Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-08-07, 13:24
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή How I became a succubus

Mη γελιέστε. Το αν θα γίνει κανείς δαίμονας ή άγγελος είναι επιλογή μας. Ειδικότερα δε η κατηγορία των succubus, νομίζω ότι είναι η πιο εύκολη να προσχωρήσει κανείς. Αν με ρωτήσετε γιατί, θα σας πω αυτό που είναι αν θέλετε και η μοναδική προϋπόθεση για να γίνει κανείς δαίμονας. Μόνο και μόνο για να έχει την ικανοποίηση ότι μπορεί να το κάνει.

Η δαιμονική αντίληψη του κόσμου, είναι αυτή που φυτρώνει στην πιο απλή ματαιοδοξία της ανθρώπινης ψυχής. Αυτήν της αυτοεπιβεβαίωσης. Κανένα συμφέρον και κανένα κέρδος δεν είναι αρκετό κίνητρο, ουσιαστικό ερέθισμα και προϋπόθεση για να σταθεί πάνω του η δαιμονοποίηση. Παρά μόνο ένα απλό ισχυρό Εγώ.

Mάτια που γυαλίζουν από χαρά όταν κοιτάς τον άλλο, χαμόγελο όλο γλύκα και ευγένεια. Οι άνθρωποι είναι ιδιαίτερα επιρρεπείς στο χαμόγελο. Ειδικά όταν δεν το εννοείς. Ειδικά, όταν αμέσως μετά που θα τραβήξεις τα μάτια σου από πάνω σου, θα επιστρέψει το πρόσωπο σου σ' εκείνη την απόμακρη ψυχρότητα της απάθειας. Δεν χρειάζεται να νιώθεις γοητευτικός/ή για να γίνεις δαίμονας, δεν χρειάζεται να είσαι όμορφος ή πραγματικά ευγενής. Μόνο να μπορείς να προβάλλεις την κατάλληλη στιγμή αυτές τις "αρετές" (χμ.. αρετές) πάνω στους άλλους.

Να έχεις την απόλυτη αίσθηση, πως κάπου πίσω σου υπάρχει μια μακριά χαριτωμένη ουρά που την κουνάς ρυθμικά σε κάθε χαμόγελο που δίνεις.

to be continued
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-08-07, 14:37
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Γιατί πρέπει ντε και σώνει να γίνω άγγελος ή δαίμονας (έστω και κατ' επιλογή)?
Δεν μπορώ να παραμείνω άνθρωπος?
Και με όλο το σεβασμό , δεν θέλω να προβάλλω (εφαρμόσω) καμία "αρετή" (η Βάσω, ή Βαρβάρα...) σε κανένα , όπως δεν θέλω και να μου κάνουν.
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-08-07, 14:54
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Λυπάμαι αν έδωσα την εντύπωση Akalyptos πως είναι αναγκαστικό να γίνεις κάτι απ' τα δύο. Εδώ μοιράζομαι μία προσωπική μου εμπειρία και την οπτική μου γύρω από το θέμα. Δεν υποχρεούται κανείς να το ακολουθήσει και ούτε καν το ζητάω. Ομως θα σου πω κάτι από την πείρα μου. Ο άγγελος και ο δαίμονας ενυπάρχουν στον άνθρωπο και όσο πιο συνειδητός είναι κανείς στο ποιον "ρόλο" παίζει στο σύμπαν τόσο καλύτερα για τον ίδιο.
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-08-07, 15:41
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Απολογούμε αν φάνηκε πώς σε κατακρίνω , διότι δεν είχα αυτή την πρόθεση.
Προφανώς το καλό και το κακό συνυπάρχουν στον άνθρωπό (αυτό που λές άγγελος και δαίμονας) και σαφώς στο διάβα της ζωής όλοι πρός τα κάπου "γέρνουμε".
Για την πορεία μας αποκλειστικά υπεύθυνες είναι οι πράξεις και η στάση ζωής μας.
Καλή τύχη στην αναζήτηση σου και ελπίζω να βρείς αυτό που ζητάς.
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-08-07, 17:11
Το avatar του χρήστη Mordiel
Mordiel Ο χρήστης Mordiel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Paleville
Μηνύματα: 226
Προεπιλογή

Χμ...
Θα ήθελα να το αναπτύξεις περισσότερο το θέμα σου galadriel. Έχει το ενδιαφέρον του.
Τι είδους εμπειρία σε επηρέασε και σου προκάλεσε αυτές τις σκέψεις, και κατέληξες σε τέτοιου είδους συμπεράσματα;

