Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προβλήματα Τεχνικής Φύσεως και Συντονισμού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 19-09-05, 08:10
Το avatar του χρήστη agaliarep
agaliarep Ο χρήστης agaliarep δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-08-2005
Περιοχή: Mandri
Μηνύματα: 1.621
Προεπιλογή

Αγαπητέ Appolon δεν νομίζω ότι έχω μπερδευτεί με τίποτα. Αυτό που αποκαλείς γνώση το αποκαλώ πληροφορίες και αυτό που θεωρείς προσωπική αλήθεια θεωρώ ότι είναι άγνοια ή απλά οπτική μιάς πλευράς της αλήθειας. Θα επαναλάβω ξανά ότι δεν υποβαθμίζω το φόρουμ και την αξία του. Αλλά πες μου ποια είναι η αλήθεια, η δική σου αλήθεια που αποκόμισες από το φόρουμ; Πες μου τι είναι αυτό που πραγματικά σου έλυσε το φόρουμ και ενώ πριν ήταν μια έντονη ανησυχία μετά από την ενασχόληση σου με το φόρουμ πήρες την σωστή απάντηση, την αλήθεια. Γράφεις ότι «υπάρχουν επιστήμονες που με άρθρα και έρευνα προσφέρουν γνώση και αλήθεια σε όλους μας». Για την γνώση είμαι σίγουρος, προσφέρουν την δική τους γνώση (Ο καρπός της γνώσεως δεν αξίζει τίποτα, αν δεν η γνώση καρπωθεί με την αξία της, διότι τούτη η γνώση σημαίνει ότι «ζω σε σχέση με τα του μελλόντων καθορίζειν» διαβαίνοντας τα μονοπάτια του χρόνου σε μια αβέβαιη πραγματικότητα.) αλλά αν τελικά η αλήθεια είναι σχετική όπως γράφει ο Pierre_d'Aubusson τότε απλά αναμασάμε την αλήθεια αυτών των ανθρώπων. Μαθαίνεις την αλήθεια κάποιων. Όμως αν κάποιοι άλλοι σοβαροί και αυτοί άνθρωποι, με τα δικά τους επιχειρήματα, έλεγαν κάποια άλλα πράγματα, για τα ίδια θέματα, πάλι τότε θα έλεγες ότι αποκτάς γνώση. Θα αποκτούσες όμως την αλήθεια; Αν αυτές οι δύο απόψεις ήταν αντίθετες πως θα μπορούσες να κάνεις την επιλογή, για το ποια είναι η σωστή απάντηση στα ερωτήματα σου; Αν φέρεις 100 διαφορετικά άτομα θα σου πουν 100 διαφορετικές θεωρίες για το ίδιο θέμα. Δεν μπορούν να είναι όλες σωστές. Η αλήθεια πιστεύω ότι είναι απόλυτη. Είναι ένα πολύπλευρο αντικείμενο, που απλά τυχαίνει κάποιοι άνθρωποι, να το κοιτούν από διαφορετική γωνία, με διαφορετικό φως, αλλά και σε διαφορετικό χρόνο και άλλοι απλά κοιτούν μόνο την σκιά του. Η αλήθεια όμως είναιι, ότι αυτό το αντικείμενο υπάρχει εκεί, είναι συγκεκριμένων διαστάσεων με συγκεκριμένα όρια αλλά και μορφή. Η αλήθεια, η απόλυτη, είναι εκεί, αλλά μπορεί να μην έχει καμία σχέση με όλες αυτές τις θεωρίες, μπορεί να είναι ένα μέρος όλων αυτών, ή όλες μαζί. Η αλήθεια δεν είναι ούτε σχετική, αλλά ούτε υποκειμενική, απλά είναι πολύπλευρη. Γράφεις «Κατάλαβε επίσης ότι δεν μπορείς να έχεις απόλυτη γνώση και αλήθεια» λυπάμαι αλλά αυτή νόμιζα ότι ήταν η αναζήτηση όλων. Η απόλυτη γνώση και αλήθεια. Τώρα να δεν τα καταφέρω δεν έχει σημασία. Το ταξίδι έχει. Πάντως εγώ δεν ξεκινώ ένα ταξίδι λέγοντας ότι δεν θα τα καταφέρω. Πάντα υπάρχει η περίπτωση να αποτύχω αλλά υπάρχει και η περίπτωση και πάνω απ όλα η πίστη ότι θα τα καταφέρω. Τα «δεν μπορώ» δεν πήγαν ποτέ κανέναν μπροστά.

Όποιος αναζητά, δεν πρέπει να σταματήσει μέχρι να βρει.
Κι αφού βρει, θα συγκλονιστεί.
Κι αφού συγκλονιστεί, θα μείνει έκθαμβος και θα εξουσιάζει το συμπαν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.