Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 02-08-05, 04:16
exit Ο χρήστης exit δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2005
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ, όμως δεν μπορούσα να μείνω αμέτοχος σε κάτι που θεωρώ ιδιαίτερα σημαντικό! Η εμπειρία μου με την λεγόμενη σκιά είναι πολυσύνθετη τόσο διαφορετική μα και με πολλές ομοιότητες με όσα περιγράφει ο Jonathan, όμως προτιμώ να μην την περιγράψω ακόμη. Φίλε Jonathan ο Μπαλάνος είχε κάποτε μια συνάντηση με ένα φιλικό μου πρόσωπο σχετικά με μια σκιώδη εμπειρία -μια εμπειρία που ποτέ δεν μπόρεσα να μάθω καθώς ο γνωστός μου δεχόταν να μιλήσει μόνο με τον Μπαλάνο. Για το μόνο που είμαι απόλυτα βέβαιος είναι πως ο γνωστός μου ήταν πανικόβλητος. Δεν έχω ξαναδεί άνθρωπο τόσο τρομαγμένο. Μάλιστα ο Μπαλάνος έκανε και μια σχετική αναφορά με το θέμα σε κάποιο απο τα αγχώδη και δυσνόητα σε μένα τουλάχιστον, άρθρα του στο Strange. Φρόντισε να μεταχειριστεί επιδέξια την περίπτωση του γνωστού μου, προσπαθώντας να μετριάσει την σοβαρότητα της κατάστασης και να αποφύγει τον πανικό. Ίσως απο την άλλη, να τρόμαξε κι εκείνος με όσα άκουσε.
Την δική μου σκιά, προτιμώ να την αποκαλώ "σκοτεινό άνθρωπο" γιατί μια σκιά είναι άυλη και το άυλο, εμένα τουλάχιστον δεν με τρομάζει και τόσο. Σου έδινε την εντύπωση πως μπορούσες να τον αγγίξεις, ακόμη και να του μιλήσεις. Και απ΄ όσα διάβασα εδώ πρέπει να με επίσκεφθηκε και με την μορφή της φημισμένης Μόρας, μόνο που εγώ είμαι απόλυτα βέβαιος πως αυτές οι δυο οντότητες δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Ήταν η γνωστή εικόνα του ανθρώπου με την καπαρντίνα και το καπέλο και πιστεύω πως ο σκοπός του δεν ήταν να τραφεί απλά με τον φόβο μου. Και μόνο που αναφέρθηκα ξανά σε αυτόν, ξέρω πως θα πρέπει να ξημερώσει για να μπορέσω να κοιμηθώ.
Είμαστε μια οικογένεια 4 ατόμων, όμως εμένα είχε διαλέξει να επισκέπτεται ο σκοτεινός άνθρωπος. Και με τα χρόνια, πείστηκα πια πως όσα βίωσα κάποτε δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ένας απλός εφιάλτης. Μέχρι που τελικά, μετά απο ένα διάστημα 20 περίπου χρόνων, αποφάσισε να επισκεφθεί και κάποιον άλλο, έτσι απλά, για μια μονάχα φορά, σα να ήθελε να δηλώσει πως υπάρχει ακόμη. Έτσι, οι εύκολη λύση του εφιάλτη, έπρεπε να ξεχαστεί και να επανέλθουν στη μνήμη μου όλες εκείνες οι παράξενες και τρομαχτικές εμπειρίες.
Χωρίς να ξέρω λοιπόν το μέγεθος της έρευνας σου, πιστεύω πως δεν ήρθε ακόμη η ώρα να εκδώσεις κάποιο βιβλίο. Πιστεύω πως χρειάζεται μεγαλύτερη έρευνα αν και δεν είμαι βέβαιος πως αυτό το θέμα μπορεί να ερευνηθεί. Δεν έχω πρόβλημα να συζητήσουμε την εμπειρία μου με την σκιά, όμως είναι τόσα πολλά αυτά που έχω βιώσει, κομμάτια απο εμπειρίες που θεωρούσα όνειρα, και προσπαθώ να συναρμολογήσω αυτό το παζλ με την πεποίθηση πως όλα όσα βίωσα ίσως και να σχετίζονται μεταξύ τους.
