Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-10-10, 16:37
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Kerezoon αναφέρεις.......

<<Kαταρχας εμεις ως ομαδα αντιπροσωπεύουμε (αν θα μπορουσε να ειπωθει
ετσι) τους θεοσοφιστες στον ελλαδικο χωρο. Εδρα μας ειναι το Λονδινο, αλλα
προσωπικα εγω διαμενω στη χωρα μας.>>

Απο πότε οι οπαδοί του Εωσφόρου αντιπροσωπεύονται απο Εωσφοριστές ??

Η Θεοσοφική Εταιρεία εν Ελλάδι, Βουκουρεστίου 25 τι αντιπροσωπέυει ????

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-10-10, 16:45
Το avatar του χρήστη Kerezoon
Kerezoon Ο χρήστης Kerezoon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Νομιζω οτι ειναι πασιφανες σε ολον τον κοσμο οτι η οποιαδηποτε Θεοσοφικη Εταιρεία αντιπροσωπευει τον Εωσφορο. Σε ενημερωνω οτι το εργο τους ειναι ηδη αρκετα προχωρημενο και οτι συντομα θα εχει κατακλυσει την σκεψη ολων μας, καθως ολοι οι θεοσοφιστες γνωριζουν πως η στιγμη της μεγαλης Διακηρυξης εφτασε.
Το στοιχημα της ανθρωποτητας ειναι το αν θα καταφερει να υπερβει τις προκαταληψεις και να αποδεκτει το νεο θρησκευτικο πνευμα που αρμοζει στην εποχη του Υδροχόου.
Το Μανιφεστο που ετοιμαζεται "Επανασταση του Αυγερινου", το οποιο διαφημιζεται ηδη στο Διαδικτυο (http://morningstar-astreas.blogspot.com) θα εχει ελπιζουμε πολλα να καταθεσει επ' αυτου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kerezoon : 27-10-10 στις 16:46
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-10-10, 17:06
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Πάλι εδώ.....

Φίλε Kerezoon πότε συγκεκριμένα έγινε αυτό και απο ποιά ομάδα
Θεοσοφιστών εδω στην Ελλάδα ????????

Εκτός και εάν είναι από καποιο παρακλάδι των Θεοσοφιστών....

Ανέφερα συγκεκριμένα οδό και αριθμό της Θεοσοφικής Εταιρεία στην
Ελλάδα.

Αυτήν την Θεοσοφική Εταιρεία αντιπροσωπέύεται ???????

ΕΠΙΣΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ
Θεοσοφικό ΚίνημαΧαρ.Τρικούπη 60
Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 27-10-10 στις 17:39
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-10-10, 17:46
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Για ποιο λόγο όλα αυτά τα κείμενα που μιλάνε για Εωσφόρους και Διάβολους, να κάνουν λόγο για υπερκόσμιες δυνάμεις και να μην μιλάνε για τον άνθρωπο αυτό καθαυτό;

Για ποιο λόγο ο Διάβολος να μην είναι αυτό ακριβώς που λέει η λέξη; Να μην είναι η τάση ου εαυτού μας για να μας "διαβάλλει", δεδομένου ότι η λέξη αμαρτία ΣΗΜΑΙΝΕΙ (ετυμολογικά) ξεστράτισμα (και άρα ποιο το ξεστράτισμα του ανθρώπου που επιτελεί, αναγκαία και εντελώς φυσικά, τον ρόλο του αυθεντικού δολοφόνου, του αυθεντικού θύματος αλλά και του αυθεντικού ειρηνιστή και ό,τι άλλο ; ) ;

Για ποιο λόγο όλα αυτά τα ωραία και πολύ χολυγουντιανά για μάχες θεών και διαβόλων... για διεκδικήσεις θρόνων, για στρατιώτες που ακολουθούν τον αρχηγό τους κτλ κτλ κτλ... να μην αναφέρονται στο δυναμικό σύστημα που αναπτύσσουν οι άνθρωποι μεταξύ τους και αναλόγως την Φύση (=χλωρίδα, πανίδα, κλιματολογικές συνθήκες) αλλά και την εκάστοτε κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική κατάσταση;

