο .Εγω οταν αρχισα να ψαχνω την αληθεια αρχισα να την ψαχνω πρωτα μεσα μου και κατεληξα σε συμπερασματα στα οποια κατεληξαν πολλοι πριν απο εμενα απλα το εκαναν σε πολυ μεγαλυτερη ηλικια και ειχαν και την αναλογη μορφωσηΚαι οταν ελεγα στους συμαθητες μου για αυτα με κοιτουσαν λες και τους ελεγα οτι αυριο θα βρεξει ελεφαντεςΟταν ομως ερχοταν καποιος και τους ελεγε οτι αυτα που ελεγα εγω τα ελεγαν μεγαλοι φιλοσοφοι και επιστημονες τοτε ηταν που παθαιναν την πλακα τους Τωρα αυτοι που λενε οτι λες αορολογιες δεν το λενε μονο σε εσενα αλλα........σε ενα τονο κοσμο φαινεται οτι αυτοι ξερουν ολη την αληθεια και εμεις εδω ειμαστε ολοι χαζοι και μας αρεσει να πεταμε την πρωτη κοτσανα που μας ερχεται.
ΥΓ Αναρωτιεμαι ο Αριστοτελης μπορουσε να αποδειξει ολα οσο ισχυριζοταν?
__________________
I wish I had the power to escape from this thing people call reality
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-10-10, 16:21
Συνοδινός Ο χρήστης Συνοδινός δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2007
Μηνύματα: 210
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΙΝΤΙΓΚΟ: Για περισσοτερες απόψεις μου όσο αφορά να επιτύχουμε μια όμορφη προσευχή, διαβάστε αν θέλετε πιο επάνω προηγούμενη δημοδίευσή μου.
Εδώ, δεν μπήκαμε για να λέμε όμορφες προσευχές και να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.
Αν συνεχίσεις να καταβάζεις το επίπεδο των συζητήσεων, σε αφηρημένο πνευματικό λογο και ακατανόητες προσευχές, θα το μετατρέψεις σε εκκλησία στο τέλος.
Παράθεση:
Raziel: ...μου θυμιζει ενα βιβλιο που διαβασα προσφατα.
Έλεγε, οχι απλα να πιστευουμε, αλλα να ειμαστε σιγουροι, οτι ΤΩΡΑ ειμαστε ευτυχισμενοι και το (συμπαν-θεος-πνευμα-ενεργεια) θα μας απαντησει...
Φίλη Raziel, πως θα γίνει να πείσουμε τους εαυτούς μας, ότι αυτή την στιγμή, είμαστε ευτυχισμένοι..;
Μπορούμε -και σε πλήρη αντίθεση με την σκληρή πραγματικότητά μας- να ξεγελάσουμε τους εαυτούς μας..;
Υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να πείσει τον εαυτό του, ότι απο αύριο το πρωί για παράδειγμα -χωρίς προφανή λόγο- θα είναι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος..;
Πως τα κατάφερε αυτός που έγραψε το βιβλίο..;
Και πως του απάντησε το "Σύμπαν-πνεύμα-Θεός-ενέργεια"..;
Παράθεση:
...θα σου απαντησει, θα αντιδρασει σε αυτη σου την σκεψη οπως το ειπες, σαν καθρεφτης.
Οι περισσότεροι άνθρωποι φαντάζομαι, είχαν κάποιες πολύ ευτυχισμένες περιόδους στην ζωή τους (όταν ζουν τον πρώτο έρωτά τους για παράδειγμα) και που σύμφωνα με την θεωρία "περί ευτυχίας" που μας παραθέτεις, το σύμπαν θα έπρεπε να τους είχε απαντήσει με κάποιο παρατηρήσιμο και υπολογίσιμο τρόπο.
Δεν έχει παρατηρηθεί όμως ποτέ το φαινόμενο να δίνει απαντήσεις το Σύμπαν,
πέρα του ότι, την ευτυχία διακόπτη -αργά ή γρήγορα- κάποιο δυσάρεστο γεγονός.
Κι αυτό είναι λογικό. Ζούμε σε ένα Σύμπαν, που από την φύση του είναι βίαιο και απρόβλεπτο.
Μπορούμε ίσως να ξεγελάσουμε τους εαυτούς μας για κάποιο μικρό διάστημα, αλλά όχι και το Σύμπαν με τους δικούς του θαυμαστούς, αλλά πολύ σκληρούς και άκαμπτους νόμους.
Παράθεση:
αμα πιστευουμε οτι ειμαστε ασχημοι ,χαζοι, τοτε ολως περιεργος ερχονται ανθρωποι και το επιβεβαιονουν και μολις σταματησουμε να σκεφτομαστε ετσι, τσουπ,ερχεται καποιος και μας λεει οτι ειμαστε ομορφοι, εξυπνοι, συμπαθητικοι κτλ
