Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Εσωτερική Αναζήτηση – Φιλοσοφία – Επιστήμες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-02-07, 11:01
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Πλανήτη μου εδώ διαφωνώ. Σε τέτοια θέματα ειδικά όλοι πρέπει να έχουμε άποψη, απλά να σκεφτόμαστε και λίγο πριν μιλήσουμε. Κάθε νοήμον ον οφείλει να έχει γνώμη για κάθε τι. Δεν κατάλαβα, υπάρχει κάποιος ειδικός που μπορεί να εκφέρει ελεύθερα γνώμη ενώ οι άλλοι πρέπει να σωπάσουν; Σε ανοιχτό φόρουμ γράφουμε, όλοι μπορούν να εκφέρουν γνώμη ελεύθερα είτε έχουν ζήσει στο πετσί τους την αυτοκτονία είτε όχι.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-02-07, 11:12
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Κοίτα Αντωνία μου,η προτροπή μου και εμένα ήταν να εκφέρουν άποψη όσοι μπορούν λόγω βιωμάτων να προσεγγίσουν την ψυχολογία του αυτόχειρα,έχω και εγώ νεύρα σαν άνθρωπος και δεν μου είναι ευχάριστο να ακούω απόψεις του στυλ "εγώ δεν θα αυτοκτονούσα για κανέναν λόγο...".Και στην τελική το λέω για τους ίδιους γιατί δεν νομίζω κανένας σόφρων άνθρωπος να επιτρέπει στον εαυτό του λόγω άγνοιας να άδικεί κατάφορα κάποιους εντελώς αθώους ανθρώπους...Πρέπει ο καθένας μας επιτέλους να μάθει να ξεχωρίζει πότε έχει στοιχειώδη γνώση σε ένα θέμα και πότε όχι.Όσο για την ερώτηση σου ομολογώ πώς δεν την καταλαβαίνω.Φυσικά και σε κάθε θέμα υπάρχουν περισσότερο ειδικοί,λιγότερο ειδικοί και παντελώς άσχετοι!
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-02-07, 11:26
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Η ζωή ευτυχώς -ή δυστυχώς- δεν είναι σαν τα μαθηματικά. Όσες φορές και να ζήσουμε, όσο κι αν διαβάσουμε, κανείς δε γίνεται ειδικός. Η ζωή δεν σπουδάζεται, είναι απλό!

Οπότε, αυτό που εννοούσα λέγοντας πως δεν υπάρχουν ειδικοί είναι ακριβώς αυτό. Δεν αναφέρομαι σε τομείς όπως οι επιστήμες όπου σίγουρα κάποιοι είναι μορφωμένοι και έχουν εκπαιδευτεί πάνω σε έναν τομέα, άρα τον γνωρίζουν καλύτερα από κάποιον που δεν τον έχει μελετήσει καθόλου. Ελπίζω να με κατάλαβες τώρα. Συγνώμη αν δε γίνομαι πάντα κατανοητή.

Σε ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σου. Ας αφήσουμε το θέμα τώρα να εξεληχθεί ομαλά.

