Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Αρχαία Ελλάδα – Ιστορία –Πολιτισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 25-07-07, 12:09
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Question Επιλεκτική Οργή;

Προσωπικά παιδιά η μόνη ένσταση μου απέναντι στους απανταχού Έλληνες (ουσιαστικούς και μη) που ενοχλήθηκαν από το βιβλίο ιστορίας της ΣΤ' Δημοτικού είναι η επιλεκτική οργή τους.
Σαφώς και σοκαρίστηκα όταν είδα μία σφαγή να γίνεται "συνωστισμός", σαφώς και ενοχλήθηκα όταν είδα μία ιστορία να αλλάζει.. αλλά το ίδιο ενοχλημένος αισθάνομαι που βλέπω χιλιάδες Έλληνες να φωνάζουν για την παραποίηση της ιστορίας, όταν τόσα χρόνια τα ελληνικά σχολικά βιβλία ιστορίας παρουσιάζουν μονόπλευρα διάφορες χρονικές περιόδους, όπως π.χ. τη Μικρασιατική Καταστροφή.

Γιατί άραγε δεν φωνάζουμε που η ελληνική σφαγή κατά του τουρκικού πληθυσμού κατά την πρώτη απόβαση Ελληνικών στρατευμάτων στη Σμύρνη (η οποία βέβαια δεν ήταν ίδιας έκτασης με τη μεταγενέστερη τουρκική) έγινε στα σχολικά βιβλία "ελληνική απελευθέρωση της πόλης"; Ή που η τακτική της "καμμένης γης" που ακολούθησαν τα ελληνικά στρατεύματα κατά την υποχώρηση τους από τα βάθη της Μικράς Ασίας προς τα παράλια (με εκατοντάδες θανατώσεις αμάχων και κάψιμο ολόκληρων τουρκικών χωριών) έγινε στα σχολικά μας βιβλία απλά "υποχώρηση Ελλήνων στρατιωτών";
Και όλα τα παραπάνω δεν είναι η όψη της τουρκικής πλευράς και άρα μονομερής ως προς τα πραγματικά γεγονότα. Είναι μία όψη των γεγονότων που βασίζεται σε επίσημες αναφορές του Ερυθρού Σταυρού και της Ερυθράς Ημισελήνου, καθώς και εκπροσώπων των Μεγάλων Δυνάμεων.

Τα ελληνικά ιστορικά βιβλία παρουσιάζουν μονόπλευρά την Μικρασιατική Καταστροφή (η οποία σημειωτέον για τους Τούρκους είναι μέρος του Απελευθερωτικού τους Αγώνα, ενώ για όλο τον υπόλοιπο κόσμο απλά Ελληνοτουρκικός Πόλεμος της Μικράς Ασίας) και όμως κανένας δεν ενοχλείτε.
Σαφώς και η σφαγή δεν επιτρέπεται να γίνει "συνωστισμός".. Όπως και η σφαγή δεν πρέπει να χαρακτηρίζεται απελευθέρωση ή άτακτη υποχώρηση! Η επιλεκτική ενόχληση ενός Έλληνα (όχι όλων) δεν γίνεται με βάση την υπεράσπιση της ιστορίας, έναν ανώτερο δηλαδή πνευματικό σκοπό, αλλά με βάση την υπεράσπιση του πατριωτικού αισθήματος με κάθε κόστος.. ακόμα και την παραποίηση των ίδιων των γεγονότων, αρκεί να μην βάλλουν αυτό το αίσθημα.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθούν οι θέσεις και οι προθέσεις μου, μιας και έτσι θα αναλωθούμε σε ανούσια λογοδιάρροια. Όποιος επιθυμεί τέλος περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τις επίσημες αναφορές του Ερυθρού Σταυρού και της Ερυθράς Ημισελήνου, ας μου απευθύνει σχετική ερώτηση για να τις παραθέσω στη συνέχεια.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 25-07-07, 12:22
Το avatar του χρήστη Drymonia
Drymonia Ο χρήστης Drymonia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2005
Μηνύματα: 817
Προεπιλογή

Τότε να ειπωθεί η αλήθεια αμφίδρομα, κανένα πρόβλημα. Αλλά να ειπωθεί η αλήθεια, διότι η ιστορία στους λαούς που ξεχνάνε επαναλαμβάνεται..

