Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #141  
Παλιά 23-03-13, 14:41
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Οι καλοί σας οι Άγιοι έγραψαν την ιστορία τους, μιας και αναφέρθηκες περί "καλοσύνης", γιατί ήταν οι νικητές και πάντα οι τελευταίοι την γράφουν. Η "ιστορία" και οι "κληρονομιές" αποτελούν μελανό σημείο και ουδέποτε επιτρέπεται κάποιος να καπηλεύεται αυτές τις λέξεις, για να αναδείξει το μεγαλείο της οποιασδήποτε πίστης του. Ειδικά, οι ανιστόρητοι άνθρωποι που εμμέσως πλην σαφώς, φροντίζουν ώστε η ημιμάθειά τους να καλύψει την απόλυτη αμάθειά τους. Δε ξέρω αν γίνομαι καυστικός, αλλά στους τελευταίους γράψε και το δικό σου όνομα, εκεί ανήκεις!

Φυσική, φανταστική και ... υπερβατική, είναι τα τρία στάδια του μεγαλυτέρου αμαρτήματος στην ιστορία της Εκκλησίας. Και στις τρεις περιπτώσεις, ένας Δαίμονας είναι υπαίτιος. Βέβαια, είναι πολύ πιο εύκολο να δαιμονοποιούμε το κάθε τι έχει να κάνει με την απελευθέρωση και απόλαυση του ανθρώπινου σώματος, παρά να κατανοήσουμε ότι είναι κάτι το απόλυτα φυσιολογικό. Έρωτας, λαγνεία, λαιμαργία, οκνυρία, μισσαλοδοξία και άλλες έννοιες, που αποτελούν συνδυαστικά επτά αμαρτήματα, όπου σε περίπτωση που κάποιος άνθρωπος δε τελέσει κάποιο απ' αυτά, θα τελέσει κάποιο άλλο αλληλένδετο και .... είναι ξανά με το ένα βήμα σ' αυτόν τον τόπο, που εσείς οι θρησκόληπτοι μεταφυσικοί, το θεωρείται "Κόλαση"!

Δαίμονες, ψυχές, φόβοι και φοβίες, λαχτάρες, Άγιοι, πνευματικές κληρονομίες, αγρυπνίες και τιμές, συνθέτουν το σκηνικό του απόλυτου κηρύγματος, που κάποιοι θεωρούν ότι δεν αποτελούν κήρυγμα ... αλλά διαφορετική άποψη!

Όσο και να σκούζεις ότι "... ορμάμε κανονικά ...", σου υπενθυμίζω ότι εσύ μας διευκρίνησες ότι δεν έρχεσαι ειρηνικά!

Παράθεση:
Μήπως είσαι μέλος κάποιας ομάδας ας πούμε, η οποία ερμηνεύει θρησκευτικά και μεταφυσικά κείμενα ; Το ύφος της ιεραποστολικής ευλάβειας που έχουν τα γραφόμενά σου προς τα εκέι με πάει...
Παράθεση:
Εξήγησε σε παρακαλώ , όταν αναφέρεσαι στον θεό εννοείς τον θεό της ορθοδοξίας , κάποιον άλλο ή τον δικό σου;
Παράθεση:
Θα ήθελα να μάθω, σε πιο παρακλάδι της Χριστιανοσύνης ανήκεις, γιατί βάζω το χέρι μου στη φωτιά, ότι γνήσιο Ορθοδοξοπαίδι δεν είσαι...
Παράθεση:
Για τεταρτη φορά σε ρωταω ; Είσαι μέλος κάποιας αιρεσης; Στρατολογεις κόσμο στις εκκλησίες που πηγαίνεις ;
Απανωτές ερωτήσεις και υπαινιγμοί δίχως απάντηση και -μάλιστα- συστηματικά, υποδηλώνουν άμεση υπεκφυγή με αποτέλεσμα να θεωρείσαι ύποπτη...

Που ανήκεις;

Πιο πολύ μας ενδιαφέρει να μάθουμε αυτό, παρά τις λοιπές ασυναρτησίες που παραθέτεις!

Παράθεση:
Δεν δινω φιλια αυτη την φορα.
Κρίμα και είναι κλειστά τα pet shops ν' αγόραζα καμιά γάτα να την έβλεπα να κλαίει μερόνυχτα!
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 23-03-13, 17:59
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Και στην τελικη τι σε νοιαζει εσενα αν ειμαι αιρετικη? Εσυ θα με κρινεις?
Εσυ μπορει να εισαι ομοφυλοφιλος, σατανιστης, 12θειστης και οτι γουσταρεις.
Με ειδες να ασχολουμαι με το ποιον του καθενος σας?

