Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 25-09-17, 20:09
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Φίλε Άβαταρ,το σχέδιο περί ενιαίας φυλής ήδη αρχίζει να πετυχαίνει στην <<ανεπτυγμένη και προοδευτική ευρώπη>>. Έρευνα που έγινε στο Λονδίνο δίχνει ότι το όνομα με τη μεγαλύτερη συχνότητα στα νεογέννητα είναι μοχάμεντ.Στην Σουηδία καθημερινά γίνονται βιασμοί εναντίον γυναικών από <<πρόσφυγες>> και μεγάλο ποσοστό αυτών αποσιωπούνται από την ίδια την αστυνομία.Σε Παρίσι,βερολίνο,βρυξέλλες και άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες,οι ιθαγενείς κάτοικοι ζουν φοβισμένοι. Η κατάλληλη λέξη για να χαρακτηριστούν πλέον οι μεγάλες πρωτεύουσες είναι <<shit-hole>>. Και ακούς σήμερα του κλασσικούς ελληνάρες να λένε <<δεν θα γίνεται ποτέ ευρώπη ζώα>>.

Τα ΜΜΕ κάνουν και αυτά τη δουλειά τους κάνουν 50 ρεπορτάζ για του ομοφυλόφιλους,τους τρανς,τους κακούς παπάδες,λες και όλα τα άλλα τα λύσαμε και δεν λένε τίποτα για τα γκέτο που δημιουργουνται.Πλήρης αποπροσανατολισμός των πολιτών.

Και το χειρότερο είναι ότι οι Ευρωπαίοι κάποτε θα ξυπνήσουν και θα αντιδράσουν τελείως ακραία,από τους σημερινούς καλομαθημένους αναρχικούς και αντιρατσιστές θα πάμε σε τελείως άλλο σκηνικό,θα βλέπουμε σταυροφόρους-ναζί και θα τα θεωρούμε κάτι το φυσιολογικό.Ήδη πολίτες που ήταν υπέρ της βοήθειας στους πρόσφυγες έχουν αλλάξει κατά 180 μοίρες την άποψή τους.

Οι ευρωπαϊκές κοινωνίες έχουν αρχίσει να βράζουν και πρέπει να βρεθεί η λιγότερο αιματηρή λύση,γιατί δυστυχώς έτσι όπως πάμε δεν φαίνεται να υπάρχει αναίμακτη λύση.

Υ.Σ μην βιαστείτε να με χαρακτηρίσεται ρατσιστή φασίστα και χίλιαδυο.Πραγματικά πριν από 1-2 χρόνια αν διάβαζα αυτά που γράφω θα τρόμαζα αλλά δυστυχώς οι εποχές αλλάξανε.Όπως λέει και ο συνονοματός μου Winter is coming
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-09-17, 20:49
Το avatar του χρήστη ilias1990
ilias1990 Ο χρήστης ilias1990 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-10-2016
Μηνύματα: 662
Προεπιλογή

Εγώ πριν δυο-τρία χρόνια είχα την οπτική που έχεις τώρα , εσύ. Προσωπικά, δεν σε θεωρώ ρατσιστή ή ακραίο, απλά πιστεύω ότι σιγά-σιγά επηρεάζεσαι από το νοσηρό κλίμα που επικρατεί γύρω μας. Συνομωσιολογία, ξενοφοβία, άγχος έχουν την τιμητική τους εδώ και αρκετά χρόνια.

Να σου πω κι ένα σκηνικό που με έκανε να δω πολλά πράγματα αλλιώς και αν και μπορεί να φανεί αδιάφορο σε κάποιους , σε μένα είχε μεγάλη επίδραση: Ήμουν στο αστικό και δίπλα μου μια παρέα προσφύγων, 5-6 άτομα. Ασυναίσθητα, πήγα λίγο πιο μακριά απ'αυτούς, λίγο από φόβο, λίγο από αυτά που διάβαζα σε σελίδες ψεκασμενων, λίγο απ'όλα. Δυο-τρεις στάσεις μετά, μπήκε ένας ηλικιωμένος , έλληνας. Με το που τον είδαν οι πρόσφυγες, σηκώθηκαν δύο απ'αυτούς και τον συνόδευσαν να κάτσει κιόλας. Εγώ ένοιωσα μ.....ς για την αντίδρασή μου.

