Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 19-04-06, 08:59
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

καθε επιστήμη βασίζεται σε συγκεκριμένες αρχές/αξιώματα. οι αρχές μπορούν να αποδειχτούν, τα αξιώματα όχι, αλλά είναι απλά λογικά και αυταπόδεικτα...

στην περίπτωση της αστρολογίας ποιες είναι αυτές οι αρχές ή τα αξιώματα;

πχ. τι διδάσκεται ένας αστρολόγος στα πανεπιστήμια του εξωτερικού (όπου η αστρολογία θεωρείται επιστήμη, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω);

γιατί τη μία ακούω πως αρχή της αστρολογίας είναι πως οι πλανήτες επηρεάζουν βαρυτικά τον άνθρωπο... όταν αυτό καταρρίπτεται, τοτε αρχή της αστρολογίας γίνεται η επίδραση της πλανητικής ακτινοβολίας στον άνθρωπο... όταν και αυτό καταρρίπτεται, αρχή γίνεται το γεγονός πως είμαστε φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό με τα άστρα κ.ο.κ.

τελικά η αστρολογία έχει ή δεν έχει σταθερες αρχές; αν όχι, ήδη έχετε πάρει μεγάλο μέρος της απάντησης που χρειάζεστε για το ποιόν αυτής της επιστήμης...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-04-06, 09:16
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
καθε επιστήμη βασίζεται σε συγκεκριμένες αρχές/αξιώματα. οι αρχές μπορούν να αποδειχτούν, τα αξιώματα όχι, αλλά είναι απλά λογικά και αυταπόδεικτα...

στην περίπτωση της αστρολογίας ποιες είναι αυτές οι αρχές ή τα αξιώματα;

πχ. τι διδάσκεται ένας αστρολόγος στα πανεπιστήμια του εξωτερικού (όπου η αστρολογία θεωρείται επιστήμη, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω);

γιατί τη μία ακούω πως αρχή της αστρολογίας είναι πως οι πλανήτες επηρεάζουν βαρυτικά τον άνθρωπο... όταν αυτό καταρρίπτεται, τοτε αρχή της αστρολογίας γίνεται η επίδραση της πλανητικής ακτινοβολίας στον άνθρωπο... όταν και αυτό καταρρίπτεται, αρχή γίνεται το γεγονός πως είμαστε φτιαγμένοι από το ίδιο υλικό με τα άστρα κ.ο.κ.

τελικά η αστρολογία έχει ή δεν έχει σταθερες αρχές; αν όχι, ήδη έχετε πάρει μεγάλο μέρος της απάντησης που χρειάζεστε για το ποιόν αυτής της επιστήμης...
Από αυτά που ξέρω και από την φυσική, η αστρολογία δεν έχει κάποια βάση στην φυσική ή στην κοσμολογία γενικότερα.

Ενδέχεται να συσχετίζεται με κάτι βαθύτερο που δεν ξέρουμε. Προσωπικά δεν πιστεύω στην άμεση επίδραση των πλανητών, αλλά είναι πολύ δύσκολο να αποκλείσουμε την περίπτωση να υποδηλώνουν (τα ζώδια) κάποιες επιρροές (από οπουδήποτε) που δεν γίνονται άμεσα αντιληπτές από τον άνθρωπο και είναι άγνωστες ακόμα.

Και εγώ μέχρι πρίν από 3 χρόνια τα θεωρούσα αβάσιμα και αστεία, αλλά όταν τα μελέτησα πιο προσεκτικά, είδα ότι μπορεί να έχουν κάποια βάση. Βέβαια ακόμη δεν τα θεωρώ σοβαρά αυτά τα πράγματα αλλά τα βλέπω με διαφορετικό μάτι και δεν τα αποκλείω τόσο εύκολα.
Για αυτό γράφω ότι δεν έχω ξεκάθαρη θέση, σαν επιστήμονας τα απορρίπτω, η μέχρι τώρα εμπειρία μου όμως δεν συμφωνεί με το επιστημονικό μου συμπέρασμα....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-04-06, 09:35
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Παράθεση:
πυροβολείστε με ελεύθερα οι σκεπτικιστές της παρέας....
οχι, το αντίθετο, έδωσες πολύ ωραία απάντηση, ιδίως για την αρμονία των σφαιρών!! κι εγώ κάτι ανάλογο πιστεύω. σαφώς και δεν εντρυφώ στην καθημερινή ζωδιακή ανάλυση των περιοδικών, αλλά κάποια γενικά χαρακτηριστικά του ζωδίου μου υπάρχουν σε εμένα [αλλά και σε φίλους αντίστοιχα].
τώρα, φυσικά και δεν έχει αποδειχτεί τίποτα επιστημονικά. με την ίδια λογική δεν υπάρχει και ψυχή, αλλά πόσοι από εμάς το πιστεύουμε αυτό;
θεωρώ χρέος του επιστήμονα να ερευνά συνεχώς και να έχει ανοιχτούς τους ορίζοντές του. το να χλευάζουμε κάτι που απλά δεν έχουμε αποδείξει με πειράματα δεν είναι σωστό. αν κάποια στιγμή φτάσει η έρευνα σε τέτοια επίπεδα που μπορέσει να αποδείξει κάτι, τότε αυτό θα γίνει μόνο από αμερόληπτους και ανοιχτόμυαλους επιστήμονες.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-04-06, 10:26
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
από αυτά που ξέρω και από την φυσική, η αστρολογία δεν έχει κάποια βάση στην φυσική ή στην κοσμολογία γενικότερα.
δε νομίζω πως είναι εντελώς απαραίτητές γνώσεις φυσικής ή κοσμολογίας για την κριτική στάση απέναντι στα επιχειρήματα περί ορθότητας της αστρολογίας. ίσως λίγα βασικά πράγματα από τη φυσική να υποβοηθούν και να απλοποιούν την αντιμετώπιση αυτής της "επιστήμης", αλλά εγώ πιστεύω πως πάνω απ' ολα χρειάζεται λογική...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-04-06, 11:47
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