Μπορεις να με αμφισβτησεις και δικαιωμα σου, η' να παραθεσεις κατι τελειως διαφορετικο απο αυτο που ειπα, και που εχεις διαβασει σε καποιο διακεκριμενο βιβλιο και να τα ξαναπουμε.

Απαγορευεται στην Μεταφυσικη να ασχολεισαι με το ποιον του καθενος. Ουτε και αυτο το γνωριζεις ??
Απαγορευεται ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ γνησιος μεταφυσικος να ασχολειται με τετοιον τροπο με τον συνανθρωπο, γιατι ΚΡΙΝΕΙ.
Αλλο σχολιαζω, αλλο αμφισβητω, αλλο δυσπιστω, αλλο ειμαι αυστηρος και αλλο κρινω, κατακρινω, επιτιθεμαι.


Παιδι μου, αν το site ηταν 3D θα με αρπαζες απο τα μαλλια. Τι ειναι αυτο που δεν εχεις καταλαβει? Διαβασε αυτα που εγραψα, κανε μου μια μικρη αναπτυξη, να καταλαβω που μπερδευεσαι και τι ειναι αυτο που σε χαλαει τοσο πολυ, και πιστεψε με θα σου εξηγησω οτι μπορω.
Αν εχεις ομως θεμα για αλλο λογο, τι να κανω?

Αλλα ηρεμησε. Μην ξεσηκωνεις θυμο μεσα σου. Ηρεμα.

Πως θελεις να σε αγαπησει το Συμπαν, οι Αρχαγγελοι, οι Οδηγοι, οι Αγιοι, Ο ΟΥΡΑΝΟΣ, πες οπως θελεις, και να σε βοηθησει να εξελιχθεις και στην Μεταφυσικη οταν κρινεις και κατακρινεις πλασμα του Θεου?

Μα αφου δεν καταφερες ακομη σαν ανθρωπος να εισαι ενταξει στον συνανθρωπο σου, θες και μεταφυσικη ??


Χαλαρωσε λιγο.

Αγιες μερες ειναι, καμια προσευχουλα να τα βρουμε λιγο με την Φυση, τωρα που οι ουρανοι ειναι ολανοιχτοι και ετοιμοι για βοηθεια.

Σου το ευχομαι !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρυσαυγη : 23-03-13 στις 18:09
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 23-03-13, 18:25
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Πιστεψε με, και σατανιστης να ησουν, δεν σε κρινω. Θα εφευγα απο το site, γιατι δεν μπορουμε να συνυπαρξουμε, λογω πληρους ασυννενοησιας, αλλα δεν θα σε εκρινα.

Εισαι πλασμα Του Θεου που λατρευω. Ε δεν μπορω αλλιως να σου το εξηγησω.

Λυπαμαι για αυτους που δεν αγαπουν τον Θεο μας, αλλα δεν τους κρινω.
Λυπαμαι για αυτους που καταφερε ο Εωσφορος για αλλη μια φορα να τους φερει πτωση και να τους παρει μαζι του, αλλα δεν τους κρινω.
Λυπαμαι για τους αιρετικους, που τους αρπαξαν κατι αητονυχυδες σε μιαν αναγκη, και δεν ειχαν ακομη αναπτυξει δυνατη σχεση με τον Θεο μας για να κρατηθουν γερα επανω Του και να ξεπερασουν την δοκιμασια. Λυπαμαι, αλλα δεν τους κρινω.

Αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 23-03-13, 22:02
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Τις λύπες σου να τις εντάξεις στο δυναμικό της αποχαύνωσης που σου προσφέρει απλόχερα ο κάθε Πατέρας της οποιασδήποτε Εκκλησίας! Δεν είσαι εσύ αυτή που θα κάνει κήρυγμα την έννοια της μεταφυσικής αναζήτησης, όταν το Α σου είναι ο οποιοσδήποτε Θεός και το Ω σου ειν' ο κύκλος γύρω από την Χριστιανική παράδοση! Δεν είσαι σε θέση να αναφέρεις καν την λέξη "απαγορεύεται", όταν η ζωή σου περιστρέφεται γύρω από ένα γιγάντιο "ΜΗ", που δεν έχεις την ελάχιστη κριτική σκέψη και ικανότητα να σκεφτείς το ποιος και προ πάντων το γιατί υφίσταται! Είσαι ο τελευταίος άνθρωπος που δύναται να αναπτύξει μεταφυσική συνείδηση, όταν αυτή έχει αναπτυχθεί μέσα σου μέσω των συνεχομένων κηρυγμάτων που έχεις δεχθεί σ' όλη σου τη ζωή! Είσαι από εκείνους που δεν έχει καταφέρει ποτέ του να διαμορφώσει έστω και ένα ελάχιστο ίχνος άποψης περί φυσικού, ούτε καν μεταφυσικού, δίχως την παρουσία του οποιοδήποτε καθοδηγητή!