Το θέμα είναι να μην είμαστε αρνητικά προκατειλημμένοι γιατί αυτό επηρεάζει σε βαθμό που ίσως δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και στο τέλος θα γίνει όντως αυτό που φοβούνται οι τρομολάγνοι...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-09-17, 22:13
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πριν δυο-τρία χρόνια είχα την οπτική που έχεις τώρα , εσύ. Προσωπικά, δεν σε θεωρώ ρατσιστή ή ακραίο, απλά πιστεύω ότι σιγά-σιγά επηρεάζεσαι από το νοσηρό κλίμα που επικρατεί γύρω μας. Συνομωσιολογία, ξενοφοβία, άγχος έχουν την τιμητική τους εδώ και αρκετά χρόνια.

Να σου πω κι ένα σκηνικό που με έκανε να δω πολλά πράγματα αλλιώς και αν και μπορεί να φανεί αδιάφορο σε κάποιους , σε μένα είχε μεγάλη επίδραση: Ήμουν στο αστικό και δίπλα μου μια παρέα προσφύγων, 5-6 άτομα. Ασυναίσθητα, πήγα λίγο πιο μακριά απ'αυτούς, λίγο από φόβο, λίγο από αυτά που διάβαζα σε σελίδες ψεκασμενων, λίγο απ'όλα. Δυο-τρεις στάσεις μετά, μπήκε ένας ηλικιωμένος , έλληνας. Με το που τον είδαν οι πρόσφυγες, σηκώθηκαν δύο απ'αυτούς και τον συνόδευσαν να κάτσει κιόλας. Εγώ ένοιωσα μ.....ς για την αντίδρασή μου.

Το θέμα είναι να μην είμαστε αρνητικά προκατειλημμένοι γιατί αυτό επηρεάζει σε βαθμό που ίσως δεν μπορούμε να κατανοήσουμε και στο τέλος θα γίνει όντως αυτό που φοβούνται οι τρομολάγνοι...
Φίλε Ηλία σαφώς και η ξενοφοβία είναι κάτι το κατακριταίο.Φυσικά και δεν θεωρώ ότι οι ξένοι(μη ευρωπαίοι γενικά) είναι όλοι κακοί,εγκληματίες κτλπ.

Ωστόσο αυτό που γίνεται στην ευρώπη είναι το αντίθετο άκρο.Έχουν ταυτίσει τον φυσιολογικό φόβο της αυτοσυντήρησης που έχει αρχίσει να διακατέχει τους ευρωπαίους με τον ρατσισμό και την ξενοφοβία.

Προχθές διάβαζα ένα άρθρο για έναν 17χρονο (Συριο νομίζω πάντως σίγουρα από μέση ανατολή) ο οποίος βίασε 12 χρονο κοριτσάκι και η ποινή του ήταν 2 μήνες ενώ λόγω ηλικίας δεν μπορούσε καν να απελαθεί.Και αυτά στην Σουηδία όχι στην ξέφραγη ελλάδα.Στη σουηδία εδώ και δύο χρόνια γυναίκα δεν μπορεί να περπατήσει μετά από κάποια ώρα μόνη της.Και όταν κάποιος πάει να μιλήσει τον αποκαλούν φασίστα.

