Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-12-09, 14:14
Xrysa15 Ο χρήστης Xrysa15 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2009
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή Παράξενη "συμπεριφορά" δωματίου

Καταρχην καλησπερα.Δεν ξερω αν αναφερομαι στο σωστο τοπικ.
Τελος παντων.Τον τελευταιο καιρο μου συμβαινουν συνεχως παραξενα πραγματα.Αντικειμενα που ειχα βαλει καπου, τα βρισκω καπου αλλου, νιωθω συνεχεια την παρουσια καποιου στο δωματιο μου, επισης το ιδιο δωματιο ειναι ιδιαιτερα κρυο ενω το υπολοιπο σπιτι ειναι σε μια κανονικη θερμοκρασια,καθε φορα που πλησιαζω το σκυλακι μου, αυτο φευγει απ κοντα μου σαν να με φοβαται.Ακουγονται διαφοροι θορυβοι αργα το βραδυ, τους οποιους δεν του ακουω μονο εγω και κατι τελευταιο.Βλεπω το ιδιο ονειρο καθε βραδυ.Βλεπω πως ειμαι μεσα σε ενα παλιο αρχοντικο, και γυρω μου υπαρχουν πτωματα.Αγνωστα προσωπα που δεν εχω δει ποτε.Ισως ειναι το υποσεινηδητο μου; Ή συμβαινει κατι αλλο το οποιο δεν εχω καταλαβει;;;
__________________
Ο Θάνατος δεν είναι όταν σβήνουν τα φώτα. Είναι το σβήσιμο της λάμπας επειδή ήρθε η αυγή...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-12-09, 15:08
Το avatar του χρήστη ^GHOST RIDER^
^GHOST RIDER^ Ο χρήστης ^GHOST RIDER^ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ειχες κανει ποτε τιποτα σε αυτο το δωματιο?
Απο ποτε ξεκινησαν αυτα?
Σιγουρα ενα ευχελαιο απο θα ηταν οτι πρεπει πιστευω..δεν το εχεις σκευτει ποτε?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-12-09, 16:00
Xrysa15 Ο χρήστης Xrysa15 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2009
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Κατι αλλο που ξεχασα να αναφερω.Ενα πρωινο Κυριακης, ξύπνησα γυρω στις 9και απλα ξαπλωνα στο κρεβατι μου και μιλουσα με τον αδερφο μου, ο οποιος ηταν διπλα μου, και σερφαρε στο ιντερνετ.Τοτε ηταν που ειδα κατι που μπορω να πως με τομαξε λιγο.Μια τριχα απ τα μαλλια μου αιωρουνταν στον αερα..!!!!! Σηκωθηκα αμεσως ορθια και φωναξα και τον αδερφο μου να το δει.Στην αρχη νομιζαμε πως ειναι καποιος ιστος αραχνης, ο οποιος κραταει την τριχα, ομως περασαμε το χερι μας πανω,κατω,και γυρω απ την τριχα και δεν υπηρχε τιποτα.Ωσπου πηρα την τριχα στο χερι μου.Επεσε απ το χερι μου ομως και οταν ειδα κατω στο κρεβατι δεν ηταν εκει...:S
__________________
Ο Θάνατος δεν είναι όταν σβήνουν τα φώτα. Είναι το σβήσιμο της λάμπας επειδή ήρθε η αυγή...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-12-09, 21:34
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Η τρίχα από τα μαλλιά σου μπορεί να ήταν ηλεκτρισμένη. Το ό,τι δεν την βρήκες μετά ίσως να έχει μια μια απλούστατη εξήγηση όπως ότι στάθηκε κάπου, πάνω σε ρούχα, στο κρεβάτι ή σε κάποιο χαλάκι... Το όνειρο έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον αφού το βλέπεις κάθε βράδι. Μια πιθανή εξήγηση είναι ότι έχεις εγκλωβιστεί σε καταστάσεις που ξεκινούν από την οικογένεια και έχουν να κάνουν με μια υλιστική θεώρηση της ζωής από μέρους σου με αποτέλεσμα να μην μπορείς να εκμεταλευθείς σωστά ευκαιρίες που σου παρουσιάζονται, αφού τις απορρίπτεις... Όπως έχω ξαναγράψει σε κάποια άλλη συζήτηση, για να ερμηνευθεί σωστά ένα όνειρο χρειάζεται να γνωρίζουμε κάποια στοιχεία για το άτομο (ιδιοσυγκρασία, περιβάλλον). Ελπίζω να βοήθησα κάπως. Δε χρειάζεται ν' ανησυχείς. Όταν θέλουμε, όλα είναι υπό έλεγχο.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-09, 13:59
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Xrysa15 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην καλησπερα.Δεν ξερω αν αναφερομαι στο σωστο τοπικ.