Κανείς δεν αναφέρθηκε στον εαυτό του σαν "μεταφυσικό"! Για την ιστορία, δεν υπάρχει καν αυτός ο όρος. Άλλος είναι Χριστιανός Ορθόδοξος, άλλος είναι Ισλαμιστής, άλλος είναι Βουδιστής, άλλος είναι Σατανιστής, άλλος είναι Αγνωστικιστής και όλοι έχουν ένα κοινό γνώρισμα. Την συζήτηση πέρα από τους ορίζοντές τους για τα μεταφυσικά προβλήματα της ύπαρξης! Πέρα από τους ορίζοντές του... Οι δικοί σου ορίζοντες ξεκινούν από τους Αρχαγγέλους και τελειώνουν στους Αγίους! Οι δικές σου τοποθετήσεις είναι αόριστες επί των αορίστων, παραπέμποντας σε διδαχές, ακόμη και σε προσηλυτισμό. Άναρθες, κενές και ανούσιες κραυγές "σωτηρίας" και "αγάπης", υπερλατρείας ενός "Θεού", που κανείς δεν σε αμφισβήτησε ποτέ γι' αυτό ... αλλά δίχως περιεχόμενο! Άρθρα διαφήμισης και προσέγγισης κοινού, που παραπέμπουν στις πιο μισητές αιρέσεις όλων των εποχών! Μόνο και μόνο, γιατί αποτελούν την ζωντανή απόδειξη ότι ο Άνθρωπος μπορεί τόσο εύκολα να αποτύχει, όσο και να πετύχει!

Σε αντίθεση με 'σένα, εγώ γράφω με κεφαλαία γράμματα και τον Σατανιστή και τον Χριστιανό και τον Σαϊεντολόγο. Σε αντίθεση με την εμετική διπλοπροσωπία που σας χαρακτηρίζει, αναφέρομαι σαν ίσο προς ίσο στον καθένα και όχι με "αγάπη" στις λέξεις και "λύπηση" στο πνεύμα! Σε αντίθεση με τις δικές σου "λύπες", άλλοι άνθρωποι προσπαθούν να μελετούν και να καταλήγουν σε χρήσιμα συμπεράσματα και όχι να "λυπούνται" τον κάθε ένα που είχε τη τύχη να μην ανήκει στο συνάφι σας!

Γι' αυτό, άσε τις λύπες και τα κηρύγματα περί αγάπης του Σύμπαντος και τις κιτρινοπράσινες κορδελίτσες με άρωμα Ουρανού και Αγγέλων και την επόμενη φορά που θα συναντηθείς με την ομάδα της αίρεσής σου, αναλύστε τα όσα εισάκουσες και .... πάρε γραμμή για τα περαιτέρω, μιας και είναι απελπιστικά δύσκολο να εκφέρεις κάποια άλλη γνώμη!

Παράθεση:
Απαγορευεται στην Μεταφυσικη να ασχολεισαι με το ποιον του καθενος. Ουτε και αυτο το γνωριζεις ??
... έγραψε ο άνθρωπος που γνωρίζει τους κανόνες της μεταφυσικής αναζήτησης, αρκεί αυτοί να συνάδουν με τους κανόνες που εμποτίστηκε ο νους του ...
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 23-03-13, 23:07
Το avatar του χρήστη xtabay
xtabay Ο χρήστης xtabay δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2012
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και στην τελικη τι σε νοιαζει εσενα αν ειμαι αιρετικη?
Όπως πολύ σωστά έγραψε η Άννα χρησιμοποιείς την εκκλησία για να επικυρώσεις την θεωρία σου περι μεγάλων και μικρών μεταφυσικών κτλ. Αν παραδεχθείς οτι είσαι αιρετική τότε χάνουν το κύρος τους τα λεγόμενά σου. Εγώ προσωπικά δεν πιστεύω ούτε σε θεούς , ούτε σε δαίμονες. Όμως , θέλω να λέγονται τα πράγματα με το όνομά τους και να τοποθετούνται στις πραγματικές τους διαστάσεις.