Πάντα καλοπροαίρετα και φιλικά,
Αντωνία
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-02-07, 11:57
Το avatar του χρήστη my_angel
my_angel Ο χρήστης my_angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragoness_crysta
Οταν καποιος ανθρωπος αυτοκτονει, ο παπας αρνειται να ευλογησει την ψηχη του...γιατι???
Ποσο μεγαλη αμαρτια ειναι η αυτοκτονια?
Ποσο ασχημα ειναι τα πραγματα για να οδηγησει καποιον στην αυτοκτονια?
Γιατι να μην παλεψει για το καλυτερο και να τερματισει τη ζωη του με τοσο αδοξο τροπο?
Οταν κάποιος αυτοκτονεί δίνει τέρμα στην ζωή που του έδωσε ο Μεγάλος.. δηλαδη αφαιρεί κάτι που δεν του ανηκει... επειδή η επιλογή της ζωης μας είναι θέλημα Θεου και όχι ανθρώπων (ουτε καν του ίδιου του ατόμου) θεωρείται αμαρτία.. και επειδη αυτός που αυτοκτονεί δεν έχει μετανοήσει για την αμαρτία του αυτή ο παπας δεν δεχεται να τον ευλογησει..Ουσιαστικά είναι σαν να αρνήσε το δώρο της ζωής που σου δίνεται..
Μάλιστα στα χωρια όταν κάποιος αυτοκτονήσει δεν το λενε για να μπορέσει να γίνει η κηδεία βρίσκοντας απιστευτες δικαιολογίες για το θάνατο κάποιου!!!
Δεν πιστευω οτι είναι θέμα μεγάλης ή μικρής αμαρτίας απλά έχει μαλλο να κάνει με το οτι πας κόντρα στο θέλημα του Θεου και ετσι τιμωρείται η ψυχή σου!!!
Τώρα όσον αφορά το τι μπορεί να οδηγήσει κάποιον στην αυτοκτονία είναι μάλλον κάτι που εγώ και όλοι μας δεν μπορούμε να ξέρουμε.. Ο καθένας μας αντιλαμβάνεται τις καταστάσεις που ζει διαφορετικά και διαφορετικά αντιδρά σε αυτές.. πιστευω πως γενικά στην ζωή μας δεν μας έρχοντε πράγματα τα οποία δεν μπορουμε να αντεξουμε... ίσως κάποια να θέλουν μεγάλη προσπαθεια αλλά όλα μπορουμε να τα αντιμετωπίσουμε...
Βεβαια σε μια αρρώστια τα πράγματα είναι διαφορετικά... οταν κάποιος πάσχει από κάποια ανίατη πάθηση και δεν υπάρχει περίπτωση να αναρρώσει παρά μόνο απλά να υπαρχει στην ζωή και να πονάει μέχρι να πεθάνει τότε μπορώ να καταλάβω εν μέρη την απελπισία του και την απόφαση του να δώσει τέρμα στην ζωή του..
Αν και από κάποιες έρευνες που έχουν γίνει οτι οι περισσότερες αυτοκτονίες δεν έχουν να κάνουν με άρρωστα άτομα αλλά με άτομα απλά απελπισμένα από την ζωή..

Επίσης.. καλό είναι να μην λέμε (αναφερομαι στα προηγουμενα) εγώ δεν θα το έκανα ποτε κτλ.. γιατί από την όση εμπειρία μπορώ να έχω σε αυτή την ζωή όσα πράγματα έχω πεί στο παρελθόν ΔΕΝ τα κάνω... τα έχω κάνει αργότερα και τα έχω απολάυσει κιολας!!!
Επειδή λοιπόν ποτέ δεν ξέρουμε πως μας έρχοντε τα πράγματα στην ζωή καλό είναι να μην λέμε ΠΟΤΕ και ΔΕΝ γιατί είναι τουλάχιστον άστοχο!!! μην πω αστείο!!!
__________________
Με την μηχανή του χρόνου , θα γυρίσω πίσω θα σε βρώ και θα σε σβήσω....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη my_angel : 13-02-07 στις 12:03
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-02-07, 14:03
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Aγαπητή my_angel,όσα είχα να πω γι'αυτό το θέμα τα έχω ήδη πει όπως και η Μίκα.Κάποιοι τα καταλαβαίνουν,κάποιοι πιστεύω θα τα καταλάβουν κάποια στιγμή.Αυτό πάντως για το θέλημα του Θεού με εντυπωσιάζει η σιγουριά που έχουν κάποιοι πως το γνωρίζουν,και μάλιστα έχοντας μελετήσει μόνο ένα δόγμα και τίποτε άλλο,λες και είναι κολλητοί με το Θεό και τους το έχει πει.Δυστυχώς και οι δικαστές σήμερα κάπως έτσι (τους έχουν μάθει να) σκέφτονται...
__________________
Chaos is my life - Exploited

