Το forum του μεταφυσικού  

Επιστροφή   Το forum του μεταφυσικού > Συζητήσεις > Προσωπικές Εμπειρίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-03-07, 08:27
Το avatar του χρήστη Μιχάλης
Μιχάλης Ο χρήστης Μιχάλης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-06-2004
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 1.893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Βλάχος Χρήστος
Μέσα σε αυτά που λές νομίζω οτι υπάρχει ένα λάθος κ αυτό στο λεώ για να σου επιστήσω την προσοχή,ο κόσμος των πνευμάτων δεν είναι τόσο απλός ίσως κρύβει αρκετές παγίδες είναι λάθος η νοοτροπία που ανέπτυξες περί "υιοθετησης του πνεύματος"εάν όντως υπάρχει είναι μια ενέργεια , μια οντότητα αρκετά φορτιζμένη μιας κ είναι ανολοκλήρωτη για να είναι ακόμα εδώ!Δυστυχώς αλλά τον δικό μας κάσπερ είναι λίγο δύσκολο να τον βρούμε!
Θα σταθώ στην παραπάνω δημοσίευση, με την οποία συμφωνώ. Οπωσδήποτε έχει μεγάλη σημασία να γνωρίζει κανείς πως ο "απέναντι" κόσμος κρύβει πολλά στοιχεία που ίσως μας φαίνονται "καλά", θετικά. Απαιτούνται, όμως, διαφορετικοί χειρισμοί και πολύ μεγάλη προσοχή εκ μέρους της φίλης Freya, όποια και αν είναι η αιτία εκδήλωσης ενός τέτοιου φαινομένου.
Δεν είμαι της άποψης πως πρέπει να φοβάται, αντίθετα ο φόβος μπορεί να έχει πολύ δυσμενείς επιπτώσεις και αυτό το λέω έχοντας βιώσει παρόμοιες (αν και στο πολύ χειρότερο) καταστάσεις, όπως αυτή που μοιράστηκε μαζί μας. Ο φόβος δεν κάνει καλό σε τέτοια φαινόμενα, όσο και αν αποτελεί φυσιολογικό αμυντικό μηχανισμό σε άλλες περιπτώσεις.
Πρώτα από όλα, χρειάζεται να γίνει μια ψύχραιμη κατανόηση του φαινομένου. Αυτό πρέπει να γίνει από την ίδια. Όλοι εμείς μπορούμε να το συζητάμε και να λέμε τις γνώμες μας, όμως η ίδια το βιώνει και το γνωρίζει καλύτερα από εμάς.
Έπειτα, χρειάζεται να σκεφτεί επίσης η ίδια εάν επιθυμεί να συνεχίζεται αυτό το φαινόμενο ή αν θέλει με κάποιον τρόπο να σταματήσει.
Σε κάθε περίπτωση, αυτή η εμπειρία μπορεί να γίνει αιτία για τον καθένα να γνωρίσει ακόμα καλύτερα τον εαυτό του...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-03-07, 17:53
nekrh Ο χρήστης nekrh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: larisa
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