Παράθεση:
Εσυ θα με κρινεις?
Δυστυχώς απο την στιγμή που κάνεις δημόσια δηλώσεις τότε δίνεις το δικαίωμα στον καθένα να σε κρίνει. Όσο αποφεύγεις την συζήτηση τόσο τα λεγόμενα σου χάνουν κύρος. Τι περίμενες δηλαδή;; Επειδή το φόρουμ λέγεται μεταφυσικό να σε ασπασθούν όλοι σαν γνήσια μεταφυσικό ;;

Παράθεση:
Απαγορευεται στην Μεταφυσικη να ασχολεισαι με το ποιον του καθενος. Ουτε και αυτο το γνωριζεις ??
Απαγορευεται ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ γνησιος μεταφυσικος να ασχολειται με τετοιον τροπο με τον συνανθρωπο, γιατι ΚΡΙΝΕΙ.
Αλλο σχολιαζω, αλλο αμφισβητω, αλλο δυσπιστω, αλλο ειμαι αυστηρος και αλλο κρινω, κατακρινω, επιτιθεμαι.
Την πάτησες... Όταν κάνεις έρευνα απαγορεύεται μόνο το να αγνοείς και να αποκρύπτεις στοιχεία.

Παράθεση:
Διαβασε αυτα που εγραψα, κανε μου μια μικρη αναπτυξη, να καταλαβω που μπερδευεσαι και τι ειναι αυτο που σε χαλαει τοσο πολυ, και πιστεψε με θα σου εξηγησω οτι μπορω.
Πάμε κι άλλη μια: Πως συνδυάζεις την μεταφυσική με την ορθοδοξια απο την στιγμή που γνωρίζουν και οι πέτρες οτι η ορθόδοξη εκκλησία δεν δέχεται το οτι ο άνθρωπος είναι δυνατόν να έχει μεταφυσικές ικανότητες και αν ακόμη αυτό συμβεί τότε το χρεώνει στον σατανά.
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 24-03-13, 00:33
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Ζητησα αδεια για να τα μεταλαμπαδευσω. Μου δωθηκε αμεσως, ομως μονο για αυτα τα συγκεκριμενα και οχι αλλα.
Γιατι δυσκολεψαν οι καιροι και θεωρησα δικαιο να δωθει κατι πιο συγκεκριμενο, πιο ορθο. Και επειδη το χρωστουσα στον εαυτο μου και στην ψυχη μου να το κανω. Καποιο λογο θα εχω. Και εκεινοι τον ξερουν.


Σημειο αφετεριας εδω. Η γνωμη μου ?? μετα το περιστατικο με το Ναος επιδει ειστε και διαολου καλτσα εσεις οι κληρικοι αποφασισατε να δρασετε ετσι..


ποιοι εκεινοι? Φωταγωγους, Οδηγους, Αρχαγγελους, Προστατες, Φυλακες. Πειτε τους οπως θελετε, δεν παρεξηγιουνται οποια λεξη κι αν χρησιμοποιησουμε. Αγιοι Αγιοι Αγιοι και Παναγιοι ειναι.

Γιατι ακριβως οπως αγαπουν εμενα, αγαπουν και εσας. Ουτε γραμμαριο λιγοτερο.

love spell

Απλα για να επιβεβαιωσω τα οσα ελεγα πριν,


Οταν ακομη και ο πιο αυστηρος Αρχιμανδριτης, αντιληφθει, με τον μοναδικο Θειο τροπο αντιληψης που εχουν, οτι εχουν απεναντι τους εναν ακομη Αμνο, τοτε αυτο που λες δεν υπαρχει πια.
Τοτε υπαρχει μονο ο μεγαλος που αγκαλιαζει τον μικρο με ολη του την στοργη και την προστατευτικη του αυστηροτητα.


εχει φτασει μεχρι εκει το μεταφυσικο και η χαρι μας??




Αν εχεις καθισει μαζι τους, αν ανηκεις και στον κυκλο τους, ειναι χαλαροτατοι ανθρωποι, απλοι, που αστειευονται ολη την ωρα. Χαρουμενοι ανθρωποι. Γιατι να μην ειναι? Υπαρχει ανθρωπος που ειναι κοντα στον Θεο και δεν ειναι χαρουμενος και δεν αστειευται?

Αν παρεξηγουν τα μεταφυσικα? Οχι βεβαια.



ξερω οτι θα αρχισεις να με ψελνεις αλλα δεν πειραζει



Η αγαπη ειναι η μεταφυση, ειναι το μεγαλυτερο και γνησιοτερο οχημα που κανει ολα τα spell τοσο ευκολα και γρηγορα....Δεν κανεις σχεδον τιποτα. Ολα γινονται μονα τους. Ειναι η δυναμη του συμπαντος.

Ψωμι και κρασι και κοιτα να δεις σε τι μεταβαλλεται !!!!!!!!!!!




παλαιοτερα ειχανε μεγαφωνα στην εκκλησια δεν ξερω πιανου ιδεα ηταν αλλα ακουγαμε την θεια λειτουργια αναγκαστικα κοιμομενοι η μη απο τα σπιτια μας και φυσικα το κυρηγμα του παππα... κατι τετοια ακουγα και γω Χρυσαυγη



οπως αν ο πνευματικος μου γνωριζει οτι ασχολουμαι με Αστρολογια.

