Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Θρησκειολογία –Μυθολογίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 06-02-06, 14:49
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Παθοκτονε εισαι πραγματικα απιστευτος...Χωρια απο το οτι αφηνεις στην ακρη το γεγονος του οτι οι Νεοπουθαγορειοι εδωσαν (την οποια) ουσια στο κατασκευασμα που ονομαζεται χριστιανισμος (συζητηση η οποια δε θα ηθελα να αναλυθει εδω γιατι θα καταστρεψει το τοπικ), παρουσιαζεις ως μοναδικο και ατρανταχτο στοιχειο υπαρξης της μεταθανατιας ζωης την εμφανιση χριστιανων αγιων! Συγνωμη αλλα αυτες οι αποψεις αγγιζουν μαλλον τα ορια της παρανοιας!!

Επιθανατιες εμπειριες, φαινομενα dopellganger, τα EVP, ειναι ζητηματα υπαρκτα που μελετουνται ενδελεχως απο τα ξενα πανεπιστημια και ουτε καν συνδεονται με θρησκευτικες αντιληψεις..Καλο λοιπον θα ηταν να αφησουμε τις θρησκειολογικες κοντρες στις κατηγοριες οπου ανηκουν γιατι υπαρχουν και ζητηματα που προσεγγιζονται μεσα απο ενα εντελως διαφορετικο πρισμα, περα απο τα ανθρωπινα ιερατεια και τις δοξασιες τους..
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-02-06, 17:19
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beetlejuice
Χωρια απο το οτι αφηνεις στην ακρη το γεγονος του οτι οι Νεοπουθαγορειοι εδωσαν (την οποια) ουσια στο κατασκευασμα που ονομαζεται χριστιανισμος (συζητηση η οποια δε θα ηθελα να αναλυθει εδω γιατι θα καταστρεψει το τοπικ)
"Όσα παρά πάσι καλώς είρηται,ημών των χριστιανών εστί".Επίσης,σας προτείνω να μελετήσετε τον λόγο του Αγίου Νεκταρίου Αιγίνης:"Περί της ελληνικής φιλοσοφίας ως προπαιδείας εις τον χριστιανισμό".Από την άλλη,ουδείς αναμάρτητος,σαφώς...Είχαν και αυτοί τις πλάνες των...Ας θυμηθούμε π.χ. το Πυθαγόρειο αλάθητο...

Παράθεση:
παρουσιαζεις ως μοναδικο και ατρανταχτο στοιχειο υπαρξης της μεταθανατιας ζωης την εμφανιση χριστιανων αγιων! Συγνωμη αλλα αυτες οι αποψεις αγγιζουν μαλλον τα ορια της παρανοιας!!
Μάλλον σας ενοχλεί πολύ η Αλήθεια,αγαπητέ μου(από καρδίας)φίλε...Μου θυμίζετε τον Γκρέγκορυ Πεκ,όταν η ψυχολόγος του προσήγγιζε την αιτία της ψυχικής του ασθενείας(στην περίπτωσή σας είναι πνευματική ασθένεια,για να μην παρεξηγηθούμε)κι αυτός...εξωργίζετο(αυτά σε μία ταινία του Alfred Hitchcock:"Spellbound")...Έτσι συμβαίνει,δυστυχώς.Ο άνθρωπος προτιμά τα παραμύθια...


Παράθεση:
Επιθανατιες εμπειριες, φαινομενα dopellganger, τα EVP, ειναι ζητηματα υπαρκτα που μελετουνται ενδελεχως απο τα ξενα πανεπιστημια και ουτε καν συνδεονται με θρησκευτικες αντιληψεις..Καλο λοιπον θα ηταν να αφησουμε τις θρησκειολογικες κοντρες στις κατηγοριες οπου ανηκουν γιατι υπαρχουν και ζητηματα που προσεγγιζονται μεσα απο ενα εντελως διαφορετικο πρισμα, περα απο τα ανθρωπινα ιερατεια και τις δοξασιες τους..
Οι επιθανάτιες εμπειρίες έχουν συγκεκριμένες και πολύ ενδιαφέρουσες παγκόσμιες σταθερές...Όσο για τα άλλα,δεν τα έχω μελετήσει επισταμένως ακόμη...

Θα τα ξανασυζητήσωμεν
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 06-02-06 στις 22:30
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-02-06, 17:23
Το avatar του χρήστη excellent
excellent Ο χρήστης excellent δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2005
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 527
Post

beetlejuice, νομίζω πως ο παθοκτόνος με το παράδειγμά του με τον άγιο μάλλον θα εννοεί γενικά νεκρούς ανθρώπους που έχουν επικοινωνία με ζωντανούς.