αμα πας να γραψεις εξετασεις και να σκεφτεσαι θα γραψω χαλια , θα γραψω χαλια εεε τοτε σιγουρα δεν θα γραψεις τοσο καλα οσο θα μπορουσες
Αναρωτιέμαι, αν εγώ κι εσύ, ζούμε σε διαφορετικούς πλανήτες.
Εαν κάποιος είναι κακάσχημος λοιπόν, αυτό δεν αλλάζει με τίποτα. Μόνο η μάνα του μπορεί να τον βλέπει όμορφο
. Εκτός και αν τον αναλάβει η επιστήμη των "πλαστικών".
Επίσης, είναι συχνό και το φαινόμενο, που κάποιος μπορεί να μην πιστεύει ότι θα καταφέρει να πετύχει σε κάποιον διαγωνισμό, να φοβάται, να είναι σχεδόν απογοητευμένος και όμως τελικά να εκπλαγεί ευχάριστα και ο ίδιος στο τέλος.
Όπως συμβαίνει φυσικά και το αντίθετο.
Να είναι κάποιος αισιόδοξος, να νιώθει σιγουριά για κάποιο αποτέλεσμα και να απογοητευτεί δυσάρεστα στο τέλος. Μάλιστα, η ίδια αυτή σιγουριά και βεβαιότητα για την έκβαση κάποιου αποτελέσματος, αποδεικνύεται παγίδα για τον άνθρωπο και πολλές φορές καταστροφική για τους εαυτούς μας.
Παράθεση:
Μου αρεσει που χρησιμοποισες το φαινομενο με την πεταλουδα και τον ανεμοστοβιλο
Το ερώτημα είναι, αν κάποια απο αυτές τις πεταλούδες, είναι και ικανή να σου χαλάσει τα σχέδια αύριο το πρωί, όταν εσύ θα ξεκινήσεις -αποφασισμένη πλέον- να πας ευτυχισμένη στην βαρετή δουλειά σου.
Σ΄αυτόν τον κόσμο δεν ζεις μόνη σου αγαπητή φίλη.
Οι τυχαίες αποφάσεις των πεταλούδων και των ανθρώπων αλληλοεπιδρούν και μαζί σου και μοιραία οι δικές τους αποφάσεις καθορίζουν και τον δικό σου πραγματικό -και όχι μόνο- κόσμο. Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν, απαντάει το Σύμπαν στους ανθρώπους.
Παράθεση:
διοτι εγω ξερω οτι καθε τι που παρατηρητε επηρεαζεται απο τον παρατηρητη,(και αυτο συμβαινει και στην επιστημη) ολος ο κοσμος μας ειναι υποκειμενικος,
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
Η επιστήμη δεν εννοεί σε καμιά περίπτωση, ότι αν εσύ απλά παρατηρείς ανθρώπους και πράγματα, ότι τα επειρεάζεις κι ολλας με κάποιον ανεξήγητο και μεταφυσικό τρόπο.
Οι άνθρωποι αλληλοεπιδρούν μεταξύ τους με πολύ λογικούς και κατανοητούς σε όλους τρόπους. Δεν έχει παρατηρηθεί τίποτα το παράξενο ή το μεταφυσικό.
Παράθεση:
Αληθεια μπορεις να μου πεις πως ξεχωριζεις το παραμυθακι απο την πραγματικοτητα, την αληθεια απο το ψεμα...
Οι αληθινές πληροφορίες μπορούν να εφαρμοστούν, να εξελιχθούν κι άλλο και να έχουν ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα.
Οι ψεύτικες πληροφορίες δεν μπορούν να εφαρμοστούν και να έχουν ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Έρχονται δε, σε πλήρη αντίθεση με την παρατήρηση και την πραγματικότητα.
Όπως ακριβώς τα «περι ευτυχίας» που παρέθεσες. Ποτέ και κανείς στον κόσμο, δεν θα μπορέσει να ξεγελάσει τον εαυτό του και το σύμπαν, χωρίς να χρησιμοποιήσει παραισθησιογόνα.
Σε κάθε περίπτωση, δεν πρόκειται να του απαντήσει προσωπικά το Σύμπαν, ποτέ.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-10-10, 17:45
Το avatar του χρήστη Raziel!*
Raziel!* Ο χρήστης Raziel!* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ, δεν μπήκαμε για να λέμε όμορφες προσευχές και να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.