Θεωρώ τον εαυτό μου σχετικά λογικό άνθρωπο(βέβαια και ένας τρελός αυτό θα έλεγε χαχαχα) και με βλέπω οριακά πριν αρχίσω να γίνομαι ρατσιστής. Σκέψου όλους αυτού που είναι άβουλα έρμαια των επίκαιρων <<τάσεων>> ,σε τι θα μπορούσαν να μετατραπούν μέσα από τον αναβρασμό και την αγανάκτηση.Το κλίμα είναι όντως νοσηρό και αργά ή γρήγορα θα υπάρξουν κρούσματα αν δεν ληφθούν κάποιες αποφάσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-09-17, 23:25
cHrIsToS8 Ο χρήστης cHrIsToS8 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-08-2013
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Το θέμα που συζητάτε δεν είναι προσωπικό του καθενός, αλλά πολιτειακό, κρατικό.
Η πολιτεια, και το κράτος που απορρέει από αυτήν (και όχι ένα κράτος ανεξάρτητο και πολλές φορές αντετιθέμενο στην πολιτεια=κοινωνια) είναι μια συμφωνία ανάμεσα στα μέλη που το αποτελούν σε ορισμένους κοινα αποδεκτους κανόνες, τους λεγόμενους νόμους.
Το ''καταστατικό'' της πολιτειας είναι το συνολο των νόμων ή το συνταγμα όπου υπάρχει και οι νόμοι που απορρέουν από αυτό.
Στο δε δικό μας συνταγμα είναι σαφή και απόλυτη η αναφορά 'οτι '' Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα.'' αρθρο 1 παραγραφος 3.
Η κατάσταση που συζητειτε, με τους μεταναστες ή προσφυγες λαθρο ή νομιμους έχει δημιουργει με ενεργειες και πραξεις που συμφωνουν με τους αυτους κοινα αποδεκτους κανονες ή κατα αντιθεση αυτών;
Αυτο είναι το ερωτημα.
Αν ειναι συμφωνα με το συνταγμα και τους νομους, το αν μου αρεσουν ή όχι κάποιοι ειναι προσωπικο θέμα και μπορω να πάω να κλειστω στολ σπιτι μου να μην βλέπω κανέναν τους.
Αν δεν είναι συμφωνοι, τότε ΔΕΝ μου φταινε αυτοι, αλλά οι δημοσιο λειτουργοι, αυτοι οι όποιοι τελος πάντων που δεν τήρησαν ή δεν επραξαν ωστε να προστατεψουν το συνταγμα και κατα επεκταση τον λαο από τον οποιο πηγαζουν όλες οι εξουσιες.
Το να μην θελω μετανστατες, προσφυγες και να δρω επιθετικα εναντιων τους, είναι αυτό ποιυ κάθε σχεδιο (το όποιο) θέλει να κάνω.
Δεν είναι δική μου δουλεια και ευθυνη αλλά κάποιων συγκεκριμένων άλλων ατόμων.
Δική μου δουλεια είναι ως πολιτης να ελέγχω αν οι εντολοδόχοι μου (πολιτεια) τηρουν αυτά που έχουν οριστει και ορκιστει.
Το συμφερον του λαου.
Το τηρούν;
Αυτό είναι το ερώτημα και όχι η φατσα του κάθε ενός.
__________________
... ἕως τοῦ θανάτου ἀγώνισαι περὶ τῆς ἀληθείας...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-17, 00:14
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Το εκλογικό αποτέλεσμα προβληματίζει πάντως...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-17, 00:23
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εκλογικό αποτέλεσμα προβληματίζει πάντως...

Όχι μόνο το εκλογικό αποτέλεσμα,δυστυχώς όλο το πολιτικό σύστημα σήμερα δεν δίνει καμία λύση και 99% θα ακολουθήσει τις ίδιες πολιτικές με καθε προηγούμενη κυβέρνηση.