chaotiblue δεν ενιωσα ουτε για μια στιγμη οτι με προσβαλεις,μην ανησυχεις!τις αποψεις μας λεμε εξαλλου.για την αγαπη που λες μπορουμε να την νιωσουμε και οχι να την δουμε ουτως ή αλλως.για την μαυρη τρυπα εν το μελετησα το θεμα ακομη αλλα θα το κοιταξω αφου το ανεφερες.και για σχιζοφρενεια δεν μιλασς εσυ αλλα μιλαω εγω.και δεν εννοω οτι η κοπελα ειναι σχιζοφρενεις αλλα ισως καποια ατομα με παρομοια περιστατικα να ειναι.εγω δεν πιστευω καν στην υπαρξη πνευματων.
και να ρωτησω και κατι την κοπελα...σαρεσει να ζεις με το κοριτσακι με το σπιτι σου?γιατι δεν αλλαζεις σπιτι?ποιος λογικος ανθρωπος θα παρεμενε σε ενα σπιτι με ενα πνευμα?δεν σε φοβιζει αυτο?
__________________
μπροστά στο παρελθόν να υποκλίνεις το κεφάλι..μπροστά στο μέλλον να σηκώνεις τα μανίκια..
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-03-07, 18:14
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Παράθεση:
και να ρωτησω και κατι την κοπελα...σαρεσει να ζεις με το κοριτσακι με το σπιτι σου?γιατι δεν αλλαζεις σπιτι?ποιος λογικος ανθρωπος θα παρεμενε σε ενα σπιτι με ενα πνευμα?δεν σε φοβιζει αυτο?
Το λογικό είναι υποκειμενικό για τον καθένα. Για μένα είναι λογικό το να μένω μέσα σε ένα σπίτι το οποίο για να το αποκτήσω και να το φτιάξω όπως θέλω, έστω και στον ελάχιστο βαθμό, ξόδεψα όλα μου τα χρήματα. Λογικό επίσης είναι να μην θέλω να φύγω πουλώντας το γιατί αγνοώ την πιθανή συμπεριφορά του επόμενου ιδιοκτήτη και της μικρής απέναντι του. Η μεταξύ μας σχέση είναι ειρηνική αλλά γνωρίζοντας τα βιώματα του προηγούμενου ιδιοκτήτη διστάζω να επιβάλω αυτή τη κατάσταση σε άλλους, πόσο μάλλον σε μία οικογένεια με παιδιά. Εάν και εφόσον αρχίσω να αντιμετωπίζω μία εχθρική κατάσταση τότε μπορεί να σκεφτώ σοβαρά την πιθανότητα να κλείσω το σπίτι. Αλλά όχι να το πουλήσω.

Οι φόβοι μου είναι μεγάλοι. Στην αρχή που έμαθα το δωμάτιο όπου πέθανε, απέφευγα να μπαίνω και να χρησιμοποιώ το γραφείο μου. Αλλά στην συνέχεια η παρουσία της σταμάτησε να με φοβίζει. Απλά τρομάζω σε ορισμένες φάσεις που πραγματικά θα μπορούσε κάποια της αντίδραση σε κάποια μου πράξη να είναι αρνητική.

Την φοβάμαι αλλά παράλληλα δεν την φοβάμαι. Το έγραψα και παλαιότερα, ίσως εκείνη να φοβάται περισσότερο από εμένα. Αυτό που έχω μάθει μέχρι τώρα είναι πως σε αυτές τις καταστάσεις δεν υπάρχουν κανόνες και σίγουρα δεν υπάρχει κάπου ένα βιβλίο οδηγιών για ανάλογα ζητήματα. Γνωρίζω πως σε μερικούς η απόφαση μου να συνεχίσω να μένω μέσα στο σπίτι φαντάζει τρελλή, σχιζοφρενής, ανούσια. Για μένα όμως είναι η πραγματικότητα μου, η επιλογή μου. Εξάλου μήπως εσείς όλοι γνωρίζετε τί υπάρχει γύρω σας; Εγώ ξέρω απλά για την μικρή. Μπορεί να υπάρχει ένας άλλος κόσμος μέσα στον δικό μας και απλά να μην μπορούμε να τον δούμε. Αν ισχύει κάτι τέτοιο τότε σε κάθε μας βήμα είμαστε περικυκλωμένοι από ψυχές και πνεύματα. Αν ισχύει κάτι τέτοιο θα πρέπει να είμαστε συνεχώς τρομοκρατημένοι; Θα ξεχάσουμε να ζούμε. Θα σταματήσουμε να είμαστε κυρίαρχοι του εαυτού μας. Εγώ δεν το θέλω αυτό. Για αυτό και αποδέχομαι την ύπαρξη της, δέχομαι την παρουσία της.
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-03-07, 20:50
Το avatar του χρήστη Karampouzouklis
Karampouzouklis Ο χρήστης Karampouzouklis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-03-2007
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Φρένια, μην την παρεξηγήσεις την ερώτηση μου γιατί πιστεύω ότι κάτι περίεργο συμβαίνει εκεί πέρα. Θέλω να ρωτήσω αν επικοινωνείς με το κοριτσάκι μιλώντας του η αν αυτό γίνεται μόνο με πράξεις. Κι αν είναι με λόγια του μιλάς μόνο εσύ ή απαντάει κιόλας? Επίσης μήπως γίνεται να του μιλάς με το μυαλό ας πούμε? Και κάτι τελευταίο, του μιλάς (ή αν προτιμάς επικοινωνείς) εσύ πρώτη η παίρνει και αυτό το λόγο πρώτο?


