Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικότητες της αναζήτησης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-10, 14:05
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή ΣΧΟΛΙΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΦΡΑΣΕΩΝ

Οι άνθρωποι επαναλαμβάνουν διάφορες φράσεις, μνημονεύονται π.χ φιλόσοφοι για τις φράσεις που είπαν. Τις χαρακτηρίζουμε μεγαλειώδεις, εμπνευσμένες…Προτείνω να σχολιάσουμε κάποιες.

1. E.M. Forster: «Αν έπρεπε να επιλέξω, ανάμεσα στο να προδώσω την χώρα και και να προδώσω τον φίλο μου ελπίζω ότι θα τολμούσα να προδώσω τη χώρα μου».
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-10, 14:16
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Ίσως γιατί στο ανθρώπινο υποσυνείδητο η φιλία είναι κάτι πανάρχαιο και σταθερό, ενώ η δομή ενός οργανωμένου κράτους έχει περάσει από δεκάδες μεταβολές μέχρι να εδραιωθεί σε αυτό που γνωρίζουμε σήμερα (Χαρακτηριστικά παραδείγματα: οι νομαδικές μεταναστευτικές φυλές, οι πόλεις κράτη, οι αχανείς πολυπολιτισμικές αυτοκρατορίες, τα φέουδα κ.ο.κ).
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-09-10, 14:58
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Thumbs up

Πολύ ενδιαφέρον νήμα!!!

Παράθεση:
E.M. Forster: «Αν έπρεπε να επιλέξω, ανάμεσα στο να προδώσω την χώρα και και να προδώσω τον φίλο μου ελπίζω ότι θα τολμούσα να προδώσω τη χώρα μου».
Η εξήγηση του beetlejuice νομίζω πως στηρίζεται στην λογική και όχι στο συναίσθημα. Με έναν φίλο υπάρχει ένας συναισθηματικός δεσμός πιο ισχυρός και μια στενή επαφή!Απο εκεί και πέρω νομίζω πως η αγάπη είναι πιο ισχυρή από τον πατριωτισμό-τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα.

Βέβαια στην φράση βλέπω αμφιβολία ''ελπίζω οτι θα τολμούσα'' δηλαδή υπάρχει μεγάλη απόσταση από το τι θέλει και το τι θα έκανε και το γνωρίζει.Ίσως υπάρχει και το αίσθημα του φόβου για τη στιγμή της απόφασης και εδώ έρχομαι και παραθέτω μια άλλη φράση

2. Bob Marley:''My fear is my only courage''
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-09-10, 18:54
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Με αφορμή τη φράση, και αλλάζοντας μία λέξη, θέλω να κάνω κάποια σχόλια σε διάφορα επίπεδα.

Α. Αν έπρεπε να επιλέξω ανάμεσα στο να σώσω τον φίλο μου ή την πατρίδα μου, θα επέλεγα την πατρίδα μου, επειδή αν σωθεί η πατρίδα σώζονται όλοι, άρα και ο φίλος μου.

Β. Λέγοντας πατρίδα εννοούμε ένα μεγάλο σύνολο ανθρώπων. Έχουμε λοιπόν την περίπτωση από την μία έναν άνθρωπο που θέλουμε να σωθεί, και από την άλλη έναν μεγάλο αριθμό ανθρώπων. Λογικά, ή συνειδησιακά θα πρέπει να επιλέξουμε να σωθούν οι περισσότεροι.

Γ. Υπάρχει περίπτωση που να δικαιολογείται η σωτηρία του ενός αντί των πολλών;
Έστω ότι αυτός ο άνθρωπος που θέλουμε να σώσουμε είναι ένας γιατρός ο οποίος έχει βρει ας πούμε, μία μέθοδο, ή ένα φάρμακο, που θα θεράπευε μία σοβαρή αρρώστια της ανθρωπότητας. Λογικά, θα πρέπει να επιλέξουμε τον άνθρωπο, επειδή η ανθρωπότητα είναι πιο πάνω από την πατρίδα.

Δ. Αν αντί για τον φίλο ήταν ο εαυτός μου; Ο άνθρωπος έχει δικαίωμα στην επιβίωση αλλά φαίνεται αισχρά εγωιστικό να επιλέξει να σωθεί ο ίδιος και να χαθούν άλλοι. Όμως αν ο άνθρωπος αυτός είναι ο γιατρός που ανάφερα παραπάνω, θα ήθελα να έχει το κουράγιο να το κάνει. Γι’ αυτό το λόγο, αν ο Σωκράτης πίστευε σε αυτό που έκανε, καταλάβαινε ότι το να ξυπνάει τους ανθρώπους είχε αξία, θα έπρεπε να δεχτεί να φυγαδευτεί.

