Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 29-07-18, 09:28
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Μέτρηση σεισμικών δυνάμεων

Για να χαρακτηρίσουν ή να μετρήσουν την επίδραση ενός σεισμού στο έδαφος (γνωστή και ως «κίνηση εδάφους»), χρησιμοποιούνται συνήθως οι ακόλουθοι ορισμοί:

Η επιτάχυνση είναι ο ρυθμός μεταβολής της ταχύτητας, μετρημένος σε "g" s στα 980 cm / sec² ή 1,00 g.
Για παράδειγμα,
0,001 g ή 1 cm / sec 2 είναι αντιληπτή από τους ανθρώπους
0,02 g ή 20 cm / sec 2 προκαλεί την απώλεια της ισορροπίας των ανθρώπων
Το 0.50g είναι πολύ υψηλό, αλλά τα κτίρια μπορούν να επιβιώσουν αν η διάρκεια είναι μικρή και εάν η μάζα και η διαμόρφωση έχουν αρκετή απόσβεση
Η ταχύτητα είναι ο ρυθμός αλλαγής θέσης, ο οποίος μετράται σε εκατοστά ανά δευτερόλεπτο.
Η μετατόπιση είναι η απόσταση από το σημείο ανάπαυσης, μετρημένη σε εκατοστά.
Διάρκεια είναι το χρονικό διάστημα που οι κύκλοι κλονισμού παραμένουν.
Το μέγεθος είναι το "μέγεθος" του σεισμού, που μετράται από την κλίμακα Ρίχτερ, το οποίο κυμαίνεται από 1-10. Η κλίμακα Richter βασίζεται στο μέγιστο εύρος ορισμένων σεισμικών κυμάτων και οι σεισμολόγοι εκτιμούν ότι κάθε μονάδα της κλίμακας Ρίχτερ είναι 31 φορές η αύξηση της ενέργειας. Η κλίμακα μεγέθους στιγμιότυπων είναι ένα πρόσφατο μέτρο που χρησιμοποιείται συχνότερα.

Εάν το επίπεδο επιτάχυνσης συνδυάζεται με την διάρκεια, προσδιορίζεται η ισχύς καταστροφής. Συνήθως, όσο μεγαλύτερη είναι η διάρκεια, τόσο λιγότερη επιτάχυνση μπορεί να αντέξει το κτίριο. Ένα κτίριο μπορεί να αντέξει πολύ μεγάλη επιτάχυνση για πολύ μικρό χρονικό διάστημα σε αναλογία με τα μέτρα απόσβεσης που ενσωματώνονται στη δομή.

Η ένταση είναι η ποσότητα ζημιών που προκαλεί τοπικά ο σεισμός, ο οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί από την τροποποιημένη κλίμακα Mercalli (MM) 12 επιπέδων όπου κάθε επίπεδο υποδηλώνει μια ορισμένη καταστροφή που σχετίζεται με την επιτάχυνση της γης. Η καταστροφή του σεισμού ποικίλλει ανάλογα με την απόσταση από την προέλευση (ή το επίκεντρο), τις τοπικές συνθήκες εδάφους και τον τύπο της κατασκευής.
Το έδαφος έχει επίσης μια περίοδο που κυμαίνεται μεταξύ 0,4 και 1,5 δευτερόλεπτα, στο πολύ μαλακό έδαφος κυμαίνεται στα 2,0 δευτερόλεπτα. Τα μαλακά εδάφη γενικά έχουν την τάση να αυξάνουν την ανάδευση κατά 2 έως 6 φορές σε σύγκριση με το βράχο. Επίσης, η περίοδος του εδάφους που συμπίπτει με τη φυσική περίοδο του κτηρίου μπορεί να ενισχύσει σε μεγάλο βαθμό την επιτάχυνση του κτιρίου και ως εκ τούτου αποτελεί σχεδιαστικό κριτήριο.
Το ύψος είναι ο κύριος καθοριστικός παράγοντας της βασικής περιόδου - κάθε αντικείμενο έχει τη δική του βασική περίοδο στην οποία θα δονείται. Η περίοδος είναι ανάλογη με το ύψος του κτιρίου.
