Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Ψυχικά Φαινόμενα – Μεταφυσική –Αποκρυφισμός

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #971  
Παλιά 11-09-09, 13:39
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Τόσο ο φίλος Trithemius αλλά και ο φίλος Ramoglou με έχουν καλύψει με
τις απαντήσεις τους....

Δυστυχώς για μια άλλη φορά βλέπουμε την επιπόλαια και γεμάτη εχθροτητα
κριτική γύρο απο τον τεκτονισμό συνάμα δε ότι στοιχεία παρουσιάζουν
κάποιοι τα θεωρούν ψέμα.....

Το γνωστο σύνηθες φαινόμενο πως για ΟΛΑ φταινε οι Τέκτονες καθως
και ότι γίνεται ακόμα και καλό κάνουν πάντα πιστευουν κάτι κρύβεται
απο πίσω.....

Επομένως είναι άδικος κόπος είναι απο την στιγμη που που κάποιος έχει
παρωπίδες και να εθελοτυφλει σε ότι και να αναφέρεται υπέρ των Τεκτόνων.

Νομίζω πως όποιος διαβάσει και τις 96 !!!!!!! σελίδες του παρόντος θέματος
θα το διαπιστώσει πολυ καλά αυτό που ανέφερα.....

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #972  
Παλιά 11-09-09, 14:23
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Για να αποφορτίσω λίγο την κατάσταση, θέλω να σημειώσω το εξής:

Τόσο σε αυτό, όσο και σε άλλα θέματα που σχετίζονται με ζητήματα "λάξευσης της εσωτερικής μας λίθου", οι θέσεις μας και οι επιλογές μας στο τι θα ακολουθήσουμε ή στο τι μας εκφράζει, πρέπει να καθορίζονται με γνώμονα το αν τα όσα επιλέγουμε μας βοηθούνε στην αυτοεξέλιξή μας ή αν γενικότερα βοηθάνε στην προάσπιση και διάδοση της αλήθειας.

Ο Τεκτονισμός είναι ένα ιδιαίτερο ζήτημα και αναγκαστικά οι όποιες απόψεις περί αυτού χωρίζονται στα μέλη των Στοών και στους εκτός αυτών. Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στους υπέρμαχους και τους πολέμιους του Τεκτονισμού, έγκειται στο ότι οι μεν πολέμιοι του Τεκτονισμού, αναπτύσσουν απόψεις αναφερόμενοι σε δράσεις αμφιβόλου ποιότητας-ηθικής διαφόρων Τεκτόνων, ενώ οι ενεργοί Τέκτονες αναπτύσσουν απόψεις αναφερόμενοι στον Τεκτονισμό ως σύστημα. Η διαφορά στην πηγή άντλησης πληροφοριών και επιχειρημάτων είναι χαώδης αλλά ταυτόχρονα πολύ ουσιαστική γιατί εκεί πιστεύω πως εντοπίζεται η βασική αιτία της παραφιλολογίας περί Τεκτονισμού.

Όποιος λοιπόν αναφέρεται στα κακώς κείμενα του Τεκτονισμού, θα πρέπει να αναφέρεται στα μελανά σημεία των θέσεών του Τεκτονισμού ως σύστημα κι όχι στη δράση κάποιων μελών του. Καλό είναι να τηρούμε αυτή την προσέγγιση σε κάθε σχετική μελέτη...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Trithemius : 11-09-09 στις 14:26
Απάντηση με παράθεση
  #973  
Παλιά 11-09-09, 15:39
AVATARGR
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Φίλοι μου και πάλι εδώ.

Φίλε Trithemius δεν θα διαφωνίσω για την παραφιλολογία που υπάρχει
γύρο απο το θέμα του Τεκτονισμού...

Αλλά καλό θα είναι όλοι μας να διαβάζουμε τα υπέρ και τα κατά και να
βγάλουμε μόνοι μας τα συμπερασματά μας χωρίς δογματισμούς....

Αναφέρεις....
"Η διαφορά στην πηγή άντλησης πληροφοριών και επιχειρημάτων είναι χαώδης
αλλά ταυτόχρονα πολύ ουσιαστική γιατί εκεί πιστεύω πως εντοπίζεται η βασική
αιτία της παραφιλολογίας περί Τεκτονισμού."

Ο γνωστος Λεο Ταξιλ (Gabrielle Jogand) που τόσο αναφέρεται ως ειδικός
στα θέματα περί Τεκτονισμου αναφέρω λοιπόν για αυτόν...
Γεννήθηκε στην Μασσαλία....
Ανθρωπος ελευθερίων ηθών όπου πουλώντας αφροδισιακά χάπια και έχει
προβλήματα με τις αρχές αλλά και για την συγγραφη του πορνογραφικού
σχεδόν συγγράμματος του "Παλλακίδες του Πάπα," "Το μυστικό του έρωτα
Pius IX," "Ο πνευματικό εγχειρίδιο" και διαφόρων άλλων ..