Α! Και επίσης να μάθουμε αν το σχέδιο είναι να ξεχάσουμε μόνο εμείς ή και οι Τούρκοι κλπ... Περιμένω λοιπόν έγγραφο αντίστοιχο να στέλνει στην Τουρκία Ελληνες εμπειρογνώμονες να ελέγξουν τα τουρκικά βιβλία ιστορίας.
__________________
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα..[?]
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 25-07-07, 14:37
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι Δρυμονία ότι η κατάσταση στην Τουρκία είναι ελαφρώς χειρότερη (ως προς τη μονόπλευρη θέαση της ιστορίας), ένα συμπέρασμα που έβγαλα συζητώντας με Τούρκο πριν λίγους μήνες.
Το θέμα όμως δεν είναι: "αφού στην Τουρκία είναι χειρότερα, εδώ είμαστε μια χαρά" ή ακόμα χειρότερα "αν είναι να ειπωθεί η αλήθεια, να ειπωθεί και στις δύο πλευρές, μόνο έτσι".
Δεν ξέρω ποιο είναι το σχέδιο, τουλάχιστον όχι με αδιάσειστα στοιχεία. Από συζητήσεις με Έλληνες που έζησαν και εργάστηκαν ως καθηγητές στην Τουρκία, γνωρίζω ότι υπάρχει κοινό σχέδιο για εξομάλυνση των ιστορικών διαφορών μεταξύ των δύο κρατών. Αλλά όπως σου είπα, δεν έχω στην κατοχή μου αδιάσειστα στοιχεία και επομένως δεν λαμβάνω υπόψη τις παραπάνω πληροφορίες τοις μετρητοίς έως ότου τα αποκτήσω.

Εγώ πάντως θα επιμείνω.. δεν έχω ακούσει ποτέ Έλληνα να οργίζεται και να διαμαρτύρεται γιατί δεν έχει ειπωθεί τόσες δεκαετίες όλη η ιστορία, γιατί τα ελληνικά εγκλήματα έχουν αποκλειστεί πλήρως από τα ελληνικά βιβλία ιστορίας.
Συμφωνώ με το σκοπό της διαμαρτυρίας τόσων Ελλήνων, δηλαδή την παραχάραξη της ιστορίας, αλλά όχι με τα κίνητρα και τους λόγους αυτής..

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 25-07-07, 16:48
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Δεν έχεις ακούσει Έλληνα να διαμαρτύρεται για τα ελληνικά ''εγκλήματα''???
Τότε λογικά θα έλεγα πως έχεις επιλεκτική ακοή!
Δεν έχεις ανοίξει ποτέ την τηλεόραση να ακούσεις τους κουστουμαρισμένους Κουναλάκηδες και τους ομο'ι'δεάτες των?
Δεν έχεις μπεί ποτέ σε ιστοσελίδες όπως το indemedia(σελίδα η οποία αναφέρεται ως έγκυρη και έγκριτη πηγή γνώσης σε βιβλίο δημοτικού).
Σε Πανεπιστήμια δεν έχεις κυκλοφορήσει??

Στην Ελλάδα οπου ο ψευδο-αριστερός Λαζόπουλος έχει γίνει μόδα,στην Ελλάδα οπου η Καννέλη είναι ένα αξιοσέβαστο άτομο..,στην Ελλάδα των κακόμοιρων γνωστών(γνωστότατων)-αγνώστων που κυριολεκτικά κυβερνούν την χώρα με τις απόψεις τους αλλά και τις βανδαλιστικές τους πράξεις βρέθηκε κ ενα άτομο που να λέει πως δεν έχει ακούσει τέτοιου είδους απόψεις..