σε ευχαριστώ
μην φοβάσαι
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-03-07, 00:20
nekrh Ο χρήστης nekrh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: larisa
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

και να κανω και εγω αλλη μια ερωτηση..το κοριτσακι το βλεπεις κανονικα,δηλαδη ειναι συμπαγης η μορφη του?αν πας να το ακουμπησεις τι θα γινει?το εχεις δοκιμασει?
__________________
μπροστά στο παρελθόν να υποκλίνεις το κεφάλι..μπροστά στο μέλλον να σηκώνεις τα μανίκια..
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 14-03-07, 19:10
Το avatar του χρήστη freya
freya Ο χρήστης freya δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-01-2006
Μηνύματα: 238
Προεπιλογή

Πώς είναι όταν σου μιλάει το ένστικτο σου και ακούς μία φωνούλα μέσα σου; Κάπως έτσι είναι και η επικοινωνία μας με την μικρή. Ακούμε μία φωνή και απαντάμε. Το αν θα απαντήσουμε δυνατά ή θα εκφράσουμε την απάντηση μας με το μυαλό μας πιστεύω πως δεν παίζει μεγάλο ρόλο. Μέχρι σήμερα ανταποκρίνεται τόσο στις φωνητικές μας εκκλήσεις όσο και στις πνευματικές. Την πρώτη φορά που υπήρξε τέτοιου είδους επικοινωνία την προκάλεσε εκείνη. Πλέον έχω την δυνατότητα να επικοινωνώ και εγώ μαζί της αν και κάτι τέτοιο είναι αρκετά ψυχοφθόρο.

Όσον αφορά την δυνατότητα υλοποίησης της το μόνο που μπορώ να απαντήσω είναι ότι μπροστά μου έχει εμφανιστεί μία μόνο φορά. Μην φανταστείτε πλήρη υλοποίηση με καθαρά χαρακτηριστικά και διακρινόμενα μέλη. Απλά ήταν μία θολούρα, μία σκίαση ενός τμήματος του οπτικού πεδίου.
__________________
Death is but a fraction of life...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 14-03-07, 19:40
Το avatar του χρήστη Kratos
Kratos Ο χρήστης Kratos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

καταρχήν καλησπέρα μαιρούλα και όπως σου είπα και πριν απο λίγο στο τηλέφωνο τα συγχαρητήρια μου για το συγγραφικό σου ταλέντο.... παιδια αυτό το βίντεο ειναι πέρα για πέρα αληθινό καθώς το έχω δει. Με μία λέξη είναι απίστευτα τα συναισθήματα που νιώθεις οταν το βλέπεις. και επειδή συχνά πηγαίνω στο σπίτι της όταν μου το πρωτοείπε για το όλο θέμα πριν δηλαδή παρουσιαστεί η μπάλα αρχισα να τη δουλεύω και να λέω πράγματα του στυλ σιγά τώρα εγώ δεν πιστεύω σε αυτά και άρχισα να <<προσβάλλω>> ας πούμε το κοριτσάκι. μέχρι που ένα βράδυ μεταξύ ποτού και playstation αρχισαν όλοι να την αισθάνονται και πραγματικά την αισθάνθηκα και εγώ... η μόνη διαφορά μας ήταν (και αυτό δεν το είπα ποτε στη μαίρη παρά υποσχέθηκα στον εαυτό μου οτι θα το έλεγα μόνο αν η ιστορία αυτη έπαιρνε εκταση και ειχε περισσότερες αποδείξεις) οτι όλι οι άλλοι ήταν ήρεμοι και κατα κάποιο δε φοβόντουσαν όταν την αισθάνθηκαν. εμένα με είχε λούσει κρύος ιδρώτας και πραγματικά είχα πολύ έντονο το συναίσθημα του φόβου και του τρόμου γενικά. απο εκεί και μετά άλλαξα την πήρα με το καλό αρχισα να της μιλάω όποτε την αισθανόμουν σταμάτησα να πειράζω πολύ τον γάτο της μαίρης και απο τότε δεν το αισθάνθηκα ξανα αυτο...... Μαιρούλα μου συγνώμη που ποτέ δε στο είπα απλά με ξέρεις εμένα σε κάτι τέτοια ψηλοκολλάω.... αυτά για την ώρα αλλα είμαι σίγουρος οτι όλοι όσοι το διάβασαν θα επανέλθουν σύντομα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 15-03-07, 09:19
greekreader Ο χρήστης greekreader δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2006
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Εδώ γράφουμε προσωπικές εμπειρίες δικές μας ή και άλλων; Ελπίζω να μην πειράζει αν αφορά άλλους, εξάλλου είναι καταγεγραμένη επίσημα διεθνώς από το ABC News , τη Daily Mail εφημερίδα και πολλά άλλα ειδησεογραφικά κέντρα.