Για όλα αυτά καταδικάσθηκε σε 8 χρόνια φυλακή όπου και δραπετευσε
στην Ελβετία.

Τον Ιανουάριο του 1882 εκδιώχθηκε από Ελευθεροτεκτονισμός λόγω
κατηγοριών λογοκλοπής που έκανε σε γραπτά του Victor Hugo (Τέκτονας
και αυτός) αλλά και για άλλες λογοκλοπές...

Στηνδιάσκεψη τις 19 Απριλίου του 1897 στη Γεωγραφική Εταιρεία του
Παρισιού ο Λεο Ταξιλ αρνείται όλα όσα είχε γράψει για τον
Ελευθεροτεκτονισμό και ομολόγισε πως ήταν ψευδή.
Οι πωλήσεις των βιβλίων του ,του επέφεραν καλο εισόδημα μεχρι τον θανατο του το 1907....

Αυτά για τον ειδικό περί τεκτονισμού....
Ας προσέχουμε τι διαβάζουμε λοιπόν και κυρίως για τις πηγές...

Ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AVATARGR : 11-09-09 στις 15:52
Απάντηση με παράθεση
  #974  
Παλιά 11-09-09, 18:35
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Δεν είναι μόνον ο Ταξίλ που για ίδια οφέλη επέλεξε να δυσφημίσει τον Τεκτονισμό αλλά υπάρχουν και πολλοί άλλοι, δήθεν καλοπροαίρεται (και αυτόκλητοι) προστάτες των μαζών, οι οποίοι μιλούν για Τεκτονισμό με τόση βεβαιότητα στα λόγια τους που θαρρείς πως είναι και οι ίδιοι Τέκτονες.

Έχουμε εθιστεί στο να ταυτίζουμε την εγκυρότητα με τη Χ ιδιότητα κάποιου και όταν ο Χ που είναι πχ ιατρός ή δικηγόρος ή ιερεύς ή κάτι άλλο σημαντικό ως επάγγελμα, αυτόματα θεωρούμε ότι τα λόγια του είναι αυτά της αλήθειας. Είναι αδύνατο να βρούμε ένα φιλοσοφικό-ηθικό σύστημα που να είναι 100% ορθό αλλά επίσης είναι αδύνατο να βρούμε κάποιο άλλο που να είναι 100% λάθος. Παράλληλα, εγώ προσωπικά, ουδέποτε βρήκα αναφορές επικριτών του Τεκτονισμού που να αναδεικνύουν τα θετικά του.

Έχουμε μάθει να σκεφτόμαστε με δίπολα και ακόμη χειρότερα με αντιδιαμετρικές θέσεις. Έτσι, όταν κάτι δεν είναι άσπρο, υποχρεωτικά θα είναι μαύρο κ.ο.κ. Απαιτεί εκπαίδευση το να κινείσαι στις αποχρώσεις του "γκρίζου" προκειμένου να αποκτήσεις μία όσο το δυνατό πιο ολοκληρωμένη άποψη για ένα ζήτημα και κάτι τέτοιο δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλές γιατί απαιτεί άσκηση της διάκρισης και της καλής προαίρεσης, αρχές όμως που καταλύονται όταν βασιλεύει η προκατάληψη...
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #975  
Παλιά 11-09-09, 20:24
ΚΑΘΗΡΑ Ο χρήστης ΚΑΘΗΡΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2009
Μηνύματα: 357
Προεπιλογή

....Στις αναφορες για τον τεκτονισμο ...δεν πρεπει κανεις να παραλειπει να τονισει τα παρακατω :

-ο τεκτονισμος δεν ειναι ενα ενιαιο συστημα ,,,δεν εχει επομενως μονο εξωτερικους εχθρους αλλα και εσωτερικους ,,, κι αυτοι οι εσωτερικοι εχθροι ειναι κυριως ο ανταγωνισμος αναμεσα στα διαφορες στοες και τα τυπικα που αυτες ακολουθουν...

-ο τεκτονισμος στην διαμεσου των αιωνων προσπαθεια του της μεταλλαξης των κοινωνιων προς προοδευτικη κατευθυνση ... εκκοσμικευτηκε επικινδυνα για τις αξιες που εκπροσωπουσε ενσωματωνοντας γονους μεγαλων και πανισχυρων οικονομικα οικων ,,,με αποτελεσμα στις μερες μας να εχει εντελως διαβρωθει απο τα μεσα απο το ηθος αυτων των ισχυρων ανδρων που περασαν κατα καιρους απο τα υψηλοτερα τεκτονικα αξιωματα χωρις βεβαιως να κατεχουν τα απαραιτητα φιλοσοφικα -ηθικα και μυσταγωγικα προσοντα ...