Μάλιστα..
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη burzum : 25-07-07 στις 16:49
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 25-07-07, 17:05
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Φίλε μου, βλέπω ότι έχεις διάθεση να πας τη συζήτηση προς άλλες κατευθύνσεις.. Η ερώτηση μου ήταν μεταφορική και το "ποτέ" αναφερόταν έμμεσα στους δυσανάλογους πληθυσμούς ανάμεσα στους Έλληνες.

Δεν γνωρίζω τις θέσεις των ανθρώπων ή των ιστοσελίδων που αναφέρεις, όμως σε διαβεβαιώ ότι μέσα σε πανεπιστήμιο μεγάλωσα και συνεχίζω να μεγαλώνω. Κάθε απόλυτη άποψη επί του θέματος, είτε είναι άκρα ελληνική είτε άκρα ανθελληνική, δείχνει απουσία ιστορικής παιδείας. Εν καιρώ πολέμου τα εγκλήματα και από τις δύο πλευρές είναι καθημερινά, είτε ονομάζεσαι Έλληνας, είτε βάρβαρος.

Όπως και να'χει, επειδή δεν κατάλαβα ποια ακριβώς είναι η θέση σου, θα σε παρακαλέσω να επανάλθεις με μία πιο ξεκάθαρη απάντηση, συνοδευόμενη φυσικά από τα απαραίτητα επιχειρήματα/ αναφορές.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 25-07-07, 17:21
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Η θέση μου είναι οτι δεν συμφωνώ με τη μεσότητα που προτείνεις γιατί μου φαίνεται λίγο κωμική.
Για φαντάσου μια πρόταση την οποία την αναφέρω παραδειγματικά:
''Οι Έλληνες στρατιώτες αφού έκαψαν το τάδε χωριό στην επιστροφή βρήκαν τα παιδιά τους σκοτωμένα απο τους Τούρκους''
Παραδειγματικά αυτή η ακραία φράση μπορεί να παρουσιάσει το οξύμωρο αυτου που προτείνεις.

Ακόμα μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας γιατι ποτέ η ιστορία δεν γράφτηκε με ροδοπέταλα...

Τελευταίο και σημαντικότερο αγαπητέ!Ωραίες οι φιλοσοφίες οι δικές μας..Θα ήθελα πολύ να ακούσω όμως τι απόψεις των γονιών του Ηλία Ηλιάκη ,του Σολωμού και του Ισαάκ ..
Μάλιστα αυτοί που σκοτώσαν τους δύο τελευταίους κονταροχτύπησαν στα ίσα τον Ερντογάν στις πρόσφατες εκλογές.Οπότε δεν τίθεται καν θέμα μειοψηφίας..

Συνοψίζοντας δεν θεωρώ οτι χρησιμέυει σε τίποτα η φιλία με τους ''γείτονες'' και αυτό δεν πρόκειται να πετύχει ποτέ γιατί απλούστατα δεν μπορεί κανείς να ξεριζώσει το γονιδιακό μίσος που υπάρχει και στους 2 λαούς.

Φιλικά.
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 25-07-07, 18:04
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Το παράδειγμα/ ακραία φράση που αναφέρεις είτε είναι άστοχη είτε προσωπικά δεν είμαι σε θέση να την κατανοήσω.
Με τη φράση "Ακόμα μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας γιατι ποτέ η ιστορία δεν γράφτηκε με ροδοπέταλα..." τι εννοείς; Παραδέχεσαι τα εγκλήματα και των δύο πλευρών εν καιρώ πολέμου; Και αν ναι, τι ακριβώς σου φαίνεται εκτός πραγματικότητας;
Κατά την ταπεινή μου άποψη, στο διάλογο μας ξεχνιέσαι και κάνεις προσωπικό διάλογο με τον εαυτό σου θεωρώντας αυτονότητα πολλά που δεν είναι, με αποτέλεσμα να χάνουν οι συνομιλητές σου (στην προκειμένη περίπτωση εγώ) τη συνοχή του συλογισμού σου.