Σε κάθε άλλη περίπτωση... απλώς συμφωνώ μαζί σου.
__________________
Νικόλαος< νίκη + λαός
Ἀνακοίνωσις
Στρατιωτικὸς νόμος. Ἡ χώρα κηρύσσεται εἰς κατάστασιν πολιορκίας. Αναστέλλεται ἡ λειτουργία τοῦ Συντάγματος ἐπὶ 6 μήνας. Ἡ κυκλοφορία πεζῶν καὶ ὀχημάτων ἀπαγορεύεται μετὰ τὴν δύσιν τοῦ ἡλίου εἰς τὰς πόλεις καὶ εἰς τὴν ὕπαιθρον. Οἱ παραβάται θὰ πυροβολούνται ἄνευ προειδοποιήσεως. Ζήτω τὸ Ἔθνος.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-02-06, 17:31
Το avatar του χρήστη beetlejuice
beetlejuice Ο χρήστης beetlejuice δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος της ομάδας Gateway
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 4.903
Προεπιλογή

Mακαρι να ισχυει κατι τετοιο excellent γιατι το δεχομαι απολυτα. Εαν και εφ'οσων ενα θρησκοληπτο ατομο "ψαρεψει" με τις κεραιες του κατι παραξενο, ειναι απολυτως φυσιολογικο να "μεταφραστει" απο το υποσυνειδητο του ως καποιος αγιος ή κατι παρομοιο. Ή να αισθανθει την αναγκη να το μεταφρασει ως κατι τετοιο.

Τωρα τον χαρακτηρισμο "πνευματικα ασθενης" επειδη δεν ακολουθω τις αποψεις του Παθοκτονου τον αφηνω ασχολιαστο και στην κριση των υπολοιπων μελων της κοινοτητας. Δεν εχω μαθει να προσβαλλω τους συνομιλητες μου με τετοιον τροπο(ακομη κι οταν νιωθω πως στριμωχνομαι), τοσο στο φορουμ οσο και στη ζωη μου
__________________
EN TO ΠΑΝ

Ιδρυτικό μέλος και υπεύθυνος επικοινωνίας Gateway Team
Ιδρυτικό μέλος Κέντρου Αναζήτησης Πανεπιστημίου Αιγαίου
----------------------------------------
meta Journalist

Αγαλματένια Κρίνα

Μυθικισμός

Το πρόβλημα της ιστορικότητας του Ιησού

Δούρειος Ίππος (Β' έκδοση!)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beetlejuice : 06-02-06 στις 21:11
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-02-06, 22:47
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Δεν ομιλώ περί μαντείας μέσω νεκρών ανθρώπων(όταν ζητά κανείς την παρέμβασή των μέσω των γνωστών μεθόδων "πνευματισμού"κ.λπ.),κάτι το οποίο θεωρώ(και αποδεικνύεται ότι είναι)απάτη από δαίμονες οι οποίοι παριστάνουν τους νεκρούς συγγενείς κ.λπ.και συνήθως σ'αυτές τις περιπτώσεις οδηγείται κανείς σε δαιμονισμούς και άλλα δυσάρεστα...Αν και αποδεικνύεται ότι και-μη άγιοι-νεκροί άνθρωποι(μία τέτοια περίπτωση αναφέρεται στο βιβλίο του Γκατζογιάννη:"Ελένη"αν ενθυμούμαι καλά με μία νεκρή γυναίκα που εμφανιζόταν στα όνειρα των συγγενών της για να τους ωθήσει να εκπληρώσουν ένα-εκπληρώσιμο και θεόνομο-τάμα που είχε κάνει η ίδια εν ζωή και δεν πρόλαβε να το εκπληρώσει)σε κάποιες περιπτώσεις μπορούν να συγχρωτιστούν με τους εν(αυτή τη)ζωή...

Τώρα,αγαπητέ beetlejuice,αν και με υβρίζετε σκαιότατα αρνούμενος μάλιστα μία μαρτυρία που σας αναφέρω(ως παράδειγμα από πολλές άλλες ακόμη πιο εντυπωσιακές και ξεκάθαρες)και μου καταλογίζετε...παραλογισμό,σας ζητώ συγγνώμη για τον χαρακτηρισμό"πνευματικά ασθενής".Γίνομαι κομπορρήμων έτσι και δεν πρόκειται σε καμμία περίπτωση να ανταποδώσω καμμία ύβριν.Εγώ απεναντίας σας αγαπώ και σας τιμώ και σέβομαι την προσωπικότητά σας...