....ο κατεστημενος τεκτονισμος καταντησε σαθρο σωμα και διεβρωμενο βαθυτατα απο τα μεσα και αφ'υψηλου ....και δεν νομιζω οτι η οποιαδηποτε προσπαθεια εσωτερικης αυτοκαθαρσης ...οσο καλοπροαιρετη κι αν ειναι οτι ...μπορει να φερει αποτελεσμα ....το πλοιαριο δυστυχως ειναι καταδικασμενο σε ναυαγιο....και ευελπιστουμε οτι οι πιο εντιμοι και υποψιασμενοι για το επερχομενο "ναυαγιο", τεκτονες , θα αποβιβαστουν συντομα σε διασωστικες λεμβους ...,προκειμενου να διαφυλαξουν τις αρχαιοτατες τεκτονικες ιδεες και αξιες ...και να αρχισουν την ανοικοδομηση ενος νεου πλοιαριου, ισχυρου και ασφαλους απο την οποιαδηποτε διαβρωση για να οδηγησουν μεσα απο αυτο τις κοινωνιες του μελλοντος στην ηλιακη εποχη που ανατελλει ...............

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΑΘΗΡΑ : 11-09-09 στις 20:28
Απάντηση με παράθεση
  #976  
Παλιά 11-09-09, 23:18
Bernie Rico Jr Ο χρήστης Bernie Rico Jr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2007
Μηνύματα: 696
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ramoglou
Είδες λοιπόν πόσο λάθος είναι η λογική σου ;
Χαίρομαι που το κατάλαβες ! Έστω και αν δε θεωρείς ψύχραιμη την απάντηση μου (δεδομένου ότι η θερμοκρασία του αίματος μου δεν ξεπέρασε τους 36,5 βαθμούς, θεωρώ την ψυχρ-αιμία μου αρκετά καλή). Όσο δε περί της ουσίας μάλλον αυτοαναιρέθηκες και έτσι συμπερασματικά κατάλαβες το λάθος στη σκέψη σου.
Χμμ.. δεν είναι λάθος. Ας μην το κουράζουμε όμως το θέμα. Πρόκειται για την μαρτυρία σου απέναντι στη δικιά μου.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ramoglou
Στα περί Υστερογράφου … κάνε αν θέλεις εσύ αναφορές, για να ξέρουμε και σε τι ακριβώς αναφέρεσθε, μιας και δεν υπάρχει ούτε εικασία, αλλά ούτε και έγγραφη καταχώρηση για μεταγραφές Τεκτόνων, μη λησμονείς ότι ο Τεκτονισμός δεν είναι επαγγελματικός και δεν έχει κάνει (ακόμα τουλάχιστον) ποδοσφαιρική, ή μπασκετική ομάδα για να πραγματοποιεί μεταγραφές και αθρόες εισροές παικτών !
Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη όρεξη να απαντήσω στο ειρωνικό σου ύφος. Κυρίως όμως δεν με ενδιαφέρει να (ξανα)ξεφύγω από το θέμα μιας και μιλάμε για το σύστημα και όχι για πράξεις ατόμων (αν και η άκυρη διαφήμιση περί Κολοκοτρώνη καλά κρατεί εν γένει). Κάποια στιγμή υπήρξε εισροή της μασονίας στην Ελλάδα, αυτό εννοώ, εκτός και αν την είχαμε εξαποανέκαθεν και δεν το ξέραμε. Τα υπόλοιπα περί μεταγραφών, ομάδας κλπ είναι εξόχως αποτυχημένα ως αστεία-σχόλια σχετικά με αυτό που ήθελα να πω.
Απάντηση με παράθεση
  #977  
Παλιά 12-09-09, 09:46
Το avatar του χρήστη ELPINIKI
ELPINIKI Ο χρήστης ELPINIKI δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-09-2007
Μηνύματα: 776
Προεπιλογή

Ο εγκέφαλος κάποιων ανθρώπων κουράζεται όταν έχει απέναντί τέτοιου είδους απόψεις που εκφράζονται με τόσο σοβαροφανές ύφος ενώ στη πραγματικότητα είναι απλά και μόνο οι απόψεις ανθρώπων που τυχαίνει ή (Α)να συμπαθούν το συγκεκριμένο σύστημα ή (Β)να είναι μέλη αυτού.
Οι (Α) φαίνεται να θέλουν να εξαναγκάσουν (με τον τρόπο τους) κάτι να βγει με λογικά τεχνάσματα, κάτι που δεν τους έχει δοθεί καν και που δεν το γνωρίζουν πραγματικά.
Οι (Β) στη πραγματικότητα - κατα βάθος δηλαδή θέλουν να αποδείξουν μια πίστη στον εαυτό τους, ενώ αφελέστατα ξεχνούν πως όλα στη ζωή μας, ακόμη και τα πιο απλά, είναι στην ουσία υπόθεση εμπειρίας.