Τελος παντων.Τον τελευταιο καιρο μου συμβαινουν συνεχως παραξενα πραγματα.Αντικειμενα που ειχα βαλει καπου, τα βρισκω καπου αλλου, νιωθω συνεχεια την παρουσια καποιου στο δωματιο μου, επισης το ιδιο δωματιο ειναι ιδιαιτερα κρυο ενω το υπολοιπο σπιτι ειναι σε μια κανονικη θερμοκρασια,καθε φορα που πλησιαζω το σκυλακι μου, αυτο φευγει απ κοντα μου σαν να με φοβαται.Ακουγονται διαφοροι θορυβοι αργα το βραδυ, τους οποιους δεν του ακουω μονο εγω και κατι τελευταιο.Βλεπω το ιδιο ονειρο καθε βραδυ.Βλεπω πως ειμαι μεσα σε ενα παλιο αρχοντικο, και γυρω μου υπαρχουν πτωματα.Αγνωστα προσωπα που δεν εχω δει ποτε.Ισως ειναι το υποσεινηδητο μου; Ή συμβαινει κατι αλλο το οποιο δεν εχω καταλαβει;;;
Πολλές φορές, ένας ασφαλής τρόπος για να απομακρύνει κάποιος συναισθήματα, δυσάρεστες καταστάσεις είναι να αποδίδει μια συμπεριφορά σε εξωγενείς παράγοντες. Οπότε, η έλλειψη προσοχής, επειδή το μυαλό μου είναι "κάπου αλλού" μας δημιουργεί συχνά προβληματάκια όπως ξεχνώ που έχω βάλει το βιβλίο μου ή παρατηρώ ενδεχομένως κάτι το οποίο δεν είχα παρατηρήσει πιο πρίν και όταν αυτό το κάτι βρίσκεται συνήθως σε χώρο όπου χρησιμοποιώ ή βρίσκομαι συχνά π.χ. το υπνοδωμάτιο μου, μου φαντάζει ακόμη πιο περίεργο και αποδίδω αυτό το συναίσθημα που βιώνω σε κάτι το "παράξενο". Ουσιαστικά όμως είναι απλά αποτελέσματα - τεχνάσματα του μυαλού, του δίνω προσοχή - αποσπώ (απωθώ) τις σκέψεις μου, σε κάτι λιγότερο ανώδυνο απο αυτό που έστω ασυνείδητα βιώνω αυτή τη περίοδο.
Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη απέναντι σε κάποιες εμπειρίες που απο πολλόυς θεωρούνται "μεταφυσικές".
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-09, 15:20
Xrysa15 Ο χρήστης Xrysa15 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-11-2009
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Η αληθεια ειναι πως τον τελευταιο καιρο, ειμαι ''εγκλωβισμενη'' και εχω αρκετα προβληματα.Ισως ''μετατρεπω'' ολες αυτες τις καταστασεις αθελα μου σε κατι υπερφυσικο.
__________________
Ο Θάνατος δεν είναι όταν σβήνουν τα φώτα. Είναι το σβήσιμο της λάμπας επειδή ήρθε η αυγή...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-09, 15:42
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Μιας και η "φαινομενολογία" του συμβάντος δεν είναι ιδιαίτερα έντονη, θα συμφωνήσω με την Ελπινίκη...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-12-09, 10:25
Anduril Ο χρήστης Anduril δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2008
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Επίσης, το σκυλάκι σου μπορεί να σε αποφεύγει γιατί τα ζώα, και ιδιαίτερα όσα ζουν κοντά στους ανθρώπους, μας διαβάζουν. Ενδεχομένως να αισθάνεται την έντασή σου και να νιώθει φόβο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-10, 23:28
Το avatar του χρήστη darkspawn
darkspawn Ο χρήστης darkspawn δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2010
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Κι εγω εχω ενα γατο Σιαμ,πριν λιγο καιρο η γιαγια μου ηταν αρρωστη ψυχολογικα,εκλεγε και διαφορα αλλα,ο γατος οποτε εμπαινε στο δωματιο ουρλιαζε,πρωτη φορα τον ακουγα ετσι,και ετσι φεροταν οποτε εμπαινε στο δωματιο της,εχω ακουσει οτι ειναι καλο να εχεις σκυλο η γατα στο σπιτι,αποροφαει ολη την αρνητικη ενεργεια του σπιτιου..ετσι ξερω εγω μπορει να κανω λαθος...Μια αλλη περιπτωση ηταν με εναν αλλο γατο που ειχαμε,ηταν καποιες μερες που πηγαινε στο διαδρομο του σπιτιου και κοιτουσε στο τοιχο και επεζε με καποιον,ενω εκει δε υπηρχε κανενας απλα ενας τοιχος,μηπως υπηρχε κατι εκει η απλα ο γατος ηταν χαζοχαρουμενο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.