  #142  
Παλιά 29-07-18, 16:30
Το avatar του χρήστη Robespierre
Robespierre Ο χρήστης Robespierre δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2014
Μηνύματα: 1.138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εσύ δεν έχεις το δικαίωμα να συκοφαντείς μια ευρεσιτεχνία. Είναι ποινικό αδίκημα και αν ήμουν εκμεταλλευτής θα σου τα έπαιρνα χοντρά
Κατσε να στα μεταφερω και επισημα (οπως μου τα γραφει ο φιλος μου ο π.μ) για να μην εχεις καμια αμφιβολια: η πατεντα σου ειναι επικινδυνη για την δημοσια ασφαλεια. Ουτε εχεις δικαιωμα να σχεδιαζεις δομικες κατασκευες ουτε να υλοποιεις οτιδηποτε δεν εχει γινει μελετη απο διπλωματουχο Π/Μ. Και ουτε καν να επιβλεπεις, γιατι απεδειξες οτι εισαι επικινδυνος. Και κανενας Π/Μ δεν υπογραφει αυτες τις μ...ς. Αντε τραβα να μου κανεις αγωγη τωρα για συκοφαντια.

Και θα φτιαξω σελιδα που θα τα γραφω ολα αυτα για σενα και θα την αναρτησω σε καθε φορουμ που ξερω
__________________
"Η βασική αρετή του πολίτη είναι η δυσπιστία", Ροβεσπιέρος
  #143  
Παλιά 29-07-18, 16:39
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ενημερωση κανεις ρε φιλε; ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ;;; το spam που παραγεις 10 χρονια τωρα σε 30 σελιδες στο ιντερνετ ενημερωση λέγεται; Εχεις κατσικωθει στο καθε φορουμ μεχρι να σε διαγραψουν και αφηνεις τα σεντονια σου copy-paste για να κρατας το θεμα σου στην επιφανεια; Ποιος νομιζεις οτι εισαι τελος παντων;
Είμαι ένας εφευρέτης και εμπειρικός ανεξάρτητος ερευνητής που έχω βρει τον τρόπο να σωθούμε από τον σεισμό. Μέχρι οι επιστήμονες να μου αποδείξουν ότι είμαι λάθος έχω κάθε δικαίωμα να τους λέω εφόρου ζωής ότι είναι λάθος αυτοί γιατί έχω αποδείξει ότι είναι λάθος.
Ένα φόρουμ δεν είναι αρκετό για να το μάθει το κοινό και κάνω copy-paste την έρευνά μου σε πολλά φόρουμ. Αφού οι επιστήμονες δεν με αφήνουν να μιλήσω στα κανάλια τηλεόρασης χρησιμοποιώ το ίντερνετ για να πω στο πλατύ κοινό τις απόψεις μου. Δεν είναι λογικό?
Πάνε να θάψουν την πατέντα μου και μαζί με αυτή τα επόμενα θύματα τον σεισμών. Δεν έχω το δικαίωμα να τους αφήσω να το κάνουν. Δεν θέλω χρήματα. Ανθρώπους να σώσω θέλω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 29-07-18 στις 16:41
  #144  
Παλιά 29-07-18, 16:44
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Robespierre Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατσε να στα μεταφερω και επισημα (οπως μου τα γραφει ο φιλος μου ο π.μ) για να μην εχεις καμια αμφιβολια: η πατεντα σου ειναι επικινδυνη για την δημοσια ασφαλεια. Ουτε εχεις δικαιωμα να σχεδιαζεις δομικες κατασκευες ουτε να υλοποιεις οτιδηποτε δεν εχει γινει μελετη απο διπλωματουχο Π/Μ. Και ουτε καν να επιβλεπεις, γιατι απεδειξες οτι εισαι επικινδυνος. Και κανενας Π/Μ δεν υπογραφει αυτες τις μ...ς. Αντε τραβα να μου κανεις αγωγη τωρα για συκοφαντια.

Και θα φτιαξω σελιδα που θα τα γραφω ολα αυτα για σενα και θα την αναρτησω σε καθε φορουμ που ξερω
Πες στον φίλο σου να βγει δημόσια μαζί μου σε μία τηλεόραση και να πει αυτά που σου είπε επώνυμα. Πες να μου δώσει να κατασκευάσω ένα σπίτι και θα του φέρω άδεια από την πολεοδομία με υπογραφή μηχανικών και με την πατέντα μου.