Με αγάπη,
Παθοκτόνος.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-02-06, 23:52
Το avatar του χρήστη Voel
Voel Ο χρήστης Voel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-07-2004
Περιοχή: Queensland, Australia
Μηνύματα: 1.008
Προεπιλογή

Κυριε παθοκτονε, εαν θεωρειτε πνευματικα ασθενεις οσους δεν συμφωνουν με τον λεγομεν χριστιανισμο σας, νομιζω οτι θα ανακαλυψετε οτι ο κοσμος και το φορουμ βριθει απο τετοιους.

Και ξερετε κατι, ειναι καλο που υπαρχουν τετοιοι "ασθενεις" Ενας κοσμος οπου θα κυριαρχουσαν οι ομοιοι σας, οπου μονο οι δικες σας αποψεις ακουγονταν, θα ηταν τρομακτικος.....
__________________
"And you shall know the truth, and the truth shall make you free."
"καὶ γνώσεσθε τὴν ἀλήθειαν καὶ ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς."
John 8:32
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-02-06, 10:36
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Θα παρακαλούσα να μην χρησιμοποιούνται όροι όπως "πνευματικά ασθενείς" στις συζητήσεις μας. Όπως γνωρίζετε, αυτές οι παθήσεις είναι εξαιρετικά σοβαρές και το θεωρώ τρομερά απαξιωτικό να χρησιμοποιούνται για να πλήξουν την προσωπικότητα των συνομιλιτών.
Το ζήτημα της μετά θάνατον ζωής, δεν πρέπει να μετατραπεί αποκλειστικά και μόνο σε άλλη μια συζήτηση περί σύγκρουσης της αρχαίας ελληνικής σκέψης με το χριστιανισμό.
Νομίζω πως πρέπει να αναφέρουμε ξανά ότι όλοι οι πολιτισμοί που έχω υπόψη μου πίστευαν σε μια ζωή μετά θάνατο, με διαφορετικό τρόπο ο καθένας. Αυτό που νομίζω πως θέλει να πει ο Παθοκτόνος (και τον παρακαλώ να με διορθώσει εάν κάνω λάθος) είναι πως οι περιπτώσεις εμφάνισης αγίων της εκκλησίας σε πιστούς μετά το θάνατό τους, αποδεικνύει (κατ' εκείνον) την ύπαρξη της μετά θάνατον ζωής, όπως ανέφερε μια παρόμοια περίπτωση στο βιβλίο "Ελένη". Αυτό μου θυμίζει μια αναφορά του Πλάτωνα στο περί ψυχής αν δεν κάνω λάθος, όπου προσπαθεί να πει το ίδιο πράγμα αναφέροντας τα φαντάσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-02-06, 12:36
Το avatar του χρήστη PUCK
PUCK Ο χρήστης PUCK δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2005
Περιοχή: Ονειροπολία
Μηνύματα: 744
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παθοκτόνος
Είναι γνωστό π.χ. πως σε κάποια σύγχρονη εντυπωσιακή τέτοια περίπτωση,ένα πνευματικό παιδί της αγίας μορφής του γέροντος Πορφυρίου τον είχε πάρει τηλέφωνο για να τον ρωτήσει για ένα πρόβλημά του και αφού του απήντησε στο πρόβλημά του ο γέροντας,του είπε ακόμη να μην τον πάρει ξανά τηλέφωνο διότι είχε πεθάνει(πράγμα που όντως συνέβαινε και δεν το είχε πληροφορηθεί το παιδί λόγω απουσίας του στο εξωτερικό)!..
Πόσο σίγουροι είμαστε στο ζήτημα της αξιοπιστίας αυτής της μαρτυρίας;

Παράθεση:
Παθοκτόνος
Γνωρίζω και άλλες πολλές τέτοιες περιπτώσεις από πολύ κοντινά πρόσωπά μου...
Αυτή τη στιγμή μας λες, πως μέλη της οικογένειάς σου επικοινωνούν με νεκρούς. Κατανοείς, πιστεύω, τη σοβαρότητα της δήλωσης και πως, αν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλάζουν πολλά...

Πέρα απ' αυτό, αν τα μέλη της οικογένειάς σου ή εσύ είχατε γεννηθεί π.χ. στην τουρκία κι ήσασταν μουσουλμάνοι, θα βλέπατε τον Πορφύριο ή κάποιον άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-02-06, 13:11
Το avatar του χρήστη cosmictsak
cosmictsak Ο χρήστης cosmictsak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2004
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 568
Προεπιλογή