Για ποιο λόγο να υπάρχει κάποιος δημιουργός στον οποίο θα σκύψουμε το κεφάλι και να μην είμαστε όλοι και όλα ίσα και μέρος της Φύσης;

Απλή τροφή για σκέψη... για όσους τους αρέσουν τόσο πολύ οι ταινίες του Hollywood, που νομίζουν ότι τα πάντα είναι στο ίδιο μοτίβο...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-10-10, 17:46
Το avatar του χρήστη Kerezoon
Kerezoon Ο χρήστης Kerezoon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποιο λόγο όλα αυτά τα κείμενα που μιλάνε για Εωσφόρους και Διάβολους, να κάνουν λόγο για υπερκόσμιες δυνάμεις και να μην μιλάνε για τον άνθρωπο αυτό καθαυτό;

Για ποιο λόγο ο Διάβολος να μην είναι αυτό ακριβώς που λέει η λέξη; Να μην είναι η τάση ου εαυτού μας για να μας "διαβάλλει", δεδομένου ότι η λέξη αμαρτία ΣΗΜΑΙΝΕΙ (ετυμολογικά) ξεστράτισμα (και άρα ποιο το ξεστράτισμα του ανθρώπου που επιτελεί, αναγκαία και εντελώς φυσικά, τον ρόλο του αυθεντικού δολοφόνου, του αυθεντικού θύματος αλλά και του αυθεντικού ειρηνιστή και ό,τι άλλο ; ) ;

Για ποιο λόγο όλα αυτά τα ωραία και πολύ χολυγουντιανά για μάχες θεών και διαβόλων... για διεκδικήσεις θρόνων, για στρατιώτες που ακολουθούν τον αρχηγό τους κτλ κτλ κτλ... να μην αναφέρονται στο δυναμικό σύστημα που αναπτύσσουν οι άνθρωποι μεταξύ τους και αναλόγως την Φύση (=χλωρίδα, πανίδα, κλιματολογικές συνθήκες) αλλά και την εκάστοτε κοινωνική, οικονομική και πολιτιστική κατάσταση;

Για ποιο λόγο να υπάρχει κάποιος δημιουργός στον οποίο θα σκύψουμε το κεφάλι και να μην είμαστε όλοι και όλα ίσα και μέρος της Φύσης;

Απλή τροφή για σκέψη... για όσους τους αρέσουν τόσο πολύ οι ταινίες του Hollywood, που νομίζουν ότι τα πάντα είναι στο ίδιο μοτίβο...
H Eωσφορικη Λατρεια ειναι μια περιπλοκη υποθεση, απαιτει αλμα συνειδησης για να την κατανοησει κανεις. Η στροφη ενος ατομου προς τον Εωσφορο δεν επαληθευει τα αποκαλυψιακα σεναρια και τη δυιστικη κοσμολογια αλλα αντιθετως την υπερβαινει ειρωνικα επειδη ακριβως τουτη η στροφη ειναι στροφη που μεταστοιχειωνει τις αξιες. Το να ενστερνιστεις τον Εωσφορο ως αρχη της ενωσης μεταξυ Καλου-Κακου (οπως ειναι ο Σιβα στην Ινδια, οπως ηταν ο Διας στην Ελλαδα) δεν επαληθευει καποια χολυγουντιανα (αποκαλυψιακα στην ουσια) σεναρια μιας ανθρωποτητας που στρεφεται στο Κακο και εντουτοις εγκαλει το δικομανες πνευμα του Θεου. Απεναντιας, ειναι μια ειρωνικη ανταποκριση στις προφητειες που τις ακυρωνει ενω ταυτοχρονα τις καθιστά μερικως εγκυρες (εφοσον το θεοπλαστικο ειδωλο ειναι παρμενο απο αυτες- ο Εωσφορος). Αλλα με την μετουσιωση του Εωσφορου απο την ιιουδαιοχριστιανικη του ερμηνεια σε μια αλλη που ταιριαζει περισσοτερο την αρχαιοελληνικη (την αποκατασταση του Εωσφορου) εκεινο που διατελουμε ειναι ενα αλμα συνειδησης καθως απεμπολουμε τον εαυτο μας απο τις προκαθορισμενες αξιακες πολωσεις.