Για το τεκτονισμό έχει ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς πέραν των επίσημων ιστοσελίδων και επίσημων βιβλίων του, που μας δια-φωτίζουν δείχνοντάς μας τα κάλλη του και τη χάρη του, και τις απόψεις των ανθρώπων εκείνων που ήταν μέλη του και που αποχώρησαν για τους δικούς τους προσωπικούς τους λόγους.
Άντε πέντε - έξι απο αυτούς να τους έδωσαν πόδι και να γράφουν κακοπροαίρετα με τους υπόλοιπους όμως (που δεν τα περιγράφουν και τόσο ρόδινα) τί γίνεται;
Επειδή δεν έχω αρκετό χρόνο για να γράφω υποσημειώσεις με τίτλους απο βιβλία και άρθρα που έχω στη κατοχή μου (ίσως αν βρω χρόνο κάποια στιγμή να το κάνω) παραπέμπω στην εξής σελίδα που δείχνει να έχει ενδιαφέρον καθώς το άτομο που γράφει ήταν τέκτονας και τι παράξενο και αυτός αποχώρησε για τον ίδιο λόγο που αποχωρούν και οι πιο πολλοί... "Επιφυλάσσομαι να δωσω περισσοτερα στοιχεια για τον τεκτονισμο στην Ελλαδα, αφου για καποιο μικρο διαστημα ημουν τεκτονας στην Ε.Μ.Σ.Τ.Ε. και εφτασα μεχρι 3ου βαθμου. Φυσικα δεν ειμαι πια, ισως λογω του νεαρου της ηλικιας μου, αλλα και για λογους που θεωρω προσωπικα οτι εθιγαν και την ελευθερια της προσωπικοτητας μου και της σκεψης μου. Οσα στοιχεια μπορω να διαθεσω και μου επιτρεπεται, θα τα διαθεσω."

Και για να το κάνω σωστά...
"Ο Τεκτονισμος ειναι ενας θεσμος κοινωνικου και φιλανθρωπικου χαρακτηρα βεβαια μεταξυ των μελων του μονο. Αποβλεπει στη πνευματικη βελτιωση των μελων του και δεν αποτελει θρησκεια. Αυτο το τελευταιο ισως ειναι και το προβλημα του....
...Ο Τεκτονισμος προβαλλει τα ιδανικα της ελευθεριας, της ισοτητας ολων των ανθρωπων, και της ανεκτικοτητας και διαδοθηκε ταχυτατα σε ολες τις χωρες του κοσμου οπου ιδρυθηκαν Στοες που συγκροτηθηκαν σε μεγαλες Στοες, αναγνωριζοντας ως μητρικη τη Μεγαλη Στοα της Αγγλιας.
Αυτα ολα ομως μεχρι ενος σημειου.
...Γυρω στο 1804 ομως τα πραγματα αλλαξαν πληρως. Ο τεκτονισμος ελαβε μυστηριακη ταση και εδειξε ενα αλλο προσωπο στα μελη του που ηταν απο εκεινη τη στιγμη η αφροκρεμα και τα ανωτατα κοινωνικα και οικονομικα επιπεδα.
Υπηρξαν περιπτωσεις αστυνομικων στην Αγγλια που διωχθηκαν απο την υπηρεσια τους επειδη ανεδειξαν τις περιπτωσεις δικαστων τεκτονων που δικαζαν αθωωτικα επιχειρηματιες που ειχαν ενδωσει σε οικονομικα σκανδαλα....
...Ο "Μεγας Αρχιτεκτων του Συμπαντος" που για τους παλιους τεκτονες φερεται να ειναι ο Θεος, εγινε τωρα ο Θεος του χρηματος. Εδω πρεπει να τονιστει οτι μεγαλο ρολο σε αυτο επειξε το Εβραικο λομπυ του Λονδινου, το οποιο επεβαλλε λογω της οικονομικης του δυναμης την καθαιρεση των πιστων μελων χριστιανων τεκτονων, αφου βασει της Ιουδαικης θρησκειας ο Χριστος δεν θεωρειτο ο Προφητης που για εκεινους ακομα δεν εχει ερθει...."

πηγή http://athens.indymedia.org/front.ph...cle_id=196206\

Σημ. Αυτά που τονίζω ως έντονα είναι κοινά και αναφέρονται ως στοιχεία και απο άλλα πρών μέλη του τεκτονισμού.

