Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ανεξήγητα Φαινόμενα - Παγκόσμια μυστήρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 21-10-05, 07:47
Το avatar του χρήστη lucid
lucid Ο χρήστης lucid δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-11-2004
Μηνύματα: 220
Προεπιλογή

Archagelic συνειδητα ξυπνουσα.Εχω εξασκηθει στην α.π πανω σε αυτο λογο καποιων ενοχλητικων οντοτητων!
Τωρα οσο για τη λαμψη που λες οχι δεν νομιζω,ουτε μου εχουν κανει καποιο σχολιασμο.
Παν κ εμενα α.π μου θυμιζει η ιστορια σου.Αλλα να σου αναφερω οτι κ εγω σε μια α.π μου ειχα δει μια μαυρη οντοτητα(?) με μακρια χερια να ακουμπαει στο κατω μερος του κρεβατιου μου κ να με κοιταει.Δεν εκατσε πανω μου απλα οταν ξυπνησα δεν μπορουσα για λιγο να κουνηθω(αυτο δεν το ειχα παθει σε καμια επαφη μου με αλλη οντοτητα) κ να σημειωσω οτι ενω ημουν ξαπλωμενη μπρουμητα μπορουσα να την δω (οπτικο πεδιο 360 στην α.π) αλλα δεν προσεξα προσωπο....οχι οτι αν προσεχα θα το εβλεπα αλλα λεμε τωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 21-10-05, 10:02
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Διάβασα για καλόγερους, μαύρες μορφές χωρίς πρόσωπο και άλλες εμπειρίες που είχα κι εγώ. Για τον "καλόγερο" δεν μπορώ να εκφέρω άποψη γιατί δεν έχω καταλήξει εάν είναι "καλή" ή "κακή" οντότητα. Τουλάχιστον σε μια περίπτωση θα μπορούσε να μου είχε προκαλέσει κάτι καλό αλλά νομίζω ότι το έκανε τυχαία, χωρίς να το θέλει πραγματικά. Μια άλλη φορά τον είχα δει να στέκεται νύχτα πάνω από το κρεβάτι των γονιών μου και μόλις με αντελήφθη έσπευσε να χαθεί κατευθυνόμενος προς τον τοίχο. Με όσους το συζήτησα βιάστηκαν να μου πουν ότι ήταν κάποιος άγιος αλλά δε νομίζω ένας άγιος να προκαλεί τόσο τρόμο. Δέος ίσως ναι αλλά όχι φόβο και αίσθηση πανικού, όπως συνέβη σε εμένα. Ακόμα έχω παρατηρήσει ότι ο σκιώδης εισβολέας κατά κάποιον τρόπο προειδοποιεί πριν την εμφάνισή του ή τουλάχιστον εμείς αντιλαμβανόμαστε ότι πρόκειται να κάνει την εμφάνισή του. Εγώ πάντα ξυπνάω λίγο πριν έρθει και είμαι σε κατάσταση πλήρους εγρήγορσης.
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 21-10-05, 13:53
Το avatar του χρήστη Παν
Παν Ο χρήστης Παν δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Βασικα ποτε πριν δεν ειχα εμπειρια α.π., και ετσι δεν μπορω να ξερω πως ειναι... Αυτο που ξερω ειναι πως "ξυπνησα" απο την εντονη διαισθηση οτι αυτο ηταν εκει, αλλα σε καμια στιγμη δεν καταφερα να διακρινω καποια μορφη αλλα μονο κατι σαν 'ιχνος' στον αερα σαν υπολυμα αυρας περιπου.
Επισης ηταν και η πρωτη φορα που το ενιωσα να ερχετε ενω ολες τις αλλες αιφνιδιαζομουν...Λετε να εγινε απροσεχτο(χαχα)?!
__________________
Into this wild abyss,
The womb of nature and perhaps her grave,
Of neither sea, nor shore, nor air, nor fire,
But all these in their pregnant causes mixed
Confusedly, and which thus must ever fight,
Unless the almighty maker them ordain
His dark materials to create more worlds,
Into this wild abyss the wary fiend
Stood on the brink of hell and looked a while,
Pondering his voyage…
book 2 - 910
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 21-10-05, 16:22
Το avatar του χρήστη Jonathan Bright
Jonathan Bright Ο χρήστης Jonathan Bright δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-03-2005
Μηνύματα: 236
Προεπιλογή