Οσον αφορα για τους αντιπροσωπους Θεοσοφιστες δεν ειναι ολοι επισημα εγνωσμενοι. Υπαρχει και ενας αλλο κλαδος ακομη πιο αντιπροσωπευτικος του Εωσφορου κι αυτος ειναι η Brotherhood of Peacock Angel, η οποια λειτουργει παγκοσμιως μυστικα και εντος συντομου προκειται να ανελθει στο προσκηνιο μεσω του Μεγαλου Διδασκαλου (ο οποιος εχει ηδη ξεκινησει στις ΗΠΑ τις δημοσιες του εμφανισεις). Η ωρα ηρθε για μια μεγαλη αυτοβουλη αλλαγη!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-10-10, 18:02
Το avatar του χρήστη Raziel!*
Raziel!* Ο χρήστης Raziel!* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Εεε οντως ολα αυτα τα κειμενα για Διαβολους μπορει να αναφερονται σε τασεις του ιδιου του ανθρωπου απλα καποιοι τα εκαναν παραμυθακια, κειμενακια με σκοπο να διαστρευλοσουν καποια πραγματα ΟΠΩΣ ΤΗΝ ΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΓΙΑ ΜΑΘΗΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΣ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΩΣ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ(η ιστορια με το μηλο και τη Ευα που την παρεσηρε ο διαβολος λεγοντας οτι αμα το φανε θα αποκτησουν γνωση και θα ξεπερασουν τον θεο, κατι τετοια μας ελεγε εμας ο θεολογος μας στο σχολειο)ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΟ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΩΤΕΡΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΥΒΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΘΕΟ
__________________
I wish I had the power to escape from this thing people call reality

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Raziel!* : 30-10-10 στις 18:04
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 30-10-10, 18:09
Το avatar του χρήστη ΙΝΤΙΓΚΟ
ΙΝΤΙΓΚΟ Ο χρήστης ΙΝΤΙΓΚΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Αθήνα
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Knight_Of_Creation Εμφάνιση μηνυμάτων

Απόκρυφο Ευαγγέλιο Βαρθολομαίου :

Και όταν ήλθα από τα πέρατα του Κόσμου, ο Μιχαήλ μου είπε , « Προσκύνησε την εικόνα του Θεού, την οποία έπλασε καθ ‘ ομοίωση Του». Εγώ όμως είπα , « Εγώ είμαι Πυρ εκ του Πυρός, ήμουν ο πρώτος Άγγελος που δημιουργήθηκε. Θα προσκυνήσω λοιπόν εγώ τον πηλό και την ύλη ; Ο Μιχαήλ μου είπε , «Προσκύνησε, αλλιώς θα οργιστεί μαζί σου ο Θεός». Και εγώ απάντησα, « Ο Θεός Δε θα οργιστεί μαζί μου....."

" Ο Θεός Δε θα οργιστεί μαζί μου....."


Πως και γιατί δεν το γνωρίζουμε αλλά από πού κι ως που βγήκε το συμπέρασμα πως ο Εωσφόρος θέλησε να γίνει πραξικοπηματίας ; Αν ηταν έτσι πιστεύετε πως με τόση αφέλεια θα έλεγε στον Μιχαήλ πως δεν θα “θυμώσει” ο Θεός μαζί Του ;
Μια μικρή σημείωση θα κάνω με δική μου άποψη.

"Ο Θεος Δε.." εδώ δεν σημαίνει "Ο Θεός ΔΕΝ..."