Παράθεση:
Πιστεψέ με, εάν είχα αρνητικό σκοπό απεναντί σου, θα'χες φάει το..."μπαν" (έλα όμως, που δεν είναι του στυλ και της νοοτροπίας μου).
χαχαχαχαχα!!! Ο φίλος μας θα πρέπει να σε ευχαριστεί που δεν έχεις αρνητικό σκοπό απέναντί του...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ELPINIKI : 12-09-09 στις 09:50
Απάντηση με παράθεση
  #978  
Παλιά 12-09-09, 10:38
Το avatar του χρήστη Trithemius
Trithemius Ο χρήστης Trithemius δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-11-2007
Περιοχή: v.a.l.i.s.
Μηνύματα: 1.299
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Ο εγκέφαλος κάποιων ανθρώπων κουράζεται όταν έχει απέναντί τέτοιου είδους απόψεις που εκφράζονται με τόσο σοβαροφανές ύφος ενώ στη πραγματικότητα είναι απλά και μόνο οι απόψεις ανθρώπων που τυχαίνει ή (Α)να συμπαθούν το συγκεκριμένο σύστημα ή (Β)να είναι μέλη αυτού.
Οι (Α) φαίνεται να θέλουν να εξαναγκάσουν (με τον τρόπο τους) κάτι να βγει με λογικά τεχνάσματα, κάτι που δεν τους έχει δοθεί καν και που δεν το γνωρίζουν πραγματικά.
Οι (Β) στη πραγματικότητα - κατα βάθος δηλαδή θέλουν να αποδείξουν μια πίστη στον εαυτό τους, ενώ αφελέστατα ξεχνούν πως όλα στη ζωή μας, ακόμη και τα πιο απλά, είναι στην ουσία υπόθεση εμπειρίας.
Είναι λογικό να υπάρχουν (και) τέτοιες εκδηλώσεις, ιδιαίτερα σε περιπτώσεις όπου το σύνολο των πληροφοριών δεν έχει ικανή ιστορική βάση και αναγκαστικά, οι αποδέκτες και μετέπειτα εκφραστές του συστήματος, στηρίζονται στην πίστη, ειδικά για εκείνους που ανήκουν στην κατηγορία Α που αναφέρεις.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
...Γυρω στο 1804 ομως τα πραγματα αλλαξαν πληρως. Ο τεκτονισμος ελαβε μυστηριακη ταση και εδειξε ενα αλλο προσωπο στα μελη του που ηταν απο εκεινη τη στιγμη η αφροκρεμα και τα ανωτατα κοινωνικα και οικονομικα επιπεδα.
Υπηρξαν περιπτωσεις αστυνομικων στην Αγγλια που διωχθηκαν απο την υπηρεσια τους επειδη ανεδειξαν τις περιπτωσεις δικαστων τεκτονων που δικαζαν αθωωτικα επιχειρηματιες που ειχαν ενδωσει σε οικονομικα σκανδαλα....
Είναι επικίνδυνο να εμπλέκουμε μόνον τους Τέκτονες με τέτοιου είδους δράσεις. Ο οποιοσδήποτε έχει την ανηθικότητα και την αμετροεπή ιδιοτέλεια ως σημαία στη ζωή του, είναι ικανός για τέτοια πράγματα. Ασχέτως του αν είσαι Τέκτων, δικηγόρος, ιατρός, πολιτικός, ιερωμένος, γεωργός, ελαιοχρωματιστής, δάσκαλος κλπ, αν έχεις τα μέσα και την θέληση να συγκαλύψεις με οποιονδήποτε τρόπο τις πράξεις σου, είναι σίγουρο ότι θα το καταφέρεις. Το να χάσουν κάποιοι τη δουλειά τους ή το να τους κάνουν τη ζωή μαύρη δεν έχει σχέση με την ιδιότητα αυτού που προκαλεί κακό αλλά με τις προθέσεις του και αυτές είναι άσχετες με το τι είδους σύστημα ακολουθεί.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
...Ο "Μεγας Αρχιτεκτων του Συμπαντος" που για τους παλιους τεκτονες φερεται να ειναι ο Θεος, εγινε τωρα ο Θεος του χρηματος. Εδω πρεπει να τονιστει οτι μεγαλο ρολο σε αυτο επειξε το Εβραικο λομπυ του Λονδινου, το οποιο επεβαλλε λογω της οικονομικης του δυναμης την καθαιρεση των πιστων μελων χριστιανων τεκτονων, αφου βασει της Ιουδαικης θρησκειας ο Χριστος δεν θεωρειτο ο Προφητης που για εκεινους ακομα δεν εχει ερθει...."
Κατ' αρχήν δεν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος Θεός του Τεκτονισμού, υπάρχει όμως η γενική έννοια Μ.Α.Τ.Σ., υπό την οποία "εκπροσωπούνται" οι Θεοί των διαφόρων συστημάτων που ακολουθούν τα μέλη του. Προϋπόθεση για την εισδοχή είναι η αποδοχή του Θεού ως έννοια (γενικότερα) κι όχι η αποδοχή κάποιου συγκεκριμένου θεού, πόσο μάλλον του Μ.Α.Τ.Σ. ο οποίος δεν είναι καν θεός...