Archangelic,
Φυσικά και ένα πεντάχρονο παιδάκι μπορεί να έχει έντονα συναισθήματα φόβου, τα περισσότερα, ακόμα και μικρότερα παιδάκια, νιώθουν φόβο όταν σβήνει το φως και πέφτουν για ύπνο (Εvi, περιμένω τη στατιστική!...)
¶σε τις απειλές περί «μπαμπούλα» στις οποίες συχνά καταφεύγουν οι μεγάλοι, για να επιβάλλουν κάτι στα παιδιά... ¶σε τις εικόνες που έστω και φευγαλέα (ακόμα κι αν είναι απλά διαφημιστικά spot «προσεχώς») βλέπουν στην τηλεόραση...
Πέραν αυτού, όπως έχω ξαναπεί, τα παιδιά έχουν πιο ελεύθερη αντίληψη και όταν εστιάζεις σε κάτι, που για άλλους μπορεί να παραμένει «αόρατο», εστιάζει κι αυτό ευκολότερα πάνω σου (Όπως όταν κοιτάς κάποιον πίσω απΆ την πλάτη, κι εκείνος το αντιλαμβάνεται και γυρίζει και σε εντοπίζει). Αυτός είναι ένας από τους λόγους για τον οποίο τα παιδάκια είναι τα αγαπημένα «θύματα» της Σκιάς...
Αλλά, έχω επίσης ξαναπεί, πως δεν είναι απαραίτητο να προκαλέσεις τη Σκιά, μπορεί απλά να βρίσκεσαι στη διαδρομή της...
Ο «καλόγερος» είναι απλά μια μορφή της Σκιάς. Από τις πολλές δεκάδες μαρτυρίες που έχω ακούσει, δεν έχω διαπιστώσει καμία διαφορά από τις άλλες μορφές με τις οποίες η Σκιά έρχεται ντυμένη. Στο βιβλίο αναλύω και ιστορικά πως έχει προκύψει η κάθε μια απΆ αυτές τις φιγούρες...
Οι περισσότερες «μάγισσες» που καταδικάστηκαν στις περιβόητες δίκες του Σάλεμ, κατηγορήθηκαν από διάφορους γείτονες ότι τους επισκέπτονταν τη νύχτα με ποικίλες φασματικές μορφές και προσπαθούσαν να τους πνίξουν, ή να τους τρομοκρατήσουν, κρατώντας τους ακινητοποιημένους στο κρεβάτι... Το Σάλεμ απλά δεχόταν την επίθεση της Σκιάς...
Μέχρι ενός σημείου, η Σκιά μπορεί να κατευθυνθεί κι έτσι μερικές φορές, παραδοσιακά έχει θεωρηθεί “familiar” κάποιου μάγου, αλλά δεν υπάρχει κάτι το ιδιαίτερο με την σιλουέτα του μοναχού... Πολύ περισσότερο, έχει εκληφθεί έτσι όταν γίνεται αντιληπτή με τη μορφή της μαύρης γάτας (οι σχετικές δεισιδαιμονίες οφείλονται σε μεγάλο βαθμό, σΆ αυτό)
Αλλά θα τονίσω και πάλι, αυτά είναι απλά μορφές. Εικόνες. Images. Fake suits. Και ο βασικός σκοπός που επιτελούν να είναι από την μεριά της Σκιάς, να προκαλούν συναισθηματική διέγερση (τρόμο), αλλά και από την πλευρά του θύματος, να μεταφράζουν σε «λογική» μορφή, την αίσθηση αυτή...

Επιθέσεις συμβαίνουν και σε κατάσταση ύπνου και ονειρέματος συνειδητού, ή μη. Προσωπικά είχα δεχτεί επίθεση κατά τη διάρκεια συνειδητού ονειρέματος (πριν από δεκαοκτώ περίπου χρόνια) και η ενώ αρχικά... έπαιζα μαζί της, η εξέλιξη στη συνέχεια ήταν κάπως τρομακτική. Ήταν η τελευταία φορά που ένιωσα άμεσα το άγγιγμα της Σκιάς...

