Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Συνωμοσιολογία-Παγκοσμιοποίηση-Γεωπολιτική

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-10-17, 19:09
Το avatar του χρήστη AVATARGR-1
AVATARGR-1 Ο χρήστης AVATARGR-1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2013
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 2.132
Προεπιλογή

Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε Johnkokk πιστεύω πως όλες αυτές οι μετακινήσεις των πληθυσμών έχουν
γίνει βάση σχεδίου.....
(Τουλάχιστον αυτό δείχνει ΣΧΕΔΙΟ COUDENHOVE-KALERGI)
Πόλεμοι με καταστροφές υποδομών σε διάφορα κράτη Αφρικής Ασίας αναγκάζουν
να μετακινήσουν όλους αυτούς τους πληθυσμούς όχι μόνο σε Ευρώπη αλλά και
Αμερική και Καναδά....
(Υπόψιν ότι ο Καναδάς ψάχνει πολλούς μετανάστες ακόμα)

Βέβαια αυτό που πρέπει να καταθέσω είναι κάποια άλλα στοιχεία.....
Δανία πρόσφυγες αρνήθηκαν το άσυλο διότι... το επίδομα ήταν μικρό !!!!!!
http://www.protothema.gr/world/artic...ma-itan-mikro/

Οι Τούρκοι ήρθαν στη Γερμανία ως «προσκεκλημένοι εργάτες».
Ο σκοπός τους ήταν να παρέχουν κάποια «αναγκαία φθηνή εργασία» και μετά να φύγουν.
Αλλά το σύστημα δεν λειτούργησε έτσι.

Και τα πράγματα οδηγήθηκαν εκεί που οδηγούνται σε όλες τις «ανοικτές»
πολυπολιτισμικές δυτικές κοινωνίες, όπου οι μη-εργαζόμενοι βυθίζουν σε
χρεοκοπία το σύστημα κοινωνικής πρόνοιας.

Τρία εκατομμύρια Τούρκοι ζουν ήδη στη Γερμανία, ενώ 2,5 εκατομμύρια από
αυτούς έχουν γερμανική υπηκοότητα, και η πλειοψηφία τους είναι συντηρητικοί μουσουλμάνοι.

Πολύ λίγοι Τούρκοι στη Γερμανία έχουν μια κανονική δουλειά.
Περίπου το 20%.
Το άλλο 80% ζει με τo λεγόμενo Hartz IV (σύστημα κοινωνικών παροχών).
Το 70% των παιδιών τους δεν έχει απολυτήριο.
Παρατούν το σχολείο πριν ολοκληρώσουν τη βασική εκπαίδευσή τους.
Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr
http://www.pronews.gr/koinonia/92114...ta-toy-kratoys

Και μια καλή ιστοσελίδα με πολλά στοιχεία είναι....
http://europa.eu/youreurope/citizens...s/index_el.htm

Ευχαριστώ.
__________________
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ....
Το αληθινό νόημα της φώτισης είναι να κοιτάς όλη τη σκοτεινιά με φωτεινά μάτια [Καζαντζάκης Νίκος]
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 03-10-17, 19:58
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Αυτό με τα επιδόματα καλή μπίζνα... άκου €3000 τον μήνα και τα έξοδα διαβίωσης πληρωμένα. Και ο άλλος να δουλεύει 8ωρα για €800 (τα μισά στο νοίκι)... νομίζουμε ότι η Γερμανία είναι πλούσια χώρα (είναι για κάποιους), αλλά δεν ισχύει για όλους.

Δεν λέω, έχουν όντως δημογραφικό πρόβλημα, αλλά τότε καλύτερα να έδιναν τα επιδόματα στους ντόπιους. Αλλά φαίνεται έχουν μεγάλη ενοχή/ντροπή για το πρόσφατο παρελθόν τους και γι' αυτό δεν προβάλλουν καμία αντίσταση...