Προς το παρόν οι απορίες μου επικεντρώνονται στα εξής:
1. Γιατί το συγκεκριμένο φαινόμενο, στο μεγαλύτερο ποσοστό του, εμφανίζεται σε παιδιά μικρής ηλικίας; (Την εξήγηση σχετικά με την ευαισθησία και την αθωότητα των παιδιών δεν την δέχομαι πια).
2. Γιατί, νομίζω, πως εγώ μπορούσα να ακούσω τα βήματα του;
3. Τι σχέση μπορεί να έχει ο "σκοτεινός άνθρωπος" με παράξενες οντότητες που πιάνονται με την άκρη του ματιού, που αν θυμάμαι καλά ήταν φαλακρές και κάποτε έκοβαν βόλτες ανενόχλητες στο παλιό μου το σπίτι;
3. Η Μόρα μιλά; Εμφανίζεται μονάχα όταν κοιμάσαι ανάσκελα; Γιατί εμένα, με πίεζε στην πλάτη με τα γόνατα της.

Νομίζω πως όλα αυτά χρειάζονται ιδιαίτερη έρευνα και δεν αποτελούν ιδιότητες της ίδιας οντότητας. Επίσης πιστεύω πως η έρπουσα σκιά του Μπαλάνου δεν έχει καμία σχέση με την σκιά, η οποία ήταν ο λόγος να ξεκινήσει το συγκεκριμένο θέμα σε αυτό το forum. Επίσης φίλε Jonathan εύχομαι κι ελπίζω ειλικρινά να ξέρεις περι τίνος πρόκειται, γιατί τώρα τελευταία ανησυχώ ιδιαίτερα και για έναν άνθρωπο 30 χρονών, το να φοβάται να πέσει στο κρεβάτι τις νύχτες, δεν είναι και ότι καλύτερο. Ίσως, αν μιλούσες με τον Μπαλάνο να΄μάθαινες και τι είχε συμβεί τότε στον γνωστό μου, γιατί απο τότε εγώ δεν τον είδα ξανά. Μια πληροφορία ακόμη στο δυσβατο βουνό της έρευνας, είναι πάντα χρήσιμη.
Και κάτι τελευταίο για όσους κατακρίνουν αυτό που κάνει και πρεσβεύει ο φίλος Jonathan. Τουλάχιστον βρε παιδιά, αυτός είναι εδω και μας μιλάει. Καλέστε και εναν επιστήμονα (αλήθεια ποιος τους ονόμασε επιστήμονες σε αυτό το forum να μοιραστούμε τις απόψεις μας και να δούμε που θα καταλήξουμε. Εμένα πάντως ποτέ κανείς δεν με βοήθησε. Δεν είμαστε ψυχάκηδες όσοι κάποτε βιώσαμε κάτι. Απαντήσεις γυρεύουμε και είμαστε εμείς που αργότερα, επειδή ακριβώς αναζητούμε απαντήσεις, θα γίνουμε επιστήμονες. Επίσταμαι=γνωρίζω καλά. Και επαναλαμβάνω: Γνωρίζω καλά!
__________________
You know he's got the cure but then he went astray, he used to stay awake to drive the dreams he had away...He wanted to believe in the hands of love...