Τα Succubus (καθώς και τα Inccubus) από την άλλη, περιγράφονται να έχουν μια κάπως διαφορετική πρόθεση και τρόπο λειτουργείας σύμφωνα με τον αποκρύφισμό αντί αυτού του γενικού δαιμονικού προτύπου που αναφέρεις φευγαλέα.
Βέβαια, δεν εννοώ πως πρέπει να ακολουθούμε τις κλισέ θεωρίες που επικρατούν.
Και γιατί κάνεις λόγο σιγκεκριμένα για τα Succubus και θεωρείς ότι έχεις μετατραπεί σε ένα; (εξού και ο τίτλος που χρησιμοποίησες)

Επιπλέον...
Παράθεση:
galadriel:
Το αν θα γίνει κανείς δαίμονας ή άγγελος είναι επιλογή μας.
Ναι, όμως δεν νομίζει κανείς ότι τα αγγελικά και τα δαιμονικά πρότυπα είναι κυρίως μεταφορικές έννοιες παρά κυριολεκτικές όπως θέλουν να διαιωνίζουν κάποιοι!; (βλ. θρησκείες)

Από την άλλη και να υφίσταται αυτό σε κάποιο βαθμό... κάτι που με έχει απασχολήσει κατ' επανάληψη είναι το ότι, δεν θα μπορούσε κάποιος να ακολουθεί μια μεσαία πορεία; Μια γκρίζα γραμμή; Κάτι ουδέτερο ή εναλλασσόμενο ας πούμε. (Αν και πάλι, είναι δύσκολο να περιγραφτεί αυτό που θέλω να πω.)
Ακόμη και αν μπορούσε να γίνει από την πλευρά κάποιου, ίσως να ήταν μια σειρά πολύ δύσκολων βιωμάτων με πολλές ταλαντεύσεις, ανισορροπίες και συγκρούσεις, και εσωτερικά θα ήταν περισσότερο ένα βασανιστήριο. Πιθανών...
Ίσως όμως να μπορούσε να δαμαστεί (από πάρα πολύ λίγους) και να επιτευχθεί κάποιος έλεγχος και ισορροπία κάποτε.
Ίσως πάλι, να διέπεται μια τέτοια κατάσταση από ουδετερότητα εξαρχής. Χωρίς να παρεκλίνει στο καλό ή στο κακό. Όπως φερειπίν συμβαίνει με τις δυνάμεις της φύσης και του σύμπαντος. Αυτό βέβαια είναι μια κατάσταση που πάρα πολύ λίγοι καταφέρνουν να κατανοήσουν.


Σε κάποιο βαθμό νομίζω καταλαβαίνω ορισμένα σημεία που προσπαθείς να θίξεις, αλλά θα ήθελα να αναπτυχθεί λίγο περισσότερο το θέμα.
Και εφόσον σημείωσες: "to be continued"
τότε θα περιμένω για την συνέχεια
__________________
I would spread my clothes beneath your feet
But I am poor, and have no clothes.
I have spread my dreams beneath your feet;
Tread softly, for you tread on my dreams.


- William Butler Yeats
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-08-07, 17:41
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Καλησπέρα Mordiel,

το θέμα φυσικά και θα αναπτυχθεί περαιτέρω. Απλά όσο μου επιτρέπει ο χρόνος μου. Γιατί είναι διαφορετικό να απαντάς στα σχόλια κάποιου και διαφορετικά να γράφεις αυτόνομα. Η εμπειρία μου είναι βιωματική καταρχήν. Στα χρόνια που ασχολούμαι με τον εσωτερισμό, προσπαθώ να μην μιλάω όσο μπορώ θεωρητικά αλλά κυρίως για πράγματα που έχω βιώσει. Στο χώρο του αποκρυφισμού ειδικότερα, δεν μπορείς να ελέγξεις τις εξωτερικές δυνάμεις, αν πρώτα δεν τις έχεις αναγνωρίσει μέσα σου.

Τόσο τα incubus όσο και τα succubus και γενικότερα όλοι οι δαίμονες, ή αντίστοιχα οι άγγελοι δεν έχουν καμμία πρόθεση παραπάνω απ' αυτήν που σημείωσα ήδη. Το ότι διαφοροποιούνται ως προς τον τρόπο που το εκφράζουν αυτό είναι αυτό που λες. Δηλαδή στην πραγματικότητα, κάθε τι έχει ως βαθύτερο στόχο την απλή επιβεβαίωση της ύπαρξης του.