Αν συνεχίσεις να καταβάζεις το επίπεδο των συζητήσεων, σε αφηρημένο πνευματικό λογο και ακατανόητες προσευχές, θα το μετατρέψεις σε εκκλησία στο τέλος.
Φίλη Raziel, πως θα γίνει να πείσουμε τους εαυτούς μας, ότι αυτή την στιγμή, είμαστε ευτυχισμένοι..;
Μπορούμε -και σε πλήρη αντίθεση με την σκληρή πραγματικότητά μας- να ξεγελάσουμε τους εαυτούς μας..;
Υπάρχει άνθρωπος που μπορεί να πείσει τον εαυτό του, ότι απο αύριο το πρωί για παράδειγμα -χωρίς προφανή λόγο- θα είναι ένας ευτυχισμένος άνθρωπος..;
Πως τα κατάφερε αυτός που έγραψε το βιβλίο..;
Και πως του απάντησε το "Σύμπαν-πνεύμα-Θεός-ενέργεια"..;
Οι περισσότεροι άνθρωποι φαντάζομαι, είχαν κάποιες πολύ ευτυχισμένες περιόδους στην ζωή τους (όταν ζουν τον πρώτο έρωτά τους για παράδειγμα) και που σύμφωνα με την θεωρία "περί ευτυχίας" που μας παραθέτεις, το σύμπαν θα έπρεπε να τους είχε απαντήσει με κάποιο παρατηρήσιμο και υπολογίσιμο τρόπο.
Δεν έχει παρατηρηθεί όμως ποτέ το φαινόμενο να δίνει απαντήσεις το Σύμπαν,
πέρα του ότι, την ευτυχία διακόπτη -αργά ή γρήγορα- κάποιο δυσάρεστο γεγονός.
Κι αυτό είναι λογικό. Ζούμε σε ένα Σύμπαν, που από την φύση του είναι βίαιο και απρόβλεπτο.
Μπορούμε ίσως να ξεγελάσουμε τους εαυτούς μας για κάποιο μικρό διάστημα, αλλά όχι και το Σύμπαν με τους δικούς του θαυμαστούς, αλλά πολύ σκληρούς και άκαμπτους νόμους.
Αναρωτιέμαι, αν εγώ κι εσύ, ζούμε σε διαφορετικούς πλανήτες.
Εαν κάποιος είναι κακάσχημος λοιπόν, αυτό δεν αλλάζει με τίποτα. Μόνο η μάνα του μπορεί να τον βλέπει όμορφο
. Εκτός και αν τον αναλάβει η επιστήμη των "πλαστικών".
Επίσης, είναι συχνό και το φαινόμενο, που κάποιος μπορεί να μην πιστεύει ότι θα καταφέρει να πετύχει σε κάποιον διαγωνισμό, να φοβάται, να είναι σχεδόν απογοητευμένος και όμως τελικά να εκπλαγεί ευχάριστα και ο ίδιος στο τέλος.
Όπως συμβαίνει φυσικά και το αντίθετο.
Να είναι κάποιος αισιόδοξος, να νιώθει σιγουριά για κάποιο αποτέλεσμα και να απογοητευτεί δυσάρεστα στο τέλος. Μάλιστα, η ίδια αυτή σιγουριά και βεβαιότητα για την έκβαση κάποιου αποτελέσματος, αποδεικνύεται παγίδα για τον άνθρωπο και πολλές φορές καταστροφική για τους εαυτούς μας.
Το ερώτημα είναι, αν κάποια απο αυτές τις πεταλούδες, είναι και ικανή να σου χαλάσει τα σχέδια αύριο το πρωί, όταν εσύ θα ξεκινήσεις -αποφασισμένη πλέον- να πας ευτυχισμένη στην βαρετή δουλειά σου.
Σ΄αυτόν τον κόσμο δεν ζεις μόνη σου αγαπητή φίλη.
Οι τυχαίες αποφάσεις των πεταλούδων και των ανθρώπων αλληλοεπιδρούν και μαζί σου και μοιραία οι δικές τους αποφάσεις καθορίζουν και τον δικό σου πραγματικό -και όχι μόνο- κόσμο. Με αυτόν τον τρόπο λοιπόν, απαντάει το Σύμπαν στους ανθρώπους.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
Η επιστήμη δεν εννοεί σε καμιά περίπτωση, ότι αν εσύ απλά παρατηρείς ανθρώπους και πράγματα, ότι τα επειρεάζεις κι ολλας με κάποιον ανεξήγητο και μεταφυσικό τρόπο.
Οι άνθρωποι αλληλοεπιδρούν μεταξύ τους με πολύ λογικούς και κατανοητούς σε όλους τρόπους. Δεν έχει παρατηρηθεί τίποτα το παράξενο ή το μεταφυσικό.
Οι αληθινές πληροφορίες μπορούν να εφαρμοστούν, να εξελιχθούν κι άλλο και να έχουν ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα.
Οι ψεύτικες πληροφορίες δεν μπορούν να εφαρμοστούν και να έχουν ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Έρχονται δε, σε πλήρη αντίθεση με την παρατήρηση και την πραγματικότητα.