Πες στον φίλο σου ότι εγώ είμαι εργοδηγός με δικαίωμα στατικής μελέτης και υπογραφής μέχρι 180 τ. μ εμβαδό. Πες του ότι μελέτες κάνουν και οι εργοδηγοί.
Πες του ακόμα ότι την μελέτη για την άδεια με την υπογραφή του θα την κάνει πανεπιστημιακός καθηγητής αρμόδιος στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών.
Πες του ακόμα πολιτικοί μηχανικοί υπάρχουν πολλοί. Εφευρέτες λίγοι.
Πες του ότι η οριζόντια σεισμική μόνωση ( εφέδρανα ) που χρησιμοποιούν 60 χρόνια για αντισεισμική προστασία είναι έργο εφευρέτη μη μηχανικού.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 29-07-18 στις 17:20
  #145  
Παλιά 30-07-18, 10:08
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Παράθεση:
Πες να μου δώσει να κατασκευάσω ένα σπίτι και θα του φέρω άδεια από την πολεοδομία με υπογραφή μηχανικών και με την πατέντα μου.
Την πρώτη άδεια που θα βγάλεις με την "πατέντα" σου και την υπογραφή μηχανικού, να την αναρτήσεις εδώ μέσα. Έτσι κι αλλιώς έχεις γεμίσει το νήμα με ό,τι να ναι, βάλε και κάτι ουσίας. Πρόσεξε, σπίτι που θα μένουν άνθρωποι, όχι βάσεις για ανεμογεννήτριες.
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
  #146  
Παλιά 30-07-18, 10:56
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πρώτη άδεια που θα βγάλεις με την "πατέντα" σου και την υπογραφή μηχανικού, να την αναρτήσεις εδώ μέσα. Έτσι κι αλλιώς έχεις γεμίσει το νήμα με ό,τι να ναι, βάλε και κάτι ουσίας. Πρόσεξε, σπίτι που θα μένουν άνθρωποι, όχι βάσεις για ανεμογεννήτριες.
Είσαι πολιτικός μηχανικός? Θα καταλάβεις από υπολογισμούς ?
  #147  
Παλιά 30-07-18, 12:05
heretic Ο χρήστης heretic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-08-2013
Μηνύματα: 1.495
Προεπιλογή

Πολύ περισσότερα από αυτά που κατάλαβες εσύ όταν σου έδειξα πως άλλο η αρμονική ταλάντωση εκκρεμούς και άλλο η παλινδρομική διέγερση εμβόλου. Αλλά τι κάθομαι και γράφω; Εδώ δεν μπορείς να κατανοήσεις μαθηματικά και φυσική λυκείου, μην πω γυμνασίου, θα καταλάβεις αυτά που σου γράφω;
__________________
Abyssus Abyssum Invocat
  #148  
Παλιά 30-07-18, 12:20
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από heretic Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ περισσότερα από αυτά που κατάλαβες εσύ όταν σου έδειξα πως άλλο η αρμονική ταλάντωση εκκρεμούς και άλλο η παλινδρομική διέγερση εμβόλου. Αλλά τι κάθομαι και γράφω; Εδώ δεν μπορείς να κατανοήσεις μαθηματικά και φυσική λυκείου, μην πω γυμνασίου, θα καταλάβεις αυτά που σου γράφω;
Απλά θα σου στείλω υλικό σε p.m αν μου υποσχεθείς ότι δεν θα τα δημοσιεύσεις. Περιμένω την συγκατάθεσή σου.