Εγώ πάντως βλέπω κάτι περίεργο. Όταν δεν πιστεύεις στην ύπαρξη του θεού, με το επιχείρημα ότι δεν υπάρχει απόδειξη της ύπαρξης του, τότε πώς μπορείς να πιστεύεις στην ζωή μετά τον θάνατο εφόσον ούτε και για αυτό υπάρχει οποιαδήποτε απόδειξη?
Δεν είναι τι θέλω και τι θα μου άρεσε να συμβαίνει μετά το θάνατο. Όσο πεζό, βαρετό, άδικο ή δεν ξέρω εγώ μπορεί να χαρακτηριστεί, πιστεύω ότι δεν γινόμαστε τίποτα ούτε ζούμε με άλλη μορφή. Πεθαίνουμε και μένουμε ζωντανοί μόνο μέσα στις αναμνήσεις των αγαπημένων μας προσώπων.
__________________
When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-02-06, 13:57
Παθοκτόνος Ο χρήστης Παθοκτόνος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 452
Smile

Παράθεση:
Πόσο σίγουροι είμαστε στο ζήτημα της αξιοπιστίας αυτής της μαρτυρίας;
Μπορούμε να είμαστε πολύ σίγουροι.Ο(άγιος) αυτός γέροντας έχει πολύ μεγάλη φήμη για τα θαύματα που έχει ενεργήσει μετά θάνατον,κάτι που κι ο ίδιος είχε προείπει πως θα έκαμνε...Έλεγε πως με τον θάνατο καταργούνται οι αποστάσεις...



Παράθεση:
Αυτή τη στιγμή μας λες, πως μέλη της οικογένειάς σου επικοινωνούν με νεκρούς. Κατανοείς, πιστεύω, τη σοβαρότητα της δήλωσης και πως, αν ισχύει κάτι τέτοιο, αλλάζουν πολλά...

Πέρα απ' αυτό, αν τα μέλη της οικογένειάς σου ή εσύ είχατε γεννηθεί π.χ. στην τουρκία κι ήσασταν μουσουλμάνοι, θα βλέπατε τον Πορφύριο ή κάποιον άλλο;
Δεν μίλησα για τα μέλη της οικογενείας μου,αγαπητέ φίλε...Ένας συγγενής μου λ.χ. είχε δει σε όνειρο τους Αγίους Αναργύρους να του λέγουν την πραγματική ασθένεια από την οποία έπασχε και πως οι γιατροί του τον κοροιδεύουν(κοινώς) και πως θα πέθαινε προσεχώς,πράγματα που επιβεβαιώθηκαν πλήρως...

Εξαρτάται(για το δεύτερο που θέτετε παραπάνω)...Και οι άγγελοι μπορούν να λαμβάνουν οποιαδήποτε μορφή και να (παρα)πλανούν τους ανθρώπους...Εγώ έχω ακούσει(γνωρίζω) μαρτυρίες μουσουλμάνων να λέγουν πως είδαν "χριστιανικά πράγματα"(σημεία).Ο κ.Χειλαδάκης είχε γράψει στο"Άβατον"για ένα "εξακολουθητικό θαύμα"που παραδέχονταν οι Τούρκοι πως έκαμνε η Παναγία ημών των Χριστιανών.[σημ.:Εξ άλλου,ο Μωάμεθ δέχεται και την παρθενογένεση του Ιησού και τον τιμά ιδιαίτατα(υπερθετικός του"ιδίως").Δεν δέχεται μονάχα την ανάστασή Του για προφανείς λόγους...]Επίσης,να ευλαβούνται(μέσα στην απελπισία των για την παραδοσιακή των θρησκεία)χριστιανούς Αγίους και να ζητούν βοήθεια από αυτούς(και να την λαμβάνουν)...Γενικά,όποιος ψάχνει,τελικώς βρίσκει την Αλήθεια,όπως συνέβη και με τον Ουμπέρτο Έκο,που,όπως μανθάνω,εγνώρισε την Ορθοδοξία και μετάνοιωσε γι'αυτά που έγραψε στο περιβόητο"Όνομα του ρόδου"για τον χριστιανισμό...Έτσι συμβαίνει και με τους έχοντες "ζήτησιν αληθείας"Τούρκους...

Φιλικά,
Παθοκτόνος.
__________________
"Βουβές ψυχές,θλιμμένες!Και τ'απόβραδο/
Προσμένουν το Χριστό μας από πέρα.....

.....Κ'εκείνος έρχεται...../
με τ'άγιο φως αχνόφεγγο στεφάνι του/
.....με τα θεικά,χαμηλωμένα μάτια....../

του κάμπου τα στρουθιά και τα πετούμενα......
άμα τον δούνε χαμηλώνουν πρόσχαρα......

Και σκύβει στις ψυχές που τον προσμένουν/
Σιγά...
πονετικά"

Από: "Εσπερινός" του Λάμπρου Πορφύρα(1894-1932), "Πας ο επί γης και υπό γην χρυσός αρετής ουκ αντάξιος"-Πλάτων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παθοκτόνος : 08-02-06 στις 17:41
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.