Όπως ακριβώς τα «περι ευτυχίας» που παρέθεσες. Ποτέ και κανείς στον κόσμο, δεν θα μπορέσει να ξεγελάσει τον εαυτό του και το σύμπαν, χωρίς να χρησιμοποιήσει παραισθησιογόνα.
Σε κάθε περίπτωση, δεν πρόκειται να του απαντήσει προσωπικά το Σύμπαν, ποτέ.
Α δηλαδη η ΙΝΤΙΓΚΟ ειναι που κατεβαζει το επιπεδο τον συζητησεων με ομορφες προσευχουλες.Δηλαδη θεωρεις οτι πρεπει να εχουμε συγκεκριμενες προσευχουλες, να προσευχομαστε σε εναν συγκεκριμενο θεο,αυτη η αποψη δηλαδη ειναι ανωτερου πνευματικου επιπεδου.Διοτι απο οτι ξερω και οι χριστιανοι και ισλαμιστες και βουδιστες και τοσοι αλλοι που πιστευουν σε διαφορετικους θεους και εχουν τελειως διαφορετικες προσευχες περνουν απαντηση σε αυτες.Μηπως ειναι πιο πνευματικο οταν αγραμματες γριουλες ,οι οποιες αμα τελειωσαν το δημοτικο τουλαχιστον καλα να λες,χρησιμοποιουν τις χριστιανικες προσευχες(ως παραδειγμα τις περνω)και προσευχονται και λενε οτι περνουν απαντηση σε αυτες ενω ουτε καν καταλαβαινουν τα μισα απο οσα ελεγαν οι προσευχουλες αυτες?Και μην διαστρευλωνεις τα λογια μου δεν ειπα οτι καποιος μπορει να επηρεασει την φυση ενος αντικειμενο μονο κοιτωντας το(τουλαχιστον δεν εχει αποδειχτει τιποτα τετοιο μεχρι τωρα)Ενωουσα οτι οτι κι αν βλεπουμε γυρω μας αποτελει μοναχα την <<μεταφραση>> και την μορφη που ο εγγεφαλλος μας μπορει να δωσει σε αυτα και οσο αναφορα την επιστημη δεν γνωριζουμε τι υπάρχει αντικειμενικά και τι οχι, αλλά γνωρίζομε μόνο εκείνο, που προκύπτει απ' τη χρησιμοποίησι ωρισμένων πειραματικών μεθόδων. Η φύσις «απαντά» και παρουσιάζει τις ιδιότητες της ανάλογα και αντίστοιχα, με τα πειράματα, που εφαρμόζονται, επάνω σ' αυτήν, ποτέ δεν ξερουμε, πως είναι, αντικειμενικά και στην πραγματικότητα. Έτσι π.χ. άλλα απ' τα πειράματα δείχνουν ότι το φως είναι μόρια, ή «φωτοκύτταρα», και άλλα ότι είναι κύματα, και τα παραπανω δεν ειναι μοναχα δικη μου αποψη αλλα και αποψη διαφορων επιστιμονων εκτος αν ειμαι και σε αυτο λαθος και ειναι και αυτοι λαθος.Και ναι μπορουμε να ξεγελασουμε τους εαυτους μας ακριβως οπως το καταφερνουν οσοι πασχουν απο λογιων λογιων αρρωστειες και παρολο που οι γιατροι τους λενε οτι οι πιθανοτητες να παιθανουν ειναι παρα πολλοι μεγαλες εκεινοι συνεχιζουν να ειναι ευτηχισμενοι και συνεχιζουν να γελουν και πολλοι μαλιστα καταφερνουν με αυτον τον τροπο να καταπολεμισουν ακομη και τον καρκινο και οπως εγω καταφερνω να ειμαι ευτηχισμενη και χαρουμενη παρολο που πριν απο δυο λεπτα να μου συναιβει οτι χειροτερο και οπως ακριβως το καταφερνουν οι μοναχοι παρολο που στερουνται τοσα και τοσα τα οποια καποιους αλλους θα τους εκαναν ευτηχισμενους.Βεβαια η <<θεωρια>> μου δεν ειναι αναγκη να ειναι και ολοσωστη απλα θεωρω οτι ειναι πιο λογικη απο το <<μας απανταει ενας θεος στις προσευχες>>
__________________
I wish I had the power to escape from this thing people call reality
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 01-11-10, 00:49
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Συνοδινός Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
ΙΝΤΙΓΚΟ: Για περισσοτερες απόψεις μου όσο αφορά να επιτύχουμε μια όμορφη προσευχή, διαβάστε αν θέλετε πιο επάνω προηγούμενη δημοδίευσή μου.