Ποιός θα αλλάξει τον τόπο? Κάτι διεφθαρμένοι που φοράν μπλε?Κάποιο πρόθυμοι να <<φθαρούν>> που φοράνε κόκκινα?Κάτι μούμιες με σφυροδρέπανα?Ουρακοτάνγκοι με μαιάνδρους?Όλοι άχρηστοι για την χώρα

Ακόμη και πράσινος να γίνει ο ήλιος πάλι μπροστά δεν πάμε χαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-09-17, 14:02
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Για την Γερμανία λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-09-17, 15:12
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την Γερμανία λέω.
Αχά λάθος μου χαχα παρασύρθηκα.
Και στη Γερμανία πάντως από τις 2 μεγάλες παρατάξεις πιστεύω θα συνεχιζόταν η <<φιλανθρωπία εις βάρος των Γερμανών>>. Όσο για το 13-15% περίπου της ακροδεξιάς σίγουρα προβληματίζει αλλά είναι κάτι το λογικό. Όταν το κράτος έφερε σε αυτή την κατάσταση στους Γερμανούς και συνεχίζει την ίδια πολιτική,όταν κάθε λίγο και λιγάκι γίνονται τρομοκρατικές επιθέσεις, είναι λογικό να πάρουν υποστήριξη ακροδεξιά κόμματα.

Ας μην ξεχνάμε,στην ελλάδα η ΧΑ ξεκίνησε να ανεβαίνει από τις περιοχές-γκετο για τις οποίες αδιαφορούσε το κράτος.Η πλειοψηφία των ψηφοφόρων δεν πιστεύω πως είναι ναζί,φασίστες κτλπ,απλά η όλη απελπισία του πολιτικού συστήματος τους έστρεψε στην ακροδεξιά(δημαγωγοί μεν,αλλά πολιτικά καθαροί ακόμη, λένε αυτά που ο κόσμος θέλει να ακούσει,δίνουν την <<εύκολη>> αλλά φυσικά ουτοπική λύση)

Αν αφήνουν τους πολίτες να ζουν μέσα στην απελπισία και τον φόβο,χωρίς καμιά ουσιαστική προστασία,τότε λογικό είναι και οι πολίτες να πάρουν λανθασμένες αποφάσεις
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-09-17, 15:52
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα εστιαστώ σε 3 απαντήσεις...

Ο φίλος cHrIsToS8 όπου και αναφέρει....
"Το θέμα που συζητάτε δεν είναι προσωπικό του καθενός, αλλά πολιτειακό, κρατικό."
Νομίζω πως αναφέρεται ότι θα πρέπει να εφαρμόζονται οι νόμοι και νομίζω πως
όλοι συμφωνούμε σε αυτό....

Ο φίλος Johnkokk που αναφέρεται στην Γερμανία (αλλά και σε άλλες χώρες)
για τα αποτελέσματα των εκλογών...
Όπως και ο προβληματισμός του φίλου valhalla πάλι για την Γερμανία......

Αλλά θα θυμίσω φίλοι μου ποιοι ήταν οι μέχρι χθές φίλοι του Σαντάμ του
Άσαντ σε όπλα αλλά και σε επιμέρους υλικά για δημιουργία χημικών όπλων ;;;
Του Καντάφι αλλά και δεκάδων άλλων μικρών δικτατορίσκων ανά την υφήλιο ;;;;;;
Ποιές χώρες ανέβαζαν και κατέβαζαν κυβερνήσεις στην μέση και άπω ανατολή (άμεσα η έμμεσα);;;;;;;
Ποιές χώρες με το έτσι θέλω καθόριζαν τα σύνορα κόβοντας εθνότητες στην μέση ;;;;;
Δεν αναφέρομαι μόνο πριν μερικά χρόνια στα Βαλκάνια το τί έγινε αλλά και στην
Δημιουργία των συνόρων σχεδόν όλης της Αφρικής καθώς και άπω Ανατολής...

Απλά γευόμαστε τα αποτελέσματα όλων αυτών....
Που πιστεύω πως τυχαία δεν έγιναν...

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-09-17, 16:06
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Θα εστιαστώ σε 3 απαντήσεις...