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 02-08-05, 18:00
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Η ώρα της έκδοσης του βιβλίου φυσικά δεν έχει έρθει ακόμα, αφού το έργο δεν έχει ολοκληρωθεί. Και ο λόγος που σχεδόν καθημερινά ξενυχτάω μέχρι τις 5-6 το πρωί, είναι οι στίβες από βιβλία, που σαν σκοτεινοί πύργοι στοιχειώνουν το δωμάτιο μου και που σχετίζονται με κάποιες πτυχές του θέματος. Άλλα απ' αυτά είναι μελέτες του "μεταφυσικού", συνήθως από παλαιότερους αιώνες, άλλα "λαογραφικά", άλλα έχουν να κάνουν με την Μυθολογία της Ελλάδας και άλλων λαών, άλλα με τη Θρησκεία ή τη Μαγεία κι άλλα με την Τέχνη, κάποια από τους χώρους της Ψυχολογίας, της Βιολογίας, της Λογοτεχνίας, κ.λ.π, και όλα σχετίζονται με το θέμα. Λίγο, πολύ, δεν έχει σημασία... Πλέον, δεν περιμένω να με βοηθήσουν να κατανοήσω τη Σκιά καλύτερα, αφού πιστεύω πως ήδη έχω μια ολοκληρωμένη εικόνα για το θέμα, αλλά σίγουρα με βοηθούν να στηρίξω την επιχειρηματολογία με ιστορικά γεγονότα, ή να την συγκρίνω με άλλες θεωρίες, και τελικά να μεταδώσω στον μέγιστο δυνατό βαθμό την εικόνα που έχω εγώ για τη Σκιά, στον αναγνώστη. Αυτά, σχετικά με το μέγεθος της έρευνας,
προσθέτοντας βέβαια τις προσωπικές μαρτυρίες που εκατοντάδες άτομα έχουν μοιραστεί μαζί μου, όχι μόνο απ' όλα τα σημεία της Ελλάδας, αλλά κι από διάφορα άλλα μέρη της Γης.
Με τον Μπαλάνο δεν έχω συζητήσει το θέμα (ίσως κάποια στιγμή το επιδιώξω), καθώς την μοναδική φορά που τον συνάντησα ήταν πριν από 7 χρόνια, προτού γράψει το σχετικό βιβλίο. Απ' ό,τι έμαθα, πάντως, είναι ενήμερος για την έρευνά μου και μέσω τρίτων, μου μετέφερε προειδοποιήσεις για την επικινδυνότητα του θέματος, αναφέροντας παραδείγματα ανθρώπων που έχουν πεθάνει, εξ' αιτίας της ανάμιξής τους μ' αυτό. Την επικινδυνότητα της Σκιάς, πολύ εύκολα κανείς την διαπιστώνει, αλλά απ' την άλλη, τυχαίνει να είμαι από τη φύση μου αλλαζονικός απέναντι στις φαινομενικά "ανώτερες" δυνάμεις, τους "θεούς" που καταδυναστεύουν την ανθρωπότητα, και επειδή δεν με φοβίζει, ούτε με τρομάζει το άγνωστο (ή το "μεταφυσικό"), αυτό δεν θα μπορούσε να με αποθαρρύνει. Άλλωστε με την Σκιά έχουμε... ανοιχτούς λογαριασμούς από παλιά, δεν είναι κάτι καινούριο, το οποίο γνωρίζω μόνο θεωρητικά...

Όσον αφορά τις απορίες σου...
1. Μπορεί η άποψη αυτή να μη σε πείθει, γιατί ίσως δεν έχει προβληθεί σωστά, αλλά το συγκεκριμένο "φαινόμενο" εμφανίζεται στο μεγαλύτερο ποσοστό του σε παιδιά μικρής ηλικίας, κυρίως επειδή τα παιδιά είναι πιο ανοιχτά και δεκτικά. Σκέψου απλά ότι όσο περνούν τα χρόνια, τα όρια της αντίληψης γίνονται πιο αυστηρά, καθώς μέσα από την καθημερινή εκπαίδευση σε μια κοινωνία που καθορίζει τα όρια της πραγματικότητας μέσα σε εγκυκλοπαίδειες, ο άνθρωπος μαθαίνει να εστιάζει την προσοχή του σε ένα συγκεκριμένο φάσμα συχνοτήτων και να δίνει πολύ λιγότερη σημασία σε οτιδήποτε συμβαίνει έξω απ' αυτό. Σε ένα παιδί, η πραγματικότητα είναι εντελώς ρευστή, τα όριά της χαλαρά και ανατρέπονται καθημερινά (γιαυτό και όλα έχουν την αίσθηση του παιχνιδιού, τίποτα δεν μοιάζει αμετάκλητο) κι έτσι είναι ανοιχτό σε μεγαλύτερο εύρος ερεθισμάτων, μπορεί ευκολότερα να συντονίζεται με άλλες συχνότητες, κάτι που με την πάροδο των ετών, ατροφεί.