Και αυτό περί οθωμανικής αυτοκρατορίας πολύ εύστοχο. Ότι δεν γινόταν παλαιότερα δια της βίας, πλέον γίνεται εκ των έσω με το χρήμα. Πολύ έξυπνο όποιος το σκέφτηκε. Η βία κάνει μπαμ και προκαλεί αντιδράσεις. Οι υπόγειες διεργασίες είναι πάντα πιο αποτελεσματικές.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-10-17, 20:29
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Γενικά όλες αυτές οι παροχές,τα επιδόματα,δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κτλπ είναι σίγουρα θεμιτά αλλά όχι όταν γίνεται εις βάρος των φορολογούμενων πολιτών. Όταν αναγκάζουν τον παππού μου να γυρνάει όλη την πόλη(και μιλάω για την κατερίνη που είναι μικρή πόλη,δεν θέλω να φανταστω για αθήνα και θεσ/νικη) από υπηρεσία σε υπηρεσία για ένα κολοφάρμακο το οποίο τελικά θα πληρώσει με μια μεγάλη συμμετοχή,είναι παράλογο να δίνουν σε λαθραίους όλα αυτά τα αγαθά.

Το γεγονός είναι ότι οι μουσουλμάνοι είναι τεμπέληδες,καλοπερασάκιδες,έχουν πολύ λιγότερους ηθικούς φραγμούς, ενώ καποιες πράξεις τους όχι μόνο δικαιολογούνται αλλά και επιβραβεύονται ηθικά από το κοράνι. Το γιατί έχουν καταλήξει έτσι οι μουσουλμάνοι είναι άλλο θέμα(πόλεμοι,αναταραχές,φτώχεια,ισλαμ) αλλά έχουμε φτάσει στο σημείο η ευρώπη να καλείται να αντιμετωπίσει πλεον τους μουσουλμάνους και όχι τα αίτια της κοινωνικής τους συμπεριφοράς.

Τέλος θέλω να αναφέρω μια απο τις πιο ενοχλητικές φράσεις των <<φιλάνθρωπων αντιρατσιστών>> : <<Και οι έλληνες έχουν μετανάστες>>
Όποτε φύγαν οι έλληνες σαν μετανάστες είτε δούλευαν σαν τα σκυλιά,είτε δούλευαν σαν επιστήμονες έχοντας κάποια σοβαρά επαγγελματικά προσόντα. Σίγουρα υπήρχαν και τυχοδιώκτες(κυρίως στην αμερική με το american dream) αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό ήταν τίμιοι εργατικοί άνθρωποι που κέρδισαν ότι είχαν με τον ιδρώτα τους χωρίς καμία σχεδόν κρατική υποστήριξη. Δεν έκλεισαν δρόμους,δεν βάλανε παιδιά σε ράγες τρένων ή σαν ασπίδες στις πορείες και φυσικά δεν πέταξαν ποτέ το φαγητό που τους προσέφεραν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 03-10-17 στις 20:30
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-10-17, 21:39
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικά δεν πέταξαν ποτέ το φαγητό που τους προσέφεραν.
Άλλο πάλι κι αυτό... πετάνε τα σάντουιτς επειδή έχουν μέσα... χοιρινό!

Προφανώς δεν γνωρίζουν την φράση "beggars can't be choosers"...

Δηλαδή φαντάσου να είμαι εγώ vegan (λέμε τώρα) και εκεί που ψωμολυσσάω να μου δώσουν ένα τοστ με γαλοπούλα κι εγώ να το πετάξω λόγω «ιδεολογίας»... ε για κάτσε ρε φίλος, δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου!

Για την ιστορία, ο λόγος της απαγόρευσης του χοιρινού είναι επειδή τα γουρούνια θέλουν υγρό περιβάλλον (λάσπη) και αυτό δεν ήταν/είναι οικονομικά βιώσιμο στις ερήμους της Μέσης Ανατολής... και επειδή οι άνθρωποι της εποχής ήταν αμόρφωτοι, βρήκαν την θρησκόληπτη δικαιολογία μέσω του μεγάλου «προφήτη».

Τώρα γιατί θα πρέπει να ισχύει η ίδια ηλίθια δικαιολογία εν έτει 2017 ακόμα και σε άλλες ηπείρους (Αμερική, Ευρώπη) είναι κάτι το ακατανόητο. Τόσες χιλιάδες χρόνια πέρασαν και η πλέμπα ίδια και απαράλλαχτη.