Το Γενάρη του 2006 στην Αγγλία μια γυναίκα τυφλή για πάνω από 25 χρόνια , έπαθε καρδιακή προσβολή και οι γιατροί περίμεναν ότι θα πέθαινε. Όχι μόνο επέζησε αλλά όταν ''επανήλθε'' έβλεπε κιόλας κανονικότατα, προς σοκ του άντρα της και τον γιατρών.

http://www.dailymail.co.uk/pages/liv...urce=&ito=1490

http://abcnews.go.com/GMA/Health/story?id=1551891

http://iccoventry.icnetwork.co.uk/01...name_page.html
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-03-07, 12:23
Το avatar του χρήστη SecretAngel
SecretAngel Ο χρήστης SecretAngel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2006
Περιοχή: ''Στον κόσμο μου''
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Συγκλονιστικο! Απο διάφορες συζητησεις με παρεες μου, ειμαι η μονη που ηλπιζα παντα να εχω μια παρομοια εμπειρια σαν της Μαιρης. Οχι για να πιστεψω σε μια αλλη διασταση, αλλα για να μπορω...αν ειναι εφικτο, να παρω απαντησεις για τον κοσμο των πνευματων. Παντα ελεγα, πως για να κανει αισθητη την παρουσια της μια τετοια οντοτητα, κατι θα θελει κατι θα αναζητα...και οχι παντα κατι κακο..οπως στις περισσοτερες ταινιες. Μαιρη μου, απ'οσο εχω διαβασει και αντιληφθει, ψυχουλες που εχουν εγκλωβιστει αναμεσα σε 2 ''κοσμους'', δεν εχουν καταφερει να βρουν αγαλλιαση..ή δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Απορω πως δεν εχεις κανει ερωτησεις στο κοριτσακι..τυπου...''γιατι μενεις ακομη εδω''..ή..'' γιατι ουρλιαζεις(οπως ειπες)καποια βραδια''..ακομη και ερωτησεις για την ''αλλη πλευρα''. Μιλαω παντα οπως θα αντιδρουσα εγω σε μια τετοια κατασταση.Οπως και να εχει και οπως και να ακουστει, σε θεωρω τυχερη που εχεις μια τετοια εμπειρια και χαρηκα πολυ που βρηκες την δυναμη να την μοιραστεις με τοσο κοσμο, που ισως οι μισοι και παραπανω να αμφισβητουσαν τα λεγομενα σου. Μακαρι να ημουν κι εγω απο τα ατομα που σε γνωριζω και θα μπορουσα να ερθω σπιτι σου να νιωσω οτι νιωθεις. Να εισαι καλα κοριτσι μου και ευχομαι καποτε...να αγορασω καποιο βιβλιο σου ..
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-03-07, 23:38
nekrh Ο χρήστης nekrh δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: larisa
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

με το βιντεο τι θα γινει?γιατι δεν θελεις να μας το δειξεις ακομα φρευα?
__________________
μπροστά στο παρελθόν να υποκλίνεις το κεφάλι..μπροστά στο μέλλον να σηκώνεις τα μανίκια..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
Δεν μπορείτε να προσθέσετε νέα threads
Δε μπορείτε να απαντήσετε
Δεν μπορείτε να προσθέσετε συνημμένα
Δεν μπορείτε
BB code είναι σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας



Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.