Υπάρχουν και άλλοι λόγοι για τους οποίους η Σκιά εμφανίζεται σε παιδιά, π.χ. είναι περισσότερο ευάλωτα, ενώ σε κάποιο βαθμό το θέμα σχετίζεται και με κάποιες συγκεκριμένες τελετουργίες, στις οποίες σε κάποιο απώτερο παρελθόν συμμετείχαν παιδιά.
Γενικά πιστεύω πως η Σκιά εμφανίζεται στους περισσότερους ανθρώπους, όμως ο άνθρωπος μπορεί να την διακρίνει μόνο από κάποια ηλικία και μετά, όπως επίσης μόνο από κάποια ηλικία και ύστερα έχει αναμνήσεις (και δεν είναι ασυνήθιστο η Σκιά να συνδέεται με την παλιότερη ανάμνηση κάποιου), ενώ ορισμένους τους συνοδεύει εφ' όρου ζωής.

2. Νομίζεις πως μπορούσες ν' ακούσεις τα βήματα του Σκιώδη εισβολλέα, για τον ίδιο λόγο που νομίζουν ότι τα ακούν και άλλοι, ή για τον ίδιο λόγο για τον οποίον άλλοι νομίζουν πως μπορούν να τον δουν.
Όπως εξηγούσα πριν από λίγες μέρες σ' έναν φίλο που ζητούσε τη βοήθειά μου, επειδή τόσο εκείνος όσο και η κόρη του, δέχονται νυχτερινές επιθέσεις, την Σκιά μπορεί να την βιώσει κανείς σε κατάσταση εγρήγορσης, ονείρου, ή του ενδιάμεσου στάδιου, της "ενόρασης", απ' όπου έρχονται και οι περισσότερες μαρτυρίες.
Σε κατάσταση "ενόρασης", οι βασικές αισθήσεις αδρανούν ή υπολειτουργούν και τα περιβαλλοντικά ερεθίσματα γίνονται αντιληπτά μέσω του αισθητικού κέντρου, που κάποτε ήταν το "τρίτο μάτι". Επειδή αυτή extra-αίσθηση υποκαθιστά τις πέντε βασικές, χρησιμοποιεί τα ίδια κανάλια που χρησιμοποιούν κι αυτές για να μεταφέρουν δεδομένα στον εγκέφαλο κι έτσι έχεις την εντύπωση πως βλέπεις, ακούς, μυρίζεις, γεύεσαι ή νιώθεις κάποιο άγγιγμα, χωρίς να συμβαίνει ακριβώς αυτό. Θα έλεγα καλύτερα, αντιλαμβάνεσαι. Το ερέθισμα υπάρχει και η αλήθεια είναι πάντα το αρχικό ερέθισμα, όχι ο τρόπος με τον οποίον γίνεται αντιληπτό (εικόνες, ήχοι, μυρωδιές, κλπ...)

3. Οι οντότητες που συλλαμβάνονται με την άκρη του ματιού, αποτελούν διαφορετική κατηγορία "πλασμάτων" (που κατά κανόνα, σε αντίθεση με τη Σκιά, εμφανίζονται σε ομάδες και συνήθως είναι λιγότερο επιθετικοί), αν και μια ενδιαφέρουσα και μάλλον "ρομαντική" θεώρηση, τις θέλει... ψυχές που έχουν παγιδευτεί στην αιωνιότητα, στο πέπλο της Σκιάς... (Ελπίζω ο γνωστός σου να μην είναι ένας απ' αυτούς). Νωρίτερα σ' αυτό το topic έχω αναφερθεί σ' αυτόν τον διαχωρισμό.