Παν,
Όταν δέχεσαι επίθεση, τη δέχεσαι σε όποιο συνειδησιακό επίπεδο κι αν βρίσκεσαι τη δεδομένη στιγμή. Η απουσία οπτικής κωδικοποίησης δε σημαίνει πλάνη, (όπως είπα και νωρίτερα, η οπτική ερμηνεία, συνήθως είναι από μόνη της πλάνη), απλά έχουμε μάθει να λειτουργούμε με βάση τις κύριες αισθήσεις μας, η αλήθεια όμως κρύβεται πάντα πέρα απΆ αυτές...
Το ότι σερνόσουν στην προπόνηση, ήταν αναμενόμενο και η εξάντληση είναι το πιο άμεσα αντιληπτό αποτέλεσμα της επίθεσης...
Δεν νομίζω πως η Σκιά έχει αρχίσει να γίνεται... απρόσεχτη, γιατί την ίδια μεθοδολογία, χωρίς καμία αλλαγή συμπεριφοράς, την ακολουθεί εδώ και (τουλάχιστον) μερικές χιλιάδες χρόνια. Μετά από την πολύχρονη γνωριμία σας, όπως είναι φυσικό, μάλλον εσύ έχεις αρχίσει να εξελίσσεσαι και να την ανιχνεύεις ευκολότερα.

Deepest Emotion,
Η μαρτυρία σου είναι από τις σπάνιες περιπτώσεις που κάποιος αντιλαμβάνεται μια επίθεση που γίνεται σε κάποιον άλλο. Ξέρω κι άλλα τέτοια περιστατικά (π.χ. η μητέρα μου είχε δει το ίδιο να συμβαίνει στον πατέρα μου) και σίγουρα είναι από τα καταλυτικότερα παραδείγματα ενάντια στην ερμηνεία του φαινομένου από την Ψυχιατρική, (υπνική παράλυση + παραισθήσεις). Το σκιώδες πλοκάμι κατά κανόνα επικεντρώνεται σε ένα άτομο τη φορά, όπως έχω γράψει, σχηματίζει ένα διπολικό σύστημα με το θύμα του, γιΆ αυτό και αδιαφόρισε για την παρουσία σου. Σημαντική παρατήρηση που έχω κάνει, είναι ότι σε όλες αυτές τις περιπτώσεις, η Σκιά γίνεται ορατή από τον τρίτο, σαν «σύννεφο», γιΆ αυτό συνηθίζω να λέω πως αυτή είναι η πλησιέστερη (η πιο «πραγματική») μορφή που η Σκιά χρησιμοποιεί, όταν εισβάλλει στο ανθρώπινο πεδίο.

Lucid,
Πες μας περισσότερα για τις ενοχλητικές οντότητες κατά τη διάρκεια α.π. και αν διακρίνεις ομοιότητες...
Κατά κανόνα δεν έχει πρόσωπο... Και επειδή η επίθεση δεν είναι βασικά φυσική, δεν είναι απαραίτητο να κάτσει πάνω σου για να σε αδρανοποιήσει. Εξίσου πολλές φορές, απλά φαίνεται να κάθεται στην άκρη του κρεβατιού.

Μιχάλη,
Χαχα. Με τη μορφή άρθρου?.. Μάλλον για εγκυκλοπαίδεια το βλέπω να πηγαίνει (!)...
Δεν μου χεις πει για τις περιπτώσεις του καλόγερου (περιμένω αναλυτικό mail). Επίσης όπως παρατήρησα και νωρίτερα, ειδικά τα άτομα που έχουν πολύχρονη σχέση με τη Σκιά, από κάποιο σημείο και μετά νιώθουν το καμπανάκι να τους προειδοποιεί. Μια φίλη μου πλεόν το γνωρίζει ώρες νωρίτερα. Ένα βράδυ έμεινε ξύπνια με τα φώτα ανοιχτά για να τΆ αποφύγει και την άλλη μέρα έμαθε πως κατέληξε σε άλλο μέλος της οικογένειας...