Ε. Θα κάνω ένα τελευταίο σχόλιο, που ίσως είναι σοκαριστικό. Η συγκεκριμένη φράση του Forster: είναι προς αποφυγή ή μεγαλειώδης; Φαίνεται τουλάχιστον, αποδεκτή. Όμως κατανοώντας τα παραπάνω, κατανοώντας ότι σημασία έχει η αξία, η ποιότητα και όχι η ποσότητα, ο άνθρωπος μπορεί να επιλέξει την σωτηρία του ενός ή των λίγων άξιων, καλών…Γιατί να μην κάνει το ίδιο και ο Θεός;
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-09-10, 23:20
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Θα επέλεγα να σώσω την πατρίδα μου και όχι το φίλο μου, αλλά θα επέλεγα να σώσω τα παιδιά μου και όχι την πατρίδα μου.
Ποιος άνθρωπος μπορεί να μετρήσει και πώς την αξιοσύνη και την ποιότητα των άλλων ανθρώπων, αποφασίζοντας για την τύχη τους; Με κάτι τέτοιες θεωρίες περί "ποιότητας και ποσότητας", οι Ναζί δολοφόνησαν εκατομμύρια συνανθρώπων μας και συμπατριωτών μας.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-10, 11:37
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΙΑΝΕΙΡΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα επέλεγα να σώσω την πατρίδα μου και όχι το φίλο μου, αλλά θα επέλεγα να σώσω τα παιδιά μου και όχι την πατρίδα μου.
Ποιος άνθρωπος μπορεί να μετρήσει και πώς την αξιοσύνη και την ποιότητα των άλλων ανθρώπων, αποφασίζοντας για την τύχη τους; Με κάτι τέτοιες θεωρίες περί "ποιότητας και ποσότητας", οι Ναζί δολοφόνησαν εκατομμύρια συνανθρώπων μας και συμπατριωτών μας.
Σε τι διαφέρουν τα παιδιά σου από τα παιδιά των άλλων; Μόνο η αγάπη σου για αυτά σε κάνει να βλέπεις διαφορά. Μιλάς συναισθηματικά όμως η ποιότητα και η ποσότητα έχει λογική. Θα σου πω δύο παραδείγματα και θα δεις την λογική με τον συναισθηματικό σου τρόπο. Αν είχες δύο παιδιά στο σπίτι σου και τέσσερα διάσπαρτα στην πατρίδα σου, και δεν είχες επαφή με αυτά, πόσο εύκολα θα αποφάσιζες να σώσεις τα παιδιά του σπιτιού σου, και όχι τα διάσπαρτα παιδιά της πατρίδας σου; Αν είχες ένα παιδί με διανοητικά προβλήματα και ένα παιδί χωρίς προβλήματα ποιο θα έσωζες;

Ο παιδεραστής, ο καμικάζι, είναι άνθρωπος; Βλέπουμε ότι έχει σχήμα ανθρώπου, δικαιούται όμως να λέγεται άνθρωπος; Για να λέγεται κάποιος άνθρωπος δεν θα πρέπει να έχει κάποια βασικά, όπως να είναι ευγενικός και καλός με τους άλλους; Με ποια λογική όλοι να λέγονται άνθρωποι;

Θα έπρεπε να υπάρχουν μόνο αυτοί που δικαιούνται να λέγονται άνθρωποι. Αυτό είναι μία ιδέα, και είναι σωστή ιδέα. Οι Ναζί αυτή την ιδέα την κατάλαβαν λάθος. Μπέρδεψαν στο που τοποθέτησαν την καθαρότητα, την τοποθέτησαν στο αίμα, ενώ έπρεπε να την αναζητήσουν στην ψυχή. Καθαρότητα ψυχής είναι το ζητούμενο. Και οι κομμουνιστές είχαν μία ιδέα, ότι όλοι οι άνθρωποι πρέπει να απολαμβάνουν τα ίδια υλικά και μη αγαθά, και αυτή η ιδέα ήταν σωστή. Πόσα εκατομμύρια ήταν τα θύματα του κομμουνισμού σε όλο τον κόσμο;

Οι άνθρωποι καταλαβαίνουν μία αλήθεια και νομίζουν ότι κατάλαβαν όλες τις αλήθειες, εμπνέονται και βιάζονται τόσο πολύ από αυτή να την πραγματοποιήσουν, και προκειμένου να είναι καλά η ανθρωπότητα αύριο, δεν τους πειράζει αν σκοτωθεί η μισή ανθρωπότητα σήμερα. Δεν έχουν άξονα λογικής.
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-10, 13:31
ΙΑΝΕΙΡΑ Ο χρήστης ΙΑΝΕΙΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 628
Προεπιλογή