  #149  
Παλιά 30-07-18, 12:53
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή Η νέα αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών

¶ρθρο του Γιάννη Λυμπέρη ( seismic ) που δημοσιεύθηκε στο Επιστημονικό τεχνικό περιοδικό Μεταλλικές κατασκευές Τεύχος 1/2018

Μέρος 1
Η ΝΕΑ ΑΝΤΙΣΕΙΣΜΙΚΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΩΝ
Οι σεισμοί των τελευταίων δεκαετιών σε όλο τον κόσμο, καθώς και οι πρόσφατοι σεισμοί στη Ελλάδα, έχουν θέσει σε πρώτη προτεραιότητα το μείζον κοινωνικό και οικονομικό θέμα της σεισμικής συμπεριφοράς και της γενικότερης αντισεισμικής προστασίας των κατασκευών έναντι των σεισμών. Λόγω της αναγκαιότητας του περιορισμού των επιπτώσεων του σεισμού έχουν αναπτυχθεί διάφορες μέθοδοι βελτιστοποίησης της απόκρισης των κατασκευών προς τις σεισμικές κινήσεις. Ο μηχανισμός του υδραυλικού ελκυστήρα δομικών έργων της παρούσας εφεύρεσης καθώς και ο τρόπος κατασκευής των δομικών κατασκευών χρησιμοποιώντας τον υδραυλικό ελκυστήρα της παρούσας εφεύρεσης έχουν ως κύριο σκοπό την ελαχιστοποίηση των προβλημάτων που σχετίζονται με την ασφάλεια των δομικών κατασκευών στην περίπτωση αντιμετώπισης φυσικών φαινομένων όπως είναι ο σεισμός, οι ανεμοστρόβιλοι και οι πολύ ισχυροί πλευρικοί άνεμοι. Σύμφωνα με την εφεύρεση αυτό επιτυγχάνεται με μια συνεχή προένταση (έλξη) της δομικής κατασκευής προς το έδαφος και του εδάφους προς την κατασκευή, κάνοντας αυτά τα δύο μέρη ένα σώμα. Αυτή τη δύναμη προέντασης την εφαρμόζει ο μηχανισμός του υδραυλικού ελκυστήρα δομικών έργων. Αυτός αποτελείται από ένα συρματόσχοινο το οποίο διαπερνά ελεύθερο στο κέντρο τα κάθετα στοιχεία στήριξης της δομικής κατασκευής, καθώς και το μήκος μιας γεώτρησης, κάτω απΆ αυτά. Στο κάτω άκρο του είναι πακτωμένο με ένα μηχανισμό τύπου άγκυρας που πακτώνεται στο ύψος της θεμελίωσης στα πρανή μιάς γεώτρησης και δεν μπορεί να ανέλθει. Στο επάνω μέρος του, το συρματόσχοινο, είναι πάλι πακτωμένο με ένα υδραυλικό μηχανισμό έλξης ο οποίος το έλκει με μία συνεχή δύναμη ανόδου. Η ασκούμενη έλξη στο συρματόσχοινο από τον υδραυλικό μηχανισμό και η αντίδραση σΆ αυτήν την έλξη που προέρχεται από την πακτωμένη άγκυρα στο άλλο άκρο του γεννά την επιθυμητή προένταση στο δομικό έργο.
Διαχρονικά οι σεισμοί σε όλο τον κόσμο έχουν επιφέρει πολλές καταστροφές τόσο στις κατασκευές και το περιεχόμενό τους όσο και στην απώλεια ανθρώπινων ζωών. Η επιστήμονες που ασχολούνται με την αντισεισμική τεχνολογία προσπαθούν να βελτιώσουν τις υφιστάμενες μεθόδους ξοδεύοντας πάρα πολλά χρήματα από τους εθνικούς προϋπολογισμούς για να βελτιώσουν έστω και λίγο την πεπατημένη μέθοδο της αντισεισμικής τεχνολογίας. Ο σχεδιασμός και η μεθοδολογία τους έχουν φθάσει την απόκριση των κατασκευών ως προς τις σεισμικές μετατοπίσεις σε πολύ μεγάλο επίπεδο. Δεν μπορούμε όμως να πούμε ότι αυτή η μέθοδος σχεδιασμού είναι η απόλυτη μέθοδος η οποία δεν θα εμφανίσει προβλήματα αστοχιών. Δεν μπορούμε να πούμε ότι είναι και οικονομική. Φτωχά κράτη δεν μπορούν να αντεπεξέλθουν σε αυτή την ακριβή μέθοδο σχεδιασμού. Κάτι λείπει από την μέθοδο σχεδιασμού κάτι γίνεται λάθος και οι σχεδιασμοί αποτυγχάνουν να είναι απόλυτα αντισεισμικοί. Απλά είναι ποιοτικά αντισεισμικοί. Αυτό το λάθος στον σχεδιασμό το έχω εντοπίσει και έχω εφεύρει την μέθοδο καθώς και τους μηχανισμούς ώστε να μπορούμε να πούμε ότι έχουμε πλέον τον απόλυτο αντισεισμικό σχεδιασμό ο οποίος αυξάνει την απόκριση των κατασκευών ως προς τις σεισμικές μετατοπίσεις τόσο πολύ ώστε να είναι πια περιττές οι μεγάλες δαπάνες σε οπλισμό και σκυρόδεμα. Δεν σας κρύβω ότι οι