Γενικά η όραση, είναι ένα παράδειγμα του συμβιβασμού που λέγαμε νωρίτερα πως συμβαίνει στον άνθρωπο. Κάθε στιγμή βλέπει επιλεκτικά ό,τι εστιάζει και δίνει από λιγότερη έως μηδενική σημασία σε όλα όσα διαδραμματίζονται περιφερειακά. Και επειδή ακριβώς με την περιφερειακή όραση δεν εστιάζει, (άρα δεν "καθ-ορίζει"), μπορεί έτσι να αντιλαμβάνεται ευκολότερα ερεθίσματα που ξεφεύγουν από τα όρια με τα οποία έχει μάθει να λειτουργεί. Γνωρίζω περιστατικά από άτομα που έχουν πειραματιστεί με διάφορους τρόπους μ' αυτό και έχουν καταφέρει να συντονιστούν με τέτοιες συχνότητες και να βλέπουν πλέον τις σιλουέτες που κινούνται εκεί, μπροστά τους.

4. Παλαιότερα πίστευα κι εγώ πως η Μόρα και η Σκιά ήταν διαφορετικές περιπτώσεις, αν και πάντα διαφαινόταν κάποια σχέση. Από την αρχή ακόμα της έρευνάς μου, κατέληξα στο να αποσαφηνίσω αυτήν την σχέση. Με πολύ απλά λόγια, θα έλεγα πως "Μόρα" αποκαλείται παραδοσιακά η Σκιά, όταν την αντιλαμβάνεται κανείς σκαρφαλωμένη πάνω του, συνήθως από τη θέση του ξαπλωμένου. Και όχι απαραίτητα ανάσκελα. Ξέρω άτομα που αργότερα διαπιστώνουν μελανιές στα σημεία που δέχονται την πίεση, ακόμα κι αν είναι ξαπλωμένοι στο πλάι.
Τις περισσότερες φορές πάντως συμβαίνει όταν είσαι ξαπλωμένος ανάσκελα. Ο John Bond, που έγραφε πριν από μερικούς αιώνες μια μελέτη για τον "εφιάλτη", προτιμούσε να κοιμάται σε... καρέκλα, παρά να ξυπνάει εντελώς ανίσχυρος με τη Μόρα σκαρφαλωμένη στο στήθος του. Για τον αν η Μόρα μιλά, σε παραπέμπω στην απάντηση 1.

Τέλος, ο τύπος με το καπέλλο, τον οποίον εγώ αποκαλώ "Φύλακα της Νύχτας" είναι μια από τις πιο συνηθισμένες μορφές της Σκιάς. Όπως είπα και νωρίτερα, τη Σκιά μπορείς να την βιώσεις σε διάφορες καταστάσεις. Μέσα από την σχέση που αναπτύσσεται όταν εμφανίζεται, μπορεί να σε "τραβήξει" στα λημέρια της, όπως μπορείς κι εσύ να την "τραβήξεις" εδώ. Και τότε παύει να είναι άυλη (οι περισσότεροι της προσδίδουν μια ζελατινοειδή υφή, που αντανακλά σαν καουτσούκ οτιδήποτε χτυπήσει πάνω της)

Αν θέλεις, μπορείς να μου στείλεις τα κομμάτια από τις εμπειρίες σου (αν σου είναι ευκολότερο, μπορείς να τα στείλεις σε email, στο jonybright@yahoo.com). Ίσως να είμαι σε θέση να βοηθήσω στη συναρμολόγηση...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jonathan Bright : 02-08-05 στις 18:32
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 04-08-05, 11:16
Το avatar του χρήστη Παναγιώτης
Παναγιώτης Ο χρήστης Παναγιώτης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Jonathan επειδή είπες τη μαγική για μένα λέξη (ζελατινοειδή).