Εδώ, δεν μπήκαμε για να λέμε όμορφες προσευχές και να κοροϊδεύουμε τους εαυτούς μας.
Αν συνεχίσεις να καταβάζεις το επίπεδο των συζητήσεων, σε αφηρημένο πνευματικό λογο και ακατανόητες προσευχές, θα το μετατρέψεις σε εκκλησία στο τέλος.
Ίσως και να έχεις δίκιο φίλε μου. Ισως να είμαι σε χαμηλότερο επίπεδο από το δικό σου. Θα χρειαστεί να κάνεις υπομονή μαζί μου λόγω αυτής της διαφορετικότητας επίπέδων που έχουμε. Ο καθένας μας τόσα ξέρει τόσα λέει...

Παρακαλώ έχω μια απορία.

Το θέμα του "Ποιος απαντάει στην προσευχή μας" και γενικότερα όσα έχουν να κάνουν με την προσευχή, δεν είναι ένα θέμα αφηρημένο και πνευματικό;

Έχει κανείς αποδείξεις για κάτι συγκεκριμένο που να μπορεί να τις προσαρμόσει σε ένα φύλλο χαρτί, είτε σε μια ιστοσελίδα; Τί να βάλω συγκεκριμένα; Να βάλω κάποιον σε βιντεάκι που να τον δείχνει να προσευχεται και μετά να εκπληρώνεται εκείνο που ζήτησε; Και μάλιστα να δείχνει και το πρόσωπου εκείνου που απανταει στην προσευχή;Για να είμαι συγκεκριμένη; Χεχε! Πλάκα έχουμε.

Εμένα αυτό είναι το δικό μου επίπεδο φίλε μου καλέ, και χαίρομαι για αυτό.

Και ολοένα κάθε μέρα προσπαθώ να γίνω καλύτερος άνθρωπος και προσεύχομαι παράλληλα για αυτό και για πολλά άλλα...

Και παίρνω απάντηση από "κάποιον" στις προσευχές μου, όπως όλοι μας.

Εύχομαι και προσεύχομαι (χάρην του θέματος ποιητική αδεία χιχι)

όλοι μας επιτέλους να καταλάβουμε ποιός είναι αυτός ο "κάποιος" που απαντάει στις προσευχές μας.


Φίλη μου Raziel!*

συμφωνώ και πάλι μαζί σου και μου αρέσει που ανέφερες κάποια πράγματα:

"Α δηλαδη η ΙΝΤΙΓΚΟ ειναι που κατεβαζει το επιπεδο τον συζητησεων με ομορφες προσευχουλες.Δηλαδη θεωρεις οτι πρεπει να εχουμε συγκεκριμενες προσευχουλες, να προσευχομαστε σε εναν συγκεκριμενο θεο,αυτη η αποψη δηλαδη ειναι ανωτερου πνευματικου επιπεδου.Διοτι απο οτι ξερω και οι χριστιανοι και ισλαμιστες και βουδιστες και τοσοι αλλοι που πιστευουν σε διαφορετικους θεους και εχουν τελειως διαφορετικες προσευχες περνουν απαντηση σε αυτες."

Επάνω σε αυτά που γράφεις φίλη μου, αν μου επιτρέπετε θα ήθελα να πω την άποψή μου κι εγώ με μια μικρή ιστοριούλα. Η άποψή μου συμφωνει με της φίλης μας.