Για να μην σχολιάσω και τα περί σφαγής «χαλάλ», που τείνει να γίνει mainstream λόγω πληθυσμού (είπαμε, γεννάνε αβέρτα) και φθήνιας (βολεύει τις εταιρίες, κι ας είναι βάρβαρη)...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 03-10-17, 21:55
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλο πάλι κι αυτό... πετάνε τα σάντουιτς επειδή έχουν μέσα... χοιρινό!

Προφανώς δεν γνωρίζουν την φράση "beggars can't be choosers"...

Δηλαδή φαντάσου να είμαι εγώ vegan (λέμε τώρα) και εκεί που ψωμολυσσάω να μου δώσουν ένα τοστ με γαλοπούλα κι εγώ να το πετάξω λόγω «ιδεολογίας»... ε για κάτσε ρε φίλος, δεν μπορείς να τα έχεις όλα δικά σου!

Για την ιστορία, ο λόγος της απαγόρευσης του χοιρινού είναι επειδή τα γουρούνια θέλουν υγρό περιβάλλον (λάσπη) και αυτό δεν ήταν/είναι οικονομικά βιώσιμο στις ερήμους της Μέσης Ανατολής... και επειδή οι άνθρωποι της εποχής ήταν αμόρφωτοι, βρήκαν την θρησκόληπτη δικαιολογία μέσω του μεγάλου «προφήτη».

Τώρα γιατί θα πρέπει να ισχύει η ίδια ηλίθια δικαιολογία εν έτει 2017 ακόμα και σε άλλες ηπείρους (Αμερική, Ευρώπη) είναι κάτι το ακατανόητο. Τόσες χιλιάδες χρόνια πέρασαν και η πλέμπα ίδια και απαράλλαχτη.

Για να μην σχολιάσω και τα περί σφαγής «χαλάλ», που τείνει να γίνει mainstream λόγω πληθυσμού (είπαμε, γεννάνε αβέρτα) και φθήνιας (βολεύει τις εταιρίες, κι ας είναι βάρβαρη)...
E μα,έρχονται μετανάστες,να μην τους έχουμε ένα βοδινό ουέλιγκτον,κανένα σνιτσελάκι αλα κρεμ,μια γαλοπούλα γεμιστή βρε παιδί μου,άστα να πάνε,είμασταν μερακλήδες και φιλότιμοι οι έλληνες ,χαλάσαμε και σ'αυτό

Και το αλκοόλ απαγορεύεται αλλά την <<θυσία>> τους την κάνουν.

Τέλος για το χοιρινό,κάνεις λάθος στον λόγο που δεν το τρώνε. Το ζώο πρέπει να το <<ελεγχεις>> προσωπικά πριν το φας.Αντε με τις κατσικούλες και τα αρνάκια <<κάνουν δουλειά>> αλλά όχι και με γουρούνια,να μαστε κάπου ανθρώποι :Ρ
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 03-10-17, 22:02
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AVATARGR-1 Εμφάνιση μηνυμάτων



Όπως θα διαπιστώσατε η Κίνα στην αντιμετώπιση των Μουσουλμάνων είναι
πολύ ποιό σκληρή από όλες τις άλλες χώρες.....

.
Και πολύ καλά κάνει η Κίνα. Αντιτίθεται σε όλες τις θρησκείες (όχι μόνο στο ισλάμ), σύμφωνα με την πολιτική της ιδεολογία.

Αδυνατώ να κατανοήσω τη συριζαία λογική τύπου "ειρωνεύομαι αυτή που προσκυνάει τον επιτάφιο, αλλά χειροκροτώ την άλλη που φοράει μαντήλα" (η μαντήλα είναι σύμβολο υποταγής και υποτιμά όσο δεν πάει τη γυναίκα, αλλά δε συνεχίζω, θα χαλάσω το θέμα).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων

Δεν λέω, έχουν όντως δημογραφικό πρόβλημα, αλλά τότε καλύτερα να έδιναν τα επιδόματα στους ντόπιους. Αλλά φαίνεται έχουν μεγάλη ενοχή/ντροπή για το πρόσφατο παρελθόν τους και γι' αυτό δεν προβάλλουν καμία αντίσταση...