πτυχιακές γνώσεις μου είναι ενός εργοδηγού δομικών έργων. Η έρευνα όμως που έχω κάνει εδώ και μια δεκαετία πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία μου επιτρέπει να πω ότι έχω αυξήσει τις γνώσεις μου σε πολύ μεγάλο βαθμό. Δεν σας κρύβω ότι λόγω του ότι δεν πέρασα το κατώφλι των πανεπιστημίων έχω δυσκολία να επιβάλω την άποψή μου. Αντιμετωπίζω μεγάλη αντίδραση στους διαλόγους που έχω σε διάφορα φόρουμ από τους πολιτικούς μηχανικούς και μεγάλη αδιαφορία από τους θεσμοθετημένους οργανισμούς του κράτους των οποίων ο κύριος σκοπός ύπαρξής τους είναι η αντισεισμική θωράκιση της χώρας. Υπάρχουν όμως και καθηγητές και πολιτικοί μηχανικοί που με υποστηρίζουν. Αποφάσισα να γράψω αυτό το άρθρο για να επισημάνω τα λάθη του αντισεισμικού σχεδιασμού και να φωτίσω την επιστημονική κοινότητα με τις γνώσεις της δεκαετούς μου εφαρμοσμένης έρευνας.
Ας αρχίσουμε με αυτό που διαφεύγει της προσοχής των μελετητών αλλά αποτελεί το Α και Ω στην αντισεισμική τεχνολογία. Όταν η κατασκευή είναι σε κατάσταση ηρεμίας όλες οι φορτίσεις είναι κατακόρυφες και η αντίδραση του εδάφους της θεμελίωσης επιφέρει την επιθυμητή ισορροπία στην κατασκευή. Όταν γίνεται σεισμός εφαρμόζονται στην κατασκευή και άλλες εξωτερικές φορτίσεις προερχόμενες αφενός από την μετατόπιση του εδάφους και αφετέρου από την αδράνεια της κατασκευής. Τα υποστυλώματα καθώς και τα τοιχώματα τα οποία μεταβίβαζαν στην κατάσταση ηρεμίας τις κατακόρυφες εντάσεις στο έδαφος κατά την διάρκεια του σεισμού μετατρέπονται σε μοχλοβραχίονες στους οποίους ο σεισμός επιβάλει μία ένταση ανατροπής. Η ανατροπή αυτή επιβάλλεται ως εξής.
Αρχικά έχουμε την πλάγια μετατόπιση του σεισμού κάτω στην βάση καθώς και την αντίθετης φοράς αδράνεια της κατασκευής Αυτές οι δύο αντίθετες εντάσεις δημιουργούν την ροπή ανατροπής η οποία περιστρέφει το τοίχωμα γύρο από την άρθρωση της βάσης μετατρέποντας αυτό σε έναν μεγάλο μοχλοβραχίονα
Η δύναμη της αδράνειας παραλαμβάνεται αρχικά από το άνω μέρος του τοιχώματος και μεταφέρετε μέσα από την χιαστή της δομή του κάτω στην άρθρωση της βάσης Αν η δύναμη της αδράνειας είναι πολύ μεγάλη περιστρέφει το τοίχωμα Κατά την περιστροφή αναπτύσσονται αφενός από την μία πλευρά του κορμού του τοιχώματος καθοδικές εντάσεις θλίψης και αφετέρου από την άλλη του πλευρά ανοδικές εντάσεις Το αποτέλεσμα αυτών των αντίθετων εντάσεων είναι να επιβάλουν μία ροπή ανατροπής στο τοίχωμα Οι μελετητές σήμερα προσπαθούν να κατεβάσουν αυτές τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής του τοιχώματος κάτω στο πέδιλο της βάσης τοποθετώντας την πεδιλοδοκό και την δοκό οι οποίες αντιδρούν προς τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής εφαρμόζοντας διπλές αντιρροπές ισορροπίας στην συμβολή του κόμβου Αυτές οι αντιρροπές εφαρμόζονται τόσο από την δοκό και την πεδιλοδοκό όσο και από τον κορμό του τοιχώματος. Αυτές όμως οι αντιρροπές έρχονται σε αντίθεση με την ροπή ανατροπής του τοιχώματος και δημιουργούν μία μετατόπιση η οποία επιφέρει μία καμπυλότητα πάνω στον κορμό τους. Αν η μετατόπιση είναι αρκετά μικρή για να κρατήσει όλα τα μέλη της δομής εντός της ελαστικής περιοχής, η ενέργεια που δημιουργείται, είναι ενέργεια που αποθηκεύεται στη δομή και εκτονώνεται μετά για να επαναφέρει την δομή στην αρχική της μορφή. Με λίγα λόγια, όλη η επιτάχυνση του σεισμού μετατρέπεται σε αποθηκευμένη ενέργεια στην δομή. Όσο η μετατόπιση κρατά κάθε τμήμα οποιουδήποτε μέλους εντός ελαστικής περιοχής, όλη η ενέργεια που είναι αποθηκευμένη στη δομή θα κυκλοφορήσει στο τέλος του κύκλου, προς την αντίθετη κατεύθυνση.