Η απαντηση ειναι ναι, τα γνωριζει ολα. Αλλα ολα.

Οχι, δεν με μαλωνει. "Ουκ ελατρευσαν την κτισην οι θεοφρονες, αλλα Τον Κτισαντα" και εφοσον ειναι βεβαιος πως το ακολουθω εγω αυτο και ξερει πως θα τον ρωτησω για κατι που δεν αντιλαμβανομαι, δεν τον πειραζει να φτασω στην
αυτογνωσια συντομευοντας τον δρομο και βλεποντας και κανενα χαρτη αστρολογιας.




τι να μαλωσει βρε χρυσαυγη??? αφου εισαι πιστος ακολουθος τοσο πιστος και τυφλος που δεν παει παραπανω.. και τελος παντων το μοναδικο σου αμαρτημα αυτο ειναι απο οτι εχω καταλαβει.. Ενα μορφωμενο πλασμα, μορφωμενο με τα ιδεωδη και τους κανονισμους της Ορθοδοξης Χριστιανικης Πιστης. ΒΑΛΤΗ απο ανωθεν με λογο ξυλινο βγαλμενο απο αλλη εποχη παραβολες και παλι παραβολες και ξανα παραβολες ....





Ψωμι και κρασι και κοιτα να δεις σε τι μεταβαλλεται !!!!!!!!!!!



για μενα αυτο τα λεει αλλα



Ζητησα αδεια για να τα μεταλαμπαδευσω. Μου δωθηκε αμεσως, ομως μονο για αυτα τα συγκεκριμενα και οχι αλλα.
Γιατι δυσκολεψαν οι καιροι και θεωρησα δικαιο να δωθει κατι πιο συγκεκριμενο, πιο ορθο. Και επειδη το χρωστουσα στον εαυτο μου και στην ψυχη μου να το κανω. Καποιο λογο θα εχω. Και εκεινοι τον ξερουν.






[COLOR="Black"]Οι πατερες φυσικα ταρακουνηθηκαν απο τις καρεκλες τους στις οποιες τοσα χρονια επειναν και ετρωγαν με χρυσα μαχαιροπιρουνα και κυρηταν απλα για δικαιολογησουν τον λογο υπαρξης τους. Πατερες με εξοχικα με πισινες με 10 Δωματια και με υπηρετικο προσωπικο απο πισω τους.. Πατερες με ερωμενες και εξωγαμα βυθισμενη στο βουρκο της ακολασιας για να μιλησουμε ευθεια και σταρατα..Πατερες που το φακελακι ηταν δεδομενο και επακολουθο σε καθε τους ΒΗΜΑ. Πατερες πολιτικοποιμενοι που ελεγχαν ποιος θα βγει δημαρχος, βουλευτης ακομα και προθυπουργους.. Αυτοι ειναι Χρυσαυγη τους ΕΖΗΣΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ το ξερω το συναφι καλα..
Υ.Π ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΟΥΝΕ ΚΑΝΑ ΕΞΟΧΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΝΔΑΛΟ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ.....




δεν ξερω ποιος σου εδωσε αδεια και γιατι να το κανεις ολο αυτο το μονο που ξερω και να μεταφερεις ειναι οτι θα χρειαστουνε πολλα χρονια να φερουνε το κοσμο διπλα τους... ζηταμε αποδιξεις Χρυσαυγη δυστηχως το ταγμα του Χριστιανισμου μονο σκανδαλα εχει να μας προσφερει και μαλιστα πολυ πικαντικα......................................... ..........................................

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη anna. : 24-03-13 στις 00:40
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 24-03-13, 02:36
Το avatar του χρήστη anna.
anna. Ο χρήστης anna. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2013
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Φυσικά μπορούμε να το χοντρυνουμε το παιχνίδι μπλακ τζακ διάλεξε
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 24-03-13, 10:23
Χρυσαυγη Ο χρήστης Χρυσαυγη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-01-2013
Μηνύματα: 76
Προεπιλογή

Η μεταφυσικη ειναι η εξελιξη μιας βασης.
Ειναι η πεμπτουσια μιας θρησκειας.

Μπορει να ειναι ο Χριστιανισμος, αλλα και ο Βουδιμος, αρκει να εισαι βουδιστης.

Δεν μπορει να ξεκινησει και να ρωταει καποιος: ποσες φορες πηγαινεις στην εκκλησια? αυτο το κανεις? εκεινο το κανεις? Γιατι εκεινη την στιγμη τον κρινεις για καλο η' μη καλο χριστιανο.
Θλιψη Θεου, που αν συνεχιστει θα μετατραπει σε Οργη Θεου.