Τώρα, έχω να κάνω κι εγώ μια ερώτηση στις κοπέλες που έχουν ζήσει τέτοιες επιθέσεις. Έχετε παρατηρήσει (αν φυσικά θυμάστε) οποιαδήποτε σχέση των επιθέσεων, με την έμμηνο ρήση; Αν π.χ. ενδεχομένως αυξάνεται ο ρυθμός τους κατά τη διάρκεια της περιόδου, ή αντίθετα, αν τότε δεν εκδηλώνονται ποτέ;...
__________________
Be behind what there may - I raise the veil
( jonybright@yahoo.com )
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 22-10-05, 23:01
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Πώς νόμιζα ότι σου είχα πει για τον καλόγηρο? Τέλοσπάντων. Βράδυ, πάνε χρόνια, οι γονείς μου κοιμούνται κι εγώ βλέπω τηλεόραση. Κάποια στιγμή ρίχνω το μάτι μου στην κρεβατοκάμαρα (είχα οπτική επαφή από τον καναπέ) και βλέπω μια μορφή σαν καλόγηρο, ράσο, ψηλός πολύ κ πολύ λεπτός να στέκεται στο κρεβάτι τους στην μεριά των ποδιών και να έχει γύρει από πάνω τους, παρατηρώντας τους . Εκείνοι κοιμόνταν και όταν σηκώθηκα έντρομος να πάω εκεί, γυρίζει προς εμένα (δεν είχε πρόσωπο αλλά προεξείχε κάτι σαν πολύ μεγάλη μύτη ή κάτι τέτοιο) και μετά γυρίζει απότομα προς τον τοίχο τον οποίο και φάνηκε σαν να διαπερνά ή να γίνεται ένα με αυτόν.
Τρία χρόνια πριν επιστρέφοντας στο σπίτι με το αμάξι, νιώθω ότι τα μάτια μου βλέπουν σύννεφα ή ατμούς και βρίσκομαι σε προλιποθυμική κατάσταση. Σίγουρος ότι θα τράκαρα και λίγο πριν χάσω εντελώς τις αισθήσεις μου, βλέπω την ίδια φιγούρα να παρεμβάλεται μεταξύ του δικού μου και του προπορευόμενου οχήματος, να γυρίζει ξανά προς την πλευρά μου και να ακουμπά το χέρι του στο καπώ, σε μια κίνηση σαν να προσπαθούσε να κρατήσει το όχημα. Τράκαρα το μπροστινό, πήγα στο νοσοκομείο, έντρομος ρωτούσα αν είχα χτυπήσει και κάποιον άνθρωπο (παπά) γιατί ήταν τόσο αληθινή η εικόνα που τους περιέγραψα. Το απέδωσαν σε μετατραυματικό σοκ ή σε επέμβαση αγίου οι πιο ανοιχτόμυαλοι. Πάντως από την εξέταση των οχημάτων διαπίστωσε ο μηχανικός και ο πατέρας μου ένα "βαθούλωμα" στο καπό, που δνε δικαιολογούνταν από την έτσι κι αλλιώς ήπια σύγκρουση. Περιττό ίσως να προσθέσω ότι ήταν στο σημείο που ακούμπησε εκείνο το "χέρι"
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 23-10-05, 00:35
dreamaster Ο χρήστης dreamaster δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή i prefer boogie woogie....