Εάν η σεισμική ενέργεια είναι πάρα πολύ μεγάλη, θα παράγει υπερβολικά μεγάλες μετατοπίσεις που θα προκαλέσουν μια πολύ υψηλή καμπυλότητα στα κατακόρυφα και οριζόντια στοιχεία. Αν η καμπυλότητα είναι πολύ υψηλή, αυτό σημαίνει ότι η περιστροφή των τμημάτων των στηλών και των δοκών θα είναι πολύ πάνω από την ελαστική περιοχή (Θλιπτική παραμόρφωση σκυροδέματος πάνω από το 0,35% και τάσεις των ινών του οπλισμού πάνω από το 0,2 %). Όταν η περιστροφή περάσει πάνω από αυτό το όριο ελαστικότητας, η δομή αρχίζει να «διαλύει την αποθήκευση της ενέργειας «μέσω πλαστικής μετατόπισης, το οποίο σημαίνει ότι τα τμήματα θα έχουν μια υπολειμματική μετατόπιση που δεν θα είναι σε θέση να ανακτηθεί (ενώ στην ελαστική περιοχή όλες οι μετατοπίσεις ανακτώνται).
  #150  
Παλιά 30-07-18, 12:54
seismic Ο χρήστης seismic δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μέρος 2
Βασικά ο σχεδιασμός της αντοχής ενός σημερινού κτιρίου περιορίζεται στα όρια του ελαστικού φάσματος σχεδιασμού, και μετά περνά στις προεπιλεγμένες πλαστικές περιοχές, οι οποίες είναι προεπιλεγμένες περιοχές αστοχίας, (συνήθως είναι τα άκρα των δοκών) ώστε να μην καταρρεύσει η δομή. (Η δομή καταρρέει όταν αστοχήσουν τα υποστυλώματα με λοξό/ σχήμα αστοχίας). Αν τα τμήματα που βιώνουν τις πλαστικές παραμορφώσεις, ξεπερνούν το όριο του σημείου θραύσης, και είναι και πάρα πολλές πάνω στην δομή, η δομή θα καταρρεύσει.
Τι κάνει η μέθοδος της ευρεσιτεχνίας για να σταματήσει το σπάσιμο της δοκού και της πεδιλοδοκού.
Παίρνει μία δύναμη από το έδαφος μέσο μία πάκτωσης που εφαρμόζεται με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας μέσα στο έδαφος και με την βοήθεια ενός τένοντα την μεταφέρει στο ανώτερο άκρο του τοιχώματος και αφού εφαρμοστή η πάκτωση του ανώτατου άκρου του έχει σκοπό να επιβάλει σε αυτό μία αντίθετη δύναμη ισορροπίας προς την ανοδική ένταση ώστε να αποτρέψουμε την ροπή ανατροπής που παραμορφώνει τους κόμβους και επιφέρει αστοχίες στους κορμούς της δοκού της πεδιλοδοκού και του τοιχώματος.