Κατά δεύτερον, αυτό που αναφέρεις δεν έχει σχέση με τον Τεκτονισμό ως σύστημα αλλά με κάποια ανήθικη δράση ορισμένων Τεκτόνων. Αν κάποτε βρεις επίσημο έγγραφο του Τεκτονισμού όπου αναφέρει ότι οι χριστιανοί (ή έστω άλλοι μη Ιουδαίοι στο θρήσκευμα) δεν γίνονται δεκτοί στις Στοές, παρακαλώ να το δημοσιεύσεις.
__________________
... Spes mea in mens mentis est ...
Απάντηση με παράθεση
  #979  
Παλιά 12-09-09, 10:58
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Ο εγκέφαλος κάποιων ανθρώπων κουράζεται όταν έχει απέναντί τέτοιου είδους απόψεις που εκφράζονται με τόσο σοβαροφανές ύφος ενώ στη πραγματικότητα είναι απλά και μόνο οι απόψεις ανθρώπων που τυχαίνει ή (Α)να συμπαθούν το συγκεκριμένο σύστημα ή (Β)να είναι μέλη αυτού.
Οι (Α) φαίνεται να θέλουν να εξαναγκάσουν (με τον τρόπο τους) κάτι να βγει με λογικά τεχνάσματα, κάτι που δεν τους έχει δοθεί καν και που δεν το γνωρίζουν πραγματικά.
Οι (Β) στη πραγματικότητα - κατα βάθος δηλαδή θέλουν να αποδείξουν μια πίστη στον εαυτό τους, ενώ αφελέστατα ξεχνούν πως όλα στη ζωή μας, ακόμη και τα πιο απλά, είναι στην ουσία υπόθεση εμπειρίας.
Εσύ μάλλον ανήκεις στο (Α) λοιπόν, εκτός κι αν είσαι πρώην μέλος και μιλάς μέσα από την εμπειρία σου.

Οι (Β) μάλλον δε το ξεχνούν, οι συνομιλητές του κάθε (Β) το ξεχνούν … έτσι κι αλλιώς ένας Τέκτων δεν έχει κάποιο λόγο να διαφημίζει τον Τεκτονισμό, αλλά έχει λόγο κάποια στιγμή να απαντήσει σε φαιδρότητες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Για το τεκτονισμό έχει ενδιαφέρον να διαβάσει κανείς πέραν των επίσημων ιστοσελίδων και επίσημων βιβλίων του, που μας δια-φωτίζουν δείχνοντάς μας τα κάλλη του και τη χάρη του, και τις απόψεις των ανθρώπων εκείνων που ήταν μέλη του και που αποχώρησαν για τους δικούς τους προσωπικούς τους λόγους.
Άντε πέντε - έξι απο αυτούς να τους έδωσαν πόδι και να γράφουν κακοπροαίρετα με τους υπόλοιπους όμως (που δεν τα περιγράφουν και τόσο ρόδινα) τί γίνεται;
Όταν οι περισσότεροι από αυτούς που γράφουν, εικάζουν ότι δεν σου επιτρέπουν να φύγεις και βέβαια μπορούν να φτάσουν μέχρι και να σε σκοτώσουν, ότι σου εξαθλιώνουν τη ζωή κλπ κλπ, και οι ίδιοι αφ’ ενός απολαμβάνουν την πλήρη ελευθερία του να γράφουν ότι θέλουν, αφ’ ετέρου δε ζουν μια χαρά απολαμβάνοντας τα έσοδα της έκδοσης, τότε μάλλον θα πρέπει να ψαχτείς για το τι θεωρείς αλήθεια !

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Επειδή δεν έχω αρκετό χρόνο για να γράφω υποσημειώσεις με τίτλους απο βιβλία και άρθρα που έχω στη κατοχή μου (ίσως αν βρω χρόνο κάποια στιγμή να το κάνω) παραπέμπω στην εξής σελίδα που δείχνει να έχει ενδιαφέρον καθώς το άτομο που γράφει ήταν τέκτονας και τι παράξενο και αυτός αποχώρησε για τον ίδιο λόγο που αποχωρούν και οι πιο πολλοί... "Επιφυλάσσομαι να δωσω περισσοτερα στοιχεια για τον τεκτονισμο στην Ελλαδα, αφου για καποιο μικρο διαστημα ημουν τεκτονας στην Ε.Μ.Σ.Τ.Ε. και εφτασα μεχρι 3ου βαθμου. Φυσικα δεν ειμαι πια, ισως λογω του νεαρου της ηλικιας μου, αλλα και για λογους που θεωρω προσωπικα οτι εθιγαν και την ελευθερια της προσωπικοτητας μου και της σκεψης μου. Οσα στοιχεια μπορω να διαθεσω και μου επιτρεπεται, θα τα διαθεσω."
Κατ’ αρχάς για να φτάσει κάποιος στον τρίτο βαθμό χρειάζεται 3-4 χρόνια μάξιμουμ, μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα δεν προλαβαίνεις όχι το σύστημα να κατανοήσεις, αλλά ούτε και το τι κάνεις εκεί μέσα.