Θα σε ρωτήσω ξεκάθαρα:
1) Συμφωνείς ότι Έλληνες διέπραξαν εγκλήματα κατά αμάχων Τούρκων εν καιρώ πολέμου;
2) Συμφωνείς ότι η σχολική μας ιστορία όλα αυτά τα χρόνια παρουσίαζε μονόπλευρα το παρελθόν, ονομάζοντας "απελευθέρωση" ή "άτακτη φυγή" σφαγές Τούρκων;
3) Αν η απάντηση σου στην παραπάνω ερώτηση είναι ναι, γιατί δεν διαμαρτύρεσαι για το ανιστόρητο αυτό του βιβλίου;

Όπως και να' χει, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις ονόματα Ελλήνων που έχασαν τη ζωή τους από Τούρκους, αντίστοιχα υπάρχουν και ονόματα τούρκων που έχασαν τη ζωή τους από Έλληνες. Τι σημαίνει αυτό; Ότι όποιον Τούρκο συναντάω στο δρόμο θα του επιτίθεμαι; Ή ότι όλοι οι Έλληνες είναι κακοί για τους Τούρκους και όλοι οι Τούρκοι είναι κακοί για τους Έλληνες; Παρά είναι παιδικός αυτός ο τρόπος σκέψης για να ακολουθήσω.

Και για να συνοψίσω και εγώ.. προσωπικά, όπως και πολλοί άνθρωποι στο στενό ή ευρύτερο κύκλο μου, δεν αισθάνονται μίσος για τους πολίτες της γείτονος χώρας. Επομένως, τα περί γονιδιακού μίσους δεν μπορώ παρά να τα εκλάβω ως μεταφορικές υπερβολές και τίποτα παραπάνω.
Αν δεν μπορεί ο τωρινός Έλληνας να διαχωρίσει τις καταστάσεις μεταξύ τους, να κατανοήσει ότι τα εγκλήματα μίας ομάδας ανθρώπων δεν χαρακτηρίζουν ένα έθνος, να συνειδητοποιήσει ότι τα πολιτικά παιχνίδια γενούν μίσοι και οι απλοί πολίτες συνήθως δεν έχουν ουδεμία σχέση, τότε πραγματικά δεν βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει με τον αρχαίο Έλληνα του οποίου αρέσκεται να διατυμπανίζει ότι είναι απόγονος.
Έλληνας είσαι όταν έχεις το πνευματικό επίπεδο και την κρίση των προγόνων σου, όχι όταν απλά έτυχε να γεννηθείς στην Ελλάδα.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 25-07-07, 20:44
Το avatar του χρήστη burzum
burzum Ο χρήστης burzum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2005
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Κάτσε κατά πρώτον σ'ευχαριστώ για την ψυχανάλυση αλλά ασ'την γι'άλλη ώρα!Κατά δεύτερον αυτό που τόνισα είναι οτι δεν πρόκειται περι μειονοτικού μίσους και εκ των δύο πλευρών!Μιλάμε για ποσοστά πάνω απο το μέσο όρο.Αυτό κατα την δικιά μου αντιληπτική μου ματιά πάντα..

Τώρα όσον αφορά τις ερωτήσεις σου.