Τον Θεο δεν τον στεναχωρει τιποτα περισσοτερο απο το να κρινουμε τους αλλους και να μαλωνουμε για θρησκειες.
Γι'αυτο και αν ενας θελει να δωσει κατι και ανηκει στον χωρο της μεταφυσικης, δεν εχει αλλο τροπο να το κανει απο το εκθετει τον εαυτο του.

Αν αυτους τους βασικους κανονες οι αλλοι δεν τους γνωριζουν, θα τον κρινουν για 'ψωριαρη', υπερηφανο, επαιρομενο, κτλ. Προβλημα τους.

Οι στοκοι και οι αντιδραστικοι θα κρινουν, οι εξυπνοι θα κοιταξουν να μαθουν.

___________________________________________

Υπαρχουν καποιοι που πανε να βγουνε στην μεταφυσικη μεσα απο την αρνηση της θρησκειας, και μεσα απο την αρνηση ολων των θρησκειων.
Να κανουν τελετουργικα, μαγεια, ετσι για μαγκια, χωρις να ξερουν τι ειναι, που αποσκοπουν.

Πως να ξερουν αφου εχουν αρνηθει την βαση της θρησκειας τους, που ειναι εκει για να τους διδαξει και αυτο?

Τελετουργικα ειναι και τα τελετουργικα εξορκισμων σε καποιες δεδομενες ημερομηνιες. Να στο δωσουν και να το κανεις. Τι μανουλα μου να εξορκισεις? Αυτον που με επιλογη σου, με την αρνηση σου στον Χριστο, τον επιασες αγκαζε και πατε ανταμα?
Σε ποιανου θρονο θα φτασει η ενεργεια σου απο την υπερβαση σου, σε ποιανου ποδια θα φτασει το καψιμο η' το θυμιαμα σαν θυσια αινεσεως, σε ποιανου αυτι θα πανε τα μυστικα λογακια που θα πεις? Σε ποιανου????

ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙΣ ΕΣΥ?

Σε αυτο το κομματι εγω δεν θα μπω.
Ο καθενας στον καιρο του θα λαβει οτι του αξιζει.

__________________________________________________

Οσες φορες εχει αργησει η Δικαιωση, δεν ειναι γιατι "ξεχαστηκε", ειναι για να μεγαλουργησει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Χρυσαυγη : 24-03-13 στις 10:24
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 24-03-13, 11:03
Το avatar του χρήστη Vakryle
Vakryle Ο χρήστης Vakryle δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-01-2012
Μηνύματα: 994
Προεπιλογή

Εάν, συνειδητά, δεν κατανοείς τι προσπαθώ να σου μεταφέρω, τότε δεν έχω να κάνω τίποτε άλλο, από το να παραδεχτώ πως οι καθοδηγητές σου, έχουν κάνει απίστευτη δουλειά και πως η οργάνωσή τους για την αντιμετώπιση τέτοιων θεμάτων είναι ζηλευτή και από την πιο επίδοξη παρακρατική οργάνωση. Εάν, ασυνείδητα, δεν κατανοείς τι προσπαθώ να σου μεταφέρω, τότε ρίξε μια ματιά στις "λύπες" που εσύ ανέφερες λίγες γραμμές πιο πάνω!

Παράθεση:
Η μεταφυσικη ειναι η εξελιξη μιας βασης.
Ειναι η πεμπτουσια μιας θρησκειας.
... τάδε έφη μία γνήσια "μεταφυσικός"! ...

Που ακόμη και την ύστατη στιγμή θεωρεί ότι το οτιδήποτε μεταφυσικό, έγκειται στα πλαίσια της θρησκευτικής κοινότητας, έχοντας πάντα και μόνο μία θρησκευτική επεξήγηση! Η έννοια του "επιστημονικά ακατανόητου" ή του "επιστημονικά αγνώστου" είναι αιτία για νηστεία, προσευχή και αυτομαστίγωμα, γιατί προσπάθησε κανείς να αναιρέσει τις βουλές του Κυρίου! Η πεμπτουσία μιας θρησκείας είναι η επεξήγηση της μεταφυσικής, η ... γραμμή ... δηλαδή που τίθεται από τον κάθε επίδοξο ποιμενάρχη, υπερασπίζοντας τα συμφέροντα άλλων ποιμεναρχών! Κι αυτός ο φαύλος κύκλος καταπίνει κάθε άνθρωπο που απέτυχε στη ζωή του να έχει το ελάχιστο ίχνος κριτικής σκέψης και ικανότητας, να προσπαθήσει έστω μία φορά να δει πέρα από τους ορίζοντες που άλλοι τους έχουν διαμορφώσει γι' αυτόν!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Voel Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαινεται οτι το ολο ζητημα εχει να κανει με το περιεργο χιουμορ καποιου επιστημονα που πριν απο χρονια ονομασε το εν λογω σωματιδιο "Σωματιδιο του Θεου"