.
Το θέμα είναι ότι θέλουν εργάτες για δουλειές που κανένας Γερμανός δε θα 'θελε να κάνουν τα παιδιά του, όσα επιδόματα κι αν του έδιναν.

Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στη χώρα μας όπου χρειάζονται άνθρωποι για αγροτικές εργασίες. Ποιος Έλληνας όμως θα στείλει το παιδί του να δουλέψει πχ στα καπνά; Είναι θέμα τρόπου σκέψης, οι μετανάστες λένε "δουλειά να 'ναι κι ο,τι να'ναι", ε, και το κράτος τους χρησιμοποιεί με περισσή χαρά...



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Johnkokk Εμφάνιση μηνυμάτων
1.
Γενικά όλες αυτές οι παροχές,τα επιδόματα,δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη κτλπ είναι σίγουρα θεμιτά αλλά όχι όταν γίνεται εις βάρος των φορολογούμενων πολιτών.



2. Δεν έκλεισαν δρόμους,δεν βάλανε παιδιά σε ράγες τρένων ή σαν ασπίδες στις πορείες και φυσικά δεν πέταξαν ποτέ το φαγητό που τους προσέφεραν.
1. Δεν επιβαρύνονται οι Έλληνες φορολογούμενοι γιατί το κράτος εισπράττει κονδύλια από την ΕΟΚ, τα οποία προορίζονται για τους μετανάστες.
Τώρα, το εάν θα έπρεπε η Ευρώπη να βοηθήσει και τους Έλληνες πολίτες, είναι ένα πολύ μεγάλο ζήτημα, που δε λύνεται σε ένα φόρουμ.

2. Τα παραπάνω, ναι, συνέβησαν, μόνο που τις "ωραίες" αυτές ιδέες δεν τις σκέφτηκαν από μόνοι τους... Τους τις σφύριξαν κάποιοι (ανάλογοι με αυτούς που συναντάς στα πανεπιστήμια να πρωτοστατούν σε καταλήψεις κι αποχές), των οποίων ο σκοπός δεν είναι οι ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης για τους μετανάστες, αλλά η εξασφάλιση της προσωπικής τους πολιτικής καριέρας.

Προσωπικά, πιστεύω ότι με αυτά που έχει κάνει ο Σύριζα (ακόμα και προτού γίνει κυβέρνηση) φέρει τεράστια ευθύνη για την άνοδο της χρυσής αυγής.

Το πρόβλημα είναι να κατανοήσει ο κάθε αριστερός ότι ο σεβασμός στη θρησκεία του άλλου σταματάει εκεί που αρχίζει ο πραγματικός ανθρωπισμός.

Δηλαδή, πρώτα ο άνθρωπος, μετά ο θεός.

Αν αντιληφθώ πχ ότι ο μουσουλμάνος γείτονάς μου χτυπάει τη γυναίκα του, δε θα σεβαστώ τη θρησκεία του, που του δίνει το δικαίωμα αυτό. Θα τον καταγγείλω και το κράτος οφείλει να τον καταδικάσει, χωρίς να λάβει υπόψη δικαιολογίες τύπου "μα έτσι μου είπε ο ιμάμης ότι πρέπει να κάνω για να πάω στον παράδεισο".

Τώρα, όσον αφορά το σχέδιο του Καλλέργη, δεν ξέρω εάν υπάρχει, αυτό που έχω παρατηρήσει όμως στην παγκόσμια ιστορία είναι το εξής επαναλαμβανόμενο μοτίβο:

-Υπάρχει ένας πολιτισμός σε παρακμή.
-Ακολουθεί εισβολή βαρβαρικού λαού που καταστρέφει τον υπάρχοντα πολιτισμό.
-Δημιουργείται ένας καινούργιος πολιτισμός.
-Φτάνει σε ακμή.
-Πέφτει σε παρακμή.
-Καταφθάνει ένας νέος εισβολέας, και φτου κι απ'την αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 03-10-17, 22:50
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Και πολύ καλά κάνει η Κίνα. Αντιτίθεται σε όλες τις θρησκείες (όχι μόνο στο ισλάμ), σύμφωνα με την πολιτική της ιδεολογία.
Τα ίδια έκανε και η ΕΣΣΔ. Δεν ήθελε να έχει ανταγωνισμό το ένα και μοναδικό κρατικό κόμμα. Όλη η «πίστη» του λαουτζίκου θέλουν να διοχετεύεται εκεί.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι ότι θέλουν εργάτες για δουλειές που κανένας Γερμανός δε θα 'θελε να κάνουν τα παιδιά του, όσα επιδόματα κι αν του έδιναν.
Δεν ξέρω αν διάβασες το άρθρο, αλλά η πλειοψηφία των επιδοματούχων δεν δουλεύει καν (γιατί δεν το έχει ανάγκη). Απλά γεννοβολάει. Το έχουν κάνει σύστημα/abuse.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και στη χώρα μας όπου χρειάζονται άνθρωποι για αγροτικές εργασίες. Ποιος Έλληνας όμως θα στείλει το παιδί του να δουλέψει πχ στα καπνά; Είναι θέμα τρόπου σκέψης, οι μετανάστες λένε "δουλειά να 'ναι κι ο,τι να'ναι", ε, και το κράτος τους χρησιμοποιεί με περισσή χαρά...
Υπάρχει το οικονομικό, υπάρχει και το prestige σε μια δουλειά, δεκτό. Εξάλλου είναι γνωστό το κόμπλεξ της (μεγάλης πλειοψηφίας της) ελληνικής κοινωνίας που οραματίζεται γιατροδικηγόρους τα τέκνα της.

Το οικονομικό* λύνεται σχετικά εύκολα αν υπάρχει βούληση, όσο για το prestige, καλώς ή κακώς εξαρτάται από την βούληση των γυναικών (οι περισσότερες και ειδικά οι πιο ωραίες έλκονται από την εξουσία -ναι, είναι αφροδισιακό- και όχι από ταπεινούς αγρότες/κτηνοτρόφους)... εδώ ίσως θα έπρεπε να αλλάξει η διαπαιδαγώγηση της κοινωνίας, αν και είναι μάλλον αδύνατο σε εποχές χειραφέτησης. Καμία (σχεδόν) δεν θέλει να πάει να μείνει σε χωριό (ρωτήστε τι γίνεται στην επαρχία επ' αυτού).

* https://www.youtube.com/watch?v=rWOZKeOauNI (διάβασε τα σχόλια)

$400 το 8ωρο ($10000 τον μήνα), εσύ τι λες, δεν ακούγεται αρκούντως δελεαστικό, σε σημείο που να μην σε νοιάζει ούτε το ανύπαρκτο prestige της χαμαλοδουλειάς; Φυσικά ο εν λόγω πολιτικός ούτε καν το εννοεί αυτό που λέει... με τέτοιους μισθούς ούτε επιδόματα δεν θα χρειάζονταν.

Το να δίνεις μισθούς που είναι super ελκυστικοί σε χώρες του 3ου κόσμου, αλλά διόλου ελκυστικοί σε ντόπιους, ε δεν το λες και ευκαιρία... είναι σαν να σου πω να πας να δουλέψεις στην Ελβετία για €1500. Γαμάτο δεν ακούγεται στα ελληνικά αυτιά των €500; Όχι και τόσο αν δεις κόστος διαβίωσης... οπότε όλα πάνε αναλογικά.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Τα παραπάνω, ναι, συνέβησαν, μόνο που τις "ωραίες" αυτές ιδέες δεν τις σκέφτηκαν από μόνοι τους... Τους τις σφύριξαν κάποιοι (ανάλογοι με αυτούς που συναντάς στα πανεπιστήμια να πρωτοστατούν σε καταλήψεις κι αποχές), των οποίων ο σκοπός δεν είναι οι ανθρώπινες συνθήκες διαβίωσης για τους μετανάστες, αλλά η εξασφάλιση της προσωπικής τους πολιτικής καριέρας.
Μεγάλη συζήτηση (και μπίζνα) οι διάφορες «ΜΚΟ».