Ήταν κάποτε ένα παιδάκι μέσα σε ένα καταπράσινο λιβάδι, και δίπλα σε ένα ποτάμι. Εκεί καθότανε γαλήνιο και προσευχότανε: "Κύριε και Θεέ μου σ'αγαπώ" και έβγαζε και πολλά δικά του στιχάκια που εξυμνούσαν τον Κύριο. Ξάφνου, ένας Άγγελος Κυρίου το πλησιάζει και του λέει: "Καλή σου μέρα τέκνο. Σε άκουγα που προσευχόσουν, και θέλησα να έρθω να σου μάθω μια προσευχή, για να λες αυτήν στον Κύριο." Το παιδάκι, χαρούμενο, απάντησε: "Σε ευχαριστώ, θα το ήθελα πολύ." Και τότε ο Άγγελος ξεκίνησε να μαθαίνει στο παιδάκι την εξής προσευχή: "Πάτερ ημών, ο εν' τις ουρανίς, αγιασθήτω το όνομά σου, ελθέτω η Βασιλεία Σου, γεννηθήτω το θέλημά Σου ώς εν ουρανώ και επί της γης, τον άρτον ημών τον επιούσιο δως ημίν σήμερον και άφες ημίν τα οφελείματα ημών ως και ημείς αφίεμεν τις οφειλέτες ημών και μή εισενέγκεις ημάς εις πειρασμόν αλλά ρύσαι ημάς από του πονηρού."

Το παιδάκι κατέβαλε πολλές προσπάθειες μέχρι να καταφέρει να μάθει την προσευχή αυτή. Ο Άγγελος υπομονετικά του επαναλλάμβανε ξανά και ξανά όποιο σημείο δεν θυμόταν το παιδάκι. "Σε ευχαριστώ Αγγελέ μου. Τώρα μπορώ να προσευχηθώ, με την προσευχή που μου έμαθες." Και ο Άγγελος τότε ξεκίνησε για να φύγει. Καθώς όμως απομακρυνότανε άκουσε ο Άγγελος το παιδάκι που είχε ξεκινήσει να προσεύχεται με την προσευχή που του έμαθε: "Πάτερ ημών ο εν... ο εν τις ... ο εν τις.. αχ, το ξέχασα... Περίμενε Άγγελέ μου, μην φεύγεις το ξέχασα! Περίμενε σε παρακαλώ!!" Το παιδάκι είχε αρχίσει να τρέχει ξωπίσω του για να τον προλάβει... "Πες μου τη συνέχεια, δεν τη θυμάμαι!" Και τότε ο Άγγελος γυρνάει το κεφάλι του για να κοιτάξει το παιδάκι και... ώ του θαύματος μένει έκπληκτος! Το παιδάκι ενώ έτρεχε ξωπίσω του, από τη λαχτάρα του για να τον προλάβει, άρχισε να διασχίζει το βαθύ ποτάμι περπατώντας επάνω στην επιφάνεια του νερού! Και τότε ο Άγγελος με την γλυκιά φωνή του απάντησε στο μικρό παιδάκι: "Εσένα δεν σου χρειάζεται καρδούλα μου να μάθεις τη συγκεκριμένη προσευχή. Με αυτήν που έλεγες μέχρι τώρα, από ό,τι φαίνεται ο Κύριος χαίρεται και σ' ακούει." Και έτσι ο Άγγελος Κυρίου έφυγε στον ουρανό.

ΥΓ: Εβαλα χριστιανικη προσευχη στο παρδειγμα, ομως αν θελετε τοποθετηστε αλλη εσεις, διοτι η ουσια δεν ειναι εκει...
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 01-11-10, 01:12
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Έχουν όντως γέλιο οι προσπάθειες μερικών να μην απαντήσουν σε συγκεκριμένα πράγματα...

και να τα αντιπαρέρχονται θυμίζοντας χέλι. Το μόνο που αναρωτιέμαι είναι το γιατί. Γιατί αυτό το είδος ανθρώπων προσπαθεί να μεταδίδει ψεύδη με οποιοδήποτε τρόπο; Νιώθουν καλύτερα όταν πέφτουν για ύπνο; Έχουν κάποιο όφελος;

Είναι θέμα εγωισμού; Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένας άνθρωπος να μην θέλει να δει την αλήθεια και να προσπαθεί όχι μόνο να ρίχνει λάσπες στα μάτια του (που, στην τελική, γούστο του) αλλά και στα μάτια άλλων, εκμεταλλευόμενος ό,τι τέχνασμα του ασύγχρονου διαλόγου μπορεί (συνειδητά είτε ασυνείδητα).