πολυδεύκη μου το έχω ψάξει το θέμα αρκετά και για κακή μου τύχη ένας πολύ κοντινός μου άνθρωπος ζει για αυτή την υπόθεση! το θέμα δεν είναι η προβλεψιμότητα για μένα. την στιγμή της γέννησης μας πιστεύω απλά ότι δεχόμαστε επιδράσεις. για την ακρίβεια πιστεύω ότι αυτό ξεκινάει κάπου στην στιγμή της σύλληψης μας. δεν μπορώ εγώ να επιβεβαιώσω ή να ακυρώσω κάτι που για μερικούς είναι επιστήμη καθώς πιστεύω μου είναι να δέχομαι τις απόψεις όλων και να τις συζητάω (όποιος έχει αντίθετη άποψη ας μιλήσει αν τολμάει!!!). όσο για τις αποστάσεις των σωμάτων...αυτό δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο αν σκεφτούμε ότι δεν γνωρίζουμε σχεδόν τίποτα για αυτές τις αλληλεπιδράσεις. μέχρι πριν από μερικά χρόνια αγνοούσαμε την ύπαρξη πλανητών την οποία όμως υποψιαζόμασταν από κινήσεις άλλων κοντινών τους σωμάτων.
κύριε αρπιτερίδη, το ότι δεν θα μου ξαναμιλήσετε με λυπεί αφάνταστα αλλά και πάλι δεν θα σας πυροβολήσω...
άποψη μου είναι ότι είναι ένα ζήτημα ανάμεσα σε τόσα άλλα που θα πρέπει εξίσου να ερευνηθεί.
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-04-06, 12:07
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
κύριε αρπιτερίδη, το ότι δεν θα μου ξαναμιλήσετε με λυπεί αφάνταστα αλλά και πάλι δεν θα σας πυροβολήσω...
Ούτε μια πλάκα δεν μπορώ να κάνω....
Παράθεση:
κακή μου τύχη ένας πολύ κοντινός μου άνθρωπος ζει για αυτή την υπόθεση!
Είναι θεία σου η Λίτσα Πατέρα και μας το κρύβεις τόσο καιρό?, η Βίκυ Παγιατάκη μήπως?
Παράθεση:
(όποιος έχει αντίθετη άποψη ας μιλήσει αν τολμάει!!!)
Αυτή η δήλωση είναι όλα τα λεφτά!!!!
Παράθεση:
το θέμα δεν είναι η προβλεψιμότητα για μένα.
Ίσα ίσα, από εκεί ξεκινούνε όλα! Αν μπορείς να προβλέψεις ότι εσύ ή εγώ θα είμαστε "παλιοχαρακτήρες" πχ. τότε τί γίνεται? Δεν θα φαίνεται η επιρροή στην γέννηση?
Από ότι κατάλαβες δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Άλλωστε η αστρολογία ξεκίνησε σαν μαντεία και όχι σαν θέμα για διασκέδαση από γυναίκες στο κομμωτήριο....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-04-06, 16:15
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

είναι σωστό το ερώτημα που τέθηκε, εάν αυτή η περίφημη "επίδραση" συμβαίνει κατά τη διάρκεια της σύλληψης - γονιμοποίησης ή κατά τον τοκετό. και έπειτα, για ποιές ενέργειες μιλάμε? για ποιά ακτινοβολία και βάση ποιών φυσικών νόμων αυτή η περίφημη ακτινοβολία - ενέργεια επιδρά στον ψυχισμό του ατόμου? που μπορεί να τα στηρίξει όλα αυτά η αστρολογία, αν μπορεί να τα στηρίξει σε φυσικές αρχές φυσικά?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-04-06, 16:29
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