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη the_black_planet : 13-02-07 στις 14:04
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-02-07, 14:45
Το avatar του χρήστη my_angel
my_angel Ο χρήστης my_angel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από the_black_planet
Aγαπητή my_angel,όσα είχα να πω γι'αυτό το θέμα τα έχω ήδη πει όπως και η Μίκα.Κάποιοι τα καταλαβαίνουν,κάποιοι πιστεύω θα τα καταλάβουν κάποια στιγμή.Αυτό πάντως για το θέλημα του Θεού με εντυπωσιάζει η σιγουριά που έχουν κάποιοι πως το γνωρίζουν,και μάλιστα έχοντας μελετήσει μόνο ένα δόγμα και τίποτε άλλο,λες και είναι κολλητοί με το Θεό και τους το έχει πει.Δυστυχώς και οι δικαστές σήμερα κάπως έτσι (τους έχουν μάθει να) σκέφτονται...
Θέλημα Θεου.. μεγάλο θέμα.. κανεις δεν ξέρει ποιο μπορεί να είναι... εγώ απλά ανέφερα τι γνωρίζω, τι έχω ακούσει για το θέμα και στο τέλος τι πιστευω... Αλλωστε να σου πω την αληθεια.. μας εχουν μάθει οτι το τελος μας ειναι γραμμενο ή προαποφασισμένο απο τον Θεο.. και τίποτα δεν το αλλαζει... αρα τα περι ελευθερης βούλησης είναι παραμύθια... ΑΝ όμως το δεχτώ αυτο... ΑΡΑ ειναι και θελημα θεου εγω να αυτοκτονησω.... ΑΡΑ γιατί να θεωρείτε αμαρτία?????
__________________
Με την μηχανή του χρόνου , θα γυρίσω πίσω θα σε βρώ και θα σε σβήσω....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-02-07, 14:54
Το avatar του χρήστη the_black_planet
the_black_planet Ο χρήστης the_black_planet δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-06-2005
Περιοχή: Καλαματα
Μηνύματα: 1.066
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από my angel
ΑΡΑ ειναι και θελημα θεου εγω να αυτοκτονησω.... ΑΡΑ γιατί να θεωρείτε αμαρτία?????
Άντε τώρα αγαπητή my angel κατά τη γνώμη μου πλησιάζεις πιο πολύ την ουσία του θέματος...Όσο για την ελέυθερη βούληση που λες,αν διαβάσεις Πλάτωνα τον "Πρωταγόρα" και Νίτσε το "Πέρα από το καλό και το κακό",δε θα έχεις καμία αμφιβολία πλέον ότι είναι παραμύθι...
__________________
Chaos is my life - Exploited
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-02-07, 15:06
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Να προσθέσω έναν ακόμα προβληματισμό/συσχετισμό για το λόγο που η εκκλησία θεωρεί την αυτοκτoνία αμαρτία;;;

Για σκεφτείτε ποιος ήταν αυτός που αυτοκτόνησε την εποχή που ο θεάνθρωπος Ιησούς ήταν στη γη σύμφωνα με τις γραφές....
Μήπως είναι σύμπτωση που θεωρείται ένας από τους πιο απεχθής ανθρώπους από το χριστιανισμό και δούλος του Σατανά;

Θα ήθελα τις γνώμες σας πάνω σ' αυτό.
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-02-07, 17:19
Το avatar του χρήστη melian
melian Ο χρήστης melian δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 26-01-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 920
Προεπιλογή

Αγαπητή Αντωνία,
αναφέρεσαι στον Ιούδα; Υπονοείς ότι θεωρείται αν κατάλαβα καλά ως ο πιο απεχθής άνθρωπος γιατί αυτοκτόνησε; Και να μην αυτοκτονούσε πάντως το ίδιο απεχθής θα θεωρούνταν από τη χριστιανική θρησκεία αφού όπως λέγεται πρόδωσε τον Χριστό. Αν πάλι είμαι εκτός θέματος ζητώ συγνώμη.
__________________
Μέλος της ομάδας Gateway
Υπεύθυνη ανανεώσεων της Fantasy Gate


"Μη διδάσκεις τίποτα, αφού έχεις ακόμα να μάθεις τα πάντα." - Fernando Pessoa

-------------------------------------

WordsToCount

FantasyGate
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-02-07, 17:24
Το avatar του χρήστη Antonia
Antonia Ο χρήστης Antonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 928
Προεπιλογή

Σωστά υπέθεσες για το πρόσωπο, αλλά το θέμα μας δεν είναι αν ο Ιούδας είναι απεχθής επειδή αυτοκτόνησε (δεν είναι φυσικά γι' αυτό, έχεις δίκιο), αλλά αν η αυτοκτονία κατακρίνεται από το χριστιανισμό εφόσον ο Ιούδας αυτοκτόνησε. Καταλαβαίνεις τη διαφορά φαντάζομαι...
__________________
Εις το επανιδείν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.