Telika Einai Toso Ma Toso Emfanes Oti Kapoioi Den Megalwsan Parolo Pou To Swma Tous Prodidei To Pneyma Tous,to Swma Tous Megalwse To Pneuma Tous Oxi,den Peirazei Omws Autoi Shmera Pou Allazoun Ton Kosmo Kai Parasyroun Mazi Tous Olous Autous Tous Romantikous Paramythades Einai Ekei Eksw Kai Den Xanoun Ton Xrono Tous Na Diabazoun Diaskedastika Forums Anthrwpwn Pou Pisteuoun Akoma Se Nekra Kefalaia Ths Anthrwpinhs Istorias,opws H Metafysikh,einai Toso Ma Toso Aplo,otan Milas Gia Kati Opws Auth H Gamhmenh Skia,einai Mia Leksh Pou Den Exei Antapokrish Ston Fysiko Kosmo,ti Skata Fwnazei O Nietzche Ena Aiwna Twra?tha Ksypnhsete Epitelous?isws Tote Ksypnhsoun Kai Oi Thletheates,alla Oxi Den Mas Noiazei Emas Tous Orthologistes,emeis Proxwrame Kai Eseis Apla Odhgeite Thn Skepsh Sas Se Akoma Pio Anwrimes Ptyxes,telos...an Hmoun H Skia Tha Sas Bariomouna Me Thn Flyaria Sas,ade Kales Pwlhseis.......
P.s. Siwph Agaphtoi Mou..ekei Tha Breite Thn Alhtheia Ths Metafysikhs Blakeias Tou Zwou Anthrwpos..
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 23-10-05, 02:26
Το avatar του χρήστη Archangelic
Archangelic Ο χρήστης Archangelic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Δεν θυμάμε κατά της μέρες που είχα έμμηνο ρήση να συνέβικε κάτι τέτοιο ίσα ίσα ήτανε οι πιο ήσυχες νύχτες . Λες και δεν του άρεσε .

Για τον καλόγερο επιμένω και αν θέλεις μπορώ να σου φέρω άτομο να στον δημιουργήσει μπροστά σου ...

Τα παιδάκια , μέχρι κάποια ηλικία που αποκτάνε πλήρη συνηδητότητα , δεν διαθέτουνε κανένα φόβο , εξού και τα χτυπήματα απο μεγάλα υψη ή απο αιχμιρά αντικείμενα . Ούτε ο μπαμπούλας τους πιάνει , ούτε τπτ γιατί δεν έχουνε κάποια γνώση του φόβου .

Αυτό που μπορείς να υποστηρίξεις είναι πως απλά μερικά παιδάκια αποκτάνε πιο γρήγορα συνηδητότητα , ίσως απο λόγους ευστροφίας , και ίσως για αυτό να είναι ευάλωτα στην σκιά .

Επίσεις ξανά λέω , και πίστεψε με σε αυτό , οτι ουδεμία σχέση έχει αυτό που επιτήθετε στον ύπνο μας , και το ονομάζουμε σκια , με αυτό που καταλαμβάνει ένα ολόκλη μέρος και απλά ερπεται σε αυτό ρουφόντας την ζωτική ενέργεια από τα πάντα .

"Οι περισσότερες «μάγισσες» που καταδικάστηκαν στις περιβόητες δίκες του Σάλεμ, κατηγορήθηκαν από διάφορους γείτονες ότι τους επισκέπτονταν τη νύχτα με ποικίλες φασματικές μορφές "

Όσο για το Σάλεμ εκεί γινότανε πανικός και απλά ένας και μόνο να είχε επίθεση απο την σκιά και να εβγαινε να το πει , θα εμφανιζόντουσαν άλλοι 1000 σαν τα πρόβατα , εξου και οι ποικίλες μορφές ! Μην ξεχνάμε πως εκείνες της εποχές είχαν σκοτωθεί χιλιάδες άτομα μόνο και μόνο επιδή κάποιος δεν τα ήθελε στην κοινώτητα , και συνήθως γυναίκες .... ( ο μισογυνισμός βαστάει και πιο πριν απο κει αλλά τότε ήτανε πιο εύκολο ) ...

Εαν αυτό το πλάσμα είναι το ίδιο με αυτό που σου επιτίθετε όταν είσαι σε κατάσταση α.π τότε εγώ κάνω συνέχεια α.π γιατί κάθε φορά που το βλέπω , βλέπω το δωμάτιο στο οποίο βρίσκομαι αλλά σε κατάσταση λυκοφώτου ... Αλλα παραταύτα δεν έχω κάνει βήμα πέρα απο το κρεβάτι μου και το σώμα μου γιατι ... γιατι ? γιατί μου επιτήθετε ? και γιατί επίσεις την μέρα που κατάλαβα πως κάποια οντότητα είναι στο δωμάτιο μου εγώ σηκώθηκα και έκοβα βόλτες μέσα στο σπίτι και αυτό πολύ απλά και φυσιολογικά δεν μου επιτέθηκε οπως εξάλου κάνει συνήθως ?