Με αυτή την μέθοδο σχεδιασμού οι εντάσεις παραλαμβάνονται από το δώμα και οδηγούνται μέσα στο έδαφος πριν μεταβιβαστούν πάνω στον φέροντα οργανισμό. Αυτό είχε διαφύγει της προσοχής των μελετητών και αντί να πακτώνουν το τοίχωμα με το έδαφος απλά το έδραζαν πάνω σε αυτό με αποτέλεσμα όλες οι εντάσεις του σεισμού να μεταφέρονται πάνω στα φέροντα στοιχεία. Βασικά. Η πάκτωση των άκρων της ανώτατης στάθμης των τοιχωμάτων με το έδαφος παραλαμβάνει τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής από το δώμα και τις μεταβιβάζει απευθείας μέσα στο έδαφος αποτρέποντας καθ αυτόν τον τρόπο τις μετατοπίσεις οπότε και τις εντάσεις που αναπτύσσονται σε όλον τον φορέα οι οποίες είναι υπεύθυνες για την κατάρρευση των κατασκευών σε έναν μεγάλο σεισμό.
Πολλοί πολιτικοί μηχανικοί μου λένε ότι θα ήταν καλύτερα ή θα είχε τα ίδια αποτελέσματα αν ο τένοντας του μηχανισμού της πάκτωσης που εξέχει πάνω από το έδαφος σταματούσε μέσα στην βάση Δηλαδή θα ήταν αρκετή η πάκτωση της βάσης με το έδαφος. Εγώ επιμένω ότι υπάρχει μεγάλη ανάγκη ο τένοντας να επιμηκυνθεί και να καταλήξει ελεύθερος περνώντας μέσα από μία σωλήνα πάνω στο δώμα Ας εξετάσουμε τις διαφορές μεταξύ της πάκτωσης εδάφους - βάσης και της προέντασης εδάφους - δώματος. Βασικά αυτές είναι δύο εντελώς διαφορετικές μέθοδοι όπλισης του σκυροδέματος. Αυτός του μηχανισμού της συνάφειας και αυτός της προέντασης. Η πάκτωση εδάφους βάσεως είναι δυνατή μόνο με τον μηχανισμό της συνάφειας ενώ ο οπλισμός του κορμού του τοιχώματος είναι δυνατόν να γίνει και με τις δύο μεθόδους όπλισης. Ποιος είναι ο μηχανισμός όπλισης της συνάφειας?
Η συνεργασία μεταξύ σκυροδέματος και χάλυβα σε μια κατασκευή από Ο.Σ. ( οπλισμένο σκυρόδεμα ) επιτυγχάνεται με τη συνάφεια. Με τον όρο συνάφεια ορίζεται η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών που παρεμποδίζουν τη σχετική ολίσθηση μεταξύ των ράβδων του οπλισμού και του σκυροδέματος που τις περιβάλλει. Οι επιμέρους μηχανισμοί της συνάφειας είναι η πρόσφυση, η τριβή και, για την περίπτωση ράβδων χάλυβα με νευρώσεις, η αντίσταση του σκυροδέματος το οποίο εγκλωβίζεται μεταξύ των νευρώσεων. Η συνδυασμένη δράση των μηχανισμών αυτών θεωρείται ισοδύναμη με την ανάπτυξη διατμητικών τάσεων στη επιφάνεια επαφής σκυροδέματος και χάλυβα. Όταν οι τάσεις αυτές φθάσουν στην οριακή τιμή τους επέρχεται καταστροφή της συνάφειας με τη μορφή διάρρηξης του σκυροδέματος κατά μήκος των ράβδων και αποκόλλησης των ράβδων χάλυβα.
Βέβαια η μείωση των τάσεων επιτυγχάνεται με αύξηση της επικάλυψης και μείωση της διαμέτρου των ράβδων του οπλισμού. Η αύξηση της οριακής τιμής τους επιτυγχάνεται με αύξηση της αντοχής του σκυροδέματος. Η παρουσία εγκάρσιου οπλισμού (συνδετήρων) δρα ευνοϊκά περιορίζοντας το άνοιγμα των αναπτυσσόμενων ρωγμών στη επιφάνεια οπλισμού και σκυροδέματος.
Ποιος είναι ο μηχανισμός της προέντασης.