1)Ειλικρινά δεν έχω δει τέτοιες αναφορές ποτέ παρά μόνο σε κείμενα αμφιβόλου προελεύσεως.Φυσικά μπορεί να φταίει το μονόπλευρο ιστορικό μου ενδιαφέρον που δεν ξέρω για τέτοιου είδους σφαγές..Και λόγω της ''κλειστόμυαλης'' ας το πουμε θώρησης μου ξέρω πολλά για σφαγές Τούρκων σε Έλληνες..
2)Εν μέρει μπορεί σε κάποια ιστορικά γεγονότα κυρίως την Βενιζελική περίοδο και άλλα..
3)Οι διαμαρτυρίες γίνονται για δίκαιους σκοπούς..Δεν θα με οφελούσε εμένα κάτι.Μερικά ιστορικά ''λάθη'' δεν ξεπλένουν ποτάμια αίμα...Οπότε και να γνώριζα οτι τα λάθη ήταν σκόπιμα δεν θα μ'ενδιέφερε.

Παρακάλω έχω και εγώ μια ερώτηση για σένα.
Μπορείς να μου αναφέρεις μερικούς Τούρκους που σκοτώ8ηκαν απο Παρακρατικά αλλά και απο κυβερνητικά όργανα της Ελλάδος.?Εάν όχι τότε αερολογείς ..

Τελειώνοντας ειλικρινά πιστεύω οτι δεν θα μπορούσα να νοιώσω οίκτο για ένα έθνος στο οποίο οφείλετα η καθυστέρηση μας ως χώρας και για ένα έθνος στο οποίο οφείλονται πολλά απο τα νεοελλήνικά μας κόμπλεξ!

Υ.Γ(Δεν μίλησα για απογόνους Αρχαίων Ελλήνων )
__________________
AD SATANAS QUI LAETIFICAT JUVENTUTEM MEAM
PONE DIABOLUS CUSTODIAM

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη burzum : 25-07-07 στις 20:47
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 26-07-07, 10:29
Το avatar του χρήστη Solon Aimonas Eautou
Solon Aimonas Eautou Ο χρήστης Solon Aimonas Eautou δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 25-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.102
Προεπιλογή

Εντάξει φίλε μου, ίσως να σε παρεξήγησα με τη στάση μου. Ζητώ συγγνώμη αν σε προσέλαβα.
Ως προς το μίσος και από τις δύο πλευρές, ξέρω ότι συναντάτε σε μεγάλο πλήθος Ελλήνων και Τούρκων, το οποίο όμως είναι κατά πολύ μικρότερο από παλαιότερα έτη. Εκεί έγκειται η "αισιοδοξία" μου και πιστεύω ότι πλέον δεν αφορά την πλειοψηφία των δύο πληθυσμών.

Ως προς τις απαντήσεις σου τώρα, αν επιθυμείς μπορώ να σε εφοδιάσω με πηγές που κάνουν λόγο για τέτοια εγκλήματα, τα λιγότερα αμφισβητήσημα κατά την άποψη μου κείμενα (γιατί σίγουρα θα γνωρίζεις ότι για μία περίοδο όπως η Μικρασιατική Καταστροφή, οτιδήποτε και να παρουσιάσεις που να κάνει λόγο για απολίτιστες ενέργεις Τούρκων κατά Ελλήνων θα θεωρηθεί προπαγανδιστικό από τη μία πλευρά και αξιόπιστο από την άλλη, και ακριβώς το αντίθετο). Από εκεί και πέρα, όσο περισσότερο μελετάς την ιστορία, όσες περισσότερες πηγές πέφτουν στα χέρια σου, σιγά- σιγά καταλαβαίνεις τι συμβαίνει και ξεχωρίζεις τα γεγονότα από την προσωπική κρίση των συγγραφέων.
Και για τα ποτάμια "αίμα" που αναφέρεις, σαφώς και χύθηκαν.. γιατί όμως πρέπει να τα φορτώνουμε σε έναν ολόκληρο πληθυσμό ανθρώπων βάζοντας όλους σε ένα καζάνι και δίχως να λάβουμε υπόψη μας πολιτικές, χρονικές, κοινωνικές και θρησκευτικές συγκηρίες; Τι σχέση δηλαδή μπορεί να έχει ένας σημερινός 25χρονος Τούρκος, απόφοιτος πανεπιστημιακών σχολών, με τους ιμάμηδες του μεσαίωνα που ευθύνονται για χιλιάδες θανάτους χριστιανών; Αν δεν μπορούμε να ξεχωρίσουμε τα σύκα από τη σκάφη, τότε σαν έθνος έχουμε τεράστιο πρόβλημα..