Αν το ειχε ονομασει Βοελιο Σωματιδιο και/η Σωματιδιο του Vakryle κανενας απο τους ρασοφορους και/η απαντογνωστες του Youtube δεν θα ειχε δωσει σημασια. Θα συνεχιζαν ολοι να πινουν τα φραπογαλα τους και να κοροιδευουν τους νερντουλες στο Cern κρυβονται κατω απο τη γη αντι να ειναι στις παραλιες να χαζευουν κωλους.......
Παίρνω αφορμή εκείνη την συζήτηση, για να σου δείξω ότι η πλήρης θεοκρατία στα μεταφυσικά δρόμενα, σας βρίσκει εκτεθειμένους! Η "πεμπτουσία" που αναφέρεις βρίσκεται εκεί, όπου εσύ -προσωπικά- Χρυσαυγή δεν έχεις διανοηθεί καν! Όχι γιατί δεν μπορείς, ή γιατί σου είναι δύσκολο να το σκεφτείς ή να το φανταστείς, αλλά γιατί έχεις εμποτιστεί τόσο πολύ με την θεοκρατία στα πάντα, που τα πάντα τα μεταφράζεις σε Άγγελους & Δαίμονες! Τέτοιου είδους κηρύγματα έχουμε ακούσει, διαβάσει, δει πάμπολλες φορές, θα έπρεπε, δε, οι καθοδηγητές σου να το έχουν αντιληφθεί σοβαρά αυτό!

Παράθεση:
Υπαρχουν καποιοι που πανε να βγουνε στην μεταφυσικη μεσα απο την αρνηση της θρησκειας, και μεσα απο την αρνηση ολων των θρησκειων.
Να κανουν τελετουργικα, μαγεια, ετσι για μαγκια, χωρις να ξερουν τι ειναι, που αποσκοπουν.
Υπάρχουν και άνθρωποι, δεν ξέρω αν το γνωρίζεις ή σε ποιο κόσμο ζεις, που και αρνούνται τις θρησκείες, αλλά και δεν αποσκοπούν σε τελετουργικές φιέστες και φαντασμαγορικές μαγείες. Βέβαια, όλοι αυτοί κόβουν σύσσωμοι εισητήριο για την Κόλαση, κατά την γνώμη σου... Προς ενημέρωσή σου, υπάρχουν μερίδες ανθρώπων που " ... πάνε να βγούνε στην μεταφυσική ... " με τρόπους άλλους, που ξανά τους θεωρείς αμαρτωλούς ή κολασμένους, υπενθυμίζοντάς σε ότι σε διαφορετική περίπτωση, αυτή τη στιγμή δε θα είχες αυτό το "σατανικό" internet για να τα μεταφέρεις τον σκοταδισμό και τον μεσαιωνισμό απανταχού!

Παράθεση:
Οι στοκοι και οι αντιδραστικοι θα κρινουν, οι εξυπνοι θα κοιταξουν να μαθουν.
Έχεις δίκιο!

Από σήμερα, κιόλας, θα μετατραπώ από στόκος σε έξυπνο! Και θα παύω να αμφισβητώ το κάθε τι και θα καταπίνω αμάσητα την κάθε πληροφορία ή προσπάθεια κηρύγματος και προσηλυτισμού! Από σήμερα, κιόλας, θα ενταχθώ στο δυναμικό του συναφιού σας, για να περνιέμαι κι εγώ για έξυπνος, για να δέχομαι την καθοδήγηση του έκαστου κομπογιαννίτη, για να προβαίνω σε πράξεις του εκάστοτε Πηδαλίου, για να εγγράφομαι στα forums και να θεωρώ "στόκους" εκείνους που έχουν άλλη γνώμη, για να κρατήσω από σήμερα κιόλας μία θέση στον Παράδεισο, για να με βάλλουν όσοι περισσότεροι μπορούν και να μετατραπώ σε μάρτυρα μέσα στην κατάθλιψή μου, για να κηρύττω τον λόγο του Θεού και να κρύβομαι πίσω απ' το δάκτυλό μου πως κάτι κάνω, για να ακολουθώ πιστά και άνευ αντιλογίας τας διαταγάς των ποιμεναρχών και για να κάψω όλη μου την βιβλιοθήκη και τις γνώσεις μου, αφού τίποτε απ' αυτά δεν έχει σημασία, μιας και η .... πεμπτουσία της μεταφυσικής θα είναι ... η θρησκεία μου!