Προένταση είναι η επιβολή θλιπτικών δυνάμεων σε μία κατασκευή. σκυροδέματος, πριν απ' την επιβολή εξωτερικών φορτίων σε αυτή, με σκοπό τον μηδενισμό ή την σημαντική μείωση των εφελκυστικών τάσεων στο σκυρόδεμα, που τα εξωτερικά φορτία θα προκαλέσουν. Η προένταση μέσα στα πλαίσια της επαλληλίας (μέσα στο πλαίσιο αντοχής των κάθετων στοιχείων ) έχει πολύ θετικά αποτελέσματα, καθότι βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού.
Από την άλλη έχουμε και άλλο καλό... τη μειωμένη ρηγμάτωση λόγω θλίψης, κάτι που αυξάνει την ενεργό διατομή και
αυξάνει και τη δυσκαμψία της κατασκευής.
Συμπέρασμα
Με την μέθοδο προέντασης δώματος εδάφους έχουμε τα εξής θετικά αποτελέσματα.
1) Λιγότερες ρηγματώσεις λόγο μικρότερη επιμήκυνσης.
2) Ένα ελατήριο στο δώμα κάτω από τον μηχανισμό πάκτωσης επιβάλει την επαναφορά του τοιχώματος στην αρχική του θέση ενώ με τον μηχανισμό τις συνάφειας δεν συμβαίνει το ίδιο σε ανελαστικές μετατοπίσεις.
3) Βελτιώνει τις τροχιές του λοξού εφελκυσμού.
4) Μεγαλύτερη ενεργή διατομή διότι δουλεύει για την παραλαβή των θλιπτικών εντάσεων και το σκυρόδεμα επικάλυψης.
5) Μεγαλύτερη αντοχή ως προς όλες τις οριζόντιες και λοξές τέμνουσες εφαρμοζόμενες πάνω στην διατομή του κορμού του τοιχώματος. Αυτή η αντοχή επιτυγχάνεται λόγο των θλιπτικών εντάσεων που επιβάλει ο μηχανισμός
6) Υπάρχει δυνατότητα να εφαρμοσθούν προκαταβολικά από το δώμα πρόσθετες και αντίρροπες δυνάμεις ισορροπίας
7) Καταργείτε η διολίσθηση του οπλισμού όπως αυτό συμβαίνει με τον μηχανισμό της συνάφειας οπότε και όλες οι εντάσεις που προκαλούν αστοχίες στο σκυρόδεμα επικάλυψης.
8) Εφαρμόζετε στα άνω άκρα του τοιχώματος μόνο θλίψη προερχόμενη αφενός από τις ανοδικές εντάσεις και αφετέρου από το αρνητικό πρόσημο αντίδρασης του μηχανισμού καμία άλλη δύναμη. Το σκυρόδεμα αντέχει πολύ στις θλιπτικές εντάσεις οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
9) Αν σταματήσουμε την ελαστικότητα του τοιχώματος και το ανασήκωμα της βάσης μειώνονται κατά πολύ οι εντάσεις εφελκυσμού διότι οι ανοδικές εντάσεις προερχόμενες από την ροπή ανατροπής μαζί με τις αντίθετης κατεύθυνσης καθοδικές εντάσεις προερχόμενες από τα αστήρικτα αντίθετης κατεύθυνσης στατικά φορτία είναι που δημιουργούν πρόσθετες εντάσεις εφελκυσμού οπότε καταργώντας την επιμήκυνση σταματάς την καμπυλότητα και τις πρόσθετες εντάσεις
10 ) Το κυριότερο όμως είναι ότι καταργείς τον μηχανισμό που μοχλού Με τον μηχανισμό της συνάφειας όλες οι εντάσεις του τοιχώματος μεταφέρονται κάτω στον κορμό του κοντά στην βάση. Δηλαδή η μεγαλύτερη ένταση εφελκυσμού από την μία πλευρά του και η μεγαλύτερη ένταση θλίψης από την άλλη πλευρά του εμφανίζονται κοντά στην βάση και αυτό έχει σαν αποτέλεσμα η πρώτη αστοχία του τοιχώματος να εμφανίζεται στο ισόγειο. Με την μέθοδο που προτείνω αφαιρούνται οι εντάσεις του εφελκυσμού από την βάση διότι τις παραλαμβάνουμε από το δώμα και τις στέλνουμε
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.