Μια φορά σε όλα αυτά τα χρόνια είχα συνηδιτό ονείρεμα και θυμάμε χαρακτηριστικά έλεγα " λολ λολ έχω συνηδητό ονείρεμα" και δώστου να βγάζω ήλιους ποτάμια και βροχές ...
Επετρεψέ μου να έχω μάθει να αναγνωρίζω και να διαφοροποιώ της καταστάσης μεταξύ τους ...

Έχει μιλήσει ποτέ κανένας σας σε κατάσταση α.π ? Αν ναι πείτε μου να με βγαλετε από την περιέργεια ... Πως ακούγατε την φωνή σας ?

Υ.Σ : Dreamaster αν δεν έχεις κάτι εδιαφέρον να πεις σε ένα τόπικ παρά μόνο παραθέτης το μέγεθος της άγνιας και της ανίας που σε καταλαμβάνει τότε καλήτερα να μην μιλάς καθόλου . Επίσεις στην θέση σου δεν θα ασχολούμουν και πολύ πολύ με ζώα εκτός και αν είσαι τόσο ζωόφιλος , που και πάλι σε συμβουλεύω να πάρεις κανένα σκύλο να εκπαιδεύσεις , που αμφιβάλω εαν το καταφέρεις . Αν το ζωντανό σου παιθάνει σε σύντομο χρονικό διάστημα μην απορήσεις καθόλου και απλά παράτατα και ασχολήσου με τα άλλα φυτά του είδους σου . BTW Αν ποτέ σε επισκευτεί καμιά μάγισσα να σαι σίγουρος πως θάχει δολοφονικές τάσεις ή αυτοκαταστροφικές , το ίδιο κάνει στην περίπτωσή σου , και νά σαι σίγουρος πως δεν θα προλάβεις να δείς πόσο γκόμενα είναι , ούτε να παρεβρεθείς εδώ να μας πεις την ιστορία σου . Αυτά που αμφισβιτείς πρόσεχε μην σε κοινηγήσουνε ... Καλόν ύπνο απο δω και πέρα
__________________
Say What You Mean And Mean What You Say