Με ρωτάς: "Μπορείς να μου αναφέρεις μερικούς Τούρκους που σκοτώ8ηκαν απο Παρακρατικά αλλά και απο κυβερνητικά όργανα της Ελλάδος?". Για παρακρατικά όργανα δεν γνωρίζω, γιατί πολύ απλά δεν έτυχε να ασχοληθώ με τέτοιες πλευρές της ιστορίας. Για κυβερνητικά τώρα.. ο στρατός, η χωροφυλακή των αρχών του 20ου αιώνα, κ.λπ. δεν θεωρούνται κυβερνητικά όργανα;
Αν ναι, παραθέτω ένα κατάλογο με χωριά τουρκόφωνων πληθυσμών που καταστράφηκαν ολοσχερώς ή σε μεγάλο βαθμό το διάστημα Απρίλιος- Μάιος 1921 στην περιοχή Yalova της Μικράς Ασίας:
Reshadie
Ghajyk
Derekeui
Sultanie
Karakilise
Yortan
Kirazly
Syghyrjyk
Pashakeui
Kurdkeui
Uvez Punar
Gokche Dere
Orta Barun
Gulluk
Chalyjakeui
Και όταν μιλάμε για καταστροφές, δεν πήγανε Έλληνες στρατιώτες και πολίτες, έβγαλαν με το καλό τις οικογένειες από τα σπίτια και με δάκρυα στα μάτια έκαψαν το χωριό γιατί "έτσι έπρεπε". Οι μαρτυρίες κάνουν λόγο μέχρι και για σφαγή 60 γυναικόπαιδων σε χωριό κατά την επιχείρηση εκκαθάρισης της περιοχής από Τουρκόφωνους πληθυσμούς. Τα παραπάνω στοιχεία είναι από επίσημες αναφορές του Ερυθρού Σταυρού.

Ως προς του ευθύνεται τώρα η καθυστέρηση μας ως έθνος είναι μία μεγάλη αλλά τελείως διαφορετική συζήτηση, οπότε.. ας την κάνουμε σε κάποιο άλλο topic γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα μας.

Φιλικά,
__________________
Σόλον Αίμωνας Εαυτού

"Αυτός που το πρόσωπο του δεν αναδίνει φως, δεν θα γίνει ποτέ άστρο.."

Μέλος της Gateway Team
Γενική αρχισυνταξία www.metafysiko.gr και www.explorers.gr
Ιδρυτικό μέλος "Κοινότητας Αναζήτησης Πανεπιστημίων Θεσσαλονίκης"

Προσωπικό site: nkoumartzis.metafysiko.gr
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 26-07-07, 11:07
Ierofantis Ο χρήστης Ierofantis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2006
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλο το Forum καταρχάς.....

Φίλε Solon Aimonas Eautou γράφεις πρός τον χρήστη burzum...