αλλά σημαίνει "Ο Θεός Δε( από την άλλη)..."

"Ο Θεός από την άλλη, θα οργιστεί μαζί μου..."

Εδώ το " Δε" βασικά δεν είναι το γνωστό "Δεν" που δηλώνει άρνηση.

Αληθώς σας λέγω , δεν θέλει παρέλθει η γενεά αύτη εωσού γείνωσει πάντα τάυτα .

Ο ουρανός και η γη θέλουσι παρέλθει οι δε λόγοι μου δεν θέλουσι παρέλθει.


Άλλη σημασία το δεν και άλλη το δε.

Nuvola apps bookcase.png Ετυμολογία

δε < δεν < αρχαία ελληνική οὐδέν

Μόριο

δε


* δεν

[] Nuvola filesystems services.svg Σημειώσεις

Το τελικό ν της λέξης "δεν" όπως και των άρθρων τον, την κ.λπ. αποβάλλεται πριν από εξακολουθητικό σύμφωνο

δε θέλω, δε σε βρίζω, αλλά δεν πιστεύω, δεν αγαπώ


[] Nuvola apps bookcase.png Ετυμολογία

δε < αρχαία ελληνική δέ

Σύνδεσμος

δε


1. # (λόγιος) χρησιμοποιείται για να δηλώσει αντίθεση προς κάτι που αναφέρθηκε προηγουμένως, συχνά σε συνδυασμό με το σύνδεσμο μεν, ή ως μεταβατικός ή για να δοθεί έμφαση

από τα δύο αδέλφια ο μεν Γιώργος είναι κοινωνικός, ο δε Γιάννης μοναχικός
Όλα αυτά τα παιδιά είναι καταπληκτικοί ποδοσφαιριστές. Ο δε Νίκος είναι πολύ καλός και στο στίβο.



2. (με άρθρο, ως ουσιαστικό)

οι μεν έπαιζαν χαρτιά, οι δε κουτσομπόλευαν στο σαλόνι

http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B4%CE%B5

Θα διαβάσω όλων τις δημοσιεύσεις κάποια στιγμή και αν έχω άποψη θα γράψω σχετικά. Μέχρι στιγμή σε αυτό που σας έγραψα στάθηκα διότι πολύ απλά δεν πρόλαβα να διαβάσω.

Μπορεί και να κάνω λάθος...;;;

Άρα είπε και έδειξε ότι γνώριζε ότι ο Θεός από την άλλη, θα οργιστει μαζί του...
__________________
Όταν έδειχνα σε κάποιους τα αστέρια, εκείνοι κοιτούσαν το δάχτυλό μου.

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
http://nebesnyel1.getforum.org/srt-t1160.html
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 30-10-10, 21:17
Το avatar του χρήστη Raziel!*
Raziel!* Ο χρήστης Raziel!* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Ναι σωστη παρατηρηση φιλη ΙΝΤΙΓΚΟ ομως αναρωτιεμαι, αν οντως εχεις δικιο,και εκεινος γνωριζε οτι ο Θεος θα οργιστει μαζι του και η πραξη του θα ειχε τις αναλογες συνεπιες γιατι εκανε οτι εκανε,τελειως ανοητος ηταν η μηπως ηξερε και κατι αλλο κατι που δεν εκανε την τιμη να μας αποκαληψει.Διοτι ηταν που ηταν τλμηρο εκ μερους του να εναντιωθει στον θεο αλλα απο την στιγμη που ηξερε οτι θα παθει οτι επαθε απο που πηγαζε ολη αυτη αυτοπεποιθηση,τομλη και σιγουρια?Αναρωτιεμαι.....