Ο ίδιος παραδέχεται περί του «νεαρού» της ηλικίας του και του μικρού χρόνου παραμονής του. Αν αρχίσουμε και αναλύουμε λοιπόν (και εμένα πολύ θα μου άρεσε να είχα τη μαρτυρία του περί της ανελευθερίας) θα καταλήγαμε πολύ πιθανόν στο συμπέρασμα πως ο νέος αυτός μάλλον δεν κατάλαβε τίποτα !

Το δε παραπάνω κείμενο δεν είναι από βιβλίο αλλά από παράθεση σχολίου στο http://athens.indymedia.org


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Και για να το κάνω σωστά...
"Ο Τεκτονισμος ειναι ενας θεσμος κοινωνικου και φιλανθρωπικου χαρακτηρα βεβαια μεταξυ των μελων του μονο. Αποβλεπει στη πνευματικη βελτιωση των μελων του και δεν αποτελει θρησκεια. Αυτο το τελευταιο ισως ειναι και το προβλημα του....


1. Η αγαθοεργία του Τέκτονα ΔΕΝ γίνεται προς τα μέλη, αλλά είτε προς όφελος του γενικότερου κοινωνικού συνόλου, είτε προς οικογένεια χρήζουσα βοηθείας ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝ ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΙΓΗ !
2. Τελικά τι θα γίνει με το θέμα θρησκεία ; Πρέπει να είναι ο Τεκτονισμός θρησκεία για να μην έχει πρόβλημα, ή δεν πρέπει για να μην έχει πρόβλημα ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
...Ο Τεκτονισμος προβαλλει τα ιδανικα της ελευθεριας, της ισοτητας ολων των ανθρωπων, και της ανεκτικοτητας και διαδοθηκε ταχυτατα σε ολες τις χωρες του κοσμου οπου ιδρυθηκαν Στοες που συγκροτηθηκαν σε μεγαλες Στοες, αναγνωριζοντας ως μητρικη τη Μεγαλη Στοα της Αγγλιας.
Αυτα ολα ομως μεχρι ενος σημειου.
Σωστό

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
...Γυρω στο 1804 ομως τα πραγματα αλλαξαν πληρως. Ο τεκτονισμος ελαβε μυστηριακη ταση και εδειξε ενα αλλο προσωπο στα μελη του που ηταν απο εκεινη τη στιγμη η αφροκρεμα και τα ανωτατα κοινωνικα και οικονομικα επιπεδα.
Υπηρξαν περιπτωσεις αστυνομικων στην Αγγλια που διωχθηκαν απο την υπηρεσια τους επειδη ανεδειξαν τις περιπτωσεις δικαστων τεκτονων που δικαζαν αθωωτικα επιχειρηματιες που ειχαν ενδωσει σε οικονομικα σκανδαλα....
Η «μυστηριακή τάση» υπάρχει από τότε που έγινε η πρώτη μύηση ανθρώπου στον πλανήτη.
Άρα ! Ο Τεκτονισμός δεν απέκτησε μυστηριακή τάση από το 1804 και μετά αλλά από ιδρύσεως του.

Το 1717 (τότε έγινε η πρώτη μεγάλη Στοά στην Αγγλία) ΟΥΤΕ η γυναίκα είχε δικαιώματα, ΟΥΤΕ ο απλός λαός είχε την πολυτέλεια να γνωρίζει γράμματα.
Άρα ! Απόλυτα λογικό ν’ ασχολούνται με φιλοσοφία άνθρωποι που είχαν χρήματα και γνώριζαν γράμματα.

Όσο για την «αλληλοϋποστήριξη» … υπάρχουν μαρτυρίες και έτσι και αλλιώς … για να μη φτάσω λοιπόν στο σήμερα, θα πω πως υπάρχει καταγεγραμμένη μαρτυρία δικαστή στην Αγγλία που στέλνει στην αγχόνη τον κατηγορούμενο, γνωρίζοντας πως είναι και εκείνος Τέκτων με την εξής επεξήγηση της απόφασης του εντός της αιθούσης … «Αδελφέ μου, μπορεί όσα μας είπατε στην απολογία σας να είναι ορθά, όμως δυστυχώς δεν μπορώ να γνωρίζω αν αυτά είναι και η αλήθεια η πραγματική, διότι οι μάρτυρες κατέθεσαν πολλά στοιχεία εναντίον σας, έτσι η απόφαση μου είναι να σας παραπέμψω στον Μεγάλο Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος για να σας δικάσει δικαιότερα εκείνος»