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα, όσον αφορά το σχέδιο του Καλλέργη, δεν ξέρω εάν υπάρχει, αυτό που έχω παρατηρήσει όμως στην παγκόσμια ιστορία είναι το εξής επαναλαμβανόμενο μοτίβο:

-Υπάρχει ένας πολιτισμός σε παρακμή.
-Ακολουθεί εισβολή βαρβαρικού λαού που καταστρέφει τον υπάρχοντα πολιτισμό.
-Δημιουργείται ένας καινούργιος πολιτισμός.
-Φτάνει σε ακμή.
-Πέφτει σε παρακμή.
-Καταφθάνει ένας νέος εισβολέας, και φτου κι απ'την αρχή
Σωστή παρατήρηση, μόνο που εδώ δεν ξέρουμε αν μια ισλαμική Ευρώπη θα είναι καλύτερη από την σημερινή (σαθρή έστω) Ευρώπη. Αν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα μάλλον όχι.

Ειδικά οι γυναίκες θα έπρεπε να απεύχονται τέτοιο ενδεχόμενο, εκτός αν γουστάρουν να βιώσουν στο... πετσάκι τους την πιο σκληρή μορφή Πατριαρχίας σε όλο τον πλανήτη (γιατί υπάρχουν και βιτσιόζες)... rape culture και με την βούλα θα έχουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη valhalla : 03-10-17 στις 22:56
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 04-10-17, 01:20
Deadite Ο χρήστης Deadite δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2015
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν ξέρω αν διάβασες το άρθρο, αλλά η πλειοψηφία των επιδοματούχων δεν δουλεύει καν (γιατί δεν το έχει ανάγκη). Απλά γεννοβολάει. Το έχουν κάνει σύστημα/abuse.

.
Ένας από τους λόγους που ο κόσμος ψήφισε τον Τραμπ στις ΗΠΑ, ήταν ότι επί Ομπάμα, τα επιδόματα για τους ανέργους είχαν φτάσει να είναι ίσα με τους μισθούς... Οι δικαιούχοι δεν έψαχναν καν για δουλειά, τους έφτανε το επίδομα.
Οπότε, μάλλον η τεμπελιά κι η πονηριά δεν αποτελούν προνόμιο των μουσουλμάνων, αλλά είναι πανανθρώπινες αξίες

Παράθεση:
μόνο που εδώ δεν ξέρουμε αν μια ισλαμική Ευρώπη θα είναι καλύτερη από την σημερινή (σαθρή έστω) Ευρώπη. Αν έπρεπε να μαντέψω, θα έλεγα μάλλον όχι.
Ισλαμική Ευρώπη δε νομίζω ότι θα υπάρξει ποτέ, η Ευρώπη θα έχει τη μοίρα που είχε η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία μετά από την εισβολή των γότθων του Αλάριχου, θα μεταμορφωθεί δηλαδή σε κάτι που δε θα είναι ούτε ισλάμ, ούτε Ευρώπη. Ο δε καινούργιος πολιτισμός που θα δημιουργηθεί δε θα είναι ούτε καλύτερος, ούτε χειρότερος από αυτόν που γνωρίζουμε, θα είναι απλά καινούργιος.
Δεν ξέρω, εικασίες κάνω, ούτε συγκαταλέγομαι σ'αυτούς που παίρνουν αποφάσεις για τη μοίρα του κόσμου, ούτε θα με ρωτήσουν.