Τα όσα αναφέρω περί επιλογής μεταξύ πατρίδας και παιδιών, βασίζονται σε μια υποθετική προσέγγιση, αφού δεν έχω βρεθεί στη θέση αυτή, ώστε να γνωρίζω εάν επικρατήσει το συναίσθημα ή η λογική.
Ποιοι και πώς είναι σε θέση να αξιολογήσουν την ποιότητα των άλλων ανθρώπων; Πόσο αντικειμενική μπορεί να είναι μια τέτοια "μέτρηση";
Εάν ένας παιδεραστής ήταν ένας λαμπρός επιστήμονας που θα εφεύρε ένα φάρμακο για το καλός της ανθρωπότητας, θα τον αφήναμε να ζήσει; Ποιος μπορεί να "ζυγίσει" τι αξίζει περισσότερο; Η ίαση χιλιάδων ανθρώπων από μια ασθένεια ή η ψυχική υγεία δεκάδων παιδιών που θα είχαν υποστεί το βιασμό;
Ο άνθρωπος βρίσκεται σε μια συνεχή διαδικασία εξέλιξης ή καλύτερα εσωτερικής αλλαγής. Γιατί, λοιπόν, να εξοντώσουμε έναν παιδεραστή σήμερα, όταν αύριο αυτός μπορεί να μετανοήσει και να εξελιχθεί σε μια φωτισμένη ψυχή που θα εργαστεί για το καλό της κοινωνίας;
Μπορεί ο καλός, ηθικός, ικανός άνθρωπος να εξοντώσει τους κακούς, ανίκανους και επιζήμιους συνανθρώπους του; Μήπως έτσι αυτοαναιρεί την καλοσύνη της φύσης του, αφού μια τέτοια πράξη στερείται ανθρωπιάς;
Εάν εγώ είχα μεγαλώσει σε μια οικογένια κλεφτών και δολοφόνων, δεν είχα πάει σχολείο και είχα μάθει ότι πρέπει να κλέβω και να σκοτώνω για να επιβιώνω, ενώ εσύ είχες γεννηθεί σε μια μέση οικογένεια που σε είχε καθοδηγήσει σωστά, είχες λάβει μόρφωση και ήσουν ένας καλός και άνθρωπος, με ποια λογική θα έπρεπε να επιζήσεις εσύ και όχι εγώ, αφού δεν είχαμε τις ίδιες ευκαιρίες να εξελιχθούμε σε χρήσιμα για την κοινωνία άτομα; Αυτομάτως μια τέτοια λογική στερείται δικαιοσύνης. Άρα η "λογική" της επιβίωσης του πιο καλού, του πιο ικανού, του πιο χρήσιμου, του πιο ενάρετου, στερείται όχι μόνο ανθρωπιάς, αλλά και δικαιοσύνης.
__________________
ΙΑΝΕΙΡΑ
...........................
Κάποιος πρέπει να έχει το χάος μέσα του για να γίνει φλεγόμενο αστέρι.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΙΑΝΕΙΡΑ : 19-09-10 στις 13:37
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-10, 22:38
Το avatar του χρήστη Ενώχ
Ενώχ Ο χρήστης Ενώχ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Μηνύματα: 454
Προεπιλογή

Επόμενη γνωστή φράση.. γιατί αυτή δεν την ήξερα!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-10, 00:40
Το avatar του χρήστη friedman
friedman Ο χρήστης friedman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Ρόδος
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ενώχ Εμφάνιση μηνυμάτων
Επόμενη γνωστή φράση.. γιατί αυτή δεν την ήξερα!


Παράθεση:
2. Bob Marley:''My fear is my only courage''
Ιδιαίτερη φράση κατά την άποψή μου!!Οι φόβοι μας σίγουρα δεν μας δίνουν κουράγιο αλλά μας ωθούν στο να τους ξεπεράσουμε, να γίνουμε δυνατότεροι και καλύτεροι... Βέβαια αυτό δεν σημβαίνει πάντα αλλά το οτι προσπαθούμε μετράει!!
__________________
Μη λέτε, 'Ανακάλυψα την αλήθεια', αλλά καλύτερα, 'Μιαν αλήθεια ανακάλυψα'. Μη λέτε, 'Ανακάλυψα το μονοπάτι της ψυχής'. Πείτε καλύτερα, 'Αντάμωσα την ψυχή να βαδίζει στο μονοπάτι μου'. Khalil Gibran
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-10, 11:57
ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ Ο χρήστης ΚΛΕΙΔΟΚΡΑΤΩΡ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2008
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

ΙΑΝΕΙΡΑ

Ποιοι και πώς είναι σε θέση να αξιολογήσουν την ποιότητα των άλλων ανθρώπων; Πόσο αντικειμενική μπορεί να είναι μια τέτοια "μέτρηση";

Με τον ίδιο τρόπο που ο καθηγητής μπορεί να αξιολογήσει τον μαθητή του δημοτικού και του γυμνασίου. Γνωρίζει περισσότερα, είναι καλύτερος.