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archangelic : 23-10-05 στις 02:29
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 23-10-05, 04:01
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Γεια σας!μόλις τέλειωσα το διάβασμα του τόπικ, έχω κάποια πράγματα να πω πάνω σε αυτά που ειπώθηκαν,τα οποία όμως δεν είναι όλα σίγουρα γνήσια (αυτά που θα πω). Λοιπόν: ο Shadow of the Sadow αναφέρει κάτι για μια ψυχολογική αρώστια... σε αυτό να προσθέσω αυτά που άκουσα, δλδ ότι κάποια άτομα που <τρώνε φρίκη> όταν βρήσκονται σε απόλειτο σκωτάδι, όχι μόνο βλέπουν <πράγματα> αλλά και αισθάνονται να τους ακουμπάνε. Συγκεκριμένα, μια φίλη μου μου είπε για ένα άτομο που είχε αυτήν την φοβία. ότι ενώ είχε πάει για ύπνο (κοιμόταν με ανοιχτά φώτα) εγινε διακοπή ρεύματος. Τότε οι υπόλοιποι που βρίσκονταν στο σπίτι τον άκουσαν να ουρλιάζει και να φονάζει <...πάρτε τα από πάνω μου...> Όταν πήγαν στο δωμάτιο (με φακούς) τον είδαν όρθιο να χτυπιέται . Ύστερα όταν ηρέμησε είπε πως είχε την αίσθηση πως πολλά χέρια τον άγκιζαν σε όλο του το σώμα.
Αυτό που ανεφέρθηκε περί ανθρώπων με καπέλα και καμπανρτίνες τα έχω ακούσει και από άλλους...
Η Παν ανέφερε ότι αισθάνθηκε κάτι να πέφτει πάνω της και να την πλακώνει, κάτι παρόμοιο έχω αισθανθεί όταν πήγαινα τρίτη ή τετάρτη δημοτικού, με την διαφορά ότι είμουν άρρωστος (και απ' ότι μου είπε και η μάνα μου εκείνη την περίοδο είχα πολλές παραισθήσεις όταν κοιμώμουν) Εβλεπα πω κάτι σαν τεράστιο...ψάρι-κοίτος έπεφτε και πλάκωνε τα πάντα, ήταν όμως πολύ έντονο και δυσάρεστο συναίσθημα, αν θυμάμαι καλά ξυπνούσα κλαίγοντας. όλα αυτά όμως τα θεώρησα φυσιολογικά λόγο του πυρετού.
Καλόγεροι... είχε δεί έναν ένας ξάδελφός μου στο δάσος (είχε πάει με την οικογένειά του και φίλους περίπατο) και ενώ τον έδειχνε στους άλλους κανείς δεν τον έβλεπε, βασικά δεν του έδιναν και πολύ σημασία απ ότι μου είπε. Αυτό μπορεί να ήταν και της φαντασίας του, έγινε σε μικρή ηλικία.
Κουκουλοφόροι: σε μια εκπομπή-δοκιμαντέρ του υπερφυσικού (πολύ καλή, έκαναν και αναπαράσταση των γεγονότων...) μια οικογένεια μεγάλων σε ηλικία ανθρώπων, αν θυμάμαι καλά Βέλγων ή Γάλλων, είχε πρόβλημα με πολτεργκαιστ(τα γνωστά) επιπλέον η γυναίκα της οικογένειας ήρθε σε επαφή (οπτική) με μια ύπαρξη με κουκούλα (nasgul στυλ). Μόνο που ανέφερε πως το ον έμοιαζε να φοράει μια λαμπερή ζώνη. Λέπτομέριες δεν θυμάμαι λόγο του ότι αυτό συνέβει όταν είμουν μικρός (3η- 4η δημοτικού)
Τέλος, Lu ανεφέρεις ότι αυτό το πράγμα προσπαθούσε να μπει στον φίλο σου μέσα από το στομάχι του, απλά να αναφέρω πως εκεί (μεταξύ 12ου θωρακικού και1ου οσφυικού σπονδύλου) βρήσκεται το τσάκρα μανιπούρα (ηλιακού πλέγματος) η λειτουργεία του οποίου είναι η θέληση και η δύναμη, οπότε αν δεχτούμε και την ύπαρξη των τσάκρα, ίσως έμπαινε από κει για να κάμψει τις λειτουργείς του τσάκρα αυτού και να προχωρήσει ανενόχλητο.
Αυτά, κάποια πράγματα πρέπει να τα ξαναείπα και παλαιότερα, ζητώ συγνώμη που τα επαναλαμβάνω και αν σας κούρασα...
Καλό ξημέρωμα!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 23-10-05, 18:15
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Αγαπητέ Raistlin, δεν σου κρύβω ότι κι εγώ αμέσως μόλις ήρθα τις πρώτες φορές σε επαφή με αυτό που διαπραγματευόμαστε στο θέμα, το μυαλό μου πήγε κατ' ευθείαν στην ψυχολογική ερμηνεία του φαινομένου. Πολλοί άνθρωποι έχουν το φόβο για το σκοτάδι, ωστόσο αυτό που περιγράφεις με την ιστροία της φίλης σου νομίζω ότι είναι μια πολύ πιο σοβαρή κατάσταση από μια φοβία. Κι εγώ θα μπορούσα να σου αναφέρω το φόβο για τις μισάνοιχτες ντουλάπες, συρτάρια κτλ που βιώνουν άνθρωποι ψυχολογικά ασθενείς αλλά αυτό που λέμε εδώ είναι άλλο πράγμα, διαφορετικό. Ωποσδήποτε νομίζω πως η άσχημη ψυχολογία και ο φόβος παίζουν έναν κάποιο ρόλο όμως το θέμα έχει τόσες πολλές παραμέτρους που δεν επαρκεί μια μονομερής θεώρηση (όχι πως νομίζω ότι εσύ την κάνεις, γενικά μιλάω). Όσο για το εάν τα παιδάκια νιώθουν φόβο μόνο όταν αποκτούν πλήρη συνειδητότητα, θα διαφωνήσω. Έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν ότι το έμβρυο βιώνει μια πλήρη γκάμα συναισθημάτων αν και δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ακόμα τις πηγές αυτών των αντιδράσεων, δηλαδή τι ακριβώς τα κάνει να φοβούνται ή να χαίρονται.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 23-10-05, 19:46
Το avatar του χρήστη Raistlin
Raistlin Ο χρήστης Raistlin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: Kavala
Μηνύματα: 1.286
Προεπιλογή