Και πες πως... ΟΚ δεν είναι η μία μεριά σωστή. Μπορεί η μία μπορεί η άλλη... αλλά τουλάχιστον η μία προσπαθεί να προβάλει τα θεμέλιά της, πρόθυμα για κατάρριψη.. έτσι ώστε, και εάν επέλθει αυτή η κατάρριψη, να δει το νέο. Οι άνθρωποι του είδους που ανέφερα παραπάνω... γιατί αρέσκονται στο να μην θέλουν να καταρρίπτουν τα όσα πιστεύουν; Τόσο πολύ έχουν ανάγκη να σκύβουν το κεφάλι σε κάτι/κάποιον; Τόσο πολύ που πλέον τους έχει γίνει απαραίτητο που δεν μπορούν ούτε τα μάτια τους να ανοίξουν;

Χμμ...

Τελικά δεν είναι για γέλια... για κλάματα είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-11-10, 01:59
Το avatar του χρήστη merum
merum Ο χρήστης merum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Περιοχή: Aiberdeen
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή Μάλλον κανείς...

Ο καθένας προσεύχεται εκεί που πιστεύει ή σε κείνα που βλέπει. Ανάλογα με τις επιρροές ή τις επιλογές του. Μπορείς να ''απευθύνεσαι'' σε πρόσωπα μιας μυθολογίας, μιας θρησκείας, στο σύμπαν, στις αναμνήσεις, στα συναισθήματά σου. Δεν έχει μορφή ο ''αποδέκτης''. Η διαδικασία της προσευχής πηγάζει από μια ανάγκη. Αυτή είναι η απαρχή της και τελικά η κινητήρια δύναμη. Έκφραση μιας ανάγκης και επικοινωνία με τον εαυτό σου.
Αλλιώς αν είναι ένας, ο ίδιος που απαντάει σε όλους, θα πρέπει να είναι πολύ busy ή πολύ άδικος ''δίνοντας'' ή ''ακούγοντας'' σε ορισμένες στιγμές που και άλλοι προσεύχονται αλλά δεν ''λαμβάνουν'' τίποτα...

Παράθεση:
Εβαλα χριστιανικη προσευχη στο παραδειγμα, ομως αν θελετε τοποθετηστε αλλη εσεις, διοτι η ουσια δεν ειναι εκει...
ΙΝΤΙΓΚΟ,
Πράγματι η ουσία δεν είναι στο είδος της προσευχής, συμφωνώ μαζί σου σε αυτό. Αλλά η ιστορία που έγραψες έχει ένα σημείο που δεν καταλαβαίνω.
Το πρόσωπο στο οποίο απευθύνεται το παιδί, του δίνει σε αντάλλαγμα τη δυνατότητα να περνάει πάνω από το νερό, και είναι ικανοποιημένο, επειδή το παιδί το εξυμνούσε και του εξέφραζε την αγάπη του;
Αυτό το είδος προσευχής μου θυμίζει σχέσεις εξάρτησης. Διόρθωσε με αν κάνω λάθος...
__________________
...in your life you may choose desolation
and the shadows you build with your hands.
If you turn to the light that is burning in the night
then your journeyman's day has begun...

I.M.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-11-10, 16:26
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Φίλη μου merum

όταν υπάρχει εξάρτηση είτε προσκόλληση, τότε γνώμη μου είναι ότι μια προσευχή με αυτόν τον τρόπο δεν θα είχε όμορφα αποτελέσματα.

Το παιδάκι τόσα ήξερε τόσα έλεγε....

Σημασία δεν έχει τα λόγια που λέμε, άλλα σημασία έχει αυτά που νιώθουμε.

Ποιός ξέρει πώς ένιωθε το παιδάκι...

Εγώ δεν ξέρω πάντως.

Αυτό όμως που κατάλαβα από την ιστορία διότι και εγώ την άκουσα από άλλον, αυτό που κατάλαβα λοιπόν είναι ότι το παιδάκι με τη δύναμη της θέλησης, κατάφερε να κάνει πράγματα που σε εμάς μοιάζουν με θαύματα! Όπως το να περπατάει επάνω στο νερό ώστε να προλάβει τον Άγγελο. Πόσους νόμους φυσικής ακύρωσε....