Ο φίλος cHrIsToS8 όπου και αναφέρει....
"Το θέμα που συζητάτε δεν είναι προσωπικό του καθενός, αλλά πολιτειακό, κρατικό."
Νομίζω πως αναφέρεται ότι θα πρέπει να εφαρμόζονται οι νόμοι και νομίζω πως
όλοι συμφωνούμε σε αυτό....

Ο φίλος Johnkokk που αναφέρεται στην Γερμανία (αλλά και σε άλλες χώρες)
για τα αποτελέσματα των εκλογών...
Όπως και ο προβληματισμός του φίλου valhalla πάλι για την Γερμανία......

Αλλά θα θυμίσω φίλοι μου ποιοι ήταν οι μέχρι χθές φίλοι του Σαντάμ του
Άσαντ σε όπλα αλλά και σε επιμέρους υλικά για δημιουργία χημικών όπλων ;;;
Του Καντάφι αλλά και δεκάδων άλλων μικρών δικτατορίσκων ανά την υφήλιο ;;;;;;
Ποιές χώρες ανέβαζαν και κατέβαζαν κυβερνήσεις στην μέση και άπω ανατολή (άμεσα η έμμεσα);;;;;;;
Ποιές χώρες με το έτσι θέλω καθόριζαν τα σύνορα κόβοντας εθνότητες στην μέση ;;;;;
Δεν αναφέρομαι μόνο πριν μερικά χρόνια στα Βαλκάνια το τί έγινε αλλά και στην
Δημιουργία των συνόρων σχεδόν όλης της Αφρικής καθώς και άπω Ανατολής...

Απλά γευόμαστε τα αποτελέσματα όλων αυτών....
Που πιστεύω πως τυχαία δεν έγιναν...

Ευχαριστώ.
Φίλε Άβαταρ,οι παλιοι πολιτικοί ήταν αρκετά λογικοί ώστε να συγκεντρώσουν την δύναμη των διάφορων ισλαμικών κρατών σε μερικούς υπάκοους δικτάτορες. Μετά από κάποιο σημείο όμως ήθελαν να έχουν μεγαλύτερο εισόδημα από αυτά τα κράτη γίναν άπληστοι και αποφάσισαν να δώσουν <<ελευθερία>> σε αυτά τα κράτη,όπως γίναν ελεύθεροι υποτίθεται στο αφγανισταν ,στη λιβύη κτλπ.

Ευρώπη και ΗΠΑ ήταν αρκετά ανόητοι και άπληστοι ώστε να επιτρέψουν να αντικατασταθούν δικτάτορες με έναν θεό.Οι δικτάτορες όμως ήταν άνθρωποι συνεπώς είχαν το φόβο να μην ανατραπούν,με αποτέλεσμα να μειωθούν οι ακραίες ενέργειες.Τώρα ο Αλλάχ τι μπορεί να φοβηθεί?Που μπορεί να κάνει λάθος?Είναι θεός και για τους μη μορφωμένους και οργισμένους μουσουλμάνους κάθε εντολή του είναι ιερή. Κάπως έτσι φτιάχτηκε ο ISIS και οι πολιτικοί ήταν ακόμα πιο ανόητοι ώστε να τους δώσουν και όπλα!!!

Οι πολιτικοί μόνο μπορούν να δώσουν λύση,καθώς το πρόγραμμα με την οποία λειτουργούσαν όλα τα χρόνια είναι κρυφή.Οι αμερικανοί ενώ είναι οι κύριοι υπαίτιοι του προβλήματος,σιγά σιγά με τον Τραμπ σώζωνται(δεν είναι και ο πιο λαμπρός ηγέτης,αλλά παραμένει αρκετα ξύπνιος ώστε να προφυλάξει όσο μπορεί τους πολίτες του).Οι δικοί μας συνεχίζουν να χαϊδεύουν αυτιά

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 26-09-17 στις 16:12
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.