Αληθεια Karezoon πως γνωριζεις για την Brotherhood of Peacock Angel εφοσον η δραση της ειναι μυστικη?Και απο που πηγαζει η σιγουρια οτι αυτος ειναι ο Μεγαλος Διδασκαλος και οχι κανενας δηθεν,πως ξερεις οτι ολα αυτα ειναι αληθεια?Και γιατι παρακαλω στην Αμερικη,δυσκολα εμπιστευτεται κανεις οτι προερχεται απο την Αμερικη διοτι ερχονται αποψεις και αποψεις ,αιρεσεις και αιρεσεις και γενικως διαφορα τα οποια ουτε τα πιο ποιητηκα ειναι ουτε και τα πιο σωστα και ηθικα.
__________________
I wish I had the power to escape from this thing people call reality

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 30-10-10 στις 21:44
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 30-10-10, 21:48
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raziel!* Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι σωστη παρατηρηση φιλη ΙΝΤΙΓΚΟ ομως αναρωτιεμαι, αν οντως εχεις δικιο,και εκεινος γνωριζε οτι ο Θεος θα οργιστει μαζι του και η πραξη του θα ειχε τις αναλογες συνεπιες γιατι εκανε οτι εκανε,τελειως ανοητος ηταν η μηπως ηξερε και κατι αλλο κατι που δεν εκανε την τιμη να μας αποκαληψει.Διοτι ηταν που ηταν τλμηρο εκ μερους του να εναντιωθει στον θεο αλλα απο την στιγμη που ηξερε οτι θα παθει οτι επαθε απο που πηγαζε ολη αυτη αυτοπεποιθηση,τομλη και σιγουρια?Αναρωτιεμαι......
Κι εγώ όμως με τη σειρά μου αναρωτιέμαι το πως είσαι τόσο σίγουρη ότι ο Θεός "οργίζεται"...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raziel!* Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθεια Karezoon πως γνωριζεις για την Brotherhood of Peacock Angel εφοσον η δραση της ειναι μυστικη?Και απο που πηγαζει η σιγουρια οτι αυτος ειναι ο Μεγαλος Διδασκαλος και οχι κανενας δηθεν,πως ξερεις οτι ολα αυτα ειναι αληθεια?Και γιατι παρακαλω στην Αμερικη,δυσκολα εμπιστευτεται κανεις οτι προερχεται απο την Αμερικη διοτι ερχονται αποψεις και αποψεις ,αιρεσεις και αιρεσεις και γενικως διαφορα τα οποια ουτε τα πιο ποιητηκα ειναι ουτε και τα πιο σωστα και ηθικα.
Υπάρχουν πολλές μυστικές εταιρείες και τάγματα που θεωρείται πως δρουν μυστικά αλλά άυτό δεν ακυρώνει την πληροφορία περί ύπαρξής των καθαυτή. Επίσης, θεωρώ ισοπεδωτική την άποψή σου περί Αμερικής (κάτι που δεν μπορεί να αναπτυχθεί εδώ γιατί είναι άσχετο με το θέμα).
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-10-10, 22:03
Το avatar του χρήστη Raziel!*
Raziel!* Ο χρήστης Raziel!* δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-10-2010
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή

Trithemius αμα διαβαζες την προηγουμενη δημοσιευση θα εβλεπες οτι και εγω την ιδια απορια ειχα περι οργης και θεου και μαλιστα εγραψα <<δεν ηξερα οτι ο παναγαθος ξερει και να οργιζεται>>απλα αυτη τη φορα το πηρα με την ιδεα οτι αντε ο θεος ΙΣΩΣ και να οργιζεται.
Επισης δεν ειπα οτι δεν υπαρχουν οργανωσεις που δρουν μυστικα φυσικα και υπαρχουν απλα ρωτησα το τι ηξερε για αυτην την οργανωση πως το εμαθε και απο που, ισως εγω να μην εκφραστηκα σωστα εκει και εγινε αυτη η παρεξηγηση.
Δεν ειπα επισης οτι αυτο που λεει ειναι σιγουρα ψεμα απλα πολλα πραγματα ερχονται απο την Αμερικη και θαρρω οτι πρεπει να κραταμε μια επιφυλακη ετσι δεν ειναι?Φιλικα παντα
__________________
I wish I had the power to escape from this thing people call reality
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.