Αναφέρομαι ειδικά στα succubus γιατί καθώς είμαι γυναίκα, μου είναι ευκολότερο να προσεγγίσω την φύση τους. Και δεν έχω μετατραπεί σε ένα τέτοιο, έχω κάνει συνειδητή επιλογή να ενσωματώσω τα χαρακτηριστικά του και να εξερευνήσω τις δυνάμεις που απορρέουν απ' αυτό.

Συμφωνούμε ότι τα αγγελικά και δαιμονικά πρότυπα είναι κυρίως μεταφορικές έννοιες, αν και στο αστρικό πεδίο υπάρχουν και σαν αυτόνομες οντότητες. Με τις οποίες όμως στην πραγματικότητα, πολύ σπάνια ερχόμαστε σε επαφή. Γι' αυτό και είδες να αναφέρομαι στο ότι αυτά ενυπάρχουν στον άνθρωπο κυρίως. Οπως και να έχει θεωρώ εξαιρετικά ενδιαφέρον να μελετήσει κανείς τις "επιπτώσεις" τους στην ανθρώπινη συμπεριφορά, και αν και με ποιο τρόπο αποδεσμεύουν κάποιες "δυνάμεις" μας ή δυνατότητες μας.

Η εναλασσόμενη πορεία ανάμεσα στο ορισμένο "καλό" και "κακό" σαφώς και δημιουργεί εσωτερικές συγκρούσεις και προβλήματα. Οπως ακριβώς το είπες όμως, πρόκειται για ουδέτερες δυνάμεις όπως και στην φύση. Η χρήση τους διαφοροποιείται μόνο από την πρόθεση μας. Κι εκεί ακριβώς είναι που έχουν βάλει το χεράκι τους οι "εκκλησίες" ορίζοντας σε πολύ στενά όρια (αν και χρήσιμα για κάποιους) το καλό και το κακό.

ελπίζω να σε κάλυψα καταρχήν..
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-08-07, 23:55
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Είναι σχετικό το τί ο καθένας χαρακτηρίζει καλό ή κακό και συμφωνώ ότι οι εκκλησίες και οι θρησκείες τους έχουν βάλει το χεράκι τους ώστε να το φέρουν στα μέτρα τους.
Συμπληρωματικά θέλω να σου θυμίσω ότι για τους αρχαίους μας προγόνους δεν υπήρχε διαχωρισμός αγγέλων και δαιμόνων. Τους αποκαλούσαν όλους δαίμονες και κάθε μυθικός ήρωας είχε τον δικό του δαίμονα - προστάτη.
Το "γκρίζο" που αναφέρει ο Mordiel , υπάρχει και είναι η καθημερινότητα μας.
Σε αυτή την σταθερή γραμμή του "γκρίζου" επιλέγουμε κατά περίπτωση και στιγμιαία τον άγγελο ή τον δαίμονα μέσα μας.
Σόρρυ αν τα γραφόμενα μου είναι κάπως επιθετικά και απόλυτα , αλλά πριν χρόνια όταν ήμουν πιτσιρικάς είχα μια φίλη που είχε φαει ακριβώς το ίδιο "κόλλημα" και δυστυχώς δεν είχε καλή εξέλιξη (και το εννοώ αυτό).
Δεν θα ήθελα να δω άλλο άνθρωπο να το παθαίνει!!! (δεν μπορώ και δεν θέλω να πω περισσότερα για την φίλη μου και την κατάσταση της για ευνόητους λόγους)
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-08-07, 12:00
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Define "κόλλημα" αν θες...
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-08-07, 12:41
Το avatar του χρήστη Akalyptos
Akalyptos Ο χρήστης Akalyptos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Καλή τύχη στις αναζητήσεις σου και ΠΡΟΣΕΧΕ!!!
__________________
"Η αναζήτηση είναι η πηγή της Γνώσης"
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-08-07, 13:06
Το avatar του χρήστη galadriel
galadriel Ο χρήστης galadriel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2004
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή

Αγαπητέ Akalyptos, όπως καταλαβαίνεις δεν μπορώ να χάνω άλλο χρόνο να σε ρωτάω τι εννοείς και να μου απαντάς με σιβυλλικά "πρόσεχε". Αν έχεις κάτι να πεις πές το, αλλιώς ευχαριστούμε για τις ευχές σου και για το χρόνο που διέθεσες στο παρόν θέμα.
__________________
Πολλές φορές το Φως
είναι πιο απειλητικό
από το σκοτάδι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.