Παράθεση:
Με τη φράση "Ακόμα μου φαίνεται εκτός πραγματικότητας γιατι ποτέ η ιστορία δεν γράφτηκε με ροδοπέταλα..." τι εννοείς; Παραδέχεσαι τα εγκλήματα και των δύο πλευρών εν καιρώ πολέμου; Και αν ναι, τι ακριβώς σου φαίνεται εκτός πραγματικότητας;
Κατά την ταπεινή μου άποψη, στο διάλογο μας ξεχνιέσαι και κάνεις προσωπικό διάλογο με τον εαυτό σου θεωρώντας αυτονότητα πολλά που δεν είναι, με αποτέλεσμα να χάνουν οι συνομιλητές σου (στην προκειμένη περίπτωση εγώ) τη συνοχή του συλογισμού σου.
Εδώ προφανώς ο χρήστης burzum ήθελε να σου πεί κάτι αυτονόητο. Πώς σε έναν πόλεμο είναι απόλυτα λογικό να συμβούν απο απά εγκλήματα μέχρι κτηνωδίες. Φυσικά και απο τις 2 πλευρές όμως. Δέν είπε ποτέ κανείς πώς ο Έλληνας είναι πολεμικό Αγγελούδι και δέν νομίζω να το πεί ποτέ κανείς. Αλλά εν προκειμένου μιλάμε για το βιβλίο ιστορίας της ΣΤ' Δημοτικού. Εσύ τώρα τί ζητάς; Να διδάσκονται τα παιδιά στο δημοτικό και στο γυμνάσιο απο όλες τις πλευρές την ιστορία ; Νομίζεις πώς θα τους έκανε καλό αυτό ; Η άν όχι τα ίδια τα παιδιά το ίδιο το Έθνος ; Η ιστορία μέχρι το Γυμνάσιο κυρίως διαμορφώνει μιά σφαιρική εικόνα του συνόλου της ιστορίας του Έθνους, μα παράλληλα και πάνω απο όλα οφείλει να διαμορφώνει Υπερηφάνια για το Έθνος...Οφείλει να γαλουχεί τα παιδιά με μιά ιδανική εικόνα για την πατρίδα τους..Μια εικόνα γεμάτη ιδανικά... Διότι δίχως ιδανικά ο τόσο νέος και γενικοτερα ο άνθρωπος δέν έχει διαγραμμένο και το καλυτερο δυνατό μέλλον. Με λίγα λόγια αναφερόμαστε σε ένα πολύ λεπτο ζήτημα. Είναι παιδιά...Είναι οι Αυριανοί Έλληνες και γιατί όχι εκείνοι που θα μας σώσουν σε έναν ενδεχόμενο στρατιωτικό κίνδυνο. Με τί μένος λές να πολεμήσουν αυτά τα παιδιά εάν γαλουχούνται "αντικειμενικά" ???...Συμφωνώ στο ότι η αλήθεια πρέπει να διδάσκεται εξ' ολοκλήρου...Αλλά ίσως θα έπρεπε να γίνεται στα πανεπιστήμια αυτό και με προσεκτικό τρόπο...Άλλωστε δέν νομίζω να υπάρχει νοήμον Έλληνας που να μήν έχει σκεφτεί ή καταλάβει πώς "και" οι Έλληνες σφάζανε και΄βιάζανε εν καιρώ πολέμου...Πιστεύω να έγινα αντιληπτός ώς προς αυτό...

Φίλε Solon Aimonas Eautou παρακάτω γράφεις...