Εγώ προσωπικά δεν αντιλήφθηκα ότι το παιδάκι ικανοποιήθηκε που περπατούσε επάνω στο νερό. Νομίζω πως ούτε το κατάλαβε ότι νεροπερπατούσε (χιχι νέα λέξη).

Μάλλον το ενδιέφερε να μάθει να προσεύχεται όμορφα. Και τελικά απ'αρχής το παιδάκι είχε τέτοια γνώση ψυχής, που όποια προσευχή και να του μάθαινες, είχε μάλλον βρει το συναίσθημα εκείνο, τον τρόπο εκείνο, όλο το πακέτο, που οι προσευχές του μπορούσαν και του ομόρφαιναν τη ζωή σε βαθμό που μοιάζει θαύμα!

Ποιός απαντούσε στις προσευχές του.....;

Σίγουρα το νερό της λίμνης του απάντησε με πολύ ευγενικό τρόπο.

Ίσως απαντάνε τα πάντα γύρω μας όταν προσευχόμαστε, ακόμα και αν μοιάζουν φαινομενικά άψυχα....

Απαντάνε στην προσευχή μας, αναλόγως αυτά που ρωτήσαμε-ζητήσαμε-νιώσαμε-χρειαστήκαμε αληθινά και όχι φαινομενικά.

Το σπίτι κάποιου όποιος πηγαίνει νιώθει περίεργα όμορφα και σε κάποιου άλλου το σπίτι, νιώθει περιέργως βαρυά και άσχημα. Μήπως το σπίτι τελικά δεν είναι άψυχο. Μήπως ακόμα και σε αρχαια μνημία μπορούμε και νιώθουμε ποικίλως περίεργα, μήπως επειδή δεν είναι τόσο άψυχα όσο νομίζουμε. Ίσως απορροφάνε συναισθήματα και νιωθουν και έτσι απαντάνε... Απαντάνε στις προσευχές εκείνων που τα κατοικούσαν, είτε στις προσευχές-συναισθηματα εκείνου που τα επισκέπτεται.

Στην προσευχή απαντάει το φαγητό.

Οι λαοί προσεύχονται πριν φάνε.

Το φαγητό εισπράττει κάτι από εμάς, αναλόγως πως θα συμπεριφερθούμε πως θα νιώθουμε. Το φαγητό γεμίζει με αυτά που προσευχόμαστε και έπειτα εισέρχεται μέσα μας όταν το φάμε. Και θα απαντήσει. Θα δώσει μεγάλη ζωτική ενέργεια στο σώμα μας. Λένε ότι ένα αντικείμενο είναι γρουσούζικο, είτε ότι έχει αρνητική ενέργεια. Σκεφτείτε την ενέργεια που θα έχει ένα κομμάτι μοσχαρίσιο κρέας, εαν το μοσχάρι θανατώθηκε με βίαιο τρόπο. Μια προσευχή θα άλλαζε τα ασχημα σε όμορφα.

Όπως λέμε ότι αυτό μου έφερε γούρι το αντικείμενο. Για κάποιο λόγο απαντάει με πολύ όμορφο και γλυκό τρόπο σε προσευχές που εισέπραξε είτε από εμάς είτε από άλλους. Μια γλυκιά πράξη, ένα γλυκό συναίσθημα, είναι από μόνο του μια γλυκιά προσευχή. Μια άσχημη πραξη, ένα άσχημο συναίσθημα, είναι από μόνα τους μια προσευχή αρνητική που θα φέρει μπελάδες.

Απλά πιστεύω η κάθε προσευχή μας αναλόγως, επηρρεάζει τα πάντα γύρω μας και εμάς μαζί. Απαντάει στην προσευχή το Σύμπαν, εμείς και ο Θεός. Το τρίτο, ο Θεός δηλαδή, είναι θέμα πίστης και δεν μπορω να αποδείξω πρακτικά ότι απαντάει ως Οντότητα. Τα άλλα δύο όμως πρακτικά μπορούμε να δούμε, τα πάντα γύρω μας πόσο ομορφαίνουν ή ασχημαίνουν ως απάντηση στις προσευχές μας, και μπορούμε να παρατηρήσουμε έμπρακτα και εμάς, που επηρεαζόμαστε θετικά είτε αρνητικά και έτσι απαντάμε.

Απόψεις μου που διάβασα, είτε μόνη μου δημιούργησα, απόψεις που δεν μπορώ να αποδείξω σε μια ιστοσελίδα φόρουμ.

Απόψεις που κάποιους φίλους θα τους βρούμε να συμφωνούν και κάποιους όχι.
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.