Φίλε Μιχάλη, γενικά πιστεύω πως υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν ξέρουμε και δεν βλέπουμε, απλά δεν θέλω να είμαι απόλυτος και αν είναι να βγάλω κάποιο συμπέρασμα θέλω να έχω ψάξει το θέμα από κάθε πλευρά. Κάτι άλλο που ήθελα να παραθέσω και το ξέχασα είναι κάποιες εμπειρίες συν. ονειρ ,προσπάθειες
προσπάθειες για α.π. και υπνοπαραλήσεις που είχα (τα δύο πρώτα άσχετα με το θέμα γι αυτό θα τα παραθέσω άλλη φορά αλλού)
Όσο για την υπνοπαράληση είχα γύρω στις 3 με 4 φορές: Πρώτη φορά κοιμόμουν από το αριστερό μου πλευρό με πρόσωπο στον τοίχο με μοναδικό αναμένο φως του μπάνιου και την πόρτα σχεδόν κλειστή (σε γκαρσονιέρα μένω) ίσα ίσα να μπαίνει λίγο φως. Κάποια στιγμή ξυπνάω και αντιλαμβάνομαι πως δεν μπορώ να κουνήσω τπτ πέρα από το κεφάλι μου (και αυτό απλά το γύρισα). ενώ αναρωτιόμουν γιατί δεν μπορώ να κουνηθώ ξαναγυρίζω το κεφάλι μου στην αρχική ποιο βολική θέση για να ξαναπροσπαθήσω να κουνηθώ, από κεινη τη στιγμή η μοναδική κίνηση που μπορούσα να κάνω ήταν να ανοιγωκλείνω τα μάτια μου. Η αλήθεια είναι πως δεν τρόμαξα, παρ' όλο που μου φάνηκε πως είδα μια ομίχλη (την οποία απέδωσα στα θολομένα από τον ύπνο μάτια μου) Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι πως όταν συνέβησαν αυτά, δεν θυμάμαι να είχε φως το δωμάτιο (αυτό το λιγοστό που έμπαινε από το μπάνιο) αλλά είνουν στο σκωτάδι. Στην συνέχεια σκεύτεικα < δεν γαμ...τε?! θα ξανακοιμηθώ και το πρωί θα είμαι μια χαρά...> ...το πρωί είμουν μια χαρά. Την ομίχλη και την έλλειψη φωτός τα απέδωσα στην νύστα και την θολούρα του ύπνου. Ένα άλλο περιστατικό συνέβησε το καλοκαίρι. Θα κοιμόμουν για έναν μήνα σε κάτι συγγενείς, το βράδυ ενώ ξάπλωσα και σκευτόμουν διάφορα αγριεύτικα λίγο και ενώ κοιμόμουν ξυπνούσα ανά διαστήματα. Τότέ ενώ με ξανα έπαιρνε ο ύπνος αισθάνθηκα ένα αρκετά δυνατό τράνταγμα σαν κάτι μεγάλο να έπεσε πάνω μου. Έβγαλα μια σιγανή κραυγή (το αισθάνθηκα σαν χτύπημα) και δεν μπορούσα να κουνηθώ. Και αυτό το θεώρησα φυσιολογικό και το απέδωσα στην κούραση και σε αυτά που σκευτόμουν...
Οι άλλες περιπτώσεις που δεν ανέφερα οφείλονταν καθαρά σε κούραση
Αυτά!
__________________
Δεν είναι δύσκολο σαν γελάς, εύκολα να κλάψεις...
δύσκολο είναι σαν κλαις εύκολα να γελάσεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.