Φοράς κι άλλο κόκκινο κορδελάκι, εκτός του Μάρτη, αυτό της αποδοχής;
__________________
"The needs of the many outweigh the needs of the few"
-Mr. Spock, Starfleet's First Officer, 2230 A.D. - 2387 A.D.
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 24-03-13, 11:50
Το avatar του χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης
Ελευθέριος Παλιγγίνης Ο χρήστης Ελευθέριος Παλιγγίνης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2003
Περιοχή: ΓΑΙΑ/ΕΥΡΩΠΗ/ΕΛΛΑΣ/ΑΘΗΝΑΙ
Μηνύματα: 477
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρυσαυγη Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεψε με, και σατανιστης να ησουν, δεν σε κρινω. Θα εφευγα απο το site, γιατι δεν μπορουμε να συνυπαρξουμε, λογω πληρους ασυννενοησιας, αλλα δεν θα σε εκρινα.

Εισαι πλασμα Του Θεου που λατρευω. Ε δεν μπορω αλλιως να σου το εξηγησω.

Λυπαμαι για αυτους που δεν αγαπουν τον Θεο μας, αλλα δεν τους κρινω.
Λυπαμαι για αυτους που καταφερε ο Εωσφορος για αλλη μια φορα να τους φερει πτωση και να τους παρει μαζι του, αλλα δεν τους κρινω.
Λυπαμαι για τους αιρετικους, που τους αρπαξαν κατι αητονυχυδες σε μιαν αναγκη, και δεν ειχαν ακομη αναπτυξει δυνατη σχεση με τον Θεο μας για να κρατηθουν γερα επανω Του και να ξεπερασουν την δοκιμασια. Λυπαμαι, αλλα δεν τους κρινω.

Αυτα.
Ακριβώς όπως βλέπεις τους "αιρετικούς" της θρησκείας σου, και τους "πιστούς" σε άλλη, βλέπει και εσένα οποιοσδήποτε είναι ελεύθερος απο δόγματα. Το οτι είσαι του ΤΟΠΙΚΑ "επίσημου" δόγματος και ιερατείου, αλλάζει κάτι; Στο μυαλό σου, ίσως. (δηλ. σίγουρα) (αλλά μόνο εκεί)

Αυτά που διατυπώνεις εδώ, είναι εκείνα που σε έχουν πείσει οι κατηχητές σου και τα βιβλία τους να πιστεύεις. Και φυσικά τα έχεις αποδεχθεί άκριτα και αφού υπέστης σοκ μεταφυσικής (και άρα αναπόδεικτης αιτιολόγησης) κατατρομοκράτησης.

Παρόμοιοί σου υπάρχουν παντού, και αναλόγως της μεθόδου πολιτικοθρησκευτικής χειραγώγησης, αλλάζει και το παραμυθάκι, δηλ. το για ποια επακριβώς λάθη "θα τιμωρηθείς μετά θάνατον" ή "θα... κακοδαιμονιστείς εν ζωή".

Μόνο τους "αδιάβαστους" ελέγχουν, μα δείτε κάποτε και πέρα απο το "χωριουδάκι" σας οι πιστοί-εύπιστοι, το προφανές οτι και παραδίπλα σε άλλα κράτη τα ίδια κάνουν οι χειραγωγοί, αλλά με άλλο σενάριο. (!) και επειδή δεν είναι συνεννοημένοι, αλλά πέφτουν σε αντιφάσεις, τελικά τί απο όλα ισχύει, και για τί απο όλα θα τιμωρηθείς? (ας μας πει κάποιος, για να μην ψάχνεσαι δηλαδή...)

Και αφού η αυτοθυματοποίηση σου αρέσει και την επιδιώκεις, γιατι να επιλέξεις το συγκεκριμένο δόγμα, και όχι ένα άλλο απο τα πολλά παρόμοια που διαθέτει ο μπαξές και περιλαμβάνονται στο μενού. "γιατι εδώ και αυτή την περίοδο γεννήθηκες", θα μου πεις, ή, "γιατι αυτό είναι του γούστου σου". είναι και αυτό μιά απάντηση... αλλά γνωρίζοντας αυτά, δεν είναι δυνατόν να επιμένεις οτι αυτά που πιστεύεις "ισχύουν".
__________________
Παλιγγίνης Ελευθέριος - HecarΧος HellΕυθερεύς
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩
✩∞ΙΑΟ∞✩
✩∞ΚΡΣ∞✩
✩☿ Z =))=IΦI=((= S ☿✩

http://www.facebook.com/lpaliginis

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ελευθέριος Παλιγγίνης : 24-03-13 στις 12:19
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.