Παράθεση:
* https://www.youtube.com/watch?v=rWOZKeOauNI (διάβασε τα σχόλια)
Πολύ ενδιαφέρον, όμως μάλλον δεν το εννοεί ούτε αυτός που τα λέει, ούτε αυτοί που σχολιάζουν, κανείς από όλους εμάς, που μας έχουν μάθει οι μανάδες μας έτσι όπως μας έχουν μάθει, δε θα άντεχε να δουλέψει σε φυτεία. Θα μας μαζεύαν με το φορείο από την πρώτη μέρα...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 04-10-17, 03:51
valhalla Ο χρήστης valhalla δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-01-2008
Μηνύματα: 768
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας από τους λόγους που ο κόσμος ψήφισε τον Τραμπ στις ΗΠΑ, ήταν ότι επί Ομπάμα, τα επιδόματα για τους ανέργους είχαν φτάσει να είναι ίσα με τους μισθούς... Οι δικαιούχοι δεν έψαχναν καν για δουλειά, τους έφτανε το επίδομα.
Οπότε, μάλλον η τεμπελιά κι η πονηριά δεν αποτελούν προνόμιο των μουσουλμάνων, αλλά είναι πανανθρώπινες αξίες
Δεν γνωρίζω αν η Αμερική είναι τόσο ανοιχτοχέρα όσο η Γερμανία.

Μεμονωμένα περιστατικά abuse υπάρχουν σε διάφορες χώρες (ακόμα και στην Ελβετία), αλλά εδώ μιλάμε έχουν ξεφύγει τελείως... σε σημείο να νιώθεις κορόιδο αν είσαι χαμηλόμισθος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισλαμική Ευρώπη δε νομίζω ότι θα υπάρξει ποτέ, η Ευρώπη θα έχει τη μοίρα που είχε η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία μετά από την εισβολή των γότθων του Αλάριχου, θα μεταμορφωθεί δηλαδή σε κάτι που δε θα είναι ούτε ισλάμ, ούτε Ευρώπη. Ο δε καινούργιος πολιτισμός που θα δημιουργηθεί δε θα είναι ούτε καλύτερος, ούτε χειρότερος από αυτόν που γνωρίζουμε, θα είναι απλά καινούργιος.
Δεν ξέρω, εικασίες κάνω, ούτε συγκαταλέγομαι σ'αυτούς που παίρνουν αποφάσεις για τη μοίρα του κόσμου, ούτε θα με ρωτήσουν.
Από την μια έχεις δίκαιο για τον συγκερασμό πολιτισμών, όμως ιστορικά πάντα επικρατεί το πιο ισχυρό στοιχείο, άσχετα αν αφομοιώσει και λίγα στοιχεία από τους ντόπιους. Είναι νόμος της φύσης.

π.χ. με την κάθοδο των Δωριέων εγκαταστάθηκε για τα καλά η πατριαρχία στην Ελλάδα και εκτόπισε εντελώς την μητριαρχία που υπήρχε στην Μινωική Κρήτη μέχρι τότε. Μιλάμε για 100% μεταστροφή/αλλαγή κουλτούρας από μια ειρηνική σε μια πιο μιλιταριστική κοινωνία με την γυναίκα σε δεύτερο ρόλο.

Οπότε με τις Σαρίες, Χαλάλ κλπ. μην λέμε ότι είναι απίθανο να υπάρξει αντίστοιχη μεταστροφή προς το χειρότερο, άσχετα αν υιοθετήσουν και 2-3 στοιχεία από τους ντόπιους...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Deadite Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον, όμως μάλλον δεν το εννοεί ούτε αυτός που τα λέει, ούτε αυτοί που σχολιάζουν, κανείς από όλους εμάς, που μας έχουν μάθει οι μανάδες μας έτσι όπως μας έχουν μάθει, δε θα άντεχε να δουλέψει σε φυτεία. Θα μας μαζεύαν με το φορείο από την πρώτη μέρα...
Πλέον με την κρίση πολλοί θα πήγαιναν έστω και με τα μισά να μαζεύουν μαρούλια... αλλά αφού μπορούν να δίνουν 20 την μέρα σε μετανάστες, γιατί να δώσουν παραπάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 04-10-17, 13:52
Johnkokk Ο χρήστης Johnkokk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2016
Μηνύματα: 930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από valhalla Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γνωρίζω αν η Αμερική είναι τόσο ανοιχτοχέρα όσο η Γερμανία.
Που να δεις και Σουηδία, εκεί ανοίγουν και πόδια(αναρωτιέμαι αν χρειάζονται να ειναι και οι γυναίκες χαλάλ ή απλά να έχουν χαλάουα )

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnkokk : 04-10-17 στις 13:53
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.