Εάν ένας παιδεραστής ήταν ένας λαμπρός επιστήμονας που θα εφεύρε ένα φάρμακο για το καλός της ανθρωπότητας, θα τον αφήναμε να ζήσει; Ποιος μπορεί να "ζυγίσει" τι αξίζει περισσότερο; Η ίαση χιλιάδων ανθρώπων από μια ασθένεια ή η ψυχική υγεία δεκάδων παιδιών που θα είχαν υποστεί το βιασμό;

Ναι, θα τον αφήναμε να ζήσει, επειδή η ανθρωπότητα είναι πιο πάνω από τις μερικές δεκάδες παιδιών.

Ο άνθρωπος βρίσκεται σε μια συνεχή διαδικασία εξέλιξης ή καλύτερα εσωτερικής αλλαγής. Γιατί, λοιπόν, να εξοντώσουμε έναν παιδεραστή σήμερα, όταν αύριο αυτός μπορεί να μετανοήσει και να εξελιχθεί σε μια φωτισμένη ψυχή που θα εργαστεί για το καλό της κοινωνίας;
Μπορεί ο καλός, ηθικός, ικανός άνθρωπος να εξοντώσει τους κακούς, ανίκανους και επιζήμιους συνανθρώπους του; Μήπως έτσι αυτοαναιρεί την καλοσύνη της φύσης του, αφού μια τέτοια πράξη στερείται ανθρωπιάς;

Δεν εξοντώνουμε κανέναν, υποθετικά μιλάμε, η ουσία είναι ποιος έχει δικαίωμα να λέγεται άνθρωπος, ποιος είναι άνθρωπος. Αυτός που θα καταφέρει να γίνει άνθρωπος έχει δικαίωμα ή καθήκον, αν χρειαστεί, να ξεκαθαρίζει τα άχυρα από το σιτάρι.

Εάν εγώ είχα μεγαλώσει σε μια οικογένια κλεφτών και δολοφόνων, δεν είχα πάει σχολείο και είχα μάθει ότι πρέπει να κλέβω και να σκοτώνω για να επιβιώνω, ενώ εσύ είχες γεννηθεί σε μια μέση οικογένεια που σε είχε καθοδηγήσει σωστά, είχες λάβει μόρφωση και ήσουν ένας καλός και άνθρωπος, με ποια λογική θα έπρεπε να επιζήσεις εσύ και όχι εγώ, αφού δεν είχαμε τις ίδιες ευκαιρίες να εξελιχθούμε σε χρήσιμα για την κοινωνία άτομα.

Τα παιδιά των πλουσίων ζουν ανετότερα, δεν σημαίνει ότι είναι καλύτερα, ή ευτυχέστερα. Και ο πλούσιος μπορεί να σκοτωθεί από μία πέτρα και ο φτωχός το ίδιο. Το περιβάλλον είναι το ίδιο εχθρικό για όλους, και όλοι έχουν την ίδια δυνατότητα λογικής για να το αντιμετωπίσουν.

Αυτομάτως μια τέτοια λογική στερείται δικαιοσύνης. Άρα η "λογική" της επιβίωσης του πιο καλού, του πιο ικανού, του πιο χρήσιμου, του πιο ενάρετου, στερείται όχι μόνο ανθρωπιάς, αλλά και δικαιοσύνης.

Αν ήσουν εσύ νομοθέτης να τα έκανες διαφορετικά. Οι νόμοι της φύσης είναι απόλυτοι, μην έχεις ψευδαισθήσεις. Θέλει το 100%. Αν είχες 99 λαχεία και έβγαινε το εκατοστό, θα έλεγες είναι άδικο; Σου έλειπε το 1. Στη φύση επιβιώνει ο ισχυρός, σου φαίνεται άδικο; Γιατί; επιβίωσε επειδή κατάφερε να γίνει ισχυρός. Η φύση θα προστατεύσει αυτόν που θα καταφέρει να γίνει σοφός. Όλοι οι άλλοι, τυχαία ζούμε.
__________________
25ος Αιών Φιλοσοφικό Μυθιστόρημα
http://prox25oros.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.