Τι ισχύει λοιπόν ;
Στη σημερινή κοινωνία δεν υπάρχουν δικαστικοί που τα παίρνουν ;
Δεν υπάρχουν δικαστικοί που τα παίρνουν ;
Δεν υπάρχουν δημόσιοι υπάλληλοι που τα καταπαίρνουν ;
Όλοι αυτοί είναι μασόνοι ;

Μήπως οι Βουλευτές, οι Πολιτευτές, οι Δήμαρχοι, οι Κοινοτάρχες κλπ κλπ δεν κάνουν ρουσφέτια, δεν καλύπτουν καταστάσεις και ανθρώπους ;
Όλοι αυτοί είναι μασόνοι ;

Αν ήταν ΟΛΟΙ αυτοί μασόνοι τότε η Ελληνική σημαία θα είχε και το γνώμονα με το διαβήτη επάνω της !!!!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
...Ο "Μεγας Αρχιτεκτων του Συμπαντος" που για τους παλιους τεκτονες φερεται να ειναι ο Θεος, εγινε τωρα ο Θεος του χρηματος. Εδω πρεπει να τονιστει οτι μεγαλο ρολο σε αυτο επειξε το Εβραικο λομπυ του Λονδινου, το οποιο επεβαλλε λογω της οικονομικης του δυναμης την καθαιρεση των πιστων μελων χριστιανων τεκτονων, αφου βασει της Ιουδαικης θρησκειας ο Χριστος δεν θεωρειτο ο Προφητης που για εκεινους ακομα δεν εχει ερθει...."
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ELPINIKI
Αυτά τα περί Εβραϊσμού κλπ κλπ κλπ είναι η χειρότερη αηδία που έχει ειπωθεί για τον Τεκτονισμό !

Κακοί Τέκτονες υπάρχουν, έχουν υπάρξει και σίγουρα θα υπάρξουν.
Παραστοές που χρησιμοποιούν τον τίτλο «Τεκτονική Στοά» και αυτές υπάρχουν και θα υπάρχουν.
Όμως, μόνο όποιος βιώνει γνωρίζει και όποιος βιώνει πραγματικά ως Τέκτων και όχι ως ότι νομίζει.

Στα κείμενα που παρατέθηκαν στο indymedia, αναφέρεται ότι ο Σκωτικός Τύπος είναι Αγγλικός !!!! Και μάλιστα αυτό αναφέρετε με πάσα βεβαιότητα ! Έλα όμως που ο Σκωτικός Τύπος έχει προέλευση τη Γαλλία και είναι ένας τύπος που οι Άγγλοι Τέκτονες δεν εκτιμούν κιόλας !
Τι να πιστέψει λοιπόν κανείς ;
Να ενημερωθεί από ημιμαθείς ;
Να ενημερωθεί από «διαφημιστές» του Τεκτονισμού ;
Μάλλον καλύτερα να μην ασχολείται αφού δεν το κάνει κέφι το σύστημα και να σχολιάσει κάτι για το οποίο έχει και γνώση (βιωματική) και άποψη.
Απάντηση με παράθεση
  #980  
Παλιά 12-09-09, 11:03
Ramoglou Ο χρήστης Ramoglou δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bernie Rico Jr
Δεν έχω κάποια ιδιαίτερη όρεξη να απαντήσω στο ειρωνικό σου ύφος. Κυρίως όμως δεν με ενδιαφέρει να (ξανα)ξεφύγω από το θέμα μιας και μιλάμε για το σύστημα και όχι για πράξεις ατόμων (αν και η άκυρη διαφήμιση περί Κολοκοτρώνη καλά κρατεί εν γένει). Κάποια στιγμή υπήρξε εισροή της μασονίας στην Ελλάδα, αυτό εννοώ, εκτός και αν την είχαμε εξαποανέκαθεν και δεν το ξέραμε. Τα υπόλοιπα περί μεταγραφών, ομάδας κλπ είναι εξόχως αποτυχημένα ως αστεία-σχόλια σχετικά με αυτό που ήθελα να πω.
Το χιούμορ δεν είναι ειρωνεία !

Ο όρος "εισροή μασονίας" είναι αδόκιμος αλλά τέλος πάντων ... μυστήρια οι Έλληνες είχαν ανέκαθεν (όχι πλεοναστικά εξ-απ-ανέκαθεν) και ο Τεκτονισμός είναι βασισμένος ΚΑΙ στα Ελευσίνια μυστήρια ΚΑΙ στο Πυθαγόριο σύστημα ... ΑΡΑ μάλλον περί αναβιώσεως καλύτερα να μίλαγες παρά περί "εισροής" !!!!!

Καλημέρα !
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.