Παράθεση:
Και για να συνοψίσω και εγώ.. προσωπικά, όπως και πολλοί άνθρωποι στο στενό ή ευρύτερο κύκλο μου, δεν αισθάνονται μίσος για τους πολίτες της γείτονος χώρας. Επομένως, τα περί γονιδιακού μίσους δεν μπορώ παρά να τα εκλάβω ως μεταφορικές υπερβολές και τίποτα παραπάνω.
Αν δεν μπορεί ο τωρινός Έλληνας να διαχωρίσει τις καταστάσεις μεταξύ τους, να κατανοήσει ότι τα εγκλήματα μίας ομάδας ανθρώπων δεν χαρακτηρίζουν ένα έθνος, να συνειδητοποιήσει ότι τα πολιτικά παιχνίδια γενούν μίσοι και οι απλοί πολίτες συνήθως δεν έχουν ουδεμία σχέση, τότε πραγματικά δεν βλέπω τι σχέση μπορεί να έχει με τον αρχαίο Έλληνα του οποίου αρέσκεται να διατυμπανίζει ότι είναι απόγονος.
Έλληνας είσαι όταν έχεις το πνευματικό επίπεδο και την κρίση των προγόνων σου, όχι όταν απλά έτυχε να γεννηθείς στην Ελλάδα.
Συμφωνώ ώς πρός αυτό που αναφέρεις...Δέν μισό τον Τούρκο...Είναι απαίσιο και βάρβαρο αίσθημα για να το νιώσει κανείς αυτό. Αλλά σάν Έλληνας δέν νιώθω και αγαπή και δέν θέλω και πολλά πολλά. Δέν με διαχωρίζουν μόνο τα ποτάμια αίματος φίλε μου με τους Τούρκους...Με διαχωρίζουν 400 χρόνια σκλαβιάς που η νεοτροπία των γειτόνων σάν Έλληνα με σακάτεψε πολιτισμικά και στον τρόπο σκέψης. Με διαχωρίζει η Θρησκεία τους και ο φανατισμός τους. Με διαχωρίζουν τα ήθη και τα Έθιμα τους...Με διαχωρίζει η προσπάθεια καπίλευσης τους ώς πρός τον αρχαίο πολιτισμό στην περιοχή της Σμύρνης - τον πολιτισμό της βυζαντινής περιόδου....Με διαχωρίζουν και δεκάδες άλλα...Τα οποία εν μέρη έχουν να κάνουν ακόμα και με γονίδια...Διότι σίγουρα εγώ απόγονος Σελτούκων και μογγόλων δέν είμαι...Και η επιστήμη στο ζήτημα των γονιδίων και των ορμέμφυτων το παίρνει πολύ στα σοβαρά...

Και να σε ρωτήσω και εγώ κάτι τώρα...

Τις κυβερνήσεις στην Τουρκία ποιός τις ψηφίζει και με βάση ποιά επιχειρήματα ο λαός τους ψηφίζει; Συχνά λέγεται πώς άλλο κυβερνήσεις και άλλο απλός λαός...Πώς άλλο βαθύ στρατιωτικό κράτος και στρατός και άλλο λαός...Μα ο λαός δέν στελεχώνει τον στρατό; Ο λαός δέν ψηφίζει κυβερνήσεις και πολιτικές ; Ο λαός δέν δίνει αυτήν την στιγμή την συγκατάθεση του για να χτυπήσουν οι τούρκοι το "κουρδικό" μέρος της χώρας και το βόρειο Ιράκ; Ο ίδιος ο τουρκικός λαός δέν θεωρεί το πατριαρχείο Κωνσταντινουπόλεως και τον Όρθόδοξο πατριάρχη ώς κάτι το ξένο , επικίνδυνο και ώς μίασμα για την τουρκική επικράτεια που πρέπει να ξεριζωθεί; Πιστεύεις δηλαδή πώς ο τουρκικός λαός δέν έχει επιλέξει αυτήν την πολιτική που ασκεί το Τουρκικό κράτος ; Μήπως αυταπατάσσαι; Ας πάμε σε Ελληνικό επίπεδο τώρα...Ο Ελληνικός λαός δέν ψηφίζει συνεχώς τα ίδια κόμματα και τις πολιτικές τους ; Ο Έλληνας δέν είναι πλέον εκείνο το δειλό ανθρωπάριο που για να μήν συμβεί καμία "κρίση" με τους "γείτονες" (πόλεμος) ψηφίζει τα ίδια κόμματα και μέσω αυτών δίνει γή και ύδωρ σε όποιους επίδοξους κατακτητές σε όλους τους τομείς ; Ο Έλληνικός λαός δέν στελεχώνει σε όλα τα επίπεδα τον ανίκανο επιχειρησιακά Ελληνικό στρατό και αστυνομία ; Ο Ελληνικός λαός δέν έχει αλησβερίση με τους πολιτικούς για να βολευτεί σε καμιά θεσούσα στο "δημόσιο";




Ο λαός έχει πολύ μεγαλύτερες ευθύνες απο ότι φαντάζεσαι φίλε μου.........

Δυστυχώς....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.