Μήπως μιλάς για τα critters του Trevor James Constable ?
__________________
The BOX ... you opened it, WE came !!!
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 04-08-05, 11:44
ΜΑΓΚΑΣ Ο χρήστης ΜΑΓΚΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-06-2005
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Πολύ επιστημονική φαντασία καλοκαιριάτικα
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 04-08-05, 12:39
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Τα Critters, απ' ό,τι ξέρω, κατά μια ερμηνεία ταυτίζονται με τα στοιχειακά του αέρα, τα sylphs. Παρόλο που τους αποδίδεται μια ζελατινοειδής μάζα, π.χ. τύπου plasma, συνήθως είναι φωτεινά, κατοικούν στα ανώτερα στρώματα της ατμόσφαιρας και γενικά δεν έχουν κανένα κοινό με την Σκιά.
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 23-08-05, 23:04
Το avatar του χρήστη Mournblade
Mournblade Ο χρήστης Mournblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2005
Περιοχή: Crematory (Athens)
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Εμ... επιτρέψτε μου να πω κι εγώ μια εμπειρία. Παθαίνω συχνά αστρικές προβολές και κατά ένα περίεργο τρόπο νιώθω ότι σε μιά από αυτές ήρθα σε κοντινό τετ α τετ (κοντινότερο δε γίνεται) με την περιβόητη σκιά...
Με θυμάμαι να βλέπω τον εαυτό μου να κοιμάται ειρηνικά και λίγο πιο δίπλα μου παρατήρησα μια μαυρίλα... Ένιωσα τρόμο (και όταν λέω τρόμο, είναι λίγο) αλλά επειδή όταν βρίσκομαι "εκτός" την παλεύω να παίρνω ρίσκα, αποφάσισα να πλησιάσω... Θυμάμαι να πλέω προς το μέρος του, ίσως να με τράβαγε και κάτι... έφτασα σε απόσταση αναπνοής αλλά δεν αντίκρυσα πρόσωπο. Σαν το σκοτάδι να ήθελε να με ρουφήξει. Έλεγα στον εαυτό μου μπορείς να το νικήσεις και να το επαναλαμβάνω, και να το επαναλαμβάνω... Στο παρά πέντε όμως το συναίσθημα πανικού που με κατέβαλε με τράβηξε σαν ηλεκτρική σκούπα πίσω στο σακί μου...

Εγώ τώρα γιατί νιώθω ότι δε θα με πιστέψει κανείς???
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 25-08-05, 14:18
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Προσωπικά δεν μου φαίνεται κανένα σημείο της σκηνής υπερβολικό, και δεν έχω λόγους να μη σε πιστέψω. Προφανώς ο λόγος που "γύρισες" ξαφνικά από κει που βρισκόσουν, στο δωμάτιό σου, ήταν ότι αντιλήφθηκες την παρουσία και χτύπησαν καμπανάκια.
Θα ήθελα πάντως να μου περιγράψεις την "μαυρίλα", αν δηλαδή είχε ανθρώπινο περίγραμμα ή ήταν απλά μια άμορφη μάζα και την θέση/στάση που βρισκόταν δίπλα σου, καθώς και τι ακολούθησε. (Κοιμήθηκες;... Ξύπνησες στο σώμα σου;...)
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 25-08-05, 16:16
Το avatar του χρήστη Mournblade
Mournblade Ο χρήστης Mournblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2005
Περιοχή: Crematory (Athens)
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Jonathan Bright
Προσωπικά δεν μου φαίνεται κανένα σημείο της σκηνής υπερβολικό, και δεν έχω λόγους να μη σε πιστέψω. Προφανώς ο λόγος που "γύρισες" ξαφνικά από κει που βρισκόσουν, στο δωμάτιό σου, ήταν ότι αντιλήφθηκες την παρουσία και χτύπησαν καμπανάκια.