να διευκρινίσω κάτι πάνω στην αστρολογία. η αστρολογία δεν σου δείχνει το μέλλον απλά σου δείχνει τις τάσεις που έχουν κάποιοι άνθρωποι και βασισμένοι στην θέση των πλανητών τις τάσεις που θα έχουν οι συγκεκριμένοι άνθρωποι στην συγκεκριμένη θέση. συν αθηνά … η απόφαση βρίσκεται στο τι θα κάνεις εσύ.
αυτό νομίζω δεν είμαι υπερ ούτε κατά των αστρολόγων άλλωστε δεν θα μπορούσα αφού έχω φίλο που ασκεί το επάγγελμα…
δεν νομίζω οτι σε καμία περίπτωση θα τον πίσω να γράψει κάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-04-06, 16:51
Το avatar του χρήστη R-b-t3r
R-b-t3r Ο χρήστης R-b-t3r δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2006
Περιοχή: Κουμπαριστάν
Μηνύματα: 1.882
Προεπιλογή

Παράθεση:
και έπειτα, για ποιές ενέργειες μιλάμε? για ποιά ακτινοβολία και βάση ποιών φυσικών νόμων αυτή η περίφημη ακτινοβολία - ενέργεια επιδρά στον ψυχισμό του ατόμου? που μπορεί να τα στηρίξει όλα αυτά η αστρολογία, αν μπορεί να τα στηρίξει σε φυσικές αρχές φυσικά?
Δεν μπορεί να τα στηρίξει, εκεί είναι το καλύτερο....
Η βαρύτητα που σου ασκούσα εγώ όταν είμασταν 5 μέτρα μακριά στην συνάντηση ήταν απείρως μεγαλύτερη από του Πλούτωνα, το ίδιο και η θερμική ακτινοβολία που εκπέμπει ο καθένας μας....

Σας τα είπα και πρίν: πιθανόν η αστρολογία να είναι το "περιτύλιγμα" κάποιας άλλης αλήθειας, που είναι άσχετη με τα άστρα αυτά καθαυτά.

Επιστημονικά η αστρολογία δεν στηρίζεται, αυτή την στιγμή για παράδειγμα έχουμε 13 ζώδια στον ζωδιακό κύκλο και είναι τελείως ανομοιόμορφα κατανεμημένα:
Παράθεση:
Astronomical Constellations of the Zodiac
Constellation Dates
Capricornus January 19 to February 15
Aquarius February 16 to March 11
Pisces March 12 to April 18
Aries April 19 to May 13
Taurus May 14 to June 19
Gemini June 20 to July 20
Cancer July 21 to August 9
Leo August 10 to September 15
Virgo September 16 to October 30
Libra October 31 to November 22
Scorpius November 23 to November 29
Ophiuchus November 30 to December 17
Sagittarius December 18 to January 18
Με λίγα λόγια φίλτατη freya, είσαι ΙΧΘΥΣ
Πώς νιώθεις τώρα?
Πλάκα κάνω αλλα αξίζει να τα δείτε λίγο για να βγάλετε κάποια ενδιαφέροντα συμπεράσματα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη R-b-t3r : 19-04-06 στις 16:55
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-04-06, 16:55
Ηλιας Ο χρήστης Ηλιας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-09-2004
Μηνύματα: 441
Προεπιλογή

Παράθεση:
να διευκρινίσω κάτι πάνω στην αστρολογία. η αστρολογία δεν σου δείχνει το μέλλον απλά σου δείχνει τις τάσεις που έχουν κάποιοι άνθρωποι και βασισμένοι στην θέση των πλανητών τις τάσεις που θα έχουν οι συγκεκριμένοι άνθρωποι στην συγκεκριμένη θέση. συν αθηνά … η απόφαση βρίσκεται στο τι θα κάνεις εσύ.
όποιον αστρολόγο και να ρωτήσεις, θα σου πει διαφορετική γνώμη για το τι σκοπούς έχει και τι μπορει να πετύχει η αστρολογία. όπως και θα σου πει και διαφορετική γνώμη για το τι τα άστρα λένε για σένα...

απο 'κει και πέρα, ακόμα και αν η αστρολογία δείχνει τις τάσεις που έχουν κάποιοι άνθρωποι, η πιο ουσιώδης ερώτηση είναι γιατί οι πλανήτες διαμορφώνουν τις τάσεις που έχουν οι άνθρωποι; βαρύτητα, ακτινοβολία, άγνωστη δύναμη; γιατί δεν επηρεάζουν οι αστεροειδείς, οι κομήτες;

σε λίγο καιρό η διεθνής αστρονομική ένωση θα αποφασίσει για το αν το νέο ευμεγεθές σώμα του ηλιακού μας συστήματος, η "ζηνα" θα ονομαστεί πλανήτης... ή αντίθετα, αν ο πλούτωνας θα πάψει να ονομάζεται πλανήτης... τότε οι αστρολόγοι τι θα κανουν; θα πουν πως "ναι, τόσο καιρό οι μελετες μας δεν ήταν ακριβείς γιατι δε λαμβάναμε υπόψη τη "ζήνα"..."; και αν κάποιος τους πληροφορήσει πως με τη βελτίωση των οπτικών τηλεσκοπίων και την πλήρη κάλυψη του ουρανού, προβλέπεται να ανακαλυφθούν ακόμα εκατοντάδες σώματα σαν τη ζήνα και τον πλούτωνα...; Τότε τι θα γίνει με την αστρολογία;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας : 19-04-06 στις 17:00
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.