Θα ήθελα πάντως να μου περιγράψεις την "μαυρίλα", αν δηλαδή είχε ανθρώπινο περίγραμμα ή ήταν απλά μια άμορφη μάζα και την θέση/στάση που βρισκόταν δίπλα σου, καθώς και τι ακολούθησε. (Κοιμήθηκες;... Ξύπνησες στο σώμα σου;...)
Ναι, κάπως έτσι έγιναν τα πράγματα, κι εγώ έτσι το έχω εξηγήσει (όσον αφορά το ΛΟΓΟ που γύρισα ξαφνικά από εκεί που βρισκόμουν).

Όσον αφορά την παρουσία, ναι, είχε ανθρώπινο περίγραμμα και μάλιστα μπορώ να σου πω ότι όταν είδα το Lord Of The Rings και τα Nazguls ήταν που θυμήθηκα την εμπειρία μου. Ναι λοιπόν, αυτή η παρουσία έμοιαζε με Nazgul. Μαύρο, σα να φόραγε κουκούλα, και πρόσωπο δε φαινόταν (η δε μπορούσα να το δω). Απλά η "αύρα" του να την πώ ... ήταν τέτοια που σε έκανε να παραλύεις από τον τρόμο. Ούτε καν τρόμο δε μπορείς να το πεις, είναι κάτι ανώτερο, ίσως το απόλυτο. Θα μπορούσα να μιλάω ώρες για αυτό... αλλά πολλές φορές δεν υπάρχουν και λέξεις να περιγράψεις μια τέτοια κατάσταση.
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 26-08-05, 02:25
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Στο εισαγωγικό άρθρο με το οποίο είχε επίσημα ξεκινήσει η έρευνά μου για τη Σκιά (Strange 72) υπάρχουν πολλές αναφορές μαρτυριών αυτής της κλασσικότερης ίσως σκιομορφής, του κουκουλοφόρου. Νομίζω μάλιστα πως έκανα και τη σύγκριση με τα nazguls, τα οποία είμαι πεπεισμένος πως έχουν δημιουργηθεί με πρότυπο την Σκιά. (Άλλωστε η λέξη "σκιά" είναι από τις συνηθέστερες που ακούγονται μέσα στην τριλογία). Η μορφή που μιμείται η Σκιά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι μάλλον αυτή του παραδοσιακού Χάρου, του μεγαλύτερου Τρόμου της ανθρωπότητας...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 26-08-05, 09:53
Το avatar του χρήστη Mournblade
Mournblade Ο χρήστης Mournblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2005
Περιοχή: Crematory (Athens)
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Μίλησε κανείς? Κλείστε τα παράθυρα, έχει θόρυβο...

Στο θέμα μας τώρα. Jonathan εξηγούσα την εμπειρία μου στον άντρα μου και με ρωτούσε αν η Σκιά έχει κάποια σχέση με τη Μόρα... γιατί αυτός από ό,τι μου είπε ξέρει ότι υποτίθεται ότι όταν η Μόρα σε "ελευθερώνει" και φεύγει αφήνει πίσω της ένα στίγμα σαν σκιά ή κάποιο θόρυβο. Έχω την εντύπωση ότι αν και υπάρχουν κοινά σημεία μεταξύ των δύο, είναι διαφορετικά ΚΥΡΙΩΣ στο εξής: Η Μόρα είναι σαν να κάθεται επάνω σου και να σε παραλύει χωρίς να μπορείς να αντιδράσεις, ενώ η Σκιά σε κάνει να ζεις τον απόλυτο τρόμο και ΔΕ ΘΕΛΕΙΣ να κουνηθείς παρόλο που μπορείς.

Δεν ξέρω αν το έθεσα σωστά, τί γνώμη έχεις επί του συγκεκριμένου?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.